Een sombere terugblik BLOEMBOLLEN Verheul's Hoendermeel K- R- H- Ons PRAATUURTJE LAhD-E N TÜ1NB0VW No. 170 BUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND „LINKER MAASOEVER" Hillevliet 142, Rotterdam, Tel. 13224 Kantooruren 9-5 en 7-9. Zaterdags 9 1 en Ö-9 BEHANDELT ALLE RECHTZAKEN. geene uitgezonderd INFORMATIëN en INCASSO'S over het gebeele land. BBfflBM Als wij ons zetten om een vluchtige terug blik over 1933 te werpen en met enkele woor den de indrukken, die deze allersomberste terugblik op ons maakte weer te geven, dan spelen jns de bovenaangehaalde woorden in een Duitsche vertaling van Dante, (die deze echter in geheel ander verband gebruikte), voor den geest. Wij kunnen 1932 niet anders vergelijken dan bij een donkeren nacht en als een tijd beschouwen, waarin de vete dagen slechts weinig goede uren brachten. Een jaar geleden vingen wij ons artikel over 1931 aan met: „Als een bange droom glijdt thans langzaam weg het stervend jaar" en merkten wij op dat „zeer velen met zorg in het hart het komende jaar be- g"Thans' ligt 1932 bijna achter ons en de bange zorg is niet ongegrond geweest Op elk terrein van land- en tuinbouw heeft de algemeene werelddepressie slagen toege bracht, die meer dan oppervlakkige wonden veroorzaakten, die edeler deelen van ons bestaansleven troffen. Boeren en tuinders zijn uit deci aard van hun bedrijf een soort wijsgeeren. Wjjsgeeren, die de soms heftige slagen, welke hun bedrijf toegebracht kunnen worden in gewone tijden veelal met een Stoïcijnsche kalmte aan vaarden. Dooh thans is het geheele bedrijfs leven gehavend en het is begrijpelijk, dat de grootste Stoïcijn nu al zijn wijsbegeerte laat varen en zich ernstig bezorgd maakt. Bestaanszorger. tasten den rnensoh aan, zoo als de reuzenslang iemand aangrijpt Die slingert zich om zijn prooi en langzaam, langzaam wordt dit prooi van alle kanten gedrukt tot het verstikt. Zoo drukken de bestaanszorgen van den boer, van den tuinder, van alle kanten steeds meer, tot verstikkens toe. Onze tuinbouwproducten, onze zuivel, onze landbouw voortbrengselen, ze zijn omdat wij die in veel grooter quanta produceeren 'dan consumeeren, voor export bestemd. Op export waren wij, boeren en tuinders aan gewezen. Niet nationaal, doch Internationaal was onze beteekenis ia den loop der jaren geworden. Vrijhandelaars van professie waren wij. Dat zat er in en daarom lieten wij onze. grenzen vrijelijk open voor bijna alles wat over de grenzen wilde, een klein fiscaal in voerrecht daargelaten. Maar andere landen, bedacht op zelfbehoud en dus op „selfhelp", weigerden onze goe deren, contingenteerden ze of legden er zulke zware invoerrechten op, dat met recht van muren gesproken kan worden. Muren waarover wij onze producten niet meer kon den krijgen. Maar wij op onze beurt pasten deze mid delen lang niet In de mate, die onze afnemers gebruikten, toe. Hierbij komt, dat landen, waar in de laatste jaren de cultuur de natuur gaat overheerschen, zooals Canada, Argen tinië. niet het minst Australië, ook met hun producten op de wereldmarkt komen en daar, door de goedkoope arbeidskrachten, waarover ze beschikken, ons ernstige con currentie aandoen. Onze land- en tuinbouw verkeerea in perikelen, in doodsgevaar en waar de agra riërs mede de hechtste steunen vormen voor de samenleving was steun van hooger hand geboden wel op zijn plaats. Reeds in 1931 werden verschillende maatregelen genomen, die we in ons vorig jaaroverzicht dus reeds konden vermelden. De eigenaardigheid van onze bedrijven brengt mede, dat, als men geen persoonlijken steun wil, wat ook niet op zijn plaats zou zijn, en dus de pro ductie op de een of andere wijze een hand wil reiken; men stuit op de bezwaren, dat deze productie zoo veelzijdig ls. Met steun aan den tarweverbouw bijv. helpt men lang niet allen, die steun noodig hebben, naar de mate, dat het wel gewenscht is. Met steun aan de zuivel zijn alle veehouders aiet ge noeg gebaat. En dan denken we nog niet eens aaa den tuinbouw in zijn veelvormig heid. Er zijn veel verschillende maatregelen genomen. planten binnen krijgen nu iedere 14 dagen: de kunstmest voor kamer planten in fleschverpakking, met 65*4 planten- voedsel 40 ct. bij de bloem- en zaad winkels verkrijgbaar. NAARDEN H. P'. BENDIEN dunkier Nacht, Wo trübe ich verbracht An vielen Tagen wenig gute Stundcn. (Dante) Het begon in de aanvang des jaars al met beteugeling van den al te grooten invoer van vleesch uit het buitenland, waardoor onze mesters en dus ook onze veehouders zóó hevig beconcurreerd werden, dat er niet meer tegen te werken was. Door de in Frankrijk voorkomende Colo radokever sloten sommige landen de grenzen voor Fransche groenten en aardapj>elen Toen van onze open grenzen misbruik gemaakt werd en men via Nederland toch Fransche producten naar die landen verzond en onze export daardoor gevaar liep, moesten wij wel ingrijpen, en werd ook onze grens voor Fransche groenten en aardappelen gesloten, Dat heeft aanvankelijk wel eenig kwaad bloed gezet, doch alles is weer ia der minne geschikt. De tuinders weten zich over het algemeen met de bij hen bekende veerkracht tegen druk te verzetten. Waai de druivenexport leed hebben ze een actie op touw gezet om van hun product in ons land mee. afzet te verkrijgen en is een groote campagne ojjgezet om de menschen naar het Westland te trek ken om ze daar druiven te leeren eten. Dat is ingeslagen en de Westlandsche druif is al haast even populair geworden als het buitenlandsche fruit, dat nog altijd in.groote en steeds grooter massa's ongehinderd bij ons wordt ingevoerd. Maar ook de bloembollenkweekers trachten zich te redden door hun eigen middelen, n.J. door vrijwillige beperking der teelten en hebben nog geen steun noodig, terwijl naar het woord van den voorzitter der bloembol- lenkweekersvereeniging, de heer E. Krelage, de toekomst verzekerd is. Wij hopen zeer, dat dit optismisme niet beschaamd wordt. Maar in de groentenculturen, in de boom- en bloemkweekerijen is het anders, is het moeilijker gesteld. Daar is hulp noodig. De groenten brachten gedurende geruime tijden zoo goed als niets op, groote partijen „draai den door de klok" en werden vernietigd. Nu wordt eenige hulp geboden voor hen, die dit afgeloopen jaar het zwaarst hadden te lijden, en ook is reeds de aandacht geves tigd op den nood waarin de Boskoopsohe culturen kwamen. Trouwens van provinciewege was In Noord Holland zoowel als in Limburg reeds steun op onderscheiden wijze vérstrekt. De ernstige stoornissen bij den afzet der tuinbouwproducten doet het conflict in het Westland over het fust bijna buiten den kring der belangstelling vallea, wat niet goed zou zijn. De griendcultuur is steun toegezegd. De pluimveeteelt ts geholpen door een honderd millioen eieren, dat is plm. 20 pet van de totaalexport in 1931, in den tijd van markt- overvoering met regeeringsgarantie in de koelhuizen op te slaan om ze later, bij beter prijzen, weer af te zetten. Voor den landbouw werden plannen ge maakt het maal percentage van tarwe van 25 pet op 40 pet. te brengen. Ook voor bieten werd een steunregeling bestendigd en hoopt men op een goede regeling voor 1933. De roggebouw viel tot heden nog buiten de maat regelen die men nam om te steunen, doch reeds komen geruchten, die voor de rogge- verbouw in de Veenkoloniën van belang zijn, maar waarom de rogge uit de zandstreken er buiten moet vallen is ons en meerderen met ons een raadsel. De fabrieksaardappel- verbouwers hebben het kwaad, doch genieten tenminste nog hulp. Voor de consumptie aardappelen, dlv. thans met 50 cent en soms □og lager aan den boer betaald worden, is hulp dringend noodig. De veehouderij heeft het afgeloopen jaar zware tijden doorgemaakt. De crisis-zuivel- wet werd daarom aangenomen en geeft steun hoewel de uitwerking van deze wet nu niet zoo is, dat in alle onderdeelen bevrediging gewekt wordt. Het menggebod van boter noor de margarine heeft ernstige bezwaren, de uitvoering er van veroorzaakte vaak ontstemming. Het meest lucratieve was de in het begin gegeven toeslag van f 2.25 per koe. Dat was iets dat men merkte. Toch heeft de zuivelwet een heel goede uitwerking op den melkprijs De crisisvarkenswet heeft, om la de taal te blijven, heel wat geknor tot gevolg en dit niet steeds zonder reden, naar het ons voorkomt Maar men vergeet wel eens, dat de prijs zonder deze wet belachelijk laag zou zijn. De huisslachtingen, het verplichte merken, het verplichte lidmaatschap zijn dingen waar onze varkenshouders nog niet allen aan kunnen gewennen. Maar al is de invloed van de crfsis-zuivel- wet (en ook van de crisis-varkenswet) zeer goed waar te nemen, toch moest de voorzitter van de F. N. Z., Dr. Posthuma, ondanks zijn immer blijvend optimisme, verklaren, dat hij I nergens meer een lichtpuntje kon ontdek- 1 ken. Voor de pachters bracht de prachtwet-Ebels uitkomst, doch dit was voor anderen, vaak evenzeer gedrukten, een bron van leed, ter wijl de allerzonderlingste uitspraak van den Hoogen Raad, den tuinbouw buiten sloot De voorgestelde opheffing van meerdere kantongerechten moge de schatkist ten goede komen, het platteland zal er niet mede ge baal zijn en er veel last van ondervinden. Voeg bij dit alles nog het leed dat de vee stapel j et name in het Oosten des lands ondervindt door het heerschen van mond en klauwzeer, en ge moet ons gelijk geven dat onze terugblik somber moest genoemd worden^ We weten dat onze Koningin met oas medeleeft. Dat toonde H.M. toen Zij in MaaTt Friesland bezocht en het heeft velen goed gedaan te hoóren, hoe ze zich op de hoogte liet stellen door hen die daartoe bevoegd waren. We weten nu, wat we wel begrepen, dat onze hooge Landsvrouwe met ons medeleeft Maar we weten ook, dat, waar alle takken der samenleving lijden, het heel moeilijk is wegen te vinden één tak te helpen. Doch, behalve onze Koningin ziet ook, naar we weten en gelooven, de Koning der koningen op onze moeiten en zorgen. Dat geloof sterkt ons bij onze moeiten en moge ons sterken als misschien nog somberder tijden aanbreken, wat Hij-moge verhoeden. Ons veilig te weten In Zijn haad echter geeft veel steun. Bij de intrede van 1933 wenschen we allen dien steun toe. Want. dat de toestanden spoedig veel zul len verbeteren, we moeten helaas er aan, twijfelen. Op God vertrouwend, kalm blijven, 't valt soms zwaar maar 't is bet beste. L,andbouwweek De regelingscommissie voor de „Land bouwweek" heeft besloten de 4de Landbouw week in 1933 te Wageningen te houden. Aan bespreking van tarwekwesties zal de meeste tijd worden gewijd. De week duurt van 3 tot 8 Juli. het vol commissie; 5 Juli: Plantenzlektenkundlg»* vereeniging en Phvtopathologisrhe Commis sie van de Botanische Vereeniging (tarwe.); 6 Juli: Groenvoederdag; 7 Juli: Pljintenziek- tenkundige onderwerpen en .kwesties in den tuinbouw; 8 Juli: Tuinbouwkundige onderi werpen. Bloembollenvernietiging Een pyltnhf ïeoordeelina Ia „Het Kweekersbiad" vonden wij heli volgende: De „Kölnlsche Zeltung" publlöèenfe 6 November een bericht van haar cotrespon dent in Den Haag, dat inhield 't besluit van de Hollandsche bloembollenkweekers om tot 1 Decémbèf ofigêveer 20 millioen stuks Hyacinthenbollen te vernietigen, ter waarde van 300.000.—Door dezen maat regel,, aldus „Die Gartenbauwirtschaft", wordt de voorraad Hyacinthenbollen met 8—10 pet verminderd. Men verwacht, dat door dezen maatregel de Hyacinthenprij zen het volgend jaar zuilen stijgen. Dit bericht Is voor de Duitsche koopere vap bloembollen niet erg verblijdend, en on willekeurig komt de vraag naar vorqn. waarom beperkt men in Holland de trek- kerij van bloembollen niet, en daarmede den uitvoer van bloemen, welke het den Duitschen kweeker onmogelijk maakt, grootere massa's bloembollen té koopen? De ontzaglijke uitbreiding der snijbloé- menculturen in Holland, vooral in Aals meer, is toch de oorzaak van dé overvoe ring van onze bloemenmarkt Hierdoor zijn de prijzen, zooals ook de Hollandsche kweekers klagen, lager dan de productie kosten. Wij weten heel goed, dat de maat schappelijke positie van de Hollandsche bloemisten even moeilijk ls als die van de onzen. Het is echter een vergissing van de Hollandsche kweekers, wanneer in hun pers beweerd wordt dat wij daaraan schuld hebben. De tegen matelooze over voering door ona geëischte beperkings maatregelen zija Immers nog niet in wer king getreden, en kunnen ook niet den nood onder de Hollandsche bloemisten veroorzaakt hebben. Om op de vraag van de deviezen verordening In te gaan is over bodig, daar de Hollanders zeer goed we ten, dat daarmede geen actieve invoerbe perking bereikt kan worden. Inplaats van met zulke gemakkelijk te bestrijden beweringen te werken, moesten de Hollandsche tuinbouwbladen, diegenen van hun landgenooten aan de kaak stel len, die er verantwoordelijk voor zijn, dat de culturen zoo onmetelijk uitgebreid werden, zonder er zich rekenschap van te geven, dat dit ook zonder contingcntee- ring vroeg of laat tot een catastrophe moest leiden. Geheel onjuist is dit betoog van Duitsche zijde niet. Er is tot in het dwaze toe op ver schillend terrein aangestuurd op steeds groo ter productie, iie ook in normaler omstandig heden dan thans tot een prijsdrukkende marktovervoering moest leiden Maar het eigenlijke betoog gaat er wel wat laags heen en lijkt ons een pogen om de qoadratuur van den cirkel te bewijzen. En wat de devlezenverordening aangaat, maakt het Duitsche blad er zich ai heelc- maal met een Jantje van Leiden af. Provinciale Kaaskcuringcn - 1932 te Utrecht Eindverslag In 1932 werden de kaaskeuringen gehou den onder leiding van Ir. J. vun Rijsewijk waarn. Riikszuivelconsulent, resp. tan Mei Juli- en Septenibcrkaas Tijdens de keuring waren de kazen 6 tot 8 weken oud In dit jaar telde de keuring 66 decinemers. welk aantal veel grooter diende te zijn. De geringe inschrijvingskosten (f 1.50 voor «Ie drie keuringen) kunnen voor niemand een beletsel- tot deelname zijn. Ten einde te be vorderen dat meerdere kaasbereiders zien voor de keuringen aanmelden, zij hier n«w eens op het volgende gewezen. De keuringen zijn niet publiek De kazen worden alleen voorzien van een nummer, zoodat de inzen den» alleen bij mij oekend ziin. Na afloop van de keuring worden alle kazen voorzien van een keuringsrapport, waarop tevens eventueele gebreken zijn -angegeven. Den volgenden dag wordt stee.ls een ten toons'el ling gehouden van de gekeurde inzending welke voor iedereen vrij toegankelijk is Daarlrij bestaat gelegenh«.id inlichtingen te hekomen ter bes'rijding van gebreken, enz De tijdsomstandigheden zijn thans van dien aard, dat ieder verplicht is de uitkomsten van het bedrijf zoo mogelijk te verbeteren. Het is noodzakelijk alles aan te wenden wat kan lelden tot verbetering van het product. Dengenen, die nog nimmer hebben deelgo nomen, raad ik ten sterkste aan. hiertoe over te gaan. De drijfveer behoeft daarvoor niet te zijn het behalen van een diploma doch vermeerdering van vakkennis. Resultaat van de keuringen. Deelname: Het aantal Inschrijvers bedroeg 66. Deze zonden echter niet allen in Voor de eerste keuring, gehouden op 7 Juli werd gevraagd een kaas, bereid op den morgen van 31 Mei, voor de tweede, gehouden 8 September een kaas van 5 Juli 'savonds en voor de derde, gehouden 3 Nov een kaas bereid op 6 Sep teihber 's morgens. Tijdens het pekelen van de kaas wordt door ,qns aap de deelnemers bericht gezon dén van welken datum een kaas voor de keuring moet worden bewaard, zoodat bij de bereiding der kaas nog niets pokend is. De eerste maal werden ingezonden 60 kazen, welke gemiddeld 77 punten behaal den; de tweede maal 48 kazen mpt gemid deld 76.3 punten en de derde maal 40 kazen met gemiddeld 73,8 punten. De kwaliteit der kazen. De kwaliteit van het ingezondene was op de ie keuring goed. Op den voorgrond trad het gebrek „randig" of „zoutrandDe be strijding van dit gebrek is in het le keu- ringsverslag uitvoerig behandeld. Het pro duct op de 2e keuring was het wanne jaar getijde in aanmerking genomen, ook goed. terwijl op de derde keuring de kwaliteit «Ier kazen te wenschen overliet Het gebrek „af wijkende smaak" was hier overheorschond In het 3e keuringsverslag is gewezen op het gebruik van goed bedrijfswater terwijl men bij aanwezigheid van leidingwater, hier mede niet al te zuinig mag zijn. Dit is "nog steeds een verkeerde bezuiniging. Van de 60 deelnemers der eerste keuring verkregen 7 het maximum (84) aantal pun ten (11.7 pet), 11 82 punten (18,3 pet). 29 7481 punten (48.3 pet) en 13 minder dan 74 punten (21,7 pet). Op de twee«le keuring verkregen van de 48 kazen 7 84 punten (14,6 pet.). 30 niet het maximum, doch 74 of meer punten (62.5 pet.) en 11 minder dan 74 punten (22.9 pet.) Het resultaat van de derde keuring was. dat van de 40 kazen er 5 waren, die 84 pun ten verkregen (12.5 pet 28 meer dan 73 punten, doch niet het maximum (70 pet) en minder dan 74 punten 7 kazen (175 pet.). Op grond van hel aantal verkregen pun ten is door de volgende inzenders een di ploma behaald. L J. A. van Wijk, Houten 82-84-84 punter fie diploma, kl. verg. zilv medaille: 2. W Floor. Maartensdijk 84 84 75 punten. 5e dlpl gr. zilv. med 3. Jac de Hartog. Schalkwijk. 82-75-76 punten 5e dipl gr. zilv. med.; 4 Wèd. Baars.'Benschop 84 79 84, 3e dip!, gr br. med.; 5 A Hamoen. Veldhuizen 84 83-76 punten 3e dipl gr br Pied: 6 Joh. Lekkerker ker. Harmeien 79-84-79. 3e dipl gr br med; 7 DONDERDAG 29 DECEMBER 1932 Land- en Tuinbouw" bereikt duizendet Ml r boeren en tuinders 20 Hyacinthen, extra groot, 200 Tulpen, 50 BI. Druifjes 100 Narcissen, 50 Crocussen, 50 Irissen en 50 Scillas voor slechts ƒ2—, alles bloeibaar. C. BOL - YERSEKE Vx»r onze afdeelfng Tuin- en Landbouwzaden vragen wij ACTIEVE EN SOI.IEDF VGENTF.N, (ruime bijverdienste). Men vrage onze voorwaarden (Ochtendvoer) bereid uit de allerbeste grondstoffen Prijs per SO K.G. 5.franco n.v. M. Verheul's Krachtvoederhandel Elizabethstraat 26 ROTTERDAM Telef. &68S2 Jan Kool Wijk bij Duurst 79-84-84 2e dipl kl br mod; 8. H- J v, d. Vecht, Vechten 84 84-75 le dipl getuigschrift; 9. J. A. van Rijn, Vech ten 79 84-80 punten le dipl getuigschrift; 10. Jac. Bos Sr., Mijdrecht 78-84-74 p le dipl. getuigschrift: 11. G. N. v Bentum. Bunnik 8275-79 p le dipl getuigschrift; 12. N W. Lekkerkerker, Harmeien 82 74-75 p.Ie dipl getuigschrift; 13. Wed. Weenlenburg. Vinke- veen 82-74 74 p le dipl getuigschrift; 14 G. Wames, Beusichem 79-80-84 p le dipl ge tuigschrift De Rijksmerken zijn gecontroleerd ten einde de data van bereiding na te gaan. Bijzondere vermelding verdient dat bedrijf No. 1. J. A. van Wijk. Houten thans het 6-* diploma heeft behaald Het is dit jaar voor het eerst dat een verguld zilveren medaille wordt uitgereikt. De heer van Wijk wordt hiermede van harte gefeliciteerd Het feit dat de heer van Wijk verhuisd Is van Wijk bij Duurstede naar Houten heeft dus geen invloed gehad op de kwaliteit van het pro duet. Tentoonstellingen Teneinde de deelnemers en andere belang stellenden gelegenheid te geven kennis te nemen van de inzendingen, werden daags na de keuringen evenals voorgaande laren tentoonstellingen gehoudpn van de gekeurd» kazen en werden Inlichtingen gegeven om trent gebreken en opheffing ervan. Deze ten toonstellingen mochten zich steeds in een druk bezoek verheugen. Een woord van hijzonderen dank verdient de afdeeling Utrecht van het Dtrechtsrh landbouw Genootschap, die wederom door suhsidieering het houden van de kaaskeurin gen mogelijk heeft gemaakt ^Zandplaten voor onze rundveeslagen In overleg met de Inspectie van het Land houwonderwijs en met het N. R. S. is de N.V. Emanuel Smeets' Steendrukkerij te Weert overgegaan tot het uitgeven van Wandplaten ir de natuurlijke kleuren van bekende stieren en koeien van de 3 Neder landsche rumlveeslagen, naar schilderstuk ken van den hekenden dierenschilder Delin Voor het Lnndlwniwonrierwijs is deze uit gave zeker van belang, daar de reproducties naar schilderijen, goedgekeurd door een commissie van Rijksveetceltconsulenten. aangewezen door den heer ln»|»ecteur van het Landbouwonderwijs, zonde- twijfel het aanschouwelijke in dat onderwijs waar naar immers thans juist zoozeer gestreefd wordt zullen bevorderen. Begonnen is reeds met de reproductie van den hekenden stier „Roland" 1311 S., van het roodbont M. R. IJ. De platen krijgen een formaat van 54 x 86 c.M.; de prijzen hanger af van het aantal Inschrijvingen, dat voor deze interessante uitgave zal binnenkomen MARKTOVFRZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) VOERARTIKELEN De afgeloopen week bracht ons het laag ste punt van de maismarkt dat wij ooit ge zien hebben. Het laagtirecord van het vorige jaar werd nog even overschreden. Het is vóór alles de Donau- en Russische mais, die in zulke hoeveelheden binnenkomen, dat ze niet weggewerkt kunnen worden. Inmiddels zijn de prijzen op verdere termijnen steeds belangrijk hooger. Ook de Laplata houdt zich op eerbiedigen afstand. Het artikel gerst was eveneens gedrukt; binnenkomende par- lUlNfaOUWGfchEEDSCHAPPRN de beste Fa. I. RODEHBURG, Honselersdijk. lal. 251 POOTAARDAPPELEN GEKEURD en ONGEKEURD t RIETMATTEN IN ALLE HATEN, tegen olteii BILLIJKEN PRIJS H. VAN N00RT Tel. 6276 ZwijndrecK tijen Russische- en Donaugerst konden pa tot lagere prijzen koopers vinden. Laplati gerst op aflading eveneens lager aangebodg Haver en rogge bleven op eenzelfden pei( er is niet zoo veel vraag voor deze artikele de laats'e dagen. De prijzen var. lijnkoeken, zoowel van dl Inlandscl.e- als van de Amerikaansche hl» ven vrijwel onveranderd. Cocoskoeken even eens tot onveranderde prijzen te koop Grondnotenkoeken voor directe levering zee schaarse h aangeboden MESTSTOFFEN i Stlkstofnacet s.to f.f,eji Naowelijtt bleek in de afgeloopen week hier en dau- eenlge zij het dan ook rtog kleine vraag Ie duiken, af we sagen, dat de aanbiedlngv lager werden. Dit op zichzelf eenlgszlne vreemde Ve schijnsel, namelijk verlaging van prijzec zoodra er vraag komt, alleen te verklaret uit de omstandigheid, dat de houders vai stikstof par"'jen vreezen voor een zeer kleine: afzet en daarom van elke gelegenheid trach ten gebruik te maken om van de waar af'tt komen. De thans geldende prijzen laten nog een kleine marge «egenover de zomerinkoopcn doch di afgevers kunnen zich natuurlijk niét meer opnieuw indekken bij de producenten, wier prijzen belangrijk hooger liggen. Wij achten de noteeringen van heden in derdaad gunstig voor de koopers en vestigen daarom hizonder de aa.idacht hierop van de gegadigden, die dezen zomer de gelegenheid ongebruikt lieten voorbijgaan. Thomasmeel. De markt van dit artikel blijft nog maar steeds vast en beneden 14 ct Luik is niet te koop. Sommigen vragen zelö 14V2 cent Duitschland «reeft de navolgende invoel overschotten te zien: November 1932. 47.500 ton, April—November 1932: 419.600 ton; No vember 1931: 40.100 ton, AprilNovember 1931: 431.100 ton. Hieruit blijkt, dat Duitschland vrijwel evenveel Thomasmeel in het büitenlanï heeft moeten bijkoopen als in het vorige jaar! Wat zal de verbruiker in Nederland doen? Hoeveel is er noodig? Dat zijn de vragen, die van het grootste belang zijn. Als wij een, omzet schatten van plm. 225.000 ton. dat ii 100.000 ton minder dan in het vorige seizoen* jaar. dan komen wij met het verbruik slechts op ongeveer de helft van dat over het iaar 1929/30. -- Tot en met November was er dit seizoen 140.000 ton ingevoerd, vanaf 1 December '32 tot en met 31 Maart 1933 zou er dan nog 85.000 ton mo-ten bijkomen. Het blijven ech schattingen deze cijferi van het gebruik. Superfosfaat Het blijft nog stil In dit artikel. Tal van koopers houden zfch nog geheel afzijdig en wachten rustig de ontwik, keiing san de markt af. De najaarsprijzen zijn thans vervallen. Neen. Ik heb vanavond al heel geen trek om te babbelen, 'k Heb net een sombere terugblik over 1932 moeten werpen en de blik in de toekomst was ook niet moedge vend. En al ben ik een geboren optimist, die haast altiju nog een mooi» kant aan iets kan ontdekken, 't is me nu gansch niet mogelijk om iets te vinden, dat nog weer reden geeft om te zeggen met Dr. C. J. K. van Aalst, bij het weder ingebruik stellen van de Phohi- zender: „Houdt goeden moed, het zal weer beter worden". Nu mag de president van de Nederl. Han delmaatschappij een betere kijk hebben op de dingen dan Ik. dat geef ik grif toe, doch ik vond het eigenlijk voor de Indische luiste raars maar goed, dat de ontvangst zóó slecht was, dat ze het niet hoorden, wat er gezegd werd. 'k Vrees, dat ze daarginder te optimistisch zullen worden, al is er dadelijk bijgevoegd, dat voor optimistische bespiegelingen nog geen tijd was. Nu, dat is het hier al heelemaal niet. 't Eenige wat we kunnen zeggen ls in andere land enis het ook al niet beter dan bij ons. En gedachtig aan de bewering, dat broeders leed troost geeft In eigen smart, wijzen we wel eens op dit leed bij anderen, Maar gelukkig kan ik nu ook eens op iets wijzen, éat weer een beetje opbeurend is. DE PRIJZEN VOOR BLOEMBOLLEN ZIJN DIT JAAR ZEER HOOG Hyacinthen brengen op de veilingen van 2025 cent per stuk op en moeten dus in den winkel een hoogen prijs opbiengen. Ook Tulpen gaan goed. Due. v. Thol, scharlaken, b.v. 34 cent per stuk en Darw. William Copland tot 20 cent per stuk. We hoorden xan een broeier in Rijnsburg, die 70.000 ge prepareerde Hyacinthen in bloei heeft en deze verkocht voor 18—22 cent per stuk. ter wijl hij de bollen nagenoeg voor niets kocht. Dat is nog eens een buitenkansje! Met de rozen gaat het, gelooven we, ook goed. Ten mine te ln vergelijking met andere bloemen. Seringen b-v. die het al heel slecht maken. En Tenminste In Letland, een zeer bekend vlas- sensland. De vlasmarkt d« r kan vast ge noemd worden. De laatste noteeringen wa ren 37 h 371/2 (310 4 325 gld.) per ton. Men verwacht nog hoogere prijzen, omdat men meent te mogen aannemen, dat Sovjet- Rusland in het loopende jaar slechts 70 4 75.000 ton zal exporteeren. Aangezien de helft daarv,-.*1 reeds verkocht ia, zijn de ver koooera zeer terughoudend. Een prijs van 40 wordt voorspeld. Maar met voorspellen moet men voor zichtig zijn. Dat hebben de tijden wel geleerd. Zelfs maatregelen, waarvan men een vaste uitwer king verwachtte, op grond van allerlei ste vige basissen bleken te falen en daaróm zul len de VOORGESTELDE DEENSCHE PLAN NEN OM DE PRIJZEN WEER OP PEIL '28—*29 TE BRENGEN wel niet al te veel verwach ingen wekken De Berlingske Tidende meltft 'a reeks voor stellen, die de Deensche conservatieve volks partij bij de Rijksdag zal indienen, welke plannen alle beoogen het instellen van mini mum-prijzen voor landbouwproducten op de binnenlar sche markt en Invoerrechten op graan eventueel In verband met een maal gebod. Het ts de bedoeling om met name ln ver binding met de voorstellen Inzake graan rechten te zien wat er tot verbetering der prijzen kan worden gedaan onder het be staande contlngenteeringsotelsel. Volgens het blad denkt m»n een stelsel te kunnen uitwerken, dat tot gevolg zal heb ben, dr de prijzen der landbouwproducten weer worden gebracht op het peil van 1928-2» hetgeen neerkomt op een verdubheling. Dp graanrechten zullen óf alleen voor brood graan of voor graan ln het algemeen gelden Van gram gesproken, denk ik nu in eens aan de kip.ien. Daarover heeft de Rijksvoor Hchtingsdienst /oor Pluimveeteelt iets mede gedeeld, n.l. over waaruit we het volgende onzen lezers weer geven: .,Waar kippen dag en nacht huizen In goede zindelijke stallen is men wat het weer betreft niet zoo afhankelijk dan daar. waar men is ingericht op een vrijen uit'oop. In heide gevallen zullen de dieren zich hij de leefwijze aanpassen, maar ze zullen rok op een plnseling aangebrachte verande ling daarin, al schijnt zulks een verbetering ngnn8tig reageeren. Als men hennen die gewend zijn ook des daags ln het hok te blijven, zoo nu en dan eens los laat, vermindert de leg. Menigeen heeft zich door zacht en zonnig weer in dit opzicht laten verleiden. Eveneens heeft bij de losloopende dieren n gedwongen opsluiting spoedig stagnatie in den leg tot gevolg, vooral wanneer het vp-v'::- !et aan de eischen voldoet Van Irwloopende kippen kriigt men ook in den x inter een tamel'iK regelmatige productie als men ze bij ongunstig weer. vooral bij sneeuw val. een goed verlichte schnllnlrats kaï ge ven, maar ze daarin dan niet den geheelen dag opgesloten houdt Bij de verzorging moet bet groenvoeder dan vooral niet worden vergeten." Men doet b.v. goed om ze een mangelwor tel of biet te geven. Daar pikken ze graag in. Wat deze laatste aangaat, mep wil in De Nationale vereen, van bfetenverbou wers heeft overleg gepleegd met de suiker fabrikanten. Men is overeengekomen om de oppervlakte welke met bleten zal worden verbouwd, te beperken tot 80.000 H A. Voor 1932 was dit 83.950 HA. en voor 1931 117000 HA. Er moge aan worden herinnerd dat die teelt in de laatste vijf jaren vóór den oorlog gemiddehl slechts ruim 40.000 HA. omvatte. Men verwacht, dat het door deze productie vermindering moge.'ijk zal zijn te voorkomen, dat da beschikbare hoeveelheid nog verder toeneemt en hoopt dien voorraad zoo moge* lijk te verminderen. Nu we toch in het buitenland bezig zUil gaan we nog maar een eindje verder naar EGYPTE HET UTENLAND BIJ UITNEMENDHEID. Niet te vergelijken met de uienstad, dat la Kampen, in ons^ land. (Men heeft verschil lende 6oorten van uien). Egypte o.a levert heel veel uier. door de geheele wereld en ze doet daar alles voor om goede waar te le veren en zoo de naam van „uienland" te handhaven. Er is een uitstekende controle op verpakking en kwaliteit. De export neemt dan ook zeer toe. In 1930 werden 1.8 mjlL zakken 52 kg.) geëxporteerd; in 1931 reeds 2.1 mill, en in 1932 ruim 3 mill. De oogst 1933 wordt geraamdvop 5.000,000 zakken; de grootste dien men tot dusverre nad. Frankrijk heeft voorloopig den maan- delijkschen uieninvoer beperkt tot 300 zak ken, eenerzijds als tegenmaatregel -voor da nooge Egyptische invoerrechten op fran sche luxe-artikelen, parfumerieën en phar- maceutisehe specialiteiten, anderzijds om d in de Noord-Afrikaansrhe Koloniën begon nen uienproductie te beschermen. Uien tegen parfumerieën!!! Er komt een luchtje aan! Ik verdwijn, 'f Wordt me te machtig! Tot de volgende week praatjesmaker:

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8