$lituw griifrrtft (jTotmuif Dagelijks inwerken Dageiijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken F EERSTE BLAD. ABONNEMENT: S" sr kwartaal In Lalden en In plaat- p waar "n* agentschap gevestigd Is f2.35 ranco per post 2.35 portokosten. a »r week ƒ0.18 g pnr het Bnitenlnnd bij wekelijk- he zending 50 U dagenjksche zending „5.50 Alles bij iitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7^2 cent Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 pndagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar j^q 30^0 DINSDAG 27 DECEMBER 1932 ADV3RTEN.\EN VaD 1 tot 6 regels...—....LlVA Elke regel meer..———0.22*4 'r.gez. Medpdeellngen van 1—5 regels - 2J0 Elke regel meer0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend O.tO 12e Jaargang Als de hoogtijdagen van Zondag en feerstdag voorbij zijn, staat ook weder de Christen midden in de wereld. Al de gewone werkdagen der week wil zijn Christelijk dagblad dan de vriend zijn van hem en van zijn gezin en zoo kerk, school en opvoe ding steunen. De Christelijke Pers is er toch niet onschuldig aan, dat wie van Christelijke belijdenis zijn, alom meer de plaats innemen, die hun toekomt. Alzoo dagelijks inwerken op de ziel des volks en den geest beïnvloeden. Deze zware taak zegt reeds, dat een dagbladschrijver iemand moet zijn met een hooge opvatting van zijn taak. Als Da Costa, de christen-ziener uit de vorige eeuw, zich bij het Kroost der Pers, gelijk hij zich uitdrukt, waagt met de vraag: „wat is er van den nacht", antwoordt hem de Wachter: „Hoort, hoort het Woord des Heeren Heeren, de dag breekt aan, dat ziet, een Koning zal regeeren", en aan het regeeren van dezen Koning der gansche aarde herinnert in onze Chris telijke samenleving van West-Europa nog zoo veel. Het is deze geest, welke niet veranderen mag. In onzen tijd zullen allen, die den Christus Gods erkennen, als de Zone Gods en Zijns het Koninkrijk achten te zijn, waarvan het Kerstfeest weer ge tuigde, zich nauw aaneen hebben te sluiten tegen de opkomende macht van het ongeloof en de duisternis. In dezen strijd van verweer en ook van aanval, steekt nu het Christelijk dagblad dag aan dag zijn trompet. Het heeft daarbij alle geestelijke stroomingen ten volle recht te doen wedervaren en te steunen, wat de autoriteit der Heilige Schrift in alle omstandigheden hoog houdt. Wedérkeerig mag het dan verwachten, dat elke christenbelijder, die een dagblad noodig heeft, en wie valt hier buiten, lezer wordt. Wie zich heden abonneert op ons Blad ontvangt al de in dit jaar nog verschijnende nummers gratis. Ook zenden wij nog een exemplaar van het schitter end Kerstnummer, waarvan wij voldoende exemplaren voor dit doel hebben gedrukt. DE DIRECTIE. nummer bestaat uit DRIE bladen GRAAF VAN LIJNDEN VAN SANDENBURG f. Weer heeft de anti-rev. partij een groot verlies geleden door een plotseling sterf- geval, nu van den hoogvereerden vice-presi dent van den Raad van State Mr. Dr. F. A. C graaf van Lijnden van Sandenburg, die op Eerste" Kerstdag weggenomen werd. Nog pas had hij het Kerstevangelie mogen be- I luisteren, toen God zijn geloof deed over- gaan in aanschouwen; het Kind in de kribbe deed hem de heerlijkheid des Vaders zien. Naar menschelijke berekening had hij, met zijn oogenschijnlijk zoo gave gezond heid nog vele jaren de Koningin en ons volk, de Kerk en de partij, die hij liefhad, gunnen dienen; maar God heeft het andera beschikt en wij leggen de hand op de mond. Wij danken slechts, dat deze aristocraat van den bloede en van geest en karakter, zoo veel voor ons volk en niet het minst voor ons Christenvolk heeft mogen doen. In de praktische politiek heeft de ontsla pene zich niet zoo heel veel bewogen. Doch hoezeer zijn naam bekend en zijn persoon in eere was, bleek wel in 1909, toen hij hei Kiesdistrict Kampen bij eerste stemming heroverde op de liberalen. Toen behaalde de liberale candidaat 2595, de soc.-democraat 176 en de anti-revolutionair Van Lijnden .van Sandenburg 4027 stemmen. Zóó was de smaad uitgewischt, die de liberale propagandist Reyne in 1905 èn vraag niet hoe! over Kampen had ge bracht. Met Colijn en De Vlugt en andere Jaekende mannen ging Van Lijnden naar do Kamer, waar Minister Heemskerk nu voor rijn Kabinet op 60 van de 100 stemmen kon rekenen. Blijkbaar trok het stille werk meer de belangstelling van den eenvoudigen man dan de partijpolitiek. In de Kamer kwam hij niet naar voren, zooals anderen, hoewei zijn adviezen zeer gewaardeerd werden; later, als Commissaris der Koningin, en weer later als vice-president van het hooge college, de Raad van State, was hij in zijn Volle kracht Met dat werk trad hij niet in de open baarheid, maar het blijft toch niet verbol gen. De beteekenis er van dringt tenslotte tot heel de bevolking door en aangeboren bescheidenheid is zelfs niet in staat om zich aan alle waardeering te onttrekken Op betrekkelijk jeugdige leeftijd werd Graaf Lijnden van Sandenburg leider van dit hooge college en hij was het onbetwist, ook door zijn hooge geestelijke statuur en door uitgebreide kennis, klaar inzicht en groote staatsmansgaven. Bij zijn graf treurt niet alleen de familie, de partij en de kerk; maar evenzeer de Koningin, haar hoogste adviseurs en haar eenvoudige onderdanen, bij dit graf treuri heel het volk. Maar er is ook dank in veler harte, dat er nog steeds in ue kringen van adel en in vloedrijke regeringspersonen mannen en Jvrouwen gevonden worden, die zich de be lijdenis van Jezus Christus niet schamen, noch in het persoonlijk, noch in hot open bare leven; die met de herders naar de Kribbe gaan en daarom straks met de en gelen Gods mogen juichen voor den troon van den verheerlijkten Middellaar. DEKKING GEZOCHT Reeds nu wordt er dekking gezocht tegen de couponbelasting, welke misschien ingevoerd zal worden. Immers, het feit doet zich voor, dat een rijksfonds genegen is zijn kapitaal door premies verkregen, aan gemeenten te leenen tegen een rentestan daard welke in feite ruim vijf procent be draagt. doch er de bepaling aan toevoegt, dat de gemeente eventueel ook de belasting zal betalen, welke van de coupons geheven mocht worden. Dat hiermee het doel der couponbelasting illusoir gemaakt wordt, springt in het oog. Het geld is te duur en daardoor blijft het leven ook te duur. Wel daalt de rentestan daard eenigszins, maar er loopen nog heel wat dure leeningen. Hiervan een coupon belasting te heffen, zou stimuleerend wer ken. Het zou bevorderlijk zijn aan de daling van de rentevoet. Wanneer nu echter een rijksfonds, dat we maar niet nader zullen aanduiden, reeds begint met zich voor de toekomst veilig te stellen en dan nog van een gemeente welke i.e. niet noodlijdend is een vrij hoog percentage heft; dan is dit, naar onze mee ning een slecht voorbeeld. We verstaan het daarom, dat Gedeputeer de Staten bezwaar maken deze leening goed te keuren; te meer, omdat, als we ons niet vergissen, bij de aanbieding, waarop de gemeente inging, de voorwaarde niet ge steld werd. Die schijnt er pas, toen het raadsbesluit al genomen was, aan toegevoegd te zijn. De raad althans wist van niets. De zaak heeft reeds de aandacht van den Minister van Financiën en wij hopen, dat het resultaat van het overleg bevredigend moge zijn, TUCHT IN DE GEZINNEN In een manifest aan het Nederlandsche volk herinnert het Algemeen Bestuur van de Tuchtunie, vertegenwoordigd door Ds. H. Janssen, voorzitter, en de heer P. J. Hamelberg, secretaris, aan de Amsterdam- sche zesdaagsche, welke een financieel suc ces is geworden. En dus zal men in 't vol gende jaar de dwazernij wel herhalen. Een financieel, ook een moreel succes? Is het, Nederlanders, zoo ver gekomen met uw beschaving; zoo vraagt het manifest en het vervolgt: „Geeft gij er u rekenschap van, welke hartstochten in de massa moeten worden opgewekt, om een dergelijke vertooning te doen slagen? Hebt gij waargenomen of gelezen, hoe het publiek zich gedroeg bij zijn pogingen om het R.A.I.gebouw binnen te komen, hoe het zich in het gebouw bedroeg? Deze joelende, krijschende, fluitende brul lende massa, op alle rangen door denzelfden hartstocht, die de renners, als wilde dieren in de arena, met alle denkbare middelen tracht op te zweepen tot grooter prestatie, die de toeschouwers, welke hun ook maar een oogenblik het gezióht op de baan be lemmeren, beknge't met vruchtensohillen, eindjes sigaar, aschbakjes, kucsens en wat niet al, deze tuchtelooze massa, Nederlan ders, zijt gij! Noemt gij dit „sport"? Is dit het resultaat van onze eeuwenoude ontwikkeling en beschaving? Meent gij dat de ouders, die nacht aan nacht doorbrengen bij dit schouwspel, één met de onbeheerschte massa, daarmede aan hun kinderen een voorbeeld geven, van zelftucht? Waar blijft de tucht in zulke gezinnen? Een vraag aan u, Nederlanders! Moet dit schouwspel zich straks in Neder land herhalen? Moet de verwording van de sport, de ont aarding van onze zeden en de ondermijning van de tucht in ons volk steeds grooter worden? Of wilt gij met de Tucht-Unie den. strijd tegen dit alles aanbinden? Welaan! Treedt dan in onze gelederen en strijdt als wij voor de handhaving van de tucht in ons volksleven. Een vraag aan u, autoriteiten, die de ver- gunning verleenen moet tot deze verderfe lijke vermakelijkheden: Ligt het niet op uw weg om in den vervolge uw toestemming hiervoor te weigeren?'' BINNENLAND. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE BOSKOOPSCHE CULTURES. De heer De Wilde heeft aan den Minis ter van Economische Zaken gevraagd, of (met het oog op de financieele moeilijkhe den, waarin vele kweekers gaan verkeeren) binnen zeer korten tijd een wetsontwerp mag worden tegemoet gezien betreffende den steun aan de Boskoopsche cultures? GRIENDHORST- TEEN- EN RIETBEDRIJVEN VERGADERING DER VEREENIGING Te Dordrecht is een buitengewone verga dering gehouden vam de Algem. Vereen, van Griendhout-, Teen- en Rietb©drijven. Deze vergadering was belegd om met gemeente besturen te bespreken op welke wijze bevor derd zou kunnen worden het verbruik van grauwe hoepels voor de haringtonnen elke maatregelen zouden kunnen strekken tot verbetering van den toestand in de riet- culturen. Vertogenwoo-rdipd waren de ge meentebesturen van Spijkenisse, Hardinx- veld, Werkendam. Raamsdonkveer. Ameide, Vianen, Ammerstol, Giessendam, Schijndel, Lage Zwaliuwe. De Werken. Puttershoek. De heer Jac. G. van Oord hield als voorzitter de openingsrede, waarin hij er op wees welke uitkomst het voor het grauwe hoepel bedrijf zou zijn als het denkbeeld van het gebruik van hoepels om de harington nen zou kunnen worden verwezenlijkt. Reeds in Mei van dit jaar heeft het bestuur daar over met verschillende belanghebbende krin gen een bespreking gehouden, waarbij bleek dat de bond van haringexporteurs tegenover deze gedachtengang niet onsympathiek stond Ook de werkloosheid onder de kuipers zou hierdoor ten gnede kunnen worden be- 'nvloed. Spr. verwacht wel eenig resultaat an besprekingen onder leiding der Regee ring. Vervolgens ging Spr. in den breede aen slechten toestand in de rietbedrijven na, welke feitelijk slechter is dan in eenig an der bedrijf. Het verheugde Spr. ten zeerste, dat de Minister in de Tweede Kamer de toezegging deed een ernstig onderzoek naar den toestand in deze cultures te zullen doen instellen. Verschillende maatregelen ten aanzien van die bedrijven werden besproken, waar bij op den voorgrond kwam de noodzake lijkheid, dat de voorraad riet uit de markt werd genomen, hetzij dat deze voorraad door het Rijk tegen nader te bepalen prijs werd overgenomen en opgeslagen en niet meer op de markt werd gebracht, dan nadat de priis een zekere hoogte had bereikt, hetzij totdat tot vernietiigimig van diien voorraad werd overgegaan. Ten slotte stelde de voorzitter voor een commissie te benoemen, die met het bestuur deze zaak nader onder de oogen zou zien en die tevens een audiëntie zal vragen bij Minister Verschuur om nader te sproken over de mogelijkheid van bevordering van het gébruik van grauwe hoepels voor ha ringtonnen. In deze commissie werden benoemd de burgemeesters van Raamsdonkveer en Lage Zwaluwe, en de heer Bogers, van Werken dam. maar samendoen met de R-K.V.P- en alle democratische partijen overleg plegen. De F K-V.P. teit al bijna 10.000 leden en zal bij de verkiezingen uitkomei. in drie groepen van 6 rijkskie^kringen, terwijl in iedere groep tenminste 12 candidaten zullen wor den gesteld en een Centraal Kiesbureau de leiding der verkiezingen ter hand zal nemen VERDRAG MET DUITSCHLAND DE DU1TSCHE REGEERING BEREID TOT ONDERHANDELEN Bezwaren tegen het afloopende Douane- en Credietverdrag R. K. VOLKSPARTIJ De R K- Volkspartij hield op tweeden Kerstdag iin 't Gebouw voor Kunsten en We tenschappen een buitengewone huishoude lijke partij vergadering ter voorbereiding der Kamerverkiezing in het volgende jaar. In zijn openingsrede sprak de voorzitter, de heer C- I). W esse ling, uit Den Haag, over de politieke toestand- Hij voorziet, dat de coalitie in de minderheid komt; dat de Vrijz.-Democratcn ten slotte niet aan een burgerlijk regeeringsbloc zullen meewerken er. het dus een rechtsch-liberale regeering zal worden; tenzij Je democraten in de meerderheid mochten komen, wat niet on mogelijk is. Als Prof. Veraart en de zijnen Naar wij vernemen heeft de Nederland sche regeering de Duitsche regeering doen vragen, of laatstgenoemde bereid is te on derhandelen over de afsluiting van een nieuw verdrag, dat in de plaats zou komen van die gedeelten van het douane- en kre dietverdrag van 1925, die op 31 December a.s. ophouden van kracht te zijn. De Nederlandsche regeering verbond daar aan de vraag of de Duitsche regeerings er mee zou kunnen instemmen dat gedurende den tijd der onderhandelingen de zooeven genoemde afloopende gedeelten van het be staande verdrag zouden kunnen worden ge continueerd. In antwoord hierop werd van Duitsche zij de medegedeeld, dat de Duitsche regeering tot onderhandelen over een nieuw verdrag bereid was, desgewenscht reeds in Januari a.s., maar dat tegen liet laten doorloopen van 'het bestaande expireerende gedeelten van het bestaande douane- en kredietverdrag overwegende bezwaren bestonden. De directie van den landbouw deelt mede. dat de Duitsche regeering heeft verklaard, niet bereid te zijn. de tariefverlagingen, vast gelegd in het Duitsch-Nederlandsche douane- en kredietverdrag van 26 November 1925, na 1 Januari a.s. te bestendigen. In verband hiermee bevat het Reichszollblalt no. 97, van 21 December 1932, de wijzigingen in het Duitsche tarief van invoerrechten, welke met ingang van 1 Jan. 1933 vnn kracht worden. Met betrekking tot de land- en tuinbouw producten treden de volgende wijzigingen in: aardappelen, geoogst voor 1 December van het vorig jaar, van 15 Februari tot 31 Maart 20 R.M. per 100 K.G- (oud 1 R.M.) aardappelen van 1 April tot 15 April 1.50 R.M. per 100 KG- (oud 1 R.M.); witte kool 4 RM. per 100 (oud 2 RM.); tomaten 1 Octo ber tot 30 April 20 R.M. per 100 K-G. (oud 6 R.M.). Pelagonia's, Fuchsia's, Cineraria's, Rese da's in potten 80 RM. (oud 60); Magnolia's en Kerstlaurier met aardkluit 40 R-M. (oud 15); Auguba's, Rhododendrons en Azalia's 40 R.M. (oud 20); taxus, bixus 40 R.M. (oud 25), Blauwspar Chmaccyparis 40 R.M. (oud 30); Hyacinthen, Tulpen en Narcissenbollen op andere wijze ingevoerd dan in post- paketten tot en met een gewicht van 5 K-G 30 R.M- (oud 20), (het invoerrecht bij invoer in postpaketten tot en met een gewicht van 5 K.G. blijft 20 Mark). Gecondenseerde melk met toevoeging van suiker met uitzondering van melkpoeder zonder toevoeging yan suiker 60 R.M. (oud 40). (Het invoerrecht op melkpoeder zon der toevoeging van suiker blijft op grond van het Duitsch-Italiaansche verdrag op 40 Mark). Stroocarton 3.50 R-M. (oud 2.25). Het invoerrecht op kaas blijft in verband met het Duitsch-Zweedsche verdrag voor- loopig ongewijzigd. Het invoerrecht op de overige in het Ne- derlandsch-Duitsch Douane en Credietver drag genoemde producten ondergaat in ver band met andere handelsverdragen voorloo- pig geen wijziging. RIDDERKERKS BEGROOTING Ged. Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan de gemeente- begrooting van Ridderkerk, met de opmer king, dat het aantal opcenten op de perso- neele belasting het volgend jaar op 200 zal moeten worden gebracht Thans bedroeg dat van 70—95 opcenten. De gemeenteraad heeft besloten aan deze eisch van Gedeputeerde Staten niet te vol doen, waarbij gewezen werd op de onbillijk heid om aan gemeenten, die reeds zoo zwaar door werkloosheid worden getroffen, nog zwaarder lasten op te leggen. DE O.S.P. OOK HIER EEN KERSTCONGRES Gedurende de Kerst dagen heeft de O-S.P- te Utrecht haan* tweede congres gehouden- In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer P. J. Schmidt mede, dat het leden aantal der partij im de laatste weken weer wa6 gegroeid en op bet oogenblik 7027 be droeg. In de huishoudelijke avondzitting weid het volgende voonstel van het Partijbestuur met slechts 7 stemmen tegen aangenomen: Het Congres, overwegende, dat een toene mende opeenhooplng van salarissen, pen sioenen, etc., van leidende overheidsdiena ren plaats vindt, die aanleiding geeft en reeds geleid heeft tot onduldbare toestan den, besluit een krachtige campagne daar tegen te voeren overal waar de gelegenheid zich voordoet In eigen kring zal men hoogstens ƒ3000 betalen, plus verschillende vergoedingen- De candidatenlijst voor de Tweede Kamer verkiezingen werd bij schriftelijke stem ming met slechts een enkele afwijking van het partijbestuursadvies aldus vastgesteld: 1- P. J- Schmidt, 2- K. R. van Staalt 3. Mo hammad Hatter, 4. J. de Kadt, 5. D- de Jager Hierna hield de partijsecretaris, de heer de Kadt een uitvoerige inleiding over de politieke toestand en de komende verkie zingen, waarbij hij vooral het landbouw vraagstuk uitvoerig betichtte. Daarna hield de heer K- R- van Staal een refflraat over „Onze strijd voor de werkloo- zen". Hij schetste de daling van den inter nationalen handel en de achteruitgang van de Nederlandsche export- Door verstrekken de rationalisatie werden de productiekosten steeds lager en de werkloosheid steeds groo ter. Uitvoerig besprak hij den toestand der werkloozcn in Nederland- Tenslotte licht spr. de uitvoerige ontwerp resolutie van het P.B. toe, als voornaamste punt de invoering van een Rijkssteunrege ling met indeeling der gemeenten in 5 klas- en wettelijke premievrije werkloosheids verzekering en vaststelling van de .eeftijds gren6 om voor steun in aanmerking te ko men op 18 jaar, alsmede gelijkstelling van mannelijke en vrouwelijke wv... - n. GRAAF VAN LIJNDEN VAN SANDENBURG t De vice-president van den Raad van State plotseling overleden In den ouderdom van nog geen zestig jaat is op Eerste Kerstdag, nadat hij nog kort te voren in schijnbaar volmaakte gezondheid de Kerstviering in de Groote Kerk in Den Haag had bijgewoond te zijnen huize over leden Mr Dr. Frederik Alexander Carel Graaf van Lynden van Sandenburg, vice-president van den Raad van State, Opperkamerheer van H. M. de Koningin, en oud-commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht. De overledene was in tal van gewichtige functies werkzaam. Zoo heeft hij o. m. zitting gehad in het college van Gedepu teerde Staten van Utrecht, en is hij van 1909 tot 1913 lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het toenmalige district Kampen ge weest In 1914 werd Graaf van Lynden van Sandenburg be noemd tot commissa ris der Koningin in de provincie Utrecht, uit welk ambt hem in 1924 eervol ontslag werd verleend. In het jaar 1920 werd de thans ont slapene benoemd tot opperkamerheer n H.M. de Koningin, in 1927 werd hij als zoo danig ter beschikking gesteld van H.K.H. Prinses Juliana voor wie hij als Grootmees ter optrad. Do heer van Lynden die secreta ris is geweest van verschillende commissies en bestuurslid van verschillende Christelijke vereenigingen en instellingen, is voorts voorzitter geweest van het Carnegie-Helden fonds, voorzitter der permanente verzoenings commissie tusschen Denemarken en Duitsch land n Curator der Universiteit van Utrecht Sinds 18 April 1928 was de thans ontsla pene vice-president van den Raad van State. Een groot aantal onderscheidingen zijn den heer Mr. Dr. Van Lynden van Sanden burg verleend. Zoo was hij o. m. Comman deur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in de Orde van Oranje Nassau en Grootkruis in de Huisorde Oranje. Frederik Alexander Carel graaf van Lyn m van Sandenbjrg werd den 17 Nov. 1S73 te Den Haag geboren, in welke plaats hij het gymnasium bezocht. Hij studeerde aan de Universiteit van Utrecht, waar hij in het jaar 1899 promoveerde in de staatsweten schappen en rechten. Donderdagochtend vroeg zal het stoffelijk overschot worden overgebracht naar bet kasteel der familie te Sandenburg, waar een rouwdienst zal worden gehouden, daarna zal de bijzetting geschieden in den familiegraf kelder te Neerlangbroek, Voornaamste Nieuws. BEGRAFENIS MR. DE JAGER Vrijdagmiddag had op de begraafplaats te Nieuwdorp bij Goes de teraardebestelling plaats van het stoffelijk ovenschot van Mr Dr J. A. de Jager, die zoo aangrijpend plot seling overleed. Zeer vele belangstellenden woonden dezi droeve plechtigheid bij. Ojil wairen aan? wezig directeur en leeraren der Chr H.B.S. met de leerlingen der beide hoogst* klassen, een twaalftal diaikenen der Geref Kerk vam Dordrecht. Verder waren er o.m. de heeren J. v. d Steenhoven, J. P. Kogel er, L. J. Uittenbo- gaard en zuster Glabbeek, besturend zuetea vam Jiet diaconessenhuis, allen namens d« vereemiigmg voor diaconeseenarbeiid, voorto de herren J..Heerema en N. H. Dek kers, na mens de Chir. middenstandsorganisatie, d« heer G. van Herwijnen, voor de Prat. Chr, reclasseeringsvereenigiiig, de heer J. Kar- semeijer namen6 de Chir. leeszaal en biblio theek te Dordrecht. Uit alle dealen des lands waren verdiei talrijke vrienden van den overledene over gekomen, 'teveel om hier met name te noemen. De lijkbaar werd door diakenen \an de Geref. Kerk vam Dordrecht grafwaarts ge dragen. Toon de groote schare rondom de geo pende groeve was geschaard, trad Ds. \V. W. Meijnen naar voren, dóe in treffanile woorden wees op het plotselinge van dit heengaan. De groote troost van dit eterven ie- dat wij mogen weten, dat de overledene ons is voorgegaan en nu juicht in eeuwige zaligheid. Ve-voi.gens voerden het woord Mr. B. J. Venheij namens de Dordtsche collega's bij de rechterlijke macht; de heer Fokkens, namens het bestuur, en de heer M. Steven- se, namens leeraren en leerlingen der Chr. H B. S.; de heer Qiiartel, fl,is huisgenoot; Dr. J. H, Scheur uit Amersfoort, als studie genoot. Laatste spreker was Ds. E. Beukema, Geref. predikant te Nieuwdorp, waarna de aangrijpende plechtigheid met het zingen van Psalm 103 werd beëindigd. SPECULATIES Het weekblad „Oorlog of Vrede" heeft zich zooals wij reeds bespraken, gewaagd aan een berekening, hoe vermoedelijk na de verkiezingen van het volgendjaar de Kamer er zal uitzien. Het rekent/lp waarschijn lijk een zetel winst voor cftr communisten, isschien een voor de O.S.P., minstens een voor de S.D.A.P. twee of drie zetels voor de R.K. Volkspartij, minstens één voor de Chr. Dem. Unie en misschien een zetel winst voor de vrijzinnig-democraten, terwijl het blad ook met terugkeer van den „wilden" heer Floris Vos schijnt te rekenen. Het komt ook Het Volk voor, dat dit kansspel eiken reëelen grondslag mist. Het weekblad wordt waarschijnlijk in rijn gun- (blz. 1) De onderhandelingen over een handels verdrag met Duitschland zullen volgens be richten, spoedig hervat worden. De vice-president van de Raad van State, graaf van Lijnden van Sandenburg is op Eerste Kerstdag plotseling overleden. Verduistering op groote schaal ten nadeele van het Centraal Israëlitisch Wees- cn Door gangshuis te Leiden. (Blz. 2) Boncour zoekt een uitweg ten aanzien van de schulden. De Duitsche Rijksregeering roept op tot hulp voor de Duitsche jeugd. Het verbond van winkels met eenheids prijzen in Duitschland verscherpt Zware brand te Barceloda. (bit. 3) De S. D. A. P. heeft te Amsterdam de ge bruikelijke Kerstvergadering gehouden. Er heeft een hevige brand gewoed in een krankzinnigengesticht te Heilo. Men kon alle patiënten in veiligheid brengen. Doodelijke auto-ongelukken te Amsterdam en Den Haag. Nabij Heerenveen is een auto te water ge reden, waarbij de bestuurder is verdronken. Te Soestdijk is een motorrijwiel tegen een afsluitboom gereden, waarbij twee personen zijn gedood. Te Rotterdam is een alleenwonende oude vrouw overvallen. Bloedig dronkemansdrama te Rotterdam. (bU 7) Algemeene Vergadering van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond. (blz. 5) Algemeene vergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond. De vergadering van de Algemeene Raad van de Chr. Metaalbewerkersbond. stige profetie voor R.K. Volkspartij, Chris ten-democraten beïnvloed door de omstan digheid, dat deze partijen vaste medewerkers aan het orgaan leveren. Echter lijken ons politieke opvattingen bij deze door welwil lendheid ingegeven becijferingen al te wei nig in het gewicht te vallen. Verreweg de beste politiek voor versterking van den „radicalen vleugel" der volksvertegenwoor diging schijnt ons om met man en macht voor versterking van de sociaal-democratie en voor haar alleen te werken; zegt de roode pers en bevestigt daarmee letterlijk, wat wij over deze aangelegenheid schreven. Gemengd Nieuws AUTOBANDIETEN OPLICHTING EN MISHANDELING Voor de woning van den rijwiel handelaar J. v. d. B. aan den Hoofd weg te Hillegersberg hield gisteren middag een vrachtauto stil. De bestuurde* verzocht aan v. d. B., die aldaar een ben zinepomp heeft staan, hem 20 liter benzine te willen leveren. Toen hieraan voldaan was vroeg hij om een emmer water voor zijn waterreservoir. Toen v. d. B. hieraan zou voldoen hoorde hij de motor van de auto aanslaan. Hij snelde naar den weg en zag nog juist kans om zich aan de reeds rij dende auto vast te grijpen. Hij wilde het portier opengooien, maar zag hiertoe geen kans. De bestuurder ging al harder en har der rijden en Van der B. zag geen kans meer de auto los te laten, vreezende anders tegen de straat te zullen vallen. Plotseling kreeg hij van een tweeden persoon, die ook in de auto zat, met een stuk hout een har de slag tegen zijn handen, waarmede hij de auto vast hield, zoodat hij genoodzaakt was de auto los te laten. Hij viel op do straat en werd op verschillende plaatsen gewond, terwijl zijn kleercn werden gehavend. De autobestuurder reed in de richting van Rotterdam door. zonder zich om het geval te bekommeren. Het auto-nummer kon niet worden opgenomen, daar een doek om de nummerplaat gewikkeld was. Met behulp van bewoners aldaar is Van der B. naar zijn woning gedragen, waar hem onmiddellijk geneeskundige hulp is verleend De politie heeft dadelijk na het bekend worden van deze zaak een uitgebreid on derzoek ingesteld en hoopt de daders op te sporen. GEHEIMZINNIGE STEEKPARTIJ Men meldt ons uit Rotterdam: Zaterdagavond ontstond er ruzie ten huize van de familie Z.aan de Hooglandstraat. Het liep zoo hoog. dat de buren ongelukken vreesden en de politie waarschuwden. Deze trof daar in zeer opgewonden toestand bij familie aan den 25 jarigen machinist H. Z. eveneens in de straat woonachtig. Men achtte het raadzaam den man me© te nemen naar het bureau aan den Berg- singel, aar hij eenige uren kreeg om tot bezinning te komen. De man is daarna vrijgelaten, blijkbaar aanmerkelijk bekoeld. Zondagmorgen te kwart voor vijf werd de politie echter opnieuw door de buren ge waarschuwd, dat het weer mis was. Toen de politieassistentie vercheen, ditmaal ten huize van H Z trof zij den bewoner aan beneden aan de trap met een steekwond !>oven het linker oog en een srn.de over alle vijf vin gers van de inkerhand. De man is naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd en daar zijn de wonden gehecht. De politie heeft een, aanvankelijk vruchteloos, onderzoek ingesteld naar do oorzaak van de verwondingen. Het is niet onmogelijk, dat H. Z. die een weinig opg© wonden was, zichzelf de verwondingen heeft toegebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1