PUROL fijj. fsWnd-en^iüfwcndeTv. ZATERDAG 24 DECEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. ATI BUITENLAND DE WERKVERSCHAFFING IN DUITSCHLAND HET PROGRAMMA IN BIJZONDERHEDEN De nieuwe Duitsche Rijkscommissaris voor «le werkverschaffing, Dr. Gerecke, hield gis teravond voor de radio een rede over het procramma der werkverschaffing. Hij wees er daarbij op, dat de inkoms'en der open bare lichamen gedaald zijn, terwijl de uit gaven voor sociale doeleinden gestegen zijn. De begrootingen der openbare lichamen zijn sedert 1929 van 20.8 tot 14.8 milliard ver minderd. Meer dan de helft van deze ver mindering komt voor rekening van de za kelijke uitgaven der openbare lichamen, wat befeekent, dat aan het particuliere be drijfsleven overeenkomstig minder opdrach ten zijn gegeven. Na zijn vertrouwen te hebben uitgespro ken in den wil tot zelfbehoud van het Duit sche volk, deelde hij mede, dat de tot nu toe voorgenomen werkzaamheden zooveel moge lijk bespoedigd zullen worden. Hiervoor zijn beschikbaar 312 millioen mark voor aanleg van wegen en kanalen, verbetering van den bodem enz. Daarbij komen de werkzaam heden voor de rijksspoorwegen, waarvoor 280 millioen mark beschkib; - is, en voorts nog 60 millioen mark van dt posterijen. De 2S5.000 personen, die bij den vrijwilli- gen arbeidsdienst werk hebben govonden, zullen ook in de wintermaanden aan het werk gehouden worden. Voor vestiging in de voorsteden en voor aanleg van kleine tuinderijen is 73 millioen mark beschikbaar. Hierdoor kunnen 26.000 huizen in de voorsteden en 74000 kleine tuinderijen tot stand komen. Het streven moet zijn, dat de desbetref fende personen in staat zijn in hun levens onderhoud te voorzien, gedeeltelijk door het loon dat zij ontvangen, gedeeltelijk uit de opbrengst van den grond. Voor de stichting van eigen woningen zul len in 1933—'34 20 millioen mark beschik baar worden gesteld, zoodat voor rekening van de bouwers nog ongeveer 100 millioen mark zal komen. Verder zal voor het herstel van huizen, verbouwing enz. voorloopig nog 50 millioen mark beschikbaar worden gesteld. Voorwaarde is, dat de werkzaamheden terstond ter hand worden genomen. Aange zien ook de huiseigenaars in de kosten bij dragen, zalde arbeidsgelegenheid hierdoor nog grooter worden. Gelukt het niet, openbare werken op groo- te schaal te laten uitvoeren, dan zullen ook de particuliere bedrijven zonder opdrachten blijven. Deze hebben er dus het grootste be lang bij dat de opdrachten worden verstrekt. Iedere prikkel tot verhooging van de pro ductie kan slechts dan uitwerking hebben, indien het belangrijkste vraagstuk, dat van den afzet, wordt opgelost. Alle voorhanden mogelijkheden voor werkverschaffing moe ten thans uitgebuit worden. Het is noodig, dat met de uitvoering van het programma zooveel mogelijk spoed wordt betracht Voor openbare werken zal een bedrag van 500 millioen mark door middel van leenin gen worden gevonden Do Rijksbank heeft de voorgestelde wijze van financiering goed gekeurd. De veiligheid wen de valuta moet een eerste voorwaarde voor alle werkverschaf fing blijven. De middelen zullen worden verschaft door de Vereeniging voor openbare werken en dcor de Rentenhankkreditanstait. Voorloopig zullen de middelen ter beschik king worden gesteld van het Rijk, de lan den, de gemeenten, gemeentelijke lichamen en openbare bedrijven. De looptijd van de leeningen zal in over eenstemming zijn met den duur van de wer ken die uitgevoerd worden. Bij een looptijd van 20 jaar zal de rentevoet 6 pet. bedragen. De rente zal bij korteren op langeren loop tijd gewijzigd worden. Voor productieve werken, zooals gas, wa terleiding en electriciteit zal een normale rente en een normale aflossing worden voor geschreven. Alle uit te voeren werkzaamheden moeten in het belang van de volkshuishouding zijn. De werkzaamheden moeten einde 1933 afge- loopen zijn. Van veel belang is het dat voor al die werken onderhanden -worden geno men waarvoor vroeger reeds plannen ge maakt zijn, doch die door gebrek aan geld moesten blijven rusten. Luxe-bouwwerken en werken die voor de volkshuishouding van geen belang zijn, ko men voor ondersteuning niet in aanmer king. Zooveel mogelijk zal van de menschelijke arbeidskracht worden gebruik gemaakt. Slechts binnenlandsche werkloozen zullen te werk worden gesteld. Ook zal zooveel mo gelijk binnenlandsch materiaal gebruikt moeten worden. Teneinde zooveel mogelijk personen te helpen, zal de arbeidstijd op 40 uur per week vastgesteld worden. Het loon zal vol gens 't geldende tariefloon berekend worden. AMERIKA EN DE WERELDVRAAGSTUKKEN Hij wil wèl samenwerken Uit Washington wordt gemeld: Gouverneur Roosevelt publiceert een ver klaring, waarin hij over de door Hoover ge maakte bemerking, dat de toekomstige presi dent geen samenwerking niet hem wenscht in de kwesties der buitenlandsche politiek, zijn groote verwondering uitdrukt Roosevelt zegt: Ik ben door de verklaring van het Witte Huis verrast Het is niet al leen voor ons land, maar ook voor de op lossing der wereldvraagstukken te betreuren, dat de verklaring is afgegeven en dat open lijk bekend gemaakt is, dat ik een samenwer king in bpitenlandsche kwesties als onge- wenscht beschouw. Ik hob Hoover veeleer duidelijk te verstaan gegeven, zijn vertegenwoordigers voor een voorloopige behandeling der hangende kwes ties te benoemen en heb hem verzocht, mij van den voortgang dezer voorbereidende werkzaamheden op de hoogte te houden. Eveneens iheb ik Hoover aangeboden, met hem in den tijd tot 4 Maart overleg te plegen Ik hoop, dat dit practische program en dit besliste aanbod, om samen te werken, door den president zal worden aangenomen. Geen onderhandelingen vóór i Maart Op het staatsdepartement te Washington wordt bevestigd, dat in de kwesties der inter- geallieerde schulden, van het handelsver drag met Frankrijk en de economische we reldconferentie geen nieuwe staippen zullen gedaan worden, voordat Roosevelt in functie treedt. Hoover en alle leidende persoonlijkheden „sterven" den 4en Maart, zoo heet het in de verklaring, en voor Europa heeft het weinig zin, met personen te onderhandelen, wier politieke dood binnen enkele maanden te wachten is. De Amerikaansche deskundigen zullen ondanks de meenigsverschillen tussohen Hoover en Roosevelt, naar Genève vertrek ken, om de aanstaande zitting van de voor bereidende commissie der economische we reldconferentie bij te wonen. De senaat heeft zijn zittingen verdaagd tot 27 December. DE POLITIEKE VRAAGSTUKKEN IN AMERIKA DE WERELDWERKLOOSHEID In een rapport van het Internationale Ar beidsbureau over de werk loosheid in de we reld. wordt o.a. geconstateerd, dat de werk loosheid In alle landen, zonder uitzondering, Ï3 gestegen en reeds een vierde, in sommige deelen zelfs een derde deel van de gezamen lijke arbeiders omvat. De nood in dezen win ter zal de ernstigste zijn, die onze eeuw heeft meegemaakt Het bedrag, dat in de laatste twee of drie jaar aan werkloozen als steun is uitbetaald, heeft zich in de meeste staten verdrie- of verviervoudigd. Het rap port maakt verder uitvoerig melding van de lasten, die op de begrooting der afzonder lijke staten drukken Het feit, dat vele werk loozen niet in staat zijn, de noodigste be hoeften aan te schaffen, heeft een verlam mende werking op industrie en landbouw. Verder wordt op grond van enquetes in 24 landen vastgesteld, dat de ondersteuning,van 24 millioen werkloozen tot heden rond 50 milliard gulden heeft gekost. De buitenge woon kritieke toestand leidt noodzakelijk tot een bespreking van de kwestie der alge- meene verkorting van den arbeidstijd. POLITIEKE MOORD TE SOFIA. Vrijdagochtend is de directeur der centra le gevangenis te Sofia op straat vermoord. De daders konden vluchten. De vermoorde was lid der Protegorowisten, doch korten tijd geleden is hij overgegaan naar degroep- Michailof. Waarschijnlijk heeft men meteen wraakneming wegens verraad te doen. VIJF DOODEN BIJ ONTPLOFFING In de artillerieschool van Nettuno bij Ro me had bij het vullen van munitiehuizon een ontploffing plaats, waardoor vijf sol daten werden gedood. Een Interview In een interview, dat een vertegenwoordi ger van het Fransche blad „Agence Econo- mique et Financiére" met den aanstaanden President der Ver. Staten Franklin D. Roose velt had, werden tal van kwesties behandeld De vermindering der uitgaven achtte Roosevelt een der belangrijkste kwes ties. De wijziging vaa de drankwetgeving waar hij voorstander van was, zou eenige honderden millioenen dollars opbrengen voor het in evenwicht brengen van de begrooting Roosevelt aohtte den huidigen stand der douanetarieven hoogst onbevredigend. Het Amerikaansche systeem heeft een buitenge woon lagen prijs voor alle landbouwproduc ten tengevolge en heeft ook den uitvoer van industrieele producten geschaad. Een der directe resultaten van het Amerikaansche systeem is de reeks van dwang- en verdedi gingsmaatregelen, die buitenlandsche regee ringen in den vorm van tariefverhooging, contingenteering enz. hebben toegepast. Het democratische program is voor een concurreerend tarief m.a.w. een tarief, dat den Amerikaanschen produ cent op dezelfde wijze behandelt als den bui tenlandschen concurrent. De overdreven ta rieven moeten verlaagd worden om verla ging der buitenlandsche tolmuren te bewerk stelligen en daardoor den afzet van Ameri kaansche producten in ihet buitenland mo gelijk te maken. Op het gebied van den landbouw is Roosevelt voornemens, de producten ten aan zien van de wereldmarktprijzen in een zelfde gunstige positie te stellen, als de industrie producten dank zij den tarieven, genieten. In de verkeerspolitiek wenscht Roosevelt in de eerste plaats, dat de spoorwegen zich zelf bedruipen. Gedurende een korte periode kan de regeering de spoorwegen steunen om hun saneering te bevorderen. Wat de pro hibitie betrof, vertelaarde Roosevelt zich voorstander van onmiddellijke wijziging van de Volstead-wet, voor de pro ductie en den verkoop van bier met een in de wet vastgelegd toegestaan alcoholpercen tage. Ten slotte kwam Roosevelt te spreken over het schulden vraagstuk In de eer ste plaats was hij van meening, dat elke schuldenaar gelegenheid moest hebben zijn crediteur den stand van zaken uiteen te zet ten, en dat de crediteur een dergelijke uiteen zetting steeds hoffelijk en op sympathieke wijze de noodige aandacht moet schenken. Het beste contact ter behandeling van de sohul dienkwestie kon men naar Roosevelt's meening bereiken via de bestaande instan ties en langs normalen diplomatieken weg. DE VLIEGENDE HANSEAAT roofoverval in duitschland DE NIEUWE DUITSCHE BLIKSEMÏREIN TRAANGAS-AANVAL TE WEENEN IN DE POSTSPAARBANK Grootscheepsche poging tot diefstaL In de Weensche postspaarbank werd gis termorgen tegen half elf in de groote hal een hevige rookontwikkeling bemerkt, die, zooals later bleek, afkomstig was van in papiermanden naar binnen gesmokkelde rookbommen. De beambten sloten loketten en lessenaars maakten alarm, waardoor de buitendeu ren van de bank automatisch gesloten wer den. Tengevolge van den tranen veiwekkendeu rook ontstond er een paniek en de beamb ten en het in de hal aanwezige publiek ren- die naar den straatkant toe. De portier was verstandig genoeg om die deuren terstond weer te openen, zoodat zich geen ongevallen voordeden. Tegen het oorspronkelijke vermoeiden, dat de aanslag op de postspaarbank het werk van politieke fanatici zou rijn, is thans door het politie-onderzoek vastgesteld, dat men hier met een grootscheepsche poging tot een omvangrijken -diefstal te doen heeft. De uitgebrande rookbommen zijn reeds door deskundigen onderzocht. Het zijn twee blikken hulzen van ongeveer 18 c.M., die klaarblijkelijk met chemicaliën gevuld waren. De wijzee. waarop de chemicaliën ontsto ken zijn, is nog niet ontdekt Zoodra da alarminstallatie in werking trad, werden al le uitgangen van Ivet gebouw automatisch gesloten. Een jonge man, die zich in de lokettenhal bevond, ls door een venster ontvlucht Hij kon evenwel gearresteerd worden en wordt verhoord» e (Van onizen Duitschen correspondent) De snelle ontwikkeling, welke de aviatiek in ahe beschaafue laiiuen mocht beleven, schijnt den stoot gegeven te hebben tot een bepaalde concurrentie tu&schen den spoor weg en de luchtvaart Yvaarom zouden wij op ucn begaanbaren bodem zoo redeneer de men klaarblijkelijk niet ongeveer dezelfde snelheid kunnen bereiken, waar aan de luchtreiziger nu jallang gewend is geraakt? Het strekt Duitschland, den staat, die van allen het zwaarst onder de booze gevolgen van een resultaatloozen oorlog te lijuen heeft tot eer, wanneer het tot de eersten gerekend moet worden, die op deze lastige vraag een alleszins bevredigend antwoord gegeven hebben. De snelste trein, die wij tot dusver in ons werelddeel leerden kennen, beweegt ricli tusschen Swindon en Paddington met vaartje van 123 K.M. per uur, maar Ëngeisch record is thans door de Duitschers met hun vliegenden Hanseaat geslagen. Voor de proeftocht werd om 8 uur 's morgens van Berlijn naur Hamburg ge reden. Een route van 286 K.M. werd binnen twee uur en eenentwintig minuten afgelegd en ook de terugweg moest op dienzelfden dag worden afgelegd. De nieuwe trein in den vorm van de stroomleiding gebou en in vier kleuren gehouden. Het onderste gedeelte is door een zoogenaamd „Schort'' bekled, om den tegenstand vau de lucht te breken. Dit gedeelte is grijs van kleur, dan komt de romp van den wagen in lila, net als bij den luxen „Rheingold-Zug", waar mede ik een paar jaar geleden een tochtje mocht ondernemen, terwijl het bovenste ge deelte crème getint is. Het dak heeft zilveren kleur en werkt natuurlijk bij mane schijn phantastisch. De wagen wordt electrisch gedreven, om de stootvrije electrische drijfkracht produc tief te maken. De electrische stroom wordt het voorste en het achterste gedeelte van den trein door een electrische machine voortgebracht, welke uit een 12-cylinder- Diesel-Maybach-motor en een electro-gene rator bestaat, welke de stroom aan electro-motoren in het midden van den wa gen doorgeeft Het electrische materiaal komt uit de Siemens-Schuckert-bedrijven. Aan iederen kant van den wagen «zijn drie deuren, terwijl men in het midden van den trein een buffet vindt bij wijze van „Speise- Wagen". Links en rechts hiervan zijn 51 zitplaatsen en het geheel maakt een voor name indruk. De gemakkelijke zetels zijn bruin bekleed en de muren zijn met glim mend hout versierd. De „Jungfernfahrt" naar Hamburg verliep zeer gunstig. Onder de eerste reizigers be vonden zich dr. Maybach, de directeuren der rijksspoorwegen en vele ingenieurs, die tot deze nieuwe vinding hebben meegewerkt Men behaalde op den vrijen weg soms een snelheid van 150 K.M., dus de doorsnee snelheid van een gewoon verkeersvliegtuig. In doorsnee reed men 122 K.M. per Den Hamburger Hauptbahnhof bereikte 10 uur 21 en voor een korte pauze werd doorgereden naar Altona, van waaruit de terugtocht naar Berlijn werd ondern< op de minuut af om 3 uur. Vijf minuten Later gleed men door hot hoofdstation van de Hansastad en tot Bergedprf bedroeg de snelheid slechts 100 K.M. per uur. Hier zette de machinist de motoren aan en weldra bereikte hij een tempo van 155 K.M. Wi berge werd in een tempo van 100 KM. ge passeerd, kort voor Nauen ging het lang zamer, daar een voorstadttrein zich op dezelfde route bevond-, die bij grootere heid bereikt zou worden. Om 5.34, minuut voor den vastgestelden tijd, gleed men weer den Lehrter Bahnhof langzaan: binnen. De wagen werd direct naar de werkplaat sen gebracht waar men kon vaststellen, dat hij door alle botsingen en kruisingen onge deerd was heengegleden. De weg van 286 8 K.M., welke tot dusver door den F. D. trein in 179 minuten werd afgelegd, werd door den vliegenden Hanseaat in 141 minuten bereikt. Een nog sneller tempo werd tot dusver Juni 1931 bij wijze van proef op de route MariendorfZossen vastgesteld. Meerdere proeftochten zullen volgen, maar pas in het komende jaar wordt de vliegende Hanseaat in het spoorwegbedrijf opgenomen. Berlijn, 22 December 1932. FRANKRIJKS BEROOIDE SCHATKIST. Cijfers van Minister Chéron. Chéron, de Minister van Financiën, heeft voor de financieele kamercommissie een uiteenzetting gegeven over den financieelen toestand. Hij verklaarde, dat de schatkist wegens onvoldoende belastingontvangsten 9 milliard frs., in hoofdzaak door uitgifte van schattkistpapier, had moeten opnemen. Om de volgende maanden te kunnen door komen, moet de regeering aan het parle ment machtiging vragen een nieuwe tranche van schatkistpapier ten bedrage van 5 mil liard uit te geven, zoodat de totale vlottende schuld tot. 14 milliard frs. zal groeien. De minister becijferde het deficit van de laat ste 3 begrootingen op ruim 17 milliard en dat van de staatsspoorwegen op 10 milliard. VERTROUWEN IN DE BELGISCHE REGEERING. De Belgische regeering heeft met 100 te gen 80 stemmen een vertrouwensvotum ge kregen. Terstond daarop heeft zij dp finan cieele noodwet ingediend, die 15Ö0 millioen door progressieve belastingverhooging en 500 millioen door bezuinigingen wil (binnen brengen. HET VANDALISME TE TRAU. De daders melden zich en worden gestraft Naar het Zuidslavische córrespondentie- bureau A va la uit Split (Spalato) meldt, heb ben zich bij de politie van Trogir (Trau) zes jongelieden uit de stad gemeld, die verklaar den de Venetiaansche leeuwen beschadigd te hebben. Hun nationaal gevoel en hun trots zijn door de tartende taal van de Italaan- sche bladen ten diepste beleedigd. De politierechter heeft de jongelieden met een veroordeeld tot vijf dagen hechtenis. De gemeente heeft een actie tot schadever goeding tegen hen ingediend wegens de be schadiging van stedelijke eigendommen. KERSTVREDE OP HET OORLOGSVELD. De Paus heeft van Bolivia en Paraguay gedaan gekregen, dat gedurende het Kerst feest de wapenen 24 uur zullen rusten. Te Recklinghausen is een 82-jarige wedu we in haar woning door twee opgeschoten jongens overvallen en ergerlijk mishandeld. De geheele woning werd doorzocht, doch geld werd niet gevonden. Een der dader» dreigde daarop de vrouw met den dood, waarop zij een bedrag van 13 mark, dat in haar bezit was, overhandigde. Een der vermoedelijke daders is aange houden, terwijl ook de tweede roover ver moedelijk bekend is. Te Duisburg-Hamborn is een coöpera tieve winkel van de mijn „Neumühl" door drie mannen geplunderd, die een bedrag van 300 mark buitmaakten. Ook te Walsen drongen gemaskerde roovers een levensmiddelenwinkel binnen en dwongen de verkoopster het contante geld, een bedrag van ongeveer 50 mark, af te staan. Te Moers drongen 20 opgeschoten jon gens een verkooplokaal van de mijn „Rhein- preussen" binnen, waar zij levensmiddelen en de ontvangsten van den dag roofden. Allen zijn ontkomen. Uit Oost-lndie auto in ravijn gestort. Dame gedood. MALANG.'23 Dec. (Aneta). Een huurauto waarin gezeten waren de heer H. J. den Blaauwen, diens echtgenoote, zoontje, doch tertje en een Chineesclie chauffeur, is boven Songoriti in een 15 meter diepe ravijn ge stort. Mevrouw den Blaauwen werd gedood. De heer Den Blaauwen, diens zoontje e chauffeur, werden uit de auto geslingerd en bekwamen slechts lichte verwondingen. Het dochtertje werd ongedeerd onder de auto vandaan gehaald. De heer Den Blaauwen is een om bezuinigingsredenen ontslagen em ployé van de onderneming Djengkol van d< H. V. A. Hij zou 25 Januari a.s. naar Neder land terugkeeren. Land- en Tuinbouw. In de laatste weken CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE Men moet do voorschriften weten De Crfs la -Z ui vel -Cen trale brengt het volgen- t.pj- kennis van belanghebbenden êi'halLng geble- ..._rs der Centrale. .ten aantroffen de houders zloh op onbekendheid met de voorschriften beriepen. Na 1 Jan. a.s. zal de Centrale deze onbekendheid als verzachtende ora -- en met gestneng-heid raden vetten worden aangetroffen, aan de Centrale geen opgave la ge- DltzeJfdie geldt, wanneer ongedekt ver- •oer van vetten wordt geconstateerd. Overtreding van de voorschriften betreffen de vetten kan tengevolge hebben lnbeslagne- :ng der vetten en daarenboven hechtenis van q hoogste zes maanden of geldboete hoogste f 10.000. betaling huldigde heffing. GEVAAR VOOR ONZE BACON-EXPORT De Engelsche plannen het Lagerhuis heeft de van Landbouw Elliott, mededeellng ge il ^h t'ad1!'"'118 °0ld lD prln?lpe. wJI us zeggen, dat de regeerdng maat regelen zal nemen om de En-gelsche bacom- Industrie te helpen uitbreiden. Reeds zal bin nenkort een wetsontwerp dienaangaande wor- ;n voorgesteld. Reeds In den loop van dit jaar hebben we een i andermaal op de wenschen van den Engel sche Bond van Varkenshouders en van de bacon Industrieën gewezen. O.a. op het plan om het zoover te brengen, dat de Brltsche fokkers zelf voldo< de varkens zouden fokken, zoodat men onafhankelijk van Invoer werd. De moge lijkheid werd toen betoogd. Thans zal de re geering helpen om d-lt plan tot uitvoering te brengen en tevens om het eventueel blijvend tekort ln de eerste plaats uit de Engelsche ko loniën te betrekken. Een nieuw gevaar voor ons. Voorloopig zullen weer onderhandelingen gevoerd worden met de invoerende landen ovei de bestaande vrijwillige beperking. Wen hoopt op dezelfde -J t deze landen. Gemengd Nieuws DE BRAND TE 's-GRAVENZANDE. Omtrent den enormen brand, welke in den nacht van Donderdag op Vrijdag de groote graanschuren van die fa. van Straalen te 's-Gravenzande verwoest heeft, vernamen we nog dat de schade ver over de f 100.000 zal beloopen. Van de groote voorraden granen is niets meer over, terwijl van de schuren niet veel meer dan de vier muren overeind staan. Overigens is het blusschingswerk niet al te vlot van stapel geloopen, en doordat de motorspuit na een poosje te hebben gewerkt naar een andere plaats moest worden gere den, heeft het vuur enorme voortgang kun nen verkrijgen. Aanvankelijk was de Burgemeester van meening de hulp van de Haagsche brand weer in te roepen, waarvan men evenwel later heeft afigezien. Onderzocht wordt nu, of het feit, dat omstreeks half tien de electrische verlich ting in het dorp begon te flikkeren, oorzaak van een kortsluiting in de graanschuren is geweest, dan wel dat door den brand de kortsluiting is ontstaan. Doordat bluschwatei in het hoogspanningshuisje was doorgedron gen, moet tot vernieuwing van de geheele installatie worden overgegaan. BRANDEN Te Oude-Pekela (Gr.) ontstond brand in de kapitale boerderij, bewoond door den landbouwer W. Breemaar. In een ommozien van tijd stond de geheele boerderij in lichte laaie. Niets is gered. De oogst ging ver loren. Verzekering dekt.de schade. Omtrent de oorzaak van den brand kon worden ge meld, dat stofdoeken die voor de kachel hin gen te drogen hebben vlam gevat en dat de vlam vermoedelijk is overgeslagen naar de worsten, spek etc. die aan de zoldering hingen. Te Nieuwe Pekela (Gr.) woedt dc brand, welke in dan stroovoorraad nabij de Flessingfabriek. heeft gewoed en eigendom is van de N.V. Stroocartonfabriek v.h. E. Free en Co., voort. Vier millioen kg. stroo is ver nietigd. Twee jongetjes van 9 en 7 jaar moe ten in de nabijheid van de stroobulten met vuur hebben gespeeld, waardoor alles oen prooi der vlammen is geworden. Vrijdagmorgen omstreeks 11 uur is brand uitgebroken in een groote hooischelf staande op het erf van den landbouwer J. Doelman te Maasland. De brand nam snel in hevigheid toe, en de hooiberg stond dan ook weldra volkomen in lichter laaie. De brandweer die met eenige stralen op de motorspuit het vuur bestreed, wist de be lendende veestallen en wagenschuren te be houden. Men kon 50 koeien die op stal ston den nog tijdig in de weide jagen. Met de nablussching van den brand is men den geheelen dag bezig geweest De brand is ontstaan, doordat de kinderen bi] den hooiberg met lucifers speelden. AUTO-ONGELUKKEN Het zoontje van V. werd op den Dijk te Lekkerkerk dcor een auto aangereden. Een wiel reed hem over beide beenen. Het eene bovenbeen en het andere onderbeen zijn ge broken. Het kind is naar een ziekenhuis te Rotterdam gebracht De auto. die het kind beeft overreden, is doorgereden. Mogelijk heeft de bestuurder niets gemeukt Te Bergen op Zoom is de reeds bejaarde C Touw in de Bruinvischstraat te Berge»i op Zoom door een bestelauto der firma Ste- kenbrink, die achteruit reed, aangereden. De man bekwam dusdanige verwondingen, dal op medisch advies het slachtoffer van de H.H. Sacramenten der Stervenden werd voorzien. Daarna is hij naar het Alg. Burger- gasthuis vervoerd. Te Etten (N.Br.) reed B., keurmee. ter van den vieeschkeuringsdienst t-> Breda met zijn auto. Achter hem naderde met groote snelheid D. uit Goes niet zijn auto, die B. nog voor het nemen van te bocht wil de passeerèn. De auto van B. werd daarbij in de flank gegrepen en tegen een boom ge smakt. D. uit Gees verloor door de aanrij ding de macht over zijn stuur en reed tegen een koffiehuis aan, waarvan eon groot stuk muur van onge\eer twee meter werd ver brijzeld. De auto reed het koffiehuis in. In deerniswekkenden toestand werd D. uit zijn auto gehaald en naar het gasthuis te Etten vervoerd. B., die rr.et weinig snelheid reed, kwam met don schrik vrij. Van beide auto's is de voorkant in elkaar gedrukt. Te Velden (L.) is de 11-jarige Th. H. bij het oversteken van den weg door een personenauto gegrepen. Na ter plaatse ver bonden te zijn, is de jongen in zorgwekken- dv.ii toestand naar het St. Jozefziekenhuis te Venlo- overgebracht. Den bestuurder treft geen schuld. DOOR HOLLEND PAARD GEDOOD Te Bussum sloeg het paard voor een boe renwagen op hol. De 40-jarige bestuurder J. Vos, uit Huizen (N.-H.) viel van den bok en bezweek aan een hersenschudding. Te Hoogkerk (Gr.) kwam de 22-jarige J. van Dijk door het op hol slaan der paar den onder een wagen. Hij stierf aan de won den. DE DOODELIJKE DAMP Te Nieuw-Vennep (N.-H.) is 's morgens vroeg in haar woning de bejaarde vrouw van J. S. dood op een stoel gevonden. Zij was aan kolendampvergiftiging gestorven Haar man lag bewusteloos te bed. Zijn toe stand is ernstig, maar men hoopt hem ln het leven te kunnen behouden. ONREGELMATIGHEDEN BIJ EEN ZUIVELFABRIEK In verband met de onregelmatigheden in de boekhouding van de zuivelfabriek „Emaus" te Vlaardinger-Ambacht deelt men ons van andere zijde mede, dat er geen sprake is van een tekort van 45.000. Hoe wel het onderzoek nog niet is afgeloopen, is het wel zoo goed als zeker, dat het tekort aanmerkelijk minder zal zijn. VERDRONKEN Te Tiendeveen (gemeente Beilen) is de 7-jarige W. Koster op weg van school naar huis bij een draaivonder in de Vachtwijk ge raakt en verdronken. Te Panheel (L.) is de machinist van een voor de sluis in het kanaal WessemNeder- weert liggende stoomboot vermoedelijk ten gevolge van een misstap, te water geraakt i verdronken. OM „AF TE KOELEN" Het abattoir te Helmond heeft een kcel- nuis. waarvan de afzonderlijke cellen aan grossiers en slagers worden verhuurd. Nu geviel het, dat na werkzaamheden in zijn cel een slager de zware, hermetisch slui tende deur van het koelhuis dichttrok der zich te overtuigen of nog collega's bin- nen waren. Dit laatste bleek later echter het geval. De betrokkene bleef ruim iy2 uur in het „gezellige" vertrek. Thans zal een schei- inrichting aangebracht worden. WAPENSMOKKELARIJ. Door de politie is Hoensbroek is Donder dagavond beslag gelegd op een partij van 200 browning revolvers en 2000 patronen. Deze wapens waren verkocht in de woning van den mijnwerker S., die op de Staatsmijn Emma werkt Bij onderzoek is gebleken dat de wapens via Sittard uit België werden ingevoerd. De wapens zouden bestemd zijn om naar Duitschland te worden uitgevoerd. SUIKERSMOKKELARIJ. Te Roosteren (L.) hebben de grenskom- miezen beslag gelogd op een auto die 3300 kg. suiker verveerde. Door den chauffeur werd van den dijk gereden toen hij zich achter volgd zag door de politie.® Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de auto werd bestuurd door zekeren S. en J. M. uit Eindhoven. TREINONTSPORING BIJ BOXTEL. Van de sneltrein uit Eindhoven zijn even voor het station te Boxtel drie rijtuigen ont spoord. Geen persoonlijke ongelukken. De materieele schade, vooral aan den spoorweg is vrij belangrijk. De oorzaak ligt vermoe delijk aan een defect aan een der wielen. Er ontstond belangrijke vertraging in het treinverkeer. DE GESTRANDE DUITSCHE TREILER „HAROLD" Naar aanleiding van een bericht in de bladen over de „Harold", wordt ons van Tei- schelling gemeld, dat het schjp nog lang niet geheel onder water zit. Bij hoog water is de romp zelfs nog waar te nemen. Fn niet alleen de pijp, maar ook de beide mas ten zijn nog zichtbaar. DE GESTRANDE HERALD Uit het wrak van den bij Terschelling ge- stranden Duitschen stoomlogger Herald heb ben Terschellinger visscherslieden ongeveer 250 vaten haring en een gedeelte van den inventaris geborgen. Een en ander is te Ter schelling binnengebracht De waarde be draagt ongeveer; 10 per yat Weerbericht- (Het dunne pöltje geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Munchen 776.6 Laagste stand te Reykjavik 730.2. V1 Stand vanmorgen halfbwaalf 7723. WEER VERWACHTING (Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteoj logisch Inst. te De Bilt). Matige tot zwakke N.W. tot Z.W. wi nevelig tot licht of half bewolkt, weinig geen regen, aanvankelijk ieta kouder, tó zelfde temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologli InsL te De Bilt.) De hooge druk in het Z.O. handhaafde zi[ De daling van de lage druk over de Britse de afgeloopen 24 uur niet minder dan m.M. Tengevolge van de barometerstijgij in het Westen, ruimde ten onzent de wind Z.W. en WZ.W. Een verdere ruiming na N.W. is waarschijnlijk, doch daarna zal wind wel weer gaan krimpen. Het algemeé weerbeeld voor de Kerstdagen ziet er v) ongunstig uit. Er mag op betrekkelijk zac weer met weinig bewolking en geringe ka op neerslag worden gerekend. )s. De depressie heeft zich verder N.W. vtore plaatst. [vin Over IJsland, de Shetlanden en het Zuidleec van de Noorsche kust waait het krachtig i) tot Z. tot ZW. Overigens is het rustig weer; w< In Duitschland is het nevelachtig. Vojt a van beteekenis kwam alleen in Noord-Scain 5 dinavië. In Duitschland is de vorst n|, d« slechts licht. Over onze omgeving zijn laai morgentemperaturen gestegen. Alleen ovj Pi de Britsche eilanden viel eenige regen viit beteekenis. Over het algemeen was de neag i slag echter gering. j or temperatuur Stand vanmorgen half twaalf 8.2 C. 25 DECEMBER Zonsopgang 8.11 u.; Zonsondergang 3.49 L JMaansopgang 6.18 u.; Maansonderg. 1.15 frb 26 DECEMBER Zonsopgang 8.11 u.; Zonsondergang 3.49 I Maansopgang 7.45 u.; Maansonderg. 2.05 27 DECEMBER Zonsopgang 8.12 u.; Zonsondergang 8.50 Maansopgang 8.53 u.; Maansonderg. 3.16 r^( VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTElva OP HEBBEN: Ui« 25 DECEMBER fcj Van 's aavonds 4.19 u. tot 's morgens 7.41 jr 26 DECEMBER Van 's avonds 4.19 u. tot 's morgens 7.42 tda 27 DECEMBER Van 's avonds 4.20 u. tot 's morgens 7.42 WATERSTANDEN RIVIEREN Walshnt 1.74 1.84 Haael -0.32 -('.21 Hunlngen 0.00 0.00 Keihnweiler -2.'0 -9.13 2.12 2.13 Maxaa 3.44 3.43 Dinilesheim 0.74 0.75 Mannheim 2.00 2.02 Lohr 1.28 J.20 Mainz 0.07 0.09 Hingen 1.23 1.24 Caap i Eins Cobl»nz Trier Keulen Ruhrort W esel Emmerik Duseelilorf Maastricht Venlo 1.12 1. 0.22 0.5 0.64 0.41' HOOGWATER NED. ZEEHAVEN! 25 D. Delfzijl 8.34 21.22 Terschelling 5.49 18.35 Harlingen 6.44 19.25 le 1.19 4.26 a 2e 13.48 17.21 IJinuiden. 0.3u 12.56 H.v. Holland 12.o3 öcheveningen 0.13 Rotterdam 1.46 13.58 26 Helden 2e IJmuiden Hoek v. Holland Scheveningen Zierikzee Vllsslngen 22.23 19.36 20.30 5.41 17.21 13.52 12.58 13.08 14.57 13.46 14.35 12.58 11.56 Cimber Helievoetal. Willemstad Brouwersh. i ,OJ .-fn» se 0.03 12.21 iingt 0.27 12.50FÏ* Vlissingen ,11.00.3.34 D l'erneuzen li.34-.-?fk Hans weert 12.14 cl 10.50 23.19 ROTTERDAM Maas Hotel üuoni'jKs ia Het hotel voor U Open restaurant Nieuwe exploitatie EEN GEVAARLIJKE STIER ta De landbouwer M. D. te Lekkerkerk, die een stier voeder gaf, is door het dier tegen een schutting gedrukt opgenomen en over die schutting bij zijn paard neergeworpen. Het paard trapte hem een been stuik. D. is a naar een ziekenhuis te Rotterdam vervord. y DOOR EEN AS RONDGESLINGERD Juist voordat de werktijd eindigde, ging do lS-jarige houtbewerker Sakko, werkzaam bij de gebroeders Hazen te Bergen op Zoom, met een partij hout naar de eerste verdie ping. Hij schijnt daarbij zijn evenwicht te hebben verleren en in zijn val greep hij naar een draaiende as. Het gevolg hiervan was dat de ongelukkige verscheiden malen werd rondgeslingerd waarbij zijn arm werd afge rukt en hij voorts zware inwendige kneu zingen bekwam. Men kon den man met moeite uit zijn benarde positie bevrijden. In_ zorgelijken toestand is S. naar een zieken/ huis vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2