Jiirtiuir ^Tritedjr CTourmtt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken fnze Kerstbij! age AA EERSTE BLAD. ABONNEMENT: rsr kwartaal In Lalden en In plaat- n waar n agentschap gevestigd is ƒ233 ranco per post 2.35 portokosten. ti week f 0.18 por het Buitenland bij wekelijk- 'he zending «450 U dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent ondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breest<"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 21 DECEMBER 1932 N°. 3845 3DT2RTCN.1EN Van 1 tot 6 regels..1 t.l'Vfl Elke regel meer0-22Vf Ir.gez. Mededeellngen van 1—5 regels e 2.30 Elke regel meer 0-45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend f 0.10 12e Jaargang tss Gister ontvingen onze lezers tegelijk met hun krant de Kerst- bijlage. Men weet het, telken jare spannen wij ons in, om hier iets goeds, iets geestverheffends van te maken. Wij willen, dat deze Kerstbijlage tijdens de dagen van het hooge feest der Christenheid zóó van inhoud en afwerking zal zijn, dat zij, onder onmisbaren zegen, de harten omhoog voert. Advertentie's, welke dit doel zouden kunnen storen, worden daarom ook thans weer niet opgenomen. De schrijver van onze Zondagsmeditatie; A. Wapenaar; A. M. Wessels; G. Sevensma- Themmen; Phé Wijnbeek; P. W. J. Steinz; A. W. Verhorst; W. S. Sevensma; Hélène Swarth; Jan Ietswaard; G. Mulder; J. C. Risseeuw; Annie Vreeland; S. Williams; W. G. van de Hulst; Greeth Gilhuis-Smitskamp en P. van Renssen, onder leiding van P. J. Risseeuw, verzorgden den inhoud. Veel illustraties en teekeningen van R. J. Visscher; J. Groeneveld; J. Mulders; A. W, Verhorst; Claus en van der Hulst Jr. Zonder overdrijving meenen wij te mogen zeggen, dat onze Kerstbijlage eenig is in haar soort en op deze wijze bij de overige dagbladen niet voorkomt. Dat wij in staat waren deze kostbare uitgave bij te voegen, stemt ons tot dankbaarheid. Moge er zegen van uitgaan! Misschien wil menige lezer met dit bijvoegsel ir de hand nog eens weer een goed woord doen voor DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT. Wij kunnen nog zooveel lezers gebruiken. Nimmer is ons huis te vol. Altijd blijft er plaats over. in onze boeken. In elk Christelijk gezin zien wij zoo gaarne het Christelijk dagblad. Hoe groöter de schare is, die met ons optrekt, hoe meer mogelijkheden zich openen. Daarbij komt, dat het oogenblik gunstig is voor deze werftocht. DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit TWEE blader GEEN HULP VOOR TWENTE Gisteren is verschenen het rapport-Bruins dn zake de contingenteering van enkele tex jtiel-goederen in Indië. De Commissie, welke 'de economische samenwerking tusschen Ne derland en Ned. Indië zal bezien en zoo mo- jgelijk bevorderen, heeft, op verzoek van den Minister dezen arbeid onderbroken en tus- «chentijds advies uitgebracht over de nood- zakelijkheid en wenschelijkheid der contin genteering van textielgoederen Op grond van verzamelde gegevens en van het door de reeeering ter beschikking gestel de materiaal, heeft de commissie zich een beeld kunnen vormen van de inderdaad zeer ernstige moeilijkheden, waarmede de Twent- jsche katoennijverheid bij haar afzet in Ne- Iderlandsch-Indië heeft te kampen, en van de i deels abnormale factoren, die tot deze moei- [lijkheden hebben bijgedragen. Zij kwam echter ook tot de overtuiging, dat de economische samenwerking tusschen Nederland en Indië één groot probleem is en dat één vraagstuk feitelijk niet afzonderlijk behandeld kan worden. Waar zij thans even wel geroepen was een beslissing te nemen, heeft de meerderheid der leden zich om uit een loopende redenen tegen de gevraagde contingenteering uitgesproken. Nader vernemen wij dan nog. dat het ge- heele vraagstuk in studie blijft, doch dat het üog wel geruimen tijd zal duren voor een rapport verschijnt en dat de Minister daarop wacht voor hij een definitief besluit inzak» contingenteering neemt Dit afwijzend advies der commissie stelt teleur. Het maakt zoo heelemaal de indruk, dat om theoretische overwegingen een prak tische beslissing verschoven wordt en zulks ondanks het feit, dat ook de commissie de abnormale omstandigheden erkent Dat deze abnormaal zijn, blijkt wel uit de j statistiek, welke aan het rapport is toege- j voegd. Daaruit leest men met angstaanja- j gende cijfers, dat de Nederlandsche invoer j in Indië, met uitzondering van bontgeweven stoffen, naar beneden gevallen is, terwijl j die van Japan naar boven s p r o n g. i 1 Een paar voorbeelden, welke het eerste halfjaar van 1928 stellen naast het eerste halfjaar van 1932. i Voor Nederland daalde den invoer van on- i gebleekte stoffen van 3.71 tot 111%; Japan steeg van 74 tot 92%. Gebleekte stoffen: Ne derland daalde van 70 tot 62%; Japan klom van 3 tot 26%. Geverfde en gedrukte stoffen- daling voor Nederland van 4.47 tot 152%; .stijging voor Japan van 49 tot ruim 80% neteldoek viel voor Nederland van 9 61 tot 2.50%; steeg voor Japan van 3.58 tot 21%. Alleen, zooah gezegd, klom Nederland bij I de bontgeweven stoffen van 1 26 tot 2.62% I «n daalde Japan van 91 75 tot 89.38%. Bij alles dient men dan in aanmerking t° nemen, dal de totale invoer van stoffen daal de; ruw geschat bedroeg het voor ongebleek te stoffen 30%, gebleekte bijna 30%, geverfde 5%, bontgeweven bijna 30% en neteldoek Maar hoe abnormaal de Japansche invoer de onze (en ook die van Engeland) knijpt, bliikt' uit de cijfers voldoende. Trouwens, het zegt genoeg, dat de Twent sehe fabrikanten, die sinds jaren wars ge weest zijn van elke bescherming en die de vrijhandel loofden als niemand anders, thans luide om hulpgroepen. Maar de commissie wijst om uiteenloo- pende fèdenen het verzoek af. Dat is beden kelijk. Want blijkbaar hebben zoo eenige minderheden de meerderheid gevormd en is er dus een' o n zuivere beslissing gevallen. Welke de uiteenloopende redenen zijn. we ten we niet; althans nu nog niet Het zou ons wat waard zijn te vernemen, of één der motieven oök het volgende is. Van deskundige zijdp werd ons indertijd meegedeeld, dat de Twentsehe fabrikanten met groote, vrij duur ingekochte kwantums ruwe katoen verlegen zitten. Toen indertijd de markt daalde, zouden zij veel ingeslagen hebben; terwijl de leepe Japanners de aller laagste noteering hebben afgewacht en toen de markt leegkochten tegen afbraakprijzen Mocht zulks waar zijn, dan zou over eenigen tijd, als de oude voorraden ver bruikt zijn, de concurrentie, welke vroeger toch niet gevreesd werd. weer mogelijk orden. Overigerts blijft het ons volkomen duister door welke motieven de meerderheid der commissie zich heeft laten leiden om de ooren voor Twente's noodkreet te sluiten probleem iets ingewikkelder is, dan Twent sehe fabrikanten het voorstelden; het feit blijft, dat Japan de groote concurrent is. De invoercijfers bevestigen het Dan wordt betoogd, dat contingenteering de prijzen zal verhoogen, wat natuurlijk niet te ontkennen valt. Maar de schrijver, die dit afkeurt, zegt tegplijker tijd. dat Japan „op een typische wijze zijn export bevordert; men kan nl Japansche kunst zijden garen buiten Japan goedkooper krijgen dan in het land zelf'. Daar volgt logisch uit. dat Japan een dumpingspolitiek voert en dat de prijzen in Indië omhoog zullen loopen, zoodra Twente voldoende van de Indische markt, verdron gen is. Mag men den schrijver gelooven, dan is het verwonderlijk, dat zulks nog niet veel gauwer geschiedt; want de Twentsehe fa brieken zijn ouderwetsch; zij vonden het in machtswaan overbodig de bakens te verzet ten en hoe ook vermaand, de groote indus- trieelen haalden over waarschuwingen, in hooghartig dédain, de schouders op. Voorts zijn de sociale lasten abnormaal hoog en de loonen evenzeer. We laten die beweringen voor wat ze zijn: het feit blijft, dat vóór deze abnormalp tijden de outillage der Twentsehe fabrieken zoodanig was, dat ze, ondanks de „hooge" loonen, konden concurreeren op de wereld markt Merkwaardig is overigens de mededeeling van den schrijver, dat als straks Japan door zijn voorraad heen is, en tegen de lage Yen- koers zal moeten koopen, de prijzen wei wat zullen stijgen. Dat klopt met hetgeen wij schreven. Ook is het wel zeer Interessant, dat de schrijver het bleek al eerder het heel gewoon vindt, dat Japan de eigen industrie zal steunen. Hij voorziet, dat om de toe nemende inheemsche concurrentie te ont gaan, zoowel Twente als Japan fabrieken zullen stichten in Indië; maardan. zal Twente het ook wel moeten afleggen, want de Japansche regeering zal de eigen indus trie in Indië zeker steunen, als ze daar niet alleen is. Al met al zit er iets zonderlings in dit artikel, dat van steun voor Twente niet wi: weten, maar het als heel gewoon beschouwt, dat Japan een dumpings- en beschermlngs- taktiek voert, waardoor de Nedierland^che indiustrie vermoord wordt. INHEEMSCHE TEXTIEL- INDUSTRIE Het bovenstaande over de Twentsehe tex tielindustrie was juist geschreven, toen onze aandacht viel op een artikel in het pas ont vangen tijdschrift „Nedprlandsch Indië", het orgaan van.de „Vaderlandsche Club", geschreven door Dr W. F. Theunisscn Deze psychiater verklaart aan 't slot van zijn belangrijk artikel over „Inheemscht, textielindustrie in Indië', dal hij feitelijk vreemd tegenover deze nijverheid staat; hij zoekt meer naar de meest geschikte vormen van arheidstherapie. Maar daar dit onder werp ook economisch-politiek van zooveel belang is, stelde hij zich beter op de hoogte. Echter, was hij door een beloftegebonden om niet te vermelden uit welke bronnen hij zijn bijzonderheden heeft geput Dit doet wel eenigszins vreemd aan, doch ondanks dat erkennen wij gaarne de groote beteekennis van de gegeven cijfers en feiten, al moet een enkele mededeeling op een vergissing of drukfout berusten. Het kan toch onmogelijk waar zijn, dat de werktijd in 1929 in Twente 48 uur pér week bedroeg, thans tot ÏO1/^, uur daalde. Mogelijk zal hier 40y2 uur bedoeld zijn en dat zal beter kloppen. Overigens willen we even in 't kort aan geven, vooral in verband met het rapport dor Cofnmipsie-Bruins, hóe dr Theunissen de toestand ziet Allereerst wijst hij er opi dat tyjna alle landen, aan welke Twente leverde, de eigen industrie beschermden en aldus het afzet- cphied voor Twente verkleinden Feitelijk hleef allpen Indië over en daar wordt Twente nu beconcurreerd door de Inheemsche en de Janansche ind-i-.trie. Hierme m 0- nu tangrt.oo.id zijn, di.t 't BINNENLAND. BEZICHTIGING DER P. C. HOOFT De „P. C. Hooft" wordt van Vrijdag a.s. af gedurende veertien dagen, behalve des Zon dags voor het publiek opengesteld en wel van des voormi Ulags 10 uur tot des namid- 4 uur (ook Tweede Kerstdag). De toe gangsprijs bedraagt 1.— De havendienst Spido te Rotterdam heeft doorloopende dien sten naar de P. C. Hooft, alwaar kaarten ver krijgbaar zijn ad 1.40 inclusief de boot tocht. Tevens zijn kaarten verkrijgbaar op de Pernissehe t -ot die een geregelden diénst heeft van Rotterdam via Schiedam naar Pernis. Verder zijn alleen kaarten te -verkrijgen aan den ingang van het terrein. Alle voorbereidende maatregelen zijnger nomen om de belangstellenden zoo goed mogelijk te ontvangen. PROV. WEG APELDOORN-ARNHEM Door Ged. Staten van Gelderland is de bijdrage uit het Prov. Wegenfonds voor het onderhoud van den Prov. weg Arnhem Apeldoorn over 1931 bepaald op 9925,25. DE BURGEMEESTER VAN MARKELO In de gisteren gehouden Raadszitting heeft e Burgemeester P. H, Baron Taets van Amerongen van Natewisch medegedeeld dat hij tegen 1 April a.s. eervol ontslag heeft aangevraagd. Op 6 Juni 1.1. heeft hij zijn zilveren ambtsjubileum als zoodanig ge vierd. VARKENSHANDELAREN CONTRA VARKENSCENTRALE Het Bestuur van den Ned. Bond van Var kenshandelaren heeft zich in een adres tot den minister van Economische Zaken en Arbeid gewend waarin o.m. betoogd wordt, dat door de crisis-varkenswet 1932 de var kenshandel in den lande in hevige mate wordt benadeeld daar door de getroffen maatregelen der Varkens Centrale honder den vai'kenshandelnren mot hun bedrijf wor den uitgeschakeld. Requestrant verzoekt den minister in gunstige overweging te willen nemen een spoedige en geregelde behoor- l.jko tegemoetkoming aan de gedupeerde varkenshandelaren te verleencn, terwijl aan gedrongen wordt een systeem in toe passing te brengen, waarbij rekening gehou den wordt met den geest der wet en in over leg met de daarbij betrokkenen de varkens- handelaren worden vrijgelaten in de uitoefe ning van hun bedrijf. Telegrafisch is voorts door den Neder- landschen Bond van Varkenshanrielaren den minister van Economische Zaken en Arbeid verzocht de adviescommissie inzake de Varkens-crisis\vet 1932 aan te vullen met eer );.d uit voornoemden boncL PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND DE BEGROOTING In de voortgezette winterzitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland zag Mevr. Cohen-Tervaert-I sraëls (lib.) zich genoopt met de bezuinigingsvoorstellen van Ged. S aten accoord te gaan Zij prijst het ccllege van Ged. Staten voor de voorzichti ge wijze waarop de hegrooting is samenge steld. Haar gevoel is geneigd in het belang van de volksgezondheid e. d. nog te pleiten voor handhaving van subsidies op het be staande, maar het vers'and moet de over hand hebben en daarom doei zij een beroep op allen om samen te werken en in deze ilijke tijden zich eenige offers te ge troosten. De heer Van Duin (rk.) maakt be zwaar tegen een algen.eene verlaging der suhsidies met 10 pet. Men geeft wel groote bedragen voor het behoud van historische monumenten, maar de levende monumenten, zooals de volksgezondheid, tast men aan. De heer De Visser (comm.) consta teerde, dat nagenoeg alle bezuinigingen wor den gevonden op de mensc.hen, die het hards'e lot hebben. Op de behoeftige krank zinnigen, op het onderhoudswerk van den prov. waterstaat en op de loonen wordt J 278.000 besnoeid, terwijl degenen, die be lastingen kunnen betalen, worden gespaard Het leven wordt op allerlei wijzen weer duurder gemaakl, o.a. door steun aan de groote boeren, waarvan de kleine boertjes geenerlei profijt trekken. Zelfs al zou het waar zijn. dat het levensonderhoud goed kooper is geworden spr. betwist dit 'en sterkste dan nog zou spr. zich tegen de salarisverminderingen e. d verzetten. Dat men het aandurft een groot deel van de subsidies af te nemen, keurt spr. ten sterkste af. Tuberculoselijders en bleek neusjes hebben de suhsidies ten volle noodia. Van de beschik hare arheidskracht wordt 45 pet. in ons land al niet meer gebruikt. Het gevolg daarvan is achteruitgang van gezondheid en voeding voor talloozen In die omstandigheden is elke verlaging van suhsidie voor hygiënische instellingen on geoorloofd. Hei voorstel-Van Baren c.s. om de presen tiegelden van de Sta'enleden met 10 pet. te verlagen, is volgens spreker niets anders dan een gebaar en wel een zeer demagogisch gebaar, omdat het geen invloed van belee- kenis heeft op de provinciale kas. doch nl- leen is bedoeld om tot de salaris- en loon- trekkenden te kunnen zeggen: wij gaan voor met 10 pet. op de presentiegelden te verla gen. Wanneer men bij diezelfde heeren komt om te bepalen bijv dat al hetgeen boven f 6000 inkomen wordt geno'en, aan de open bare kas ten goede moet komen, dan vindt men hen niet thuis en niet bereid. Toch kan ieder met een inkomen van f 6000 behoor lijk leven. Waarom wordt niet al het mogelijke ge daan om produc'ief werk te verschaffen te gen vol loon? Omdat de kapitalisten geen stuk vair hun eigen inkomen daarvoor wil len afstaan. Spr. wil verder opkomen voor de in nood verkeerende binnenschippers en hij zal daartoe een voorstel indienen. De heer Sterk (a.rbegint met lof uit te spreken aan het adres -an Ged. Staten voor de wijze van samenstelling der hegroo ting. Het verdient waardeering, dat Ged. Statpn aantoonen, dot we een schrede terug moptpp gaan. De voorui'zichten zijn donker; belastingverhooging zal in de toekomst wel onvermijdelijk zijn. De heer R e r g m e ij p r (s d.) wil opmer ken. dat men. naarmate men ouder wordt, des te objectiever wordt. In de oude Grie kenland moest men 70 jaar zijn alvorens tot de besturende colleges te kunnen toetre den. Spr. zou daar. wat zijn leeftijd betreft, dus nu zoowat voor in aanmerking komen Het etiket dat men op z'n hoofd draagt, doet er bitter weinig toe; het komt erop aan hoe mPtr in zijn hart is en dan valt. het met revolutionnairen ook nog wel eens mee. In- tusschen. de heer De Visser heeft hier met keïpn geworpen. Omtrent de voorgestelde verlaging der presentiegelden kan snr. geen andere opvat ting hebben dan dat deze is een gebaar, zon der effect voor de hegrooting. De heer Werker (v.d houdt financi- eele beschouwingen. Ged. Staten hebben zich in dezen tiid, waarin men als 't ware hij den dag moet leven, geheel gesteld in het defensief. Ten aanzien van de salaris verlaging zou spr. echter meer geleidelijk heid wenschen. Het streven naar een sluitende begroeting verdient alle toejuiching. Dat daarbij ook de subsidies moeten worden aangetast, is aanvaardbaar, doch spr. zou een ui'zonde- ring wMlen zien gemankt voor de subsidies inzake tuberculosebestrijding en uitzending van kinderen naar huiten. Spr. beschouwt het voorstel-Van Eek, om r.o" twee ton ui' te trpkken voor werkver schaffing als een gebaar, evengoed als dat van één millioen. dat door den heer Van Staal was ingediend. De heer A 1 b 1 a s (herv. gerzou liever den spreektijd meer zien besnoeid dan het presentiegeld. Vroeger werd de provincial' hegrooting in 2 a 3 dagen afgedaan en dat is veel voordeeliger. Ook zou spr. maa'rege- lpn willen aanbevelen tot verlaging van pen sioenen van Ged. Staten die uit anderen hoofde nog inkomen uit de openbare kas genieten. De heer Schouten (a.r.) wenscht bij de beschouwing van de voorgestelde salaris- kor'ing op te merken, dat de salarissen hij deze provincie goed zijn, evenals de pen sioenregeling. De omstandigheden dwingen nu tot eenige verlaging, die men zal hebben te aanvaarden. Tn beginsel zou spr. gevoelen voor geleidelijkheid, maar met het oog op de onzekerheid van de financiën en van de toe komstige begrooting zou spr. het voor-stol van Ged S'aten thans ongewijzigd willen aanvaarden. Spr. bestrijdt het voorste l-Moov- mnn om voor de gehuwden de salarisverla ging terug te brengen tot 3 pet., daar dit voors'el 15 h 16 mille zou kosten. Indien «te heer Moovman die 15 h 16 mille zou willen vindpn op de anderen, Jan zou het hierop neprkomon. dat voor de ongeliuwden de ver laging pet. zou mopten worden en voor de gehuwden 41/? pet. Spr acht dit voordeel van Y2 pet. voor de gehuwden echter van te geringe be'eckenis om daarvoor de onge- huwden met 1V? pet. meer verlaging te tref fen dan het voorstel van Ged. Staten. Spr. °dviseert tot intrekking van het voorstel- Moovman. De voorzitter, mededeelend, dat thans het woord ls aan Gel Stalen, a..twoc-dt den heer Touw, dat de begrooting eerst in de vergadering van 2 December is vastge steld. Slechts met groote inspanning is het aan Ged. Staten gelukt, de stukken nog tijdig ter kennis van de leden te brengen. Spr. geeft den S atenleden in overweging, in de afdeelingen. secties en commissies de noodige beknoptheid en spoed te betrachten. De lieer von Fisenne (Ged St.) vor- dedigi de posten, uitge'rokken voor wegen- erhetering en onderhoud. Wat de voorgestelde salarisverlaging be treft. de groote administratieve omslag, daar aan verbonden, maakt het vrijwel ondoen lijk, deze voor korter dan drie jaren te treffen. Spr. zet verder ni'een, dat de besturen van de miniatuurpolders zich evenzeer heb ben te onderwerpen aap het algemeen re- glemen* als de groote polders. De heer Borghols (Ged. St.) consta teert, dat deze hegrooting de slanke lijn heeft, maar flat is mode en mits niet te ver gedreven, ook voor de gezondheid wel aan te bevelen. F.r was aanvankelijk een lekort van 250 nil Ie. Dit noopte tot maatregelen. De 10 pet erlaging van de subsidies waartegen vrijwel geen bezwaren van de betrokken instellingen zijn ontvangpn is 46 mille gevonden kunnen worden Voorts 98 mille door vermindering van onderhoudswerken. 17^4 mille als gevolg va.» prijsverlaging en mille door salarisverlaging enz. Doch kwam de millioenennota in September, die tot nieuwe maatregelen noop'e om het provinciale budget sluitend te maken; zij zijn in de voorstellen van Ged Staten ver werkt Indien onverhoopt verdere verlaging van suhsidies noodzakelijk mocht worden, dan zal rekening worden gehouden met de wenschelijkheid om de subsidies voor ge zondheidszorg e. d. zoo mogelijk niet vertier aan te tasten. Aan mevr. De Vries-Bruins antwoordt spreker, dat. voor zoover hij weet, het geld bij de medici niet zoo zeer een speelt. Spr. betreurt, dat de amhtenaren gemeend hebhen zich met een adres tot Ged Staten inzake salaris en pensioenpremie te moe ten wenden. Overigens is de samenwerking met het ambtenarenkorps steeds van aan- genamen aard. Het is mogelijk, dat spr.'s houding in het georganiseerd overleg stroef is gewpest. doch dit was dan wederkeerig. De verlaging is alleszins gerechtvaardigd door de omstandigheden en het is spr. «e- gengevallen. dat de Vereeniging van hoo- gere amb'ennren zich ertegen heeft verzet. Indien de voorstellen andersom zouden heb ben geluid, dan zou het overleg wel vlotter hebben geloopen (Gelach). Het zou onbillijk zijn de belastingbetalers mot 30 pet in hun lasten te verzwaren de amh'ennren in hun salaris ongemoeid «e laten. De billijkheid van de verlaging blijk» uit de indexcijfers. Het intact laten van de ambtenaarssalarissen zou verbittering wek ken hij handel en irtdustrve, die groote ver liezen hebben moeten lijden. DE NIEUWE RIJKSWEG ROTTERDAM-DEN HAAG WEER EEN STUK OPENGESTELD Men schrijft ons uit Rotterdam: Gistermorgen i- opnieuw een gedeePe v den groot ennieuwen verkeersweg Rotterdam —Den Haag voor het gebruik opengesteld, n.l. het gedeelte tusschen Overslag (bij de Zweth) en Delft In hun defintieven vorm zijn thans gereed gekomen gedeelten Delftf (Hoornbrug)—Rijs wijk en Overslag—Delft. Het weggedeelte tus schen de Noordgrens der gem. Overschie en het nieuwe Schie-Schiekanaal is ook reeds in gebruik gesteld na voorzien te zijn van een tijdelijk wegdek van kinkers, doch ook hier zal, evenals op de andere weggedeelten nog asphaltheton moeten worden opgebracht Van het weggedeelte tusschen Overschie en Overslag is het steenslag reeds gewalst en in den zomer van het volDend jaar zal ook hier de boven.aag worden aangebracht. In verband met het beschikbare crediet uit het Wegenfonds moest echter nog even met de aanbesteding worden gewacht. Als echter dit gedeelte gereed gekomen is zal men van de grens van Rotterdam tot de grens van Den Haag beschikken over een uitrteker.de autosnelweg. Het gisteren in gebruik gestelde wegge deelte (eenige plechtigheid ging er niet mee gepaard) is een recht stuk van ruim 3 K.M. Komende van Rotterdam moet men even voorbij de brug bij De Zweth rechtsaf slaan. Een groot bord met het opschrift „Nieuwe'weg Delft" wijst duidelijk uit waar men van den ouden, bochtigen weg langs de Schie kan afwijken. Een toegangsweg van 900 M. lengte voert dan naar den nieuwen Rijksweg. Deze toegangsweg is keurig in orde gemaakt en zal een druk verkeer kun nen opvangen. Voor alle voertuigen zal deze weg slechts in de richting naar Delft here den mogen worden, zoodat men op dit ge- Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Vanaf Vrijdag a.s. is het wrak van de „P. C. Hooft" door het publiek te bezichtigen. Te Duitsche Rijksraad keurt de amnestie- et L'oed. Voor Kerstmis geen Rijksda^gbijeen- komst. (blz. 5) Werkloosheid en Werkloozenzorg. blz 3 Tweede Kamer. Behandeling van Onder wijs en Zu.derzeefonds. Vergadering van de Rijkscommissie van advies voor de Werkloosheidsverzekering. deelte geen „tegenliggers" zal ontmoeten en een behoorlijke snelheid kan volhouden. Heeft men eenmaal den nieuwen Rijksweg bereikt, dan is er geen enkel bezwaar meer om het benzinegas zijn vrijen loop te laten. Van den Oycrslagbrug af tot bij Delft toe heeft men vier verkeersbanen van elk 3 NL breedte, met „punaises" afgezet. Het is een kaarsrecht stuk, met twee bruggen, waar van men echter bij het passeeren het be staan nauwelijks merkt. Vlak bij Delft gaan de vier verkeersbanen over een afstand van 600 M. over in drie hanen. D't is het gedeelte, dat voert naar de stad Delft, eigenlijk niet meer dan een afvoerweg van den hoofdweg. De hoofdweg ziet men nog voor een gedeelte gereed lig gen in een flauwe helling. De bedoeling is om dezen later door te trekken tot de Hoornbrug, zoodat men Delft letterlijk „links kan laten liggen" Dit weggedeelte zal ecliter eerst over een paar jaar onder han den warden genomen. Voor oogenhlik volgt men nog de driebaansweg, die uitloopt op de Delfgauwscheweg in de gemeente Delft en deze zal voorloopig het verkeer wel kun nen verwerken. Bij de Oude Oostpoort bereikt men dan den ouden weg, die tot nu toe steeds werd gevolgd. Mede doordat men eerst bij De Zweth den zijweg naar Overslagbrug moet inslaan is de nieuwe weg iets langer dan de oude langs de Schie. Door de mogelijkheid van een on- lemmerde snelheid en het gemis aan tegen liggers kan echter de nieuwe weg vlugger worden afgeleéd dan de oude. Gistermorgen werd er al eèn druk gebruik van gemaakt en bij meerdere bekendheid zal zeker in de practijk het eenrichtingver keer worden toegepast. Het berijden van den ouden weg blijft echter in beide richtingen toegestaan. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ A.-R. PROPAGANDACLI B TE EDE De vergadering van de A.R. Propagandaclub die in Ons Hui? werd gehouden, was zeer goed bezocht. Als spreker trad op de heer J. Schou ten. uit Rotterdam, niet het onderwerp: „De A.R. politiek in crisistijd". De regeering heeft verschillende maatregelen genomen en wetten u'tgevaardied. die pogen den toestand eenig- zins te verbeteren. De Varkenswet. de Zuivel- wet, te Tarwewet, enz. zijn daarvan een gevolg. De werkloosheid is ook niet te beteugelen. Er moet werk zijn. dat op den duur ook nog werk geeft. Als zoodanig noemde spreker de droog legging van de Zuiderzee. Ten slotte weee spre ker op de noodzakelijkheid tot voorlichting en hiervoor de vergaderingen trouw te gebruiken. Verwerp de revolutie, blijft staan op de rots des geloofs. Dankt God en werkt, aldus besloot spreker. Enkele vragen werden nog door spreker be antwoord. HERDENKING BELEG CITADEL VAN ANTWERPEN Te Ginneken werd qistcren hel feil herdacht, dat voor honderd iaar hei beleq van de Citadel te Anlxqerpen plaatj had. Namens H M. de Koninqin werd op het Chassé-monu- ment een krans geleq,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1