WINKELSLUITINGSWET DINSDAG 20 DECEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. SDA( BUITENLAND 1 worden om de economische wereldconferen tie voor te bereiden en van gedachten te wis selen over de kwestie der schulden met zeke re naties en adviezen te geven aan andere naties over de te volgen gedragslijn. Het zou te wenschen zijn dat eenige dier vertegenwoordigers zich ook in verbinding BOODSCHAP VAN HOOVER INSTELLING VAN EEN SCHULDEN- stt,ldcn met d0 ontwapeningsconferentie. COMMISSIE BUITEN HET CONGRES Schulden, Wereldeconomie en ontwapening Eenige vertegenwoordigers zouden zeer goed gekozen kunnen worden onder de le- Idcn van het Congres. Ton 5e. De besprekingen over de schulden en de economische conferentie kunnen niet ««««TtTmr m afgeloopen zijn voor 4 Maart, maar de econo MEDEWERKING VAN ROOSEVELT mische'wereld,0MU(nd eiscM ccn «.«.UMle VOORGESTELD I voorbereidende taak voor het succes en deze taak mag niet verdaagd worden tot na 4 Ik stel dus voor de medewerking van Ror«evelt te vragen. Het komt mij duidelijk voor, dat een ge lukkige afloop der economische wereldcon ferentie grootelijks bevorderd zou worden, indien het probleem der schulden vooraf be studeerd was, ofschoon een definitieve over eenkomst kan afhangen van een bevredigen de oplossing der economische kwestie en der ontwapening, waar ons land direct bij be trokken is. Pres. Hoover heeft, na ernstige besprekin gen met zijn ministers, waaraan ook Har rison, gouverneur van de New York Federal Reserve Bank en senator Smoot deelnam, een Boodschap aan het Congres opg'^toM, waarin hij zijn plan tot uitstelling helend maakt aan een commissie „tot afzonderlijke regeling der oorlogsschuldenkwestie in ver band met de economische wereldconferentie en de ontwapening". De tot de commissie behoorende personen tullen later ook als leden der Amerikaansche delegatie ter economische wereldconferentie naar Londen gaan. Hoover zegt in zijn Boodschap dat hij wel iswaar onafhankelijk van het Congres een organisme instelt ter bespreking van de schulden met de landen, die niet in gebreke gebleven zijn, doch dat hij het van harte zou toejuichen als het Congres besloot de schul den-commissie te herstellen. Het verzet tegen een dergelijk herstel is echter zoo sterk, dat Hoover niet de hoop heeft, dat zijn wensoh In dit opzicht vervuld zal worden. De toestand is zoo dringend, zegt hij, dat wij de nationale solidariteit en samen werking noodlg hebben, indien wij het welzijn van het Ame rikaansche volk willen dienen en de krach ten overwinnen, die thans de grondslagen zelf van de beschaving bedreigen. Wat betreft den economischen toestand zegt Hóover, dat stellig de meest dringende poging, welke de wereld ondernemen, moet, is het herstel van het peil der prijzen en de President betoogt, dat één der eerste De houding i l Roosevelt. Naar uit Albany gemeld wordt, weigert Roosevelt stelling te nemen tot de boodschap over de schulden van Hoover aan het con gres. Het verluidt echter, dat Hoover reeds gepoogd heeft Roosevelt over te halen tot medewerking, maar dat Roosevelt geweigerd heeft en naar zijn vorige verklaringen heeft verwezen. Er zou dus slechts geringe kans bestaan, dat de kwestie der oorlogsscliultle voor begin Maart zou kunnen worden be handeld. Het Congres heeft de boodschap van Hoo ver met ijskoud zwijgen aangehoord. D e opvaettingen van de Congresleden oven- de boodschap zijn zeer verdeeld De afgevaar digden waren van mcening, dat verschil lende tegenstrijdigheden in de boodschap stonden. Sprekende over de boodschap van Hoover, verklarade senator Borah gister, dat onder handelingen over oorlogschulden met eeni- landen-debiteurcn zoolang moeten mis- de oorlogsschulden geeft Hoover de meening te kennen, dat het belang dezer schulden in verhouding tot de andere economische krachten, die op het oogenblik in de wereld werkzaam zijn, over dreven wordt Nochtans, zegt hij, op dit oogenblik van diepe depressie, kunnen en kele landen niet betalen en in enkele geval len wegen deze betalingen zwaar op de buitenlandsohe wisselkoersen en de stabi liteit van de munt. Hoover herinnert eraan, dat hij geweigerd Iheeft den termijn van 15 Dec. uit te stellen en zet de reden van die weigering uiteen Hoover noemt eveneens de naties, die be taald hebben en hen, die niet betaald heb ben op, zegt. dat van enkele gevallen het in gebreke blijven ongetwijfeld aan onvermogen toegeschreven moet worden. De President gaat vervolgens over tot de vraag der Europeesche bewapeningen die, zegt hij, de V. S. dwingen om hoogere uitgaven te dotn dan vóór den oorlog voor hun verdediging. Hij betwist, dat de betalingen tosschen de naties onderling altijd direct in goederen of in goud geschie den, want doet hij opmerken, in normale tij den is de driehoekshandel een zeer groote factor van het internationale ruilverkeer en men moet ook rekening houden met dien sten als de uitgaven der Amerikaansche toe risten, de zending van geld door emigran ten naar verschillende schuldenaar-landen, hetgeen bij elkaar vaak het bedrag der beta lingen voor de schulden aan Amerika over- Hoover verzekert, dat de V. S. door het moratorium een offer gebracht hebben, dat tweemaal zoo groot ia als het offer van elke andere natie. Hoover weigert te denken over schrapping der schulden. Wat een aanpassing betreft, moet elk nieuw Amerikaansch offer in dit opzicfht, meent hij, vergoed worden door bepaalde voordeelen op de markten of andere voordee- len. Wij moeten, zegt hij, recht laten weder varen aan een verzoek om bespreking der kwesties door de naties, die hun verplichtin gen jegens ons zijn nagekomen. Hij herhaalt de meening, dat de economi sche conferentie zich niet moet bezig houden met de kwestie der schulden en dat er geen gemeenschappelijke conferentie met de sohul denaars mag komen. Conclusies De President besluit: Ten le moeten wij ons bezig houden met de ernstigste kwestie, die zich thans voor doet; Ten 2e ls het van "het grootste belang, dat de voorbereidende maatregelen onmiddellijk getroffen worden; Ten 3e een geschikt organisme om deze rechtskwestie te behandelen, moet gevormd .worden; Ten 4e.,.eenlge vertegenwoordigers van dit Óiganisme zouden dadelijk gekozen moeten HET MINISTERIE BONCOUR FINANCIEELE HERVORMINGEN Na de eerste kabinetsraiaid der nieuwe Framsohe rcgeei'ing ward gisteravond een oommuniqué gepubliceerd, vojgens heitwolk Pouil Banioouir Jn de zitting rapport uit bracht over dc voorgenomen werkinotlhode. Verder heeft hij de voornaamste gediadh- tengvangen van zijn regecu-iingBverkilauiing uiiiliLcngezet. Mat voornemen bestaat de re- geerinpsvei'kllainjnig voor te lezen im een ka- bjni&ieiaod op Woensdagmorgen. Dc daf-und- tieve redki-cliie rail Donderdag worden vast gelegd tijdens een ministerraad. De minister van fina.nciön, Ohérom heoft verklaard, dat hij zonder verwijl de door ihem in 1929 begonnen hervorming van het finanoiieele beheer wil voortzetten. Deze her vorming zaïl niet aitleen van toepassing zijn op de staatsfinanciën, maar tevens op alle financieel onafhanik olijke instanties en functies. Hij is voornemens'een permanent vertegenwoordiger van het ministerie van Uimon-ciën naar de rekenkamer te zenden. Naar verluidt zou Chéroi. tevens voorne mens 'zijn oen hoofdelijke belasting, die aille staatsburgers zouden moeten opbrengen, in te voeren. de geld- en ontwapeningsprobiemen is opge steld, evenals voor de oplossing van al die problemen, die een herleving van het be drijfsleven in den weg staan. Eerst, wanneer een dergelijk program bestaat, is de moge lijkheid geschapen voor succesrijke onder handelingen over oorlogsschulden en noodzakelijkste geneesmiddelen is om de j zoolang nog geen program stabiliteit der buitenlandsche deviezen en i wisselkoersen te verzekeren, hetgeen niet kan gebeuren door een individueel afzon derlijke actie. Daartoe zegt hij, is een internationale, In onderling overleg beraamde actie noodig, reden waarom wij ons aangesloten hebben bij de economische wereldconferentie. Betreffendea den gouden standaard zegt Hoover, dat deze de eenige praktische grondslag blijft voor internationale regelin gen en de monetaire stabilitieit der meest gevorderde industrieele naties. Een ruimer aanwending van het zilver als supplementaire munt, zou in talrijke gebi- den der wereld bijdragen tot de stabiliteit. De beperking der bewapeningen over de geheele wereld heeft eveneens invloed op de economische kwestie en ofschoon de ont wapening niet door de economisohe wereld conferentie behandeld, moet worden, moet echter te dien aanzien rekening worden gehouden met den vooruitgang der ontwa- HET CONFLICT OVER MANDSJOERIJE Tokio laat te Genève herziening vragen van de ontwerp-resolntle der commissie van 19. Het Japansche Kabinet heeft de instruc ties goodgekeurd voor de Japansche volken bon dsafge vaardigt en te Genéve, waarbij hun wordt ongedragen, herziening te vragen van de ontwerp-resolutie van de commissie van negentien, welke is samengesteld om het Chineesch-Japansche conflict over Mansjoekoeo tot een oplossing te brengen. Ofschoon de voorstellen van de commis sie van negentien nog niet zijn gepubliceerd, wordt aangenomen, dat zij: le. waardeering uiten voor het werk der Lytton-commissie en het rapport dezer com missie aanbevelen voor een eventueele ver zoening. 2e de resolutie van 11 Maart opnieuiw be vestigen; 3e. voorstellen, dat de commissie van ne gentien zal optreden als verzoeningscommis sie met de medewerking van Chineesche en Japansche vertegenwoordigers; 4e. voorstellen Amerika en Rusland uit te ooodigen, mede te werken tot het verkrijgen Uit Volkenbondskringen verluidt, dat de beraadslagingen der buitengewone volken- bondsvergadering over het Chineesch-Japan sohe conflict vermoedelijk Dinsdagavond onderbroken zullen worden, nadat tevoren de uit negentien leden bestaande speciale commissie der volkenbondsvergadering haar standpunt ten opzichte van den huidigen toestand zal hebben bepaald. De commissie van negentien zal in Jan. haar besprekingen hervatten. Men is voor nemens, een kleine commissie te benoemen, die inmiddels de mogelijkheden van een op lossing van het conflict verder zal onderzoe ken. Tot dusver bestaat geenerlei uitzicht, dat een regeling gevonden wordt waarmede zoo wel de Chi neezen als de Japanners accoord kunnen gaan. BRAND IN EEN TEHUIS Te Gouda werd brand ontdekt in het cen traal tehuis voor Israëlieten. De linnenka mer bleek in brand te staan. De brandweer werd gealarmeerd, doch het perroneel van het tehuis wist het vuur te blusschen De oorzaak van den brand ls hierin gele gen, dat in de 'linnenkamer iemand van het personeel linnen heeft gestreken met eer electrisch strijkijzer, dat onder stroom is blijven staan, nadat de strijkster de kamer verlaten had. Het gevolg was dat de strijk plank in brand geraakte en het vuur zich mededeelde aan linnengoed en kast,' OPNIEUW HOOGWATER BIJ PERPIGNAN EENIGE DORPEN IN GEVAAR Perpignan in Zuid-Frankrijk, dat reeds eemigen tijd geleden ernstig door overstroo mingen werd geteisterd, verkeert opnieuw in gevaar. Sinds gisternacht regent 't hevig. Reeds Maandagochtend was het water in de lager gelegen deelen der stad gestegen, zoodat de bran.dl.vcer moest worden gcre- quireord De spoorlijn Perpignan—Narbonne en het traject Perpignan—'Thuir worden door het hooge water bedreigd. Men vreest dat het verkeer opnieuw zal moeten worden gestaakt In de gemeente Sahorre vreest men dat bergsteen zal losraken en terecht zal komen op een groep huizen, welke intusschen zijn ontruimd. In het dal der Olette zijn zes dorpen geheel geïsoleerd. Tc St Paul is de elcctrische centrale onder water gezet. De omgeving ligt in het donkor. De verzor ging der geïsoleerde dorpen met levensmid delen en post wordt met vliegtuig gaande ge houden. St- Thomas ln gevaar. Te St Thomas is men er bezorgd over dat de badinrichting zal instorten, aange zien dardoor de rivier zou kunnen worden versperd en de stroomloop gewijzigd zou worden, zoodat het geheele dorp zou kun nen worden weggespoeld, Uit Montpellier wordt gemeld: Nu de regen weer zonder ophouden neer stroomt, hebben ok de overstroomingen hun intredie weer gedaan. De malerieele schade is zeer groot, vooral daar waar wijnbouw gedreven wordt Dagelijks worden meer ver keersverbindingen verbroken, bruggen wor den vernield, terwijl tal van aardverschui \ingen zich voordoen. Tal van huizen zijn van het liohtnet afgesneden en dus zonder licht HET ENGELSCH-PERZISCHE OLIE-CONFLICT Men mefldt ons uit Genève: Aangezien de Engelsche minister vam bud- tonJiancisohe zaken Sir John Simon tenge volge van zijn ziekte de zitting ven den Vod- kenbondsraad niet kan bijwonen, zad de be handeling vam het Perzisch-Engel&che olie- conflilct worden uitgesteld tot de raadszitting vam Jeinueuii. Inmiddels zad men trachten door bemiddelingspogingen Engeland en Peirzdë dichter tot elkaar te brengen. Een Turksche persstem Het Turkadhe dagblad „Milyiet" wijzende op de inmenging van de Engelsohe regeering i im het oonfli/ct tussohen de Perzische regee-| jiimg en die Anglo-Peisian Oil Cy, spreekt de j meeniing u/it, dat diaze inmenging onwettig' is. Deze plotselinge inmenging werpt de vlam in het kpnt en dreigt de aliekweetic te veranderen Ln een internationaal oonfliict, diat de wereldvrede bedreigt. (Ter toelichting wijzen wij er op, dat de! Engelsohe regeering financieel ten nauwste' betrokken is bij de Anglo-Po.saam Oil Cy en •diat zij dat üs om strategische redenen: de voorziening der Indische vloot met stook olie. Red.). RECHTZAKEN DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE EEN VERKLARING VAN BALDWIN In het Lager-Huis verklaarde de lord-pre sident van den privycouncil. Baldwin, dat de organisatiecommissie van den volken bond tn haar eerstvolgende zitting, welke einde Januari zal plaats vinden, den datum van de bijeenroeping der economische we reldconferentie hoopt te kunnen vaststellen Op een vraag of dit antwoord beteekent dat de regoering de bijeenkomst der confe rentie wenscht te bespoedigen, antwoordde Baldwin: Ja zeker! WELDADIGHEIDSFEEST IN HET HOLLAND-HUIS TE BRUSSEL Eenige weken geleden werden in het Hol land-Huis de weldadigheidsfeesten, het St Nicolaasfcest voor de Nederlandsche armen gegeven, doch op een avond heeft het Hol land-Huis haar zalen beschikhaar gesteld voor het groote jaarlijksche weldadigheids feest. dat onder de hooge bescherming staat van H.K.H. Prinses Marie José van België. Kroonprinses van Italië. De wereldberoem de Koninklijke Militaire Kapel van het regi ment des Guides en eerste krachten van de Opera, verleenen hun welwillende mede werking aan dit feest Ruim 1800 Belgen waren in het Holland-Huis aanwezig: hoe zeer de geste van het Bestuur van het Hol land-Huis om haar zalen ook hij deze gele genheid welwillend ter beschikking te stel len, gewaardeerd wordt, bleek uit den storm aohtigen bijval, welke uit het publiek op steeg. toon de organisatoren van het feest dank betuigden aan het bestuur van het Holland-Huis. NIEUWE PLANNEN VOOR EEN HONGERMARSCH ONTDEKT De Engelsche communistische leider Tom Mann, die indertijd den grooten honger- marsch naar Londen heeft georganiseerd, is wegens orde-verstoring qpnieuw voor 't ge recht gebracht. Daarbij is genleken, dat de Engelsche communistische vverkloozen, een nieuwen grooten hongermarsch omstreeks Kerstmis in den zin hadden. Daarbij zouden weder massale demonstraties plaats vinden en opnieuw getracht worden het door een millioen wcrkloozen onderteekende request, waarin wordt gevraagd verhooging van de uitkeering en maatregelen voor een extra- winter-ondersteuning. aan den minister-pre sident voor te leggen Tom Mann is voorloo- pig tegen hooge borgstelling op vrije voeten gesteld. DE KLEINE ENTENTE Een permanent bnrean Ingesteld De Kleine Entente-staten hebben een per manenten raad met secretariaat ingesteld. Deze raad, gevormd door de ministère ven buitenilondeche zaken vam de drie Kleine Entente-stalen zad driemaal per jaar bijeen komen. Op het permanent eeoretariaat zul len ailfle kwesties worden geconcentreerd, waarbij de drie staten, hetzij direct, hetzij indirect belang hebben. Verder zaJl daa.r het materiaal! voor de zitting worden voorbereid. Naar buiten is een en ander bedoeld als een demonstratie van steeds inmager samenwer king. Alleen de voornaamste verkiezingen in Duitschland hebben in het afgeloopen Jaar niet minder dan ongeveer 6*4 millioen mark gekost. De overtreders voor de Rotterdamsche Rechtbank De overtreders te Rotterdam Toen het tot den gemeenteraad gerichte verzoek van de banketbakkers om hun zaken op 4 December geopend te mogen houden door het college van B. en VV. was afgewe zen, hebben vele banketbakkers toch hun zaken geopend gehouden. Deze overtreders, ongeveer 150 in getal, hebben zich voor den kantonrechter, mr. C. C. Tieleman te verant woorden gehad. Als eerste heeft zich te verantwoorden ge had A. M. F. J., lid van de firma C. Jam in, die 55 zaken op 4 December geopend heeft gehouden. Verdachte erkende de feiten. Het besluit daartoe was op 1 December genomen. Hij deed dat op eigen initiatief, zonder rekening te houden met anderen. Zijn daad kon niet worden opgevat als een algemeen verzet te gen de wet. Er is hier echter noodzaak ge weest. Voor den verkoop op den 4en Decem ber kunnen 200 man een week werken. Tegenover dit belang valt het werken van 160 menschen op Zondag in het niet. De ambtenaar van het O.M., mr. E. VV. R. N. v. d. Kun, gispte het brutale optreden van verdachte, die openlijk aangekondigd heeft dat hij zijn zaken geopend zou hou den. De technische en financieele bezwaren van verdachte gelden ook voor anderen, die een betere en ruimere opvatting gegeven hebben van hun plicht. Bij de strafmaat wil de het O.M. drie ernstige punton in overwe ging nemen: het ernstige gedrag van ver dachte, diens maatschappelijke functie en de niet te onderschatten verdienste, die hij zich op onwettige wijze heeft eigen gemaakt. De ambtenaar eischte 55 maal de maximum boete van 25 subs. 55 maal 4 dagen hech tenis. De verdediger, mr. L. E. Roes, heeft in een uitvoerig pleidooi een beroep gedaan op overmacht en geconcludeerd tot ontslag van rechtsvervolging. Subsidiair verzocht pleiter verdachte'6 daad niet als een revolutionaire daad te beschouwen maar integendeel als een voortgezette handeling, zoodat met één geldboete zou kunnen worden volstaan. De kantonrechter bepaalde, dat hij op Donderdag a.s. schriftelijk vonnis zal wijzen Verdere zaken Na het afhandelen van de zaken tegen de firma Jamin heeft zich voor den kanton rechter te verantwoorden gehad de bunket- bakker J. J. v. S., die verklaarde reeds ge durende 18 jaren zijn winkel op Zondug ge sloten te hebben gehouden. De lasten, die op den winkelstand worden gelogd, worden sieeds zwaarder en de omzet loopt achter uit. Dat was dan ook de ooi-zaak geweest, dat hij op 4 December zijn winkels open heeft gehouden. De ambtenaar van het O. M. eischte f '20 boete subs. 4 dagen hechtenis voor elke overtreding. De kantonrechter achtte het gewenscht, alvorens de straf te bepalen, te weten of verdachte in het vervolg bereid was de be palingen van de wet na te leven. Nadat verdachte die belofte had afgelegd, veroor deelde de kantonrechter hem tot drie maal f 3 boete, subs, drie maal 1 dag hechtenis. De bakker C. B. die daarop moest terecht staan verklaarde, dat er een algemeene ac tie was geweest om de winkels op 4 Dec. open le houden, omdat de banketbakkers dien dag nu eenmaal niet kunnen missen. Daarbij kwam dat Amsterdam en nog en kele plaatsen vergunning hadden verleend voor het open houden der winkels. De ambtenaar van het O. M. meende, dat een georganiseerd verzet tegen de wet on toelaatbaar moet worden geacht en dat de overheid tot taak heeft krachtig tegen dit openlijk verzet op te komen. Eisch f 20 boete subs. 3 dagen hechtenis. Nadat ook deze verdachte beloofd heeft zich voortaan naar de wet te gedragen wordt het vonnis op f 3 boete subs. 1 aag hechtenis bepaald. Een andere overtreder Is niet zoo gul met die verklaring. De le Kerstdag valt dit jaar immers ook op Zondag en op oen desbetref fende vraag van den kantonrechter ant woordt verdachte dat het van de omstandig heden zal afihangen of zijn winkel dien dng open dan wel geslolen zal zijn. Daarmee kan de kantonrechter geen genoegen nemen en eerst als hij onvoorwaardelijk beloofd heeft om zijn zaak te sluiten, wordt ook zijn vonnis f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. Dan volgt er een gelukkige, die de greep van Vrouw Justi'ia heeft weten te ontko men. Er is namelijk een verkeerde gedag vaard. zoodat eisch en vonnis in zijn geval vrijspraak luiden. Negentien andere zaken Vervolgens worden 19 zaken hehandeld van winkeliers, wier belangen behartigd worden door Mr. H. W. A. van Toen. Alle verdacten geven de feiten toe, doch beweren, dat zij niet buiten de verdiensten van dien dag kunnen. De ambtenaar wijst er in zijn requisitoir op, dat onder deze verdachten zich de voor zitter bevindt van de afdeeling Rotterdam van de Nederlandsche bankctbakkersieree- niging, die het verzet min of meer hebben georganiseerd. Het gevolg van hun optre den is geweest, dat ootk vele ongeorgani seerden zich hebben laten verleiden op het verkeerde pad te treden. Nogmaals wijst spr. er op, dat een dergelijk optreden ontoe laatbaar is en dat de overheid verplicht js dadelijk krachtig daartegen op te treden. De actie is trouwens nog niet afgeloopen, want op 6 December heeft zich een comité geconstitueerd, dat de actie tegen de wet verder zal leiden. De ambtenaar eischt dan weer f 20 boete subs. 4 dagen hechtenis. De voorzitter van de afdeeling Rotterdam van de Nederlandsche Banketltakkersvoree- niging komt er togen op, dat hier sprake is van een georganiseerde actie. Het bestuur heeft iedereen vrij gela'en, doch er bleek een algemeene overeenstemming van de nood zakelijkheid om op 4 December de zaken open te houden. De verdediger. Mr. H. W. A. van Toen, heeft gaarne do taak op zich genomen om voor de bakkers op te komen. Wie heeft ooit een vredelievender en gemoedelijker mcnsch gezien, dan een banketbakker. Die menschen zouden nu ineens revolutionair geworden zijn. Aan hun op'reden ligt een diepere oor zaak ten grondslag, die aan het licht dient te worden gebracht. Pleiter gaat de gewoon te in deze branche na, om reeds vroeg in het jaar zijn inkoopen te doen voor he! St. Nt- colaasfeost Die goederen moeten natuurlijk voor 5 December verkocht zijn. Van ouds is de 4e December een goede verkoopsdng voor de banketbakkers geweest en het is een feit, dat de omstandigheid, dat die dag niet voor den verkoop kan worden gemist, de banketbakkers tot overtreders heeft ge maakt Zooals de wet nu is is ze voor de banketbakkers on ui'voerbaar. Van iedereen kan worden gevergd, dat hij eerbied heeft voor de wet, maar dan moeten zij. die de wetten maken niet blind en doof zijn voor de bijzondere belangen van een industrie en dan moe'en de bepalingen zoo zijn, dat men er zich aan houden kan. Het optreden van de banketbakkers kan Reen deuk gebracht hebben in de wet. Hun optreden was ook geen ingrijpen in de rechtsorde. Pleiter dringt aan op ontslag van rechtsvervolging op grond van overmacht. De verdediger Mr. A. F. M. Cavadlno heeft daarop gesproken voor een zevental over treders. Ook hij deed een beroep op over macht. Uit gegevens, die hij van zijn cliënt hpeft gekregen, blijkt, dat de omzet zooda nig is arhterui'gegaan, dat 15 pet. ran het nersoneel is moeten worden ontslagen. Zul ke dingen maken het begrijpelijk, dat de banketbakkers den hoogtijdag, die in dezen malaisetijd nog iets kan gop.d maken, niet hebben willen missen. Al zal het bedrijf van een slui'en op dien dag niet ondergaan, toch is het wat veel gevergd een dergelijk offer te moeten brengen. Pleiter wijst er on. d9t het geen georganiseerd verzet is ge weest. doch een hij allen opkomende impuls, om de verdiens'en van dien dag hiet te laten loopen. Pleiter concludeert tot ontslag van rechtsvervolging. In deze zaken zal de kantonrechter Don derdag a.s. schriftelijk vonnis wijzen. Op zichzelf staande gevallen Daarna werden een groot aantal op zich zelf staande gevallen behandeld In alle de ze zaken heeft de ajnhtenaar f 20 boete suhs. 4 dagen geëischt, doch de opgelegde straffen varieerden ran f 6 boete suhs. 1 dag hech tenis tot f 12 boete suhs. 2 dagen hechtenis. Slechts in een geval heeft de kantonrechter conform den eisch veroordeeld. Dat geval betrof een winkelier, die betoogde de in komsten van een Zondag niet te kunnen missen. Op door-de-weeksche-dagen ontvangt hij f 30. op den Zondag alleen f 40. Met een stalen gezicht bekende hij niet alleen op 4 December zijn winkel geopend te hebben gehad, maar deze iederen Zondag open te houden. Hij beschikt over een stel kaarten met een opvolgende tijdruimte ran 4 uren cn zoodra het tijdvak van de voor de win keldeur opgehangen kaart is verstreken, komt er een andere kaart, waarop het aan sluitende tijdvak van 4 uren is vermeld. Met zijn vonnis gaf de kantonrechter uiting aan gebrek aan waardeering voor 's mans slim migheidje. Een vrij zielig geval tenslotte was dat van den man. die werkloos geworden een win keltje was begonnen, dat ook al niet te best floreerde. Hij had al huurschuld gemaakt en wilde nu met den verkoop op 4 December trachten die achterstallige huur In te halen. De ambtenaar toonde met dit geval te doen te hebben en hij halveerde daarom zijn eisch. De kantonrech'er maakte er f 3 boete van subs 1 dag hechtenis. Een winkelier, die zich tot f 8 boete suhs. 2 dngen hechtenis veroordeeld hoorde, maak te de opmerking, dat deze dng maar een mooie verdienste voor de rechtbank was. Een geval, dat buiten de ac'ie stond, het betrof hier den verkoop van vermicelli, werd clement met f 2 boete subs. 1 dag hechtenis gestraft. Een winkelierster, die bleek verkocht te hebben in een tijd, dat zij haar winkel ge opend mocht hebben, werd vrijgesproken. Het geval-Jamin te Den Haag voor de Hooge Raad De Hooge Raad heeft behandeld het cas satie-beroep van den heer Jamin, die terecht heeft gestaan voor den kantonrechter te Den Haag, wegen6 het op Zondagmiddag om 4 uur geopend hebben van het filiaal in de Vlamingstraat aldaar, ln strijd met de gemeentelijke verordening, diie krachtens art. 9 der Winkelsluitingswet bepaalt, dat koek- en banketvvinkel6 in Den Haag des Zondags alleen geopend mogen zijn van 10 2 uur. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot fl boete, doch de Rechtbank omsloeg hom van rechtsvervolging tegen welk von nis de Officier van Justitie cassatie aamee Mr. Hoogweegen, uit Rotterdam, 6prak voor den Hoogen Raad dit beroep tegen. De procureur-generaal concludeerde tot het vernietigen van het vonnis en tot ver wijzing der zaak naar het Gereohteaof te Den Haag. De Hooge Raad zal op 16 Januari as. arrest wijzen. Gemengd Nieuws EEN SLIPPENDE AUTO VIER GEWONDEN Te Amsterdam heeft op den Marathonweg nabij de Herculerr.traat een ongeval plaats ge had. dat zich eerst ernstig liet aanzien doch goed is afgeloopen. Een agent van de tapijtfa- briek „Dinxperlo" te Deventer, woonachtig te Amersfoort, reed door genoemde straat waar het tegen het begin van den schooltijd steeds druk is met kinderen. De automobilist schrok voor een wielrijder, die plotseling de straat overrJak. Hij remde krachtig, waardoor de wa gen slipte en tegen een op den rand van het trottoir slaande kraan van do Vechtleiding te rechtkwam. Bij dezen draai werden een 36-ja- rige man, zyn beide dochtertjes van vier en vyf jaar en een meisje vsn tien jaar aangere den. De kinderen zouden juist op het trottoir stappen, terwijl de vader op de fiets naast het trottoir reed. Alle vier werden tegen de straat geslingerd, vraar zjj bleven liggen. De vier slachtoffert werden, na voorloopig verbonden i te zijn, naar het Tesse!schade-ziekenhuis over gebracht. De opgeloopen wonden bleken bij geen van vieren van ernstigen aard te zijn en na behandeld te zijn konden allen naar huis g Den automobilist treft geen schuld. Zijn auto werd niet ernstig beschadigd. Het rijwiel van den man werd vernield. AANRANDINGEN Te Reeuwijk is een 16-jarig meisje, dat per rijwiel huiswaarts ging. van haar rijwiel ge trokken door een tot nog toe onbekend ge bleven persoon, gekleed in bonkerjas en dragend een lichte pet Hij is van pl.m. 30- jarigen leeftijd. De politie heeft de zaak onderzoek. Te Woudenberg werd een juffrouw door een man van de fiets getrokken. Zij wist zich echter los te maken en te ontvluchten, terwijl zij luid schreeuwde. De aanrander die haar de muts van het hoofd had gerukt, nam hierop ijlings de vlucht Het was een lange man in een blauwe jas. De politie heeft de zaak in onderzoek. Weerbericht Hoogste stand te Budapest 777.8. Laagste s'iand te Vardö 747.4. Jtsmijnc Stand vanmorgen half twaalf 766.7. [r 3 van WEERVERWACHT.NG t„nMn (Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteor;r aanv logisch Inst. te De Bilt). rmidda ZwakJke tot matige Z. tot Z.O. wind, heldn voor tot half bewolkt, droog weer, weinig ver«n bij dering in temperatuur. jche ka a en d BUITENLANDSCH WEERBERICHT jen. Da (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologl8p™ee" Inst. t. De Bilt.) 1 Het vasteland bleef geheel onder invloe met van de hooge drukking in het Z.O. lichte tot matige vorst in Duitschland abnormaal hooge temperatuur van de Pyl neën tot over ons land en Ln Scandinav waar in 't geheel geen vorst voorkomt Abisco I6V2 graad te hoog is. Ook in de gden .ebben lagver Scandinavië en brengt daar zware storm mad nic natte sneeuw. Ver op de oceaan ligt ook e^ ujt diepe depressie, maar die bij Ierland is ve kom< der afgenomen en de hooge druk breidt ziipen a; weer geheel uit over Frankrijk en ons lan het S zoodat voorloopig aanhouden van het fraai jjjj ge weer is te vvach'en, later wellicht met kojen nc dere nachten. Op de Britsche eilanden is n<[ werc vrij veel regen en betrokken weer. In Zui^onds Duitschland en Zwitserland is veel wini waardoor de lichte vorst ook overdag aai houdt. TEMPERATUUR de beg Stand ranmorgen half twaalf 9.8 C. 21 DECEMBER k*™ Zonsopgang 8.09 u.; Zonsondergang 3.47 beer I Maansopgang 0.16 u.; Maansonderg. 11.55 fo0°rVd VOERTUIGEN MOEIEN HUN LICHTEf^nt OP HEBBEN: mUnt Van 's avonds 4.17 u. tot 's morgens 7.40 fjt ha lllenla WATERSTANDEN RIVIEREN ;0er6deen Heden Vort® Walshut 1.R0 1.P3 Itsoel0.13 0.19 thinlneen 0.00 0.00 IMhnweiier -2.25 2.00 K^hl 2.10 2.JI MHXRD 3.47 3.48 Dinileahetm 0.82 0.90 Mannheim 2.10 2.12 Lohr 1.38 1.40 Mainz 0.15 0.19 Hingen 1.34 1.36 HOOGWATER NED. ZEEHAVEN?^ Delfzijl 4.08 16.58 Terschelling 1.26 14.09 Marl lagen 2.05 11.44 Melder le 9.f0 Idem 2e 22.25 0.39 IJinulden 8.40 21.11 II.v Holland 7.48 2n.ll hcheveningen 7.5H 20.21 Rotterdam &30 22.22 HellevoetBl. 8.24 20.5fe®'" Willemstad 9.16 2l.5r.rnv Brouwersh. 7.31 20.0Ten Zierikzee 7.50 23.3|tcói Weincldlnge 8.21 20.5(heU Vllealngen 6.42 IH.2}ilng Tern-uzen 7.15 19.53 Hansweert 6.51 )9.3fF- Dot kunt U met een tube van de fameuze Co- CO-roso-scheer- crème.De eenige die 't vermaarde „recinit" bevat. Groot» »ubo schuwelijke wijze aangerand en vervolgens in een sloot geworpen. Het meisje was door de schurken meege lokt naar een eenzame plaats. Beide onver laten fcijn gearresteerd. i, BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD Eén en twintig stuks vee ln vlammen Onder Hoogvliet is de boerderij van den landbouwer J. v. d. Berg, geheel afgebrand. Er kon niets worden gered. Achttien koeien en drie paarden zijn in de vlammen omge komen. De oorzaak van den brand is onbqi kend. De boerderij was verzekerd. EEN DIPHTHERITIS-EPIDEMIE Niet alleen te Valkenswaard, ook te Weert (L.) doet zach een diphtlieritis-ei>idemie on der de kinderen voor, waarom alle scholen zijn. DE ROOFOVERVAL TE EELDE Twee personen uit Peize (Dr.) zijn 's nachts na door de politie te zijn verhoord, in ariest gesteld in verband met de overval te Eelde. Een der verdachten bleek intusschen on schuldig te zijn en herkreeg zijn vrijheid. De andere, zekere K. uit Peize, staat echter on der zware verdenking. Hij is van Groningen, waar hij zich in arrest bevond, overgebracht naar Assen en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. De toestand van het slachtoffer van den aanslag, landuouwer Akker, is redelijk wel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2