llirttuir jCriïtsdje <&mirottt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken fp oerfuig van kef Beginsel EERSTE BLAD. BINNENLAND. Onze Kerstbijlage ABONNEMENT! kwartaal In l^ltlnn en In plaat- )n waar 'n agentschap gevestigd la f2.33 -Q raneo per poet 2.35 portokosten. ®*ér week ƒ0.18 oor het Buitenland bij wekelijk- t. rhe zending »4 50 en. «ij dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent dagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3844 DINSDAG 20 DECEMBER 1932 ADVZRTEN.1EN Van 1 tot 6 regels...M.M..M.....M t.l'M Elke tvgel meer0-22 V4 lllgez. Nfederleelingen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang u In onzen tijd kan een nationaliteit zich slechts handhaven door sE gebruik te maken van de pers. Komen in één land meerdere taalgebieden voor, dan is de pers onmisbaar om de van de teE^ ouders geërfde taal te doen voortbestaan. Wat zou de Vlaam- enjSS sche beweging beteekenen zonder eigen bladen? Hoe zouden de Joden in Oost-Europa hun bestaan nog eenigszins draaglijk oËEE kunnen voortzetten zonder hun jiddische kranten? En nog verder voortgaand, hoe zouden de Amerikanen van Nederland- "niEz sche herkomst, de verwantschap met het oude Holland kunnen ;lniS= blijven gevoelen, wanneer zij niet hadden hun Hollandsche :crd tijdschriften? enSS Maar evenmin kan een beginselbeweging het stellen zonder de eigen pers. Elke tijd schept zijn eigen behoeften en ook zijn HEE eigen wapens. Vóór vier eeuwen werd er dagenlang aan één stuk geredetwist tusschen de geleerden over de voornaamste EEE vraagstukken van het leven. Wij zouden ons dat niet meer £ZZ kunnen indenken. En toch is zóó de vrijheid van het geweten st SE veroverd. imS Nu heeft de pers beginsel tegen beginsel te stellen. Hoe zou het Christelijk volksdeel van Nederland zijn rechten hebben EE kunnen verkrijgen, en thans houden, wanneer niet dag in dag ,,e SS uit de Christelijke pers op haar post stond? Neen, dit is geen verscheuring der natie. Dit is voldoen aan de zielsbehoeften, zonder dat iemands andersluidende opvat- ZIZ tingen behoeven te worden gekrenkt. Maar dan is het ook duidelijk, dat wie, zich één gevoelend met het Christelijk volksdeel, toch het Christelijk dagblad niet kiest als zijn huisvriend, slechls half werk verricht en de positie zijner geestverwanten onnoodig verzwakt. De voortdurende actie voor het omhoog voeren van ons blad gaat uit van de gedachte, dat in den tijd, waarin ons leven valt, de pers voertuig der beginselen heeft te zijn. Dat juist in deze weken de gelegenheid zoo schoon is om te werken en te werven, is wel eiken lezer duidelijk. Men make gebruik van de bon welke in ieder nummer is afgedrukt. Nieuwe lezers ontvangen de krant gratis tot 1 Januari met inbegrip van ons prachtig Kerstnummer. DE DIRECTIE 1 e hj hten l pit Nummer bestaat uit TWEE bladen en het KERSTNUMMER it I van het Zondagsblad 3 Dp KUYPER =ALS STAATSMAN EN ALS CHRISTEN In de reeks „Führer und Freundé', welke in de Acker-Verlag te Berlijn verschijnt, is als nummer 7 uitgekomen een korte levens beschrijving van Dr. A. Kuyper door Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, waarvoor we en kel lof hebben. De trouwste volgeling en de dankbaarste discipel kon aan de nagedach tenis van den onvergetelijken leider niet jmeer en beter recht doen dan de schrijver, jdie één en andermaal erkent het niet in al les met Dr. Kuyper eens te zijn, maar het doet op een wijze en met een behoed- i) zaamheid, dat men meer de saamhoorigheid dan de scheiding voelt. Sprekende over de schoolstrijd, zegt dr. jkJSlotemaker, dat hij, volgens zijn diepste oocovertuiging een „nationale School, doch niet bjojzonder religie mogelijk en begeerenswaardig I vond"maar onmiddellijk volgt daarop dat hoogmoedige liberalisme zondigde tegen b! de vrijheid en sociale gerechtigheid, de r paedagogiek en de religie. Daarom moest het gevolg wel zijn, dat de middengroep weg gedrongen werd en dat dr. Kuyper de zege wegdragen kon. i Later handelt de schrijver over de schei ding tusschen anti-revolutionairen en Chr.- historischen; Kuyper tegenover Lohman en Hoedemaker en zegt hij: ik bèn Chr.-his- torisch. Maar onmiddellijk volgt daarop weer: ik ben er innerlijk diep van overtuigd, dat .n deze tijd, welke geestelijk en. moreel zoo ongekend zwaar is, het meer dan een iout, ja een misdaad zou zijn, als evan gelische Christenen op zijn minst niet 6chouder aan schouder zouden staan. Ja, dat niet alleen. Al moet dan gezegd, dat de anti-rev. partij de erfenis van Kuyper en de Chr.-historische Unie die van Lohman en Hqedeinaker aanvaard heeft; men mag nooit vergeten, dat in de laatste partij, een stuk „Kuyperleven" herleeft, omdat ook zij, via Kuyper teruggrijpt naar Groen van Prinsterer, die als anti-revolutionair (niet kontra-revolutiónair was, maar) negatief de grondbeginselen der Fransche revolutie ver wierp en positief de Chr.-historische grond slagen van ons volksleven verdedigde. Die Christelijke politiek wordt ondanks de nuance voortgezet door de beide groote protestantsche partijen en daarom erken nen ook zij, die niet in alles met Kuyper konden meegaan, hoe groote zegen God aan het Nederlandsche volk in Dr. Kuyper ge geven heeft, die het licht van Gods heilige Openbaring over zoo velerlei levensverhou ding deed schijnen. Niet het minst ook over de vraagstukken van "..et sociale leven. Zeer karakteristiek zegt Dr. Slotemaker over dit onderwerp, dat Kuyper in zijn Bijbel las de menschemvaar- de van den arbeider, de solidariteit. En toen kwam er in 1891 door zijn initia tief en onder zijn leiding een Sociaal Con gres, dat een openbarng was voor het gan- sche volk, waarschijnlijk ook voor Kuypers eigen kring envoor hem zelf. Maar on vergetelijk blijft zijn openingsrede: „De sociale vragen en de Christelijke religie". Merkwaardig n verrassend eenvoudig vat de schrijver het Calvinisme van Dr. Kuyper, dat volstrekt niet gebonden is aan het kerkelijke leven, maar alles beheerscht, in deze stellingen samen: 1. „Niet slechts het Evangelie, maar het gansche Woord Gods van het Oude en Nieuwe Testament; 2. Niet slechts verlossing der ziel, maar verheerlijking van God den Schepper; 3. Niet slechts de ziel, de binnenkamer, de hemel; maar lichaam en ziél, in hemel en op aarde, in 't gebedsleven en op elk levens terrein; 4 Niet slechts genade en barmhartigheid, maar. ook gerechtigheid; wederom: niet slechts gerechtigheid voor God, maar ook sociale gerechtigheid om Gods wil in het gansche maatschappelijke leven". En, om zoo het vrome volk, dat niet slui merde als voorheen, doch door het Réveil zich zijn roeping nog niet volkomen bewust geworden was, op te voeden, tot een strijd bare heldenschaar, stchtte Dr. Kuyper niet illeen organisaties en scholen, maar ook zijn Standaard, waarin elke dag over alle levensvragen het licht des Woords ge worpen werd, zoodat arbeider en onder wijzer, middenstander en predikant, met den tegenstandier konden spreken in de poort: „Tot op de huidige dag is het zoo". Dr. Kuyper leerde zijn volgelingen wat het was: souvereiniteit in eigen kring. Met groote meesterschap beheerscht Dr. Slotemaker de Bruine de Duitsche taal, maar ais hij hierover komt te spreken, erkent hij, hoe moeilijk het is, om de zin van deze uit drukking in het Duitsch weer te geven. En daarna geeft hij een bevredigende om schrijving, zooda' ook de Duitsche lezer er houvast aan heeft en voor hem juist kan de overdenking zpo nuttig zijn.. Ook voor anderen, dat geven wij toe. Maar toch in de eerste plaats voor de Christ-ge- loovigen in Duitschland, die wellicht zelfs na lezing van dit kostelijke boekje niet be grijpen kunnen, waarom te onzent de or thodox-protestanten, de samen 28 zetels in de Tweede Kamer bezetten, niet als één sterke 'jen' invloedrijke partij, maar in vier groepen, twee groote cn twee kleine, optrekken; doch die wel jaloersch zijn op de zegeningen der Christelijke politiek, welke hier verkre gen zijn en die thans worstelen om als Christelijk-politieke partij zich een plaats te veroveren. Gelezén moge-dit kleine,'maar veelgelen de hoekske ook door hen, die nog maar steeds beweren, dat het ware Christendom feitelijk in lijdelijkheid en wereldmijding bestaat. Wij handelden daarover nog pas in een hoofdartikel over socialisme en oi> bhodoxie. En leering mogen'ook de aanhangers van Kuyper en Lohman uit dit boekje nemen. Want zeker, er is verschil in aanvat der din gen; op kerkelijk gebied ging Kuyper een andere weg dan Hoedemaker; maar Lohman stond juist daar naast Kuyper, en velen, die in de Ned. Herv. Kerk bleven, gingen in de politiek en niet kerkelijk met Kuyper mee, waarmee we slechts dit zeggen willen, dat Kerkmuren geen beletsel kunnen zijn voor innige samenwerking. Is vereenigjng niet mogelijk; laat ons dan voor 't- minst, zooals Dr. Slotemaker de Bruine zegt: schouder aan schouder staan. Het is een genot in deze overtuiging ge sterkt te worden door de lezing van het met zooveel piëteit en feitenkennis geschreven boekje van den Chr.-historischen leider over den anti-rev. leidsman, die zoo velen tot zegen was. HOFBERICHT Z. K. H. de Prins is voornemens heden na de herdenkingsplechtigheid van de ver derliging van de citadel van Antwerpen te Ginneken te hebben bijgewoond, zich van daar naar Rotterdam te begeven, tot het brengen van een bezoek aan het Tehuis voor ongehuwde crisiswerkloozen aan de Ca lands raat en vervolgens aan het geopend Oostelijk Zwembad. Daarna zal Z. K. H. met de besturen van bovengenoemde inrichtingen het middag maal gebruiken hij den burgemeester, mr Droogleever Fortuvn. DE IND1E-NEDERLANDVLUCHTEN Met ingang van 30 December 1932 zullen de vliegtuigen van den dienst Fndië-Neder- land des Vrijdagsorhtends bij daglicht, in- stede van Donderdagochtend uit Bandoenp vertrekken. Na een kort oponthoud te Bata via zal direct worden doorgevlogen naar Medan via Palembang. DE ..GOUDEN LEEUW" Blijkens een bij het departement van De fensie ontvangen bericht is Hr. Ms. „Van Nes" onder hevel van den luitenant ter zee der 1e klasse J. C. A. Scholte den 16den de zer van de oefeningsreis te Curasao terug gekeerd. DE CITADEL VAN ANTWERPEN In en nabij de Nederduitsch Hervormde Gemeente te Ginneken heeft hedenmiddag op eenvoudige, plechtige wijze de herdenking plaats ge-had van de verdediging van de Citadel van Antwerpen door generaal D. H Baron Chassé in de maanden November cn December 1832. tze plechtigheid waren onder de vele belangstellenden aanwezig generaal-majoor Ter Beek als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Hendrik, de particu lier-secretaris van H. M. de Koningin-Moeder Sixma Baron van Heemstra, de commissaris van de Koningin in de provincie Noord Bra bant mr dr. A. B G. M. van Rijckevnrsel, de Burgemeester van Ginneken en Bavel, generaal Sniiders, kerkvoogden, de predikant en het consistorie van de Ned. Herv. Gem., de bevelhebber in de derde militaire afdee- ling, de gouverneur van de Koninklijke Mi litaire Academie te Breda en verder depu taties van de Koninklijke Zeemacht onder leiding van den vice admiraal Bru'el de la Riviëre, van de corpsen der Koninklijke Landmacht, welker stammen in de Citadel meestreden, afgevaardigden van het Kon. Nederl Indische leger, deputaties van de •ereenigingen van officieren en onder-officie ren. studenten-weerbnarhpidsvereen., corpsen cadetten en adelborsten enz. De commandant van het veldleger, luite nant-generaal W. Böeli, sprak de herden kingsrede uit, waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van de gevallenen, wier namen gegrift zijn on het Citadel monument. Op ziin verzoek verhieven alle aanwezigen zich enkele oogenhlikken van hun zetels en herdachten de gevallenen in enkele oogen hlikken van stilte. Wij eeren, zoo zeide spr. o.m., den echt- Nederlandschen geest, welke zich in dat ont zettende beleg heeft geopenbaard. Het zijn de groote karaktereigenschappen, welke in het gewone leven in ons volk slui meren en welker onderkenning aan Willem den Zwijger en daarna aan zijn zoons het vertrouwen gaf om de leiders in de groote vrijheidsworsteling te zijn; welke een Wil lem III zelfs in het hachelijke jaar 1672 pal deed staan, en ook den Prins van Oranje in Juni 181-3 bij Quatre Bras en Waterloo zijn jonge onervaren troepen met vertrouwen de zwa^e taé:c oplegde. Het zijn toch die sluimerende groote eigen, schappen, van welker ontketening en aan wending op .iet juiste oogenblik, de grooten onder ons Oranjes nu al ruim 3*4 eeuw het geheim bezaten. Het is in die zekerheid, dat wij, heden terugziende op de.getrouwe heldhaftigheid van den voor ons geslacht onbekenden sol daat van 1832, als prototype van hetgeen met onzen uitnemenden volksaard kan wor den bereikt in ons gcheele staatsbestel en volksleven, dat wij straks, hij de kransleg- cingen ter eere van c'e nagedachtenis van al die oris persoonlijk onbekenden, maar niet- vergeten krijgslieden van de Citadel var Antwerpen in dit symbool tevens ons geloof uitspreken in de wijsheid en leiding, welke het den Almarht.ige heeft behaagd ons volk in zijn Koningshuis, ook in de thans te doorstrijden wonatei'ng te geven." De plechtigheid werd besloten met een met eenig ceremonieel gepaard gaande krans- 1 egging bij het in 1874 onthulde Citadel- i monument BURGEMEESTER NEIJENS De heer L. Neljens, sedert 1920 Burgemeester van Rozenburg, werd benoemd tot Burge meester van Giessendam. ANKERPLAATSEN VOOR RIJNSCHEPEN ONl*~GENINGSONTWERP INGEDIEND Ingediend is een onteigeningsontwerp voor het verbreeden van de rivier de Nieu we Maas onder de gemeenten IJssehnonde en Ridderkerk ter verkrijging van een an kerplaats voor Rijnschepen boven Rotter dam. Hoezeer de ontwikkeling van het verkeer op dt- rivier en in de havens van Rotterdam zich ten gevolge van de oeconomische crisis «edert geiuimen tijd in dalende lijn be weegt. meent de Minister nochtans, dat de voorgenomen verbetering van de anker plaatsen voortgang zal moeten hebben. Mo ge zij thans iets minder urgent zijn gewor den, bij opleving van het verkeer zal de he- hoefte daaraan zich vrij spoedig opnieuw in sïcrke mate doen gevoelen. Dp in bedoelde Memorie van Toelichting genoemde grootere oppervlakte van onge veer 12 13 11.A., welke na voltooiing van de ontworpen werken beschikbaar zal ko men. zal naar mate van de behoefte tot ten hoogste 18 20 H.A. kunnen worden uitge breid. De totale lengte van de riviérverbreeding, gemeten langs den bestaanden oever, zal ongeveer HOU M. bedragen. De breedte zal over liet middengedeelte, (er lengte van ongeveer 500 M., ten hoogste 210 M. kunnen bedragen en naar de einden geleidelijk afnemen tot nul. De bodem van de verbreeding zal op ten- minsle 5.20 M. onder A.P. worden gebracht. Langs de landwaarts van de verbreeding gelegen terreinen, welke tot dusver door een kade beschut werden en door wegbap- gering van die kade hunne beschutting zul len verliezen, zal een nieuwe kade met een kruinshoogte van ten minste gemiddeld hoog water worden aangelegd. Op de kruin en de beloopcn van deze kade zal de noo- dige bekleeding worden aangebracht, terwijl de nieuwe rivieroever ouder water zal wor den verdedigd. Ter verzekering van een oeconomische berging van de uit de verbreeding komende specie is gerekend op de verkrijging van eenigen buitengrond voor dit doel. Een gedeelte van de benoodigde gronden is reeds eigendom van het Rijk. Om tot uitvoering van de werken te kun nen overgaan, is toepassing van de onteige ningswet noodig. De te maken werken zijn gelegen in de gemeent t Ridderkerk en fJsselmonde. Slechts in IJsselmonde behoeft te worden onteigend. Naar aanleiding van deze ter-inzage-lig ging zijn geen bezwaren ingediend. MR. DR. J. A. DE JAGER t Na een korte, ernstige ongesteldheid is vannacht in het dia con essen hu is alhier den oudierdora van 39 jaar overleden Mr Dr J. A. de Jager, advocaat en procureur alhier. Dit onverwacht overlijden zal ongetwijfeld m ruime kring diepe ontroering wekken. Want ieder d-ie den overledene van meer nabij kende, achtte hem om zijn oprecht en trouw karakter, zijn ongekunstelde vrien delijkheid en zijn consciëntieuze levensop vatting. Zeer plotseling is aan dit nog jonge leven een einde gekomen. Zaterdag voor een week had Mr de Jager nog les gegeven op de Ohr. H B.S alhier, en ook Maandag verrichtte Inj nog zijn werk In d-en loop van de vorige week werd hij echter ongesteld En binnen enkele degen zelfs heel ernstig. Wat erd gevreesd, maar wat men toch liefst niet als mogelijk zich indaoht, het gebeurde, Mr de Jager word door den dood weegenomen. Met diepe weemoed wordt hij door velen Mr de JageT'werd 12 Sept. 1893 te Nieaiw- dorp in Zeelend uit een lamdboüweasfaimilie geboren. De studiie trok hem aam, en zoo kwam hij terecht aan de Vrije Universiteit, waar hij rechten studeerde. Hij heeft zijn studie voltooid tot het doc'oraat. Op 20 Dec. 1931, dius jurat elf jaar geleden, promoveerde hij onder leiding van Prof. Diepenhorst. In Dordrecht heeft hij zioh een ruime plaats mogen verwen-en. Zijn bescheiden heid bracht mee- dat hij zich nergens op den voorgrond drong. Eer was het tegendeel het geval. F.igen persoon cijferde hij weg, maar met trouwe en nauwgezette toewijdfrng gaf hij zich aan wat hij ais taak zich zag opge dragen. 't Zai voor zijn teer-voelend karak ter niet steeds gemakkelijk zijn geweest, de harde, vaak ruwe en bittere realiteit vam het leven te verwerken, waarmee wel bij zonder do advocatuur vaak in aanraking brengt. Hij was bij uitstek een mam des vredes. Twist en ruzie deden hen pijn, en waar mogelijk, bracht hij van elkaar verwijde1 partijen wear hijeen. Hij was een ven de weimige mon6chen, vam wie kan worden ge zegd, dat hij geen vijanden had. Wij moeten thans vriendelijk verzoeken de bestellingen op onzë Kerstuitgave ons per omgaande te doen geworden. Het nummer is 16 bladzijden groot en met vele illustraties verlucht. De inhoud zal, hopen wij, straks velen tot zegen zijn De prijs is zóó laag gesteld, dat verspreiding voor wie hier nuttigheid in ziet, mogelijk is. Bij 10 exemplaren is deze per stuk 10 ets.; 1025 ex. 9 cts.f 2550 ex. 8 ets.; 50100 ex. 7 ets.; 100250 ex. 6 ets.; 250500 ex. 5^/o ets.; 500 ex. en meer 5 ets. Zaaien aan alle wateren en dan de uitkomst in Gods hand geven. Waar men verspreiden kanIn ziekenhuizen, soldatenkamers, politie-posten, evangelisatie-samenkomsten, scholen, treinen of op schepen en wat de vindingrijkheid hieraan toe wil voegen. Wij kregen bestellingen voor verspreiding huis aan huis, om. tegengif te geven voor de haatlectuur van socialisten en com munisten. Men bestelde voor uitdeeling in werkeloozenkampe- menten, voor uitreiking aan op stroom liggende schippers, aan visschersbevolking en voor ander soort doeleinden. Het licht op den kandelaar in onze wereld, die behoefte heeft aan het Christuslicht. Nogmaals dringen wij op spoed aan. Het afdrukken is begonnen. Zoo noodig geve men telegrafisch of telefonisch op. De levering zal franco zijn. Waar de prijzen met het oog op het doel zoo laag zijn, verzoeken wij vriendelijk de betaling tegelijk te doen plaats hebben. Men kan betalen aan ons Bureau, per postwissel of over ons gironummer. DE DIRECTIE. In verschillende college's had hij zitting Zoo was hij secretaris van de Dordtsche Credietbank, bestuuislid vai het Diacones- senhuis, secretaris vam de afdeeling elhier va-n de vereeniging vam de Chr. hem del drij vende en üldoiotrieele middenstand, pen ningmeester van de afdeeliing Dordrecht van de Ned. Chr. Reis vereeniging, bestuurslid van de Chr leeszaal, secretaris van de Chr. reel asseeringe vereen igiing, secretaris van de vereeniging vam reünisten im Dordrecht en omgeving van het studentencorps N.D.D.D. Hij was voorts diaken der Geref. Kerk en was a.te leerear voor de staathuishoudkun de aan de Chr. H.B.S. alhier verbonden Hedenmorgen is aan laatstgenoemde in richting de overledene herdacht in een sa menkomst vam leeraren en leerlingen, die allen zeer onder den indruk waren. De heer M. Stevense maakte zich tot tolk viu allen, toen hij zeide. del Mr de Jaser een leege plaats achterlaat aan de H.B.S., d.e buitengewoon pijnlijk wordt gevoeld. Ps M e y n e n kas Psalm 90 en ging voor in gebed. We vermelden tenslotte nog, dat de begra - feni6 zal plaat6 hebben op Vrijdag 23 Dec. es., te Nieuwdorp im Zeeland (bij Goes), des nam. om 2 uur. ENKHUJZER ALMANAK DE 338STE JAARGANG IS VERSCHENEN Na de groote belangstelling, welke we een paar jaar geleden voor de Enkhuizer Alma nak getoond hebben, kunnen we thans haast volstaan met de mededeeling, dat de 338ste jaargang thans verschenen is hij N V. Gehrs. van Staden, Koudenhorn 44, Haarlem, Uit gevers van de vanouds vermaarde Erve C. Stichters Enkhuizer Almanak. We wijzen op eenige uitbreiding. In de jaargang 1933 zijn ook opgenomen de Getij- afels voor Den Oever, Kornwerderzand, Hans weert en Wemeldinge, berekend naar de of- ficieele gegevens^.Met deze uitbreiding is de meest mogelijke volledigheid bereikt; van dag tot dag geeft de „Enkhuizer" de juiste tijd van het hoogwater voor 36 havens en zeegaten in Nederland. Gemengd Nieuws EEN HULDIGING Op het stadhuis te Venlo Is de 8-jarige Benny Theunissen, die onlangs met levens- Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Ingediend is een wetsontwerp tot onteige ning van gronden' onder IJselnionde en Rid derkerk voor de verbreeding van de Nieuwe Maas tot het verkrijgen van aakerplaatsen, voor Rijnschepen. Herdenking van de verdediging van de Civtidel van Antwerpen te Ginneken. (Blz. 2) Hoovers boodschap aan het Congres. Hij wil een commissie voor de echuldenkwestie en de daarmeé samenhangende economjsche en ontwapeningsvraagstukken. Baldwin over dé economische wereldcon ferentie. permanent Voor de Rotterdamsche kantonrechter zijn de overtredingen van de Winkelsluitingswet op 4 December behandeld. (blz. 3) De Tweede Kamer heeft de begrooting van Waterstaat aangenomen. In de avondverga dering is de begrooting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen in behandeling ge komen. De commissie van advies ter zake van do bevordering van de economische samenwer king tusschen Nederland en Indië heeft af wijzend geadviseerd over de eontingenteering van textieigoederen in Indië. gevaar drie kinderen uit een brandende bo venwoning heeft gered, vanwege den Kon. Ned. brandweerbond het gouden kruis van verdiensten voor moed en zelfopoffering ge schonken. De uitreiking geschiedde door den voorzitter van den bond, den heer F. van "t Sant uit 's-Gravenhage, in tegenwoordig heid van de orders, van den secretaris van den bond, den burgemeester van Venlo en de opperbrandmeesters en brandmeesters van het stedelijk brandweerkorps. Enkele dames hebben het meisje met een rijwiel, een gouden horloge en een spaar bankboekje verrast. SERENADE BURGEMEESTER DE VLUGT Het Amst^rdamschs Politie Muziek Ge- ze'Hchap heeft burgemeester dr. W. d e V 1 u g t giste-avond voor zijn ambtswoning een eo erade gobracht ter gelegenheid vain zijn 6(X4-"ri v i joaaxiag. De fakkeloptocht van het corps en de manschmuziek trokken zeel! veel belangstelling. Dr de Vlugt dankte voor dit bew(js, thans opnieuw door de politie gegeven, dat zij haar burgemeester een goed hart toedraagt

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1