MAANDAG 19 DECEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. ANC AMERIKA EN DE SCHULDEN Tot bespreking bereid, doch geen belofte tot herziening De Fransche gewint te Washington, Clau- del, doet, na het Kamerbesluit om dea op 15 December vervallen termijn van de oor logsschuld niet te betalen, datgene wat van den diplomaat te verwachten is: hij doet al zijn best om een breuk te voorkomen. Door ia regeeringskringen te Washington de verwachting te wekken, dat de Fransche Kamer onder zekere voorwaarden nog wel tot de betaling over te halen zal zijn, heeft hij al voorkomen, dat de senatoren Borah en Reed en hun waarschijnlijk niet-malsche verklaringen in den Senaat over die schul- denkwestie voorlooplg hebben afgezien. Wat hij nog verder heeft bereikt, weten wij niet en zullen we misschien ook niet te weten komen. Een uit Parijs gekomen telegram over Claudel's langdurig onderhoud met Stimson op Vrijdag jl. is erop gericht om de gemoe deren kalm te houden en den indruk te ge ven, dat Washington en Parijs het wel eens zullen worden. In hetzelfde Parijscihe bericht staat echter, dat leden van de Fransche Kamercommissies voor buitenlandsche zaken en voor finan ciën op verzoek van Chautemps nog eens onderzocht hebben of de Kamer bereid is haar standpunt te wijzigen als Amerika zich nadrukkelijk voor een internationale schul denconferentie zou uitspreken, maar dat zij nul op 't request gekregen hebben. De toegeeflijke houding ls dus voorloo- pig niet van cbe Fransche Kamer te verwach ten. Naar hetgeen verluidt over de houding van de Ver. Staten, zou men tot de conclusie kun nen komen, dat men daar althans den weg tot overeenstemming tracht te banen. Wij zuilen op het oogenblik nog maar niet heel zwaar tillen, wat er alzoo gemeld wordt over de stemming in Amerika: van het per soneel eener verzekerings maatschappij, dat Fransche waren wil boycotten, van een vrouwenorganisatie, die Frankrijk zal ver mijden op haar reis door Europa indien te voren de schuldentermijn niet betaald is enz. Al is het een bekend feit, dat de Ame rikanen over het algemeen onvatbaar zijn voor de redeneering, dat kwijtschelding of vermindering der oorlogsschulden verstan dige politiek zou zijn, omdat ze de welvaart der wereld, due ook de V. SL zou ten goede komen voor de practijk gaat het er om of de leiders te Washington deze laatste ©verwegingen laten gelden. Uit berichten aangaande de nieuwste plan nen van president Hoover au zou men moe ten opmaken, dat hij het althans wil onder nemen om, ondanks de korte periode, die hij nog In het Witte Huis hoeft door te brengen, een gedachtenwisseling over de schulden- kwestie te beginnen, met elk der debiteur- landen afzonderlijk. Van een algemeeae con ferentie zou hij niet willea weten en ©ven- min van een belofte tot herziening. Hoover moet bijna den geheel en Zondag besteed hebben aan het opstellen van een ,3oodschap" daaromtrent aan het Congres. Deze Boodschap zou het schuldenprobleem koppelen aan den economlschen staat van zaken in de wereld. Indien dit Juist is, kan deze boodschap ln elk geval interessant wor Dat het Amerikaansohe Congres iets derge lijks noodig heeft, valt niet te loochenen. Het laatste nieuws dienaangaande wordt door de „New York American" verspreid. In Congres kringen zou overwogen worden de Ameri- kaanscho delegatie ter Ontwapeningsconfe rentie terug te roepen, indien Frankrijk blijft weigeren te betalen, waarbij het er van zou uitgaan, dat de Jaarlijksche uitga ven voor de Fransche bewapening vier en twintig maal zoo groot zou zijn als de ge weigerde Fransche Decemberbetaling. Het is eenerzijds wol waar, dat de Fran sche Kamer, door de betaling te weigeren, zich gelijktijdig de Amerlkaansche pressie tot wapeningsvennindiering van dea hals schuift. Maar anderzijde zouden de Ver. Staten het werk der Ontwapeningscommissie dat nu Juist weer op gang kan komen, ernstig belemmeren indien zij hieria aanleiding Vonden om hun delegatie terug te roepen. Wij wachten thans dus op de Boodschap van Hoover. Maar met nog meer belangstelling op de Reactie van het Congres. HET VONNIS TEGEN TORST EN KREUGER Ia het opzienbarende proces tegen den be kenden Ziweedschen grootindustrieel en vroe geren Poolschen consul generaal Torsten, Kreuger, broedie van Ivan Keuger, is Zater- dag vonnis gewezen. Wegens bedriegelijke bankbeuk en bedrog van koopers van obli gaties werd hij veroordeeld tot 3 jaar en 6 maanden dwangarbeid en tot schadevergoe ding aan de bezitters der obligaties Het be treft hier een bedrag van een ihalf miUioen kroonen. In het geechtsgebouw bestond groo- te belangstellng voor deze uitspraak. In een persverklaring antwoordt generaal Litzmann op de radiorede van Rijkskanselier Von Sohleicher. Litzmann schrijft, dat gene- raal-veldraaarschal'k Von Hindenburg hem gedurende de zestig Jaar, dat zij elkander kennen, nog nooit kameraadschappelijk heeft behandeld. Generaal von Schleicher behoeft he* dus niet „diiepbetreurenswaardig" te vin den, dat hij, generaal Litzmann, zich thans tegen „don ouden kameraad" heeft gekeerd. Niettemin heeft Litzmann zelf geijverd voor de eensfce verkiezing van Von Hindenburg. Deze was echter de smartelijkste teleurstel ling van zijn rede. Hij begrijpt niet hoe men hem kan verwijten dat hij na alles wat Von Hindenibumg heeft gedaan, zich tegen hem beeft gekeerd. Ook op 13 Augustus en op 25 November heeft Von Hindenburg nog steeds niet ingezien, wat de eenige manier is om het vaderland te redden. Verkeerd toe- gepase trouw en kameraadschap kan een érnstige fout zijn. Hiertegenover staat 6lechts ge trouw aan .God en hot vaderland, KABINET-BONCOUR GEREED DE PREMIER BUITENLANDSCHE ZAKEN HOE ZAL HET BEZUINIGEN? Paul Boncour heeft Zondagavond zijn mi nisterie definitief samengesteld. Om tien uur heeft Bcncour zich naar den president der Republiek, Lebrun, begeven, ten einde hem de ministerlijst voor te leggen. De nieuwe regeering is als volgt samen gesteld: Premier en Buitenl. Zaken Paul Boncour; Blnnenlandsche Zaken Chautemps; Jusii- tie Abel Cardey (senat., rad.-soc.); Oorlog Daladier; Oorlogsmarine Luygues, Lucht vaart Painlevé; Koloniën Sarraut; Finan ciën en begrooting Chéron; Arbeid Dalimier; Handelsmarine Léon Meyer; Onderwijs De Monzie; Crisiszaken Daniélou; Posterijen Laurent Fynac; Openbare Werken Georges Bonnet; Landbouw Queiulle; Handel Jullien Durrand; Pensioenen Miellet. De moeilijkheden welke bestonden voor de ministeries van financiën en begrooting zijn overwonnen door beide portefeuilles in handen te geven van Chéron, die bekend is vanwege zijn bezuinigingspoiitiek. De vroe gere gouverneur-generaal van de Banque de France, Rist, had de portefeuille van finan ciën geweigerd. Het ministerie bestaat grootendeels uit radicaal-socialisten, sociaal-republikoinun. republikeinsche unie van den senaat-, radi cale linkerzijde en onafhankelijke linker zijde. Voordat Rist de portefeuille van finan ciën had geweigerd, had Boncour reeds vruchteloos getracht om den vroegeren mi nister der begrootingen Plctri en de presi dent van de senaatscommissie van finan ciën Caillaux aan zijn kabinet te verbinden. Niemand verheelt de moeilijkheden, waar de nieuwe premier zich voor geplaatst ziet en welke dezen keer in de eers'e plaats lig gen op binnenlandsch politiek terrein. De uiteenzettingen, welke Paul Boncour Zater dag voor de Executieve commissie der so cialistische fractie heeft gegeven, zouden in zekeren zin reeds als een soort regeerings- verklaring kunnen worden beschouwd. Daaruit blijkt duidelijk dat zijn kabinet zich voor wat betreft de financiën en de sociale politiek voor een moeilijke taalt ge plaatst ziet, daar het van te voren reeds bij de gematigde en rech'tsche groepen der Ka mer op oppositie stuit. Het financieele plan van Germain Martin zal grondig worden herzien. De salariskorting der ambtenaren, waar mede de voormalige minister van financiën het evenwicht der begrooting wilde herstel len, zou overeenkomstig den wensch der so cialisten niet doorgaan. Men weet evenwel nog niet op welke wijze thans de noodlge bezuinigingen zullen kunnen worden inge voerd. Ook de socialistische these der mono poliseering der verzekeringsmaatschappijen is door Paul Boncour principieel goedge keurd. Slechts in de ontwapeningslkwostie heeft Paul Boncour zich lntransigeant gp- toond. Hij heeft verklaard dat de door de socialisten gewenschte verlaging der uor- logsbegrooting op den stand van 1928 niet mogelijk is, zoolang het Fransche veilig heidsplan niet verwezenlijkt is. De medewerkers van Paul Boncour be- hooren grootendeels tot de radicaal-socialis tische partij. „Echo de Paris" schrijft Zondag dat men von Paul Bonconr de ergste fouten kan ver wachten, hoewel op zijn goede bedoeling"» en vooral zijn eerlijkheid niets is aan te merken. Hij fs een grootspreker, een zwak keling, die den sterkste speelt Zijn patriot tisme, dat van tijt tot tijd zelfs den vorm van chauvinisme aanneemt, is oppervlakkig en komt slechts daarop neer dat hij de Fran sche driekleur met ontzag begroet De „Oeuvre" verklaart, dat wie het kabi net zijn sympathie onthoudt, een zware ver antwoordelijkheid op zich neemt „Ere Novelle" verwelkomt het kabinet- Boncour, doch vrees dat de socialisten hem spoedig moeilijkheden in den weg zullen leggen. PARIJS. 19 ecember De regeering Paul Boncour ls da 91 ste in de derde Fransche republiek. Bijna alle beroepen zijn vertegen woordigd, van juristen tot hoogleeraren of Journalisten, artsen en kooplieden. De jour nalistiek is al heel stenk vertegenwoordigd, nl. met zes ministers, die oorspronkelijk journalist zijn. Voorts zijn 7 ministers hoog leeraar, 6 juristen, 2 medici, 1 ingenieur, 1 koopman, en 1 handelaar. BELGIES NIEUWE REGEERING IN MEERDERHEID KATHOLIEK Bijna alle ministers vooraanstaande figuren. De samenstelling van de nieuwe Belgische regeering is Zaterdag gereedgekomen. De Brocqueville is minister president en minister zonder portefeuille; Jaspar: Finan ciën; Carton de Wiart: Maatschappelijke voorzorg; Tecboffen: Koloniën; Poullet: Bln nenlandsche zaken en P.T.T.; Sap: Open bare werken en landbouw; Van Isacker: Nijverheid en arbeid; Devèze: Landsverde diging; Janson: Justitie; Forthomme: Tran sportwezen; Hymans: Buitenlandsche zaken; Lippens: Onderwijs en kunsten. De zeven eerste zijn katholieken, de ande ren liberalen. Ia de nieuwe regeering bevinden zich vier oud-premiers, nl. De Brocqueville, Jaspar, Carton en Poullet Al de ministers van het nieuwe kabinet hadden reeds in vroegere mi nisteries zitting. Bijna alle functionnaris- sen zijn, vooraanstaande figuren. EEN REDE VAN HITLER Hitler heeft Zaterdagavond te Hamburg een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat de redevoering van Von Schleicher vele gedachten bevatte, die van alle kanten bijeengesleept waren, maar geen enkele gedachte, aangevende hoe hij •dit alles dacht te verwerkelijken. De N. S. D. A. P. zal niet verder haar economisch program publiekelijk bekend maken, maar dit achter slot en grendel houden, opdat hot niet door tegenstanders geplunderd worden zal. Het is verkeerd te denken, dat de N.S.D.A.P. strijdt om de Wilhelmstrasse. Zij strijdt voor het Duitsohe volk. Doelende op hot „verlof' van Strasser vertelde hij: Al drijft ook een weinig drijf hout weg, die kern sluit zich vaster aaneen tot een bond van onwrikbare trouw en kame raadschap. D. N.S.D.A.P. kan van geen en kele regeering deel uitmaken en er dan weer uittreden. DE FINANCIEELE POSITIE DER NATION AAL-SOCIALISTISCHE PARTIJ In het officieele partijbulletin der Natio- naal-Socialistische Partij wordt een in een deel van de pers verschenen bericht, dat de Nationaal-Socialistisohe Partij een schuld van 12 milldoen Mark zou hebben, gekwali ficeerd als een .gemeene leugen". De partij leiding verklaart opnieuw, dat de financieele positie der nationaal-socialistische partij ge zond en ongeschokt is» DE TREINRAMP BIJ PERPIGNAN. Zeven dooden en dertig gewonden Omtrent het spoorwegongeluk bij Perpig nan wordt nader gemeld, dat de veronge lukte trein een hulptrein was, die de reizi gers van den bij Carcassonne door de over stroomingen opgehouden D-trein had over genomen. De ontsporing van den hulptrein werd veroorzaakt doordat een vrachtauto door de gesloten afsluitboomen heenreed, zoodat de rails vol hout en ijzer-materiaal lag. De baanwachter kon den overgang niet tijdig vrijmaken en trachtte tevergeefs den nade renden trein door signalen tQt stilstand te brengen. Bij den spoorwegovergang ontspoorde de trein, die door twee locomotieven getrokken werd. De twee lcomotieven stortten om en een derde-klas wagon werd in elkaar ge drukt Het spoorwegongeluk heeft volgens de laatste berichten 7 dooden en 30 gewonden gevorderd. Onder de gewonden bevinden zich ook enkele Duitschers, o.a. het echt paar Gerber, dat aanvankelijk bij de dooden was opgegeven. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn er geen Nederlanders onder de slacht offers. DOODELIJK ONGELUK TIJDENS EEN SCHEIKUNDELES. In een stedelijke middelbare school te Nantes ontplofte tijdens een proefneming in de scheikundeles, pen reageerbuis, waar mede de leeraar werkte. Twee 12-jarige scholieren werden door de glassplinters go troffen. Bij een hunner drong het glas in den slagader en hoewel spoedig medische hulp aanwezig was, mocht deze niet meer baten. De jongen overleed aan de gevolgen, terwijl de andere slechts lichte verwondin gen opliep. SPOORWEGONGELUK BIJ ZÜRICH Bij Zurich ia Ziaterdag, hij dichte mist, een lokaaltrein op een stilstaande rangeerlocomo tief geloopen. De stoker van de rangeerloco motief en twee passagiers werden gedood, vijftien tot twintig personen werden ge wond. FRANSCHE FILMEXPEDITIE VERMIST Uit Parijs wordt gemeld, dat men in Pa- rijsche filmkringen zeer verontrust is over het lot van een Fransche filmexpeditie. De expeditie, die bestaat uit 28 personen, had aan boord van het jacht „Sita" op 8 Novem ber Marseille verlaten en was op 26 Nov. aangekomen op de Kaap Verdische eilanden, vanwaar zij twee dagen later weer zee koos. Sedertdien entbreekt elk bericht Op het schip bevonden zich ook twee hoogleeraren van de Universiteit van Milaan die een wetenschappelijke studie zouden maken van de zeden cler oerbevolking. Het Fransche Ministerie van buitenland sche zaken heeft thans aaa het Fransche consulaat te Peru opgedragen, een onderzoek te laten instellen aan de kust van Zuid- Amerika Vanuit Rio de Janeiro, Para en Buenos Aires heeft men getracht langs radio ?;rafischen weg met het jacht in verbinding e komen, echter zonder resultaat. Het sohip had reeds zes December te Para moeten aan komen. Het had slechts voor tien dagen brandstof een proviand aan boord. DOODVONNISSEN IN POLEN In de begrootingscommissie van den Pool schen landdag heeft de oppositie scherpe ver wijten aan het adres van den staatspresident gericht. Men wees er op dat sedert zijn ambtsaanvaarding de uitgaven voor zijn ambt met 100 pet. zijn toegenomen. Een ander verwijt gold het groote aantal dood vonnissen, dat door den president is onder teekend, in het geheel ongeveer 2000, terwijl van het recht van gratie slechts weinig ge bruiik wordt gemaakt Generaal Glassford, oud-hoofd van de po litie te Washington, die een beweging is be gonnen tot steunverleening aan jeugdige werkloozen, heeft verklaard, dat er meer dan een millioen zwervende werkloozen zijn, die van dorp tot dorp trekken, in de hoop ergens arbeid te vinden. Meer dan 90 pet dezer zwervers zijn jonge mannen onder de 35 jaar en ongeveer 200.000 zijn jongens, tiio 15 a 16 jaar oud zijn. Onder deze werkloo zen bevinden zich jongelieden uit gegoede families, die door de depressie hun betrek king hebben verloren en hun familieleden niet tot last willen zijn. Daar echter bijna nergens werk voor hen te vinden is, vervul len zij hoe langer hoe meer tot armoede en plegen zij zelfs overvallen en andere mis daden. De afdeeling „Jeugd" van het Departe ment van Landbouw houdt zich thans met het werkloosheidsvraagstuk bezig en is een campagne begonnen om personen beneden de 21 jaar te bewegen zich niet aan te slui ten bij dit leger van zwervers. AMY JOHNSON NAAR KAAPSTAD TERUG Amy Johnson (mevr. Molllson) ls Zondag van Kaapstad te Londen aangekomen. Zij heeft door mist en storm en een manke- VOLKENBONDSBEMIDDELLING IN DEN STRIJD OM DEN CHACO De Volkenbondsraad is Zaterdag ln een spoedzitting bijeengekomen, om zijn stand punt te bepalen inzake het rapport betref fende bijlegging van het conflict tusschen Paraguay en Bolivia, dat kort tevoren door de commissie van Neutralen te Washington was overgeseind. Volgens dit voorstel zouden beide staten onverwijld een accoord moeten sluiten, waarin wordt overeengekomen, dat do definitieve regeling van het conflict wordt toevertrouwd aan een door de beide regee ringen samen te stellen scheidsgerecht. De vijandelijkheden zullen 48 uur na het onderteekenen van het accoord worden ge staakt, terwijl 48 uur na de ratificatie de troepen definitief zullen worden teruggetrok ken en gedemobiliseerd. De commissie stelt verder voor, dat des kundigen van de drie wereldberoemde geo grafische genootschappen van Londen. Was hington en Madrid worden uitgenoodigd mede te werken aan de grensregeling in den Chaco. Wanneer vier maanden na het sluiten van het accoord geen-overeenstemming is bereikt over de benoeming van arbiters, dan zou het geschil worden opgelost door het Haagsche Hof van Arbitrage. De Commissie verzoekt den Raad dringend om zijn medewerking. De Volkenbondsraad heeft daarna in ge lijkluidende telegrammen de regeeringen van Bolivia en Paraguay dringend aanbovo len, dit voorstel te aanvaarden. De vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en Spanje deel den mee, dat zij hun regeeringen hadden verzocht, langs diplomatieken weg hun in vloed uit te oefenen, teneinde te bewerken, dat het voorstel wordt aanvaard. Verder werd op voorstel van den secr.- generaa" besloten, dat deze stap van den Bond door middel van den Volkenbondszen der aan de verschillende negeeringen zou worden medegedeeld. De Fransche kranten maken melding van de mogelijkheid, dat ex-keizer Wilhelm te eeniger tijd, voor korter of langer verblijf, naar Duitschland zou willen terugkeeren. Deze kwestie heeft actueel belang gekre gen nu het nieuwe kabinet von Schleicher opnieuw de wetten ter bescherming van de republiek aan de orde heeft gesteld. De clau sule, die bevat het verbod van de terug komst van den keizer in Duitschland zou ook vervallen. Dit is echter niet juist. De z.g. „keizer-paragraaf" is al in 1930 geval len. Op 18 Maart 1930 heeft de Rijksdag ge stemd over de verlenging van de wet tot be scherming van de republiek. Daarbij was ook het verbod van den terugkeer van den keizer ln Duitschland. Met deze clausule was echter iets bijzonders. Om kracht van wet te Krijgen moet deze clausule aangenomen wor den met 2/3 meerderheid. Dit is echter niet geschied, zoodat daarmede de „Keizer-para graaf" niet is aangenomen. Dat men destijds geen aandacht aan het feit geschonken heeft, kan verklaard wor den uit het feit. dat men het toen te druk had met het plan-Young. Overigens wordt in officieele kringen ver klaard, dat een blijvende terugkeer van den Keizer niet waarschijnlijk is. Wel moet men rekening houden met een tijdelijk verblijf van den Keizer. Waarschijnlijk zal hij dan niet naar Ber lijn gaan, maar naar het kasteel Friedrioh, bij Hamburg, dat nog in goeden staat is ge houden. Naar men verneemt zou de Duitsche re geering aan een tijdelijk verblijf van den Keizer binnen de Rijksgrenzen geen hinder palen in den weg leggen. TAXI-CHAUFFEUR VERMOORD In den nacht op Zondag werd op den land weg Keulen-Frechen een 49-jarige taxi-chauf feur doodgeschoten aangetroffen. Men neemt aan dat hij door een passagier is vermoord, aangezien hij bij het station een vracht had ingenomen naar het landelijk gedeelte van Keulen. COMPLOT IN ARGENTINIË Te Buenos Aires is een complot ontdekt om den president en de regeering ten val te brengen en gevangen te nemen. Het ging uit van de radicalen, wier leiders, o. w. de oud-presidenten Irigoyen en Alvear, zijn ge arresteerd. De revolutie had gister moeten uitbreken. Ongeregeldheden van beteekenis zijn niet voorgevallen. Over geheel Argentinië is met toestemming van de Kamer in verband met de door de regeering ontdekte omwentelingspogingen de staat van beleg afgekondigd. Naar thans is komen vast te staan, zou de revolutie den 30 December worden geprocla meerd. Naar verluidt heeft de militaire lei der der insurgenten kolonel Cattaneo ver klaard, dat de revolutionnairen na de omver werping der regeering het bewind zouden overdragen aan het Opperste Gerechtshof. De gearresteerde oud-president dr. Irigoyen zal waarschijnlijk naar het eiland Martin Gracia worden overgebracht. Tot de gear resteerden behooren voorts de vroegere mi nister van Buitenlandsche Zaken Pueyrredon en de vroegere minister van Oorlog, Delle- piane. Carlos Noeb, de voormalige burgemeester van Buenos Aires, is ook gearresteerd. Men beschouwt hem als de werkelijke civiele leider de revolutionnairen. Gemengd Nieuws» ERNSTIGE BRAND ONDER LONNEKER Men meldt ons uit Enschedé: Een felle brand heeft in den afgeloopen nacht gewoed in de houtloodsen en opsU'g- plaa'sen van de N.V. Houthandel en In dustrie voorheen G. Beltman A.Gzn. aan den F.fiftinkswog onder Lonneker. De brand werd te ongeveer 1 uur in den nacht ontdekt door personeel van de in de oogenblikkelijke nabijheid gelogen gasfa briek der gemeente Enschedé. Met een spuit der gasfabriek werd begon nen met het beveiligen van het kantoorgr^ bouw, waarna spoedig de motorspuiten uit Enschedé en Lonneker ter plaatse waren, die de vuurzee van verschillende zijden aan tastten Fel joegen de vlammen de lucht ln. Tot op verren afsland was de brand waar te nemen en honderden menschen begaven zich naar de plaats van den brand. Ook de burgemeesters van de belde ge meenten waren op het terrein aanwezig. Ondanks het krachtig optreden van de brandweer gelukte het niet den brand, die gretig voedsel vond in de groote voorraden hout. te blusschcn. Het vuur verspreidde zich over de gehoc le oppervlakte der opslagplaatsen ter groot te van ongeveer 5000 M2. Na hard werken slaagde de brandweer er in het eigenlijke fabrieksgebouw, waarin zich verschillende kostbare machines be vinden. te beveiligen. Ongeveer 5 uur hedenmorgen was brandweer het vuur meester en was het ge vaar voor uitbreiding geweken. Aanvankelijk vreesde men dat de gashou ders van de gasfabrieken der gemeente En schedé, die op korten afstand van het ter rein van den brand staan, vlam zouden va* ten. Do richtin-g van den wind was echter gunstig, zoodat daarvoor geen ernstig ge vaar bestond. De brand veroorzaakte een geweldige hitte en onder de bewoners ran de in de nabijheid gelegen arbeiderswoningen ont stond een paniek. Zij vreesden dat ook hun woningen door het vuur zouden worden aangetast en ver lieten hun huizen. De opslagplaatsen en loodsen van de fa briek zijn door den brand geheel vernield. Een voorraad hout van vele tienduizenden guldens ziin verloren gegaan. Oorzaak on bekend. Schade wordt door verzekering ge dekt AMY JOHNSON ment aan haar motor veel tegenslag gehad, doch nlottemin het record, dat met 9% c,ag op naam van de hertogin van Bedford en kap. Barnard stond, verbeterd ONTPLOFFING OP EEN TANKSCHIP In de haven van Le Havre vond aan boord van een 100.000 L. petroleum inhoudend tank schip een ontploffing plaats, welke het schip in een oogwenk in lichte laaie zette. Een zeilkotter, welke naast het brandende schip lag en eenige honderden L. petroleum in had vatte eveneens vlam. De vrouw van den schipper sprong met haar dochter in zee. Beiden konden slechts als lijken worden ge borgen. De uit drie koppen bestaande be manning van het tankschip wordt vermist EDUARD BERNSTEIN OVERLEDEN De bekende sociaal-democratische schrij ver over theoretisch socialisme en Volken recht, Eduard Bernstein is Zondagmiddag om twee uur ln zijn woning te Berlijn— Schoeneberg op 83-jarigen leeftijd aan ouder domszwakte overleden. Uit Oost-Indie DE INDISCHE AMBTENAARSSALARISSEN BATAVIA, 17 Dec. (Aneta). Met ingang van 1 Januari 1933 wordt de salariskorting van de ambtenaren van 10 op 17% gebracht. De regeering heeft afgezien van het stop zetten van de periodieke verhoogingen en d< verhoogingen, voortvloeiende uit promotie. Be paald werd, dat met ingang van 1 Jan. 1933 de salariskorting zal worden gebracht van 1( op 17%, met dien verstande, dat voor bezoldi gingen van f 35.en lager een zoodanige degressie zal worden toegepast, dat de korting op een salaris van f 35.f 5.zal bedragen en dat de salarissen van f 15.en lager niet gekort zullen worden. De tusschenliggende salarissen worden verdeeld in groepen met kor tingen van f 1.50, f 2.50 en f 3.50. Verder zal, conform het advies van de Commiesie voor Ge organiseerd Overleg, een gezin met drie of meer kinderen, met afschaffing van de tegen woordige kindertoeslagen, een toelage worden uitgekeerd voor schoolgaande kinderen bene den de 18 jaar en wel resp. 2%, 4%, 5%, 6% en 7% voor een, twee, drie, vier, vjjf of meer schoolgaande kinderen, tot maximum van resp. flO.—f20.—, f25—, f30— en f35— per maand. Aan gezinnen met vyf of meer kinde ren, waarvan tevens twee schoolgaan en aar wie daarvoor krachtens de bestaande regeling oen toeslag wordt uitgekeerd van 5% of 10%, met een maximum van f 25.per maana, wordt gewaarborgd, dat de nieuwe regeling ten deze voor hen geen nadeel zal medebren gen. De korting van de ambtstoelagen, thans resp. 25% en 50% bedragende, wordt verhoogd resp. tot 80% en 60%. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL TE NOORDWIJKERHOUT VADER EN ZOON ZWAAR GEWOND. Men meldt ons uit Noordwijkerhout: Op het kruispunt Gouweg-Langelaan kwa men een tweetal auto's met elkaar in bot sing. iSvee motorrijders konden nog bijtijds een goed heenkomen zoeken. De heer Van Steijn alhier, die vanaf den 's-Gravendam- scheweg kwam en huiswaarts keerde, reed omstreeks twaalf uur een auto uit de rich ting Haarlem aan. De botsing was zoo he vig, dat de auto in een tuin terecht kwam en de andere wagen een wending maakte met' den kop naar de plaats vanwaar hij kwam. Het zoontje van Van Steijn werd zeer ernstig aan het hoofd gewond bij den heer Van Vuuren binnengedragen, evenals de heer zelf, die een hersenschudding op liep. Dr. Visser, van Noordwijk, verleende de eerste hulp. Het zoontje verkeerde in zorgwekkenden toestand. Van S. werd later naar zijn woning vervoerd, op 600 M. af stand van het kruispunt. De heer Heijbroek, uit Amsterdam, die in de andere auto zat, kwam er nog het best af. De dochter van H. werd licht gewond aan het hoofd. In een kort tijdsbestek hadden zich veel nieuwsgierigen op de onheilsplek verzameld. De gemeentepolitie met den rijksveldwach ter hobben een uitgebreid onderzoek inge steld. Het zicht is ter plaatse zeer goed. Men staat hier voor een raadsel hoe en waardoor dit ongeluk geschieden kon. Door de justi tie zijn foto's ter plaatse genomen. De toe stand van vader en zoon was gisteravond niet gunstig. FELLE BRANDEN Zaterdagavond ongeveer half negen ont stond brand in de woning van J. Stelle aan den Schaarweg te Apeldoorn. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet ver hinderen, dat de woning, die een strooien dak van 30 c.M. dikte had, waar het vuur gretig voedsel in vond, tot den grond al- brandide. Ook de inboedel ging geheel ver loren. Huis on inboedel waren verzekerd. De vermoedelijke oorzaak is een lek in den schoorsteen. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Eenige dagen geleden vermoedden de ambtenaren der directe belastingen uit Zaandam, dat in Oostzaan of in Zaandam een geheime distilleerderij zou bestaan. Uit een nauwkeurig onderzoek, in samen werking met gemeentepolitie van beide ge meenten is ge-bleken, dat dit vermoeden in derdaad juist was. Bij een ingezotene uit Oostzaan zijn enkele fusten alcohol in be slag genomen, welke zich bevonden in kip penhokken achter diens woning, terwijl bij zijn zwager, een werklooze te Zaandam, verschillende toestellen, waaronder een dis tilleerketel, in beslag zijn gonomen. De verschillende voorworpen zijn onmid dellijk naar het kanfoor der rijks-directe be lastingen te Zaandam overgebracht. De bei de alcoholstokers hebben een bekentenis af gelegd, waarna zij op vrije voeten zijn ge steld. WAARSCHUWING De Commissaris van Politie te Tilburg, bij wien herhaaldelijk verzoeken binnen komen om bevordering van terugzending van foto's, die ter vergrooting zijn toegezonden aan de „Superbe", wijst belanghebbenden ei op, dat de Superbe niet is gevestigd te Til burg, doch te Baarle-IIertog (België) Molen straat 129. De vermelding op de ciculairo van de Superbe: „Hoofdpostkantoor Til burg" heeft vermoedelijk geen ander doel dan belanghebbenden er op te wijzen, da\ slechts binnenlandsch porto verschuldigd is. Klachten of verzoeken om inlichtingen be treffende de Superbe dienen gericht te wor den aan don Burgemeester van Baarle-Her- tog (België). DOODELIJK TRAMONGELUK Weerbericht gte St Hoogste stand te Weenen 778.6. Laagste stand te Isafjord 734.1. toe Stand vanmorgen hall twaalf 767.2 jiiet b WEERVERWACHTING (Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteori logisch Inst. te De Bilt). 1 Meest matige Z. tot Z.O. tijdelijk welllj verder krimpende wind, nevelig tot half 1 wolkt, weinig of geen neerslag, i.èts koud] STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 18 Dec. 10 uur v.m.: Attentj sein O, d.i. Weest op uw hoedel BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologis Inst. te De Bilt.) Het hoogdruk gebied over Centraal Eurc bleef standhouden terwijl het depress^ svsteem een weinig opvulde. Het gebied t" Zaterdag nabij Schotland lag trok N.O. en veroorzaakte aan de Noorsche kust z storm, die thans in het N. nog niet gehei bedaard is. Z.W. van de Golf van Bisoafj vormde zich een uitlooper. Bij ons zal wind waarschijnlijk krimpen, zoodat mooie winerweer, doch met eenige afkoelinj te verwachten is. De warme luchtstroofi heeft in Scandinavië de vorst geheel dreven. In Abisco Is de temperatuur thaif ongeveer 16 gr. boven normaal gesteeel Vorrt van beteekenis koTPt alleen in Zui® Duitschland voor. In Mtinchen vroor he heden ruim 8 gr. Op grootere hoogte Is he echter buitengewoon warm. Neerslag vift f alleen op de Britsche eilanden en in Scar d-inavië, vooral in Terland werden grootst hoeveelheden gemeld. P6*' n d TEMPERATUUR ip, Stand vanmorgen halftwaalf 10.2 C. P 1 ein 20 DECEMBER ste Zonsopgang 8.09 u.; Zonsondergang 3.46 n Maansopgang u.; Maansonderg. 11.45 t>ar de VOERTUIGEN MOETV HUN LICHTEBen OP HEBBEN: e Van 's avonds 4.16 u. tot 's morgens 7.39 li-^ WATERSTANDEN RIVIEREN Sa Kehl Dii'deahelm Mannheim Hingen 2.11 2.12 8.48 3.51 0.90 0.88 2.12 2.19 1.40 1.44 0.19 0.22 1.36 1.42 Heden Vorlf^'3 ili. 1.46 1JU], 1.16 l.Ci nz 1.68 1.7T4 0.72 0.8 d' Cftnp Ems Cnhlo Trier Realen Rnhrort Wasel 4 0.26 0.' Emmerik 1.07 1.1 Dusseldnrf 0.80 O, Maastricht 2.03 2 Venlo 11.20 11, HOOGWATER NED. ZEEHAVENS),1® Delfzijl i i i 8.17 Terschelling 0.34 Harllngen 1.12 Helder le 8.46 Idem 2e IJ malden 7.49 H.v. Holland 6.5B Scheveningen 7.H6 Rotterdam 8.37 16.02 13.13 13.44 23!30 20.12 19.14 19.24 21.25 Hellevoetsl. Willemstad Brouwereh. Zierikzee Wemeldlnge Vllsslneen Terneuzen Hansweert de boomenry in de Timorstraat. Hy bemerkt^ blijkbaar niet dat lijn 2 in aantocht was en stakn de straat over. Van Uden werd door den één-gj manswagen gegrepen, waarbij hij onder deny, baanschuiver geraakte. Ondanks het feit, aatfle de tram zoo krachtig remde, dat de bestuurdetfp den wagen op 5 M. afstand tot staan had ge^ bracht, werd het ongelukkige slachtoffer op. slag gedood. Uit verklaringen van ooggetuigenln is afdoende gebleken, dat den wagenbestuuraeijo geen schuld treft. Het lijk van het elachtofferpi werd naar het Ziekenhuis Zuidwal overge-le bracht. DOODELIJKE VAL Te Den Haag viel de 67-jarige meubelraarl3 ker J. P. B. van de trap zijner woning aan, den Loosduinschen weg. In bewusteioozen toestand werd hij met een schedelbasisfrao-1 tuur door den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, alwaar hij na korten tijd aan de gevolgen is overleden. GEKNIPT Teren Zaterdagmiddag te half 5 te Amster-1 dam de heer A., leerling van 't Amster- dainsch Conservatorium, pas in den kelder van 't gebouw zijn fiets had gestald, werd hij weer terug geroepen door een rechercheur, die hem meedeelde dat zijn wagentje gestolen was, maar tevens dat de dader gevat was. Doze was blijkbaar gevolgd door twee re chercheurs die hem, bij 't verlaten van 't ge bouw met oen anders fiets, aanhielden en in arrest namen, 't Was en oude bekende der politie. De heer A. hoopt vandaag zijn eigen dom terug te bekomen. UIT HET SOCIALE LEVEN DE DREIGENDE CONFLICTEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE Het dreigende conflict by de N.V. Palthe, te Almelo, is voorloopig opgeschort. De vakorga nisaties van het personeel besloten het voorstel van den Ryksbemiddelaar te aanvaarden, waar door vandaag niet gestaakt wordt. Het ultima tum aan de directie wordt een week verlengd. Morgen zal men een nieuwe conferentie met den Ryksbemiddelaar te Den Haag bijwonen, mits de N.V. intutsschen geen wijzigingen brengt in den bestaanden toestand in een voor de arbeiders ongunstigen zin. De partijen, betrokken by het dreigend conflict by de N.V. Textiel-Maatschappij L. Mn Heek en Zn., te Losser, hebben het voor- „vw van den Ryksbemiddelaar Prof. Air. A, C. •Tor jphus Jitta, inhoudende boekenonderzoek door een accountant, gevolgd door een arbi trale uitspraak aanvaard. Het gestelde ultimatum ls Ingetrokken,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2