Qns praatuurtje h j bonda Verheul's Hoendermeel LAhD. EX TUINBOUW No. IS8 RUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND „LINKER MAASOEVER" Hillevliet 142, Rotterdam, Tel. 13224 Kantooruren: 9-5 en 7-9. Zaterdags 9-1 en 6-9 BEHANDELT ALLE RECHTZAKEN. geene uitgezonderd INFORMATI6N en INCASSO'S over het geheele land. I' 1 Mederlandsch Genootschap voor Landbouwwetenschap Belangrijke lezingen van Prof. Dr. A. J. Virtanen. Te Wagemngen vergaderde het Neder- lamdsche Genootschap voor Leiacflbauwwe- tenschap onder leiding van den voorzitter dien heer H. Lindeman te Amsterdam- Op deze vergaderingen werden door Prof- Dr- A. J. Virtanen te Heleingfdrs een twee tal lezingen gahouden- De eenste lezing ging over Spr. constateerde ln de eerste plaat», diet door de ademihailing en speciaal docnr de proteolyse een hoeveeühedd belangrijke voe dingsstoffen verforen gaat, alle men groen- voeder en vooral eiwitrijk voeder als pers- voeder conserveert- Zoekt men deze verlie zen te voorkomen, dan komt men tot het resultaat, dat men de ademhaling en de pro teolyse remmen kan, als men het voeder bij het inkuilen door toevoeging van zuren zoo sterk verzuurt, dat de zuurgraad der voeder massa onder pH 4 daalt Hierbij kunnen noch de proteolyse enzymen der bacterieën, noch die der plantencellen schadelijke split singen bewerken, zoodat de waardevolle eiwitstoffen theoretisch beschouwd, hunne voedingswaarde kwantitatief behouden zul len. De ademhaling wordt ook beneden pH 4 sterk verminderd en boudt ibij pH S geheel op. De proeven welke eerst ln het laboratorium en vervolgens op groote schaal op deze theo retische beginselen uitgevoerd werden bewe zen, dat men door toevoeging van juist geko zen mengsels van bepaalde zuren inderdaad het verwachte resultaat verkreeg. Bij het ver- zuren komen slechts de sterke minerale zu ren in aanmerking, omdat men van de zwak kere zuren te groote hoeveelheden zou moe ten aanwenden. Mengsels van zout- en zwa velzuren bleken zoowel economisch als phy- «iologisch zeer gunstig te werken. De proeven op groote schaal toonden, dat men de zuuroplossing voldoende homogeen met het voeder (door eenvoudig sprenkelen- vermengen kan en dat de dieren een voeder dat op deze manier door zuurtoevoeging tot pH 3.5 verlaagd is, zeer gaarne in groote hoe veelheden auttigen. Een langdurige voede ring der koeien, uitsluitend met dit voeder is voor de dieren allerminst nadeelig. Het calcium- en phosphorzuurgehalte der been deren wordt niet verlaagd. Ook de kalveren uitsluitend met dit. voeder gevoed, ontwik kelden zich buitengewoon goed, klaarblijke lijk als gevolg van het hooge vitaminenge- halte van het voeder. De smaak der melk werd, ook ln die ge vallen, waar men tot meer dan 50 K.G. per koe en per dag voederde, niet veranderd. In den herfst van 1928 was de methode ook voor de practijk gereed. In de verwachtingen, welke op deze nieu we methode (men begon haar als A.I.V.-me- thode aan te dulden) gebouwd werden, is men niet teleurgesteld. De methode wordt op ongeveer 10.000 be drijven ia Finland toegepast en men heeft daardoor enorme hoeveelheden krachtvoeder uitgespaard. Er zijn reeds vele bedrijven die in het geheel geen buitenlandsche kracht voeders meer gebruiken. De jaarproductie is desniettegenstaande boven de 3000 K.G. 4 pet melk geweest. (He weidetijd in Finland duurt ongeveer 4 maanden). Het hoofdbestanddeel der A-vltamiaen, het carolin, blijft in A.I.V.-voeder onveranderd. De verliezen aan C-vitaminen zijn in het al gemeen niet groot Indien men het gehalte aan C-vitaminen ln groenvoederr met 100 aan- planten binnen krijgen nu Iedere 14 dagen: de kunstmest voor kamer planten in fleschverpakklng, met 65% planten- voedsel k 40 ct. bij de bloem- en zaad winkels verkrijgbaar. H. P. BENDIEN NAARDEN duidt, wijst het daaruit verkregen A.I.V.- voeder een percentage aan C-vitaminen aan van 5075. In hooi bedraagt het gehalte aan C-vitaminen in den herfst 1, en in den na- winter 01, practisoh beschouwd aul. De tweede lezing handelde over DE STIKSTOFVOEDING DER PLANTEN Spr. merkte op, dat de planten, volgens de algemeen gehuldigde opvatting slechts anorganische stikstofverbindingen, hoofd zakelijk amoniumzouten en altraten voor hun stikstofvoeding kunnen opnemen, en kwam hierna tot zijn eigen proefnemingen in dezen Gebleken is, dat vele leguminosen zich het best zonder stikstofbemestiag slechts door hulp hunner wortelknolletjes ontwikkelen. Uit deze wortelknolletjes worden nu on middellijk na hun vorming, groote hoeveel heden stikstofverbiadingen, ook in den bo dem, afgescheiden. Volgens de onder steriele voorwaarden uitgevoerde bepalingen, bevatten deze afge scheiden stikstofverbindingen slechts organi sche stikstofverbindingen, hoofdzakelijk ami nozuren. Daar het duidelijk is, dat de door de leguminosen stikstofverbindingen gelijk zijn aan de afgescheidene, is het zonder twij fel, dat de leguminosen organische stikstof verbindingen verwerken, indien zij met be hulp der bacteriën van de knolletjes groeien Met de afgezonderde stikstofverbindingen kunnen ook de niet-leguminosen zonder stikstofbemesting groeien, wanneer zij ir mengde culturen met leguminosen verbouwd worden. Zoowel pot- als veldproeven hebben aangetoond, dat bijv. een erwtenplant twee haverplanten van stikstofvoeding voorzien kan. Wanneer men meer granen in de mengculturen heeft, dan wordt zoowel de groei der granen als die der leguminosen zwakker. Bij steriele culturen waar in den zelfden pot zoowel erwten als gerst groeien zonder stikstofvoeding, maar de erwten met erwtenbacteriën zijn geënt, groeit de gerst- buitengewoon. Dit bewijst, dat de gerst de uit wortelknolletjes afgescheiden stikstof verbindingen goed opnemen kan. Het is dui delijk, dat de granen in de gewone culturen ook deze organische stikstofverbindingen be nutten. De nog algemeen geldende meening be treffende de stikstof voeding der planten ls dus niet juist Steriele cultures, waarbij verschillende stikstofverbindingen als stikstof voeding wer den gebezigd, toonden, dat verscheiden plan ten van venschillende stikstofverbindingen gebruik konden maken. Voor de leguminosen zijn b.v. de asparagin zuren een zeer belangrijke stikstofbron, voor de granen zijn ze beslist ongeschikt Asparagin is daarentegen voor gerst een goede stikstofbron. Tenslotte deelde spr. een en ander mede over zijn proeven met betrekking tot vita- minenvorming in planten. De met amonium- sulfaat bemeste planten bevatten veel min der zoowel carotine (hoofdbestanddeel der A-vitaminen), als ook C-vitaminen. In het algemeen stijgt het percentage aan carotine gehalte met het vermeerderen van de op brengst. Het carotine kan tevens een groei factor ook in de planten zijn. De Rijksseruminrichting Verslag over 1931 Wij ontvingen het verslag van de Rijks seruminrichting over 193L Bij het doorblade ren daarvan (niemand zal, hopelijk verwach ten, dat we het boek van 66 pagina's nauw keurig hebben doorgelezen), kwamen we nog meer tot de overtuiging, dat deze Rijksserum inrichting van groote beteekenis is geworden voor ons land. Als we lezen, dat ongeveer 10500 K.G. se rum in 1931 voor 31 verschillende doeleinden is afgeleverd en entstof voor meer dan 530.000 dieren, dat het aantal onderzoekingen niet minder dan 138.728 bedroeg, waarvan 123.087 immuniteit betroffen, dan moet wel de belangrijkheid dezer inrichting in het oog vallen. Maar dit is nog niet alles. Er worden ook steeds daar verschillende zaken bestudeerd. Zaken, die voor ons vee en andere huisdie ren en dus voor ons van groot belang zijn. Zoo o.a. de onderzoekingen omtrent ver schillende abortusgevallen bij het rundvee. Ook over de Pallorumziekte bij de kippen, evenals over de coccidiosis zijn uitgebreide onderzoekingen gedaan, waarover in dit slag mededeelingen gedaan worden. Aan 362 dierenartsen werd in totaal 31.567 K.G. tube reu line afgezonden voor onderzoek van 148.000 dieren op tuberculose. De groot ste hoeveelheden gingen naar Noord- en Zuid-Holland (resp. 8253 en 5140.75 gram) en de kleinste hoeveelheid naar Zeeland en Utrcht (resp. 226.75 en 396 gram). Bij meerdere sterfgevallen van verdachten aard heeft de seruminrichting onderzoek naar de oorzaken gedaan. Ten behoeve van de drinkwatervoorziening werden 31 monsters water onderzocht, waar van 19 als geschikt werden goedgekeurd. In 4395 gevallen werden monsters ziekte stoffen onderzocht op t.b.c.-bacillen. Hiervan waren 387 ongeschikt voor ondenzoek (380 sputum-monsters waren hierbij) Van de on derzochte 3998 monsters bleken 4S1 tuberkel bacillen te bevatten. Het lactologisch-biologisch onderzoek om vatte 2252 monsters. In 75 gevallen werd voederonderzoek ge vraagd, in den regel in verband met ziekte verschijnselen na het gebruik te voorschijn getreden. In 18 gevallen werd een positief resultaat verkregen. Ook werden 11 maal geheimmldelen derzocht Een middel tegen kalverziekte, „Waja" geheeten, bestond uitaardappel zetmeel Een middel tegen mond- en klauw zeer bestond uit kristalsoda met een geringe hoeveelheid anijsolie. De Rijksseruminrichting thans ongeveer H. D. FLACH Drogisterij - DE LIER Levering voor alle bestrij dingsmiddelen voor den tuin- -ouw in prima kwaliteit TUINBOUWGEBEEDSCHAPPEN K. R. H. de beste Fa K. RODENSl'Rl, Honselersdijk. Tel. 259 H. C. van Woerden - Zeist v. d. Heydenlaan 3 Telefoon 567 Ned. Dctr 1974C BROEIRAMEN - LUCHTRAMEN KASSEN- en WARENHUISBOUW KAS GLAS en EENRUITERS Speciaal Adres voor: BR(-EIBAKKEN voor Particulieren en Buitenplaatsen „Vlaardinger-Super strooit Welvaart" PRIJSVRAAG VLAARIN'GEX-SCPER „Land- 8 December 1932 COÖPERATIEVE KUNSTMESTFABRIEK een Jaar in haar mooi. nieuw gebouw zete lend, een plaats harer waardig, heeft veel belangrijk werk verricht. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) VOERARTIKELEN. Ondanks de werkelijk zeer groote vraag naar maie, die ook vorige week ten vodile aanhield, zakte dit voedergraan im tot een peil, zooaüs we el echte ruim een jaar gele den maar eenmaal gekend hebbenHet was vooral de Donaumai6 die telikene en telkens lager werd aangeboden, zelf6 de offea'tes van Russische zijde bleven hooger en Lajplata volgde op enkede guldens afstand- Van Noord-Amerika waren geiheei geen ooai- curreerende offertes- Ten slotte bleek de Do- nau ook tot bezinning te komen en werd men daar terughoudend, zoodat een kleum herstel volgde. Gerst werd oiiuci deze omstandigheden minder gevraagd en zakte ook iets in, of schoon voor spoedig geen dringend aanbod te bespeuren viel- Alleen op Jan.-Febr-ai- lading wan Argentinië etera aan de markt Haver was zeer zwak gestemd, vooral de Boheemsche soorten zakten tot een onge kend laag peill, om eind der week weer lete aan te trekken- Rogge was van Duitsch- Poodsche zijde uiterst laag aangeboden, doch in dit artikel gaat niettemin weinig De markt voor inlandeche voorslaglijn koek is iets vaster gestemd in verband met de hoagere lijnzaadprijzen- Amerik. lijn koeken zijn nog tot onveranderde prijzen te koop, ev«nail6 cocoekoeken- In grondnoten- koek is het aanbad voor darecte levering 6dhaain&oh. MESTSTOFFEN- S ti ke.tofmeststof fen. Zoowel de vraag naar als de prijs van de stikstof mest stoffen schijnen bevroren te zijn in de vo rige week met de plotseling ingevallen kou de- We hoorden nergens van eenige vraag, noch van eenige beteekenende wijziging in de bestaande noteeringen. We hebben de statistische gegevens voor de Nederlaindeohe markt eens nagegaan van een paar belangrijke etikstofeoorten in ver gelijking met een jaar te voren en krijgen dan per 1 December het volgende beeld. Bij Zwavelzuren ammoniak was produotie, plus Invoer, verminderd met uit voer van 1 Juli30 November in 1931 209-458 ton: en gedurende het tijdvak 1 Juli 30 November 1932 91-967 ton. Voor Kalksalpeter was dit cijfer over de periode 1 Juli30 November 1931 50-724 ton en ovfer diezelfde periode 1 Julü 30 November 1932 19.648 tan- Voor ammonsalpeter kunnen we de ver gelijking niet opzetten, omdat deze n stof vorig jaar nog niet in het gebraik was opgenomen, doch de cijfers over zwavel zuren ammoniak en kaliealpeber toonen wel aan, dat de statistische positie vam deze artikelen, om nu eens im handelstermen te spreken, dit jaar veel gezonder is dan een jaar geleden. Nu moeten we wel er op wijzen, dat de cijfers niet zuiver vergelijkbaar zijn, omdat de in- en uitvoercijfere van December en volgende maanden nog belangrijke wijzigin gen kunnen brengen, terwijl verder niet zua ver bekend is wat er op 1 Juli nog aan on verkochte voorraden in de pakhuizen gen heeft in de belde jaren. Maar over het geheel genomen weten we toch wel ze ker, dat er niet zulke enorme hoeveelheden beschikbaar zijn, als het seizoen straks be gint, dan een jaar geleden- We laten het dan aan iederen lezer over daaruit zijn eigen oonolusies te trekken. Thvjmasmeel- De markt van tlhomas- meel blijft vast, ondanks het feit, dat de verbruikers in de afgeloopen week niet veel gekocht hebben- Beneden 14 ct- op Luik is er vrijwel geen partij te vinden en de prij- op de binnenJanideahe markt gaan dan ook langzaam maar zeker omhoog. Duiteohland is nog steeds niet weer aan de markt gekomen en Luxemburg vraagt tke hooge prijzen, dat levering daar van- an in het geheel niet in aanmerking kan kemen. Nu November bekend is krijgen wij voor Nederland de na volgende vergelijking van invoeroverschotten- November 1932: 24.359 ton November 1931: 27-245 ton April/November 1932: 139.876 tan April/November 1931: 172-413 ton Superfosfaat- Het blijft nog stil in dit artikel- In het binnenland wordt op llllllilllllllili OM NU TE PLANTEN TULPEN 35 ets. - NARCISSEN 40 ets. HYACINTHEN 3.50 - LELIES 2 CROCUSSEN 0 50 IRISSEN 0.30 BLAUWE DRUIFJES 0 40 HON BRETIA'S 0 40 SCILLA'S 0.40 ANEMONEN 0.70 ALLES per 100 stal Bestel dadelijk: C. BOL - IERSEKE POSTBUS 6 TELEFOON 82 (Ochtendvoer) bereid uit de allerbeste grondstoffe Prijs per SO K.G. f 5.— franc< n.v. M. Verheul's Krachtvoederhande Elizabethstiaat 26 - ROITtRDAM - Telef. 5689 Pro«..»r 5Ch'eet 005 "ïï'T- - 'UÏST'EEHENI.- *"1 BOND A HatuurkrUUl-li^eene i5a - VS)'S°' P«r K' -| Êk U' BonERDAM.rei-.50 ,..„EBKLOTZ». BOOMPJES 46, 50208-50228 vereohiljlende plaatsen, Noorden des lands, met lage framooprijzen gewerkt Dit geschiedt in hoofdzaak door een enkele fabriek, die de fmnoo-levering als systeem heeft aangenomen. Door di verlaagde franco-prijken doet zij de andi fabrieken, die daar leveren, natuurlijk e sterke concurrentie aan- Had lik me daar even pech! Of, zooals de jongens zeggen, wm ik daar even de pisang! \k Zette de vorige week een groote mond op en zeide dat het nog best ging om bollen te planten. Maar toen ik mijn theorie van l.d. Don derdag den daanopvolgenden Vrijdag m de practijk zou omzetten behoefde 't niet meer... de grond was hard bevroren. Daar zat ik nu met mijn bollen. Enfin, mijn optimisme verlaat me niet gauw etn {Dinsdag dooide het vrij hard en Woensdag, dus gister, heb Lk in een vrij uurtje gauw even de 150 bollen, die op Moeder Aarde wachtten of waar Moeder Aarde op wachtte, eoo ge het wilt, ,jter bestemder plaatse" uit- geplaait. En nu wat turfstrooisel er over heen, voor H geval mijnheer Winter weer eens om het Noordooster muurtje komt gluren. Zooals de vergiftigingsdood soms ook om het hoekje komt gil uren in onze bedrijven. We lazen van schapen, diie werden VERGIFTIGD DOOR BORDEAUX- SCHE PAP, WELKE OP DE VRUCHTBOOMEN WAS GESPO TEN. In het Tijdschrift van Diergeneeskunde •ohreef Dr. J. A. Beyers o.m.: Zoo bleek, dat een eigenaar sedert 1929 tdlken jare eenige schapen had verloren, die in een grooten boomgaard liepen, die ln het voorjaar eenige malen werd bespoten met Bordeauxsche pap. Hij had opgemerkt, dat de dieren geel werden, dikke ooren kregen, erg loom waren en bloed waterden. De geraadpleegde dierenarts had hem ge- •egd, dat Ihet draaiziekte jvaa en dat er niets tegen te doen was; vandaar dat hij de volgende jaren geen hulp had ingeroepen. De ziekte vertoont zich soms weken, zelfs maanden, na het bespuiten van een boom gaard. Het ia in elk geval zeker, dat het niet toe laatbaar is dieren in een boomgaard te laten grazen, alvorens het gras in ieder geval door een finke regenbui is afgespoeld, nog min der de schapen tijdens de besproeiing in den boomgaard te laten. Is overdreven angst voor het gevaar van Bordeauxsche pap onge rechtvaardigd, men is in den laatsten tijd t onvoorzichtig geworden. Zoo is het: men is soms te onvoorzichtig. Men geraakt door het veelvuldig aanwenden van bestrijdingsmiddelen zoo aan allerlei zaken gewend, dat men het gevaar, dat er soms aan verbonden kan zijn, als men niet eenige voorzorgsmaatregelen neemt, niev meer ziet, of te laat ziet. Zooals de chauf feur, die met een brandende sigaret op zijn rtppem wilde zien of er nog benzine in de tank was. Toen hij den volgenden dag in het ziekenhuis bijkwam, kon hij constateeren, dat er nog wel benzine in was geweest Hij was er sprakeloos van van de schrik, natuurlijk. Dat was ik verleden week ook, zooals ge U zult herinneren. Dat kwam toen van Temanid wil met geld van de Grisis-Zuivel- centrale opruimen alle dieren, die op t.b.c reageeren. Verder alle koeien met eem laag vetgehalte en te geringe melkophrengst en eindelijk alle kalveren, die geboren worden uit dieren met een laag vetgehalte. Hei vleesch dezer dieren wil hij op Deensche wijze tot vleeschmeel verwerken en voor kip pen en varkensvoer verwerken, zsoodat de vleeschprijzen niet gedrukt worden. Verder heet het in het voorstel: „Daar de melk controle nog lang niert ailge- meen is, zou deze verplicht moeien worden gesteld en de kosten uit de middelen der ZuivelcentraJe moeten worden bestreden. Verder sou een groot aantal voedercontro leurs moeten worden aangesteld, eveneens door de Zuivelcentrale te betalen, die de boeren ter plaatse voorlichten, op welke wijze het aan de dieren te verstrekken voed sel het meest doelmatig wordt aangewend". Nog afgedacht van het feit zelf, dat we met ons gevoel niet in overeenstemming kun nen brengen (en we vermoeden dat de mees te veehouders hetzelfde gevoelen als wij zul len hebben) is aan de uitvoering, volgens dit voorstel, zoo'n ambtenarengedoe verbonden, dat we voor onze boeren-veehouders hopen, dat de gelden van de Grisis-Zuivelcentrale niet op deze wijze aan hun bestemming ont trokken worden. Dat zou geen steun voor de veehouders meer beteekenen. Laat niet van Overheidswege worden. Dat de veehouders eigener beweging hun minder productief vee van de hand doen, is niet anders dan te prijzen. Doch de Overheid moet er met de handen afblijven. Tenminste met ambtenaarshanden. Want nergens is een boer zoo bang voor als voor ambtenarij. Zijn geheele leven, zijn geheele werkingswijze, zijn geheel bedrijf verzet zich daartegen. Eigener beweging za] hij liever van twee dieren afstand doen, dan dat hij van Overheidswege gedwongen wordt er een te moeten missen. En dan nog wel verplichte melkoontrole. door de Zuivelcentrale te betalen, en voe dercontroleurs eveneens door de Zuivelcen trale te betalen, die de boeren „voorlichten", om het te verstrekken voedsel het meest doelmatig aan te wenden. Dat wordt een voorproefje van de communistische heil(?)- staat. Neen, dat plan zal nog wel niet veel on- iersteuning vinden bij de practici. Bij de theoretici misschien wel. Doch dit EEN PLAN-WIBBENS, een idee door den heer Ir. H. WIbbens, Hoofdinspecteur van het Ned. Rundveestam boek, welke, evenals dat bij de paardenfok kerij het geval is, een wettelijke bepaling wil, waarbij bepaald wordt dat alleen van Rijkswege goedgekeurde stieren voor de rund vee fokkerij mogen gebruikt worden. Ik geloof niet, dat dit nu zoo erg doorge dreven moet worden. Zooals we zoopas reeds zeiden, laten de boeren zich niet graag in hun bedrijfsleven de wet voorschrijven. Hun geheele aard en de aard van hun bedrijf gedoogt dit niet. En die toch zoo'n dwang door wil drijven in het vermeende belang van de veehou derij, zal ervaren, dat hij daardoor dat be lting heelemaal niet dient Bovendien kan ons land, kunnen onze vee houders met trots wijzen op wat in het heling van de veefokkerij door particulier initiatief, door organisatorisch werken is verkregen. Dat particulier initiatief (stam boek, fok- en controlevereenigingen, enz.) heeft al heel wat goeds tot stand gebracht. Daar zou ingrijpen zooals de heer Wihhens wil naar onze meening niet anders dan rem mend werken. De boegen moeten zelf in hun bedrijfsleven actief zijn. Dat ze dit zijn blijkt wel uit het feit, dat reeds IN DE WTERINGERMEER 'N AF- DEELING IS VAN DEN CHRTSTE- LI.TKEN BOEREN- EN TUINDERS BOND. En dat deze afdeeling er maar niet in schijn ls blijkt wel uit het feit, dat ze dezer dagen 'n drukbezochte vergadering te Sloot dorp heeft gehouden waar het hoofdbestuur? lid. de heer Chr v. d. Heuvel, een rede hield over de toekomst van de Zuiderzeenolders Met genoegen heb ik dat vernomen. En ook den andere afdeel ingen raad ik aan dezen winter zeer artief te ziin Er is zooveel te besru-eken. Er .staan zooveel belanden op het ?T»el. Ga ze rustig en 'vaardig be.spreken En waar geen afdeeling ls, laten daar enke len er ziöh voorspannen om een afdeeling te krijgen. Dat lukt in den regel wel. Onze Christelijke organisatie moet groeien. Moet een krachtige organisate worden. Een orga nisatie waar iets van uit gaat Er is nog wel wat te doen. En toch, MEN BENIJDT ONS IN BELGIE. Een Belgisch landbouwblad Koorn- bloem" wijst er op, dat de Nederlandsche regeering zooveel voor den landbouw doei en stelt onze regeering aan de Belgische ten voorbeeld, 't Geeft een heele lijst van beslui ten die onze regeering ten bate van den landbouw nam en eindigt dan: „Uit voor gaande opsomming blijkt, dat de Nederland sche regeering naar waarde het economisch belang schat van den inJandschen landbouw en niets ongedaan laat om zijn bestaan te vrijwaren tegen vreemde mededinging. Hei Hollandsche staatsbestuur in strijd met wat hier (im België) geschiedt, behandelt den landbouw als 's land? eerste nijverheid niet alleen in woorden, doch ook in daden! Op daden wachten onze (Belgische) boe ren sedert jaren, doch nog steeds vruchte loos!" En dam wordt er bij ons zoo druk over de regeering geklaagd, alles is ook maar betrekkelijk, niet waar. 't Hangt maar van de maatstaf af, waarmede men re-kent Zoo gaat het ook met de vraag De beantwoording hangt af van het stand punt, dat men inneemt, naar de maat die men hier neemt, om te vergelijken. Op een vergadering van het Amerakaan- sche landbouwdepartement met de land- bouwspecialisten uit het Zuiden van de Ver. Staten (met die uit Oostelijke en Westelijke Staten wordt afzonderlijk vergaderd, omdat hier een heel ander landbouwtype is) werd gesproken over de vooruitzichten voor den landbouw in 1933. Onze rijkslandbouwconsu- 'ent deelt hier een en ander over mede. Ten aanzien vam de vraag in het buiten land wordt verklaard, dat deze nog niet veel beter is dan toen. het laagtepun der depres sie bereikt werd en dat op aanzienlijke ver beteringen in de eerstvolgende maanden o niet gerekend kan worden; wel is de vi wachting uitgesproken, dat een verbeten: der hinmenilandsche vraag im het seizo 19331934 waarschijnlijk is. Deze verwachting is gebaseerd op een h< stel van vertrouwen na de financieel» orii van einde 1931 en begin 1932, een toeneme de noodzakelijkheid om de voorraden co sumptie-artikelen, die zeer sterk zijn Ln$ krompen, wederom aan te vullen en op steunmaatregelen, die zullen bijdragen I vermindering van de werkloosheid. Vermindering vam zal nog wel niet te constateeren zijn. In gendeel door de actie van een Haags comité is aan de stad Rome ter gelegenhe van den tienden verjaardag van het fase tisch regiem een geschenk aangeboden, een beplanting der Romeinsche tuinen parken met Hollandsche bloembollen. Dezer dagen nu zijn te Rome 15.000 bloc bollen aangekomen, welke over de vensch lende tuinen en parken zullen worden v< deeld De Romeinen gaan er trotsch op, dat e speciale tulpensoort naar Mussolini genoen wordt. Im de eerstvolgende dagen zal men m de uitplanting beginnen aam de via Vittoi Veneto, een der voornaamste straten vi Rome, verder op den Monte Rinclo den Janiculus en in het park der villa C limontana, waar zich de kweekerijen d stad Rome bevinden en waar ook met h kweeken van bloembollen op Romeinschi bodem begonnen zal worden. De Hollander* weten zich toch maar ei naam te maken vindt ge ook niet? 'k Bi blij een Hollander te zijn. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. N.B. *k Kreeg daarnet een brief, geadrc seerd: Monsieur Praatjesmaker Een bri uit de Pyreneeën, waar ik heei blij m< was. De trouwe lezer daar in den vreemi kan er van verzekerd zijn hinnenikort brief van mij terug te ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8