Ws?5 Schleichers programrede BINNENLAND. VRIJDAG 16 DECEMBER 1932 ?L ■4-5 SLECHTS EEN PUNT: WERKVERSCHAFFING GEZOND VEESTAND IN DE ECONO MIE BETEE DAN DOGMATIEK Litzmann tot de orde geroepen Rijkskanselier von Schleicher heeft gis teravond zijn programrede voor de radio gehouden. Hij begon met den nationaal-sociahsti- Bchen oudcrdomspresident van den Rijks dag te kapittelen naar aanleiding van diéns opmerkingen over den Rijkspresident. Diens historische persoonlijkheid is wel boven al dergelijke aanvallen verheven, doch „het blijft niettemin diep te betreuren, dat een algemeen geacht generaal uit den wereld oorlog met deze aanvallen, niet alleen te gen het staatshoofd, doch ook tegen zijn eigen kameraad en grooten leider in den wereldoorlog, stelling heeft genomen. Dit hier tot uitdrukking te brengen, is mi], als rijkskanselier en als soldaat, een behoefte en een plicht"'. Rijkskanselier en soldaat Von Schleicher bracht vervolgens hulde aan zijn voorganger von Papen, „den rid der zonder vrees of blaam" en verdedigdo dan zijn eigen optreden als Rijkskanselier. Hij ontkende niet het gevaar dat zijn mi nisterschap in de politiek zou kunnen wor den betrokken, doch .slechts de overweging, dat de toestand zoo ernstig is en dat het op zekere onruststokers afkoelend zal werken, zoodat het inzetten van de weermacht daar door niet noodig zal zijn, heeft mij er toe gebracht, mijn bezwaren op zij te zetten Spr. verzocht allen volksgenooten, in hem niet alleen den soldaat te zien, doch ook clen behartiger van de belangen van alle klas sen der bevolking, een behartiger die boven de partijen staat, zijn taak slechts voor kor ten. tijd zal verrichten en niet gekomen is om het zwaard, .doch om den vrede te bren- e8Hij vulde deze opmerking nog aan met zijn overtuiging nog eens uit te spreken, „dat een dictatuur op de bajonetten steunt, doch dat men op den duur niet kan regee- ren zonder te steunen op de breede lagen ,van de bevolking. Een regeering, zooals door mij geleid, kan zich dezen steun der natie slechts door daden verwerven". Von Schleicher maakt zich intus9Chen geen illusies omtrent de zwaarte van deze taak. Voorloopig is hij tevreden, indien de volksvertegenwoordiging, die hem voorloo- Sig geen motie van wantrouwen in den weg eeft gesteld, zich niet in de regeeringsza- ken mengt en met ter zijde stelling van parlementaire methoden de regeering gele genheid geeft haar programma uit te voeren. Slechts één doel: werkverschaffing Dit program bevat slechts één punt: het verschaffen van werk. Alle maatregelen die de rijksregeering gedurende de eerstvolgen de maanden zal treffen, zullen in meerdere of mindere mate slechts dit ééne doel heb ben. Ik heb aldus von Schleiaher mij ge durende de laatste weken bij mijn reizen door Duitschland er van kunnen overtui gen, dat de Duitschers van alle standen uit sluitend door één gedachte beheerscht wor den: „Geef ons arbeid en daarmede de hoop, dat wij economisch weder omhoog komen. Al het overige interesseert ons niet, het al lerminst wel grondwetswijzigingen en der gelijke dingen, waarmede wij ons niet voe den kunnen". Tot dit doel heeft spreker den rykspresi- dent de benoeming van den rijkscommissa ris voor de werkverschaffing voorgesteld:, wiens taak het zal zijn, iedere mogelijkheid tot werkverschaffing na te gaan, 'n grootsch programma voor de werkverschaffing op te stellen, toe te zien op de uitvoering daar van en als 't ware de rol van herdershond spelen bij de bureaucratische en andere be lemmeringen, die de uitvoering in den weg kunnen staan. Een luxueuse uitvoering van dit program is volkomen uitgesloten. Het programma moet in de eerste plaats gericht zijn op het behoud van de voorhanden zijnde productie- goederen en op verbetering van den toe stand. Daarbij is aan de uitvoering van werkzaamheden door ondernemers de voor keur te geven boven de ui-ttvoering in eigen beheer. Er zal voor gezorgd worden, dat de ter beschikking gestelde gelden uitsluitend voor het financieren van deze werkzaam heden worden gebruikt. Den doorslag daar bij geeft de overweging, dat een oplossing voor het verschaffen van de middelen ge vonden moet worden, die elk gevaar voor inflatie uitsluit. De medeweriring van Dr. Luther, dien men den „Groalridder" van de valuta mag noemen, is daarvoor waarborg. jDe financieele toestand Het loopende Begrootingsjaar, aldus von Schleicher, zal voor het Rijk verloopen zon der verdere verminderingen on de uitgaven voor het personeel, hetgeen een belangrijke vooruitgang tegenover de laatste twee jaren beteekent Een kolonisatieplan De vestiging op het land moet zoo snel en op zoo groot mogelijke schaal geschieden. In de toekomst kan voor dit vraagstuk snel lere voorui'gang worden verwacht, indien aan het Rijkskaibinet, den Rijkskanselieren den Rijkscommissaris voor de werkverschaf fing een bijzondere invloed op de kolonisa tie wordt gegeven De diepere oorzaak voor den nood in Duitschland en in de geheele wereld is, dat al te veel menschen het verband met het land verloren hebben, in de groote steden opeengehokt leven en zoodoende door iedere wijziging in het economische leven sterker getroffen worden dan het geval is wanneer men op eigen grond leeft. Het werk van een geheele generatie zal noodig zijn, om de fouten van deze ontwik keling weder goed te maken. Ik ben keitersch genoeg, vervolgde de Rijkskanselier, om te bekennen, dat ik geen aanhanger van het kapitalisme, noch van het socialisme ben en dat begrippen van „plan" óf particuliere „wirtschaft" voor mij aan beteekenis verloren hebben, omdat ik van meening ben dat dergelijke dingen in zuiveren vorm niet meer in het economi sche leven bestaan. En daarom sta ik op het standpunt dat' men in de economie dét moet doen. hetgeen op een gegeven mo ment verstandig is. Het is beter gezond ver stand te volgen en zoo waarschijnlijk tot de beste resultaten voor land en volk te ko men, inplaats van zich een dogma voor oogen te stellen en met de hoofden op el kaar in te loopen. De Rijksregeering zal voorloopig die richtlijn blijven volgen, wa* niet' uitsluit dat over jaar en dag door een Veranderde situatie andere maatregelen yer- eischt worden. De regeering "zal derhalve in deaperste plaats het oog richten op een doen opleven van de binnenlandsche markt, hoewel het haar duidelijk is. dat ook een aanmerkelijke opleving van deze markt niet voldoende is, om voor bet geheele volk voor arbeid en brood te zorgen. Het economische leven kan slechts ge dijen, indien naast de bebouwing van den vaderlandsclien grond de industrieele be drijvigheid voor de binnenlandsche markt en de goedcrenruil met het bui'enjand in doelmatige verhouding tot elkaar ontwik keld worden. Van deze grondstelling uitgaande, heeft de vroegere regeering baar bekend econo mische programma opgesteld. Dit program ma wordt in zijn hoofdtrekken ook door de tegenwoordige regeering aanvaard als grondslag voor de verdere economische ont wikkeling. De regeering is overtuigd, dat dit programma er toe zal bijdragen om, zij het voorloopig, een bescheiden verbetering in clen eeconomischen toestand tol stand te brengen, hetgeen trouwens al blijkt uit de cijfers omtrent de industrieele productie, de toeneming wan het verkeer en de relatieve vermindering van de werkloosheid. De regeering is er zich echter van bewust, dal nog langere tijd dan reeds verstreken is noodig zal zijn om de volledige uitwer king van dit programma vast te stellen. De Rijkskanselier 'hield daarna een lange rede over de bijzonderheden van het pro gramma voor hulp aan den landbouw en i'ek'e daarna op tot vertrouwen en mede werking. Sociale maatregelen Daarna sprak von Schleicher over de op heffing van de noodverordening tot vermin dering van loon tarieven en kondigde nieu we sociale wetgeving aan, vooral op het ge bied van de sociale verzekering. De Rijks kanselier wist, welke ellende heerschte on der de kleine spaarders en hij kon dat niet in eenige maanden verbeteren, maar het was de bedoeling daaraan zooveel en zoo snel mogelijk tegemoet te komen. 'Als bijzondere winterhulpmaatregelen kon digde de Rijkskanselier aan: goedkooper vléeseh en goedkooper steenkool, terwijl over het goedkooper worden van melk en brood nog onderhandeld wordt. Vermaning aan den Rijksdag In dit verband richtte de Rijkskanselier een ernstige vermaning aan allerlei com missies van den Rijksdag en andere parle mentaire organen, die zich niet meer be- wus' schijnen te ziin van hun verantwoor delijkheid. Immers zij nemen allerlei papie ren besluiten aan, waarvan de uitvoering het Rijk honderden millioenen zou kosten, terwijl de heeren zelf, net zoo goed als ieder ander die althans eenigszins ingewijd is in den financieelen toestand van 't: Rijk, weten dat zulks nooit in de practijk gebeu ren kan. Zoo wordt bij het volk hoop ge wekt, waarvan men te voren weet dat deze niet vervuld kan worden. Tot onderdrukking van de storende in vloeden. welke een rustige economische Ontwikkeling belemmerden, zijn in het ver leden een groot aantal uitzonderingsbepa lingen in het leven geroepen. De Rijkskan selier zou het noodlottig achten, indien men in Duitschland bet op den duur niet zonder deze scherpe bepalingen zou kunnen stellen. Hij. heeft daarom den Rijkspresident voor gesteld, verschillende dezer bepalingen op te heffen, teneinde tot normale rechtstoe standen terug te keeren en de Rijkspresi dent heeft zich daartoe bereid verklaard, doch nadrukkelijk doen uitkomen, dat hij niet zal aarzelen opnieuw een scherpe ver ordening uit te vaardigen tot bescherming van het Duitsche volk, indien dit zich in zijn verwachtingen bedrogen ziet. Zij, die er een beroep van maken om on rust te stoken en ook de pers, die de atmos feer tracht te vergiftigen, worden in dit ver band gewaarschuwd, dat een dergelijke ver ordening in de laden gereed ligt. De Rijks kanselier hoopt echter, dat de toepassing van deze verordening niet noodig zal zijn, evenmin als het oproepen van de weer macht Ook de communistische beweging, die den staat vijandig is, wil de Rijkskan selier niet in twijfel daarover laten, dat de regeering voor drakonisohe uitzonderings bepalingen tegen de communistische parlij niet zal terugschrikken, indien zij misbruk van haar vrijheid maakt om de bevolking op te hitsen. Bil l& Het Rijk en Pruisen De Rijkskanselier gaf hierna te kennen, dat de opheffing van bet dualisme Rijk- Pruisen de ïure op bet oogenblik niet te bereiken is. De gevaarlijke toestand, welke de aanstelling van den Rijkscommissaris voor Pruisen noodig heeft gemaakt, bestaat echter nog steeds en van een opheffing van het Rijkscommissariaat kan slechts dan sprake zijn, indien aan dezen toestand een einde komt of andere voldoende waarhor- gen gegeven zijn voor een overeenstemming tusschen de politieke leiding iwan het Rijk en van Pruisen. Tucht onder de jeugd Als Rijksweerminister gaat von Schlei cher Vooral de lichamelijke en geestelijke opvoeding van de jeugd ter harte. Hij behoort niet tot die lieden, die jeugd iederen dag vertellen, dat zij het zout der aarde en de bloem der natie is. Dat leidt slechts tot overschatting en tuchteloosheid, die in de afgeloopen jaren de jeugd dikwijls zoo ongenietbaar maakte. Vaders, moeders en opvoerders hebben talrijke brieven tot het Rijksweerminsterie gericht met net dringend verzoek den algeméenen weer- plicht weder in te voeren, wat het beste middel is om de jeugd tucht, bescheiden heid en kameraadschappelijke gezindheid te leeren. Het verdrag van Versailles maakte de invoering van den weerplicht echter on mogelijk. De rijkskanselier somde dan de middelen op, waardoor getracht is de jeugd weder aan tucht' te gewennen en in goeden zin op te voeden. De Rijksregeering zal alles doen om de jeugd nooit werkloos te laten zijn en zal den vrijwilligen arbeidsdienst alle aandacht schenken. Von Schleicher waarschuwde voorts voor een overschatting van de intellectualiteit. „Er moet meer van onder dan van boven gewerkt worden", zoo zeide hij. VENIZELOS BIJ MUSSOLINI Op uitnoodiging van Mussolini zal Venize- los als gast van de Italiaansche regeering de Kerstdagen te Rome doorbrengen. Men vermoedt, dat gedurende dit bezoek ook politieke vraagstukken zullen worden besproken. VERSCHRIKKELIJKE VUUR- RAMP TE TOKIO WARENHUIS VOL MENSCHEN IN BRAND GEVLOGEN Afschuwelijke tooneelen MEN EEKENT OP 500 DOODEN TOKIO, 16 Dcember. Te Tokio is gisteren brand uitgebroken in één der grootste waren huizen van de stad. Het vuur werd ontdekt en der drukste middaguren, toen al het personeel aan hét werk was en het vijf ver diepingen hooge warenhuis dicht was ge vuld met bezoekers en koopers. Het personeel bestaat uit 1300 personen. •Het vuur greep met razende snelheid om zich heen in de bovenste verdiepingen, en sloeg weldra naar de andere deelen van het gebouw over. Personeel en bezoekers die zich op de bo venste verdieping bevonden was in een oog wenk den uitweg afgesloten, en ook het dak waarheen velen vluchtten, stoud weldra in lichterlaaie. Toen de brandweer met alle het beschik bare materiaal arriveerde, was het haast onmogelijk tot de bovenste verdiepingen door te dringen. Met behulp'van touwen probeerde men de op het dak gevluchte menschen naar be neden te brengen, doch een groot aantal hunner werd gewond toen de touv/en door branden en degenen die er langs naar be neden kwamen, omlaag stortten. In totaal heeft men reeds 7 lijken gebor gen, terwijl 110 gewonden naar verschillende ziekenhuizen moesten worden overgebracht. Men vreest ech.ur, dat in totaal ongeveer 500 personen in de vlammen zijn omgeko men. Militaire vliegtuigen cirkelden boven het gebouw in de hoop dat men op deze wijze hulp zou kunnen brengen. Het geschreeuw en gejammer van de on gelukkige slachtoffers, die op het dak en de bovenverdieping gevangen waren, was afgrijselijk om aan te hooren. Het geheele gebouw kan als verloren den beschouwd. CHAUTEMPS FRANSCH KABINETSFORMATEUR EEN KARTEL-REGEERING VERWACHT Nadat Herriot de kabinetsformatie, hem door President Lebrun aangeboden, had ge weigerd, omdat hij geen kans ziet den volks wil ten aanzien van de betaling te vereeni- gen met een politiek van vriendschap met de Ver. Staten, heeft de President den afge treden minister van binnenlandsche zaken den gematigden radicaal Ghautemps de op dracht tot kabinetsformatie gegeven. Chautemps heeft de definitieve aanvaar ding tot heden aangehouden. Daar de socialistische rechterzijde het oogenblik gekomen acht in de regeering te treden, zal Chautemps wel niet voldoende links staan om een kartel-kabinet te vormen Men verwacht dan ook, dat niet hij doch Daladier of Boncour de nieuwe regeering zal vormen. De heftige actie der ambtenaren en rijks ambtenaren tegen salariskorting beheerscht, veel meer dan de schuldenkwestie, en daar om wordt een kartelbewind verwacht,al zal dat vermoedelijk slechts van korten duur zijn. Later krijgt dan vermoedelijk Herriot weer zijn kans als de voornaamste politieke figuur van zijn land, die ook in 'het bui tenland volledig vertrouwen geniet De definitieve oplossing van de crisis acht men te Parijs vóór het einde des jaars uit gesloten. GEHEELE FAMILIE LEED AAN INDIGESTIE Nu weer pleizier van ons eten. Een moeder van vier kinderen sohrijK ons: „Ik zelf en mijn vier kinderen hadden alle voortdurend last van rugpijn .maagzuur en andere gevolgen van een slechte spijsver tering. Wat ik ook at, ik kreeg steeds maagpijn. Maar si .ids we nu Kruschen Salts gebruiken (de afgeloopen drie maanden) kunnen wij alles eten en hebben alle veel meer pleizier van ons voedsel. We hebben nu geen van alle een spoor van maagzuur of pijn meer. Ik vind het een schitterend middel, zonder eenige hinderlijke uitwerking. Wat we ook zouden moeten missen, we zouden nooit meer buiten Kruschen willen." (Mevr.) M. K. Kruschen Salts neutraliseert spoedig het maagzuur, ontneemt het alle kwellende eigenschappen en verwijdert het zachtjes en volkomen uit het lichaam. De dagelijksche kleine dosis Kruschen is een zachte, natuur lijke aansporing voor maag, lever, nieren en ingewanden om weer naar behooren te functionneeren, en voorkomt daardoor dat het schadelijke maagzuur zich ooit weer kan ophoopen. Dan zult U geen last ™eer hebben na Uw maaltijden. Kruschen Salts maakt en houdt U inwendig rein. Verfrischt en versterkt bloed, van alle onzuiverheden bevrijd, stroomt naar e'k deel van Uw lichaam. Er zullen geen klachten meer zijn, geen pijnen meer. Maagzuur.behoort dan tot 'het verleden en is slechts geworden tot een onaangename herinnering. U zult zich won derlijk energiek en flink voelen; zoo gezond en opgewekt als U zich bij mogelijkheid maar voelen kunt. Kruschen Salts is ui uitend verkrijgbaar hij alle Apothekers en Drogisten a 0.90 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. <Adv> DE OORLOGSSCHULDEN BELEMMEREN DE HANDELSHERLEVING Engeland heeft het op 15 December ver vallen bedrag van 95.500.000 dollar door oven schrijving op bankrekening betaald. Het goud zal naderhand worden -erscheept. Een Fransche nota is te Washington over handigd waarin het Kamerbesluit om niet te betalen en de demissie van Her riot. die er het gevolg van was, wordt mee gedeeld. Uit Cleveland en Ohio wordt gemeld: De bekende Amerikaansche econoom Aires, heeft hier, op de jaarlijksche bijeenkomst van de Kamer van Koophandel, een rede ge houden, waarin hij verklaarde, dat men slechts uit de huidige depressie zou kunnen geraken, als de Amerikaansche regeering de kwestie der tarieven herziet en het vraag stuk der oorlogsschulden regelt, terwijl voorts de begrooting in evenwicht moet wor den gebracht. Ten aanzien van de oorlogsschulden ver klaarde spreker, dat de Amerikaansche re geering op betaling der schulden blijft aan dringen, om nieuwe belastingen voor de Ame rikaansohe burgers te voorkomen, doch men moet hierbij niet vergeten, dat door te blijven aandringen op betaling dezer schulden wij de herleving van den handel tegenhouden, waardoor de zakenwereld ernstig in gevaar is gekomen. OPSTAND IN HONDURAS DE REGEERING MACHTELOOS Uit Tegucigalpa wordt geseind: Opstandelingen hebben bezit genomen van de haven van Amapala, waar generaal Reina zich tot president heeft uitgeroepen. De revolutionnairen trachten zich de noo- dige fondsen te verschaffen door heffing van douanerechten. De regeering van Honduras staat machte loos tegenover de revolutionnairen. Zij heeft de haven van Amapala gesloten. De buitenlandscbe gezanten hebben maat regelen getroffen tot bescherming hunner landgenooten. DE BREUK TUSSCHEN STRASSER EN HITLER Otto Strasser, de broeder van Gregor, die door Adolf Hitler zoogenaamd met ziektever lof gezonden is, zet in zijn blad „Die Schwarze Front" uiteen, dat de ware oorzaak van de breuk tusschen de twee nazi-leiders is, dat Gregor Strasser de socialistische en Hitier de kapitalistische gedgchte vertegen woordigt. Daarbij komen persoonlijke in triges van Goebbels en Goering tegen Stras ser, die den bekwamen parlëmentair zijn positie benijdden. De ondermijning van Strassers positie was Adolf Hitler, die hem reeds lang kwijt wilde, aangenaam. Toen nu achter den rug van Strasser om Goering naar voren werd gesohoven als toekomstig Pruisisch minister-president, kwam het tot een botsing tusschen Strasser en Hitier. Het blad zal over dat onderhoud nadere bijzon derheden publiceeren, maar zegt, dat Stras ser van de gelegenheid gebruik maakte om af te. rekenen met de politiek en de persoon lijkheid van Hitier „wiens Habsburgsche leu genachtigheid slechts door zijn groteske onwetendheid wordt overtroffen en deze beide eigenschappen worden nog in de scha duw gesteld door zijn meer dan ziekelijke grootheidswaanzin". Het blad verzekert verder, dat Strasser er Hitler o. a. op gewezen heeft, dat de partij 12 millioen mark schuld heeft en niet in staat is een nieuwen kiesstrijd te financie ren indien Schleicher den Rijksdag mocht ontbinden. Gemeld wordt dat Gregor Strasser naar Rome is vertrokken, waar hij tot na Kerst mis blijft. INDIE EN OTTAWA De wetgevende vergadering te New Delhi heeft de tariefovereenkomst van Otta wa onder luide toejuichingen aangenomen. Geen tooverijen, doch Sggj |de fijne groente- en£ j kruiden-extracten, waar-1 i uit Maggi's Aroma be-* staat verbeteren ter-| Éstona den smaak van? i soepen, groenten, jus ij enz., wanneer deze niet| |naar wensch zijn uitge- wyó vallen. 4» LICHT IN DE MOORD TE DEN HAAG DE KELLNER-GETUIGE AANGEHOUDEN Er schijnt eenig licht gekomen te zijn is het drama, dat zich in den nacht op Dins dag in de Naaldwijkschestraat te Den Haag heeft afgespeeld en waarvan een 25-jarige vrouw het slachtoffer is geworden. De politie schijnt voldoende gegevens in handen te hebben gekregen om de kellner die zulke „waardevolle gegevens" en een signalement verstrekt hadi aan te houden als vermoedelijken dader. Deze kellner, do 41-jarige J. P., wonende Naaldwijksche straat 97, is in verzekering gesteld. VROUWENKIESRECHT IN URUGUAY Door het parlement te Montevideo is een wet aangenomen, waarbij aan de vrouwen van Uruguay het algemeen kiesrecht wordt verleend. SYDNEY DOOR NOODWEER GETEISTERD Meteoorsteen valt op de stad Een noodweer van ongekende hevigheid heeft de Australische stad Sydney geteisterd en ernstige verwoestingen aangericht Tegelijk kwam een enorme meteoorsteen in het Noordelijk stadsdeel neer; vier winkels werden door het gevaarte verwoest. In andere wijken werden de daken door den storm weggedrukt, vensters werden ia- gedrukt, verscheiden gebouwen werden ern stig beschadigd. Tal van personen zijn door glasscherven en omvallende schoorsteenen gewond. Velen moesten naar het ziekenhuis worden over gebracht Een kleine jongen werd door den bliksem gedood. DE „BREMEN" STEEDS SNELLER Uit New-York wordt gemeld: Het stoomschip „Bremen" van den Norddeutschen Lloyd heeft een nieuw snelheidsrecord gevestigd. Het Is ge lukt met dit schip den Oceaan over te steken in vier dagen, 15 uren en 56 minuten. Uit Genève wordt gemeld: De Mexicaansche regeering ziet zich met het oog op den eeonomischen toestand van Mexico gedwongen uit te treden uit den Vol kenbond. In Sept 1931 trad Mexico tot den Volkenhond toe en in Sept. 1932 kreeg het een raadszetel. In welingelichte kringen meent men, dat •de uittreding verband houdt met de presi dentswisseling in Mexico. De vereenigde Bondsvergadering heeft gistermorgen den nieuwen Bondspresident voor 1933 gekozen. Met 165 van de 174 geldi ge stemmen werd gekozen de huidige vice- president Bondsraad Schulthess, hoofd van het departement van economische zaken. Tot vice-president werd gekozen Bondsraad Pilet-Golaz, hoofd van het departement van posterijen en spoorwegen. Schulthess wordt thans voor de vierde maal gekozen tot president van den Zwitserschen Bondsstaat. VRAGEN VAN KAMERLEDEN MISSTANDEN BIJ DE DELFTSCHE POLITIE? Het Tweede-Kamerlid mr. J. E. W. Duys, heeft aan Minister Donner de vraag gesteld of het hem bekend is, dat reeds geruimen tijd de toestand in het politiecorps te Delft tot ernstige klachten heeft aanleiding gegeven, en dat deze in hoofdzaak zyn te wyten aan de wijze waarop de burgemeester en de commis saris van politie met de belangen van dat corps omspringen. Voorts of er eenig verband bestaat tusschen deze misstanden en een betreurenswaardige gebeurtenis, die naar bekend is, dezer dagen in het politiepersoneel heeft plaats gegrepen en ten slotte, of de minister bereid is, een grondig onderzoek naar een en ander in te stellen, het resultaat daarvan aan de Kamer mede te deelen en, indien daartoe termen mochten worden gevonden, ten spoedigste in te grijpen, opdat aan het bestaan van dergelijke wantoe standen terstond een einde worde gemaakt, i DOODELIJK AUTO-ONGELUK Men meldt ons uit Putten: Te Hoef onder Putten had een ernstig auto ongeluk plaats. Een vrachtauto van de Roode Express uit Groningen reed op den Rijks straatweg, vermoedelijk door het slechte zicht, tegen een boom. In de auto zat het echtpaar Davids uit Anloo (Dr.), mede-eigenaar in de auto-onderneming van de Roode Express, die op reis waren naar een zieken zoon in sterdam. De 63-jarige vrouw werd op slag gedood. De man en de chauffeur kwamen met den schrik vrij. Het lijk van de vrouw is naar het lijken huisje op de Alg. Begraafplaats te Putten vervoerd. De auto is ernstig beschadigd. Te Middel beers bij Moergestel (N.-Br.) had een ernstig auto-ongeval plaats. Met een snelheid van 50 a 60 K.M. reed de vrachtauto van A. Kemps uit Oirschot door de kom der gemeente -Middelbeers. Even bui ten het dorp wilde de bestuurder, de heer Kemps, een rijweg in slaan zonder zijn snel heid te verminderen. Hy geraakte het stuur kwijt, zodat de auto tegen een links van den weg staanden boom terecht kwam. De vracht auto werd zwaar gehavend. De bestuurder werd door de botsing dusdanig verwond, dat hy eenige minuten later overleed. Naast den bestuurder was nog een passagier gezeten, doch deze bekwam geen letsel. Een onderzoek wordt ingesteld. FELLE BRANDEN Te Liessel in de gem. Deurne (N.-Br.) ontstond brand in de boerderij van den land bouwer Van Loon. In een oogwenk stond het groote, oude gebouw, dat gedeeltelijk met stroo gedekt was, in lichte laaie. Hoewel de brand midden op den dag woedde, kon het zelfs niet geheel worden gered. Drie koeien en drie stuks jong rundvee kwamen in het vuur om. Alles ging grootendeels verloren, alleen van den inboedel kon nog een en ander naar buiten worden gebracht. Toen de brand weer uit Deurne arriveerde behoefde zy nog slechts toezicht te houden en eenige wankele muren te sloopen. Verzekering dekt de schade. Te Oldetryne bij Wolvega (Fr.) is de boerderij, bewoond door R. Zijlstra, ten gevolge van hooibroei afgebrand. Het beslag vee kon grootendeels, met groote moeite, worden gered. Drie koeien zijn in de vlammen omgekomen; later zijn nog acht stuks vee afgemaakt. De boerdery en de inventaris waren verzekerd. Te Echt-Pey (L.) zyn huis, schuur en stallingen van den landbouwer Th. afgebrand. Vyf varkens, een koe en een paard kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade DE 20.000 GULDEN UIT DEN POSTZAK In verf>and met de vermissing van de f26.000 uit een Maandagmorgen van Winschoten na Groningen verzonden postzak is te Winschot* aangehouden de besteller v. d. S. Hij is in verzekerde bewaring gesteld, nadat de politie huiszoekingen te zijnen huize en bij twee familieleden had verricht. LEVEND B HG RAVEN. Te Leersum by Wijk bij Duurstede raakte op de graverij van een cementsteenfabriek de 26-jarige ongehuwde arbeider C. v. R. tydens het graven bedolven onder het van een hoogte van vijf meter neerstortende zand. Hoewel de ongelukkige spoedig door zyn mede-arbeiders was bevryd, bleken toch de levensgeesten reeds te zyn geweken. De ylings ontboden geneeskundige kon niet anders dan den dood constateeren. OUD-MINISTER KAN BIJ DEN EX-KEIZER Uit Doorn wordt gemeld, dat oud-minister Kan heden een bespreking had met clen ex- keizer in verband met de aanhouding van een indringer i-i Huize Doorn. Weerbericht- (Het dunne pültje geeft den vorig'en stand Ka: Hoogste stand te München 778.6 Laagste stand te Vestmanör 714.7 Ljr Stand vanmorgen halftwaalf 774.0 Lc WEEHVERWACHTING (Medegedeeld door 't Kon. Ned. Mete«m logisch Inst. te De Bilt). jsti Matige, later wellicht toenemende Z( 1 W. wind, nevelig tot betrokken of z\j>°: bewolkt, aanvankelijk weinig of geen ro®l later toenemende regenkans, iets zachte»®? BUITENLANDSCH WEERBERICHT0! De depressie bij IJsland was de e«G< kern van een meer uitgebreid en ja depressie-stelsel, dat zich tot bij de Az{ei uitstrekt en in Ierland, Schotland en Sïe dinavië storm, regen en hooge tempera! brengt Aan de N.W. zijde strekt döri pressie zich uit tot aan de O.-kust van Gi i land. Op IJsland eelf komen baromfd standen voor beneden 715 m.m. en ih< druk nog dalende. Het vorstgebïed inh1 binnenland der Britsche eil. is van geeif. teekenis meer. In de bovenlucht keereifi daar de normale verhoudingen terug. H(i; te voorzien dat het zachte weer zal aane en dat de wind sterker zal worden, waaif* ook de mist zali overgaan in zware beff king op groote hoogte. r 17 DECEMBER v Zonsopgang 8.07 u.; Zonsondergang 3.4.& Maansopgang 8.15 u.; Maansonderg. 11.0fc Van 's avonds 4.15 u. tot 's morgens 7.3j* WATERSTANDEN RIVIERE^ Heden Vortg Walebnt 1.86 1.88 Rasel -0.19 0.16 Hunlngen 0.00 0.00 R'Mhnweiler -2.08 -1.92 Kehl 2.12 2.15 Maxaa 3.59 3.55 Diedeshelm 0.90 0.'J3 Mannheim 2.22 2.25 Lohr 1.46 1.46 Mainz 0.24 0.29 dingen 1.40 1.44 Heden vp Caup .1.. 1.50 Ems 1.17 I Coblenz 1.78 f Trier 0.90 I Keulen 1.48 D Ruhrort 0.18 Wesel 0.06 j Emmerik 1.28 j Dusseldorf 0.96 Maastricht 2.04 Venlo 11.31 1< HOOGWATER NED. ZEEHAVEIJ Delfzijl i 1.32 Terschelling 11.06 Harlingen 11.41 Helder le 6.15 idem 2e IJ muiden. 5.35 H.v. Holland 4.39 Schevenlngen 4.49 Rotterdam 6.24 17 December 13.55 Hellevoetsl. 23.13 Willemstad 23.50 Bröuwersh. 9.32 Zierlkzee 21.22 Wemeldlnge 17.48 Vlissingen 16.54 Terne uzen 17.04 Hansweert 19.02 5.22 f 6.15 t 4.34 II EEN 100-JARIGE OVERLEDEN. Te Nijmegen is overleden de oudste woonster der stad, de weduwe W. Jans Bouwmeester, die dezen zomer onder x belangstelling haar lOOsten verjaardag mo Land- cn Tuinbouw ONTWRICHTING DER VARKENS- MARKTEN De Varkenscentrale schuldig Dezer dagen heeft te Utrecht op InatAgi an de Vereenigl-ng van Hoofdambtenaren Marktwezen een buitengewone vei-gade n Directeuren van Veemar Crl&la-Varkens-Centrale achtereenvolgens troffen, waardoor vele gemeenten ln verse lend opzicht In meerdere of mindere mate sc de lijden. Het doel was. te beramen plani welker uitvoering de bedoelde ontwrichting i gelijk kan terugdringen. Na een inleiding van den heer L. A. Mem directeur van den Markt- en Havendienst deze een overzicht gaf inz Centrale op dit oogenblik i geregeLd. volgde heel duidelijk bleek, dat algemeen met de diverse maatregelen niet coord gaat en dat inzonderheid de handel en markten beteekenend schade lijden door de moeliingen der Centrale. Tevens kwam aan dag, dat men verre van gerust is voor de na; toekomst en wel als gevolgen van de groote zekerheid van hot heden en gelet op do soit re geruchten die er loopen. Na een breedvoe bespreking werd unaniem besloten, den betr ken Gemeentebesturen dringend te r meensohappedljke stappen te doen te ring van den tagenwoordlgen stand en vanwege de Vereeniglng contact te zoo mot de handels- en landbouworganisaties en sprekingen te voeren mot de onderscheid autoriteiten der Varkens-Centrale. verb Uit het Sociale Leven. De rijksibemiddelaar Prof. Mr. A. C. J' phus Jitta heeft met betrekking tot het d gend conflict bij de firma Palthe te Alm de arbeidersorganisaties uitgenoodigd het timatum voor acht dagen op te schorten heeft partijen voor een nieuwe conferei bijeengeroepen op Dinsdag 20 December De rijksbemiddelaar heeft de fa. L. Heek te Losser, waar ook een conflict drc voorgesteld een boekenonderzoek en een bitrale uitspraak hiermede in verbi staande. De arbeidersorganisaties konden zich 1 met dit voorstel vcreenigen. UIT DE KLEEDINGINDUSTRIE De Bond van Kleedermakerspatroons Nederland wenscht het huidiige eollee contract na 15 Februari 19°'! niet ongei zigd te continueeren. Voorstellen zullen spoedig mogelijk den werknemersboni worden gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6