te WINTER-WEDSTRIJD DECEMBER 1932-FEBRUAR11933 WOENSDAG 14 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG.'OI STADSNIEUWS GEMEENTERAAD AAN VULLINGS AGENDA. In de Maandag as. te houden Raadsver gadering zullen alsnog behandeld worden de volgende punten: Praeadvies op diet verzoek van J. Broeze, om eervol on'slag als hoofd der school aan de Medusastraat B. Benoeming van een hoofd der school aan de Medusastraat B. Voor deze benoeming bie-den B. en W. de volgende voordracht aan: lo. J. Hokkeung, hoofd eener bijzondere lagere school te Bos koop: 2, J. van der Walle, hoofd eener open bare lagere school te Noorwolde; 3. D. Jans sen, hoofd eener openbare lagere school te Zalt-Bommel. GEMEENTEZAKEN Vereeniging Schoolkindervoeding en -kleeding. Eenigen tijd geledpn gaven B. en W den Raad in overweging het op de begrooting voor het jaar 1932 voor de Vereeniging voor Schoolkinderklecding en ding uitgetrokken subsidie ad 23.o00. te verhoogen met 9.600.—. Uit een schrijven van het bestuur dier vereeniging blijkt dat aan subsidie van de gemeente over 1932 naar raming 39.400.— noodig is. zoodat het bestuur zich genoopt ziet boven het bedrag van 9.600 nog een extra subsidie van 6.300.— aan te vragen. Deze meerdere uitgaaf is niet alleen toe te schrijven aan de toeneming van het aan tal kinderen, dat aan de schoolvoeding en -kleeding deelneemt hun aantal heeft de 900 reeds overschreden doch is mede een gevolg van het verstrekken van voeding ge durende de zomervacantie. Naar aanleiding van deze beslissing heb ben B. en W. de vraag onder oogen gezien, of verstrekking van schoolvoeding ook ge durende de a.s. Kerstvacantie zal plaats vinden. De meerderheid van het College van B. en W. meent die vraag in bevestigenden zin te móeten beantwoorden;" de minderheid blijft zich op principieele gronden tegen verstrek king van schoolvoeding, ook gedurende de Kerstvacantie, verzetten. Op hot vorenstaande geven B. en W. den Raad in overweging de gevraagde subsidie te verleenen en de voeding ook in de Kerst vacantie te verstrekken. B. en W. achten het wenschellik, dat tot verbetering van den Hoogen Morschweg en den Zoetenvoudscheweg wordt overgegaan. Deze beide wegen toch behooren tot de ouder wetsche grintwegen en zijn niet meer be stand tegen het tegenwoordige zware ver keer, zoodat zij, ondanks veel onderhoud, in den regel in een weinig bevredigenden toe stand verkeeren. Waar door een afdoende verbetering té vens belangrijk bezuinigd kan worden op de hooge kosten van onderhoud voor de onder havige wegen (thans onderscheidenlijk plm f 23U0 en plm. 2000 per jaar bedragende;, "mag de bestaande toestand niet langer be stendigd blijven. Met het oog daarop ware thans over te gaan tot het aanbrengen op beide wegen. met gebruikmaking van de aanwezige ver harding als fundeering van een bitumi neuze gesloten deklaag, dik pl.m. 6 cM. Wat den Hoogen Morschweg betreft kan de breedte van den eigenlijken rijweg worden gesteld op gemiddeld 6.50 M. De aanwezige, boom en zullen door betonbanden tegen het verkeer worden beschut terwijl de wegstrook tusschen die boomen en het trottoir door het aanbrengen van een lichtere deklaag ge schikt wordt gemaakt voor het verkeer met handkarren cn derg. Verbreeding van den smallen oprit naar den spoorwegovergang, waarvan de geringe breedte verkeer in één richting tegelijk toelaat, zal hoezeer wij dit ook betreuren thans achterwege moeten blijven, aangezien daaraan een ver- breeding van den spoorwegovergang zelf ge paard zou moeten gaan, hetgeen te hooge kosten zou vorderen. Wel zal ook hier het wegdek verbeterd moeten worden, en wel door het daarop aanbrengen van een klinker bestrating. De Zoetenvoudscheweg is op het ontwerp- uitbreidingsplan ontworpen op een definitie ve breedte van 20 M. In afwachting van de uitvoering daarvan, ware voorloopig te vol staan met een rijwegbreedte van gemiddeld 5 M., hetgeen thans voor het verkeer uit beide richtingen voldoende kan worden ge acht. Ook hier zal van verbreeding van den spoorwegovergang hoe wenschelijk op zichzelf ook vanwege de daaraan verbon "den kosten vooralsnog moeten worden afge zien. De kosten van deze wegverbeteringen wor den geraamd wat den Hoogen Morschweg betreft op Dl.m. 16.000 en wat den Zoeter- woudscheweg aangaat pl.m. op 8.000. Het komt B en W. wenschelijk voor het totaal bedrag "van 24.000 hetwelk door geldlee- ring kan worden verkregen te veideelen over ""1 tijdvak van 8 jaren, te beginnen met 1933. ii. I .n Cursussen Jeugdige werkloozen. In de Raadsvergadering van 25 Januari '32 werd met het oog op de crisiswerkloosheid besloten cursussen in het leven te roepen, om jeugdige werkloozen in de gelegenheid te stellen zich in het door hen gekozen vak verder te bekwamen. Het komt B. en W. wenschelijk voor, ook in dit winterseizoen wederom pl.m. 25 weken jeugdige arbeiders in de gelegenheid te stel len om dergelijke cursussen te volgen. Echter meenen B. en W. dat thans geen cursussen voor jeugdige vrouwelijke werkloozen be hooren te worden opgericht en dat in het programma voor de cursussen het vak „gym nastiek" behoort te vervallen, aangezien de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat in de kosten van cursus sen van vrouwelijke werkloozen en in de uit gaven, welke betrekking hebben op turnen e d. eren rijkssubsidie zal worden verleend. Overigens worden de cursussen op gelijke leest geschoeid als de geéindigde cursussen. De kosten van de cursussen worden ge raamd op 53q0.in welk bedrag naar B. en W. vertrouwen wederom een rijksbijdrage van 50 zal worden toegekend. Van de kos tnn zal een bedrag van 1800.ten laste van den dienst 1932 komen, terwijl het resteeren- rle bedrag ad 3550.— ten laste van de be- grooting voor 1933 behoort te worden ge- hrarcht. De rijksbijdrage over beide dienst jaren kan mitsdien worden geraamd op resp. 900.en 1775.—. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Nienwe Inschrijving. 1624. 12 Dec. Inge nieursbureau H. A. Maas, V* rsen >ti-u. ijn- gaanlenlaau 38. Technische vertegemvoor- GEMEENTELIJKE DIENST VOOR SOCIALE ZAKEN JAARVERSLAG OVER 1931 Aan het jaarverslag van bovengenoemden dienst is het volgende ontleend: De werkverschaffing, „de aanleg van den Ldidschon Hout", die den 17den September 1928 aanving, eindigde 30 Mei '31. üp 31 December 1930 waren nog slechts 21 arbei ders op Den Hout werkzaam. Dit aantal ver minderde langzamerhand, omdat de werk zaamheden aan Den Hout moesten worden uitgevoerd volgens het z.g. verkleinde plan, daar de stand der financiën tot uiterste spaarzaamheid noopte. Den COen Mei eindigden de werkzaamhe den definitief, de laatste 12 tewerkgestelden werden dien dag ontslagen. Het bestuur nam van dien datum af het onderhoud in eigen beheer. Aan loon werd van 1 Januari—30 Mei betaald f6170 32, waarvan ten laste van Den Hout kwam 50 pCt. en van Rijk en Gemeente ieder 25 pCt kwam. Inegvolge de wet van 24 April 1929 (Staats blad No. 204) werden 195 zegels a f 0.60 ge plakt, waarvan eveneens 25 pCt ten laste van de Gemeente kwam. Aan de tewerkgestelden werden geduren de de wintcrmaandien 135 brandstoffenfons verstrekt tot een bedrag van f 108.Hierin droegen De Hout en de Gemeente elk voor 50 pCt. bij. Gedurende den geheelen aanleg van den Leidschen Hout 19 September 192S30 Mei 1931 zijn 95 werkloozen tewerkgesteld. In genoemd tijdvak werden 14 personen door een ongeval getroffen, waardoor over 122 dagen f345.86 uitkeering moest worden verstrekt 12 arbeiders ontvingen over 522 dagen uit keering volgens de ziektewet tot een totaal bedrag van f1533 S3. Als werkverschaffing met rijkssubsidie werden eenige braakliggende terreinen, gele gen in het Boerhaavekwartier bij de labora toria voor anatomie enz. ter grootte van on geveer 2 HA. gedolven, genivelleerd, gegrep- peld, geëgd, gerold en met graszaad bezaaid. Den 12en Januari vingen de werkzaamhe den aan en duurden tot 25 April. Het hoogste aantal tewerkgestelde landarbeiders bedroeg 17. Het loon in tarief bedroeg m 42 cent. terwijl de werkweek werd bepaald op 49% uur. Aan loon en rentezegels is totaal uitge keerd f 3510; hiervan kwam ten laste van het Acad. Ziekenhuis 50 pCt en van Rijk en Ge meente elk 25 pCt Aan de tewerkgestelden werden gedurende die wintermaanden 156 brands!offenbons ver strekt tot een bedrag van f 124.80. Dit bedrag kwam geheel voor rekening der Gemeente. Op verzoek van het Gemeentebestuur deed de NV. Leidsche Duinwatermaatschappij te Katwijk een filter graven door Leidsche grondwerkers, aangewezen door de Arbeids beurs en onder leiding van een opzichter van den Socialen Dienst. Op 16 Januari^ vingen de werkzaamheden aan, dien den 16è April eindigden. Het hoog ste aantal geschoolde grondwerkers dat te werk werd gesteld, bedroeg 38. Gemiddeld werkten 28 grondwerkers gedu rende 13 weken. Het graafwerk, dat door de N.V. Leidsche Duinwatermaatschappij begroot was op f7691.40, heeft gekost f13.125 94, zoodat ten laste van de gemeente had moeten komen f5434.54. Besprekingen hadden evenwel ten gevolge, dat slechts f 4500.— behoefde te wor den betaald. Waren de tewerkgestelden niet bij deze werkverruiming geplaatst en waren zij ten laste van de gemeente gebleven, hetgeen ge zien de groote werkloosheid zeker was ge schied, dan was aan hen uitgekeerd 23 x 13 x f15.70 (hun gem. steunbedrag) is f5714 80. Niet alleen zijn dus de uitgaven f 1214.80 beneden het eventueel uit te keeren steun bedrag gebleven, maar ook hebben 28 arbei ders gedurende 3 maanden een loon van pl.m. 30.verdient, waardoor zij financieel krachtiger waren, dan wanneer zij steun hadden genoten en bovendien mag de mo- reele waarde van arbeiden niet onvei*meld blijven. Ook het graven van een kanaal voor de Leidsche Duinwatermaatschappij in Klein Berkhei de onder de gemeente Wassenaar kon dooT besprekingen van het Gemeentebe stuur van Leiden met de Directie van ge noemde Maatschappij door ongeschoolde werkloozen worden verricht De werkzaamheden vingen den 18en April aan en eindigden den 25en Juli. Het hoogste aantal tewerkgestelden bedroeg 51. Het gemiddelde uurloon, dat uitbetaald kon worden er werd in tarief gewerkt bedroeg f0.50. De kosten van het geheele werk tw. ar- beidsloonen vergoeding, regenverzuim, ver goeding Chr. feestdagen, rentezegels, rijwiel- of tramkosten, vacantiebons, tegemoetko ming opzichter, materialen, transport mate rialen en onvoorzien, hebben bedragen f10606 91. Voorts wordt gememoreerd de afgraving van de begraafplaats aan de Marepoort en de daarmede verband houdende werkzaam heden en de tot stand gekomen wachtgeld regeling bij de Kon. Ned. Grofsmederij. Aan steun werd via de organisaties in to taal uitgekeerd een bedrag, groot f 159 222.64 Hieronder is begrepen huurtoeslag f 4.482 05 Kerstuitkeering steuntrekkers 1.634 67 Kerstuitdeeling kastrekkers740.46 Toeslag op kasuitkeering 1.963 70 Aan diverse steunbedragen werd uitgegeven 2231.70 Deze bedragen waren voornamelijk be stemd voor vergoeding van kleeding, schoei sel, verhuiskosten e.d. Door de betrokken personen werd terugbetaald een bedrag van f 1.023.42, zoodat blijft een uitgave van f 1208.28. Evenals in het vorige jaar werden ook in 1931 gedurende 22 weken (nl. van 1 Januari- 28 Maart en van 31 October31 December 1931) branidstoffenbous afgegeven, tegen in wisseling waarvan de Stedelijke Lichtfabrie ken 1 H.L. parelcokes verstrekten. Er werden 7838 bons uitgegeven .vertegenwoordigend een bedrag van f 606S 35. De onkosten van diverse cursussen, zooals de cursussen voor rieters, schilders, machi nisten en ongeschoolde metaalbewerkers, vorderden een uitgave ad f 1.747.18. Aan metaalbewerkers werd van 9 Aug. t/m. 31 December 1931 uitgekeerd: Uitgetrokkenen: f 14 015.74, waarvan ten laste van het Rijk f7007.86. Dubbel uitgetrokkenen: f2.359".79, waarvan ten laste van het Rijk f 1179.89- Aan textielarbeiders werd van 9 Aug. t/m. 31 December uitgekeerd: Uitgetrokkenen: f 10.40560, waarvan ten laste van het Rijk f5202.78. Dubbel uitgetrokkenen: f902.— waarvan ten laste van het Rijk f451 Op den 31en December 1931 waren te Lei den 6742 personen, behoorende tot 64 werk- loozenkassen tegen werkloosheid verzekerd, op 31 Dec. 1930 5895; een vermeerdering dus in 1931 van 847. In totaal zal de gemeente Leiden een be drag van pl.m. f86000 aan subsidie hebben uit te keeren Op de begrooting 1931 is een bedrag van f33000 uitgetrokken voor subsi die aan werkloozenkassen. Deze begrootings- post zal dus met een bedrag van pl.m. f 53000 worden overschreden. In 1930 werd aan subsidie, een bedrag van f34.171 56 uitgekeerd. - Het aantal aanvragen en plaatsing door de arbeidsbemiddeling bedroeg in 1931 rasp 4842 en tegen 4486 en 3690 in 1930. c'igingen van buitenl fabrieken. E.: H A Maes. Voorschoten (H.V.i Wijziging. 12 Dec. J. J. Laman, Leiden, Trompstraat 2a, kruideniers- en grutters waren. Vest. fil.Leiden, Heerengracht 30 „De Sperwer", 1 r' L'-M t'i*! N. Z. H. T. M. DRIEMAANDELIJKSCHE CONFERENTIE Gisterenmiddag had in het Hoofdkantoor der N. Z. H. T. M. aan de Leidschevaart te Haarlem plaats de gebruikelijke driemaan- delijksche conferentie van de Directie met de drie Vakvereenigingen van het personeel. In de eerste plaats' kwam ter sprake de vraag gesteld van de zijde van het personeel: voor welke functies zal het personeel ter standplaats Hillegom, dat thans dienst doet op de stoomtramlijn LeidenHaarlem en dat na electrificatie van die lijn in aanmerking komt voor een overplaatsing naar een der standplaatsen Voorburg. Leiden en Haarlem, aangewezen worden, alsmede welke plaatsen zal het innemen op de desbetreffende ancien- niteitslijsten? De Directeur zette uitvoerig uitvoerig uiteen, welke voornemens, behou dens eventueel alsnog aan te brengen correc ties van geringen aard, te dien opzichte he stonden, waarmede de personeelsvertegen- woordigers hun instemming betuigden. Vervolgens kvam ter sprake de opleiding tot „chauffeur" in verband met de binnen kort te verwachten wijziging van de 4 Haar- lemsche tramlijnen in autobuslijnen. De Di recteur deelde merle, dat de chauffeursplaat sen zooveel doenlijk zouden worden ingeno men door de tengevolge van de vorenbedoel de wijziging vrijkomende personeelleden, waarbij zoo mogelijk rekening gehouden zal worden met eventueele verzoeken van ande-e personeelleden, die hetzij voorkeur blijken te geven aan die functie, hetzij bereids be kwaam zijn in het besturen van autobussen. Het voornemen bestaat, om de opleiding door eigen personeel te doen geschieden, mogelijk na eenig psychotechnisch onder zoek. De bedoeling is om de vervanging der tramlijnen geleidelijk te doen geschieden en dienovereenkomstig eveneens de opleiding. Wederom kwam ter sprake de positie van het z.e.n. hulppersoneel, waarvan de maat schappij een voorstel met betrekking tot het^ eventueel oproepen voor het verrichten van werkzaamheden aan de vakvereenigingep had gedaan. Deze laatste verklaarden zich in hoofdzaak met het voorstel te kunnen ver eenigen. De directie deelde op een desbetreffend ver zoek mede, geen wijziging te kunnen brengen in de korting op de bezoldiging van het per- soneel.-waartoe in Juni 1932 na overleg met de Vakvereenigingen was overgegaan. Gevraagd werd hoe de directie stond tegen, over een eventueele vervroeging van den datum van ouderdomspensioneering. Daar over werd uitvoerig van gedachten gewis seld, waarbij op den voorgrond trad, dat er eigenlijk geen gegronde aanleiding voor een dergelijke maatregel aanwezig is. Eveneens werd overeengekomen om voor alsnog geen wijziging te brengen in het be staande z.g.n. groot en klein overleg met d* vakvereenigingen, nadat de directie te dezer zake een tweetal toezeggingen had gedaan; deze besprekingen hadden plaats naar aan leiding van het gedane verzoek om over te gaan tot de instelling van een Personeel raad. Ten slotte werden door de directie nog uit voerige inlichtingen gegeven omt-ren verschil lende individueele aangelegenheden betref fende het overgenomen en niet-overgenomen personeel dep Tweede Noord-Holl. Tramweg Mij in Waterland en had de gebruikelijke rondvraag plaats, waarbij alsnog overleg werd gepleegd omtrent onderwerpen van minder belangrijken aard. KOOKT OP GAS. 'T GAAT REIN EN RAS EEN HUISHOUD-CURSUS. Service! 't Is al wat op 'f oogenblik in den handel, de klok sta-at: service! Geen zaak van eenige betekenis onitkomt er in onzen tijd aan, met dit begrip terdege rekaping te houden en het zoo goed mogelijk toe te passen. Ook de directie van de Stedelijke Licht fabrieken heeft 'begrepen wat een doelma tige service voor haar klanten heteekent en zoo is zij gekomen tot het organiseeren van cursussen, waarmee zij de Leidsche dames op de hoogte wil brengen van het zuinigst, het doelmatigst koken op gas. Gisteravond Ving een nieuwe serie van deze cursussen aan en wij waren uitgenoo- digd daarbij eens een kijkje te komen ne men. De adjunct-directeur der Lichtfabrie ken, Ir. Fehmers, sprak een woord van har telijk welkom tot de dames cursisten en wees er op. dat door de Lichtfabrieken aller lei nieuw land betreden wordt in de laatst? jaren. In de eerste plaats wordt een doel bewuste propaganda gemaakt voor de vast recht-tarieven, voor het woonhuistarief. Daarnaast bestaat er een goede samenwer king tusschen de Lichtfabrieken en de Leid sche installateurs. Hierdoor tracht men 1? bereiken, dat de prijzen in de geheele stad gelijk zijn en zoo laag mogelijk worden ge houden. als 't kan lager dan in andere plaatsen, terwijl beaorderd wordt dat wat betreft de installatie uitsluitend vakkundig werk wordt geleverd en voorts dat uitslui tend goedgekeurde apparaten worden gele verd. De cursussen, die drie avonden duren, zijn geen speciale gaskookcursussen. Het ligt in de bedoeling op den duur ook de aandacht te vestigen on het electrisch ko ken. De cursussen zijn kosteloos en zonder eenige verplichting. Na deze inleidende woorden berustte de leid'ng van den cursus verder in hauden van den heer en mevr. Meeuwisse. De heer Meeuwisse kondigde aan. dat het menu de zen a-vond zou bestaan uit: koninginnesoep, aardappelen, ossenhaas, kabeljauw, Brus- c«W:h lof en de een of andere toespijs. Mevr. Meeuwisse ging dat maal bereiden het vlensch heelemaal droog in de wen, evenals de visch; de aardappelen (met éën kopje water, dames!) on het gas en on derwijl gaf de heer Meeuwisse op onder houdende, gezellige wijze theorie over zui nig koken op gas. Het was voor de dames zeer interessant en ze volgden don cursus leider dan ook met de grootste belangstel ling. De heer Meeuwisse doet allerminst schoolmeesterachtig, maar weet permanent een glimlach op de gezichten te houden en af en toe een hartelijke lach 'e doen opklin ken. Wij kunnen u niet precies mopr over vertellen wat de heer Meeuwisse allemaal vertelde van de verschillende gasbranders, noch ook ran de wijze waarop het maal gereed kwam. noch óok van de smaak ervan we moesten daarvoor te vroeg weer weg maar wel staat vast dat de dames van deze cursussen voel kunnen loeren. De cur susleider wees al hun typische kleine da- gelijksche zonden bij het koken op ga?müt onfeilbare juistheid aan. Intusschen werd een kopje thee gedronken met een heerlijk koekje uit de gasoven. We twijfelen er niet aan of de heer en mevr. Meeuwissen zullen er in slagen van de dames-cursisten enthousiaste, zuinige, be kwame kooksters op gas te maken. AANBESTEDING Gisteren is door den directeur van Ge meentewerken namens B. en W. aanbe steed: Het aanleggen van de Spdeghelstraat c.a. op een terrein ten Oosten van den Lagen Morschweg. Er was als volgt ingeschreven: Koning, ooi-schoten, 84W».Heemskera, Leiden, ƒ7247.W. C. Vollebregt, Oegst- geest, ƒ7200.N.V. Bouw- en Beton mij „Hooge Marsch", Oagstgecst 7175.Tim- uiers, Leiuen ƒ6884 bunschoten, Hi-le- gersberg, ƒ6590.C. Korver, Leiden ƒ6550; A. en J. Schouls, Leiden 6495.P. Kor ver Leiden J Ü4i6.--; de Vvinter en van Wee- ren ƒ6400.— N.V. v.h. Visser en Zn., Was senaar 5970.—; Bax en Steenkist, Haar lem ƒ5900.—, Snoeker en Co. J 5397.v. d Geer en Stuifzand, Leiden ƒ4988.De gun ning werd aangehouden. STOPLIJN STATIONSPLEIN De Commissaris van Politie vestigt er nog maals de aandacht op, dat alle rij verkeer, komende van de zijde overweg gaande in de richting naar de stad, stoppen moet vóór de stoplijn, welke op den Stationsweg voor den ingang Stationsplein is aangebracht, wanneer de aldaar geposteerde agent het stopteeken geeft of het verkeer aldaar in de aangegeven x-ichting is gestremd en dat het overschrijden van de stoplijn en het door rijden alleen is toegestaan na het teeken daartoe van den verkeersagent te hebben ontvangen. Vele wielrijders zijn blijkbaar nog van meening, dat de stoplijn en de stop en doorrijteekens niet vcor hen gelden. Men ziet hen meermalen ondanks het gegeven stopteeken de Jdjn overschrijden cn achter de tram of ander voertuig omglippen, voor dat 't doorrijteeken is gegeven. Dit is in strijd me de verordening en werkt een goedi en veilige verkeersregeling niet in de haid. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN 12y2 JARIG BESTAAN „BIDT EN WERKT" Is dat nu al ruim tien jaqr geleden dat we de eerste jaarvergadering van de Geref. Méisjesvereen. „Bidt en Werkt" onder leiding van de toenmalige presidente mej. H. C. Maan meemaakten? Ja, 't is zoo, want gister avond heeft „Bidt en Werkt" in besloten kring haar 12% jarig bestaan herdacht. On der leiding van mej. P. v. d. Pol vengaderden de afdeelingen A en B en afgevaardigden van de meisjesvereeniging Den Hoorn, welke ver eeniging voor enkele jaren opgericht werd van leden van „Bidt cn Werkt". Voor de pauze hield mej. Ina de Ouden een inleiding over „Petrus" terwijl na de pauze de eigenlijke herdenking plaats vond Mej. M. de Graaff gaf een historisch over zicht en mej. L. van Dam „ridderde" een drie tal leden die van de oprichting af lid zijn. Een en ander werd afgewisseld met een aardige improvisatiewedstrijd en leuk schim menspel; te begrijpen dat 't geheel een ge zellig verloop had en men dankbaar was voor zulk een herdenking. JAARFEEST In de Chr. Bewaarschool aan de Hooft- straat vierde de knapenvergadering „Eben- Haëzer" onder leiding van den heer J. P. Bos Dinsdagavond haar jaarfeest, 't Was een echte knapenbijeenkomst met een program ma van opstellen, voordrachten, afgevaar digden en wat verder bij zulk een vergade ring behoort Ouders en knapen hadden een prettige vergadering. RAADSVERGADERING Naar we vernemen zal de raad Woensdag 28 Dec. vergaderen in welke vergadering niet de begrooting in behandeling zal komen Wel heeft het afdeelingsonderzoek reeds plaats gehad. GESLAAGD Bij de te Den Haag gehouden examens ma- chineschrijven, slaagden o.m. mej. Tr. de Graaff en de heer A. v. d. Wagt, al'hier. INBRAAK Gisternacht is ingebroken in de woning van de Wed. Blanken aan den Oostkanaal- weg. Door verbreking van een kelderraampje zijn de inbrekers binnengekomen en hebben enkele kazer. en 'n vaatje boter weggehaald. Door de politie wordt een ernstig onderzoek ingesteld. DE HEERENWEG IS GEMEENTEWEG. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. aan de Ged. Staten van Zuid-Holland om verbetering te willen be.-orderen in den toestand van den Heerenvveg en den Gemeen teweg onder deze gemeente en Woubrugge hebben de besturen dezer vereenigingen thans ber\cht ontvangen, dat blijkens aan dit college verstrekte inlichtingen deze we gen thans in behoorlijken staat van onder houd zijn gebracht en derhalve voorloopig door hen geen verdere maatregelen met be trekking tot die wegen behoeven te worden genomen. AANBESTEDING Uitslag der door den bouwkundige G. W. Vis alhier gisteren gehouden aanbesteding an het afbreken van de perceelen Hooft- straat nos. 7S en 80 en het bouwen van een woon- en winkelhuis, alsmede de verande ring van twee woonhuisjes tot bergplaats, te Alphen a. d. Rijn. Massa: W. v. d. Ilelm f3767.J. v. Wie- ringen f3798.H. Oudenes f4174.A. van Dam f4226.—, A. Teljeur, Valkenburg f 4474.S. F. v. Hemsbergcn f 4492.C. Koppe f 4583.W. v. Egdom f 4664.G- Burger Woerden f 4800.De Jong en van Leeuwen f5310.50. Westmaas en Keijzer f6810.—. De inschrijvers bij welken geen plaatsnaam is vermeld zijn gevestigd te Alphen a. d. Rijn. ZIEKENFONDS Tot vertegenwoordigers plaatsvervangers der verzekerden van het Mij. Ziekenfonds zijn in de gehouden ledenvergadering ge kozen in de vacature M. v. d. Pijl, Ph. Ro gaar en in de vacature G. de Ridder de heer F. C. Ruyssenaars.' BOSKOOP EEN ROSARIUM. Tot de nieuwe aantrekkelijkheden, die Bos koop binnenkort rijk zal zijn, behoort o.a. een tamelijk uitgehreide rozentuin. De rozentuin zal gunstig geleeen zijn aan den spoorweg in de nabijheid van het station. Het terrein is flink opgehoogd met grond die vrijgekomen is van de spoorwegwerken. Waar de rozenperken worden ontworpen, zal deze grond worden uitgegraven, en door voedzame aarde, geschikt voor rozen, worden vervangen. Volgens de teekening, die is ontworpen door den heer Doorenbos, directeur der plant soenen te Den Haar, komt in het midden een groot langwerpig grasperk, waarlangs aan den rand een reeks rozenperken komt, afgesvisse'd met stamrozen, aan de buitenzijde komt, tegen een hulsthaag, eveneens een reeks rozenperken onderbroken door z.g. kooien, begroeid met klimrozen. De achtergrond wordt gevormd door een groote pargola van klimrozen, waar mede ook de toegangen worden afgemaakt. Voor de keuze der variëteiten, alsmede voor de grondbewerking en het verdere onderhoud is de medewerking verkregen van de afd. rozencommüssie der vereeniging „Boom- en Plantenbeurs", welke hiervoor als commissie van advies officieel ten gemeentehuize door den burgemeester werd geinstalleerd. Deze commissie heeft zich bij de keuze der te plan ten soorten niet in de eerste plaats laten leiden door den wensch om vooral het nieuw ste en het mooiste, maar om, naar haar oordeel en ondervinding, het beste voor de beplanting te kiezen. Rondom het rosarium is nog een strook gronds gelegen, welke als park zal worden beplant. Waar nu de ontworpen teekening voor het rosarium geen gelegenheid bood om bepaalde groepen van variëteiten en botanische soor ten tot him recht te laten komen, daar deze zich niet voor afsluiting in een perk leenen, is op verzoek der cemnvsn'e. door den betrok ken wethouder toegestaan, dat aan zulke rozen in het omringende park een plaats wordt ingeruimd. Behalve sommige bekende soorten en varië teiten, zullen hier een aantal oude en weinig bekende niettemin zeer mooie soorten, een plaats vinden, waaronder er zijn, die reeds eeuwen geleden werden gekweekt. Ondér de z.g.n. botanische soorten zyn de meesten niet alleen belangwekkend tijdens den bloei, maar vooral ook in den herfst, wanneer ze getooid zijn met prachtige bottels, in allerlei vorn kleur. HAZERSWOUDE VERKIEZING AMBTSDRAGERS Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeran P. van der Loo en A. Langhout, terwijl tot diaken in de vacature W van Klaveren Jaczn. werd gekozen de heer A. Bogerman, die evenwel iheeft be dankt EIERVEILING Bij de gehouden veiling werden aange voerd 2798 eieren, waarvoor werd besteed voor kipeieren 4.25 tot 585 per 100 stuks eendeieren 3.95 tot 4.50 her ioo stuks, ha nen 0 60 per stuk, kippen 0.60 per stuk, eenden 0.60 per stuk. CRISIS-COMITE De maandelijksche collecte door de leden van het Crisis-Comité gehouden aan de wo ningen der ingezetenen onzer gemeente, heeft opgebracht de som van 197.97%. Ge zien het resultaat door een inzameling met busjes verkregen, na een proef over 3 maan den, werd besloten op den ingeslagen weg voorloopig door te gaan, in de hoop dat hierdoor eeniger mate aan de vele aanvra gen, die tot het*Comité worden gericht, zal kunnen worden voldaan. KATWIJK AAN DEN RIJN VERBETERING Naar we vernemen zal de bestrating in da kom der gemeente, op den vierhoek Brug- gestraat—v. EgmondstraatVoorstraat, daar waar sinds menschenheugenis de beruchte keien nog ïiiggen, van een nieuw wegdek worden voorzien. TE WATER De tuinder A. v. B. zou zich aan het vei lingterrein in zijn schuit begeven, doch stapte inplaats van er in, haast zijn schuit. Met een ongewenscht frisch bad kwam v. B. er af, want er was voldoende publiek om hem weer spoedig op het droge te brengen. WERK Een twi' f:gtal tuinders hebben kenni geven, dat zij van de gelegenheid ora beiders te werk te stellen met diepsp of andere extra werkzaamheden, volgen Rijks- en gemeentelijke regeling, wens gebruik te maken. Er zal dus spoedig flink getal arbeiders werk kojl Gelukkig dat het einde van de vorst dig daar was. Immers zou bij aanhoud! vorst het getal werkloozen niet onaani lijk zijn gestegen. Thans kan er door gewerkt worden. ndb 'iat KOUDEKERK HERKOZEN In de gehouden verkiezing van twee k y voogden der Ned. Herv. Kerk, zijn herki de heeren Ant' van Egfncmd en J. D. de B terwijl tot notabecln zijn herkozen de afgetredende heeren J. van Beek, M. Mgn: G. J. Visser en A Democd. jke mi UITVOERING i De Chr. Zangvereeniging „Koudekee e Gemengd Koor", hoopt Woensdag 21 Decree! ber a.s des namiddags half acht uur iade! Ned. Herv. Kerk alhier, haar 17de openil ree uitvoering te geven Uitgevoerd zal worden: ,Kerstcantate van M. C van de i d vaart". Medewerking zullen verleenen i n M. de Roode, pianiste, Oegstgeest en i eie Gaikema, sopraan, te Leiden. n DE HEER DORREPAAL BEDANKT l?e RAADSLID in Zooals we reeds in 't kort meldden, h lijz de heer D. Dorrepaal, Ghr. Hist, weg Ci vertrek naar elders bedankt als lid van kro Raad dezer gemeente, waarin hij vanaf jnl onafgebroken zitting heeft gehad en seoi. 1911 het wethouderschap bekleedde act In deze beide Colleges heeft de heer Do: lij paal steeds onpartijdig de belangen van iter gemeente behartigd en zich doen kennen n I een trouw en werkzaam lid, terwijl, hij Jtie dens zijn bestuur vele belangrijke werïni in deze gemeente tot stand heeft moird helpen brengen. pv Als opvolger is aan de beurt van ben r< ming de heer J. van der Sterre, die repri eerdier zitting in den Raad heeft gehad, ai tk< GEMEENTE-ONTVANGER Voor de vacante betrekking van Gemeerrc Ontvanger alhier, hebben zich 4 sollicitan^ aangemeld. NOORDWUK-BINNEN CRISIS COMlTé rs8 De alhier gèhouden voetbalwedstrijd L, bate van het plaatselijk crisis-comité heta in verband met het slechte bezoek doorf.a koude, slechts f 37 opgebracht. I b NOORDWIJKERHOIJT b ELECTRICITEITSBELASTING Belanghebbenden worden er aan hierj c nerd. dat de termijn van afkooping van jai Electriciteitsbelasting „Heeremveg c.a" In 1 Januari 1933 verloopt Tegen storting v ir 10 maal de jaarlijks verschuldigde belasti verminderd met hetgeen reeds betaald kan de belasting door iederen belastir plichtige worden afgekocht Indien geen afkooping plaats heeft mc. de belasting 15 jaar achtereenvolgens ~m taald worden. VERKIEZING NOTABELEN [r In de gehouden vergadering van led^; der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen als notj beien de heeran J. Parlevliet Jr. en V Hoogstraten. Beiden namen hun benoemiiL aan, g, ONGEVAL Een dochtertje van v. D. etiak plotseliijn die dorpsstraat over zonder te kijken of hl* veilig was. Zij werd door een wielrijder on vergereden. Met een gebroken been en een gapende hoofdwonde, doordat zij op dar trottoirband smakte, werd het meisje opgr: nomen. Dr. Wösten achtte direct overbrejï gen naar een ziekenhuis noodzakelijk. Ik wielrijder treft geen schuld. e Alhier is een oommissie in het leven j_ roepen, welke ten doel heeft om de Prof; \V£>rkloozen eenige afleiding te bezorgei Deze commissie bestaat uit de heeren Dii v. Noort (voorzitter), P. J. Arends, J. Paij ding, T. Bouwmeester, P. Reyneveld, 1). Westrik, P. Barnhoorn en H. WesseliijS (penningmeester). Er is reeds een lokari gehuurd dat voor diit doel uitstekend g I schikt is. Door het gemeentebestuur won f 50 subsidie verleend. Het ligt in de bedoi ling om dit lokaal aan de Schoolstraat tij vens voor stempellokaal te gebruiken. D, opening van het lokaal is spoedig wachten. WERKLOOSHEID Gisteren werden er 84 werkloozen ingi NIEUWE WETERING WINTERLEZING Voor het comité voor het houden van wii terleaingen, alhier, hoopt a.s. Vrijdagavon om half acht in de Clir. school op te tri den dr G. P. van Itterson, van Den Haag met het onderwerp: Zekerheid des gelooft Toegang vrij. Hiermede verzoek ik U in le schrijven als abonné op ons blad voor minstens één jaar, de volgende persoonfonen). Naam Icwartaal week Adres: De aanbrenger(ster): Naam: Dit biljet op te zenden aan de Administratie. Naam kwartaal Adres: Adres: Doorhalen wat niet verlangd wordL

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6