De belangstelling voor het perceel Naaldwijksche straat 103 te Den Haag, waar een 25-jarige vrouw, moeder van drie kinderen, werd vermoord. 193 WOENSDAG 14 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. ECONOMISCHE PROBLEMEN DE INDISCHE SUIKER- MAATREGELEN m jooafs wij In ons vorig artikel hébben ver- Li, wil de Regeering alleen een verkoops- aan; welke verdere plannen er door Bui- korg gekoesterd worden, is nog niet be id. Doch bij dit centrale verkoopslichaam, N.IV..A.S. (Ned. Ind. Verg. voor Afzet van ker) kan het vanzelfsprekend niet blij- tenzij belanghebbenden tot een zooda- p gezamenlijke regeling komen, dat de feering niet verder behoeft in te grijpen, jnmers het principe van de Nivas is: pel jelui eerst zelf je eigen wasch; hoe jder ik (de Regeering) er mij mede te be zien heb, hoe liever het mij is". Eerst fineer belanghebbenden niet tot een over stemming kunnen' komen, treedt Buiten- g arbitrair op. r zijn natuurlijk verschillende voordee lder Nivas op te noemen, maar ook vele leelen. Het voordeel schuilt grootendeels pet feit, dat er één krachtige verkooper fmover het buitenland staat. Want alle :er-ofidernemingen moeten zich erbij sluiten, willen zij kunnen expoiteeren, geen bij de Visp niet het geval was. De p was een vereeniging van vrijwilligers; Iele outsiders hebben van meet-uf-aan L afzijdig gehouden om van de organisa- Jte profiteeren zonder tot de lasten bij te igen. Het tweede voordeel is het feit, dat fegeeringsinmenging tot de geringst mo- Ijke proporties wordt teruggebracht, ten- jiste wanneer de belanghebbenden vol- mde meegaand zijn om hun moeilijkheden nenskamers op te lossen. (oor dit laatste echter vreezen wij. |r zijn tal van tegenstellingen. Er zijn rieken, die over flinke geldmiddelen be- ikken, anderen, die op hun tandvleesch pen. De financieel zwakke concerns heb- I vanzelfsprekend crediet opgenomen bij banken, die tevens eigen suikerfabrieken >ben en die bovendien een groote rol in Nivas spelen. Al mogen de belangen der Ineren officieel op voldoende wijze worden |artigd, een ieder kent de afhankelijke jitie van den credietnemer, die niet beta- kan! iisschien dat hier de Javasche Bank ver- Jhting zal kunnen brengen. Tot nu toe ■ijnt de Indische centrale bank nog niet wk door de suikerfabrieken te zijn aange- loken, maar wat niet is, kan komen. De igreis van een der directeuren dezer Bank r Holland moet, volgens vage geruchten, de suikerfinanciering venband houden, mneer de Javasche Bank, als lichaam, gecenseerd wordt de algemeene belan- i te dienen, zich met dit object bezig I stond in ons blad van 12 Dec. houdt, dan mag men ongetwijfeld verwach ten, dat niet de strenge bankbepalingen zul len worden toegepast, die gewone banken ter wille van hun eigen liquiditeit m o e t e n toepassen. Een credietverleening door de Javasche Bank ontheft de financieel zwak ken van een n iet-ge we nsch te voogdij van de zijde van de concurrentie. Wanneer men gedwongen wordt den ver koop in handen te geven van een centraal lichaam, waarover men slechts een theore tische zeggenschap heeft en dat nog wel in verhouding tot de geheele suiker-industrie, •an heeft men af te wachen, hoe energiek (of niet-energiek) dit centrale lichaam op treedt. Men zal ons tegenwerpen, dat dit met de Visp. ook het geval was, tenminste, wan neer men zich daarbij vrijwillig had aange sloten; er bestaat echter een fundamenteel verschil. Ten eerste werkte de Visp voor het langste gedeelte van haar bestaan in een tijd, dat suiker zeer gemakkelijk was te ver- koopen. Gewoonlijk waren de Java-oogsten een goed jaar voor het binnenkomen van het riet reeds voorverkocht; eerst de laatste ja ren stagneerde de verkoop en vanaf dat moment begon ook het verzet van de zijde der aangeslotenen. Doch ten tweede leven wij in een periode, waarin het buitengewoon moeilijk is een be hoorlijk kwantum van eenig stapelproduct te kunnen verkoopen. Men moet over een soepel en goed geïnformeerd verkoopsappa raat beschikken om bij de scherpe concur rentie en de groote verschillen in noteerin gen zijn partij te kunnen medeblazen. Onge twijfeld zullen de meeste Java-fabrieken daartoe niet in staat zijn, zoodat zij zullen profiteeren van het bestaan der Nivas. An deren daarentegen worden gehandicapt; zij zullen m wèl voor een verkoopsorganisatie kunnen zorgen, voldoende uitgerust en ge- 'eïd door kundige mannen, die slechts het '»elang van hun eenen opdrachtgever hebben te dienen Door den dwang der Regeering moeten zij hiervan afzien en hun belangen indragen aan een organisatie, die zij nipt beheerschen en beïnvloeden kunnen en waarvan zij moeten afwachten, welke lijn zal worden gevolgd. De minderheid, d.z. buiten enkele licha men, die zich voor die minderheid hebben gespannen (de N.I. Handelsbank o.a.) de kleinere suikerfabrieken, die onafhankelijk zijn en den strijd om het bestaan nog vol doenden tijd kunnen uitzingen, wenscht een reeks vart aparte verkoopvereenigingen, onder toezicht van een centralen ruikerraad. De Regeering heeft dit plan onaanneembaar en omdat het vorkeerd zou zijn om verkoop cht, omdat de grooten het niet wenschcn en prijsbepaling te scheiden. Want de cen trale suikerraad zou den minimumprijs be palen, waar beneden de verschillende ver- koopsvereenigingen niet zouden mogen ver koopen. Toch kunnen wij het standpunt van de Regeering niet deelen. Want wanneer verschillende verkoopsvereenigingen worden opgericht, die natuurlijk aan vastomlijnde voorschriften de hand moeten houden op traffe anders van den vrijen verkoop te worden uitgesloten, dat kan elke fabrikant i e vereeniging kiezen, waartoe hij affini- PER SPOOR OF BUS? DE JONGENS ZIJN GAARNE 'S ZONDAGS THUIS EN SPAREN ER VOOR Plotseling komt door het noodlottige on geval bij Muiden het vervoer der militairen in 't midden der belangstelling te staan. En menigeen zal verrast zijn door de mededee- ling, dat né he<t ongeval honderden dienstplichtigen die vreeselijke Maandag morgen naar Amsterdam terug zijn gegaan, omdat zij niet verder durfden met het oog op het slipgevaar. Te Amsterdam hadden eenigen van hen, naar wij vernemen, een gesprek met den garnizoenscommandant, en deze bepaalde, dat zij die dag in Amsterdam konden blij ven. maar zij moesten de volgende morgen met ie trein van 5.31 vertrekken. Dinsdagmorgen waren velen aanwezig en een der aanwezige korporaals heeft toen een gezelschapsbiljet voor allen genomen. Echter, de soldaten moesten de reis zelf betalen en velen konden dat niet. Zij zijn weggegaan en hebben waarschijnlijk een an der vervoermiddel gevonden. Daarover straks meer. Eerst moeten wij de vraag stellen: Waan- om was geen enkele autoriteit aanwezig? Alleen een dienstplichtige korporaal was bij de trein De soldaten hadden de bus betaald en konden nu het spoorkaartje niet betalen; waarschijnlijk hebben ze gedaan, wat zeer gebruikelijk was: ter zijde van den weg op •■t gevoelt en waarvan hij meent, dat zijn belangen het best gediend worden. Bovendien maakt het een verschil, of een klein aantal fabrieken een verkoopsvereeni- ging vormen dan of de geheele Java-suiker industrie om één centrale is gegroepeerd. In het eerste geval heeft elke directie iets ip te brengen, kan leiding helpen, geven in de wijze van verkoop, terwijl dit in het laatste geval practisch is uitgesloten. Wij vreezen, dat de Nivas, die o.i. veel te omvangrijk en dus veel te weinig elastisch is om behoorlijk werk te doen, den weg der Visp zal opgaan. In zekeren zin dus ambte narij, beïnvloeding door slechts enkele tiran nieke suiker-magnaten met gevolg opnieuw ontstemming: Maar dén kan men niet Vrij willig uittreden; de Regeering heeft gezorgd voor dwingend recht Misschien dat de Volksraad ingrijpende amendementen indient. Zooals in den beginne gezegd, zijn de be- i-hten echter nog te vaag, om het geheel voldoende te kunnen overzien. Wij zullen daarom met onze verdere beoordeeling wach ten tot de officieele stukken ons bereiken, en volstaan met hetgeen wij hierboven hebben uiteengezet. automobilisten wachten en dan probecren om op de bonnefooi mee te rijden. Dat was vroeger, zoowel voor thuis- als terugreis feitelijk gewoonte en vele automo bilisten deden de jongens gaarne een plezier Langs den weg zag men dan overal militai ren staan, die zelfs de vuilste vrachtauto's met smeeker.de blikken gadesloegen en de be stuurders wisten wel, wat dat beteekende: zeer velen kregen rij vervoer. Echter, onhebbelijke menschen vindt men overal en nu schijnt een der automobilisten aan de militaire autoriteiten geschreven te hebben, dat hij door soldaten werd lastig gevallen. Gevolg: de militairen werden onder geleide van* kader naar bus of trein gebracht en de geleiders moesten goed con- ttoleeren. dat men vertrok. Dit voorschrift wordt hier en daar nog streng nageleefd; bij andere korpsen licht men er de hand mee. Vooral ook, omdat de militairen de controle onmogelijk maakten; van Amersfoort naar Soest öf Baarn liepen en dan daar stonden te hunkeren naar een auto. Waarom 1 bh? Omdat de jonge mannen gelukkig!!!! zeer gaarne des Zondags thuis zijn èn, omdat de soldij ontoereikend is om de vrachtprijs te betalen. Want, ze gaan op eigen kosten. In de 5% maand diensttijd heeft men slechts één keer vrij vervoer. Doch als ze Zondags in de kazerne moeten blijven, zitten ze maar te piekeren over thuis, zij vervelen zich of moeten dienst doen, omdat de meesten weg zijn. Daarom sparen zij zich het brood uit de mond. om van de .1,25 traktement per week maar wat over te houden voor reiskosten. En, nemen dus de allergoedkoonste gelegenheid. Nu zal men opmerken: maar de overheid kan toch elke week geen vrij vervoer geven; ongeacht het feit. dat wie ver van huis in garnizoen ligt, te veel tijd noodig zou heb ben voor héén- en terugreis. Dit laatste bezwaar lijkt ons niet zoo heel groot. Zóó ver is men in den regel niet van huis. Van Harderwijk naar Amsterdam is al een heel eind en ook daar gaat men weke lijks naar huis. De kosten zijn natuurlijk een bezwaar Doch billijk is het rijk niet Want voor ver lof op Zondag wordt geen menagegeld gege ven. En men gaat zelfs zoo ver, dat men vraagt of de verlofgangers des Maar.dags gebruik willen maken van het ration brood anders wordt ook dit ingehouden en niet vergoed. Over het eten in de kazerne wordt geluk kig veel minder geklaagd dan vroeger; maar is bovenstaande regeling billijk? Is dit een geoorloofde bezuiniging? Voorts zouden wij willen vragen, of het Departement van Defensie geen reductie bij de sporen kan verkrijgen voor militairen? Dat zou wederzijdsch voordeel zijn. Vroeger, we hooren er thans niet meer van, sloten groote werkgevers wel heel groote vervoer- contracten met de Spoor voor willekeurige dagen en afstanden. Het personeel reisde dan de helft en meer poedkooper dan het gewone tarief was. Ons dunkt zoo: er moet tooh wel iets daan kunnen worden. De Spoorwegen kla gen; maar hebben de leiders niet al te lij delijk toegezien, dat de autobussen het ver voer naar zioh toetrokken? De militairen klagen, want zij willen graag naar huis, maar kunnen de hooge reiskosten niet voldoen. En zoo noopt de overheid hen om per bus te gaan. Met het risico, dat nu eenmaal vooral aan massavervoer per bus verbonden De zaak is ernstige overweging waard. NASCHRIFT Het bovenstaande was reeds persklaar en ter zetterij, toen wij over dezelfde aangele genheid nog een brief ontvingen van „Een abonné"; niets meer. Geen naam van per soon of plaats. Vreest hij, dat we zijn bit tere woorden, voor een deel berustend, gelijk zoo vaak, op onnauwkeurig lezen, hem zoo kwalijk zullen nemen, dat hij liever zijn naam verz\ ijgt? Dan vergist hij zich ten eenenmale. Op dat punt is ons dossier rijk voorzien. Toch is 't jammer, voor den schrijver; nu kunnen we hem, noch schriftelijk, noch mondeling persoonlijk van ongelijk overtui gen en hem van streng rechter medelijdend vriendvan de soldaten maken. Laat hij onze hoffelijkheid eens op de proef stellen in een persoonlijk onderhoud! TWEEDE NASCHRIFT. Zeer tot onze spijt moest het bovenstaande enkele dagen «.verstaan. Daardoor zijn wij verplicht een tweede naschrift te geven. Want het droevige voorval heeft gevolgen gehad. L.1. Zaterdag kwam een mbtenaar van de Spoorwegen van de kazerne te Amersfoort en verkocht aan de militairen retcurkaartjos voor een prijs, dat niemand ei nog aan dacht pef"bus te gaan. Eerst scheelde het bijna de helft van de prijs, -poor of bus, en nu enkele centen; AmersfoortAmsterdam b.v., naar wij meenen, slechts 12 ct. Wij herhalen, het Is jammer, dat spoor- en leger-Ieiding tot heden zoo weinig actief zijn geweest (de Spoorwegen verwaarloozen door te weinig soepelheid ook eigen belan gen!) maar wij zijn dankbaar, dat nu krach tig aangepakt is. Zoo moet het meer gaan. We misgunnen de bussen zeker geen behoor lijke inkomsten; maar het massa-vervoer, des morgens en 'savonds in 't duister en op zeer drukke wegen, levert nu eenmaal groot ge vaar op. Het kostte nu twee jonge levens. Vermelden we nog, dat op de dag der be grafenis van de zijde der militaire autoritei ten groote belangstelling is getoorfd. Er werd in de kazerne te Amersfoort een plechtige rouwdienst gehouden, waarbij ka pitein Sitzen een korte toespraak hield. De militairen waren zeer onder de indruk. De Reg. Commandant Luit. Kol. Ontrop en de hoofd-instructeur Gaillard kondeu hierbij niet tegenwoordig zijn, doch woonden de begrafenis bij en Maandag heeft deze Overste nog het regiment even toegesproken. ROFFELPdJH EN. Zuivering Rusland gaat in Drie-en-dertig Schoone dagen tegemoet ,J)e Partij" wordt uitgezuiverd Met de kogel en de knoet. Ja, dat zal wel noodig wezen Als je de berichten leest Is het permanent gezuiver Nog maar onvolmaakt geweest: Nu eens honderd, dan eens duizend Ambtenaren der Sovjet Worden om oneerlijkheden Even aan de muur gezet Salvo vüürl Knal! Afgeloopen Wie zijn plicht niet wil verstaan Heeft „bij onsin volle vrijheid Afstand van zijn recht gedaan. Heeft de liefde zóó bevorderd, Zóó versterkt voor Vader Staat, Dat de zoon zijn eigen vader Aan den rooden beul verraadt: Vader, een verarmd klein boertje Hield, uit nood, iets van het graan Dat hij aan de ambtenaren Van de Sovjet af moest staan; En de zoon heeft hem verraden; Vader werd gefusilleerd; En toen heeft zich de familie Tegen dezen zoon gekeerd; En de zoon werd doodgeranseld; 't Is heel slecht, maar 't kan bestaan En toen is heel de familie Naar Siberië gegaan. Het was dom van die familie; Wat de zoon deed was heel goed: In 't belang van de gemeenschap Zwijgt de stomme stem van 't bloed Als de zuivering maar krachtig, Krachtiger wordt doorgezet Dan komt alles gauw in orde In de heilstaat der Sovjet (Nadruk verboden.) LEO LENS Uit Oost-lndie HET KRAKATAU-ONGEVAL BATAVIA, 13 Dec. (Aneta). Het Departe* ment van Marine in Ned. Indië deelt mede, dat het rapport van de Commisie van onder zoek inzake het aan de mijnenlegger Kra- katau overkomen ongeval om advies in' handen is gesteld van de Advocaat-fiscaal van Hr. Ms Zee- en Landmacht en het Hoog Militair Gerechtshof in Nederland, Gisterenmiddag ontspoorde een der wagens van den electrischen trein Rotterdam-Hofpleinfs-Gravenhage, tengevolge van het verspringen van een wissel. De ontspoorde wagens over de baan. Rechts: De cutterzuiger (combinatie van ploeg-, bagger- en zuigmachine) in 't Omsnijkanaal bij Groningen, een onderdeel van de betere verbinding Amsterdam-Groningen via het IJsselmeer. Tengevolge van de gladheid van den weg schoof een zeswidige vrachtauto Leerlingen van de Ivydale Roadschool te Nunhead (Eng.) hebben zelf een telefoon- Diana Churchill, dochter van den bekenden Engelschen door de leuning van de Hoornbrug te Rijswijk. centrale in elkaar gezet. Alle lokalen zijn er op aangesloten. staatsman, trad deze week in 't huwelijk met Mr. Baily. De bruid met haar vader

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5