H WOENSDAG 14 DECEMBER 1932 "RSJE BL/ PAG 10 BUITENLAND HET EINDE DER HERSTELSCHULDEN? De snelheid waarmee het eene groote vrangs'uk in de internationale politiek zich in de plaats dringt van het andere, zoodra dit is opgelost, is kenteekencnd voor den ornstigen tijd waarin wij leven. Men is er nog maar net in geslaagd een formule te vinden, die het Duitschland mo- peliik maakt weder aan de eonferen ietafel te Geneve plaats te nemen, of het schulden probleem neemt aller aandacht in beslag. Reeds tijdens de onderhandelingen van verleden week te Genèvc hield dit vraag stuk de leidende staatslieden Mac Donald en Herriol bezig, getuige de conferentie die zii tusschentijds te Parijs hebben gehouden. Bii die Parijsrhe besprekingen zijn zij overeengekomen om ten aanzien vran de op 15 December vervallende termijn van b«ta- linc aan de Ver. Staten één lijn te trekken. Men weet. dat de Ver. Staten de herstelbe talingen niet als één geheel wenschen te zien. maar zioh het recht willen voorbehou den elk hunner schuldenaars ten aanzien ■van die betalingen afzonderlijk te behan delen. Maar de Europcesche debiteuren, die on langs te Lausanne gedwongen waren geza menlijk Dui sell land zijn oorlogsschuld fei telijk kwijt te schelden, zien er hun belang in dat het verband tusscben hetgeen zij ontvingen en hetgeen zij moeten betalen erkend wordt. Zij zullen dan, als de heernn te Washington dat nu zóó graag willen, wel afzonderlijk optreden, maar ze willen één lijn trekken. Zoodoende is er dan ook groote overeen stemming tusschen datgene wat Engeland en wat Frankrijk aan de Ver. Staten heb ben loten weten in verband met hun op 15 December vallende be'aljngsverplichting In de Eneelsehe nota. die op 11 December aan Washington werd gericht, staat, kort gezegd, dat men. van meening zijnde, dat de bestaande regeling, na het door Hoover zelf uitgeroepen moratorium en na de be sluiten van Iteusanne, dringend her/.icning eischt en dat men daarom, teneinde niet in gebreke te blijven, weKswaar op 15 Dec. den vervallcnden termijn zal voldoen, doch dat men de overgedragen som slechts be schouwt als afbetaling op de nieuwe rege ling, die, ook volgens de heeren Hoover en KUmson, ten spoedigste gemaakt moet wor den. De regeering van Herriot heeft de Fran- sche Kamer, in overeenstemming met de afspraak met de Engelschen, voorgesteld de betaling onder hetzelfde vooihehoud.te ver richten. Zij wilde Amerika laten weten, dat Frankrijk, nu het zelf niets meer van Duitschland ontvangt, niet meer kan beta len: dat de herstelbetalingen dus geschrapt dienen te worden wanneer niet een nieuwe algemeene regeling der schulden wordt ge vonden en dat Frankrijk op 15 December de ruim 10 millioen dollar dus wel betaalt, maar verlengt, dat deze betaling in reke ning wordt gebracht in de toekomstige over eenkomst. De F.ngelsclie regeering heeft deze zaak buiten het parlement om kunnen behande len. Herriot heeft dat echter niet kunnen doen en juist nu wij dit sohrijven komt het bericht binnen, dat de Fransche Kamer zich met overgroote meerderheid, 402 tegen 87 stemmen, tegen dit antwoord aan de Ver. Staten heeft verklaard en heeft geëischt, dat Frankrijk eenvoudig verdere betaling zal weigeren. Daar Herriot de kwestie van vertrouwen had gesteld, is hiermee zijn kabinet ge vallen. F.r zal wel zelden een Fransche regeering onder dergelijke omstandigheden gevalleD zijn. Herriot heeft in zijn rede van Maan dag feitelijk niet veel anders gedaan dan materiaal aandragen voor het standpunt, dat de Kamer uiteindelijk heeft ingenomen en zijn conclusie om toch den December-ter- mijn te betalen klopte dan ook niet met zijn betoog. De traditioneele eerbied van Frank rijk voor verdragenverplichtingen was eigen lijk zijn eenig argument. Toen dan ook, na dat de beslissing was gevallen, de regee- i-inespersonen de Kamer verlieten, kregen zij luide bijvalslbetuigingen en er werd „Le- ye Herriot!" geroepen. Wij kunnen er ons slechts over verheugen, dat de Fransche Kamer de consequentie uit de werkelijke situatie heeft getrokken. Als demonstratie tegenover de weifelende en nief-begrijpende heeren aan den overkant, van den Oceaan is het besluit reeds niet kwaad. Maar bet is ook meer oprecht dan de ..betaling op de nieuwe rekening", die nog niet eens bestaat en waarop men mis schien nog lan.g zou moeten wachten wan neer de Amerikanen niet eens hardnekkig werden wakker geschud. Misschien, dat zij nu gaan begrijpen, dat er doorgetast moet worden, wil de wereld eindelijk eens verlost worden van de ellende der geldoverdrachten, die het herstel van den handel verhinderen en de wereld daar door in economischen nood gedompeld hou- den. Vóór de Fransche Kamer zijn verreikend besluit had genomen, was reeds bekend, dat de Belgische regeering reeds de beta ling aan Amerika bad geweigerd en daar mee het voorbeeld had gegeven. HET KABINET-HERRIOT GEVALLEN pVER DE SCHULDENKWESTIE „LEVE HERRIOTj," PARIJS, 14 December. De beslissing over de vraag of Frankrijk den morgen verval lenden termijn aan de Ver. Staten zal be talen, is hedenmorgen te kwart over 5 ge vallen Deze beslissing beteekent tevens het einde van dit kabinet-IIerrioL De Kamer heeft het voorstel van den ra dicalen afgevaardigde Chauvin, die den tekst van het voorstel der regeering had overgenomen en waarbij de minister-presi- rien Herriot de vertrouwenskwestie had ge steld met 402 tegen 87 stemmen verworpen. Hiermede heeft de Kamer de betaling aan Amerika geweigerd. De regeering zal zich hedenmorgen vroeg naar liet Elysee begpven om den President der Fransche Republiek het ontslag van het kabinet aan te bieden. De betaling „uitgesteld". PARIJS. 14 December. Na het bekend wor- den van het resultaat der stemming, ver- het de Regeering onder luide bijvalsbetui gingen de Kamer. Er werd geroepen: leve Herriot. Na een korte pauze had daarna de stem ming plaats over de resolutie van de com missies van financiën en buitenlandsche zaken, waarin van de regeering wordt ver langd de betaling van den op 15 December vervallenden termijn aan Amerika in af- iwachting van nieuwe algemeene onderhan delingen over het sohuldenvraagstuk. uit te stellen. Het voorstel werd met 380 tegen 57 temmen en vele blanco stemmen van ra- du caal-soci al istische afgevaardigden, aange nomen. Oordeel in politieke kringen PARIJS, 14 Dec. In politieke kringen ver klaart men de beslissing van de Kamer dat de schuldcnovereenkomsten door het Hon- vermoratorium en de daarujt voortgevloeide consequenties haar kracht hebben verloren Ook van economisch standpunt gezien kun nen de betalingen niet geschieden daar der gelijke groote internationale betalingen zon der tegen prestatie beschouwd moeten vvor- dea als de werkelijke oorzaken van de eco nomische crisis. PARIJS, Door den val van dc regeering- Herriot is bet prestige dat de regeering in bet land zelf en bij het grootste deel der kamerafgevaardigden h'eeft, in geenen deele verminderd. De huldiging die de leden der Regeering en in 't bijzonder Herriot na het bekend wor den van den uitslag van bijna alle banken werd gebracht, is er veeleer het bewijs van dat dit keer geen partijpolitieke overwe gingen hebben gegolden, en dat ook zij die door hun stem den val der regeering hebben veroorzaakt, niet tegen de Regeering, doch uitsluitend tegen den eisch van Amerika tot betaling zijn. Moeilijke taak der volgende regeering PARIJS. 14 Dec. Of de pessimistische voor spellingen die Herriot heeft gedaan (hij voor spelde isoleering van Frankrijk) werkelijk zullen uitkomen, zal de toekomst leeren De nieuwe Fransche regeering, zal wie ook de leiding moge hebben, geen gemakkelijke taak hebben om de thans tegenover Ame rika ingeleide politiek voort te zetten. PARIJS, 14 Dec. In do gehouden nacht zitting deelde Auriol namens de socialisten mede, dat zij tegen de betaling zouden stem men. De radicaal Cot verdedigde de regeerings- politiek en wees op de samenwerking met Engeland. Herriot verweet aan de rechterzijde incon sequentie, daar zij de schuldenovereenkomsi hebben onderteekend. De linkerzijde wees hij vooral op het gevaar van een isoleering van Frankrijk wanneer het zijn eigen weg zou gaan. Hij las voorts een telegram van Hoover voor waarin deze liet weten, dat hij het srhuldenvraagstuk opnieuw wil laten L> studeeren. Wilt gij, aldus vervolgde Herriot, voor 480 millioen francs, Frankrijk van zijn ma- terieele en moreele middelen voor het voe ren van onderhandelingen berooven? Ge looft gij vorder dat Engeland Frankrijk nog langer uitstel van betaling zal geven, wan neer Frankrijk thans weigert te betalen en hiermede de overeenkomst met Londen zou opgeven? Verder wees Herriot er op dat alle des kundigen die de mogelijkheid van arbitrage hebben onderzocht de toepassing daarvan onmogelijk hebben geacht Te 4.20 uur eindigde Herriot zijn rede, die met applaus werd ontvangen. Daarna had de stemming plaats, met het reeds gemelde gevolg. LONDEN. 14 December. De debatten van hedenavond in het Lagerhuis zullen geen wijziging meer brengen in het feit dat Enge land morgen den vervallenden schuldenter- mijn aan Amerika zal voldopn. Over de politiek der regeering zal niet' worden gestemd, zoodat geen verrassingen te verwachten zijn. Mac Donald zal in verband met zijn ge zondheidstoestand niet aan de zitting deel nemen. KABINETSCRISIS IN BELGIE De regeering-De Brocqueville is afgetre den, doch de koning heeft den kabinëtslei- der reeds belast met de vorming van een nieuwe regeering. De Brocqueville voert trouwens reeds sedert een paar dagen offi cieus© besprekingen met de katholieke en liberale leiders, met het doel het totstand komen eener nieuwè katholieke liberale re- geeringscoalitie voor te bereiden. WAT TE WASHINGTON MOGELIJK IS. Een aanklacht tegen Hoover In het Amerikannsche Huis van Afgevaar digden heeft Mac Faddon een sensationeel voorstel ingediend, volgens hetwelk Hoover zou worden aangeklaagd wegens „ernstige overtredingen en het zich wederrechtelijk toeëigenen van de wetgevende macht". Het voorstel is duidelijk gericht tegen Hoovers houding in de schuldenkwestie. De aan klacht bestaat uit 19 punten, waarin Hoo ver wordt verweten, dat hij zich in de schul denkwestie heeft genion,<d ten gunste van de vreemde mogendheden, dat hij geheime conferenties heeft gehouden met de Duit- sche regeering en internationale bankiers, welker resultaat het moratorium is geweest en dot hij den stoot heeft gegeven tot de Slillhalte-overeenkomst ten gunste, van par ticuliere belangen. Het voorstel van Mac Fadden is echter zonder eenig debat door het Huis van Afge vaardigden verworpen. GROOTSCH KANALENPLAN. Verbinding van Oostzee en Witte Zee, Van Golf van Finland en Zwarte Zee Uit' Helsingfors wordt gemeld: Een plan om de Oos'zee te verbinden met de Witte Zee en de Golf van Finland met de Zwarte Zee wordt op het oogenblik te Kieff door Russische deskundigen en ingenieurs onder zocht. Vijf rivieren, de Dnieper, Wolgn, Dunai, Karna en Ncwa ziillcn een rol spelen bij deze groo'sche onderneming en een systeem vain sluizen en dammen is uitgedacht, om de aldus verkregen waterwegen bevaarbaar te maken zelfs voor schepen van groote tonnenmaat. BLOEDIGE NACHT TE CHICAGO De nacht op Dinsdag onderscheidde zich te Chicago weer eens door een heropleving van het banditisme, nan welks uitroeiing den laatsten 'ijd zoo krachtig gewerkt wordt. Op verschillende punten eter stad hebben overvallen en schietpartijen plaats gehad, waarbij In totaal acht personen werden ge dood Vermoedelijk heeft men hier te doen met een wraakneming der bandieten, naar aan leiding van de door burgemeester Cermak aan de politie gegeven .ader, om de stad te zuiveren van ongewenrchte elementen. NAAR OPHEFFING DER NOOD VERORDENINGEN? ONDERHANDELINGEN GAANDE. Uit Berlijn wordt gemeld: Op het oogenblik worden tusschen den rijksminister van arbeid en sociaal-politici van dte rijksdagfracties in de ondercommis sie der begrootingscommissie van den Rijks dag onderhandelingen gevoerd over een overgangsregeling waardoor het mogelijk zal zijn de noodverordening van 5 Septem- ?r op te heffen. Reeds bij de voorbereidende onderhande lingen betreffende de regeeringsvorm, wa ren von Schleicher en de vakbonden het cr over eens geworden, dat een einde moet worden gemaakt aan verdere salariskortin gen. De nieuwe rijksminister van arbeid, Dr. Svrup, heeft zich principieel bereid ver klaard tot opheffing van de noodverorde ning van 5 September. Vandaag zal in de ondercommissie de noodzakelijke overgangsregeling tot stand komen. De regeering zal dan, naar wij ver nemen, zelf haar veelhestreden noodveror dening opheffen, zonder dat de Rijksdag opnieuw hoeft bijeen te komen. Naar verder werd gemeld, heeft de be- prootingsrommissie van den Rijksdag mot 24 stemmen, die der nationaal-socialis'en, sociaal-democraten en communisten een voorstel der sociaal-democraten aangeno men, volgens hetwelk de noodverordening van 14 Juni 1932 tot handhaving der werk- loozenhulp en sociale verzekering buiten werking moet worden gesteld. Alle andere parlijen onthielden zich van stemming. Verder werd met stem onthouding van 't Centrum en de Beiersche volkspartij een voorstel der Duitsch-nationalen aangeno men, volgens hetwelk ook de sociale hard heden der noodverordening van 8 Dec. 1931 buiten werking zullen worden gesteld. De besluiten van de begrootingsrommissie hebben natuurlijk peen bindende kracht, zoo dat dus van'n ooheffing der noodverordenin gen op grond van deze besluiten nog geen sprake is. TREINONGEVAL IN ZWITSERLAND BOTSING IN DEN GUTSCH-TUNNEL. Uit Lüzern wordt gemeld: Tn den Giitsch- tunnel zijn twee treinen met elkaar in bot sing gekomen, doordat de machinist van een uit Lüzern komenden trein op valsch spoor reed. De gevolgen waren ontzettend. De twee locomotieven, dé bagagewagens en twee personenrijtuigen, die gelukkig slechts zwak bezet waren, zijn geheel vernield. De wa gens stapelden zich op tot aan de zoldering van den tunnel. Met het opruimineswerk werd terstond begonnen, waarbij echter gronte moeilijkhe den .werden ondervonden. Met autogeen- apps'raten is men in de weer geweest, om de in elkaar geschoven stukken ijzer los te snijden. Het opruimingswerk zal waarschijn lijk nog den geheelen nacht duren. Na de botsing on'stond er in den tunnel door kortsluiting brand, die echter spoedig gcbluscht kon worden. Onder de dnoden bevinden zich de beide machinisten en een conducteur. Alle ver ongelukten zijn in de ziekenhuizen opgen-v men. De meesten hunner hebben schedel-, arm- en beenbreuken. Naar Bonter nader meldt, zouden nog vier personen worden vermist. Hel ongeluk is vermoedelijk veroorzaakt doordat de machinist van den uit Lüzern komenden trein door een onveilig sein is gereden. Waarschijnlijk 13 dooden Uit T.üzern wordt nader gemeld: Het aantal dooden bij het spoorwegonge luk bij Lüzern is nop gestegen. In den loop van den avond zijn 3 zwaar geworden o"or leden, zoodat het aantal dooden thans 9 be draagt. Bovendien worden nog 4 personen vermist, waarvan men aanneemt, dat zii dood onder de overblijfselen liggen. Het aantal dooden zou dus in totaal 13 bedragen. ELF KINDEREN VERDRONKEN Te Roxheim (Palts) zijn gisternamiddag bij het schaatsenrijden zes meisjes van 6 tot 15 jaar door het ijs gezakt en verdronken. Na vergeefsche reddingspogingen, welke on geveer een uur duurden, konden de jeugdi ge drenkelingen slechts als lijken worden geborgen. Vijf van de verdronken meisjes waren zusters, allen kinderen van den werkloozen slotenmaker J. Weintz. Het oudste meisje van de familie Weintz wist na het ongeluk den oever te bereiken en trachtte haar an dere, zusjes te hulp 1e komen. Daarbij werd zij echter door een van hen, die zich aan haar vastklampte, Weer in het water ge trokken. Ook zij verdronk jammerlijk. De plaatselijke autoriteiten hebben den ouders met het verlies hun deelneming beluigcl en hun ondersteuning toegezegd. Uit Mtilheim a. d. Mosel wordt gemeld, dat 5 kinderen, die op een toegevroren wa terplas aan den Mosel aan het spelen wa ren, door het ijs zijn gezakt en verdronken. Eenipe voorbijgangers zijn erin geslaagd vijf andere kinderen, die eveneens door het ijs waren gezakt, te redden. DE GEVAARLIJKE BENZINEDAMP. Uit Kopenhagen wordt gemeld: De leider van het bekende officieuse Deensche nieuws bureau, Heinrich Ritzau, is gisternacht be wusteloos in zijn garage gevonden. Hij lag met een Engelschen sleutel in dc hand on der zijn wagen en is waarschijnlijk door benzinegassen bedwelmd geraakt. In em- stigen toestend is hij naar het ziekenhuis ovex-gebracht. STUWDAM DOORGEBROKEN. Gevolg van de jongste aardschokken? Uit Dortmund wordt gemeld: Door tot nog toe onbekende ooi-zaak is een breuk ontstaan van ongeveer 15 M. breedte in den stuwdam van de electriciteitscentrale Froen- denberg. Geweldige watermassa's stortten naar be neden naar de wijde vlakten langs de Roer en over de wegen in de omgeving. Nabij de centrale ontstond een kolk met een doorsnede van ongeveer 25 M. Het in de nabijheid gelegen plantsoen werd geheel weggespoeld en verschillende fabrieken moesten het werk stopzetten, aangezien hun stroom werd afgesneden. Het herstel zal verscheidene dagen duren, dorh men hoopt binnen enkele dagen in de bedrijven het werk te kunnen hervatten. Vermoedelijk is de breuk in don dijk oorzaakt door de aardschokken, die de laat ste weken in Wesl-Duitschland zijn waarge nomen. Kerknieuws. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM NED. HERV. KERK Beroepen: Te Amerongen, C. J. Schweit- ir te Amsterdam. Te Driesum, L. G. Bruyn te Katwjjk a. d. Rijn. Te Pingjum en Zurich, cand. S. Zeilstra te Sneek. Te Hummelo, D. C. Goedhart te Halle. id an kt: Voor lJsselstein, L. Vroeginde- weij te Wilnis. Voor Tienhoven (U.), J. D. Beerekamp te Heelsum. H.ULPPREDIKERS Te Sassenheira wordt door den Kerke- raad der Geref. Kerk overwogen een hulppredi- .an te stellen. In een Gemeentevergadering zal hierover gesproken worden. Cand. H. van der Veen, Théol. cand., te Leens (Gron.), heeft de benoeming als hulpprediker naar de Geref. Kerk van IC o 1 li o r n N.-H.)voor de Evangelisatie onder de Zuiderzeearbeiders, aangenomen. Hy blijft intusschen zich beroepbaar stellen en zal ook in de gelegenheid zijn zoo nu en dan de Geref. Kerken des Zondags te dienen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Ds. W. Weseeldyk hoopt Zondag 15 Januari 1933 afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Don Ham (O.) en Zondag 22 Januari d.a.v intrede doen te Kampen, na bevestiging door Ds. M. Ottevanger, aldaar. D s. W. G. van d e r V1 i e t, eervol ont slagen N.O.I.-predikant van Malang, deed Zon dag j.l. zijn intrede bij do Ned. Herv. Gemeente te Hontenisse, na des morgens tot zijn dienst werk te zijn ingeleid door den consulent, Ds. W. L. Hermanidec, van Hulst, die predikte over Jozua 1 9: 1. een goddelijk bevel, 2. een god delijke bemoediging, 3. een goddelijke belofte. Na de zegenbede van 't formulier zong de Ge meente haar predikant toe Psalm 134 3. is namiddags deed Ds. Van der Vliet zijn intrede en sprak over 2 Oor. 5 lSb. Aan het 'nde van den dienst werden verschillende col lege's en personen toegesproken, waarna Ds. G. van Dis. van Zaamslag, hem 't welkom toe riep namens de Classte IJzendijke en den Ring Axel. Ds. Hermanides begroette hem namens Kerkeraad en Kerkvoogdij en verzocht de Ge meente staande en biddende te zingen Gezang 91 3. Met den consulent waren mede aanwezig de predikanten Ds. van Dis, Dr. L. J. Cazemier, Temeuzen en Ds. P. van Oeveren van Axel, Een talrijke schare, ook uit omliggende Ge meenten, vulde het kerkgebouw. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN Te Den H a a g-W est zal nu door den Kerkeraad der Geref. Kerk overgegaan worden tot het beroepingswerk voor het verkrijgen van een vijfden predikant. Dr. ALBERT KRUYT De „Locomotief" van 29 Nov. j.l. bevat het bericht, dat Dr. Alb. C. Kruyt, de bakende In dische Zendingsman, die 16 Nov. van Java naar het vaderland terugkeerde en dus spoedig hier zal arriveeren en bestemd was directeur van het Ethnologisch Museum te Leiden te worden, des Zaterdags vóór zijn vertrek uit Indië een bericht ontving, dat een vervulling van de be doelde functie voorloopig wegens bezuiniging niet zal plaats vinden. Ds. C. TH. SCHARTEN Naar we vernemen, is Ds. C. Th. Scharten, emeritus-predikant der Lüthersche Gemeente van Doesburg en woonachtig te Apeldoorn, ernstig ongesteld. Ds. J. W. KNAAP f Te A p e 1 d o o r n is in den ouderdom van 62 jaar overleden Ds. J. W. Knaap, em.-pred. in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Jan Willem Knaap was in 1870 geboren werd in 1897 candidaat in Groningen, om 19 September van dat jaar te Grootegast het pre dikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1902 naar Dantumawoude, welke Gemeen te hij heeft gediend, totdat hem in 1921 eervol emeritaat verleend werd. Hy vestigde zich daarop metterwoon te Apeldoorn, waar hij plotseling overleed. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal te Harderwijk plaats vinden. OVERGANGEN Le Christianisn e au XXe siècle somt deze week een aantal bekende' figuren op, die in de laatste jaren uit de R.-K. kerk tot het Protes tantisme overgingen. Het blad noemt o.a. den pauselyken geheimraad Rudolph von Uerlach, den vicaris-generaal prins Egon van Hohen- lohe, de profemoren Aloys Riehl, August Meeser, L. Fenut, den litterator Walter de Molo, den artist Hans Thoma, de Dominicaner paters Alph. Vict. Muller en baron von Für- stenberg, den Jezuïet graaf Hoensbroech, den bisschop Jules Garret, enz. Er'zijn, naar het blad oordeelt, soms over gangen van belangryke figuren tot de R.-K. kerk te noemen; overgangen in omgekeerde richting komen echter nog veelvuldiger voor. KERKGEBOUWEN Te Apeldoorn heeft de Commissie voor Nieuwbouw der Ned. Herv. Gemeente te Apel doorn en Het Loo besloten over te gaan tot het bouwen van een vierde kerkgebouw, hetwelk verrijzen zal op een terrein aan de Asselsche- straat. De plannen zijn dezer dagen voorgelegd aan Kerkeraad en Kerkvoogdij. KERKORGELS Aan de N.V. Standaait's Orgelfabrieken te Schiedam, is opgedragen de levering van rain-electrisch kerkorgel voor de nieuwe kerk der Stichting „Vogelenzang" te Benne- broek. Het orgel zal 2 klavieren en pedaal bezitten, met de nieuwste technische vindingen worden toegerust en van een verplaatsbare speeltafel worden voorzien. Het prachtige front, waarir de 16-voets prestantpijpen zullen worden ge plaatst, is ontworpen door den bouwmeester der kerk, den heer A. F. Kraan, te Oegstgeest. De dispositie is samengesteld door den hee> S. P. Visser, toonkunstenaar te Hillegom, welke tevens met het opzicht is belast. Te 1J m u i d e n zal in de Bethléhems- kerk der Ned. Hervormde Gemeente een elec- trisch pneumatisch orgel gebouwd worden door de firma Flentrop te Zaandam. De speeltafel is rein-electrisch en is met een 30 Meter lange kabel met het orgel verbonden. De speeltafel is beneden in de kerk opgesteld. EVANGELISATIE-AR BEID IN FRIESLANDS Z.O.-HOEK Ds. D. Prins, predikant der Geref. Kerk te Donkerbroek, en de heer S. Wybrandi, hoofd der Chr. School te Oudehome, verzoeken naar aanleiding van een advertentie in ons nummer van gister od te nemen: De Geref Kerken te Donkerbroek en Oudt home hebben jnet kracht den Evangelisatie- arbeid te Oldpherkoop en Nyeberkoop, in Fries land Zuidoosthoek gelegen, ter hand genomen. Het is er geestelijk, wel zeer donker. De be volking is, geheel van God en van Zyn Woord vervreemd geraakt. Ds. J. H. LammerlsmaGeref. predikant te Appinqcdam, hoopt 13 December a.s. zijn zilveren avibtsjnbileum te vieren. En nu hopen we in dit donkere oord met de Zondagsschoolkinderen Kerstfeest te vieren. Ook de stoffelijke nood is groot. En daarom doen we gaarne een vriendelijk beroep op Uw lezens, om onze arbeid te geden ken. Er wordt voor onzen Zuidoosthoek veel ge vraagd, maar er is dan ook veel noodig. Wie mei giften in geld of in natura kleding stukken zijn zeer gewenscht wil verblijden, zende ze liefst spoedig, aan bovenstaande adressen. Schoolnieuws. Dr. H. DE JONG Aan Dr. H. de Jong, werkzaam aan het Psycho-Physiologisch Laboratorium van de Valeriuskliniek der Vrije Universiteit te Am sterdam (hoogleeraar-directeur Prof. Dr. L. der Horst), is door de „Académie de Méde- i" te Parys, de „Prix Herpin de Genève' verleend. Deze onderscheiding, aldus de .Stand.", is hem ten deel gevallen voor zyr onderzoekingen, in samenwerking met Dr. Ba- ruk verricht, waarvan de resultaten zijn neer gelegd in hun boek, getiteld: „La Catatonie expérimentale par la bulbocapnine". DIRECTIES VAN NIJVERHEIDSSCHOLEN Dezer dagen vergaderde onder voorzitter schap van den heer G. C Michell te Amster dam de Vcreeniging van Directies van Nij verheidsscholen. In zijn openingswoord legde de voorzitter er den nadruk op, dat wanneer de maat regelen, welke getroffen zijn of zullen wor den, die ons nijverheidsonderwijs verslech teren, kunstmatig worden opgewekt, wij ons tegen zullen verzetten. De heer Ellens bracht verslag uit van het congres voor vakopleidingsvraagstukken te Brussel en van den stand van het radio-vak- onderwijs De voorzitter deed mededeeling dat men thans kon overgaan tot het instel len van een commissie voor een normaal leerplan voor het avond-nijverheidsonder- wijs. Alle honden en vereenigingen, welke hierbij belang hebben, hebben vertegen woordigers aangewezen. Een langdurige discussie ontstond over de bezwaren, welke de leden der vereeniging ondervinden van de reeds genomen of nog te nemen maatregelen door de regeering in zake het nijverheidsonderwijs, als inkorting van den cursusduur, schoolgeldverhooging en dergelijke. HOOFDBENOEMINGEN Pingjum, J. de Boer, ond. te Minnertsga. Aang. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Koud urn (Chr. Nat. School), J. Miedema te Huizum. Nieuwlande (Herv. School, hoofd H. Hazenberg), mej. M. C. S Touwen te Meppel. Sliedrecht (Geref. School, hoofd H. Hak- kenes), J. Kleijer te Asperen. Voor tijdelyk. P. WIELINGA Reeds is gemeld, dat het aantal hoofdinspec teurs by het Lager Onderwijs van vyf op drie teruggebracht zal worden. Thann wordt meege deeld, dat een van de twee hoofdinspecteurs, die zijn functie neerleggen moet, zal zyn de heer P. Wielinga te Utrecht, die thans 65 jaar is. De heer Wielinga, geboortig van Sneek en daar aan de Chr. Normaalschool opgeleid tot onderwijzer, is als zoodanig werkzaam geweest in Kralingen (Rotterdam) en Sneek. Vervol gens was hij hoofd eener Chr. School te Fer- werd en te Hoogeveen, daarna leeraar aan de Kweekschool met den Bybel te Groningen. Na achtereenvolgens schoolopzicneV in het a dissement Borger en het district Assen wenst te zyn, werd hy in 1920 benoemd tot hoofdinspecteur. „BARTIMEUS" TE ZEIST Naar wij vernemen, heeft wijlen de heer Abraham Wieland. overleden te Temeuzen, f 1000 gelegateerd aan de Vereeniging „Barti- méus" tot bevordering van Christelijke opvoe ding en onderwijs voor blinde kinderen en jon gelieden, waarvan het instituut te Zeist staat. SCHOOLDAG VOOR ZUID-ROTTERDAM EN HET EILAND IJSSELMONDE De heer L. B. Ktiipscheer te Ridderkerk, die zich over een totstandkoming van een jaarlyk- schen schooldag voor Zuid-Rotterdam eiland IJsselmonde verblijdt, spreekt als zyn verwachting uil, dat bij slagen van dien de commissie, hiervoor in het leven geroepen, permanent mag blijven, om ieder jaar een schooldag te organiseeren zooals dit ook ge schiedt by den hekenden Westlandschen Unie- dag. Mag de heer K. de commissie adviseeren, dan zou er ten deze opzichte omtrent de uit voering van zoodanige schpoldag ook vooral omtrent de financieele zyde der zaak wel eenige inlichting te bekomen zijn by Ds. Troost te Naaldwijk. EXAMENS PROMOTIES GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge promoveerd is tol Doctor In do Letteren er Wijsbegeerte, op een proefschrift getiteld: ..Lei rapports entre Saint Frangols do Sales ACADEMISCHE EXAMENS NED HANDELSHOOOESCHOOL TE ROT TERDAM. Gesl.: Handeswetenschap: cand. ex., de heeren J. Saarloos, G. H. L. Zeegers en C. N. R. Swarttouw. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: W.s- en Natuurkunde F: cand. ex., de heer G. Henneman te Oegstgeest; id., boofdv. Dierkun de: doet. ex. mej. E. J. Schuurman te Den Haag. Weerbericht. ;w»]il3ldMü!ii (Het dunne pelltje geeft den vorlgen ston Hoogste stand te Budapest 776.3. Laagste stand te Isafjord 743.5. Stand vanmorgen half twaalf 7G6.2. WEERVERWACHT1NG (Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteoij- logisch Inst. te De Bilt). Zwakke tot matige Z.W. tot Z. wind, ni lig tot zwaar bewolkt, weinig of geen rej aanvankelijk zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologii Inst te De Bilt.) Vji De hooge druk is in het N.O. afgeni in het Z.O. en Z.W. totgenomen. De depn bij IJsland nam af, maar een veel diep nadert r'»ir uit het Z.W. In N.-Séandina d en N.O. Duitschland nam de vorst toe. In Europa werd het zachter. Terwijl in het^e; de vorst zich zal handhaven, zullen de vo iet tige en warme luchtmassa's uit het W. h bij het stijgen van de barometer mist en t, zacht weer brengen. Op de Britsc-he eilanr f viel vrij veel regen. Op het vasteland hl de neerslag uiterst gering. ,re Uit Frankrijk en Duitschland wordt d veel mist gemeld en ook elders is de lui zwaar bewolkt, behalve over de DuitscL Oostzeekust. In 't waarnemingsgebied waf>ei niet meer dan matige of krachtige wind. V de oceaan wordt een zware Z.-W. storm |ie meld, die vermoedelijk naar IJslapd tre ro TEMPERATUUR 'r^ Stand vanmorgen halftwaalf 6.6 C. jt 15 DECEMBER K' Zonsopgang 8.95 u.; Zonsondergang 3.45 M Maansopgang 5.38 u.; Maansonderg. 10.25 gt VOERTUIGEN MOETV.M HUN LICHT©"- OP HEBBEN: ?c' Van 's avonds 4.15 u. tot 's morgens 7.36^® Mannheim 2.32 2.34 Emmerik 1.72 Lohr 1.48 1.56 Du*Bel«lorr 1.10 lC Malnz 0.35 ('.40 Maastricht 2.05 HOOGWATER NED. ZEEHAVEN^ 15 December Delfzijl 0.15 12.41 Hellevoetsl.4.13 Terschelling 9.54 22.02 Willemslaü 5.08 Hariingen 10.35 22.42 Bruuwersh. 3.25 Helder le 4.07 8.22 Zierikzec 4.00 ldi-m 2e 17.17 20.23 Wemeldingt 4.22 IJ munten 4.20 16.83 Vlissingen 2.26 H.v. Holland 3.32 15.43 Tern.-uzen 2.f8 öcheveningen 3.42 15.;i3 Uanaweeït 3.10 Rotterdam 5.21 17.45 GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. G c slaagd. Klass. Letteren: doet. ex., mej. a 3r (met lof). rmaansche Taal (Duitsoh): cand. ex., de doel RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT: Ges Godgeleerdheid: cand. ex. de heeren W. Bousf W. C. Hnodus en J. S. van den Berg. Rechtswetenschap: cand. au der Flier; doet ex. de heei i mej. M. Visser. Apothekersassistent: van_ de geëxamineerde l.'L. C. Pannekoe Is geen geslaagd. Deze examens zijn nu afgelo THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. G< slaagd: Godgeleerdheid: cand. ex., de heer van Dijk te Kampen. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN: Ge slaagd: Wis- en Natuurkunde, hoofdv. Sc"-- kunde: doet. ex., de heeren J. Kramer en E C. Bartsma: id., hoofdv. Plantkunde: doet mej. A. G. Zuldeveld. EXAMENS-NED. TAAL AMSTERDAM. 13 Dec. M.O. Akte K 7. Geë 2. gesl. 1 cand. nl. de heer W. A. van de: den te Nijmegen. EXAMENS-AARDRIJKSKUNDE AMSTERDAM. 13 Dec. M. O. Akte _K 9. Ge8 2 c-and. geslnagd geen. ARNHEM. H. Th. Rolnders, kleermaker. terbeek. Heuveloordweg 13. R--c. mr H Hütschler; cur mr G A de Cocq, Oosterbeek. DE UNIECOLLECTE Vier en vijftigste jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel Oud-Srhoonebeek Diepenveen (Schalkhaar) Den Ham imperzeedijk 83 4.1 92.f ïfio.a tede Honseleredljk 2: Monster 2; Ter Aar (Z H.) 11 Dinteloord 2< Waardhuizen (N.Br.) 2! i >ta&! van 500 Locale comlté'e 66 Ti Voor de Geref. scholen te Den Ham en Dn werd de UnlernUeCte langs de hulzen geho. (opbrengst resp. 272 75 en 20(1) en vooi Herv. school te Den H-im In de Ned. Herv. T (opbrengst 57.99). Totaal 530.74. Opga' :st dei let In J. J. HANGELRROEW

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2