JHetïttfe £rihsdjf Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Hoe staat het met de Bibliotheek EERSTE BLAD. BINNENLAND. Ons Kerstblad ABONNEMENT: par kwartaal In Lelden en In plaat- tan wnnr n agentschap gevestigd is ƒ2 35 Kranen per p«»st 2.35 portokosten. pet week ƒ0 18 jvonr het Buitenland bij wekelijk- irhe zending i 50 Bij dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Lasso nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent iZondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3839 V/OENSDAG 14 DECEMBER 1932 iDTZBTEN,\EN Van 1 tot 5 regels..................... 1.17*4 Elke regel meer0.22*4 Irgez. Mededpelingen van 1—5 regpls 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend 0 10 12e Jaargang Vele Jeugdvereenigingen zouden zoo graag wat nieuwe boeken in hun bibliotheek hebben. Nieuwe bronnen moeten broednoodig aangekocht worden, maar helaasde kas van de vereeniging laat het niet toe. Maar nu heeft ieder lid de kans het benoodigde geld voor zyn of haar vereeniging te verdienen. Men gaat met een paar medeleden op stap om nieuwe lezers voor ons blad te werven. Zet men daar samen de schouders onder, dan zal men zeker in staat zijn op 1 Februari a.s. een flink bedrag in de kas der vereeniging te storten. En bovendien ontvangt iedere aanbrenger onze schitterende premie. Is dit geen goed idee? Aanpakken dusEr is voor de Christelijke pers nog zooveel te doen. U wilt toch ook graag meehelpen om haar te brengen op iedere tafel, in ieder gezin, waar volgens doop of belijdenis voor een z.g. neutraal blad geen plaats mag zijn? Nieuwe lezers ontvangen de krant tot 1 Januari gratis, met inbegrip van ons schitterend Kerstnummer. Ingevulde bonnen te zenden aan onze Administratie. DE DIRECTIE. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen PER SPOOR OF PER BUS? Bij het berichtje, waarin wij vermeldden, dat na het droevig ongeval met de autobus, welke militairen vervoerde, de vlag halfstok jbing van de kazerne te Amersfoort, stelden we de vraag: Waarom worden de militairen genoopt van autobussen gebruik te ma ken? Deze onschuldige en o.l. voor de hand lig gende vraag heeft eenige deining in militaire kringen veroorzaakt en van onderscheiden Kanten ontvangen we brieven om ons beter »p de höogte te hrengen. Want, zoowel officie ^en als miliciens schrijven ons, dat er voor jbet stellen van deze vraag geen reden is. i Immers, zoo heet het, de soldaten worden héelemaal niet genoopt om per bus te gaan Ze kunnen en mogen evengoed van het spoor gebruik maken en dat is zelfs zeer aanbeve lenswaardig. Want, als een bus te laat ar riveert, is dat voor den soldaat geen veront schuldiging; maar als de trein niet op tijd binnen is, ontloopt de laatkomer zijn straf, wanneer hij een bewijs overlegt van den stationschef. Echter, het is begrijpelijk, dat zeer velen, zoo niet allen, de bus boven de trein verkie zen, want deze is veel goedkooper (een re tour HarderwijkAmsterdam kost b.v. maar if 2.40), terwijl men -bovendien vóór de ka zerne instappen kan! Per spoor reizend, is jmen het geld voor een gewoon retour kWiit |Hier is wel iets aan te doen door in gezél- ischap te reizen, maar het geeft nog al moei te om steeds een groep bij elkaar te krijgen. De slotconclusie van deze en soortgelijke ibpmerkingen is, dat de soldaten dus volko men vrij in de keuze van het vervoermid del zijn en dat de militaire autoriteiten vrij [yit gaan. Wij zijn dankbaar voor zooveel welwillen- inlichtingen, maar in alle bescheidenheid wijzen we er op, dat wij opzettelijk schre ven: genoopt worden. Van dwang spra ken we natuurlijk niet In de uitdrukking genoopt worden, zit ongetwijfeld iets dwingends; maar het kan evengoed indirecte drang als positieve dwang zijn. En wij doelden op het eerste. Wij zijn nóg van meening, dat de vraag van pas komt. Wódrom worden de militairen genoopt per bus te gaan? Dat anderen er ook zoo over denken, Kijkt wel daaruit dat de Spoorwegen, on middellijk na het vreeselijk ongeluk, recla me zijn gaan maken onder de militairen Voorts moeten eenige miliciens zich reeds gewend hebben tot Kamerleden met verzoek aandacht aan deze zaak te wijden. O, de kwestie was eenvoudig op te lossen, door de militairen te verbieden om de Zondag thuis door te brengen. Doch wie durft dat wreede besluit oor zijn rekening te nemen; ongeacht het feit dat het schade lijk zou zijn voor de moraliteit van de jonge menschen enschadelijk voor de schat kist! Wij meenden een en ander hier te moeten «eggen; op een andere plaats lichten we het nader toe aan de hand van ontvangen infor maties. OFFICIEELE BERICHTEN ZEEDIENST BIJ beschikking van den minister van Defensie *ijn de volgende plaatsingen gelast: met 6 Dec. de luit. ter zee der 2e kl. J. M. L. L Chömpff a. b. Hr Ms Van Speyk: met 13 Dec. BIJ K. B. is Mr H. Blom. Oost-Indisch amb- enaar, laatstelijk adpunct-inspeoteur van Fi- ancien In Ned. Indiö, tijdelijk benoemd tot noemd gewest. AUDIËNTIE De gewone audléntle va nden minister van Onderwijs, K. en VV.. zal op Maandag 19 en 26 December a.s. niet plaats hebben. LANDMACHT Bij K. B. zijn benoemd tot res.-off. van gez. 2e Ki. de dieiiöipl. vaandrigs van de le cornp. hosp.-seldaien O. Koning en J. H. J. van der Viiurst de Vries, belden ai ts; benoemd tot res.- le luit. de res.-2e luit. inf. J. L). de Jong, J. van Kessel. J. li. M. Luuwe.-s, C. M. R. David son Dr Ir H. W. tjehefrers, C. Dourena, H. T. Wijde veld.C. üoorengel, L. Smelik, J. H. M. Waterreus. O, A. Tempelaar, H. A. G. J. P. de Jonge, T. W. de Jong, J. W. Siebrands, F. C. van limden, M. Stillebroer. G. M. J. van Deth, A. J. J. Sclieffers, L. R. Schreinemacher G. Z. Jol. Mr B. W. F. Paauwe, G. C. A. M. Moubls, Pa. A. Dljkema. W. de Boer. J. Reltsnia, G. T. Knol, M. Pont, J. A. F. Schulpen. G. G. Wolthuis. J. J. Bijleveld, A. G. van der Horst. A. P. L. H. Annyas, J. Francois. W. L. Jacobs, P. C. van dtr Horst, J. L L F. Hartkamp, H. O. J. M. ven Mechelen. W. J. Hoppenbrouwers. L J. van der Wolk, J. Voorrips, J J. Guurl, F. A. van Bngen. L P. H. J. de Vink. W. Wes.seld:jk. G. de Jong, A_ J„ Oosterhuls, B. Seljmon-sbergen. F. C. J. Dingemans, XL L Zeiander. M. Dekker. J. Nienhuijs, A. F. G. Avis, P. J. Der.ckamp. H. J. J. van Werkhoven, P. H. A. Hoifmar.n, L. -onsteln, W. Duljts, J. L. I. Baruch, T. H. 13. n Wljmen, F. M. Stork, vlieger, G. Massbom- sl. G. A. T. Rakhorst, J. Jonker, S. T. Rakker J. C. G. Verspijck Mijnssen, C. J. de Krec'^ M. P. A. A. J. Quadekker. A. J. C. van Nienes, G. H. Tiemens, Ir A. Mauve. P. J. van Kerkoerle, N. W. Dingen, A, Scherpenhulzen D. Leuhseher, "öelofsen. C. van Ommeren, F. M. Joseph Mr Muntz, H. Wezeman, J. B. Schalij, J, T. Talens, H. J. Meijer, P. M. P. van de Burgt, H. H. Gooien, H. Krop. B. M. van Praagh. J. F. M. M. Oor. G. Klaver, F. de Stoppelaar, H. J. Duijts- hoff. L B. Hospers, P. J. Lebbink. A. H. F. Hamcrlinck, A. J. Drenth, C. de Zwaan, H. Hoorn, D. P. Lems. A. A. J. M. Mulders. A. Bliek, M. Knol, F. van Capellé, J. A. T. de Boer, F. A. Been. J. Gatsman, J. Vonk, E. Barger, J. de es. H. A. G. Koolwijk, D. G. Lecbeek. L. J. R. ns, A. van Selms, A._J..de Ki.erck, J. ürouwers. I. P. Schipper. A. de Haas. L. LagerweiJ, J. H. Stöve, H. van 't Hag, G. F. Douwsma, A. B. Hermsen. J. J. vau Seventer, R. Naber, P. Mln- houd, F. van Wezel, Mr T. Jeurissen, G. G. ontauban, D. Th. W. de Haas, J. BÓnsma, H. G. r Wengel, J. B. de Graaff, G. Geljtenbeek, S. Ouwerkerk, D. W. Looman, J. T. Meijer W. VV. van Ee, J. Landré, H. VV. Holsheimer, P. J. Maters, H. Fachs, vlieger. H. J. Holthuis. H. G. -pelle. M. R. A. v. d. Velden. G. H. D. VVijma, C. W. M. Vinckx. P. J. Roose, K. A. Wooldringh, D. J VVlebes, P. L Vorenkanip H. V. Treu» J. M. Broekman. G. A. J. Hoi tink, J. H. 3. Groeneweg;. S. J. Duinker, A. F. L. Verheij- ien, G. J. Ajithonissen, H. T. J. v. d Bosch, H 3uurs, T. Steeneker, T. J. Kikkers. A. Sorber, H. R. Swart, E. A. G. Weber. H. J. Emous. VV. Bet- P. P. J. Hoomans, VV. G. Keijzer, R. H. J. ;s, H. F. -L.Thurkow, J. Cohen. J. Moora, J. Boogaard, G. van Goor, J. H. Appel. M. T. Mr H. T. Heijster, A. Zonnewijlle, F. Helms, R. J. Siemelink, J. Roorda, H. G. P. Poels, G. P. Schutte, G. A. Teesink. E. A. G. Oudenhoven, S. de Vlieger, L Blom. A. VV. La- P. Danielse, J. J. Poelman. H. H. Gijzeis J. G. Kiefhorst, G. Bakker. G. T. Steenstra. L J. M. L Lodewlck, L. Pot. J. F. Bastlaanse, M. T. Koster, H. Visser, H J. de Boer, D. Splunter, G. B. Neaeriof, A. J. den En- J. Winsemius. H. Hielkema, D. J. Har- F. G. Holtz, vlieger, L. Touwslager, R. Kok W. Wlerda, T. van Eek. M. Molenmaker. D. Voogd, J. A. Langelaan, H. G. J. Bezemer, J. van der Oord, A. A. Douw. J. Kuiper, J. Vis F. J. Steenhof H. J. C. Kamsteeg J. F. H. van Els- wijek, P. L P. van Roljen. P. J. L Boedart, K. Strijker, M. K. Verburg. A. J. van den Broek, W. G. Ridders en H. H. van der Meer; bij het wapen der cavalerie lot res.-le-lult., res.-2e-lult. F. B. 's Jacob. Mr J. H. G. van Reenen. Jhr Mr B. W. F. van Riemsdijk, J J A Korthals, A. Gorts, F. J. J. Besier en H. Simon Thomas: I het wapen der artillerie tot res.-le-lult. de 2e-lult. P. van Buschbach. F. Sterneberg, ïauer. J. H. E. van de Putte. T. Poelstra. in An del. G. L Jambroes P. van Loo. C. VV. der Poel T. van den Brink. mr. B. P. ba- van Hardlnxma thoe Slooten, A. J. van der Loo. J. A Pennock, G. J. Veldhuijzen, J. Log- W. J. P. Broek. J. D. N. de Fremery. E. nenburg, B. H. Faddegon. J. Wessels Boer, P. Lieftlnck. C. J. Beukelman, E. K. Scha- »erg. P. M. L M. Timmermans. Z. W. Hout- tuijn Bloemendaal. Ir. D. J. Schaap. J. - - - Sch|e- J. F. W. Jacobs. P. K. C. W. L H. van Waardt, A. C. J. Schippers. J. A. P. J. D. Rommelse. W. van Hasselt, D. A. Hamburger. G. J. Kortebeln. C. W. MUhl- steff, C. W. de Jong, F. C. J. Picard. K. Ger- hardt. W. J. van Ede, B. A. J. M. Lufjkx. A. J. der Made. H. J. te Winkel. H. van den H. C. Visser. H. C. Mlchels. A. Eggink. M. C. M. Ras. A. C. H. G. N. Voet. G. H. Suerlnk. T. J. de Vries, H. Steglnk. C. C van Hensber- pen. Jhr. C. v. Hoithe. mr. K. A. de Weerd J. J. Berganslus. C. M. Horsman P. O. F. M. Cre- lers. jhr. Ar. G. A. M. J. Ruys de Beeren- -ouck. L V. Dedeboer. G. H Pesman. J. H. A. K. Gualthérle van Weezel. J. C. Klelstra. H. A. van Roosmalen. C. H. Wagenaar Hnnimelinck. O. D. Gunters. H. Wurfbain. Jhr. R. W. C. G. A. Wlttert van Hoogland, vlieger, W. K. H. Dlele- J. C. S. Koch. jhr. J. A de Jonge. Jhr. A. VViJck. F. M. van Panthah Bierdrager. F. M. Thljss M. A. van Dennep. A. Q. ae Klines. Hof. P. J. Kreek. J. Jllderda. M. F VI. L H. En- -le rea.-tweed«-Init. W. J. Schox, W. A. Breu- Wlman Ir. E. Baron van der Panellen, ir. W. Rombóut.' J.' Koekebakker. Ir. A. M. Ven- schoor, J. van Dijken en lr. W. Thoms; VERANDERINGEN BIJ ZUIDER ZEEWERKEN MEER ECONOMISCHE EN COMMERCIEELE GRONDSLAG De toestand der sluizen Het peil van het IJselmeer Geen dijk voor de N.O.-polder in 1933 In de Memorie van Antwoord op het wets ontwerp tot vaststelling van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1933 der Tweede Kamer wijst de minister van waterstaat er op, dat de regeering niet heeft getoond op zichzelf voorkeur te hebben voer een sto|)- zetting der Zuiderzeewerken. Zij heeft in tegendeel lierhaalde malen doen blijken, dat zij de werken liefst zou voortzetten. Naar haar oordeel wordt echter het tempo der uitvoering beheerscht behalve door de land- houwtechnische vraag of op het tijdstip van gereedkoming eener inpoldering voldoende vraag naar grond zal zijn, ook nog door de vraag of de voordeelen van de inpoldering opwegen tegen de daarvoor noodige uitgaven Het is onmogelijk in geld uit te drukken hoe groot de voordeelen def inpoldering voor de volksgemeenschap zullen zijn. Het staat vast, dat gebiedsuitbreiding met polders, wo ning en brood zal opleveren voor een aantal inwoners van Nederland. Hoe groot dit aan tal is valt moeilijk vooruit te zeggen. Over het algemeen zijn de uitgaven voor de Zuiderzeewerken hooger geweest dan de ramingen. Als men voor verdere inpoldering van meet af aan den uitvoerenden dienst als een geheel laat werken dan mag men nu men over uitgebreide kennis beschikt, ver wachten, dat een voordeel iger uitkomst be reikt kan worden. Daartoe staan de regeering verschillende bedrijfsvormen voor oogen, wel ke zij nader wil onderzoeken. Reorganisatie. Zonder op den uitslag van dit onderzoek vooruit te loopen. kan wel reeds nu worden gezegd, dat in elk geval in de organisatie van de uitvoering ingrijpende veranderingen zullen moeten geschieden, teneinde de inpol- derig meer dan tot dusverre op een econo- mischen en zooveel mogelijk commercieelen grondslag te vestigen. Ofschoon er tusschen de beide in den Wie- r'ngermeerpolder werkzaam zijnde diensten een goede samenwerking bestaat, komt het doelmatig voor, dat de leiding van de nieuwe inpoldering gecentraliseerd wordt. Op deze wijze handelend, zullen voortdurend bij de beoordeeling en het verrichten van elke han deling de lasten en baten tegenover elkaar gesteld moeten kunnen worden. Werk ln het komende Jaar. De voorbereiding van een en ander zal tijd vergen, zoodat reeds om die reden in het jaar 1933 niet met het aanleggeD van den dijk voor den N.O.-polder zal kunnen wordetf be gonnen. Inmiddels zullen in het aanstaande jaar eenige werken worden uitgevoerd, welke zullen bestaan in het maken van de met het oog op de inpoldering noodzakelijke voorzie ningen in de afwatering van de omliggende landstreken, alsmede van een loswal te Lem mer en den aanleg van een haven te Urk. Naar aanleiding van de gestelde vragen om trent de oppervlakte van den polder kan wor den meegedeeld, dat de bedijking een opper vlakte van 44.000 H.A. zal omvatten. Gere kend is, dat van deze oppervlakte 5000 H.A. voor openbare doeleinden en bebouwing he- noodigd zal zijn, zoodat in den polder 39.000 H.A. cultuurland zal overblijven. In een over zicht van de kosten van de werken voor de afsluiting van de Zuiderzee van 1926 tot en met 1931 beraamt de minister de bruto-uit- voeringskosten op f97.459.000 en de netto- uitvoeringskosten ruim een half millioen minder. De uitwateringssluizen. De uitwateringssluizen in den afsluitdijk voldoen in het algemeen aan de gestelde eischen. Na het ingebruiknemen der sluizen is de noodzakelijkheid gebleken van de uitvoe ring van enkele aanvullende werken o.a. be staande in het verlengen van de stortebed- den aan den buiten- en binnenkant der slui zen teneinde beveiliging van den bodem te gen uitschuring welke op den duur gevaar voor het kunstwerk zou kunnen opleveren, tijdig en in alle gevallen voor de winterpe riode tot stand te brengen. Verdere aanvul lende werken worden gevormd door dam men buiten de uitwateringssluizen ten einde de schuiven bij stormweer tegen recht- streekschen golfaanval te beschutten, welke voorziening niet achterwege mocht blijven. Het aanbrengen van de bezinkingen zal een bedrag van 750.000 en het maken van de dammen een bedrag van rond 1 millioen vorderen, waartoe op de loopende begrooting voldoende fondsen beschikbaar zijn. Peil van het IJsselmeer Naar aanleiding van den aandrang van vele leden om het peil van het IJsselmeer zoo spoedig mogelijk op 0.40 M. min. N A.P. te brengen deelt de minister mede, dat hij mede overtuigd is van het groote voordeel voor de afwatering, dat de omliggende ge- biedeji deelachtig zullen worden bij verla ging van het voorloopig wettelijk op 0.13 M min N.A.P. vastgestelde peil van het IJssel meer tot 0.40 M. min N.A.P. en bij gevolg ook van de wenschelijkheid om hiertoe zoo spoedig mogelijk te geraken. De klachten omtrent de stroeve uitvoering van de Zuiderzeesteunwet hebben in vragen van leden der Kamer uiting gevonden. De minister verwijst daarvoor naar het ant woord dat hij op die vragen gaf. Intusschen overweegt de minister op welke wijze hij aan verschillende bezwaren wier beteekenis hij niet onderschat, kan tege moet komen. Verschillende plannen tot het scheppen van nieuwe of gewijzigde middelen van bestaan voor belanghebbenden zijn in onderzoek. De meening dat de Urkers niet onder de Zuiderzeesteunwet zouden vallen moet op een misverstand berusten. HET INDISCHE RADIO CONFLICT HET GING OM DEN TOON! Uit het Indische blad „De Locomotief" blijkt, dat Ds. Christoffels zeer ontstemd was over het feit, dat de Bandoengsche radio hem midden in zijn herVormingsrede, die voor de Protestantsche fractie werd uitgezon den zonder eenige waarschuwing heeft uil- geschakeld en hem tot het einde toe voor de miicrofoon rustig heeft laten doorpraten zon der eenigp mededeeling van de afbreking der uitzending. j Het bestuur der Bandoengsche radiover- eeniging antwoordde op de desbetreffende \raag van de P.T.T., riit het niet de in houd was, die 'tot de veel besproken afbre king aanleiding gaf, .maar.... de toon! Het radio gebied kenmerkt zich daardoor, dat de richtingen véél met elkander të ma ken hebben, omdat er maar één aether is, maar dat dit dan ook niet alleen in Neder land, maar ook in Indië tal van moeilijkhe den meebrengt, welke slechts in den geest von een werkelijke en volle verdraagzaam heid kunnen worden opgelost. zoover dat met weinig kosten kan geschie den. De heer Sneep (C.H.) bepleit de allernood zakelijkste verbetering van den Bërendrecht scheweg, loopende van den Dordtschestraat- weg tot het dorp Barendrecht. De heer Von Fisenne (Ged. Staten) zal he den antwoorden. Te half zes uur-wordt de vergadering vei^ verdaagd tot hedenochtend 11 uur. Voorstel K. R. van Staal De heer K. R. van Staal (O.S.P.) heeft tij dens de zitting een voorstel ingediend om een post van een millioen gulden uit te trek ken ter bestrijding van de werkloosheid door aan de localiteit bij het scheppen van pro ductieve werken financieelen steun te verlee met de bepaling aan het voorstel toege voegd, dat aan de tewerkgestelde arbeiders de normale contractloonen worden uitbe taald. a. D. Breebaart. T. G. A. Bolger. XL F. H. Hoedemaekers. J. H. Xlcasle. H. Riedeman. J. de Jong. J. L Schippers, J. Herweljer. G. J. Spierenburg. J. R. A. Boermans. G. J. Lamfers. J. Luiken. A C. Hollebrands. N. Tinbergen. U. T J- J- Salomé. J. B. Tackenberg; weede kl., de i J. H. J. van PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND TWEEDE GEWONE ZITTING De Provinciale Staten van Zuid^olland kwamen gisterochtend 11 uur onder voor zitterschap van den commissaris der Ko ningin, Jhr. Mr. Dr H. A. van Karnebeek, bijeen. Bij de begrooting der stichting Rosen borg voor 1933 betoogt mej Groeneweg (S.D.) dat kwesties inzake vermindering van salaris of van vergoeding tijdens va- cantie voor gederfde kost en inwoning van het verplegend personeel door regenten in overleg met de vakbonden behooren te wor den behandeld. De verlaging van het salaris van 350 per jaar met 50 acht zij veel te-groot. De heer Borghols (Ged Staten) ant woordt dat de geneesheer-directeur van het gesticht desgevraagd steeds de vertegen woordigers der vakorganisaties ontvangt en met hun wenschen zooveel mogelijk reke ning houdt Regenten die vooralsnog niet bereid zijn, het georganiseerd overleg in te voeren, kunnen daartoe niet worden ge dwongen. De verlaging van 350 met 50 schijnt hoog, doch men moet niet vergeten dat de verplegenden intern zijn, zoodat hun bruto inkomen per jaar aanmerkelijk groo- ter is dan 350; het bedrag voor kost en in woning moet daarbij worden opgeteld, en dan is de verlaging met 50 per jaar niet onredelijk. De verlaging van de vergoeding tijdens vacantie houdt verband met de da ling der levensmiddelenprijzen, enz. De begrooting van Rosenburg wordt goed gekeurd. Bij het voorstel om het provinciaal sub sidie voor baggerwerk in de buitenhaven te Maassluis wederom voor 3 jaren vast te stellen, thans met een maximum van 5000 per jaar (vroeger 7000) dient de heer Bosman een voorstel in om het subsidie tot één jaar te beperken, welk voorstel ech ter geen ondersteuning vindt (de heer Van Boeven wees er op, dat door dat voorstel ook liet Rijkssubsidie op losse schroeven zou worden gezet), zoodat het niet in be handeling kwam. Het voorstel van Ged. Staten wordt aan genomen. Bij het voorstel om het tarief voor het veerrecht van Krimpen aan de Lek op Nieuw Lekkerland voor personen te bren gen op 6 cent (zooals vropger, doch verleden jaar was het verlaagd tot 5 cent) bepleit de heer Gardenier (S.D) handhaving van het 5 cents-tarief. Nadat de heeren Jan sen Maneschijn (A.R) en De Bruin (Ged. Staten) het voorstel van Ged Staten hadden verdedigd, diende de heer Gard nier een voorste! in om het tarief te stel len op 5 cent, welk voorstel met 50 tegen 20 stemmen wordt verworpen, waarna dat van Ged. Staten z.h.s wordt aangenomen. Bij het voorstel inzake subsidies voi restauraties van monumenten zegt mej. Meyer (RK.) dat zij er gaarne toe wil medewerken om deze werken te steunen. Zij moet zich echter ten aanzien van de restauratie van de kerk te Naaldwijk haar stem voorbehouden totdat Ged. Staten heb ben gesproken. Na de pauze voerden verschillende leden het woord over het al of niet suhsidieeren van restauratiewerken aan historische ge bouwen. Het voorstel Inzake de Ned. Herv. Kerk te Naaldwijk (20 pCt. subsidie in de kosten van de restauratie van kerk en toren tot ten hoogste 48.000 gelijkelijk te verdeelen over jaren 1933'38) wordt tenslotte met 44 tegen 21 stemmen aangenomen. De overige subsidies worden z.h.s. goedge keurd. Wegenverslag 1932 Bij de behandeling van het wegenverslag 1932 dringt de heer Trouw (Lib.) aan op de totstandbrenging van een rechtstreeksrhe nieuwe verbinding tusschen Rockanje, Hel voet en Nieuw Helvoet langs de kuststrook, inplaats van de verbinding, die meer Noorde lijk over het eiland loopt langs Heenvliet, doch waarbij Nieuw-Helvoet weinig belang heeft, te verbeteren. Voorts dringt hij bij Ged. Staten er op aan, verbetering te brengen in de verbinding van den Barendrechtschen en den Dordtschenweg De heer Diepenhorst (A.R.) acht de boom beplanting op den weg 's Gravendeel—Blaak schendijk—Dordtschcstraatweg een te groote luxe en hij vraagt verbetering van de ver binding Blaakschedijk—Dordtschestraatweg o.a. door het aanbrengen van een rijwielpad en het wegnemen van eenige obstakels voor DE GASTHUISKWESTIE TE GOES BEHANDELING IN DE GEMEENTERAAD De Goessche gemeenteraad heeft een ver gadering gehouden, die in hoofdzaak gewijd was aan de bespreking der Gasthuistekui^ ten. die zooals tijdens de vergadering werd medegedeeld over 1930 hebben bedragen 24 703. over 1931 20.270, over 1932 (ver moedelijk) 20.000 en over 1933 naar ra ming zullen bedragen 21.000. B. en W. hadden zich blijkens hun uitvoe rig praeadvies op het standpunt gesteld, dat de gemeente juridisch niet verplicht is die tekorten bij te passen Wel stelden zij voor, waar de gemeente zich wellicht uit een oogpunt van beleid niet geheel afzijdig zal kunnen houden, rapport van een des kundige, n.l. den heer Köniings, administra teur der gemeente-ziekenhuizen te Den Ilaag in te winnen. Ook stelden zij voor met in gang van 1 Jan a.s. de korting op de ta rieven voor de instellingen van buiten de stad in te trekken. Na bespreking werd met 7 tegen 4 stem men uitgesproken, dat de gemeente ni^t \erplirht is de tekorten van het gasthuis te dekken. In antwoord op gestelde vragen deelden de wethouders mede da* nnnr hun T.-on ng het gasthuishestuur zich ntol h9-.l schuldig gemaakt aan misleiding of aan op zettelijke pleging van grove nalatigheid. Het heeft naar beste weten getracht het Gast huis tot bloei te brengen. Wel was er in de administratie een achterstand, die ^lleen met nalatigheid is te betitelen. Voor een persoonlijke aansprakelijkheid van regen ten voor de tekorten Is er dan ook volgens n W. geen reden. De stichting zelf zal die moeten dekken. Het voorstel tot benoeming van ©en des kundige werd daarna met algemeene stem men aangenomen. Het voorstel tot wijziging der tarieven werd aangehouden. Daarna kwam in stemming het ln de vo rige vergadering aangehouden voorstel om garant te zijn voor een kasgeldleening van 15000. Enkele leden merkten nu op, dat na de gevallen principieele uitspraak dit voorstel van karakter is veranderd en een welwillend heid, een cadeau is geworden. Dit voorstel werd aangenomen met 8 te gen 4 stemmen. Het voorstel der S.D.A.P. tot Instelling in een commissie werd verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Voornaamste Nieuws. (biz. 1) De minister van Waterstaat deelt mede, dat ingrijpende veranderingen in de organi satie van de uitvoering der Zuiderzeewer ken noodig zullen zijn om een meer econo- mischen en commercieelen grondslag voor de inpolderingen te verkrijgen. Met de dijk voor de N. O. polder zal in 1933 niet worden begonnen. Benoemingen bij de landmacht r (Blz. 2) Heden in den vroegen morgen is de regee- ring-IIerriot, nadat zij inzake de schuld betaling aan de Ver. Staten de vertrouwens kwestie had gesteld, gevallen. Met groote meerderheid besloot de Kamer de betaling uit te stellen. De Belgische regeering is afgetreden. De BrocqueviHe heeft opdracht voor de nieuwe kabinetsformatie» Stuwdam gebroken in Westfalen. (blz. 3) Te Alkmaar is gisteren een vergadering gehouden van de Hollandsrhe Maatschappij van Landbouw ter voortzetting van de Cri sis vergadering. (blz. 5) Economische Problemen. De Indische Sui kermaatregelen. II. (blz. 7) In de Tweede Kamer is de behandeling der begrooting voor Economische Zaken en Arbeid voortgezet ln de avondvergadering is een begin gemaakt met de behandeling der begrooting van Waterstaat. DEN HAAG WETHOUDER Mr. S. DE VRIES Czn. Een maand bedrnsL Inzake den gezondheidstoestand van den wethouder voor sociale aangelegenheden, mr. S. de Vries Czn.. meldt men ons, dat de huisdokter, na gepleegd overleg met dr. De Jong van het Gemeente-Ziekenhuis, den wpthouder wegens aderontsteking in het linkerbeen volkomen bedrust gedurende een maand heeft voorgeschreven. Wethouder De Vries blijft de schriftetijke stukken intusschen thuis behandelen. 't Kerstfeest nadert, met vacanties, Boterkransen en cadeoux, Met z'n kerstboomheerlijkheden In *t café en op de soos; Feest van rood en rossig schijnsel In de villa en de hut, Tot de roode kaarsen-voorraad Eindelijk raakt uitgeput Mooie prenten en verhalen, Schitterende kerstlectuur Toovren huis aan huis een vroolijk Kerstfeestin karikatuur, En het rood blijkt over heer schend Door zijn wonderlijke gloed: Zegt het zélf niet, dat het alles, Alles voor je Heden doet? Voor het heden èn de toekomst Van ons hongerend geslacht Heeft ons blad de Kerstgedachte, Naar Gods Woord', bijeengebracht. Breng dat Kerstblad bij uw buren, Bij uw vrienden! Zaai het zaad Als het dag is! En dat is het: Dag van schoon omschenen kwaad. LEO LENS. De prijzen stelden wij zóó, dat verspreiding in ieders bereik ligt. Dit is voor zoover wij weten de goedkoopste Kerstlectuur- v er spreiding. Wij hopen, dat Gods zegen moge rusten ook op dit werk. Zaaien aan alle wateren en dan de uitkomst in Gods hand geven De prijs van 10 exemplaren is per stuk 10 ets.; van 10—25 ex. 9 ets.; van 25—50 ex. 8 ets.; van 50—100 ex. 7 ets.; van 100—250 ex. 6 ets.; van 250—500 ex. 5V2 ets.; van 500 en meer 5 ets. Delevering zal franco zijn. Waar de prijzen zoo laag zijn, ver zoeken wij vriendelijk dc betaling tegelijk te doen plaats hebben. Wij verzoeken dringend zoo spoedig mogelijk te bestellen. Men kan betalen aan ons Bureau, per postwissel of over ons gironummer DE DIRECTIE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1