|lirinur geihsdje(Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Drie kunnen meer dan één EERSTE BLAD. Hst socialisme aanvaard BINNENLAND. N.ï. HOUTHANDEL V.H. J, VAN SCHIJNDEL CO. IS» "SSfS ABONNEMENT >pr kwnrtnnl tn Lob!»n on In nlnnf- p[i vvimi n nu Mir.-i Imp is f2 35 Miinrii poi pusl f 2.35 |MilH>k«"sl»*n. *ei wpek f 0 18 Lmr hel Buitenland bij wekelijk- itIIP zi'ihIiiih „4 50 Bu dageiijksilie zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent □iet Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3836 ZATERDAG 10 DECEMBER 1932 lOVcBTEN. <EN Van 1 tol 5 regels.- t.ltf Elke regel meer0.22V« Ir.gez Mededeelingeo van 1—5 regels B 2.30 Elke regel meer1.45 Pil contrnrl belangrijke korting. Voor het bevragen ann 't bureau wordt berekend f 0.10 12e Jaargang De premie voor het aanbrengen van én abonné te verdienen, dat is zeker niet. moeilyk. Maar de extra-prijzen voor de wedstrijd lokken U bijzonder aan. Hoe speelt U het klaar die in de wacht te sleepen? IJ hebt natuurlijk wel een paar vrienden, ook lezers van ons blad, die in dezelfde omstandigheden verkeeren. WÜ gaan er gaarne mee accoord dat U de handen in elkaar slaat en gezamenlijk tracht een extra-prijs te behalen. Drie kunnen méér dan één. Helpt ons, vrienden, uit het Christelijk gezin de krant te ver wijderen, welke ge toch niet als uw levensgids en die uwer kinderen durft te betitelen! Los van elkander verteert onze kracht; hand aan hand verveelvoudigt ons vermogen. Maak de schare steeds greoter, welke het vaandel van de christelyke pers opheft. Nieuwe lezers per bon op te geven aan onze Administratie. DE DIRECTIE. Dit nummer bestaat uit VIER bladen „Ortl.odox Christen en toch socialist' Niet zonder ophef gaf ,de roode pers dezer dagen verslag van een vergade ring van 't Religieus Socialistisch Ver bond, waarin een predikant sprak over het onderwerp: „Waarom ik als ortho dox christen socialist ben". Onze indruk is, dat dit verslag een juist beeld geeft van het gesprokene en dat het daarom als basis voor een be spreking kan dieneniets, wat lang niet altijd het geval is, omdat de fijne onderscheidingen, waarop hier en in dit verband gelet moet worden, meestal voor den verslaggever terra incognita zjjn: onbegrepen dingen. Echter, uitgaande van de redelijke veronderstelling, dat hier aan den spre ker geen onrecht is aangedaan, lijkt ons dit verslag belangrijk genoeg er eenige aandacht aan te schenken. Wij kunnen bij de bespreking voorop stellen, dat wij het met menige uit spraak van dezen predikant hartelijk en roerend eens zijn. Enkele citaten bren gen we daarom ook naar voren; waarbij wjj gemakshalve maar over 't hoofd zien, dat hier meermalen van „Kerk" gesproken wordt, terwijl wij soms liever een ander woord zouden bezigen. Het staat nu echter eenmaal zoo, dat in fcreede kring het woord „Kerk" in di verse beteekenissen wordt gebruikt. Als wij dit echter buiten beschouwing laten en alleen op het zakelijke letten, dan zijn wij het volkomen met Ds. E. H. Wieringa eens, als hij zegt: De eerste fout der kerk was, „dat ze zich van alle terreinen terugtrok en zoodoende ten slotte op eigen terrein was aangewe zen." De gevolgen bleven niet uit. „Want de kerk, die het geloof bepaalt tot de eigen ziel, heeft geen notie van het koninkrijk Gods en is zeker mede schuldig aan de verwarring in het den ken van dezen tijd. Waar ze fouten zag in de maatschappij, worden die toege schreven aan de algemeene zondigheid van den mensch en wordt er aange maand tot christelijke gezindheid en goeden wil. De barre werkèlijkheid is hiermee echter niet geholpen." Wat hier gezegd wordt, is niet nieuw. Dr. Kuyper zei het op zijn wijze, welke zoo vaak herhaald is, dat het nu een versleten gemeenplaats geworden is. Maar treffend juist teekende hij de toe stand: de geloovigen, in 't bizonder de orthodoxe Christenen van protestant- schen huize zaten „met een boekske in een hoékske" en lieten de wereld aan zich zelf over. Tegen die zonde waarschuwde Dr. Kuyper en alle Christelijk politieke ac tie, niet alleen bij Protestanten, maar ook bij Roomsch-Katholieken, bewijst, dat in breede kring thans een andere opvatting gehuldigd wordt, dat de Christenen het leerden verstaan, van Godswege een roeping te, hebben ook tegenover staat en maatschappij en niet alleen tegenover kerk en school. O, het is zoo gemakkelijk de fouten op menig terrein toe te schrijven aan de algemeene zondigheid van den mensch. Vooral, omdat die waarheid niet te loo chenen valt, doch nooit tot berusting in onrecht, hetzy voor ons zelf, hetzij voor anderen, leiden mag. Men deelt de waarheid en doet haar dus te kort, ^ils men zegt, dat verandering des harten alles is; waaraan men dan nog gaarne toevoegde, dat zulks niet aan den mensch ligt, doch dat alles van Gods genade afhangt. Zoo werd valsche lijde lijkheid gekweekt en het is, zooals thans deze predikant zegt: men had het te druk met de zieltjes en liet het lichaam, dat er toch bij hoort, ondergaanof, breeder gezien en uitgesproken: men had alleen oog voor eigen geestelijke nood en niet voor die van land en volk op stoffelijk en zedelijk gebied. Dat is gelukkig in menig opzicht anders en beter geworden. Doch met dezen predikant zegt ook thans elk SchriftgeioovigeMeer dan alle aard- sche vooruitgang „is voor mij de bijbel- sche boodschap, d. i. de boodschap van schepping, zonde en verlossing. Geloof in de schepping brengt mee de dualiteit van Schepper en schepsel, dit is niet een wereldbeschouwing,' maar de concrete ontmoeting .van het schepsel met God. Er is dus geen sprake meer van de vrije persoonlijkheid, deze is gebonden en er is over hem beschikt. Dit leidt niet tot een passieve houding, maar tot het concrete gebodgij zult God liefheb ben met geheel uw ziel en uw naaste als uzelf. Maar hierin is de mensch altijd te kort geschoten en dat is geen noodlot, maar zonde. We staan echter allen on der het oordeel en de genade Gods. En aan het einde der historie de verlossing, het geloof én 4e hoop op de heerschappij Gods." Uit deze geloofsbelijdenis blijkt wel overduidelijk, dat deze spreker het ïiiet eens is „met de oorspronkelijke socialis tische wereldbeschouwing, getaxeerd op dezelfde filosofische opvatting waarop het liberalisme steunt en die humanis tisch georiënteerd is en de toekomst - staat stelt in de plaats van het konink rijk Gods." En hij voegt er zelfs aan toe, dat hij „wars is van illusies en utopieën"doch daarom doet het zoo vreemd aan, dat hij nochtans „het socialisme wil aanvaar den met alle lijden en teleurstelling, dat het met zich brengt". Hier is een gedachtengang, welke zich niet laat verklaren; hier is een bemin nelijke oppervlakkigheid aan het woord, welke meer Christenen op een dwaal weg heeft gebracht. Zij zeiden met dezen spreker, volstrekt niet zonder reden: „Het socialisme, met al zijn on gelijk,, heeft toch den schreeuw naar gerechtigheid en is "n boetprediking" voor een dood Christendommaar een maal ingelijfd bij de sociaal-democratie verloren zij hun geloof in God of in het socialisme. De spreker voor het religieus socia lisme moge nu in volle oprechtheid be weren, dat de Kerk prat gaat op haar goede werken; eens komt hopelijk de tijd, dat hij zal erkennen: in die Kerk is toch het Woord Gods en de prediking der genade; een schat en een rijkdom, welke men bij het socialisme tevergeefs zoekt en waarnaar te zoeken daar dwaasheid heet. Hij heeft er slechts op te letten, hoe in hetzelfde nummer van de krant, waarin het verslag van zijn rede staat, een leider dier beweging met welbeha gen schrijft: „Maar merkwaardig ge noeg rustte men niet vóór men de deu ren van een andere kerk open had (voor de beëediging der Burgerwacht-officie ren). Een kerk moest het zijn. De per verse behoefte van een klasse, die zich overleefd heeft." De Kerk een perverse behoefte van een klasse, die zich zelf overleefd heeft. Deze schrijver in zijn vijandschap ver geet, wat door de eeuwen heen waar heid bleek: een klasse, die aan de Kerk dat is hier het geloof in den Bijbel vasthoudt, overleeft zich nooit. Zy heeft telkens weer nieuwe kracht. Wü denken hier onwillekeurig aan de mededeelingen, welke Ds. Rifks, van de „hulpbehoevend-" Hortndsche Kerk i~ Roubaix (waar binnenkort ook de eer ste Christelijke school gesticht wordt boven Parijs), de eenige Protestantsche kerk in Noord-Frankrijk dezer dagen in verschillende samenkomsten deed. Och, zoo zei hjj, men beweert tegen woordig zoo vaak, dat de Bijbel afge daan heeft; hij spreekt geen woord meer mee in de wereld en de wereld geschiedenis. Maar wij, Christusbelij ders in den vreemde, ervaren het dage lijks anders. Hoe heerlijk is 't van ons Hollandsch volk te mogen zeggen: Als er tien Ne derlanders als vreemdelingen in 't bui tenland verkeeren, dan is er gelukkig altijd minstens één bij, die een Bijbel, of mogelijk maar een Nieuw-Testament in zijn kleerenkoffer heeft. Nooit keert dat Woord ledig terug. Het heeft zelfs geen predikant of zen deling noodig om het te verklaren, als het maar in de taal van den lezer ge schreven is. Veertig kilometer van Rou- baix werd dezer dagen een Christelijke gemeente „ontdekt", omdat een Hollan der uit Zeist zijn landgenooten was gaan voorlezen uit den Bijbel. Men zong er de psalmen op wonderlijke wijzen, b.v. van het Wilhelmus, omdat men geen muziek had; doch men bad en las en zeng.- Dat doet het Woord Gods aan de har ten en zou het dan het leven onberoerd laten? Of, zou bet zich kunnen verdra gen met een maatschappij-beschouwing, welke dat Woord tot elke prijs negeert, indien niet bespot en hoont, zoo vaak daarvoor de gelegenheid te vinden is. De orthodoxe predikant, die waant tegelijkertijd christen en- socialist te kunnen zijn, moge dan zéggen, dat de „Kerk" niets heeft om zich op te beroe men, dit worde hem gereedelijk toe gestemd; want de Kerk heeft niéts van zich zelf, doch alles van Christus, ook de liefde tot de broeders, waarop we dezer dagen nog mochten wijzen. Maai de „Kerk" mag wel roemen, dat zij de woorden des eeuwigen levens ontvangen heeft, en die overwinnen de wereld en werpen een eigen licht op alle aardsche verhoudingén. ZEPPELIN-VERBINDING MET NEDERLANDSCH-INDIE Dr. ECKENER NAAR NED -INDIE Naar wij vernemen zal Dr. Eckener op 30 December a.s met hert mailschip „Baloeran' van de Rotterdamsche Lloyd van Marseille naar Nederlandsch-Indië vertrekken. Dr- Eckener zal de reis tot Suez meemaken en één week in Egypte blijven. Vervolgens zal Dr. Eckener met het motorvrachtschip „Talisso" va!n de Maatschappij „Nederland", dat in ballast vaart, de reis naar Ned.Indië voortzetten. Dr. Eckener heeft besloten om met het laatstgenoemde schip de reis te vervolgen, om zoodoende in.de gelegenheid te zijn langs de bijzondere route, welke het schip neemt, de meteorologische toestanden te besturiee- ren, in het bijzonder die van den equator Dp aankomst van Dr Eckener in Nederlandsch- Indië zal vermoedelijk eind Januari plaat® hebben. Dr. Eckener is voornemens twee a drie weken in Ned-Indië te verblijven. Hii zal vergezeld worden door den heer J. E van Tijen, die als vertegenwoordiger van het „Syndicaat voor Luchtschepenverkecr met Nederlandsch-Indië" de reis zal mee- maken. DE VISCHHANDEL TE IJMUIDEN STILGELEGD PROTEST TEGEN DE CERTIFICATEN. Als gevolg van de ontevredenheid over de door de regeering ingevoerde certificaten en consenten voor den uitvoer van visch naar België, Frankrijk en Luxemburg hebben de samenwerkende exporteurs te IJmuidcn be sloten bun zaken te sluiten. De vischhandelarcn zien in deze maat regelen een ernstige bedreiging van hun za ken, terwijl zij voorts wonsehen te protesten, ren tegen liet feit, dat dp kosten aan de in voering van d"ze certificaten verbnnden. welke maatregelen alleen bedoeld zijn als steun der reederijen, door hen betaald moe ten worden in den vorm van een voor d* certificatie te betalen tarief berekend tegen een vergoeding van 10 cent per 10 K.G. netto visch. Vele groothandelaren zullen er toe over gaan hun personeel te ontslaan. Men ver wacht door dit besluit een grnote ontredde ring van het geheele visscherijhedrijf, te meer daar ook de hinnenlnndsche handela ren achter de exporteurs staan. Per radio zijn schepen op zee gewaar schuwd geen visch aan te voeren. Men meldt ons vanmorgen uit TJmuiden: Er waren heden zeven trawlers en drie loggers binnen. Slechts de vangst van één der loggers werd gedeeltelijk verkocht De reoders hebben het klaarblijkelijk niet aan gedurfd den handel aan den tand te voelen. Heden zuilen de vischhandelaars opnieuw de kwestie bespreken. BELGIE'S MILITAIRE VERDRAGEN NAAR VOLLEDIGE PUBLICATIE? De heer dr. M o 11 e r heeft aan don Mi nister van Buitenlandsche Zaken gevraagd, of, zoo de Fran«ch-Relgische militaire over eenkomst moehl worden vernieuwd, de Mi nister bereid is op grond van art. 18 van het Volkenbondsverdrag te vorderen, dat door bet secretariaat ter registra'ie en ter open baarmaking niet met een loutere kennis geving omtrent de vernieuwing genoegen zal worden genomen, doch sleoh's met de mede deeling van den volledigen tekst van de overeenkomst zelf? ROTTERDAM EN DE NEDERL. SPOORWEGEN GEEN GROOT STATION-ZUID? Naar de Memorie van Antwoord betreffen de de Rijkswatcrstaatshegrooting mededeelt, is er tusschcn de directie der Ned. Spoorwe gen en de gemeente Rotterdam omtrent de sjioorwegplanncn overeenstemming bereikt. Nader o\erlcg zal verder over de uitwerking worden gepleegd; hierbij zal ook hPt vraag stuk van een nieuw station Rotterdam—Zuid met toeleidende wegen in behandeling komen. De electrificatie van den spoorweg Rotter dam— Dordrecht is geen uitvloeisel van doze plannen. Intusschcn sohijnt de mogelijkheid niet uitgesloten, dat als gevolg daarvan de behoefte aan een groot station-Zuid zal ver minderen en dat met een eenvoudiger oplos sing kan worden volstaan- ROTTERDAM-HAAMSTEDE- VLISSINGEN De Midd. Crt. meldt, dat er groot gevaar beslaat, dat de Zeeuwsche luchtlijn volgend jaar nirt door de K. L. M zal worden geëx ploiteerd en wel omdat het vliegterrein te Haamstede, dat aanvankelijk twee maal door waterstaat als noodlandingslcrrein was goed gekeurd, thans, nu het gaat om een vaste lijn, naar liet oordeel van den betrokken dienst, niet voldoet aan de gestelde eischon. Ook de K. L. M heeft volgens het bericht ondervonden dat dit terrein niet voor 100 pet, goed 'is- Mocht niet té Haamstede kun nen worden geland, dan zal de heele Zoeuw- sclie luchtlijn vervallen, want de dienst droef voornamelijk op den dienst Rotterdam —Haamstede. DE BRUG BIJ MOERDIJK De plannen voor den bouw van de brug ovef het Hollandsch Diep zijn, volgens de Memorie van Antwoord inzake de Bcgroo- ting van Waterstaat, nog niet gereed en he. onderzoek omtrent de juiste plaats van de brug nabij Moerdijk is nog niet geëindigd. Intusschen wordt erop gerekend, dat in 193:5 met de uitvoering van de werken zal kun nen worden aangevangen. Aan Moerdijk als plaats voor de brug blijft de minister verre de voorkeur geven- boven Willemstad. NEDERL. SPOORWEGEN OOK JONG PERSONEEL OP WACHTGELD? Naar de „Tel." verneemt heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen aan den Pprsoneelraad bericht, dat zij er vermoede lijk toe over zal gaan ook jong personeel in de toekomst op wachtgeld te stellen. De di rectie heeft zich er niet over uitgelaten welk personeel zij hiervoor in aanmerking denkt te laten komen Er zou echter een groot aantal leerling- machinisten overcompleet zijn bij den dienst van tractie. Het is daarom niet uitgesloten te achten dat. indien tot opwachtgeldstelMng wordt overgegaan, dit een aantal leden van hel macliinepersoneel zal treffen. De Personeelraad zal zich thans tot de di rectie wenden met de vraag, welk personeel zij bedoelt- ZONDERLINGE METHODE In „Mededeelingen van den Bond van Ambtenaren bij Dep. van Alg. Bestuur en Hooge College van Staat" lezen wij: „Bij eenige Departementen en diensten, waarvan per 1 Janu.-iri a.s. een aantal nmb tenaren op wachtgeld zullen worden gesteld heeft men het n.b. oirbaar geacht in den lautslcn tijd nieuw personeel (geen wacht gelders) aan te nemen. Men moet zich «le gemoedsgesteldheid kun ncn indenken van iemand, die den Staai larenlang beeft gediend, eerstdaags op wacht geld komt en intusschcn moet ervaren, dut bij zijn dienst, werk dat ook hij kan ver richten, door nieuwelingen zal worden ge daan. Is bet niet om opstandig te worden? En waar blijft ten slotte de bezuiniging, als naast de wachtgelden, nog salarissen voor nieuw personeel moet worden uitbe taald. Als het nu eenmaal zoo moet zijn, dat per 1 Januari a.s. een deel van liet personeel op wachtgeld wordt gesteld, dan verwachten wij zeer stellig, dat de Regeering een aan schrijving zal richten ot alle Hoofden van Diensten, dat al het in de laatste maanden aangenomen nieuwe personeel op dcnzelfden datum dient te worden ontslagen en dat hun werk zal moeten worden verricht door wachtgelders." Het ware wel gewenscht Indien ook kon worden aangegeven waar deze zonderlinge hezuinigingsmethorle wordt toegepast. Dan kon het geval of geldt het meer dan één departement? behoorlijk worden onder zocht. BESCHAVINGSPEIL! GENEESMEESTER, GENEES U ZELF. De roode pers beklaagt zich nog al eens, dat zij en de voonnannen, wier publiek op- tieden zij verdedigen moet, door commu nisten en andere icvolutionairen onbehoor .-ijk bejegend worden. Het zal wel waar zijn; maar de vraag rijst of er op het Hekelveld n.et een extra gun stige geicgenneid is voor het exposeeren van een portret vanUilenspiegel. De taal is gansch Het Volk, schreven we omaugs oil de rooue pers, hierop rea- gcerend, deed dat op een manier, welke ons tot de vraag bracht, of zij nu eens wilde toonen. dat ze óók wel fatsoenlijk Hol landsch kan schrijven. Immers, met onge wone vriendelijkheid heette net: „De zaak is, dat het blad nog veel meer dun aau de waarheid over de liberale politiek gelegen is aan het tekeer gaan tegen de socialistische pers. Rijak of niet, daarop moet afgegeven worden. Ook eeu politieke opvoedung van de lezersl" We waren door dit zachtaardige antwoord zoo vertaederd. dat we ons vleiden met lIp hoop: onze vermaning vond, zooals met goede woorden soms meer liet geval is, een goei.a plaats. Ach. het was ijdele hoop. Uit volgende nummers van de roode peis raapten we o.m. onderstaande vriendelijkheden op: Dit bevestigt wat w'j reeds meermalen ook voor andere vakken, betoogd hebben dat deze merkwaardige regeering, in- stede van in crisistijd zooveel mogelijk voor werk te zorgen, integendeel de werkloosheid bevordert en daarmee waarschijnlijk een unicum is onder aLe regieringen ter wereld. De oorzaak is de loons verlagingsbezetenheid van dit regeerend stel. Het eenige, waar over men zich lichtelijk verwonderen kan, is dat deze kwaadwillige politiek bij voortduring geduld wordt ook door partijen en paitijdeelen, die eich democratisch noemen. Let op de beschaafde uitspraken welke w:J onderstreepten en op het antwoord, dat Minister Ruys gisteren, namens „dit re geerend stel", gaf. In een ander nummer kon men lezen tegen hot lib. Handelsblad: En als men dan de leeningsmoeilljk- heden van Amsterdam aan zulk kwaad aardig en leugenachtig gestook van de liberale geldschieterspers wijt, verdraait de Pijpenmarkt-redactie nog in vrome onschuld de valsche ©ogen. Of Colijn wel eens misramingen ge maakt heeft? Opzettelijke misramingen zijn eigenlijk geen misramingen. Wel een moeilijke vraag! Mosterd wordt in Nederland inderdaad nog verbouwd. Wij kunnen ons wel een historicus voorstellen, die volkomen onpartijdig is maar wij gelooven niet, dat hij groot succes zou hebben. Groote historici heb ben luin eigen meening en zetten die voorop. Inderdaad wordt In Nederland nog mos terd verbouwd. F.n soms dient men deze od na de maaltijd. Maar de volkomen onpar tijdige historicus krijgt, vast geen uitnoodi- ging om in de redactie van de roode pers te treden. Stel u voor, wat moest men d.iar met zoo 'n onbruikbaar mensch beginnen'? Op het Hekelveld moet men peper on mos'erd kunnen verbouwen, malen en ver werken. RIJKSWERKINRICHTINGEN Het Kon. besluit tot opheffing van de rijks werkinrichting voor mannen te Hoorn en in richting van een nieuwe rijkswerkinrichting te Groningen, alsmede tot overbrenging van de rijkswerkinrichting voor vrouwen van Gorinchom naar Breda zal met ingang van :i dezer in werking treden. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Prof. Veraart is uit de R.-K. Staatspartij getreden. De exporteurs te IJmuiden besluiten hun zaken stil te leggen als protest tegen regee- ringsmaatregelen. Dr. Eckener zal in vchand met de Zep pelin-plannen op 30 December naar Indië vertrekken. Het is mogelijk dat de luchtlijn Rotterdam- Haamstede-Vlissingen zal wo -den opgeheven. In de Memorie van Antwoord op de Wa- terstaatsbeg ooting zegt de minister te ver trouwen, dat met de bouw van de Moerdijk- brug in 1933 zal worden begonnen. Omtrent de spoorwegplannen wordt nader overleg ge pleegd met het gemeentebestuur van Rot terdam. (BI* De Duitsche Rijksdag is tot half Januari verdaagd. De oneenigheid in de Hitlerpartij is bij gelegd. Amerika's antwoord aan Frankrijk. De Fransche Kamercommissies tegen betaling op 15 December. De besprekingen te Genève over de Duit sche gclijkl>erechtiging worden vandaag nog voortgezet. Het Chineesch-Japanseh geschil is naar de Commissie van Negentien verwezen. Onze landgenoot Pelt directeur van de informatie-afdeeling van den Volkenbond? - De P. C. Hooft wordt naar het dok gesleept, (blz. 3) Dr. A. Szabo, vooraanstaand leider in het Geref. Kerkelijk leven van Hongarije, t (hlz. 5) De Amsterdamsche Gemeenteraad heeft de gemeentebegrooting goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft de behandeling van de begrooting voor Economische Zaken en Arbeid voortgezet. PROF. VERAART EXIT Gisteravond heeft prof. dr. J. A. Veraart voor de democratische studieclub vaii de R.K. kiesvereeniging Rijkskieskring 's-Gra- venhage een rode gehouden over „de lieslis- sing der Katholieke democraten". Hij vertel de dat hij zich door de verwerping up de jong ste Partij-raadsvergadering van alle „staat kundig- en economisch-doinociatisclie nmcti- dementen" gedwongen ziet uit de R.K. Staats partij te treden. Na de wijze, waarop de professor in de laatste weken is opgetreden, verbaast dat niet. Men begrijpt alleen maar niet, waar <ie dolende ridder nu terecht moet komen. Kr zijn zooveel demoeraten in soorten, ook bij de rnomsch-katholieken, dat de keuze al moeilijker wordt. WERKENDAM A.-R. PROPAGANDACLUB Alhier werd opgericht met plm. 25 leden een A.R. Propagandaclub. Als voorzitter werd gekozen de heer J. Visser Jzn. (Zand- wei), de lieer Z. Wijnands als secretaris. Verdere bestuursleden zijn de heeren W. Brienen, G. M. Kortcnhoeve en G. v. Oord J.Jzn. Vrijdag 23 Dec. a.s. hoopt men een verga dering te houden, waar door den heer Brie- HET AANLOKKELIJK GEVAAR Het eerste ijs eischt elk jaar vele kinderlevens. Daarom opqepast, jonqens en meisjes! Men moet zich nooit wagen over ijs van éhx nacht. En honderden kinderen hebben reeds ondervonden: één oogenblik van onbedachtzaamheid.... 1 OOSTZEEDIJK No. 228, R0AM ZAGERIJ EN !>.- „RIJ:

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1