riep. Zij riep den hond om haar te volgen, tot in Dawie's kamer, voor zijn bed. „Het julle Dawie se hond gebring?", was de eerste vraag waarmee hij zijn moeder begroette. Zij nam zijn verma gerde handje en legde dit op den hon denkop. „Dawie se hond! Dawie se hond!", fluisterde hij. Dat was alles, maar het was genoeg. Er was een hemelsche glans van tevredenheid en geluk op zijn gezichtje. Zoo draaide hij zich om en viel in slaap. En de oude dominee? Zijn aangezicht was als var. een man die op den berg top is geweest en God gezien heeft. De wonderlijke almacht tn liefde van zijn Vader was gten onbekend ding voor hem. „Dit is die Heer se werk, en dit is wonderlik in ons oë". Dat was alles wat hij zeide. Toen knielde hij neer, en Jankte zijn God met zijn geheele hart. De vrouw knielde naast hem neer, in aanbidding. Terwijl hij de kamer verliet zeide zij: „IJ tee, Dominee, wat daarvan?" „Ag, die het ek heeltemaal vergeet Neen jij dit tog maar. Mij voedsel is om die wil van Hem wat mij gestuur het te doen". Het gebed vermag veel. De Heer van hemel en aarde had een redeloos dier bestemd om het leven van een klein kind. en de ziel van een wanhopige moeder te redden! Ons wekelijksch knippatroon We geven hier een smaakvol, maar eenvoudig gelegenheidstoiletje, een avondjurk uit lichtblauwe kantstof, met afneembaar jakje, waarvan de punten zich van voren kruisen, en rug waarts geknoopt worden. Het knippatroon is verkrijgbaar in dc maten 44 en 48 en kost 0.80 Men kan het bestellen bij de afdeeling Knip patronen van de Uitgeversmaatschap pij „De Mijlpaal" postbox 175 Amster dam. Het bedrag kan worden gegireerd op postrekening 41632, of geaonden per postwissel. Men wordt vriendelijk verzocht niet alleen de maat, maar ook het patroon nummer (J. 5808) op te geven. Handwerken Zonder twijfel beleeft het handwerken in onzen tijd een nieuwen opbloei. Neen. niet de handwerkjes uit groot moeders tijd, U zult ze wel eens hebben gezien, die „schattige" en tegelijk on bruikbare dingetjes. Tegenwoordig moet het niet alleen mooi, maar ook practisch en bruikbaar wezen. Een thee- of koffietafel, waarop een tafellaken ligt met kleurig geborduur de motieven en •.•and, met bijpassende vingerdoeksel en theewarmer, zal stellig een heel wat gezelliger en vriendelijker indruk maken dan het conventioneele witte tafellaken, dat zoo troosteloos onpersoonlijk is! Echter, bij het borduren moeten we niet krampachtig vasthouden aan rozen en andere bloemen. Mooie, ge- st.vleerde bloemen of planten zullen nooit onmodern worden en ook nio- mands smaakgevoel kwetsen. Deze s3 manier van borduren heeft bovendien nog het voordeel, dat het vlugger en vlotter gaat, want het motief behoeft immers niet „natuurgetrouw" te wor den uitgewerkt? Wel zullen we erop moeten letten, dat het bord uur- materiaal kleur- en waschecht is. Zeer modern zijn op het oogenblik ook de handwerkjes met tusschenzetsels, De Cameleon en de Mode Wreedheid of onnadenkendheid? De laatste jaren zien wij onder de luxuese ledersoorten, die gebruikt worden voor fijn damesschoeisel, voor tasschen, portemonnaics en dergelijko weer heel veel leder van slangen, hage dissen, cameieons, enz. Laatstgenoem de diertjes hebben reeds vroeger een rol in de damesmode gespeeld, totdat de Vereeniging tot Bescherming van Dieren te New York daaraan een einde wist te maken. In den winter van 1896 sierden de Amerikaansche dames namelijk haar toilet met levende cameieons, die die er ongemeen en kostbaar uitzien. En men behoeft daarvoo geen schets te maken. Groote en kleine kleedjes, op deze manier bewerkt, zullen veel voldoening geven, zoowel bij het ver vaardigen, als in het gebruik. Op de tweede teekening zien we nog een aaidigen theewarmer die we heel vlug zelf kunnen maken. Het is een driehoekig model. We kunnen hem naar verkiezing met den platsteek bor duren op stramien, dan wel haken of breier. in verschillende tinten wol. Moderne, prettige kleurcombinaties zijn bijvoorbeeld: oranje-geel-zwart of mosgroen-parkietgroen-geel, of koren- blauw-lichtblauw-wit. Maar natuurlijk zijn er ook nog talrijke andere combi naties te bedenken, en ook kleuren, die harmonieeren met die van het interieur zullen het goed ioen. De bolronde rand, die de drie deelen, waaruit de theewarmer bestaat, bij el- kaai houdt, wordt met den overhand- schen steek, en eveneens van wol ge maakt Als materiaal voor den theewarmer kunnen we uitsluitend wol of halfwol- halfzijde nemen Dit is nu eens een werkje, waarvoor heel weinig handigheid of geduld noo- dig is, en geen huismoeder zal het ddiirom, of om dc kosten, behoeven te laten I aan een gouden kettinkje lagen en met een luxe speld aan de kleeding wa ren vastgehecht! Eenige jaren daar voor sierden zij zich met fraaie tor ren, die uit Brazilië kwamen. Deze mode dagtekende van de wereld tentoonstelling van Chicago. In de 6ectie„Florida" was daar een exposant, die aldus aan een ke:ting vastgelegde cameleons verkocht, en daarvan dui zendtallen s.eet. Dc cameieons maakten opgang. Dc vraag nam voortdurend toe en hield sedert dien tijd niet op. Een Fransch koopman in Broadway te New York, die ze aanvankelijk voor een dollar per stuk verkocht, moest door de concurrentie gedwongen dien prijs geleidelijk laten dalen tot 27 dol lar-cent, Deze, koopman was de eerste, die tengevolge van het krachtig optreden van de Vereeniging tot Bescherming van Dieren, den verkoop staakte, na tuurlijk tot grooten spijt van zijn klan ten. Sedert werd het moeilijker, zich cameleons te verschaffen en steeg 'Je prijs weder tot een dollar, en hooger. De dames, die cameieons „droegen", be- handelden deze diertjes als haar dia manten en paarlen. *.ij voedden ze vol strekt niet en beschutten ze evenmin tegen de koude. Ze stierven dan ook bij honderden, en de dames dans en den ganschen nacht door met de stervende cameleons op de borst, totdat 'enlaatste de overheid aan deze zoo barbaarsche mode een eind® mapkte. Als men zooiets leest, komt men onwil lekeurig tot de vraag, of het gebruiken van veeren, pelzen, en dergelijke, lou ter om daarmede de kleeding op te sieren, uit Christelijk oogpunt niet streng af te keuren is? Het dier is ons tot voedsel gegeven, en voor dit doel mogen wij het dan ook dooden, even als in gevallen van zelfverdediging. Maar mogen wij aan dieren ook het leven nemen, alleen maar uit zucht naar opschik? Ik geloof dat deze vraag on kennend moet worden beantwoord. Misschien is dit iets, om eens over na te denken? Het Boek voor de Vrouw Joodsche Riten en Symbolen Menige lezeres zal even verbaasd op kijken, bij het lezen van dezen titel, en deze verbazing zal nog toenemen, als ze hoort, dat de schrijver van dit boek, de heer S. Ph. de Vries, een rabbijn ia. Wat heben wij nu (met den klemtoon op wijj, aan zóón boek, hoor ik ai zeggen. Mag ik U eerst eens iets vertellen van den inhoud? De geleerde schrijver, die, dit zij en passant opgemerkt, zulk een buitengewoon prettige manier van vertellen heeft, verhaalt m dezen bun dei opstellen over de Joodsche sym boliek „van de wieg tot het graf". Wij leeren er het hedendaagsche Joodsche leven, dat nog zoo heel sterk een ge- zins. en gemeenschapsleven is, op in tieme wijze uit kennen, en bespeuren er vooral heel duidelijk uit, hoe de positie der vrouw in dezen kring is, een anderssoortige, en toch in vele op zichten overeenkomstige als in onze eigen christelijke gezinnen. Heel uitvoe rig, in een tiental hoofdstukken, behan delt hij o.m. de ritueele spijsbereiding. Wij krijgen daardoor als het ware een blik in de Joodsche keuken, waarin wij de vrouw des huizes met toewijding aan den arbeid vinden. Zij is in vele opzichten de beschermster en draag ster van de oude Joodsche tradities, 't Is voor christenvrouwen heel belang wekkend, deze hoofdstukken eens echt op haar getnak te lezen. Op bijzonder prettige manier leert deze ltabbijn ons het oude Bondsvolk kennen. Alleen reeds hierom is dit boek voor ons waardevol, het verruimt onzen blik. Maar bovendien vormt het een achter grond, waartegen wij in gedachten de Bijbelsche figuren zien afsteken. Deze komen ons, ook hierdoor, in me nig opzicht veel nader. Het is voor ons leerzaam en mooi, te weten hoe men in het Jodendom gekomen is tot opvattingen, die ons zoo vreemd en veraf lijken. Indien wij in gedachten houden( hoe Jodendom en Christendom oorspronkelijk op één wortel stoelden, zullen wij in het eerste zeer veel beter leeren begrijpen, en zelfs waar- deeren, al is van aanvaarden na tuurlijk geen sprake en zal ook het tweede, ons eigen geloof, voor ons op nieuw aar. glans en diepte winnen. Daarom kunnen wij dc lectuur van dit echt-Joodsche boek, juist omdat het ècht-Joodsch is, van harte aanbe velen. Het verscneen bij Thieme en Co. te Zutphen, en werd door de uitge vers in een prachtig gewaad gestoken. Een ware schat van interessante af beeldingen, meerendecls uitstekend geslaagd, verlucht en verlevendigt den tekst. o Wat zullen wij* eten Menu's voor heel de week ZONDAGVleeschragout, gekookte aardappelen. Bitterkoekjesrijst. MAANDAG: Parelgortsoep, jachtscho tel, fruit. DINSDAG: Stamppot van boonen. Broodwafeltjes. WOENSuAG: Brusselsch lof met kaas saus. Gekookte aardappelen, ge hakt. Chocoladepudding. DONDERDAG: Bruineboonensoep. Stamppot van boerenkool met rookworst. Fruit. VRIJDAG: Roode kool, gekookte aard appelen, gebakken bokking. Maca roni met ham en kaas. ZATERDAG: Snijboontjes, gekookte aardappelen, biefstuk. De weg naar het hart Menu's, recepten, enz. Vleeschragout. Soepvleesch of zachtjesaan gaar ge kookt vleesch, opgezet met koud water en zout, aan plakjes snijden en stoven in een gekruide saus, waarbij op het laatst een scheut wijn of een weinig citroensap; het opbrengen met augurk- i". komkommers of kappertjes. Dit vleesch ook wel, aan schijfjes gesneden, paneeren en bakken met boter, dan bedruppelen met wat citroensap of wat aroma. Voor het paneeren het vleesch door eiwit, even geklopt met een paar druppels water, halen, dan door paneer meel of beschuitkruim. Een paar uitjes fruiten met boter naar verkiezing met nog wat spek) en bloem, daarbij wat bouillon of jus voegen met wat thijm, kruidnagelen, citroensap, en de stukjes gekookt of gebraden vleeschdit even laten door koken en afmaken met een eierdooier of een scheutje wijn. Bitterkoekjesrijst. 450 gr. in 1 L. melk gaar gekookte rijst vermengen met 150 gr. bitterkoekjes- kruim, 50 gr. boter, 50 gr. suiker en een geklopt ei; ze dan nog even ver warmen en met bitlerkoekjeskruim, boter en suiker bedekken; de bitter koekjes, even in de kokende melk on dergedompeld, of in rum geweekt, ook wel laag om laag met de rijst (nu 200 gr. per liter melk) in een schoteltje schikken; dit afwerken als boven en even in den oven zetten. Jachtschotel. 4 L. gekookte aardappelschijfjes .met wat noot, 250 gr. fijngesneden vleesch- resten met peper of kerry en y2 L. appelschijfjes, opgebraden met wat ge snipperde uitjes aan lagen In een be boterd schoteltje leggen, bovenop een laag aardappelen en gebakken uitjes door elkaar; dit overgieten met een paar kopjes al of niet gekruide bouil lon en, met beschuitkruim en boter bedekt, in den oven laten bruinen. Broodwafeltjes. Sneedjes oud brood zonder korst, halve beschuitbollen of beschuiten met boter besmeren en met kaneel en suiker be strooien; ze met de besmeerde kanten tegen elkaar, in een dik beboterd wa felijzer leggen en ze op een zacht vuur bakken; ze warm opbrengen, bedrup peld met citroen of cognac en be strooid met poedersuiker; tusschen de sneetjes ook wel wat jam, of wat room- of eiervla leggen. Brusselsch lof met kaassaus. De buitenste aangestoken blaadjes wegnemen; het lof wasschen en de stronkjes in hun geheel zachtjes gaar koken in een weinig kokend water en zout; ze met noot bestrooien, en met gesmolten boter overgieten. Het lof ook wel nog even, maar een halt uurtje koken, opstoven in een melk- of room- sausje, van b.v. 50 Gr. boter, 25 Gr. bloem, 1/3 L. melk of room, wat peper, noot en een weinig zout voor i K.G. groente. Of deze groenten even in boter licht fruiten; ze dan met nog wat boter en zout gaar smoren, en er, zoo ge- wenscht, wat room, peper en citroensap of witten wijn bijvoegen. Of wel het lof snijden, wasschen en opzetten met hel aanhangende water; het laten koken tot het vocht bijna verdampt is; het dan stoven en afmaken als andijvie met zout, noot, beschuitkruim, of in melk geweekt brood, en een stuk boter in bloem en zoo gewenschi, een ei aan toevoegen. 50 Gr. boter en 25 Gr. bloem op het vuur vermengen; daar bijvoegen l/2 L. melk of bouillon en 1 d.L. room of een eierdooier, al of niet met het geklopte eiwit; er dan 50 Gr. geraspte kaas aan toevoegen. Het lof even opkoken en het in een be boterden schotel, laag om laag met kaassaus, wat beschuitkruim en boter bovenop, in den oven verder gaar stoven. Chocoladepudding. 4 L. melk koken met een stukje vanille; daar bijvoegen 150 Gr. suiker en 60 Gr. chocolade, aangemaakt met wat van de melk; dit even laten door koken en van het vuur binden met 50 Gr. gelatine; den pudding laten afkoe len in een met amandelolie of eiwit bestreken vorm en opbrengen met amandel-, vanilleof rumsaus. Ook wel een paar eierdooiers kloppen met 5 d 6 lepels suiker en vermengen met 30 Gr. maïzena en 60 Gr. chocolade; hierbij langzaamaan Vfc kokende vanille- melk roeren en alles op een zacht vuur even, roerend, laten doorkoken; den pudding laten afkoelen in een met wa. ter omgespoelden vorm. Bruineboonensoep. Een paar gehakte uitjes, of een prel- stangetje, en V2 bosje selderij met wat peper en zout in 50 Gr. boter laten gaar smoren; hier bijvoegen 2 d.L. fijnge wreven gekookte boonen met 2 d.L. vocht, waarin wat bouillonblokjes zijn opgelost; de soep met 200 Gr. balletjes kalfsgehakt, of stukjes gekookte nier, y2 uurtje laten doorkoken en opbren gen met croutons. Ook wel het kooknat der boonen aanvullen met gezeefde ge kruide bouillon van 300 Gr. rund- vleesch of het kooknat van spek, een paar laurierblaadjes, kruidnagels, een stukje Sp. peper en wat zout; de soep met de fijngewreven boonen en de stuk jes vleesch of dobbelsteentjes spek (even opbakken) wat laten doorkoken en afmaken met een paar in boter ge fruite uitjes en een lepeltje kerry. Of de bouillon trekken van een kalfspoot; ze bij de fijngewreven boonen voegen en ze met stukjes gekookte nier even laten doorkoken dan afmaken met soja en citroensap. Marsepein 250 Gr. gemalen zoete amandelen, waaronder een paar bittere, vermengen met een paar lepels water en 250 Gr. poedersuiker; dit al roerend verwar men tot er aan een natgemaakten lepel niets van het deeg blijft hangen; er dan, zoo gewenschi, nog een weinig rozenwater aan toevoegen; het uitrol len op een met poedersuiker bestrooide plaat en het dan nog met poedersuiker bestrooien; er allerlei vormen van ma ken, b.v. ringen, sterren, korfjes, dobbel steenen, ballen, enz.; deze nog even m een lauw en oven, of op een hoekje van hel fornuis, op een met poedersui ker bestrooid papier laten drogen. De egoïst, de op zichzelf gerichte mensch, degeen die geenerlei waarde voor een ander vertegen woordigt, geeft geen vriendschap en ontvangt geen vriendschap. Wie vriendschap wil genieten in het leven, moet iets waard zijn. Prof. R. Ca8vmir, De mode van den dag Voor extra gelegenheden! Bij het kiezen van een extra-jurk zul len we in deze tijdsomstandigheden al evenzeer als mei zoovele andere zaken de zuinigheid moeten betrachten. Toch kan ook nü een toilet geschikt voor een partijtje of de een of andere bijzondere gelegenheid, elegant en modern wezen, zonder dat het al te veel behoeft te kosten. Daar hebben we dan eerst den cape kraag, die de eenvoudigste jurk mo dern maakt, en daaraan een feestelijk aanzien geeft. Zoo'n kraag beheersebt de silhouette geheel. Een jurk van zwarte georgette bijvoorbeeld, met een pelerine van dezelfde stof, maar dan wit, staat allerliefst! De genopte of gebloemde jurk van lichte, soepele zijde of kunstzijde, krijgt een pelerine in geruite stof, die dan ook nog bij een andere japon kan worden gedragen. Aardig is de pelerine waarvan de kraag achterwaarts tot aan het kapsel reikt. Breedc ceintuur, groote strikken en lussen en afstaande zakken maken het tolletje interessant Het is, ook als het uit het eenvoudig ste materiaal is vervaardigd, voor elke feestelijke gelegenheid. Mooi zelfgemaakt speelgoed „Ja, we maken ons speelgoed zelf. Ten eerste kost het bijna niets, ten tweede heb je er veel plezier van en ten derde kunnen we vaker iets nieuws krijgen". Zoo werd ik ontvangen door mijn nichtjes en neefjes en ik waagde het nauwelijks, om iiet gekochte speelgoed, dat ik had meegebracht, voor den dag te halen. Ze waren later wel zoo ge nadig om het toch maar te acceptee ren, maar eerst nadat ze hun eigen speelgoed nadden getoond. Het was wel een ander soort speelgoed dan het gekochte. Het mooist was een schildpad, van de IVfe-jarige Toosje. Zij zat den heelen dag op den grond en lag liefst languit op haar buikje. De moeder vreesde natuurlijk dat de .ici- ne op die manier een kou zou ve'tpii en zij droeg toen haar grootcre kinde ren op, daarvoor iets te bedenken. En zij vonden er een prachtoplossing voor! Een berg van kapok werd in een zakje genaaid, dat ongeveer net mouel van een schildpad had, van een héél groo ten schildpad. Vier worstvormigo zak jes moesten de pooten van het dier voorstellen en een driehoekig zakie werd de kop. De kop kreeg zelfs oogen en een mond, alles uit stofrest- jes gemaakt De romp werd nu verder afgewerkt. Over het overtrekje kwam weer een gummi-dekje, omdat Toosje nog niet heelemaal zindelijk was, en daarover kwam weer een wasch-baar overtrekje, vervaardigd uit overge schoten lapjes. Daarmede was de mooi ste schildpad van de wereld gereed. Hij werd alras Too6je's beste vriend en de bezoekers waren vol bewondering voor hem. De moeder vertelde mij, dat zij kapok nu nog slechts in het groot inkoopt, omdat met vier kinderen, het gebruik enorm isWant alles wordt uit ka pok gemaakt. „Zie je die vele wasdoek- dieren daar staan? Marietje, de oudste, knipt al die patronen uit een stuk kleurig wasdoek. Het opvullen met kapok laat zij dan grootmoedig aan de kleineren over, die hebben in dat werkje al voldoende oefening. En daar het bcnoodigdc materiaal haast niets kost, laat ik ze altijd hun gang maar gaan en is het ook niet erg, als er eens iets mislukt of een speelgoedbeest niet zoo lang meegaat De kinderen hebben zoo langzamerhand een heelen dieren tuin vervaardigd. De nieuwste dieren zijn zelfs bijna zoo groot als Toosje, dus heerlijk speelgoed voor de kinderen! Kinderen spelen namelijk dolgraag met dieren, die bijna zoo groot zijn als zij zelf. En dat is niet het eenige speel goed dat ze zelf maken! Kijk eens hier, die mooie ballen, waarvan we er ver scheidene hebben- Die zijn allemaal door Marietje genaaid, uit stof of was doek. Ook daarvan heeft ze de vulling aan de kleineren overgelatenea mijn troepje heeft de mooiste en on gevaarlijkste ballen. Overigens is niets veilig voor ze O» langs heb ik op zolder eeD beetje orde geschapen en vond bij die gelegenheid een ouden vilthoed van mijn man en een bontkraagje uit grootmoeders tijd. In een ommezien hadden de woelwa ters er beslag op gelegd, omdat ze dio dingen, volgens hun zeggen, nog best konden gebiuiken. Ik had dien dag zooveel andere lingen aan inijn hoofd, dat het niet tot mij doordrong, wat ze er eigenlijk mede wilden beginnen. Den volgenden dag was mij het geval ontgaan, doch enkele dag"n later zag ik de door dc kinderen in beslag ge nomen voorwerpen Ir. geheel anderen; vorm terug. De oude vilthoed was in een Sohotschc terrier omgetooverd ea het bontkraagje was een paard gewor den. Ja, en dat wil ik je ook nog laten zien", zei de trotsohe moeder. „Je weet toch dat Wim, de zevenjarige jongen, altijd zoo stil en in zich zelf gekeerd Js. Hij zoekt altijd een rustig hoekje 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12