VRIJDAG 9 DECEMBER 1932 BUITENLAND AMERIKA'S ANTWOORD WEL TOT BESPREKINGEN BEREID MAAR NIET TOT SCHRAPPING HOE DE LEENINGEN GEBRUIKT WERDEN IDe inhoud van de Amerikaansche ant woord -nota aan Engeland is thans gepubli ceerd. Na verklaard te hebben, dat de regeering der Vereenigde Staten de Britsche nota van 1 December met de grootste zorg heeft onder zocht, gaat de nota verder met op te merken dat, welke rol de betalingen der oorlogs- Ischulden in de economische wereldgeschie denis na den oorlog ook zouden hebben kun nen spelen, het duidelijk is, dat in de tegen vvoordige omstandigheden de werelddepres- seie, welke vergezeld gaat van een ernstige prijsdaling, het gewicht der oorlogsschulden ten zeerste verzwaard heeft en dat de be talingen van deze schulden in een duidelijke betrekking staan tot het vraagstuk inzake het wereldherstel, waarbij het Amerikaan sche en Britsohe volk zoo nauw betrokken zijn. De president der Vereenigde Staten, aldus vervolgt de nota, is bereid, in samenwerking met de Britsohe regeering den geheelen toe stand te onderzoeken en na te gaan. welke middelen zouden kunnen worden aangewend tot herstel van de stabiliteit der valuta's, her leving van den handel en herstel van de prij- Met instemming, aldus gaat de nota dan voort, ontvangen wij het voorstel der Brit sche nota betreffende een nauwkeurig onder zoek van den geheelen wereldtoestand door de Vereenigde Staten en GrootBrittannië, in afwachting van de internationale economi- ieche conferentie. Dit onderzoek sluit echter niet een schrapping der schulden in. Wij kunnen, aldus de Amerikaan sche nota, de gevolgtrekkingen van uw nota dat nl. de leeningen, welke de Vereenigde Staten aan u hebben toegestaan, ge'heel zijn heengegaan aan betalingen tot herstel der oorlogsschulden, dat de betalingen, deze lee ningen betreffende, grootelijks oorzaak zijn van de bestaande werelddepressie en de con centratie van goud in de Vereenigde Staten en dat de schrapping, der schulden noodza kelijk is voor het herstel der wereld, niet aanvaarden. Talrijke leeningen, die zijn toegestaan voor het sluiten van den wapenstilstand en meest alle leeningen na het sluiten van den wapenstilstand, werden niet tot herstel der oorlogssohade en niet meer dan voor een derde voor munitie gebezigd. Groote sommen geld werden uitgegeven voor levensmiddelen tabak enz., voor katoen en hulpverleening. Een groot deel der levensmiddelen, tabak katoen en andere voorraden, op crediet ver kocht, werden door de regeeringen weer ver kocht ten gebruike door haar eigen burger lijke bevolkingen. In zekere gevallen, aldus besluit de nota, werden deze voorraden wer kelijk weer verkocht en de opbrengst van den verkoop ging in de schatkist van de re geeringen der dabiteur-staten. Het antwoord aan Frankrijk. De Amerikaansche antwoordnota aan Frankrijk is wel gereed doch nog niet over handigd. Betaalt Belgis In geen geval? Van welingelichte zijde te Brussel wordt verklaard, dat België zijn schuldenbetaling van 15 December in geen geval zal verrich ten, ook al zouden Frankrijk en Engeland ietalen. DE SCHULDENBESPREKING TE PARIJS Over het verloop en het resultaat der En- gelsch-Fransche besprekingen te Parijs over 't vraagstuk der oorlogsschulden is nog niets officieels bekend geworden. Chamberlain zou gisteren reeds in den vooravond naar Londen terugkeeren, terwijl Mac Donald overeenkomstig zijn voornemen, gisteravond weer naar Genève zou terugkee ren. Volgens een nader Reuter-telegram is be treffende deze besprekingen het volgende of- ficieele gemeenschappelijke communiqué ge publiceerd, „Terwijl de ministers hun onaf hankelijkheid van handelen inzake de be sproken kwestie zullen handhaven, verklaren zij, te hebben besloten hun actie voort te zetten, teneinde door internationale samen werking het nemen van maatregelen moge lijk te maken, welke het economisch herstel der wereld zullen bevorderen." Ie overeenkomst van Laosanne Reuter publiceert een hem na afloop der Parijsche schuldenbesprekingen gegeven in formatie, volgens welke de Lausanne-overeen komsten van kracht zullen blijven van 15 December en slechts opgezegd zullen wor den, als een bevredigend eindaccoord met de Ver. Staten niet bereikt wordt. Engelsche regeering heeft nog geen eindbesluit genomen wat betreft de betaling op 15 dezer, maar er bestaat weinig twijfel, of ze zal geheel in goud geschieden. Neville Chamberlain verklaarde zich zeer voldaan. Engeland wil in gond betalen LONDEN, 9 Dec. Betreffende de conferen tie over het schuldenvraagstuk wordt gemeld dat de besprekingen te Parijs geen wijziging in de Engelsche politiek hebben gebracht. De door Amerika geëischte betaling zal op 15 Dec. a.s. in goud geschieden. In haar vol gende nota zal de Engelsche regeering de Ver. Staten verzoeken zoo spoedig mogelijk besprekingen te openen over de geheele kwestie der schulden. FRANKRIJK EN ENGELAND ZULLEN BETALEN PARIJS, 9 December. Herriot zal in don loop van vandaag voor de financieele com missie en voor de commissie van buiten- landsche zaken der Kamer en morgen voor dezelfde commissies van den Senaat ver schijnen, teneinde het definitieve standpunt van de regeering ta.v. de schuldenkwestie toe te lichten. In welingelichte politieke kringen wordt verklaard, dat tusschen de Engelsche en de Fransche regceringen overeenstemming Is bereikt, en de beide regeeringen Dondrdag a.s. hun betalingsverplichtingen zullen nakomen. DE CONFERENTIE VAN VIJF INZAKE DE GELIJKBERECHTIGING TON NEURATH STELT VRAGEN. In de conferentie van vijf, die Woensdag en Donderdag in hotel Beau Rivage te Op- nève zijn voortgezet, heeft de Duitsche mi- nis'er van buitenlandsche zaken gistermid dag verklaard, dat de door Herriot voorge stelde formule voor het pariteitsvraagstuk in dezen vorm voor Duitschland niet aan nemelijk is. Hij heeft twee vragen om opheldering ge daan: 1. Zal de rechtsgelijkheid In de toekomsti ge conventie in elk opzicht praclische toe passing vinden en is zij dus het uitgangs punt der toekomstige conferentie-besprekin gen? 2. Sluit de ui'drukking „een systeem, dat aam alle naties veiligheid verschaft", het element der veiligheid in, dat in de alge- meene ontwapening gelegen is, zooals dit door de Volikewbondsvergadering is erkend? Von Neurath heeft zijn vragen in dien zin toegelicht, dat er ndet alleen sprake mac zijn van rechtsgelijkheid in beginsel, maar dat de volle toepassing ervan slechts in aan merking kan komen, ten aanzien van alle bewapeningselementen. Valt het antwoord op zijn vraag niet posi'ief uit, dan heeft Duitschlands deelneming aan do ontwar»* ningsconferentie geen zin, omdat het dan niet weet of de gevonden oplossingen ook op Duitschland van toepassing zullen zijn Wat de veiligheidsvraag be'reft, die moet ook de veiligheid omvatten, welke door de algemeene ontwapening is tot stand ge bracht Paul Boncour antwoordde, dat Herriot persoonlijk de formule over de rech'sgelijk- heid heeft uitgewerkt en de vragen dus aan hem moeten worden voorgelegd. Men vermoedt, dat Von Neuraths vragen 5 aanleiding zullen worden tot een be sluit, om thans de besprekingen niet voort te zetten, doch een commissie van tien per sonen te benoemen (uit ieder cler vijf mo gendheden één staatsman en één deskun dige), die bestudeeren zal, op welke wijze het beginsel der rechtsgelijkheid praktisch moet worden toegepast en welke politiekp gevolgen (veiligheidswaarborgen, enz.) de erkenning der rechtsgelijkheid zou met zich moetan brengen. Indian de conferentie van vijf vandaag inderdaad tot dit laa'ste, n.l. om de kwes ties van rechtsgelijkheid en veiligheid g? lijktijdig en gemeenschappelijk te behande len, komen zou. zouden wij natuurlijk een heelen stap op den goeden weg vooruitzijn EINDE VAN HET MANDSJOE- RIJE-DEBAT CHINA VERZOENINGSGEZIND. ONDER VOORBEHOUD JAPAN, DB VOLKENBOND, AMERIKA EN RUSLAND De Fransche Regeering zal er echter tege lijkertijd op wijzen, dat deze betaling de laatste is binnen het kader der Mellon- Berenger-overeenkomst, en dat zij een prin cipieele regeling der schuldenkwestie eischt, die parallel loopt met de te Lausanne ge troffen overeenkomst. Dit besluit Herriot vandaag en mor gen in de coi.. nissie der beide huizen en Maandagmiddag in de Kamer verdedigen en daarbij de beslissing in laatste instantie ban het Parlement overlaten. GREGOR STRASSER MET ZIEKTEVERLOF Oneenigheïd in de nazi-leiding over deelneming aan de regeering? NAAR EEN SPLITSING Gregor Strasser, een der voornaamste na- tionaal-socialistische Rijksdagleden, is. met toestemming van Adolf Hitler, met drie we ken ziekteverlof gegaan, zoo meldt de pers dienst der N.S.D.A.P.. die erbij voegt, dat daar niets achter zit. Dit laatste wordt niettemin in politieke kringen te Berlijn aangenomen. Dat Strasser met verlof zou gaan was al bekend voor de persdienst 't bekend maakte. Het gerucht liep dat hij aan Hitler had geschreven dat hij al zijn functies bij de partij wilde neerleg gen. Men gelooft dan ook, dat dat „ziekteverlof" verband houdt met een meeningsverschil over al- of niet-deelneming aan de regeering Het is bekend, dat Strasser een voorvechter is van de gedachte, dat de nationaal-socia- listen in de regeering moeten treden. De onderhandelingen tusschen centrum en nazi's over het Pruisische minister-presi dentschap, op te dragen aan een nationaal socialist, moeten reeds in een vergevorderd stadium zijn. Hitier zou zich er echter tegen verzetten, dat die nat soc. minister president tevens vice-kanselier werd in de Rijksregeering. zoo dat zijn partij door een achterdeurtje toch gebracht werd waar Hindenburg, Schleicher c.s. haar wilden hebben. Doch Gregor Stras ser zou een voorstander van deze oplossing zijn en daaruit zou het conflict zijn voortge komen, dat dit „ziekteverlof" nuttig maakt. Daar Strasser de radicale richting in de N.S.D.A.P. aandoet en Hitier tot de meer gematigde richting overhelt, wordt te Ber lijn in sommige kringen aan het „ziekte verlof" van Strasser de verwachting vastge knoopt, dat dit verlof het begin is van de vaak voorspelde groote splitsing in de Hitier beweging. Hitiers weifelende houding van de laatste weken vooral zou het geduld van Strasser en zijn volgelingen hebben uitgeput. De sovjet-regeering wijst Engelands elsch tot genoegdoening af. De Britsche regeering heeft, zooals wij reeds meldden, dezer dagen van de sovjet- regeering door middel van den Russischen ambassadeur te Londen genoegdoening ge- eischt voor de anti-Britsche propaganda in Rusland. De sovjet-regeering heeft, naar Reu ter meent te weten, dezen eisch afgewezen. Zij wijst iedere 'verantwoording voor de ge wraakte persartikelen af en verklaart dat de redactie, welke de „Isvestia" beheert, geen officieel lichaam is en dat de „Isvestia" slechts in zooverre officieel is, als zij de of ficieele bekendmakingen der regeering af drukt MONUMENT VOOR COLUMBUS TE GENUA Het gemeentebestuur van Genua heeft be sloten tot aanvaarding van een gift waar mee te Chicago gevestigde Italianen te Ge nua een monument voor Christophorus Co lumbus willen oprichten. De bladen te Belgrado maken melding van een smokkelaarsdrama, waarbij elf per sonen om het leven zijn gekomen. Negen smokkelaars, die door de douanen werden vervolgd dwongen een veerman en zijn zoon hen over de Nere'wa-Narenta te zetten. Door dat de boot overbelast was, liep zij vol, met het gevolg dat alle inzittenden verdronken. HEVIGE BRAND IN EEN THEEPAKHUIS De kokende thee vloeit over de straat Te Sjanghai zijn duizenden liters kokende thee op straat gestroomd, toen een hevige brand 'n een opslagplaats van thee was uit gebroken. De brandweer bestreed het vuur met ver scheidene stralen, doch door de groote hitte viel het water kokend en sissend op de tal rijke kisten thee. De kosten van deze groote „theepartij" wor den geschat op 9^000 pond stealing. In de buitengewone Volkenbondsvergade; ring is de laatste dagen met toewijding het moeilijke Japansch-Chineesche geschil over Mandsjoerije bediscussieerd. Gisternamiddag is het algemeen debat ten einde gekomen, nadat de vertegenwoordi gers der beide partijen gedurende vier uren de zaak van hun landen hadden verdedigd. De Chineesche gedelegeerde Kwo Tai-tsji was heel duidelijk in zijn betoog. China, zoo zeide hij, is bereid in een laatste verzoe ningspoging overeenkomstig artikel 15, pa ragraaf 3 van het Volkenbondsverdrag toe te stemmen en goed te vinden, dat de toe passing van artikel 15. paragraaf 4, dus wederom wordt uitgesteld. China is bereid, de commissie van negen tien als het orgaan tot verzoening te aan vaarden. Het is eveneens ervoor, dat de commissie van negentien voor dit doel zal worden aangevuld met vertegenwoordigers van China, Japan, de Vereenigde Staten van Amerika en Sovjet-Rusland. China stelt echter als voorwaarde, dat de Volkenbondsvergadering tevoren een resolu tie zal aannemen, waarbij de Volkenbonds leden zich plechtig verbinden, Mandsjoekoeo niet te erkennen en daarmede ook niet in be trekkingen te treden. Bovendien moet de verzoeningsprocédure geschieden op de grondslagen van de resolutie van de Vol kenbondsvergadering van 11 Maart en van de beginselen, die de commissie-Lytton voor de oplossing van het geschil heeft aanbe volen. De Japansche gedelegeerde, Matsoeoko, verdedigde met geestdrift de Japansche zaak. Hij protesteerde tegen de poging den bewijslast aangaande de Japansche nood weer-actie ten nadeele van Japan om te keeren. Japan is toegetreden tot den Volken bond in de verwachting, dat ook de Ver. Staten lid zouden worden. Van het oogen- blik af, dat Amerika's afzijdigheid vast stond, heeft het lidmaatschap van den Bond voor Japan zijn voornaamste belang ver loren. Indien de Ver. Staten en de Sovjet- Unie lid van den Bond waren, da" zou mis schien, aldus Matsoeoko het verlangen ge- rechtvaaruigd zijn het pact strikt uit te voe ren. De toestand in China is echter zoo, dat er in de komende tien of twintig jaar geen centrale regeering zal zijn die zich kan doen gelden. Rusland heeft de Mandsjoerijsche kwestie en het standpunt van Japan begre pen en onthoudt zich van elke inmenging. Door deze houding van Rusland zijn thans gunstige kansen aanwezig voor het sluiten van het door Rusland gewenschte pact van non-agressie. Matsoeoko zweeg alleen over de vraag tot welke verzoen!ngsprocedure Japan zou ge neigd zijn. Wil men dit gunstig uitleggen dan kan men zeggen, dat hij de deur heeft willen openhouden voor verdere onderhan delingen op dit punt. Men verwacht nu, dat de buitengewone Volkenbondavergadering vandaag de reso lutie van Benes en Motta zal aannemen, om de geheele aangelegenheid naar de commis sie van negentien te verwijzen, die dan zoo spoedig mogelijk bij de algemeene Volken- bondsvergadering voorstellen zal moeten in dienen over de te volgen verzoeningsproce dure. Vermoedelijk zal Japan zich niet tegen deze resolutie verzetten. De Msb.-corr. te Genève verneemt nog: Indien de motie-de Madariaga in stemming zou worden gebracht, waarbij de Volken bondsvergadering thans reeds een veroor deeling over het Japansche optreden zou uit spreken, en welke motie de aanleiding werd tot de scherpe verklaring van Matsoeoko, dan zal deze motie waarschijnlijk verworpen worden, want er zijn vele gedelegeerden, die weliswaar het in de motie-de Madariaga uit gesproken gevoelen volkomen deelen, doch terecht van oordeel zijn, dat het een groote fout van de Volkenbondsvergadering zou zijn om bij den aanvang van een laatste verzoe ningsprocedure eenige oordeelvellingen over het verleden uit te spreken, die voor een van de twee partijen onaannemelijk zijn. opstaan, volgde onmiddellijk het voorbeeld van den rijkspresident. Bij het gezang houdt Hindenburg den tekst ver van zich af en neemt dien zonder bril in zich op. Tijdens de prediking moet hij zich geheel omdraaien naar den kansel en het is mij niet duidelijk, waarom men den hoogbejaarden veldmaar schalk niet een plaats geeft, welke meer met zijn hoogen leeftijd in overeenstemming is. Ik spoed mij naar buiten en stel vast, dat de auto voor een zij-ingang van den Dom gereed staat. Ondersteund door Meissner komt Hinden burg blootshoofds naar buiten. Wat is hij plotseling oud geworden en hoe opvallend ernstig staat zijn gelaat! De gebeurtenissen der laatste maanden schijnen sterk op hem gedrukt te hebben! De honderden die op eer biedigen afstand buiten staan te wachten, wagen het ditmaal niet, den hoogsten staats burger toe te juichen, zij nemen hun hoed in de hand en laten den wagen langs zich heen rijden. Beseffen zij. welk een voortreffelijk staatsman God hun in dezen oprechten Chris ten gegeven heeft, of vragen zij zich slechts af, hoe lang zij Hindenburg nog als rijks president zullen bezitten? Kerknieuws. EEN KERKELIJKE PLECHTIGHEID (Van onzen Duitschen Correspondent) Ondanks de. scherpe scheiding tusschen kerk en staat is het gebruikelijk gebleven, dat beide kerken, de evangelische en de katholieke, de eerste zitting van iederen nieuwen rijksdag met een openbare gods dienstoefening inleiden. Hiertoe luiden op het aangegeven uur de Dom en de H ed wigs ki rche hun klokken en een goede tradi tie getrouw vinden ook in onzen tijd van onverschilligheid en ongeloof nog velen don weg naar het Huis van gebed en overden king. Terwiil het orgel een preludium van Bach spee'de, werd rijkspresident von Hinden burg, voorafgegaan door den dienstdoenden geestelijke, vice-president D Burghart en den zich nog steeds hofprediker noemenden dnmnre-dikant D. Döhring, vergezeld door staatsecretaris Meissner naar het midden der sacristie geleid Zilverwit glanst zijn haar onder het electrisch licht. Voor de Dii<itsch-nationale partij zijn geheimraad Hugenberg en de vroegere partijleider dr. Hergt verschenen. De Christelijk-sociale volksdienst is door zijn voorzitter Simpfen dörfer vertegenwoordigd De partij van Adolf Hitler toont door een viertal geüni formeerde rijksdagleden haar helangstel'ing voor de kerk. Klokslag twaalf uur zingt het domkoor ..Ich hebe meine Au gen auf zu den Bergen, von welchen mir Hilfe kommt" en begint hiermede een korte liturgie Tekst er. gezang staan in nauw verband met rie tijdsomstan digheden. Wij zingen met het koor: „Wach auf. wach auf, du deutsches Land. du liast genug geschlafen!" Oberdomprediker D. Burghart leest aan de staande gemeente als tekst zijner predikatie voor: „Ich bin ge- kommen, ein Feuer anzuzilnden. was wollte ich lieber, als es hrennete schon". Hij spreekt over het Goddelijk vuur, dat al'es verteert, wat niet in overeenstemming is met den wil van Christus en plaatst het geestelijk leven van een Christelijk denkend volk boven allen partijhaat Hij kondigt de geboorte van den Heiland dezer wereld aan en spreekt de honp uit, dat het Kerst feest niet door politieke haatdragendheid aatwijd moge worden. Na gebed zingen domkoor en gemeente staande, terwijl de leden van den rijksdag blijven zitten: „Die uns allhie regie ren, Herr, die regfere du!" Het is mij opscva1- lcn, dat Hindenburg tijdens de liturgie en het gebed op zijn zetel is blijven zitten. Meiss ner, die aanvankelijk met de gemeente wilde NED. HERV. KERK Beroepen: Te Maartensdijk (U.), D. J. van de Graaf te Ede (C Te Huizen, N.-H. (3de pred.pl.), B. N. B. Bouthoorn te Renkum. Te Purmerend, C. C. de Kloet te Veendam. Aangenomen: Naar Boskoop, Dr. D. Jacobs te Tuil en 't Waal (U.). Naar Hier- den, cand O. van Dop te Delft. Bedankt: Voor St. Pancras, E. Warmolts te Scherpenzeel (G.). Voor Benthuizen, Rijnsaterwoude en Leerbroek, cand. C. van Dop te Delft. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer E. T e u n i s, Theol. cand., Alsteed- scha straat 20 te Enschedé, is door de Classis Deventer der Geref. Kerken na praeparatoir examen beroepbaar verklaard en zal gaarne des Zondags de Kerken dienen en een evc tueel beroep in overweging nemen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Cand. J. Loos, tijdelijk te Zwolle, hoopt Zondag 10 December a.s. afscheid te nemen als hulpprediker van de Ned. Herv. Gemeente te Enschedé en Zondag 22 Januari 1933 zijn intrede te doen te Oudega (W.), na bevestigd te zijn door Ds. W. A. B. ten Kate, van Was senaar. Cand. G. P. Post,- van Den Haag, hoopt Zondag 8 Januari 1933 by de Ned. Herv. Gemeente te Serooskerke (Schouwen) intrede te doen. Als bevestiger hoopt op te treden Ds. D. J. Lazonder, van Werkendam. De bevesti gingsplechtigheid zal te Kerkwerve plaats hebben. EMERITAAT Ds. D. Tom Wzn., predikant der Geref. Kerk te Hilversum, die 1 Januari 1933 hoopt te herdenken dat hij 40 jaar geleden te Charlois hét ambt aanvaardde, werd door de jongste Classis-vergadering eervol emeritaat verleend met ingang van 1 Februari a.s. FRISCH BLOED Te N i e u w-S tadskanaal heeft de ker kelijke kiesvereeniging in de Ned. Hervormde Gemeente besloten het Kiescollege te advisee- ren voortaan de aftredende leden van den Ker- keraad niet meer terstond te herkiezen, opdat er ook eens nieuw bloed in het bestuur zal komen. Een en ander zal, naar het oordeel der kiesvereeniging, den bloei der gemeente het contact tusschen Kerkeraad en Gemeente bevorderen. Verder is besloten, dat voortaan dezelfde persoon niet meer dan één kerkelijke functie zal bekleeden, omdat het behoorlijk ws der toevertrouwde belangen den vollen persoon vraagt en geenszins als een bijzaak mag wor den beschouwd Te Havelte (Dr.) ontving de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente een legaat van f 1000 van wijlen Mr. J. T. Linthorst Homan, oud-Commissaris der Koningin in Drente, te Havelte overleden. DIACONIE IN INDTE Ds. J. H. Sillevis Smitt te Semarang (Java) besluit zyn serie artikelen over „De Diaconie de Geref Kerken in Ned.-Indië" „Kerkblad" dezer Kerken met de opmerking, dat hy in Indië zich vaak, innerlijk bezwaard heeft gevoeld bij de bevestiging der diakenen, omdat er indien de zaken bleven zooals ze waren eigenlijk geen noemenswaardige re- om diakenen te benoemen. En „dat mag beslist zoo niet blijven". De Geref. Ker- Indië „hebboi, schier geen armen", twee kerken hebben er „in het geheel geen". Maar dat neemt de diaconale taak niet weg en mag die niet tot een sinecure doen worden. Voor de Christelijke barmhartigheid is genoeg te doen. nl. in het „onbekende terrein van kampong ,n God moet gevraagd worden ons t weg te wijzen naar het Indische huis, en wij daar zijn, naar het Indische hart, waarvan het leven en lijden ons zoo veelszins onbekend Ds. Sillevis Smitt hoopt, dat deze zaken eerst plaatselijk bezien worden en dan een Diaconale Conferentie byeen zal komen, om rer den weg en de middelen te spreken. GROEI Te Amsterdam-Zuid (Overtoom) is, sinds de scheuring in 1926 (kwestie-Dr. Geelkerken) het zielental van de Geref. Kerk gestegen van 1600 tot 3400, terwyl in diezelfde jaren uit genoem de Kerk ook weer ongeveer 1000 personen zyn vertrokken. Blijkens het verslag van de vergadering van den Kerkeraad (afgedrukt in de betreffende Kerkbode) is thans een derde predikant noo- dig. De Kerkeraad*heeft dan ook verklaard.dat er op het oogenblik een predikantsvacature be staat. De commissie van beheer- zal binnenkort rapporteeren over: a. de financieele lasten, ver bonden aan de stichting van een derde predi kantsplaats en de stichting van een derde van samenkomst; b. de financieele draag kracht der gemeente. RECHTS EN LINKS In de vergadering van de Alg. Vereeniging van Vrijzinnige Lutherschen in Nederland heeft voorzitter, Ds. L. I. P van der Chys, van Rotterdam, in zyn openingswoord gewezen veranderde betrekkingen tusschen Recht- zinnigen en Vrijzinnigen in het Luthersch Kerk genootschup. „Thans is er", zoo sprak hy. .,meer eer, geest tot samenwerking dan een jaar geleden, doch daarbij zullen wjj waakzaam moeten blijven voor de vrijzinnige belangen" KERKORGELS Te Een rum (Gron.), heeft men aan de firma M. Spiering, te Dordrecht, opgedragen de totale restauratie en uitbreiding van bekende kerkorgel in de Ned. Herv. Kerk al daar.. Te S p y k (Gron.) is verleden week in de Geref. Kerk een nieuw pneumatisch kerk orgel met twee klavieren en een pedaal in ge bruik genomen. Het werd Ifeleverd door de Electrische Kerkorgelfabriek M. Spiering, te Dordrecht 9 DE MARIAVITEN De Mariaviten vormen in Oost-Europa een niet onbelangrijke secte. Dat nu het tijdschrift dezer secte, het i'oolsche „Krélestevo Pose" na Ziend openlijk voor de veelwijverij opkomt, is dus wel een verschijnsel van ernstige ver wording dezer zich „Christelijk" noemende secte. EVANGELISATIE Te B e i 1 e n besloot de Kerkeraad der Geref Kerk in de buurtschap Hoethe een gebouwtje te stichten ten behoeve van den Evangelisatie- arbeid. ZENDTNG E. Freytag. f Aneta meldt, dat de jonge zendeling-leeraar van de Zending,^rSalatiga. de heer E. Freytag, overleden is. c Zendingsweek. Op Woensdag Jl. was, nauwkeurig aangegeven, een totaal-bedrag f 168.666.77 naar aanleiding van de Zen dingsweek by het Zendingsbureau te Oegst- geest ingekomen. GIFTEN EN LEGATEN Te Amsterdam heeft in de Geref. Ker ken, wier Diaconie een tekort van f9.000 had, bijzondere collecte tot dekking daarvan f 10.340.61 opgebracht. Naar de „Stand." meldt, waren hierbij verschillende bedragen van thans „buiten" wonende Amsterdammers, te* wijl de verwachting is, dat dit bedrag door na- giften niet onbelangrijk zal sty gen. Schoolnieuws. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. Overdracht rectoraat. Gisterenavond had in de groote aula der school de overdracht plaats van het rectoraat der Theologische School te Kampen. Na een inleiding over de verschillende mee ningen in vroeger en later tijd, aangaande de moedertaal des Hee- ren, kwam de aftre dende rector Prof. S. G r e ij d a n u s tot. zyn onderwerp: „Het gebruik van Grieksch door Heere en Zijn Apos telen in Palestina'" Eerst gaf Spr. historisch overzicht over de gedachten omtrent het al óf niet gebruiken der Griek- sche taal door den Heere. besprak daar na wat Josephus bekendheid en gebruik van het Grieksch destijds in Palestina doet weten, wees vervol gens op de staatkundige en godsdienstige toe standen van dien tijd in het Joudsche land, en behandelde ten slotte, verschillende plaatsen uit de Handelingen der Apostelen, die in dezen licht verspreiden. Zyn conclusie was, dat de Heere en Zyn Apostelen van dor jeugd, by het Aramee,sch, als hun moedertaal, ook het Grieksch hebben leeren kennen en gebruiken, zoodat Petrus reeds op den Pinksterdag beginnen kon den Heere in het Grieksch te verkondigen, en geen moeite had te Caesarea aan Cornelius en de zijnen het Evangelie in het Grieksch te predi ken, en de gemeente to Jerusalem als ontstaan is door de Grieksohe prediking van Petrus, zoo als ook bevestigd wordt uit hetgeen Hand. 6 van den toestand der gemeente aldaar in dien vroegen tyd mededeelt. Er is daarom geen reëele basis voor de be wering, dat de Heere en Zyn Apostelen in Pa lestina alleen ma".r het Arameesch, en niet ook het Grieksch, gekend en gesproken zouden heb ben, en dat de gemeente te Jerusalem niet van den aanvang tweetalig geweest kan zyn, als ook, dat hel Evangelie niet reeds in Palestina en te Jerusalem een Griekschen vorm heeft kunnen en moeten aannemen. Voor de gedachte van een kloof tusschen de Arameesche prediking der Apostelen te Je rusalem, met het geloof der gemeente aldaar, èn de Grieksche Evangelieverkondiging, èn het Christelijk geloof buiten Palestina, bestaat geen wezenlyke grond. Hierna vermeldde de spreker de fata der Theologische School tijdens zyn Rectoraat, waarna hy dit overdroeg aan zyn opvolger Prof. Dr. H. Bouwman. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Tot wederopzeggens zyn toegelaten als pri vaatdocent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht: 1. in de Faculteit der Geneeskunde, derwijs te geven in de Heelkunde, Dr. j. F. Nuboer, te Utrecht; 2. in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde, om onderwijs te geven in de toegepaste warm teleer, Dr. E. F. M. van der Held, te Utrecht. Prof. Dr. L. J. VAN HOLK Prof. Dr. L. J. van Holk, hoogleeraar te Lei den, zal Vrijdagavond 16 December a.s. in het gebouw der Handels-Hoogeschoolrte Rotter dam, voor de Vereeniging voon (Wijsbegeerte spreken over: „De overwinning op het histo risme". ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. o 11 e (Herv. Marnixschool voor U.L.O., hoofd R. Steenstra), W. van den Bosch te Zwolle. Weerdinge (Chr. Nat School, hoofd J. H. Meyer), M. Strik te Hoogkerk. Voor tijdelijk. Hilversum, B. Krol te Makkum. OudeiKerk a. d. IJssel (School I, hoofd W. A. Brouwer), mej. P. Sterk te Leer dam. Aantal soil. 61. H. BOUMA De heer H. Bouma, hoofd der Geref. School te Rouveen (O.), hoopt 1 Mei a.s. met pensioen de school te verlaten. Weerbericht. STANLEY JONES bezoeken. GODSDIENSTONDERWIJS Het Class. Bestuur van Haarlem heeft na examinatie de akte van godsdienstonderwijzer in de Ned. Herv. Kerk uitgereikt aan den heer G. van Duinen, te Heemstede. GEREF. ONDERWIJZERSVEREENIGING Te Rotterdam wordt Woensdag 28 December a.s. een vergadering gehouden door onderwyzens, werkzaam aan Scholen, uiigaan- de van de Gereformeerde Gemeenten. SCHOOLGEBOUWEN Te Ry s wy k (Z.-H.) moet de Julianaschool voor Chr. U.L.O. wegens toeneming van het aantal leerlingen, dat nu reeds 110 bedraagt, met een tweetal lokalen uitgebreid worden. EXAMENS PR 3MOTIBS NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROTTER DAM. Gepromoveerd ls tot Doctor In de Hsn- - prft.f.ohTlft c-etiteld: Hoogste stand te Thorshaven 767.3. Laagste stand te Biarritz 753.8. Stand vanmorgen halftwaalf 770.7. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige N.O. tot O. wind, zwaar tot half, later 1/narschijnlijk licht bewolkt, weinig of geen sneeuw, 's nachts in het N.W. lichte, in het Z.O. matige vorst, temperatuur om het vriespunt. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het hooge drukgebied heeft zich in zijn kern nog eenigszins versterkt naar de Oost zijde. De depressie over do Oostzee-Staten vulde op. In de Golf van Biscaye bleef het minimum vrijwel onveranderd. De vorst heeft zich thans over heel Duitschland, het Z. O van ons land en N. en Midden Frank rijk uitgehreid. Verder vriest het in het binnenland van Engeland en Ierland en in Scandinavië. In midden- en Noord-Zweden is de vorst echter zeer sterk afgenomen. Do depressie over de Oostzeelanden bracht in Duitschland eenige sneeuw Van Stettin via Dresden tot Erfurt strekt zich een sneeuwge- bled uit dot waarschijnlijk tot eenige ver sterking van de hooge druk aldaar kan aan leiding geven Verder is N. en Midden Scan dinavië met een dikke sneeuwlaag bedekt, zoodat de kans groot is dat ook daar cte hooge druk blijft aanhouden. Voor ons land heteekent dit een voortduren van den 7). wind, met voral in het Z.O. matige vorst In N. W. Frankrijk waait het krachtig tot stormachtig uit het O.; in N Noorwegen lit het W. Er viel slechts weinig neersla* TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 0.2 C. 10 DECEMBER Zonsopgang 8.00 u.; Zonsondergang 3.45 u. Maansopgang 1.44 u.; Maansonderg. 5.33 u. Voertuigen moeten hun lichten op hebben." Van ,'8 avonds 4.15 u. tot 's morgens 7.31 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Watshat 1.94 1.93 Basel 0.05 0.04 Huningen 0.00 0.00 Relhnweller -1.89 -1.92 Kehl 2.23 2.30 Maxau 8.-5 3.86 Diedeshelra 1.13 1.23 Mannheim 2.61 2.73 Lohr 1.83 1.91 Main* 0.74 0.84 in gen 1.85 1.90 Caop 2.02 2.1t Erna 1.27 1.30 Cobl»nz 2.39 2.52 Trier 1.26 1.46 Keulen 2.36 "2.44 Ruhrort 1.14 1.08 Weael 0.98 0.89 Emmerik 2.28 2.20 Duwel.lorr 1.86 1.85 Maastricht 2.02 2.06 Venio .11.52 11.71 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling 6.27 19.02 Harllngen 7.17 19.43 Helder le 2.15 4.46 Idem 2e 14.35 IJinuiden 1.17 13A3 li.v. Holland 0.24 12.49 acheveningen 0.31 12.69 Rotterdam 2.28 14.33 10 D Cember 9.10 21.48 Helievoetsl.1.02 13.23 Willemstad 2.00 14.19 Brouwersh. 0.14 12.35 Zlerlksee 0.42 12.57 Wetneldlngt 1.06 13.23 Vliaslngen 11.42 Terneuzen 0.01 12.15 Hans weert 12.01 „De ontwikkeling der Rotterdamsche gemeente* schuld van het jaar 1851 af tot den wereldoor-, log", de hoer R, E. Berends, gob. to Amsterdam* RIJKSUNIVERSITEIT TB LEIDEN. Gepromo- eerd U tot Doctor In de Rechtswetenschap, op en proefschrift getiteld: „Beschouwingen over e aansprakollke staat'', de heer Tj. Ste.-ringa, H. Roobol, geb. te Veendam. ACADEMISCHE EXAMENS NED. HANDEt/SHOOQESOHOOL TE ROTTER DAM. Gesl.: Handelswetenschap: doet. ex. da heeren G. Brouwers en P. Switters; cand.exi, de H. A. R. Boerrlgter. Amsterdam. RIJKSUNIVERSITEIT '3 GRONINGEN. Gesl.: Klass. Letteren: cand.ex„ de heer H. H. Klevits Rechtswetenschap: doet. ex.. mevr. L. F* Wttewaal—Moens. Geneeskunde: artaex., de heer F, KleJn, EXAMENS-WISKUNDE DEN HAAG 8 Deo. M.O. Akte KI. Geëx. 3 »nd., geslaagd geen. L.O. Art. 86. Gt J. M. Faas te Amsterdam VUeland en C. J. van dor Maarel te Neede. EXAMENS-AARDRIJKSKUNDE AMSTERDAM. 8 Dce. M.O. Akte K9. Geëx. en ?.e®i^a1mcand', 9l' d* heer J- H- Mulder te Am- EXAMENS-STAATSINRICHTING DEN HAAG. 8 Dec. M.O. Akte Kil. Geëx. 4. „.I 9 Klolt te Zutphen goal. 2 cand.. en L A. Hoe be rich Ls de hulsakte. i L>en Haag. beldei EXAMENS-P AEDAOOGIEK AMSTERDAM, 8 Dec. Vrije Universiteit. Aki - - oraaf inspe< EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG, 8 Deo. Gesl. voor Sden stuurma gr: atoomv., de heer'j. Besuyen. EXAMENS-CONSERVATORIUM DEN HAAG, 8 Dec. Cons, voor Muziek. Gesl. ^■(onderwijskunst): mej. E. H. B. te (met onderscheiding de heer G. J. Goet diploma plano (soioepeïx ake. mej. A. Nederbragt. de heer C. W. J. S virtuosi Uit het Sociale Leven CONTLICT BIJ L. VAN HEEK EN ZONEN De Rijkshemiddelaar In het derde district, Mr. A. J. Josephus Jitta, heeft de partijea betrokken bij het dreigend conflict bij de Textiel-Mij. L. van Heek en Zonen le Losser opgeroepen tot een bespreking op Woensdag a.s. ten gemeentehuize te Enschedé.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5