Jliruiur jCeUtórijr tuurnnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT» kwartaal in Leiden en In plaal- waar n ayntsi Imp gevestigd Is f2 35 iiico per pi .si 2.35 portokosten. week 0.18 I liet Buitenland bij wekelijk- zending „4 50 dageujk.-rhe zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse numniprs 5 cent mei Zondagsblad iVi cent idagshlnd niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3833 WOENSDAG 7 DECEMBER 1932 ADVwRTEN.1EN Van 1 tot 6 regels..~m~~.~~.~m. f t-1 TVi Elke regel meer0.22V? Ir.gpr Mededeellngen van 1—5 regpls 2.30 Elke regel meer 04S Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang nummer bestaal uit TWEE blaoer AL i e HOFBERICHT Prinses Juliana heeft gisterenmiddag de wekelijksc'.ie vergadering van den Raad van State bijgewoond. IDENTIFICATIE >at er een zeer gevaarlijke zijde is aan de n c i a I e maatschappijen, waarin ■est el ijk bestuur algeheele of zoo goed algeherie zeggingschap heeft, hebben we hand van voorkomende gevallen Npjermalen aangetoond. zal men zich herinneren de conflicten schcn de N.V. IJsselcentrale (de Ovet elsche provinciale electriciteitsmaatschap- en het Twentsch Centraalstation, waar- Ged. Staten gestadig de hand hielden ren het hoofd der eerste en den strijd ibondcn tegen de tweede maatschappij, uit het particulier initiatief was voort- lomen, totdat eindelijk het recht zege- rde. 4iferschillende ervaringen, clie men opdeed Zeeland met de Provinciale Zeeuwsche ffectriciteitsmaatschappij, gaven ook niet eds stof tot juichen, ïtyet is hier de dubbelslachtige positie van I. Staten, die tot klacht aanleiding geeft, nneer zij het eene oogenblik als toe end college de belangen der ge beenten en der burgerij hebben te ^ïartigen, maar het volgende oogenblik als o[pad van Commissarissen het voor- li hunner maatschappij nastreven. le()at hier toch inderdaad een conflict van isangen bezwaarlijk valt te vermijden, leert voorval bij de Provinciale Utrechtsche sa ictriciteitsmaatschappij. loewpl het kapitaal der P. U. E. M. vanaf J begin der vennootschap nog steeds I>00.000 groot en de maatschappij solide is in de f 20.000.000, die in het. bedrijf zit, rd reeds f 8.00.000 afgeschreven), stellen d. Staten voor het kapitaal te brengen op .000.000, waarvan 10 te storten. Jit de toelichting op de begrooting blijkt inwel, dat deze manipulatie geen andere loeling heeft dan zich een geleidelijke re- ve te verzekeren, aangezien het ln dezert I van'teruggang met de aanzienlijke batige leningssaldi gedaan is. loe deze nieuwe inkomsten zullen worden rkregen. blijkt uit een voorstel tot wijzi- ïg der statuten. Terwijl de oude aandeelen alle op slechts na in handen zijn van de provincie, zal het verhoogde kapitaal naar dezelfde ver- uding worden deelgenomen, terwijl op de aandeelen een dadelijke storting zal iets hebben van 10 De verdere 90 wordt verkregen door- buri ituit de overwinst van het bedrijf leidelijk volstorting der aandeelen plaats eft. En is het verhoogde kapitaal straks op die ijze geheel volgestort, dan heeft de provin- de vrij geregelde verhoogde inkomsten, in de toelichting op de begrooting in uit- cht werden gesteld. Op één kleinigheid wordt in het voorstel hter niet gelet. Dat is het feit, dat de volstorting der aan- .Ul^elen en straks het dividend over het u i t- breide kapitaal geschiedt uit de gel- in der afnemers van electrischen stroom, gelden krachtens de nog bestaande aluten tot verlaging van den stroomprijs te worden aangewend. Vandaar dat 'tegelijkertijd wijziging van •bepaling wordt voorgesteld. Intusschon voelt men, dat hier de opzet er maatschappij, het zoo goedkoop mogelijk iveren van electrischen stroom, in strijd omt met het belang der provincie, en dat ier Commissarissen der P. U. E. M. moes in staan tegenover Ged. Staten. Dal dit niet het geval is, ligt aan de twee- NSÖachtige pos tie van beide. Of wil men: aan hun identificatie. TWEEDE KAMER Mr. ROMME Bij de Tweede Kamer is thans bericht in gekomen dat mr. Romme te Amsterdam zijn benoeming tot lid dezer Kamer heeft aangenomen. DE SURINAAMSCHE BEGROOTING VOORLOOPIG VERSLAG Versohenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de Surinaamsche be grooting voor 1933. Daaraan ontleenen wij, dat verscheiden leden er de aandacht op ves tigen. dat de crisis in Suriname wel tot zeer ernstige gevolgen heeft geleid. Wil van her stel sprake zijn, dan zal het moederland zich financieel meer voor Suriname moeten interessee-on, dan tot dusver het geval is geweest. Waar het in dit opzicht aan par ticulier initiatief tot nu toe vrijwel geheel heeft ontbroken, dient de regeering voort te gaan in het oprichten van nieuwe onder nemingen en het stimuleeren van het parti culier initiatief door het verstrekken van steun en het verleenen van dvidend garanties Een overzicht werd verzocht van de pogin gen, welke zijn gedaan om den economischen tetnd te verbeteren en een uiteenzetting net standpunt der regeering ten aanzien het door de Commissie Weiter gegeven advies de rijksbijdrage te verminderen. De voorgestelde bezuinigingsmaatregelen lokten van verschillende zijden critiek uit en de verlaging der salarissen der ambtena ren ontmoette bij verscheiden leden ernstige bedenking, Verscheiden leden achtten de be vordering van den kleinen landbouw voor Suriname van fundamenteel belang. Zij hoop ten. dat de oprichting van een maatschappij tot cultuur en export van ananas den kleinen landbouw ten goede zou komen. Voorts werd de vraag gesteld, of niet zou kunnen worden bevorderd dat in Nederland meer producten dan tot dusver uit Suriname worden ingevoerd Men dacht daarbij o.a. aan de Surinaamsche sinaasappelen. RECHTSPOSITIE BURGEMEESTERS Gisteravond is in het Staatsblad een kon. «sluit afgekondigd, houdende enkele ieningen omtrent de rechtspositie van de ,»j prgemeesters Dit kon. besluit treedt morgen in werking. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING In een nota aan de Tweede Kamer naar lanleiding van het verslag inzake het wets- Dntwerp houdende goedkeuring van het tus- ichen Nederland en België gesloten verdrag betreffende de gelijkstelling van elkanders onderdanen voo de toepassing der weder- ïijdschc wetgeving op het punt der invalidi ng- en oud jrdomsverzekering. deelen de von Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Economische Zaken mede. dat het overleg met de Duitsche regeering nopens de nnd Btandkoming van een verdrag betreffende werkloosheidsverzekering niet tot een bevre digend resultaat heeft geleid. BURGEMEESTER BECKING Tot burgemeester van Zuid Beijerland Is benoemd de heer A. Becking, thans eerste ambtenaai ter gemeente-secretarie en plaats vervangend secretaris, benevens ambtenaar van den Burg. Stand te IJsclmonde. De nieuwe burgemeester behoort tot de anti rev. partij, zooals de meerderheid der bevol king en ook in ander opzicht kan de keuze zeer gelukkig worden geacht De heer Becking is thans 41 jaar, en was vele jaren in de gemeente-administratie te IJselmonde werkzaam; zoodat hij daarin uitstekend thuis is. Voorts kan hij gemakkelijk met de be volking omgaan, terwijl "hij een warm voor stander is van V.B.L. en Burgerwacht Wij gelooven dat de gemeente Zuid Beijer land met blijdschap den nieuwen burgemees ter zal ontvangen. De raad bestaat uit 7 leden: 3 behooren tot de a.r. partij; één is a. r. (wild), één lid is c. h. en 2 leden behooren tot de v. b. Een van de laatste fractie is wethouder, waaruit blijkt, dat de rechtsche meerderheid niet exclusief optreedt. HUURTOESLAG WERKLOOZE HOOFDARBEIDERS Door het Verbond van vakorganisaties van hoofdarbeiders in Nederland werd in een adres aan de betreffende ministers verzocht, de werklooze hoofdarbeiders, die in de ver schillende gemeenten naar Maatschappelijk Hulpbetoon zijn en zullen worden verwezen, met een honger huishuurtoeslag tegemoet te willen komen. De bestaande regeling, waarbij voor de vier grootste gemeenten tot een huur ad 8.50 per week toeslag wordt verleend, wordt door het V.V.H niet voldoende geacht Reden, waarom verzocht werd de tegemoet koming te verhoogen en den maximum toe slag vast te stellen op 12 per week. Ook de Chr. Ambtenaar bespreekt de zonderlinge kapitaalsuitbreiding der P. U. E. M. (Prov. Utr. Eleetr. Mij), waarover onze driestar „Identificatie" handelt. Deze redactie beziet het feit meer In verband met de loo- ?n van het personeel. De bedoeling der kapitaalsuitbreiding omschrijft de redactie aldus: „Uit de over winst der vennootschap worden de aandeelen volgestort". Na enkele jaren is het bedrag van 149.400.— (zijnde 10 pet. van de nieuwe aandeelen) aangegroeid tot f 1.494.000.—Na een dividend van 7 pCt. nog een buitenge wone winstverdeeling. Inderdaad, geen onvoordeelig zaakje! En dan vervolgt de schrijver: De vraag, of de uitbreiding van het kapitaal noodza kelijk is, komt nu in een ander licht. Om deze vraag met een wedervraag te beant woorden: Weet de vennootschap geen raad met haar winst, en moet een kunstig in elkaar gezette uitbreiding van het kapitaal tot stand komen n de winst weg te werken? Wij behoefden over deze aangelegenheid niet te schrijven, ware het niet, dat de raad van toezicht der vennootschap het voorne men heeft de loonen en salarissen van het personeel te verlagen. De motiveering voor dit voornemen is: „bij andere openbare lichamen zijn de wedden ook verlaagd". Alsof dat op zichzelf een billijk motief is! Dit is 't zeker niet, wanneer de provincie buitengewone inkomsten verkrijgt uit haar aandeelen van een vennootschap, waar de salarissen veel lager zijn dan van haar per soneel. Wij spreken de wensch uit, zoo eindigt het artikel, dat bij de leden van de provin ciale staten er enkelen zullen zijn, die op deze onbillijkheid de aandacht vestigen, en dat de commissarissen der P.U.E.M. na ern stig beraad tot de overtuiging komen, dat, gelet op de lage bezoldiging, en op het reeds bestaande pensioensverhaal, niet tot verla ging mag worden overgegaan. SLUITINGSSTRIJD NEUTRAAL IN DE POLITIEK? Het openhouden der winkels op Zondag tegen wet en verordening in, vindt, naar wij meenen, zoo goed als nergens verdediging. Behalve clan in het meest vrijzinnige en meest-politieke dagblad, dat zijn vrijzinnig heid gaarne maskeert en zegt, niet aan po litiek te doen: De Telegraaf. Dit blad keert de zaak eenvoudig om en zegt: „Het is treurig dat lands- en stadsbestuur het zoover hebben laten komen. De Neder- landsche winkelier heeft in den loop der ja ren een stapel dwingende bepalingen en las ten van allerlei soort op zijn onderneming zien neerkomen, en zich nog altijd bepaald tot protesten en betoogen. Wanneer hij thans ten einde raad, tot daden overgaat, bewijst dat, hoe vol de maat der dwingelandij gewor den is." - „Waarom heeft die overheid de zaak op de spits gedreven? Is het haar onmogelijk, on gelijk te bekennen? Wil zij macht laten gaan boven gezond verstand? Vermoedelijk ligt de verklaring elders. De belangen van den middenstand vinden in het parlement zelden of nooit weerklank. De Nederlandsche winkelier heeft geen spreektrompet". Pas op, straks komt er ook nog een Tele- graaf-middenstandspertij met candidaten Ivoor de dagl KAPITAAL DER P.U.E.M RESTAURATIE PALEIS OP DEN DAM DE GEVAARLIJKE ACHTERGEVEL In het wetsontwerp tot verhooging van het Eerste Hoofdstuk der Rijkshegrooting 1931, wordt het aandeel in de kosten van de Rijksgebouwendienst, wat betreft de onder leiding van dezen dienst nader te verrichten werkzaamheden aan het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam, verhoogd met 6500 en mitsdien gebracht op 81.500. Bij de voortzetting van de buitenrestauratie van den gevel aan de zijde van den N.Z. Voor burgwal bleek, dat vooral het bovengedeelte in zeer slechten staat verkeerde. Voornamelijk als gevolg van roestvorming aan de ankers, waarmede de natuursteen is bevestigd, leken groote stukken natuur steen gescheurd en verschoven. Dezelfde in vloed had scheuren veroorzaakt in de drie zware bronzen beelden. Een en ander eischte ter voorkoming van ongevallen direct in grijpen. WINKELSLUITING Naar aanleiding van de in de pers ver schenen berichten, deelt de liberale Tweede Kamer-fractie ons mede, dat zij niet voor nemens is, het door haar ingediende wets voorstel lot wijziging van de. Winkelslui tingswet in te trekken. WIE HELPT DEN WEES? De binnenschipper heeft het tegenwoordig hard te verduren; het ouderlooze schippers kind nog meer. Daarvan verhaalt De Binnenvaart, het orgaan van het Onderwijsfonds, door de publicatie van een adres, dat een tweetal schippers, gedomicilieerd te Kampen aan de Koningin richtten. Het adres handelt over den scihipperswees- jongen J. B., die 30 Oct. 1917 te Hasselt ge- lioren en in de Herv. Kerk aldaar gedoopt werd. Zijn moeder en vader stierven kort na elkaar in het vroege voorjaar van 1928 te Zwolle. Tijdens de ziekte der ouders verbleef de jongen bij een oom te Zwartsluis en ook daarna om de Schipperschool aldaar te be zoeken. Daarna namen twee andere ooms hem aan boord, hoewel zij niet in staat wa ren behoorlijk in zijn onderhoud te voorzien. Daarom hebben zij onmiddellijk alle moei te gedaan, ondersteuning te krijgen uit het zoogenaamde Weezenambt te Hasselt, zijnde een burgerlijke instelling van weldadigheid in de gemeente Hasselt, welker inkomsten na aftrek der noodwendige kosten, zijn ten voordeele der minderjarige Hervormde wee- Zen. Echter is ondersteuning uit dat Weezen ambt geweigerd op grond van de omstandig heid, dat de vader der beide kinderen, slechts dooplid der Ned. Hervormde gemeente was en in dat geval de desbetreffende reglemen ten ondersteuning niet toelaten. Tevergeefs deden de ooins daarna een be roep op de Diaconiën en de gemeentebesturen te Hasselt en te Zwolle; waarna zij zich tot den Ml' ister wendden. Namens dezen advi seerden God. Staten om nogmaals een beroep op het gemeentebestuur van Hasselt te doen. Op 3 Juni 1931 werd het hernieuwde verzoek weer afgewezen. Een jaar.later, toen de toestand al slechter werd vroegtn de tijdelijke verzorgers ander maal aan Ged. Staten, wat zij nu voor den jongen konden doen Waarop dit college ant woordde, dat indien zij adressanten, van oor deel zijn, dat het gemeentebestuur van Has selt ondersteuning heeft geweigerd op gron den, niet overeenkomende met de bestem ming van de burgerlijke armenverzorging, zij zich op grond van artikel 32 der Armen wet tot de Koningin zouden kunnen wenden om een uitspraak. Dit hebben zij thans gedaan in de hoop, dat den wees recht zal wedervaren. Voornaamste Nieuws. DE VRIEND DES HUIZES VIJFTIGJARIG JUBILEUM Van een zeer bekend en gewaardeerd tijdschrift „De Vriend des Huizes" ls een zeer bekend en gewaardeerd tijdschrift bij ons Christe lijk publiek Reeds 50 jaar heeft het zich kun nen handhaven. Thans ontvingen we het laatste no. van den 50ste Jaargang. En kan het gezegd wor den, dat „De Vriend des Huizes" altijd uit munt door keurige technische uitvoering, dit Jubileumnummer is al bijzonder mooi. Het matador kunstdrukpapier, dat voor deze uitgave is gebruikt, maakt al dadelijk een goed effect, wanneer men dit Jubileum boek openslaat. We mogen deze laatste aflevering van den 50ste Jaargang gerust een boek noemen, want het is een werk geworden van ruim 170 pa gina's En de talrijke illustraties dragen er niet weinig toe bij, om de aantrekkelijkheid te verhoogen. Ons dunkt, vele lezers zullen blij zijn, dat een viertal illustraties in drie- of vierkleurendruk uitgevoerd, gemakkelijk los gemaakt kunnen worden, zonder het ge heel van dit nummer ook maar eenigszins te beschadigen. Want we veronderstellen, dat menigeen die illustraties een lijstje zal waar dig keuren. Het is in één woord „kunstwerk", dat hier door Neerbosch' Drukkerij wordt geleverd. Inderdaad levert dit maandschrift het be wijs van wat de typografie tot stand kan brengen. En hierover verheugen we ons dub bel, wanneer we weten, dat het Neerbosch' weesjongens zijn, die tot zulk een arbeids prestatie in staat waren, dank zij de uitne mende leiding van den heer Mons. Men klaagt in onzen tijd van vermecham- seering wel over gebrek aan arbeidsvreugde. Maar zulk werk, als hier door Neerbosch' Drukkerij geleverd wordt, moet inderdaad nog wel arbeidsvreugde bieden. En het moge in onzen tijd van algemeene malaise voor onze jonge menschen uiterst moeilijk zijn een bescheiden plaatsje te veroveren in het maatschappelijk leven, toch zullen de jon gens uit Neerbosch door hun uitstekende opleiding een voorsprong hebben en houden. Maar. zal iemand zeggen, de technische uitvoering is wel veel, echter toch niet alles bij de uitgave van een tijdschrift De inhoud spreekt ook een woord mee. Nu, we kunnen U in dit opzicht gerust stellen. De inhoud van „De Vriend des Hui zes' is niet minder uitnemend verzorgd. Wi'e de eerste jaargangen van dit tijdschrift nog bezit of deze zich althans herinnert, zal mer ken. dat de Redactie in den goeden zin des woords met haar tijd is meegegaan. Maar in één opzicht is „De Vriend des Huizes" niet veranderd. Hij is gebleven, wat hij bij de op richting beloofde te zijn, een vriend voor het geheele huisgezin. Oud en jong vindt er iets van zijn gading. En moge literair en cultureel dit tijdschrift volkomen op de hoogte van zijn tijd staan, toch blijft het zóó populair, dat het niet al te veel inspanning kost, om er van te ge niéten. Het is allerminst laag bij den grond; daarvoor zouden de verschillende medewer kers, die op allerlei gebied een godeen naam hebben, zich niet kunnen en willen leenen. Maar het is evenmin niet zóó hoog, dat dit maandschrift slechts voor enkele gezinnen een vriend znu kunnen heeten. Het mag inderdaad genoemd worden de vriend van h e t Christelijk huisgezin in het algemeen. Men vindt in „De Vriend des Huizes" novellen, vervolgverhalen, poëzie, reisbeschrijvingen, grepen uit de Natuurlijke Historie, beschouwingen over kunst en tech niek. ja, we kunnen zeggen, het geheele volle leven wordt in het oog gevat En bij dit alles blijft dit tijdschrift een positief Christelijk standpunt innemen. Daar- jaan ontleent „De Vriend des Huizes" juist zijn opbouwend en opvoedend karakter- De a.s. feestdagen vallen in een tijd, waar in de dagen kort en de avonden lang zijn, in een tijd, waarin de huiskamer ons méér aan- t-ekt dan de straat Welnu, in dien tijd kan dit Jubileumnummer van „De Vriend des Huizes" ors meer dan één avond genot be zorgen. Zulke lectuur verrijkt den geest en ver diept het leven. Frisch geschreven en hoogst actueel is „De Vriend des Huizes" er op uit, om u te doen verstaan den tijd, waarin ge leeft, zonder meegevoerd te worden met den geest des tiids, die ons wil afvoeren van God en Zijn ordinantiën. Wanneer de Heiland in Zijn hoogepriester- ,lijk gebed bidt, dat de Vader de Zijnen niet ftial wegnemen uit de wereld, maar hen zal bewaren van den Booze, dan is het de be doeling van Christus, dat wij in die wereld onze oogen wijd open zullen doen. En dat niet alleen om op onze hoede te zijn voor alles, wat in die wereld ons tot de zonde kan verleiden. Maar zeker niet minder, om te zien naar en te letten op al het schoone en goede, dat God ons nog in die wereld heeft gelaten in de wereld der klanken en kleuren, in de wereld der taal en der natuur, om in dat alles Gods Vaderhand te erkennen en ver heerlijken. De Vriend des Huizes preekt niet. maar hij laat ons wel verstaan de prediking, die in allerlei vorm tot ons komt vanuit de wereld als schepping Gods met al de in haar wo nende krachten. Niemand, die het Jubileumnummer be stelt, zal er zich over behoeven te beklagen. Men krijgt een schat van goede lectuur voor weinig geld. Want de prijs is uiterst laag, zooals men uit de advertentie in dit nummer van ons blad kan merken. Zelfs weten wij voor U een weg, om dit prachtnummer *'an „De Vriend des Huizes" cratis te bekomen. Ge knipt bovengenoemde advertentie uit, vult daarop in Uw naam en adres en zendt haar toe aan Neerbosoh' Drukkerij. Hierdoor geeft ge U op als abonné voor den 51sten jaargang, die 1 Jan. 1933 begint Maar dan ontvangt ge dit Jubileumnummer gratis. En als we U dan een raad mogen geven, is het deze. dat U vooral bet eerste artikel moet lezen, waarin de predikant-directeur, Ds. H. Kluin, een overzicht geeft van de op richting en de geschiedenis der Weesinrich ting te Neerbosch, welke in 1933 haar 70- jarig jubileum hoopt te vieren. Op boeiende wijze wordt U geschetst, hoe de oprichting van dat Weeshuis inderdaad een geloofsdaad was. De heer J. van 't Lindenhout was diep ge troffen door het lot van vele weeskinderen op het platteland. Zeker, er waren wel men schen te .inden, die weezen verzorgen wil den. Maar het was een loven en bieSen, om van armbestuur of diaconie een zoo hoog mogelijken prijs te bedingen. En daarbij werd dikwijls dan nog getracht door allerlei middelen die weezen verzorging tot een exploitatie ten eigen voordeele te ma ken, waarbij de wees de dupe werd. menig maal voor zijn geheele volgend leven. In den heer van 't Lindenhout werkte nog na de geest van 't Reveil. Die geestelijke op wekking in de eerste helft der 19e eeuw deed vele harten ontvlammen in liefde voor des Heeren dienst en die liefde zette zich in da- om, welke heerlijke vruchten droegen op 't gebied van Chr philantropie en inwendige zending. Niet zorgeloos, maar evenmin bezorgd, werd door van 't Lipdenhout de hand aan den ploeg geslagen. En het moge waar zijn, dat het geloof nooit te veel kan verwachten, toch sluit dit niet uit. dat het geloof soms ernstig beproefd wordt. Daarvan spreekt ook Neerbosch' geschiedenis. Ds. Kluin vertelt er van, hoe de heer van 't Lindenhout in 1871 's Zaterdags voor Paschen nog in kas had f Ó.12y2 en dat bij de zorg voor een gezin van 330 personen. En dan beteekent het wat, om blijmoedig te blijven en geloovende in Gods werk bezig te zijn. aan den Heere alles in vertrouwen over te geven. Behoeft het nog gezegd, dat God het vertrouwen van den Di recteur niet heeft beschaamd. Hij, Die een Vader der Weezen is, heeft ervoor gezorgd, dat eer het een week verder was, er 2800. in kas was. Dat de maatschappelijke nood van deze dagen ook Neerbosch niet rakelings voorbij gaat, zal ieder wel duidelijk zijn. Zeker, we mogen gelooven. dat God ook nu voor Neerbosch' inrichting zal zorgen Maar dat ontheft ons Christelijk volksdeel niet van de plicht, om te doen, wat de hand vindt om te doen. De Directeur van Neerbosch geeft ons hier in een goed voorbeeld. Zij stelt zich niet te vreden met een uitgave van een tijdschrift, waarbij alleen het goede doel den doorslag moet geven om zich te abonneeren. Zij streeft ernaar, om het beste te leveren wat mogelijk is, naar inhoud en vorm. Zij beschikt over een staf van medewerkers, die een goeden naam hebben. Indien we slechts enkele namen noemen als de Willem de Me- rode, Mevr. G. Sevensma-Themmen. J. Vij verberg, A, L. van Hulzen en Mevr. J. M. Westerbrink-Wirtz, dan meenen we hiermede reeds voldoende aangegeven te hebben, dat „De Vriend des Huizes" op hoog peil staat Laten zoo nu ook velen doen, wat zij kun nen, om deze stichting in Neerbosch met hun gebed en ga.en te steunen. En laat een groot getal nieuwe inteekenaren op het welver zorgd tijdschrift „De Vriend des Huizes" het bewijs leveren, dat men in ons vaderland goede lectuur op prijs stelt en een 6tichting als Neerbosch gaarne wil steunen. (blz. 1) Verschenen is het Voorloopig Verslag dor Tweede Kamer over de Surinaamsche Be- grooting. Er schijnen van particuliere zijde plannen te bestaan tot oprichting van een Haagsch vliegveld. (Rlz. 2) Te Genève schijnt men het voorloopig eens te zijn geworden, niet alleen om de ontwapeningsconferentie voort te zetten maar ook om inzake rechtsgelijkheid en eiligheidskwestie „gelijk over te steken". MacDonald is met Herriot naar Parijs ertrokken voor een vermoedelijk beslissen de Engelsch-Fransche conferentie over het schuldenprobleem. Het schijnt, dat Japan in de buitengewone Volkenhondsvergadering een meer toegeef lijker houding in het geschil over Mands- joerije gaat innemen. Hoovers boodschap aan het Congres. Het kabinet-Von Schleicher is voorloopig veilig, daar de nationaal-socialistcn geneigd blijken het eenigen tijd te tolereeren. (blz. 3) Mededeelingen van het Kon. Meteorolo gisch Instituut over de aardbevingen in Noord-Brabant. Te Amsterdam zijn een moeder en twee kinderen door gasverstikking om het leven gekomen. (blz. 5) Fransche vluchthaven voor Hollandschë visschers (III), door Ds. H. J. Heida, blz. De Tweede Kamer heeft gister aangenoi men het wetsontwerp tot steun aan de mo bilisatie-slachtoffers. Verder heeft de Kamer de behandeling van de afdeeling werkver schaffing en steunverleening van de begroo ting voor Binnenlandsche Zaken voortgezet* In de avondvergadering is de begrooting van P.T.T. behandeld. Drukkerijpersoneel van de Weesinrichtim7 NeerboschOp den voorqrond de leiders van het bedrijf en no. 3 van links is de predikant directeur Ds. H. Kluin. Nu. 5 is de bedriifs- chefd- hp.ee 1 To.~. EEN HAAGSCH VLIEGVELD? Er schijnen van particuliere zijde plannen te bestaan om bij de Hoornbrug onder Rijs wijk voor Den Haag een particulier vliegveld in te richten, al of niet uitgebreid met een sportterrein en een sportpaleis. Dit zou in verband staan met het feit. dat men over een vliegveld met luchthaven on der Pijnacker en bestemd voor Den Haag en Rotterdam, ter vervanging van Waalha ven zoo goed als niets meer hoort: zoodat het er veel op lijkt, dat dit plan blijft rusten. Iets, wat te meer waarschijnlijk is, omdat bij velen twijfel bestaat of Den Haag wel be hoefte heeft aan een vliegveld van de for matie van Schiphol of Waalhaven. De ontwerpers van het particuliere plan schijnen dezelfde meening te zijn toegedaan, doch vermoeden, dat een aanloophaven voor handels- en personenverkeer, benevens een. oefenterrein voor sportvliegers, wel rendabel te maken is; zij het dan ook in combinatie met een sport- en tentoonstellingsterrein. Hoe ver de plannen gevorderd zijn, is niet recht duidelijk. Eenerzijds wordt gemeld, dat de heeren W. C. G. van Weideren baron Rengers, J. F. Ph. Hers e.a. reeds zoover ge vorderd zijn, dat de werkzaamheden met Januari zouden kunnen beginnen. De „Maas bode" heeft echter geïnformeerd naar de in diening van de plannen. Het gemeentebe- stuur van Rijswijk heeft over deze zaak nog geen enkel stuk gewisseld en moet zich derhalve over deze zaak nog geheel beraden. Er is alleen sprake van een voorloopige, mon delinge informatie. Dat in Januari a.s. begonnen zou kunnen worden, is dan ook practisch uitgesloten. DE AANGEHOUDEN BANK DIRECTEUR Men meldt ons uit Den Haag: De gearresteerde bankdirecteur L. is Maan dag op last der justitie, van het hoofdbureau van politie overgebracht naar het Huis van Bpwaring, alwaar hij is ingesloten. Hij wordt ingevolge art. 341 van het Wetboek van Strafrecht beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk. Naar verluidt, aldus de Avp., hebben na zijn arrestatie der justitie meerden klachten bereikt inzake de door hem uitgeschreven kerkelijke leeningen. Nader vernemen we dat de verdachte, Is. Leenis, voor den Officier van Justitie is geleid. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Men meldt ons uit Den Haag: iGstermiddag te half vier is op den Benoor- denhoutschew eg, by de Waalsdorperlaan een ernstig verkeersongeval gebeurd, waai. an de 59-jarige heer W. P. v. d. H., huis- en de coratieschilder, wonende aan de Beek laan, het slachtoffer is geworden. Deze heer, die een rywiel bereed, kwam in botsing met een auto en viel daarbij met het hoofd door een z.g. onbreekbare voorruit van den wagen. De heer n die op slag sedood werd, is door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De politie heeft de auto. die dnor den heer D. K. uit Den Haag bestuurd werd, :n beslag genomen en stelt thans een onder zoek in naar de schuldvraag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1