'liniuir £tiitsdjr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: kwartaal In leiden en In plaat- [i waar n ag-mtsrliap gevestigd ia f2.35 anro per post 2.35 portokosten. f week 0.18 lor het Buitenland bij wekelijk se zending «4 50 dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent uindagsbiad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3832 DINSDAG 6 DECEMBER 1932 ADVURTEN,IEN Van 1 tot 6 repels.tW Elke repel meer042 VS Ir.gez. Mededeellngen i; van 1—S regels 240 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang nummer bestaat uit TWEE blader EENZIJDIGE BEZUINIGING S - OVERWEGINGEN "Bet is een gelukkig verschijnsel, dat te dden van de economische en financieele od. die ook de gemeenten niet onberoerd :k at, hier en daar ernstige pogingen worden l( ngewend om de uitgaven zooveel mogelijk overeenstemming te brengen met de sterk rlaagde inkomsten. uIaI zal men het moeten toejuichen, wan- er er bereidwilligheid wordt gevonden om [ers te brengen op het altaar der gemeen- iap, toch mag niet worden vergeten, dat het nemen van besluiten niet enkel bezui. pngsoverwegingen dienen mee te tellen. Dok al zijn wij ons bewust van het feit, dat i beroep op motieven van moreele, van sthetische, van hygiënische aard vaak geen dere bedoeling heeft dan om het streven spo ar bezuiniging als zoodanig tegen te staan. :h mag dit geen reden zijn om deze faciu- les i geheel te verwaarloozen. dat dit gevaar inderdaad niet denkbeel- is, blijkt uit de wijze, waarop den laat- tijd sommige gemeentebesturen de op rustende verplichtingen inzake de ver iging van armlastige krankzinnigen, voort- leiende uit de Krankzinnigenwet en de menwet, trachten te beperken, lomj Toewei sinds eenigen tijd de verpleegprij- i in onderscheiden gestichten zich in da- ide richting bewegen en deze verlaging nog rder doorzet, is de gestichts- of gezinsver- w 'ging in België zeer belangrijk goedkooper. peze omstandigheid heeft verschillende ge- entebesturen bewogen patiënten te doen erplaatsen uit Christelijke stichtingen hier lande naar de Belgische gemeente Gheel, lar gezinsverpleging plaats heeft, egen een dergelijke handelwijze moeten ernstig bezwaar maken. IVij meenen, dat de verpleging aldaar ter niet op één lijn kan worden gesteld t de uiterste zorgvuldige gestichtsver iging, zooals ons land die kent, terwijl /fendien lang niet iedere patient geschikt achten is voor gezinsverpleging. Voorts heeft het verblijf in een vreemd id en de verre afstand ten gevolge, dat van gelegenheid tot bezoeken niet of zoo goed niet gebruik kan worden gemaakt, zoodat patiënten bij de veelal weinige levens- 1 mgde, die hun rest, losraken van hun j nilie. t< )it isolement wordt nog bevorderd door de eemde omgeving, waarin de patiënten ver d eren en de volksaard, die zoo sterk afwijkt t oo, n de hunne. in 1 Waar het grootste bezwaar ls wel, dat de otestantsch-Christelijke verzorging, die iet het motief was voor het in het leven epen onzer Christelijke stichtingen van rmhartigheid, daar ontbreekt Men vergete toch niet, dat deze ongelukki- ji, die niet voor zichzelf kunnen zorgen, heel op de verzorging door anderen zijn ingewezen. Zal het wel zijn dan dient die verzorging n Christelijk karakter te dragen. Een gemeentebestuur, dat eenzijdig op iancieele overwegingen den nadruk legt, tat in deze feil en doet de verpleegden kort tijd llen IET ie, k< CHRISTEN-DEMOCRATEN Van de dagen van Staalman en de Vries zijn de p rotes tan tsch -reoh tsohe partijen moeilijkt in haar actie en propaganda door iaar oepjes, welke zich in bizondere zin Chris- o°i ii-Democraten noemden. Het 6ucces, dat boekten, was steeds negatief. Als ze iets •0jg werkten, dan was het dit, dat ze de op- arsch der hoofdgroep belemmerden of ver gden. Voorts verslonden ze elkaar. Thans is er weer een Chr. Democratische lie en Ds. J. J. Buskes Jr. is haar voor nieli effclijke profeet. Daartoe uitgelokt in een lofdartikel in de roode pers, die met onge lid wacht op de toetreding der Christen imocraten in haar partijverband, heeft Ds. aari uskes in het orgaan zijner partij eenige Villi tikelen geschreven ter beantwoording van vraag: Waarom kunnen Christen demo aten geen lid zijn of worden - van de D. A. P.? Dat wij in hoofdzaak volkomen accoord fida aan met dit antwoord, is reeds gebleken it de overname van verschillende passages t deze artikelen, toen ze nog niet in een jullrochure gebundeld waren. We bedoelen er niets kleineerends mee, als (iul 6 zeS£en: d® wUze waarop de schrijver de in tusschen een rechtsch staande politieke rtij en de S.DA.P. markeert, is voortreffe k jker dan wij het meermalen deden; maar leuws brengt ze niet Het is door anderen We-malen gebeurd. Daarmee is het nut in geenen deele ont lend. Voor ..inwendige zending' is de bro uk 1 hure misschien bizonder geschikt Het va'lt immers niet te ontkennen, dat e Chr. Dem. Ui.ie van het hedcr een gansch ader beeld vertoont dan in vroegere crea tes, Deze groep lijkt thans veel op •olitiek amalgama, meer onaangenaam gezegd dan bedoeld, een mengelmoes van idialisten en ontevredenen. Dat idealisme vindt ge bij hen, die met Ds. Buskes zeggen, dat zij geen Tolstolanen zijn,, maar dat zij den oorlog principieel en radicaal verwerpen als middel tot beslech ting van geschillen, omdat het niet mag, onder geen enkele voorwaarde. De andere categorie, die der ontevredenen, vormt ongetwijfeld het grootste contingent van de Unie. Zij pakken over 't algemeen het 6chijnt haast inheemsch in de CD.U. de S.D.A.P. met fluweelen handschoenen aan en spreken bittere taal en smalende woorden tegenover ©en Christelijke regeering. Ze zijn ontevreden over salarisverlaging en manoeuvreeren met batige sloten en gun stige maandstaten en vleien de landpachters die het moeilijk hebben. Dacht de schrijver der brochure wellicht aan hen, toen hij over den klassenstrijd spre kende erkende: „Ik zeg niet, dat de C.D.U. op dit punt vrij uit gaat Ook in „de Strijder" vind ik wel eens artikelen, die in dit opzicht onaanvaardbaar zijn".? Het mogen dan voorloopig nog maar symp tonen zijn, een jonge beweging dient in dit opzicht nauwlettend toe te zien; want zulk optreden doet de roode pers schrijven: „Het kleine clubje afgescheidenen dat ginds (bij redhts) niet meer, en bij ons niet, of nog niet, thuis wil zijn, speelt de daad, maar voltrekt haar niet." Het zegt tegen de S.D.A P „met de daad ben ik bij u, en de daad is de belijdenis, maar de geest scheidt mij van u"; en dat is een tegenstelling in zich zelve." Het moge overdreven zijn om te vreezen dat de daad tot ongewilde en ongewenschte consekwenties zal voeren (de S.D.A.P. is wel meer in zoodanige hoo,» beschaamd!); als waarschuwing heeft het bovenstaande niet weinig beteekenis. DE ANDERE AFBAKENING De brochure van Ds. Buskes draagt tot titel C.D.U. en S.D A.P., en houdt zich dan ook hoofdzakelijk bezig met de verhouding der Unie tot S.D.A.P. Wat dat betreft, had den we korter kunnen zijn, dan in boven staande driestar het geval is. We hebben echter in aanmerking genomen, dat de brochure zeker ook een propagandis tisch karakter draagt en bepaalden ons daar om niet strikt tot den inhoud. Echter, de CD.U. heeft behalve het mar keeren van de lijn naar de kant der S.D A.P nog een andere afbakening noodig. Want zij heeft thans ook pricipieel een ander karakter dan vroeger. Toen deed vooral, zoo niet in hoofdzaak, het argument opgeld, dat met name de anti-rev. partij van 't oude begin sel was afgeweken; nu neemt men principi eel een andere stelling in. Daarom opent de brochure met een soort beginselprogram, waarin het kenmerkende is het onvoorwaardelijk afwijzen van de oor log als middel tot beslechting van interna tionale geschillen. Dit vraagstuk blijve nu rusten. Bovendien wordt ook gezegd, waarom men zich niet meer thuis voelt bij A. R. Partij en Chr. Hist Unie. In de brochure zelf wordt het eerst gegeven motief herhaald in deze woorden: „Het is eenvoudig niet te ontkennen, dat ten op zichte van de sociale, de internationale en de koloniale kwestie de politiek van de A. R. Partij en die van de Vrijheidsbond praktisch vrijwel geheel samenvallen; evenmin als het te loochenen is, dat de praktische politiek van de S D.A.P. in dit opzicht identiek is met die, welke de C.D.U. propageert" Van deze dubbele stelling laten we de laatste verder onbesproken Wil de C.D.U het onverantwoordelijk gedoe der S.D.A.P., die, volgens eigen vrienden inzake het sala- risvraagstuk comedie speelt, vx>r haar reke ning nemen, dót moet zij weten. Maar haar propagandisten doen de A.R.P. groot onrecht aan als zij deze, niet in be paalde gevallen, maar over heel de lijn naast de liberalen stellen. Deze bewering strijdt met de waarheid en berust óf op gebrek aan kennis der historie van wat de rechtsche part'ien en minister deden tot oplossing der sociale kwestie in 't bijzonder, maar ook op internationaal ge bied en voor de koloniale politiek; óf ze is gevolg van kortzichtige ontevredenheid over het feit, dat de rechtsche groepen niet met een blinddoek voor willen voorthollen alsof er van crisis geen sprake is. Ook hierop gaan we thans niet verder in, want de bewijslast rust in dezen niet op ons, maar op de C.D.U. die de stoute stelling, hier boven aangehaald, naar voren schuift en nu ook de verdediging moet leveren, waarop we wachten. Waarbij we vooropstellen, dat we eenige hatelijkheden aan het adres van Colijn, Ruys of De Geer niet als bewijs ac cepteeren kunnen. Voorts vestigen we hierbij de aandacht op hetgeen Dr. van Rhijn in „de Nederlander" over dit onderdeel der brochure schreef, en dat onze lezers op een andere plaats gelie ven aan te treffen. Daaruit ziet men, wat er van praktisch samenvallen", dat eenvoudig niet te ontken nen zou zijn, waar is. CONTINGENTEERING KATOENEN GOEDEREN BINNENKORT TE WACHTEN? Naar de „Telegraaf" verneemt, is binnen enkele dagen een besluit te venvachten, waarhij zal worden overgegaan tot contin- gcntecring van katoenen goederen in Neder land. Alle voorbereidende maatregelen zijn genomen om deze contingcnteering dadelijk in werking te doen treden. Het geldt hier alleen de contingcnteering van den import in Nederland. Omtrent de kwestie van con tingcnteering van textielgoederen in Nederi. Indië is nog geen beslissing te verwachten. De aan de regeering uitgebrachte adviezen spreken zich tegen die contingenteering uit. DE VLAG HALFSTOK MAAR HET BALSPEL GING DOOR Op de kazerne te Amersfoort hangt de vlag halfstok. Twee jonge menschen heb ben op droevige wijze bij het auto-ongeluk het leven verloren. Het 5de Regiment Infanterie treurt over twee dooden, doch in de kazerne moet alles heel gewoon zijn gang gaan. Zelfs het balspel, dat des middags gehouden wordt en waarbij het nog al luidruchtig toeging, werd niet afgelast Dat er dienst gedaan wordt, ook op zoo'n dag: het moet. Maar zoo'n dienst; was dat noodig? Voorts, waarom noopt men de militairen om van autobussen gebruik te maken als zij met verlof gaan, of van verlof terug keeren? DE N.M.O.F. DE VRIJZ.-DEM. BOND IS UITGETREDEN Zaterdag 3 December j.l. werd te Utrecht de jaarvergadering gehouden der Nooit Meer Oorlog Federatie. Aan het jaarverslag van den Secretaris ontleonen wij, dat aangesloten zijn zeven vredes-vereenigingen, twee vredesgroepen, twee propagandabureaux, zeven humani taire, twee religieuze, vier politieke en vier vak vereen igingen. De Secretaris deed tnededeeiing van ver schillende ingekomen stukken betreffende de Nederi. Vretles Centrale, waarbij ook een schrijven van het hoofdbestuur van den -Vrtjz. Dem. Bond, waarin werd bericht, dat hij uit de N.M.O.F. treedt. Het hoofdbestuur der N.M.O.F. stond zeer sceptisch tegenover de N.V.C Na ampele besprekingen werd een resolutie aangeno men, waarin gezegd wordt, dat men de pogingen der N.V.C als onorganisatorisch veroordeelt. Aangaande de Propaganda-verkiezingen voor 1933 werd overeengekomen de organi saties mede' te deelen, welke politieke par tijen Nationale Ontwapening in hun pro gramma hebben staan, en welke zijn voor afschaffing van den Militairen Dienstplicht. SCH1PHOLS HAVENMEESTER WEER THUIS De heer U. F. M. Dellaert, havenmeester van Schiphol, is gisteren met de „IJsvogel" van zijn vacantie-uitstapje naar Indië terug gekeerd. Kort na zijn aankomst heeft de „Msb." hem naar zijn bevindingen gevraagd. Ik had een maand verlof, zei hij, en ik wilde dien tijd nuttig doorbrengen. De K.L.M. bood mij vrij vervoer aan, waarvoor ik haar een rapport van mijn reis verstrek. Den der den November vertrokken wij en den twaalf den waren wij in Indië Mijn indruk over de route? Er zit leven in. Overal is men aan liet werk, terreinen worden verbeterd, lichtba kens en nachtverlichtingen worden aange legd, de radiodiensten worden beter inge richt. Nergens is stilstand of achteruitgang. De route ontwikkelt zich geleidelijk. In Bag dad wordt een nieuw terrein aangelegd met een stationsgebouw, in Jodhpur heeft de Ma- ha radja een hotel laten houwen. Goede hotels zijn nu bij alle vliegvelden. In Indië ontmoette ik de heeren Nleuwen- huis van de K. I. L. M. en Groeneveld Meyer van het Hoofdbureau T.uchtvaart. Met hen heb ik alle lijnen van de K.N.I.L.M. be vlogen tot Singapore toe. Vandaar ben ik per trein gegaan naar Alofstar om de „Ijs vogel" weer op te pikken. U begrijpt, wat een prachtige maand ik achter den rug heb. Vroeg in den middag komt het vliegtuig al aan het eindpunt van zijn etappe, zoodat de passagiers tijd genoeg hebben om de stad te gaan bekijken. Ik mag tevreden zijn over mijn reis. Er viel heel wat ervaring op te doen onderweg. Ik heb nu de Indië-route leeren kennen en er zit nog heel wat muziek in. Schiphol is een prachtige inrichting. Maar het zou ver keerd zijn om in onze handen te wrijven en te zeggen: wat hebben wij het hier mooi voor elkaar. De vliegerij staat geen dag stil Wij moeten altijd op ons qui vive blijven om de ontwikkeling bij te houden. NEDERL. WEGENCONGRES De algemeene vergadering van de vereeni- ging „Het Nederlandsrhe Wegoncongres", welke oorspronkelijk zou worden gehouden op Maandag 19 December a.s.. is nader vast gesteld op Maandag 1? December a s., des v.m. 11 uur in de Dierentuinzaal te den Haag. GEN. MAJOOR HOEKSEMA DE GROOT EERVOL ONTSLAGEN Bij K. B. is met ingang van 22 Februari aan don generaal-majoor van het leger in Ned.-Indië, P. F. Hoekscma de Groot op zijn verzoek wegens volbrachten diensttijd eervol ontslag uit don militairen dienst verleend onder dankbetuiging van de langdurige dien sten door l.e.n aan den lande bewezen. VERKEER IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN WEGVERBETERING Tn verhand met den zeer slechten onder- houdstoestand van den weg Philippine, Drie kwart, een onderdeel van de Oost-West ver binding in Zceuwseh-Vlaanderen verzochten de A.N.W.B. en de K N.A.C aan het betrok ken Provinciaal Bestuur een spoedige ver- hetering in het belang van het verkeer zoo veel mogelijk te wilien bevorderen Hierop werd bericht ontvangen, dat met de verbete ring van dpzen weg, waarvoor plannen mo menteel worden opgemaakt, wellicht weldra zal kunnen worden begonnen. AUTO-ONGELUKKEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Op den Haarlemmerweg ter hoogte van de kistenfabriek De Phoenix reed een auto, komende uit de richting Amsterdam, tegen een tractor en aanhangwagen van de Noord Zuid-Holl. Tramweg-Mij., met het gevolg, dat de tractor met aanhangwagen door de afscheiding van de trambaan reed en op de trambaan terecht kwam. De luxe auto, bestuurd door den miiiatiren dokter H. S. van der Lee, uit Zeist, kwam in botsing met den aanhangwagen en werd ernstig beschadigd. De heer Van der L. werd uit den wagen geslingerd en kreeg niet-ernstige verwondingen. In de kistenfabriek werd de heer Van der L. verhonden, waarna hij per au'o naar Amsterdam is gegaan. De tram- dienst van Haarlem naar Amsterdam heeft een half uur vertraging gehad. Een tweede ongeval had plaats nabij de Liebrug. De heer Bekker, uit Heemsted", raakte tengevolge van de gladheid zijn s uur kwijt en kwam met zijn auto in een vrij breede en diepe sloot langs den weg terecht. Het voertuig geraakte grootendeels onder water. De heer B. slaagde erin de rui ten stuk te slaan en zich op het droge te werken, waarna hij door een passeerende auto naar Dr. J. P. Bauman te Halfweg werd vervoerd. Hier werden zijn verwondin gen aan pols en elleboog verbonden. SMOKKEI AAR DOODGESCHOTEN Men meldt ons uit Budel (N.-Br.): Gisteravond is die 17-jarige Van Deurzen bij het smokkelen van een kleine partij sui ker. door kommiezen aangeschoten. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Eindho ven is het slachtoffer overleden. VOEDSELVERGIFTIGING Te Amsterdam zijn vier kinderen uit een gezin aan de Stolwijkótraat vermoedelijk met voedselvergiftiging naar een'der ziekenhui zen vervoerd. De vergiftiging is waarschijn lijk ontstaan door het drinken van ondeug delijke bessensap. DOODELIJKE AANRIJDING TE AMERSFOORT Men meldt ons uit Amersfoort: Een wielrijder, R. van D. genaamd, fietste op het wielerpad van den Ut rechtsche weg in de richting Ameisfoort. Nabij de „Lich tenberg" gekomen zijnde, wilde hij bij de kruising der B.W. laan oprijden. Nu is het voor wielrijders verboden rijdende de Utrecht 6cheweg over te steken, wat ook zeer ge vaarlijk is op dat punt. Naar men ons mede deelde. bleef Van D. op zijn rijwiel zitten en stak dwars de weg over. Dit waagstuk werd hem evenwel noodlottig. Op datzelfde mo ment passeerde een auto uit de richting Utrecht, terwijl Van D. plotseling, van ach ter de hoornen, de rijweg overstak. Hij word gegrepen door de auto en was onmiddellijk dood. De autobestuurder treft geen schuld. DOODELÏJK AUTO-ONGELUK T Bergum (Fr.) liepen eenige kindemen op den weg achter een wagen. F.én der kin deren, de 10-jarige De V., stak plotseling den weg over. Een juist passeerende vracht auto kon onmogelijk vlug genoeg stoppen, zoodat het kind door twee wielen werd over reden. Het was zoo zwaar gewond, dat de dood onmiddellijk intrad. GESTOLEN GOED GEDIJT NIET Te Groningen kwam een rijwielhersteller tot de onaangename ontdekking, dat een nieuw motorrijwiel des nach's uit zijn werk plaats was gehaald. Een week of zes gele den was ook zoo iets gebeurd Hij had daar* na een extra slot op de deur laten makeu. Thans bleek, dat men om het slot te openen een ruit had vernield. Door de recherche werd een onderzoek inges'eld, waarbij een spoor leidde naar zekeren E. Het bleek, dat E.. die bij zijn ouders te Loppersum woont, 's nachts een ernstig motorongeluk had ge had en met een hersenschudding te bed lag. Bij het verhoor heeft hij den diefstal be kend, terwijl ook is gebleken, dat hij in het bezit van den anderen motor is geweest. BRANDEN Te Alblasserdam ontdekte de heer B. een inbraak bij zyn buurman, den schilder Baars. Met behulp van een speurhond wist men den dader te vrinden, een zeKere K. van E., die uit zjjn bed gelicht werd en naar Dordrecht over gebracht. Er wordt niets vermist, doordat de dader gestoord werd. Te Amsterdam hebben inbrekers op de Prinsengracht 321, waar gevestigd is de pa piergroothandel van de firma Wed. H. Bon- tamps, 's nachts een bezoek gebracht. Ver moedelijk hebben zy zich laten insluiten. De brandkast is opengebroken en als buit werd gevonden circa f 500. Ook in 't naastliggende perceel by de firma Heybroek zyn zij door gedrongen, vermoedelijk over het dak. Uiteen lessenaar werd f 40 meegenomen. De weg, die door de inbrekers is genomen kon büna creheel eevolgd worden, want door het p-eheele gebouw werden roode vinger afdrukken revonden. Vermoedelijk heeft een van de dieven zyn voet aan een glaslantaarn ernstig gewond en heeft hy bloedend zyn werk gedaan. Te Haakshergen (Ov.) brak brand uit in een dubhel woonhuis, aan don Eibergsrhen- weg, bewoond door A. J. P. en A. G. Ordel- mans. Een gedeelte van de inboedels heelt men kunnen redden. Het geheele g uw brandde uit. Verzekering dekt grootendeels de schade. GEMENGD NIEUWS DE AARDBEVINGEN IN NOORD-BRABANT IN TOTAAL ACHT BEVINGEN GECONSTATEERD EEN UITEENZETTING VAN DE BILT. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt deell mede dat over de jongste aard bevingen in Noord-Brabrant ongeveer S0(l berichten zijn ontvangen. Men kan tot zijn spijt deze niet alle beantwoorden, omdat daarvoor geen lijd beschikbaar is. Daarom vers'rekt men enkele inlichtingen in het algemeen. Er werden in het geheel acht bevingen geregistreerd van Zondagavond 20 Nov. tot Maandagmorgeq 28 Nov. De grootste uilslagen op het diagram gaf de tweede heving op 28 Nov. om 23 uur ">6 minuten. Uit ingekomen berichten blijkt, dat deze beving over het geheele land waar neembaar is geweest, In vele berichten is de richting, waarin de schokken of trillingen gevoeld werden, opgegeven, soms met een nauwkeurige be schrijving van het vertrek waarin men zat of sliep, een enkele keer de richting geveri fieerd met een nauwkeurig kompas. Legt men de opgaven van eenzelfde plaats of dicht bij elkaar gelegen plaatsen naast el kaar, dan vindt men alle richtingen ver tegenwoordigd, in plaats van voornamelijk een richting, zooals sommigen wellicht ver wacht zouden hebben. Dr. Visser van het Observatorium te Ba tavia heeft eens een dergelijk geval onder zocht en ln kaart gebracht, namelijk een aardbeving van 9 October 1922, gevoeld in Midden-Java. oorsprong ver zuidelijk inden Indischen Oceaan. Het resultaat wa9 een wirwar van richtingen, waaruit op het eer ste gezicht niets viel af te leiden. Een der oorzaken is de volgende. Van den oorsprong gaan trillingen uit van verschillende soort; de snelste, de z.g. eerste voorlooprs trillen longetudinaal, d. i. in de richting van de voortplanting; de langzamere, de z.g. twee de voorloopers, trillen transversaal, d. w. z. loodrecht op de voortplantingsrichting. Neemt iemand de eerste voorloopers zuiver waar, dan is de richting der waargenomen trillingen ook de richting van den oor sprong; ontgaan hem de eerste voorloopers, die in den re>cel een kleineren uitslag geven en begint zijn waarneming pas met de twee de voorloopers, dan is de richting van den oorsprong loodrecht op die der waargeno men trillingen. Dit verklaart ook dat som mige waarnemers, die verschillende der aardhevingen gevoeld hebben, mededeelen, dat bijv. de eene in N.-Z.-lijke, de andere in O.-W.-lijke richting lag. terwijl toch van alle bevingen de werkelijke richting voor wie zich ver bui'en het aardbevingsgebied bevonden, vrijwel dezelfde geweest is. De richtingen zijn door de waarnemers gewoonlijk herleid tot een der acht hoofd richtingen, N. NO. O. enz., zoodat zij slechts bij benadering de ondervonden richting aan geven. Deze en andere omstandigheden, die door Dr. Visser in zijn artikel uitvoerig besproken worden, verklaren de wirwar van richtingen, waarvan hij sprak en die ook bij de hevingen in Noord-Brabant is gecon stateerd. Indien men reeds terstond de eerste voor loopers merkt en er de richting van kon vas'stellen, zoo men daarna ook den inzet der tweede voorloopers constateert en den tijd tusschen de aankomst van de eerste en van de tweede voorloopers geteld heeft kan men met behulp van tabellen ook den afstand vaststellen. Een buiteniandsch seis moloog, tijdelijk te Valkenburg, vond hij de aardbeving van 20 November 23 uur 56 mi nuten als tijdsverschil 8 seconden, overeen komende met een afstand van ongeveer 70 K.M., wat vrij goed uitkomt. De 19-jarige werklooze kappensbedoende C. E. van T., die Vrijdagavond het meisje G. M. de H, in het llaageche Bosch met een scheermesje ernstig heeft mishandeld, heeft bij zijn verhoor nog verklaard, ook andere meisjes aldus te hebben willon mishandelen. Hij had een afspraak gemaakt met meisje, dat hij Zondagavond te Schevenin- een zou ontmoeten, doch door zijn arrestatie den dag te voren, i6 dit meisje aan het ge vaar ontsnapt Het meisje, in wier gezelschap hij zich bevond toen hij Zaterdagochtend werd ge arresteerd, zou vermoedelijk eveneens een dergelijk lot als mej. De H. hebben onder gaan. wanneer de jongeling niet zoo 6poedlg zou zijn opgeborgen. Gistermiddag is hij in het Gemeentelijk Ziekenhuis met mej. De H. geconfronteerd. Had Van T. tot nu toe een cynische hou ding aangenomen, thans, bij het ontmoet*'» van de patiënte, barstte hij in een hevig snikken uit en zeide, veel berouw van zijn daad te hebben. De toestand van het meisje, dat veel bloed verlies heeft geleden, blijft vooruitgaan. De dader is in politie-bewaring gehouden. DE MOORDAANSLAG TE DEN HAM De dader van den moordaanslag op Levie Scho6©er te Den Ham (Üv.) L door een rijks veldwachter en een jachtopziener te Hellen- doorn gearresteerd. KINDERVERLAMMING Naar wij vernemen is bij een kind van A. C. te Nieuwendijk (gem. Almkerk) kin derverlamming geoonstateerd. MEISJE IN VLAMMEN Te Gouda was het 18-jarige meisje A. H. uit de Lethmaetetraat in de woonkamer aan het werk. Op een zeker oogenbkik kwam ze te dicht bij de kachel, met het gevolg, dat haar kleeren plotseling vlam vatten. In een oogenblik was zij geheel in vlammen gehuld. Haar moedor, die eveneens in de kamer waë, doch tengevolge van een wond aan den voel niet kon loopen, moest toezien, hoe de vlam men ad hooger en hooger oplaaiden. Op het gegil van de beide vrouwen snelde een voor bijganger. dp 48-jarige koopman J. Vos, de woning binnen, en slaagde erin net vuur 1# dooven. Het sir "hl off e* had .al v.i.n brand wonden opgcloopen en p - lat ver binden. Ook Vos kreeg brauuwoiwcu aan ]jn. Voornaamste Nieuws. Mededeelingen van het Meteorologisch In stituut te De Bilt over de jongste aardbe vingen. Nabij Schagen (N.-H.) heeft een trein een auto overreden. Drie personen werden zwaar gewond. (Blz. 2) Zal de Ontwapeningsconferentie verdaagd morden? Heden komt de Duitsche Rijksdag bijeen» Von Schleicher zal trachten de regeerings- erklaring uit te stellen. Een voorstel om het drankverbod in da Vereenigde Staten af te schaffen, heeft in het Congres niet de vereischte meerderheid gevonden. Een Japansche torpedojager is met 106 van de 120 opvarenden gezonken. Slechts 14 man nen zijn gered. i ERNSTIG ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG LUXE AUTO BOTST TEGEN SNELTREIN DRIE GEWONDEN, WAARVAN EEN ERNSTIG. Men meldt ons uit Schagen (N.-H.): Op den onbewaakten overweg aan d<3 Grootesloot onder Zijpe, nabij Schagen, is gistermiddag een luxe auto in volle vaart te gen den juist passeerenden sneltrein uit Ded Helder gereden, welke te 16.12 uur te Scha gen moet arriveeren. De auto werd geheel vernield. De trein kwam dadelijk na het on geval tot stilstand. Het bleek, dat de drié inzittenden van de auto, allen waren ge wond. Het ergst was er aan toe mej. Corrid ter Bruggen, onderwijzeres te Oudesluis, gem. Zijpe. In hoogst zorgwekkenden toe stand heeft men haar binnengebracht in d€j nabij de plaats van het ongeluk gelegen boerderij van den heer E. A. Lindenberg, De beide andere slachtoffers, de heer P. Ero, Directeur van de N.V. Fabriek voor Chocolade- en Suikerwerken v.h. Ero en Rom te Alkmaar en mej. Jannie ter Brug gen, een zuster van het eerstgenoemde slachtoffer en onderwijzeres te Annapauiow- na, zijn met denzelfden trein naar het Cen« tranl Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. De heer Ero had een schedelfractuur en een hersenschudding opgeloopcn. Mej. J. ter Bruggen was er minder ernstig aan toe, zij bleek geen lichaamsdeelen te hebben gebro ken, doch wel klaagde zij over hevige pijn De eerste hulp werd verleend door een geneesheer en een verpleegster, die zich toe vallig in den trein bevonden. De trein had aanzienlijke vertraging. De dames Ter Bruggen waren met den heer Ero, die de auto bestuurde, meege reden en op weg naar hun woonplaats Heiloo, waar zij het St Nicolaasfeest zou den vieren. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast. Opmerkelijk is, dat de overweg goed zichtbaar is, terwijl het uitzicht op de spoorbaan geheel vrij is. Toch is dit in en kele jaren tijds het vierde jngeluk op de zelfde plek. DE „P. C. HOOFT' NAAR DEN SLOOPER De N.V. Simons Scheepeloopery te Pernis deelt" mede, dat zij het wrak van de „P. C. Hooft" voor den sloop heeft aangekocht van Maatschappij Nederland, aan welke maat schappij het schip door de assuradeuren was geabondoneerd. In de tweede heltt van deze maand zal het wrak naar Pernis worden ge sleept. JEUGDIGE STRAATROOVEft Zaterdagavond jj. ca. 7 uur werd door een 15- 16-jarige jongen een handtasch afgeno men van mej. S. Deze dame was op den hoek Prinsenstraat te Bodegraven toen genoemde persoon per rijwiel dicht langs haar heen reed en de tasch uit haar handen greep. Hoewel direct enkele burgers de dief achtervolgden in de richting Zuidzijde, is het, ook de politie, tot heden niet gelukt den dader te vinden. DOODELIJKE VAL Te Amsterdam werd de hulp van den Ge neeskundigen dienst ingeroepen op een 1 niwwerk aan de Egelantienegracht, waar n 60-jarige man bewusteloos was gerankt i een va.l. Toen de auto van den G'.G.D. kwam, was hij reeds overleden. ZIEKTE VAN WEIL Een landbouwer te Blaricum (N.-H.) is aangetast door de zhkte van Weil. De dok toren vermoeden, dat hij hij het drinken van water in den Eemnesserpolder is geïnfec teerd. De infectie is niet van zeer ernstigeu aard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1