lltrtuur ^citerljr (ieuraitt &- zit Dl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken )e Belgische les EERSTE BLAD. BINNENLAND. Om Kerstnummer Rechtzaken. N.V. HOUTHANDEL V.H. J. VAN SCHIJNDEL CO. ABONNEMENT: r kwnrtnal In Lpidcn en In plaat- r 'n agentschap Bevestigd is f2.35 nnco per post 2.35 portokosten. week 0.18 OW het Buitenland bij wekelijk- zending „4 50 dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7^2 cent lad niet afzonderlijk verkrijgbaar Zjndaesh Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3830 ZATERDAG 3 DECEMBER 1932 ADVEBTEN,1EN Van 1 tot 6 regels.1.1'W Elke regel meerm 0.22V? Ir.gez. Mpdedeelingen van 1—5 regels D 2.30 Elke regel meer 0-<5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang (et ging om de ziel van het kind nummer bestaat uit DRIE bladen Alle politieke partijen in ons land nnen leéring trekken uit de verkie- igen in België. Ten eerste en vooral de vrijzinnigen, itelijk was de positie zoo, dat de vrij' nige partijen in België, de liberalen de socialisten, deze verkiezing tot principieele strijd hebben gemaakt, et door positieve beginselen, maar or samen stelling te nemen tegen het onderwijs. De gemeentelijke inspecteur van het derwijs te Rotterdam, de heer Krei- n, vergiste zich o. i. bij zijn af scheid- men wel zeer, toen hij zei: „dat de d niet ver af meer is, waarop het te- nwoordige geslacht een beetje gering- hattend op den schoolstrijd zal terug- in en zeggen: „Had dat nu niet wat ders, met wat meer samenwerking en derlinge eensgezindheid gekund en d het gemeenschappelijk doel niet eer in het oog kunnen worden gehou- n?" Hii was natuurlijk te goeder trouw, lijk alle vrijzinnigen, die waarlijk cificatie willen. Maar wat men thans t en hoort, doet heel andere vragen zen. In het negatieve dus; in de bestrij- ïg van het vrije onderwijs, oj Zóó althans hebben hun tegenstan- rs, de Roomsch-Katholieken het ver- an en blijkbaar niet ten onrechte, ze vrije, katholieke school komt in raar; zoo vermaande de roomsch- holieke geestelijkheid en dit gaf on adellijk een principieele inslag en ar aan de verkiezingen. (Vare dit niet geschied, dan zou er it met dat élan gestreden zijn: dan dden de R.K. waarschijnlijk verlies in lats van winst geboekt; dan waren de eralen niet achterop géraakt en dan dden de socialisten waarschijnlijk iveel voorspoed gehad, als de schreeu- rige koppen in de roode pers ons ïvankelijk wilden doen gelooven. tfu viel het de vrijzinnigen van alle ding feitelijk bitter tegen. Wat ze n zich zelf te wijten hebben. Omdat de vrije school belaagden. De vrijzinnigen ten onzent mogen ih dat voor gezegd houden. Vooral nu der hen de aversie tegen de vrije ïool en dus tegen de pacificatie zien- roogen groeit. Met name ook in de meenteraden, waar het bezuiniging is. it de klok slaat, ook ten aanzien van onderwijs. Tegen alle recht en reden, wet en aktijk in poneert men unverfroren linkerzijde telkens weer de volgende waarheden a. door de pacificatie is de bizondere hooi bevoorrecht boven de openbare b. het is de schuld van de bizondere hooi, dat het onderwijs zooveel kost; eciaal door het stichten van kleine ïooltjes; en c. nu er bezuinigd moet worden treft in alleen of hoofdzakelijk het open- ar onderwijs. Daartegenover stelt men dan, dat de :ondere school feitelijk voor moet an bij de bezuinigingen en men ziet •odeenvoudig de volgende feiten over [hoofd a. dat de bizondere school pas een iventallig onderwijzer mocht aanstel- n als de openbare het een jaar te vo- n had gedaan b. dat de bizondere scholen zich wat exploitatiekosten betreft moeten re ilen naar de openbare; en c. dat slag op slag blijkt, dat de bi- ndere school zoowel wat boventallige irkrachten als wat exploitatiekosten itreft goedkooper, vaak veel goedkoo- fer is, dan de openbare school en düs gemeente geld bespaart. Hoewel deze feiten spreken en de cu ts telkens de waarheid bevestigen >ok enkele voorstanders der openbare ihool geven het onomwonden toe), ordt, zoodra de politiek er zich mee snoeit, deze waarheid strijk en zet op e kop gezet en fantaseert men er maar istig op los. En nu spreken we nog niet eens van et bewaarschool-, het middelbare-, het romasiale- en het hooger onderwijs. P schier elk gebied volhardt de vrij- nnigheid bij de waan, dat openbaar ©derwijs feitelijk het normale en het rije onderwijs iets.... zeer bizonders 8, dat men toelaat, maar ook niet meer. stelling, welke vooral verdedigd fordt, om te ontkomen aan de klem van ft betoog, dat men ook verplicht is iets oor eigen onderwijs te offeren, in plaats van het toe te leggen op de ach teruitzetting van de vrije school. In België spanden de vrijzinnigen samen tegen die school; ze zullen zich achteraf wel afgevraagd hebben: wat zijn we begonnen? In Nederland mogen de vrijzinnigen het zich voor gezegd houden. Hoe meer zij de vrije school trachten te benauwen, hoe grooter hun fiasco bij de komende verkiezingen zal zijn. Want een aanval op de vrije school drijft de voorstanders op een hoop en brengt de verkiezings strijd op zoo tastbaar principieel ter rein, dat ook de (politiek) verdoolde Christenen het beginsel onderkennen en zich achter het misschien reeds verlaten vaandel scharen. De roomsch-katholieken in België, die de onderdrukking op schoolgebied zoo goed als niet kenden, veroorloofden zich ten gevolge daarvan zooals het onder menschen altijd gaat nogal eens de weelde om onderling te krakeelen. Maai dat was direct uit, toen men tegenover een gemeenschappelijke vijand stond. Zoo zal het, als de nood aan de man komt, ook hier gaan. Maar dan nog in andere zin als in België. Daar werden alleen de Roomsch-Katholieken naar elkaar toegedreven, toen het ging „om de ziel van het kind". Hier brengt de aangevallen vrije school heel de rechter zijde bij elkaar. En dat is voor de vrij zinnigen hier nog heel wat erger dan in België. Want daar stonden zij alleen tegenover de Roomsch-Katholieken, die toch altijd nog een tien stemmen bene den de volstrekte meerderheid blijven. Ten onzent echter zijn de voorstan ders der vrije school ver in de meerder heid als het er op aan komt. Ja, dat laatste moet er noodzakelijk bij en dat hebben de Belgische verkiezingen aan de rechterzijde in ons land te zeggen. Als het er op aan komtwant zoo lang dat niet het geval is, zijn de drie groote rechtsche partijen blijkbaar niet in staat een Christelijk kabinet te vor men en tobben we voort met een extra parlementair ministerie. Als het er op aan komtwant zoo lang, dat niet het geval is, schilferen et kleine, malcontente groepen en groepjes af, die hun kracht zoeken in het kwee ken van geloofshaat en eigen fractie opbouwen ten koste van andere Christe lijke partijen. België kan ons heel veel leeren. De verkiezingen hier staan voor de deur. Nu reeds sture men onverbloemd en in volle oprechtheid aan op een kabinet, dat minstens steunt op de hartelijke samenwerking der drie groote rechtsche groepen. Daarvoor zal men moeten heenstap pen over groote en kleine bezwarende synthese tusschen deze partijen zal min stens even sterk moeten zijn als de anti these tusschen rechts en links; maar het zal moeten. Om de vrije school, misschien; om de Christelijke grondslagen van ons volks leven, zeker! AUTOBUSDIENST OVER DE AFSLUITDIJK CONCESSIE AAN DE A.T.O. VERLEEND. Aan de N.V. Algemeene Transport Onder neming te Utrecht, hebben Ged. Staten van Noord-Holland vergunning verleend voor een autobüsdienst Alkmaar—St. Maartens- vlotbrugDe KooiVan EwijcksluisDen Oever—Leeuwarden. Afwijzend is beschikt op een groot aantal aanvragen om vergunning tot het onder houden van een autobusdienst van N.-Hol- land over den afsluitdijk naar Friesland. DEPARTEMENT VAN JUSTITIE NIEUWE SECRETARIS-GENERAAL. Op verzoek is met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend aan Mr. J. G. van Blom als secretaris-generaal van het de partement van Justitie, onder dank voor vele goede en trouwe diensten aan Ko ningin en lande bewezen. Mr. J. P. de M e ij e re, thans directeur generaal van gevangenis-, rijkstucht- en opvoedingswezen,, is tot zijn opvolger be noemd. DIRECTIE NEDERC BANK WORDT MET EEN LID VERMINDERD. Op vragen van het Kamerlid Bierema, inzake vermindering van het aantal direc teuren der Ned. Bank, heeft de Minister an Financiën geantwoord, dat volgens het bankoctrooi de beslissing over het aantal directeuren berust bij de gemeenschappe lijke vergadering van directie en commis sarissen. De Minister heeft daarop geen in vloed. Intusschen werd hem reeds gerui- men tijd geleden, tegelijk met de kennis geving van de ontslagaanvraag per 15 Jan. a.s. van den directeur-secretaris, meege deeld, dat een der andere directeuren zich bereid had verklaard als directeur-secreta ris op te treden en dat de directie met één lid zou worden verminderd. In de gemeen schappelijke vergadering van 21 Nov. j.l.is in dien zin besloten. DE OSLOSTATEN-CONFERENTIE De conferentie van de vertegenwoordigers der Oslo-sta'en, die gisteren in Den Haag is aangevangen, heeft Dr. J. A. Nederbragt tot voorzitter gekozen. FRUIT EN GROENTEN NAAR FRANKRIJK De Minister van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld voor de uitvoer naar Frankrijk van fruit en versche groen- ten. Tot voorzitter dezer commissie Is be noemd de heer ir. J. M. Riemens; tot leden de heeren C Minnaar, Kruiningen, Mr. L. Niemo'ler, 's-Gravenhage, P. Slot A.Pzn.,i Broek op Langendijk, F. V. Valstar, 's-Gra venhage, C. Wagenaar Kzn., Broek op Lan gendijk, C. Zwaan, Rotterdam. DE SCHEEPVAART OVER HET IJSELMEER Het Nederlandsch Binnenvaartbureau heeft een adres gezonden aan den Minister van Wa'erstaat, waarin wordt gewezen op de moeilijkheden welke de scheepvaart over het IJselmeer bestemd voor en komende van de Oranjesluizen, zou ondervinden, wanneer het peil van het IJselmaer zou worden verlaagd beneden den stand van 13 c.M. heneden N.A.P. De vaardiepte over het Pampus ts bij be doelden waterstand reeds zoo gering, dat de helangen der scheepvaart verdere verlaging van het peil van het IJselmeer niet toela ten voordat voorzieningen zijn getroffen om op het Pampus een grootere diepte te waar- WATERLEIDINGBEDRIJF KRIMPENERWAARD Te Stolwijk is een gecombineerde verga dering gehouden van de Raden en burge meesters der gemeenten Ammerstol, Berg ambacht, Berkenwoude. Stolwijk en Vlist, om te beraadslagen over de gemeenschap pelijke stichting van een waterleidingsbe drijf. Tevens waren aanwezig de heer H. van Boeijen, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland, de heer Mr. H. W J. Muller, hoofd van de 2e Afdeeling van de Provinciale Grif fie en-de heer P" B. Stuurman te Waddinx- veen, Adviseur van de 5 gemeenten. De ver gadering stond onder leiding van den Bur gemeester vai Stolwijk. Verschillende heeren spraken achtereen volgens hun meening uit. Al spoedig bleek daaruit dat een groote meerderheid wel voor de stichting van een waterleidingbedrijf ge voelde, maar niet onder de moeilijke finan- cieele omstandigheden waaronder zoowel de Gemeenten als de ingezetenen thans leven. De heer Van Boeijen bracht twee vragen naar voren, waarvan de eerste naar den wensch van Ged. Staten in deze bijeenkomst diende te worden uitgemaakt en wel of men principieel voor de stichting van een water leidingbedrijf is wanneer de tijd daarvoor wordt geacht gekomen te zijn en zoo ja wan neer dan kan worden aangenomen dat die tijd g- komen is. De eerste vraag met bet antwoord zal be palen de gedragslijn, welke Ged Sta'en ten opzichte vau de walerleidingvoorziening voor deze gemeenten hebben te volgen Is het antwoord toch ontkennend en wil een der 5 gemeenten zich van leidingwater voor zien, Lijv. Ammerstol van Schoonhoven, dan zullen zeer zeker Ged. Staten daar veel eerder voor te vinden -ijn dan bij een be vestigend antwoord. Dan toch ligt de be slissing voor de hand dat Ged Staten de stichting van een bedrijf voor de overige ge meenten niet in gevaar gebracht zullen wil len zien, doordat Ten of meer gemeenten zich van de combinatie afscheidt Verder blijf' bij een toestemmende uitspraak het comité van voorbereiding in actie en zal het verdér voortgaan met zijn voorhereidend werk om straks klaar tc zijn als de tijd van stichting van het Bedrijf daar is. Is men dan toch niet klaar, maar moeten er dan nog eenige maan den van voorbereiding verloopen dan kan zulks inhouden een verlies, door prijsstijging van de materialen van duizenden guldens. Door bedoelde principieels uitspraak ver bindt men zich tot niets, men blijft echter paraat en men is gereed wanneer na ver loop van eeni/en tijd misschien na jaren tot stichting moe' worden besloten Het Comité van voorbereiding dient om de 2 4 3 maan den eens te vergaderen, ten einde de toestand gemeenschappelijk te overzien, waarbij dan de adviseur tegenwoordig kan zijn. De be slissing op de tweede vraag, wanneer de stichting van het Bedrijf daar is, blijft ter beantwoording van de raadsleden. Bij de s'emming over de vraag of men principieel voor de stichting van een water leidingbedrijf is, verklaarden zich 21 raads leden vóór en 15 tegen, zoodat het Comité van voorbereiding met zijn werkzaamheden zal blijven voortgaan. ACCIJNS OP VLOEIBARE OLIËN SPOEDIG TE VERWACHTEN Naar het „Ned. Weekblad voor kruide nierswaren" met een zeer groote mate van waarschijnlijkheid verneemt, is he: thans zeker, Hat de instelling van een accijns op vloeibare oliën zeer spoedig kan worden ver wacht Deze accijns zal f35.— per 100 K.G. bedragen. Spijsolie in flesschen benevens raapolie en boterolie zullen niet onder de heffing vallen. WAT IS NEUTRAAL? In de laatste Omroepgids legt Mr. v. d. Deure aan de redactie van Het Handels blad de volgende voor de hand liggende en belangrijke vraag voor: „Wat wordt van liberale kant verstaan onder een „algemeen programma" en onder een „waarlijk prin cipieel algemeene, neutrale vereeniging"? Het blad noemt zich „algemeen", maar is. en bedoelt te zijn, vrijzinnig. De A V.R.O. heet in de liberale pers: de werkelijk-neutrale, algemeene omroep. Doch hij wordt uitsluitend door vrijzinnigen be- s'utird en beheerd en sluit zich zie maar naar zijn paladijnen in de volksvertegen woordiging het dichtst bij het liberale volksdeel aan". Hoe komt dat? Wel, van liberale zijde wordt voortdurend misschien wel onbe wust de vrijzinnige gedach'e als werke- lijk-algemeene naar voren geschoven. En daarom meent men ook, dat de N. C Ri V. „om een algemeen programma te kun nen verzorgen, zich geweld moet aandoen en poneert de liberale pers de stelling, dat alleen een waarlijk „principieel algemeene neutrale"' vereeniging dit programma kan geven". Wat natuurlijk de A.V R.O. is. Ja, zegt Mr. v. d. Deure, als men met „algemeen" een strikt-neutraal programma bedoelt, waarhij ieder verschil van levens beschouwing dient te worden geweerd, dan is de keuze zeer heperkt. Dan is de A.V.R.O. zeker niet neutraal Maar: „Breidt men nu het begrip „alge meen programma" uit. dan moet men daar onder -verstaan een radio-omroep, waarin wel verschil yan levens- en wereldbeschou wing naar voren komt, maar waarbij uit iedere denkwereld slechts datgene wordt gebracht, wat de belangstelling van alle luisteraars kan wekken, en waardoor nie mand redelijkerwijze kan worden geërgerd Het is déze opvatting, welke door de Staa's commissie Ruijs de Beerenbrouck werd vóórgestaan Dat moet nu eens uitgemaakt worden, aan de hand der vraag, wat neutraal en wat een algemeen programma is? We zijn benieilwd naar het antwoord der liberale pers. Evenals verleden jaar zal onze Kerstbijlage tweemaal zoo groot zijn als een gewoon Zondagsblad. Wij kunnen onzen lezers mededeelen, dat het Kerstnummer nu reeds ter perse is, in verband met de véle aanvragen, om het ook dit jaar weer afzonderlijk tegen lagen prijs beschikbaar te stellen voor verspreiding. Aan de inhoud is de meeste zorg besteed. De beste onzer schrijvers en schrijfsters stonden er hun bijdragen voor af. Spoedig hopen wij U op deze plaats uitvoeriger over een en ander in te lichten. Wij plaatsen dit voorloopig bericht vroegtijdig, opdat een ied&r onzer lezers er rekening mee kan houden, dat ook dit jaar onp Kerstnummer afzonderlijk voor uitdeeling beschikbaar zal zijn. DE DIRECTIE. VERBROKKELDE FASCISTEN We wisten waarlijk niet, dat er reeds zoovee' variatie was onder de fascisten in land. Maar meneer H. A. Sinclair de Rochemont vertelt ons met nationale groet, dat hij de volgende vereenigingen heeft aan geschreven om eens samen over eenheid te del i be ree ren: „Algem. Nederlandsche Fascisten-Bond"; „Fascistenbond De Bezem, Coöperatief Uit geversbedrijf U.A."; „Fascisten Jongeren-Bond"; „Nationaal-Socialistische Beweging"; „Nationaal-Socialistische Partij"; „Verbond van Nationaal-Solidaristen in Rijks-Nederland"; „Verhond van Nationalisten". Nu dachten wij, dat fascisme vooral een heid en 6aam Tebondenheid befeekende. F.n hier zien we niets dan tweedracht, gebezem en geknuppel. Of. worden het nu zeven pijlen in één bundel? Dat ging in de historie heel mooi, toen er zeven vereenigde provinciën waren; thans zal men .iog even moeten wachten, tot er elf organisaties zijn. PRO REGE ACTIE IN ZUID-HOLLAND. Vanwege het Prov. Verband Zuid-Holland van de Nat. Ver. Pro Rege werd gister avond in het gebouw „Salvatori" te Hazers- woude een openhare vergadering gehouden, om te komen tot het oprichten van een af- depling van deze vereeniging. De vergadering stond onder leiding van den heer A. W. de Clercq, van Den Haag, terwijl als spreker optrad de heer W. C. F. Scheps. van Den Haag. bestuurslid van het Prov. Verband, met het onderwerp: „Het hevel des Konings". Alvorens over deze rede mei geestverwanten van gedachten gewis seld werd, trad van de aanwezige socialisten iemand met den spreker in debat Hem werd beduid dat deze vergadering niet was een debatavond over ontwapening etc. waarom hem verzocht werd met zijn geest verwanten de vergadering te willen verla ten. waaraan voldaan werd. Na een leven dige discussie traden verschillende perso nen ais lid toe. F.en bestuur van 5 leden werd in beeinsel aangewezen, dat de zaken verder zal ter hand nemen. HENRI DEKKING Donderdag was de heer Henri Dekking veertig jaar journalist en veertig jaar aan het Rotterdamsch Nieuwsblad verbonden: heden wordt dat feit feestelijk herdacht in een kring van journalisten, maar ook van vele andere belangstellenden. Heden zend ik hem dus van deze plaats ook mijn hartelijke collegiale jubileumgroet. Ongewoon is deze herdenking, omdat de jubilaris een ongewoon man is; d.w.z. een reus onder soortgenooten met bizondere talenten begaafd; een geweldige in kracht en bekwaamheid ook buiten zijn eigenlijke werkkring. Veertig jaar journalist... dat is reeds eet. prestatie op zicli zelf; veertig jaar aan één krant... dat is een unicum bij de dagbla I pers. Maar veertig jaar journalist' boven dien organisatieman 35 jaar bestuurslid van eigen vakvereeniging bovendien ver schillende bestuursfuncties bekleedend i* nuttige vereenigingen; bovendien roman schrijver, touncelschrijver, declamator... het is ongewoon, geweldig, zeldzaam. Dit kan men alleen maar verwachten van een man, die boven de gewone maat uit steekt; die geestelijk van groote kracht is; die roeping kent, plicht betracht en idealen nastreeft. De geestelijke richting van collega Dek king is niet de onze; maar de wereld der journalisten is iets aparts; daar kdn men elkanders „politiek" fel bestrijden, doch tegelijkertijd in persoonlijke vriendschao met elkaar leven; daar weet men wat hoog achting en waardeering is en In volle op rechtheid wordt op een jubileumdag hand in hand gelegd om de welgemeende geluk- wensch te bezegelen. Een groote onder ons jubileert; dies wen- schen wij hem zegen en voorspoed, /rede en welzijn toe in arbeid en huis! Gemengd Nieuws OUDE MAN STERVENDE GEVONDEN MEER DAN EEN WEEK ZONDER HULP. Door beroerte getroffen? Men meldt ons uit Rotterdam: Ir. een pand aan de Siondwarsstraat heeft gisteravond de politie van het bureau aan de Hoflaan een droevige ontdekking gedaan. Een gepensioneerd spoorwegbeambte, die daar sedert een jaar of drie, sinds het over lijden van zijn echtgenoote, alleen woonde, werd stervende op zijn bed gevonden. Ver moedelijk heeft hij acht dagen onverzorgd gelegen. Eenige uren nadat de man gevon den was, is hij overleden. Over deze droevige ontdekking vernemen wij het volgende: De omwonenden hadden reeds eenige da gen den ouden heer, de 66-jarige Hardig- man, een gepensioneerd spoorweg-beambte, niet meer buiten gezien. Dit vond men erg vreemd, aangezien zoo iets nimmer gebeur de, ook al oindat hij altijd graag een buur- praa'je maakte, bekend stond als een een- oudig en prettig mensch en graag wat oor een ander over had. Men trachtte daar- jm van buiten af te weten te komen of er iemand thuis was. Toen men op alle gebel geen gehoor kreeg en men ook binnen nie mand gewaar werd, meende men, dat H. een paar. dagen.Ae stad was uitgegaan naar familie, hoewel,üiefond hem had zien weg gaan. Het geval werd echter bedenkelijker, toen ook op 1 December zich niet liet zien. De eerste van de maand gaat hij toch altijd pen pensioen halen en meermalen toonde hij dan een gulle bui en vergastte hij buurt- genooten en kinderen op een versnapering of iets lekkers. De naaste buren maakten zich daarom meer en meer ongerust en besloten tenslot'e de politie van een en ander op de hoogte te stellen. Een survcilleerend agent werd aangeroepen, waarna spoedig een inspecteur t politie op onderzoek uitging. Iet behulp van een looper werd de deur van het bewuste huis geopend. In de brie venbus vond men een groot aantal kran ten, waaronder zelfs één van 23 November. Na deze datum was dus vermoedelijk nie mand meer in huis geweest. Aanvankelijk was men dan ook gerustgesteld. Doch om alle zekerheid te hebben, werd toch nog een onderzoek in de woning zelf ge daan. Weldra trof men toen de heer Har daan. Weldra trof men toen de heer Hartigman in een beds'ede in de ahterkamer aan, zwaar ziek. Alles in de kamer bevond zich in de grootste orde, zoodat het waarschijn lijk was. dat de oude man sedert meer dan week het bed niet meer had verlaten. Vermoedelijk is hij dus al dien tijd zonder hulp, eten en drinken geweest. Men achi het 't meest waarschijnlijk, dat de man den 23en November door een beroerte is getrul- fen. Onmiddellijk na de ontdekking werd de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd. Deze heeft den man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Zij toestand bleek ech ter vrijwel hopeloos en na eenige uren is hij overleden. Het is voor de politie zeer lastig geweest de naaste familie van den overledene op te sporen, daar H. geen familieleden te Rotter dam bezat. Na lang zoeken is men er in ge slaagd een broer van den overledene in Am sterdam van het sterfgeval op de hoogte te stellen. Het zoo droevig verscheiden van dezen ln de omgeving gunstig bekend staande spoor wegambtenaar, heeft alierwege deernis ge bekt. Voornaamste Nieuws. MOORDAANSLAG IN HET HAAGSCHE BOSCH de Laan van Nieuw Cost-Indië bij hel Haagsche Bosch is gisteravond omstreeks 10 uur een 22-jarig meisje, G. M. de H., met een ernstige snijwond aan den hals op den openbare weg liggende, gevonden. Hoewel uit een mededeeling van het meisje de aanvankelijke indruk van dit ge val was, dat men met een wanhoopsdaad te doen had (het meisje kon door haar ver wonding nauwelijks spreken), vertelde zij na haar overbrenging in het ziekenhuis, dat een ongeveer 19-jarige jongeman met wieri zij wel eenige omgang had. doch dien zij slechts bij zijn voornaam „Koen" kende, haar met een scherp voorwerp, dat vermoe delijk een scheermes is geweest, de hals snede had toegebracht, toen zij in het Haag sche Bosch even met de rug naar hem toe stond. Deze jonge man zou van beroep schil der zijn, ongeveer 1.70 M. lang, en hij zou wonen in een zijstraat van de Weimar- straaL Aan de A.T.O. te Utrecht is vergunning verleend voor een autobusdienst over de afsluitdijk. Washington bespreekt de nieuwe nota's van Engeland en Frankrijk inzake de schul- denregeiing. Engeland zou van plan zijn den invoer uit Amerika te beperken als het verzoek om uit stel der betaling wordt afgewezen. De voornaamste staatslieden weer te Ge- nève in verband met de voortzetting van de Ontwapeningsconferentie. De Eerste Kamer hee t gister enkele wets ontwerpen behandeld en aangenomen. De Tweede Kamer heeft gisteren hèt wets ontwerp tot verhooging van het pensioen- verhaal op Rijkspersoneel en vermindering bijdrage van den Staat in sociale fondseh aangenomen met 60—24 stemmen. De toestand van het meisje was hedenmor gen naar omstandigheden gunstig. Het politie-onderzoek zal nadere gegevens omtrent dit geval moeten verschaffen. Nog vernemen wij, dat de verwonding ver moedelijk met een scheermesje is toege bracht. De verklaringen van het slachtoffer zijn echter nog zeer vaag. DE BOTSING ONDER LAREN De arr. rechtbank te Amsterdam veroor deelde den Duitschen chauffeur M. E. we gens veroorzaken van dood door schuld tot zes weken hechtenis met aftrek van de voór- loopige hechtenis. Op 26 September had een zeer ernstig autobusongeluk plaats te Laren, waarbij vele personen gewond en een 50-jarige vrouw gedood werd, Na de zitting werd verd. onmiddellijk in vrijheid gesteld; door het vonnis heeft hij nu geen straf meer te ondergaan, daar hii ruim zes weken preventief heeft gezeten. VERLOOFDEN Een 22-jarige schilder te Hilversum had zijn meisje met een mes gestoken. De Am- slerdamsche rechtbank veroordeelde den man tot 3 maanden voorw. gev. straf. De verloving is nu weer „aan". BRANDSTICHTING De rechtbank te Winschoten veroordeel de den chauffeur O. wegens brandstichting aldaar tot 2 jaar gev. straf en diens zuster tot 9 maanden. De eisch was resp. 3 jaar en 1 jaar, DOOD DOOR SCHULD. Od Zaterdagavond 13 Maart gebeurde op den Amsterdamschen straatweg te Utrecht, even spoorwegovergang aan den kant een ernstig auto-ongoval. da* het gekost aan twee menschen, n 1 von do 59-Jarlge mej. H. YV. Hartskamp en van uen 59-jarlgen H. Blnnenknmp. die door een stu- werden aangert YVegens het d de 24-Jarlge Utrecht; iod door schuld torrötulg te besture In hooger beroep Gedacht werd 3 i itrekking van het rtihewüs voor één Jaar De rrdedlger vroeg vrüspraak subs, clementie. Uitspraak 15 Dec. *s Avonds 18 Oct had een 88-Jnr'|Te reiziger uit Gouda als autobestuurder den Kilksweg te Alphen benden en toen den voor hem uitrUden- denwIelrUder Jar •- 12 Jan. 1933. Op verzoek van der deskundige wordet verd. kort na de a dedlger zal hoord. die de auto van ding heeft onderzocht HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATS CN: NASSAUHAVEN B0ERENGAT OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCBAVERIJ:

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1