s-f-WFFOE" RLAD PAC r DONDERDAG 1 DECEMBER 1932 Dr1. R. CALLENBACH Hij is een deftige figuur, en in zijn optre den ligt iets aristocratisch, niettemin bezi' hij tact om met iedereen om te gaan. Hij is een man met vele gaven en een bezonkpn oordeel. Toen hem bij de oprichting van de Ned. Zendingsschool het rectoraat werd aan geboden, bedankte hij: een bewijs van zijn liefde tot het herde -lijk werk. In de rubriek „Voor en uit de Gemeente" in de „Rotterdamsche Kerkbode" heeft hij voor alles wat op Christelijk gebied gedaan wordt, een aanbevelend woord. Als navorscher der historie, ook met name van de Ned. Herv. (Ge-ef.) Gemeente van Rotterdam deed Dr. Callenbach veel van zich spreken. Hot is niet onze bedoeling hier te memo reeren alles wat van zijn hand het licht zag Niet alleen historische maar ook stichtelijke werken heeft hij geschreven. Dr. Callenbach is een liefhebber om te on derzoeken en de resultaten er van op schrift te stellen. Arbeids-schuwheid kent deze leeraar niet, en alles wat hij doet gaat allerminst ten koste van het pastorale werk. Ook muziek en dichtkunst trekken hem aan en in allerlei kring mocht hij liefde wekken voor den Vlaamschen dichter Guido Gezelle en voor den Gereformeerden dichter Jacs. Revius. Toen de honderdste geboortedag van Ge zelle werd herdacht op 1 Mei 1930, schreef hij in „De Rotterdamsche Kerkbode" :.n zijn rubriek over „De Vroomheid van Guido Ge zelle", een artikel dat hij te bed liggend omdat hij pas van een zware ziekte hertel lende was, bij tusschenpoozen zijn vrouw dicteerde. Na zijn zware ziekte, mocht hij voor 't eerst wear optreden op Zondagavond 23 Nov. 1930 in de Zuiderkerk. Veel spreekbeurten werden door hem ver vuld, waarvan we o.a. noemen de feestrede op 17 Nov. 1913 bij het standbeeld van Gijs- bert Karei van Hogendorp en de gedachtenis rede bij het 250-jarig bestaan der Oosterkerk op 1 Jan. 1932 naar aanleiding van Maleachi 3:6. Na het vertrek van Ds. J. L. de Heer, die 1 Juli 1931 met emeritaat ging, werd Dr. C llenbach hooidredaceur van de „Rotter dcmsche Kerkbode". Toen in Rotterdam voor 't eerst op Tweeden Kerstdag in de Zuiderkerk een dankdienst werd gehouden, was Dr. Callenbach de man die voorging. Aangetrokken als hij zich voelt tot Iitera tuur en poëzie, wist hij er in dien dienst ge bruik van te maken. Naar aanleiding van Ps. 316 mocht hij voorgaan in den eersten kerkdienst in de kerkzaal van het nieuwe Lidmatenhuis aan de Schiekade, waarover hij zijn blijdschap uitte. Verscheiden malen gaat hij voor in de godsdienstoefeningen in de Schotsche Kerk op het Vasteland. Zijn houding tegenover andere Kerken is zeer mild. Nog altijd betreurt hij de breuk in 1886 mei de Ned. Herv. Kerk en in eenige statis tische beschouwingen over zijn GemeentP gaf hij destijds over de Geref. Kerken een kalm en bezadigd, zelfs een waardeerend oordeel. Over zijn voorgangers schrijft en spreekt Dr Callenbach altijd met groote piëteit en toen Dr. de Visser in Lensden stond, trok hij met verschillende joneeren daarheen op een Zondagochtend om Dr. de Visser te hooren Dr. Callenbach is een waardig Evangel ie- dienaa- en een geestelijke raadsman, voor komend en vriendelijk en zoo noodig strijd vaardig. In dit opzicht doet hij denken aan wijlen zijn grootvader Ds C. C. Callenbach. van Nijkerk. den vriend van Bilderdijk. die innig verheugd was, toen hij kennis maak*e met Ds. Hendrik de Cork. van ITlrum, de eerste nredikant die zich afscheidde van de Ned. Herv Kerk Vier dagen heeft Ds. de Cock toen hij Ds Callenbach doorgebracht De Rotterdamsche Gemeente hezit in een prediker als Dr Cal'pnhach een man van veelzijdig talent en riiken geest Zulke pre dikanten met rijke ervaring en een bezon ken oordeel zijn sleeds onmisbaar voor grootp Gemeenten. We twijfelen niet of de vijrde Decemhcr zal voor Dr. Callenbach, wanneer hij den leeftijd der sterken hoopt te bereiken, een hoogtij worden. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. 13 verleend de zilveren eere-medatlle der Oranje-Nassau-orde aan bureelbeambte le kl. M. Haak en aan den bootsman bij de Kon. Marine G. A. Bronk, laatstgenoemde met de Is benoemd tot officier In de orde van Oranje- Nassau D. W. Hardenberg. waarn. president van tot ridder in de orde van Öranje-Nassau L. F. Benjamins, boor-technisoh ambtenaar bij den Dienst van den Mijnbouw In Ned. Indlë. VRAGEN VAN KAMERLEDEN TOEPASSING WINKELSLUITINGSWET De heer S m e e n k heeft aan den Minis ter van Economische Zaken gevraagd of 't hem bekend is, dat sommige gemeenteraden op grond van art. 9 lid 3 van de Winkel sluitingswet besluiten tot opheffing van 't Zondagsrégime voor alle winkels bijv. op Zondag 4 December a.s. Is de minister niet van oordeel, vraagt hij. dat op deze wijze aan de wet een toepassing wordt gegeven, welke in strijd is met letter en geest van t artikel en acht de minister bij toestemmende VOOR ZENUW- EN GEESTES ZIEKEN OPENING VAN HEBRON OP 8 DECEMBER Door de Vereen. „Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken" Men schrijft ons: Bij de stichting van „Zon en Schild" te Amersfoort heeft hij het bestuur der Vereen „Ncderlandsche Hervormde Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken" al aanstonds de bedoeling voorgezeten hieraan tevens een zoogenaamde „aangewezen afdeeling" te ver binden. Steeds pneer toch wordt, ook bij de bestaande kranzinnigengestichten, de be hoefte gevoeld, naast de inrichtingen tot verpleging van kranzinnigen te kunnen be schikken over deze sanatoria. Voor tal van zenuwzieken, wier toestand geneeskundige behandeling en deskundige verpleging in daarvoor behoorlijk toegeruste-inrichtingen vereisoht, is opneming in een krankzinni gengesticht. gepaard gaande met de danr- voor noodige krankrinnigenverklaring met al haar gevolgen ook van burgerrechterlij ken aard, lang nipt altijd noodzakelijk. Voor deze patiënten zijn in de laatste jaren verschillende van deze sanatoria, ook wel .open" afdeelingen genoemd, in het leven geroppen. Ook hij „Zon en Schild" is thans het sa natorium Hebron" gereed. De koninklijke bewilliging, ingevolge artikel 7 van de wet tot regeling van het staatstoezicht op krankzinnigen vereisclit, is bereids verkre gen. terwijl voorts bij beschikking van de:i minister van Binnenlandsche Zaken is be paald. dat de voorschriften vervat in arti kei 39. derde lid der Armenwet, ten aanzien van ..Hebron" toepassing zullen vinden. De inrichting biedt plaa's voor 50 mannelijke en 54 vrouwelijke patiënten. Gelegen op en kele honderden meters ten Westen van den hoofdingang van „Zon en Schild", springt het vrij forscho gebouw, gezien van den Ctrechtschenweg. gemakkelijk in het oog. De inrichting met het ongeveer 3 H.A. be slaande omliggende terrein, ligt afgeschei den van „Zon en Schild". Medisch techniscn voldoet „Herbon" aan de nieuwste eischen, voor arbeidstherapie is zoowel binnenshuis als in de open lurht uitnemende gelegen heid. Hoewel het geheel sober is gehouden en practisch is ingericht, maakt alles een sniaakvollen indruk. De toekomstige pa tiënten vinden hiei een verblij.f dit aan Je meest moderne eischen van verpleging en verzorging ruimschoots voldoet De vereeniging houdt op 8 December op ..Zon en Schild" haar algemeene ledenver gadering. Na afloop dezer vergadering zal de opening en bezichtiging van „Hebron" plaats vinden. beantwoording termen aanwezig om derge lijke raadsbesluiten ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen? ROFFELR1JMES'. Bravo N.C.R.V.! De Christelijke Radio-Vereen, heeft over November 5000 nieuwe leden geboekt. Wij hebben peen zesdaagsche Voor onze microfoon; Geen eigen scheerderswinkel Al schrapt men je daar schoon Wij krijgen geen tooneelspel, Geen filmster voor de draad Geen boys, geen negerzangers, En ook geen Dageraad; Wij doen het zonder jazzband En zonder foxgetrot, En wij slaan onze avond Niet bont-en-blauw kapot; Wij dragen ook geen speldjes Met opgeheven vuist, Omdat in onze menschen Een dndre strijdlust huist Wij wij N. C. R. V.-ers Doen maar heel doodgewoon: Wij rennen noch barbieren Voor onze microfoon; Wij doen zooals we thuis doen, Aanbidden blank noch bruin; Wij zijn op onze wijze In onze knollentuin. Ik hoef je niet te zeggen Wat Huizen zooal biedt Aan goeds en moois en schoonheid In woord, muziek en lied, Maar wat ik wèl wou zeggen Is: dat ik me verblijd Dat onze eigen Omroep Nog bloeit èn gróéit altijd: November was weer prachtig, De oogst viel danig mee: Vijfduizend nieuwe ledenI Bravo, N. C. R. VA (Nadruk verboden.) LEO LENS DROOGLEGGING VAN HET IJSSELMEER DE ZUIDERZEEVEREENIGING RAADT TOT VOORTZETTING DER INPOLDERING De commissie, ingesteld door de Zuider- zeevereeniging om te onderzoeken of 'iet wenschelijk is de drooglegging van het IJsselmeer voort te zetten, heeft haar ver slag uitgebracht en het Dagelijksch Bestuur der Zuiderzeevereeniging heeft dit verslag bij de minister van Wa'erstaat ingediend. De conclusies van het verslag: geven het bestuur van de Zuiderzeevereeniging de vrij heid den minister namens de Zuiderzeever eeniging te verzoeken te willen besluiten tot een ononderbroken voortzetting van de in poldering der afgesloten Zuiderzee. pR. J. R. CALLENBACH MAN VAN VEELZIJDIG TALENT EN RIJKEN GEEST De eerste werkzaamheden aan den dubbelen tunnel onder de Schelde bij Antwerpen naderen snel de voltooiing. Een foto, genomen bij den ingang van den voetgangerstunnelwaar de roltrap is aangebracht. Gisterenmorgen brak brand uit in een tehuis voor Duitsche meisjes m at Vlamingstraat te Den Haag. Een foto van den brand tijdens het blus- 8chingsiverk, dat met groot materiaal geschiedde. De nestor der predikanten van de Ned. Gemeente te Rotterdam, Dr. J. R. Ca 1- b a c h, hoopt Maandag 5 December a.s. zeventigsten verjaardag te vieren, zoon van den bekenden uitgever G. F. te Nijkerk op de Veluwe, werd hij 5 December 1862 geboren, zijn twintigste jaar was hij op de druk- zijn vader werkzaam en hoewel dit niet tegenstond, trok de studie hem meer aan. Zijn vader keurde de nlan- van zijn zoon Jacobus Richardus goed, op den leeftijd gekomen zijnde, waarop meesten gewoonlijk met de studie klaar zich in den zomer van 1886 als inschrijven aan de Alma a het schrijven van deze dissertatie kwam f. Callenhach steeds meer in aanraking met t In. en Uitwendige Zending, en naar twee jcumenische Zendingsconferenties werd hij rcevaardigd ,in 1900 naar New-York en in ilO naar Edinburgh. Nog niet zoo 'ang ge- l [den kwam van hem een werk van de pers l'lèr Pastor Friedrich Christian Karl von Vdelschwingh, die te Bethel bij Bielefeld 1 Westfalen, zooveel heeft gedaan voor het «rk der Inwendige Zending. Met het hospitaal-kerkschip „De Hoop" laakte hii twee reizen mee. Op 24 Feihruari 1901 deed Dr. Callenbach jn intrede in de Rotterdamsche Gemeente I hoezeer hij zich aan de Maasstad verbon- jn gevoelt, bleek wel, toen hij voor een be- lep naar Den Haag bedankte. Feeds lang in 1926 heeft Dr. Callen- »rh herdacht .dat hij een kwarteeuw aan de ed. Herv. Gemeente van Rotte-xlam verbon- tn was. En de gemeente heeft toen haar fhting voor deze Evangelie-dienaar, die ders standpunt en overtuiging waardeert, >en blijken. In vele besturen heeft Dr. Callenbach zit- ng ,en hij staat bekend als een trouw en rlijk bestuurder. iDr. Callenhach behoort tot die sterke zelf- andige naturen, die met een vast doel voor ken den weg gaan, dien zij zich hebben tory^eteld. Links: De Empress of Britain" vertrekt van Li verpool voor een wereld reis van zes maanden Onder de passagiers, du ien vacantietocht mee makenis ook Bernard Shaw en zijn echtgenoot^ l,. - - acntpatser, bekend als Marino's zoon of de „man met de ijzeren ribben" vertoont een staaltje van spierkracht. uen der grootste werken, die Amsterdam onderhanden heeft is het aanleggen van de Coenhaven. De plaats, die binnenkort door het water in bezit wordt genomen. ue heer W. F. v. Beeck Calkoen, die zijn zilveren jubilé iert als burgemeester van Langbroek en Cothen, neemt de kinderhulde in ontvangst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5