$ïieum r i itsrljr GTnuraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ""EERSTE BLAD. BINNENLAND. Uit de Haagsciie Raadszaal A, PARMENTIER's MAGAZIJN Breestraat 128 - Telefoon 1936 ABONNEMENT: er kwartaal In Lelden en In plaat- n waar n ag-uitschap gevestigd Is ƒ2 35 ranco per post 2.35 portokosten n ,Fer week f 0.18 347iVoor hel Buitenland bij wekelijk- jeche zending „4 50 c By dagenjksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Y2 cent ndagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar w'oil (lummel bestaat uit 1WEF biaoei Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3826 DINSDAG 29 NOVEMBER 1932 ADVwBTEN,AEN Van I tot 5 regels1.1 Elke regel meer0-22V5 Ingez. Mededeelingen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang U* RELIGIE EN NEGOTIE Dr Kuyper heeft van onze vaderen gezegd, lat zij aan twee zaken bijzondere aandachl ichonken: de religie en de negotie. Niet als tegenstelling, maar idzakelijke aanvulling van het een iet het ander heeft het Calvinisme deze legripssamenvatting steeds aangevoeld en laarom: een goed Christen behoort ook een ;oed burger, een goed zakenman te zijn, Zeker mag de nevenstelling van beide be- •R'grippen niet aldus worden opgevat, dat men ^ran de religie wel een negotie, een „zaaltje" m maken, dat men den godsdienst moet stellen tot een bron van gewin of daaruit roordeel heeft te trekken. Niet genoeg kan daartegen worden ge- aarschuwd, en te vreezen is, dat elk pogen >m den godsdienst of het zedelijk leven te LI [maken tot bron van winstbejag of althans «l'inancieel verband tusschen beide te leggen, anders dan tot nadeel der religie zal strekken. Daarom kunnen wij weinig waardeering lebben voor een maatregel gelijk de Over bid in Engeland toepast, die ontheffing rerleent van het verbod van schouwburg- 1GI roorsleHingen en ander openbare vermakc- ijkheden op den Zondag, mits een zeer be- angrijk percentage der ontvangsten ten jede komt aan liefdadige instellingen. Daarom kan ons slechts matig bekoren »n regeling als onze Drankwet bevat, die mjstelling verleent van betaling van een leker gedeelte van het vergunningsrecht. ranneer men zijn lokaliteit vrijwillig op len Zondag gesloten houdt. Op denzelfden grond hebben wij beden king tegen het standpunt, dat wij onlangs een gemeenteraad zagen ingenomen, toen Wn verzoek om den grondslag, „biljarten" °'f voor de personeele belasting te verlagen be dreden werd met de opmerking, dat men rich hiertegen verklaarde, omdat de her- gü[i*7gen niet des Zondags gesloten waren. In waardocring voor de beteekenis van de ïndagsrust wenschen wij voor niemand inder te doen en ons blad legt van ons in- icht herhaaldelijk getuigenis af. Maar wij willen waarschuwen tegen een ilsplaatst gebruik van wetgevende en ver ordenende bevoegdheid om langs dien weg een premie te stellen op zedelijkheid en godsdienst De tijden, dat ons Christelijk volksdeel Gjtverd onderdrukt juist vanwege zijn rs,|godsdienstige overtuiging, wenschen wc j1'' teker niet terug, al mag nog weieens worden ïrkend, dat de drukking der melk boter leeft voortgebracht. Maar nog minder verlangen wij naar een jestand, waarbij door overheidsmaatrege- in op grond van moraliteit en religie pri vileges worden geschonken. Niet op voordeel, maar op nadeel van leide. zou dit. uitloopen. Tl VERTROEBELD INZICHT Hoe een met verkeerde middelen en op tnin deugdelijke gronden gevoerde propa- ?anda tot een geheel onjuist inzicht kan rijdragen, leert een punt uit het voorloopig Verslag betreffende de Defensie-begrooting. Daar toch lezen we het volgende: .Verscheiden leden drongen er op aan. iat meer bekendheid zal worden gegeven aan de mogelijkheid, dat dienstplichtigen -Jzich op gemoedsbezwaren beroepen. Deze leden wezen er op, dat den jongelieden bij -het in dienst treden hun plichten worden ^Voorgehouden. Waarom vroegen zij wordt hun ook niet van hun rechten mede- deeling gedaan?" Hier is het misverstand toch wel heel groot1 Alsof het gemoedsbezwaar meebracht een complex van duidelijk omschreven rechten een gelijkwaardige tegenhanger vormen de verplichtingen, wenscht men beide °P één lijn te stellen. Hier wreekt zioh de volmaakt verkeerde ai propaganda voor. het gemoedsbezwaar, die tot gansch onjuiste voorstellingen blijkt te leiden. Zelfs met het begrip „propaganda", Waarbij men denkt aan een massaal actie Voeren voor een bepaalde zaak, verdraagt zich het gemoedsbezwaar niet. Het gemoedsbezwaar is geen vrucht van cerebraal verstandswerk of van collectief handelen, maar het Is inspraak van Gods slem in het geweten van den enkeling, een innerlijke reactie op een bepaald feit. Daarom i3 het teere beweeg van het ge moedsbezwaar wel heel ver verwijderd van de drukdoenerige massale propaganda, waar mee wel zeer uiteenloopende richtingen in dezen tijd aandacht vragen voor hun in zicht Want maar al te vaak blijkt, dat wat met gemoedsbezwaar wordt aangekondigd het karakter van een onmiddellijk appèl van 't geweten mist en niets anders is dan een e opinie, een ander oordeel Deze kunnen, zooals de onderscheiden leden in het V.V. dat blijkbaar begeeren, naast elkaar worden gesteld als van ge lijke orde. Maar het gemoedsbezwaar staat daar boven. ANTWOORDEN VAN MINISTERS STEUN AAN DE ROGGETEELT Op desbetreffende vragen van het Kamer lid Van den Heuvel heeft de Minister van Economische Zaken geantwoord, dat het maatregelen in voorbereiding zijn tot steun aan de roggeteelt VEENKOLONIALE AARDAPPELS Op vragen van het Kamerlid Van Voorst tot Voorst heeft de Minister van Economische Zak engeantwoord, dat het in de bedoeling der regeering ligt aan te dringen op een beperking van den veen- kolonialen aardappeloogst voor 1933, echter niet tot 50 pet. van den oogst van 1932, maar tot 35 pet. van den oogst van 1929. EEN NEDERLANDSCH-DUITSCHE CLEARING? HOE ZIJ ZOU WERKEN De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Dui'schland deelt mede, dat, nu de boy cotbeweging èn in Nederland én in Duitsch land bedenkelijke afmetingen begint aan te nemen, zij er op meent te moeten wijzen, dat dit particulier optreden op zijn zachtst gezegd „overhaast" is. Ten aanzien van het deviezen waagstuk bes'aat groote waarschijn lijkheid. dat tusschen Nederland en Duitsch land een clearing-overeenkomst, zooals deze reeds tusschen Zweden en Duitschland geldt, tot stand zal komen. De Duitsche importeurs zullen de uit Ne derland betrokken goederen, waarvan de waarde 't bedrag dat hun in deviezen wordt toegewezen te boven gaat, kunnen betalen in marken, 4e voldoen door storting ten gunste 'an de Nederlandsche leveranciers op een conto van de Nederiandsohe Bank bij de Duitsche Rijksbank. De Nederlandsche Bank zal van een aantal dér grootste Nederland sche importeurs het door hen aan Duitsch land verschuldigde in guldens in ontvangst nemen om deze guldens aan de Nederland sche exporteurs uit te betalen ter verreke ning van hun markentegoed, terwijl het mar- kentegoed van de Nederlandsche Bank bij de Rijksbank gebezigd wordt om het door de bovenbedoelde Nederlandsche importeurs aan hun Duitsche leveranciens verschuldig de te vereffenen. De clearing-overeenkomst gaat uit van de veronderstelling, dat de verhouding tusschen de totale uit- en invoercijfers der beide lan den onderling geen wezenlijke wijziging zal ondergaan en ook de verhouding tusschen bodem- eu industrieproducten gehandhaafd blijft Deze clearing zal betreffen den handel in Nederlandsche bodem- en industriepro ducten, doch niet in het algemeen den door voerhandel van in Nederland geïmporteerde goederen, koloniale produc'en enz. De tot standkoming der clearingovereenkomst zou de volle betaling der door Nederland naar Duitschland te exporteeren bodem- en indu strieproducten verzekeren terwijl de goede- renruil daardoor overbodig zou worden. DE STICHTING WOLFHEZE HET 25-JAHIG BESTAAN In het kerkgebouw der stichting Wolf- heze te Wolfhezen, is gister het 25-jarig be staan van de stichting herdacht In de samenkomst welke onder leiding stond van den voorzitter der stichting, den heer K. van Rijsse Jr te Velp, waren o.a. aanwezig de commissaris der Koningin in Gelderland, mr S. baron van Heemstra, met de leden van Gedep. Staten mr A. v. d. Deure en J. de liefde, de heer J. v. d Molen Tzn.. burgemeester van Renkum met de wethouders Beelaerts van Blokland en Crc- vels en den gem.-secretaris, den heer G. Krul, dr. Schuurmans S'ekhoven, inspecteur van het staatstoezicht op het krankzinnigen- :n: de heer T. Plantenga en Ds J. Don- ner. namens hel centraal bestuur der ver- eeniging, verder ta! van directeuren van dergelijke instellingen en andere autori teiten. In een korte toespraak wees de voorzitter er op, dat het bestuur gemeend had, aan deze herdenking niet een feestelijk karakter te moeten geven, wat trouwens met het oog op den aard van de instelling ook niet goed mogelijk zou zijn Spr wenschte den genees heer directeur. Dr. J. Ronda. en verscheidene ambtenaren, die thans 25 jaar in functie zijn, van harte geluk. Dr. Ronda gaf een historisch overzicht van de instelling, am het eind waarvan hij het bestuur een album aanbood met foto's van de verschillende deden der inrichting. Hij onthulde verder een teekening van een ge brandschilderd raam, dat namens het ge- heele personeel aan het bestuur zal worden aangeboden. Hierna spraken de commissaris der Ko ningin in Gelderland, de burgemeester van Renkum, Dr. J. Schuurmans Stekhoven, Ds J. Dormer als vice-voorzitter van het cen traal bestuur der stichting en vele anderen. De plechtigheid werd besloten door Ds. W. Bech, geestelijk verzorger der stichting. Hier op volgde een druk bezochte receptie. Aanvulling Behalve de In ons artikel van 24 October genoemde jubilarissen moet nog gemeld wor den. dat de heer E. Smit 25 jaar aan de stichting verbonden is, eerst als verpleger, thans als hoofd van het buitenwerk. EEN SMAADSCHRIFT WAT IN NEDERLAND HOGELIJK IS Van bevriende zijde zendt men ons ter kennismaking een lasterlijke brochure over „Nederland, God en Oranje", geschreven door een revolutionairen atheïst, die men overal aantreft, waar stakingen of arbeids conflicten de mogelijkheid van ordeversto ring bieden. We troffen hem indertijd aan in de Drent- sche venen, waar hij de opgewonden bevol- kin aanzet e tot strafbare feiten, doch op een wijze, welke de politie belette hem op een plaats te brengen, waar hij thuis hoort In Enschede speelde hij dit jaar weer het zelfde spel van opruier: de misleiden er aan wagen en zelf buiten schot blijven. Thans schreef hij bovenaangeduide bro chure. Het is het laagste en minste, dat we ooit gelezen hebben. De „Tribune" kan het overdrukken, zonder den naam van schend en spotblad te verliezen. Het is vuil als straatmoü 'er en vol satanische schimperijen. Hevig laait de haat tegen Gods werk in de historie en 't godsdienstig leven van onzen tijd op. Het verhaal, dat de kerkelijke goe deren mir. tens 500 mlllioen bedragen, en van alle belastingen zijn vrijges'eld en dat er voor godsdienstig onderwijs 60 millioen wordt betaald, bewijst genoegzaam welke historische waarde deze vuilschrijverij heeft. Het ware te veel eer er verder een woord aan te besteden, doch de vraag rijst, of de wijze waarop God gehoond wordt, zelfs in Nederland toelaatbaar is. Wil men beweren, dat „hoogstens nog 10 percent van de Nederlai.ders geregeld ter kerke gaat", dan staat zulks ieder vrij en men heeft een betrouwbare maatstaf om de waarheidsliefde vai. den schrijver voor an dere vragen te beoordeelen; maar aan 'de manier, waarop men spreekt en schrijft, zijn grenzen En deze worden hier o.i. overschreden; daarom maken we er hier melding van. zij het ook met tegenzin. Doch ook, om nog een andere reden. Het gore pamflet wordt op straat verkocht voor lage prijs: 5 ct.; en de titelpagina van oranjepapier met zwarte lijnen, waarin een portret van Willem de Zwijger is opgenomen en daar boven het geschrift: Nederland, God en Oranje, maakt de indruk, dat het een po ging is om de liefde voor ons Vonstenhuis te. versterken. Eenvoudige zielen hebben zich daardoor laten misleiden Ook daarom moesten we even waar schuwen. Nader vernemen wij nog, dat de aandacht van de „politieke politie" te Rotterdam op dit minne geschrijf Is gevestigd. Die scheen echter niet voornemens te zijn in te grijpen. We vragen: acht men zelfs dit toelaatbaar/ Dan kon er wel eens op andere wij^e ge reageerd worden. GEMENGD NIEUWS DE SANEERING VAN HET BAKKERSBEDRIJF Coöperaties vrij. De Ned. Vereen, van Huisvrouwen heeft de minister verzocht om bij de voorgenomen sa neering van het bakkersbedrijf ook aan dacht te schenken aan de belangen der con sumenten en zoo een regeling noodzakelijk mocht blijken, althans de noodige waarbor gen te scheppen en te voorkomen dat deze zouden worden geschaad. Verdere prijsverhoo ging van eenste voedingsmiddelen, welke zij vreest, dat van een toepassing van de voor genomen regeling het gevolg zou kunnen zijn is nl. in dezen tijd, waarin de huisvrouw op allerlei wijzen moet trachten te bezuinigen, naar haar meening niet wel fe verdedigen. Verder vernemen wij, dat de meelfabrikan ten aan de Handelskamer te Rotterdam, waar de coöperatieve bakkerijen voor een groot deel hun bloem betrekken, hebben medegedeeld, dat de coöperatie (die en bloc weigerden zich aan het contract te binden) vrij blijven in het bepalen van de prijs van het brood en van hun dividend terwijl ze toch meel kunnen krijgen. Dit is voor de actie der meelfabrikanten een heele zelfoverwinning, doch ook een nederlaag. Er loopen geruchten dat ook aan groote bakkerijondernemingen vrijstelling gegeven zal worden. NAT. VEREEN. PRO REGE PROPAGANDA-AVOND TE DEN HAAG In de groote zaal van den Haagschen Die rentuin is .gisteravond door de Nat. Vereen. „Pro Rege" een uitstekend geslaagde propa- gandasamenkomst gehouden met als spre kers Ds. T. J. Hagen, Geref. predikant te Delft (voorz. van het hoofdbestuur van Pro Rege) en Mr. Dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff, secretaris van de Indologische faculteit te Utrecht. Na opening door Ds. Jac. van Nes, mls9. dienaar des Woords te Den Haag, werd door Ds. Hagen een gloedvolle rede gehouden onder den titel: „De handen van Nederland af! Pro Rege!" (di. voor den Koning), Mr. Gybland Oosterhoff behandelde het onderwerp: „De aanslag op onze christelijke fundamenten", waarop eveneens een dave rend applaus volgde. Luiden bijval ontving voorts De Oude Ja gersband. o. 1. v. den sergeant-hoornblazer A. W. Huguenin, die zich gedurende den geheelen avond uitstekend van zijn taak kweet, waartoe vooral gerekend moet wor den een geestdriftig uitgevoerde taptoe. Den dirigent werden fraaie bloemen aangeboden. Tot de velen die de samenkomst bijwoon den behoorden o.a. oud-minister J. J. C. van Dijk; Jhr. W. Roëll, commandant van het veldleger en gouverneur van de residentie; tal van predikanten; de besturen der Prov. Verbanden N.- en Z.-Holland van Pro Rege; meerdere Westlandsehe afdeelingen enz. enz. Waar de vergadering door den Huizer zender draadloos werd verspreid, kwamen uit verschillende plaatsen van het land sym pathiebetuïgingen binnen. Vanuit de verga dering werd een telegram verzonden aan H. M. de Koningin. DE AARDBEVING IN NOORD-BRABANT SCHOORSTEENEN TUIMELDEN Te Echijndel (N.-Br.) schrok de bevolking omstreeks vier uur wakker tengevolge van het schudden van den grond. Hevig ont daan coor dezen nieuwen schrik en vertuit rust dooi liet steeds opnieuw zich herhalen van deze aardbevingsverschijnselen vlucht te men naar de Maasb. meldt, in tuin en straat. Heel het dorp was in een oogwenk in rep en roer en toen vooral bij den laot- sten schok, o.m. enkele schoorsteenen sneu velden, nam de ontsteltenis toe. Eerst veel later in den morgen keerde de rust terug. Schoorsteenen werden vernield bij den hoor Sthellekcns, op de garage van Hees- wijk, op een werkmanswoning der firma gebr. Bolsius én op verschillende andere woningen. Kinderen vallen nit bed Te Den Bosch zijn de schokken ook zeer duidelijk waargenomen. De laatste evenals in Schijndel, het hevigst en alge meen, ook in de dorpen in de omgeving. aar zelfs gerommel werd waargenomen. Ook nu dreunden de huizen en geraakten alle mogelijke voorwerpen in beweging. Te Den Bosch zelf was deze schok zoo hevig, dat in een woning een kind uit bed viel. Te Vught heeft men zelfs vier schokken gevoeld, waarvan er een zóó ernstig was dat stoelen en tafels dansten en op cén plaats beelden onder stolpen van de kast rolden. Te Den Dungen vertoeven verschillende bewoners reeds dagenlang uit angst in hou ton schuurtjes of kippenhokken, wat ook het geval is in Heeswijk, waar in verschil lende woningen vrij diepe scheuren zijn ontstaan. Aardschokken in het Roergebied De aardbevingen, die in ons land werden waargenomen in Brabant en in Limburg, zijn ook geregistreerd door de seismografen van het Geologisch Instituut te Bochum, terwijl zij te Essen ook door verschil lende personen konden worden gevoeld. De eerste beving begon te 5.02 uur, de tweede te 6. u. 42 min. 6 sec. In beide gevallen begon na ongeveer 14 seconden de tweede beving, wat er op wijst, dat de haard op een afstand van ongeveer 125 K.M. ligt, zoodat hij zich op Nederlandse!) gebied moest bevinden. De schok moet in Noord-Brabant zeket roo zwaar zijn geweest als in den nacht van Zondag 20 November. Tafels en kasten ston den te schudden, terwijl de deuren der ka mers stónden te klepperen. Vele menschen werden dan ook wederom zoodanig door den schrik bevangen, dat zij in allerijl de huizen ontvluchtten. Het is niet uitgesloten, dat de aardschol len in de Brabantsche en Limburgsche stre ken nog een tijdlang in zwakke beving zul len blijven. Bij eenzelfde periode in 1755 hadden nog maanden na den eersten groo ten schok nabcvingen plaats. Uit eenige andere plaatsen dan Brabant sche komen ook berichten over schokken voor. Volgens Amerikaansche seismologen zou den de schokken in ons land in verhand staan met de droogmaking van de Wierin- germeer. Het komt 'n schrijver in de N. R. C. echter zeer onwaarschijnlijk voor. Hij wil echter gaarne aannemen verplaatsingen 'verzakkingen) in de huurt van het droog gelegde stuk, zoo althans do ondergrond daar ter plaatse er aanleiding toe zou ge ven, wat niet het geval is. Verreweg de meeste aardbevingen hebben niets met mecanisme te maken. Men is zich zeer goed bewust van het karakter. Het zijn tectonische aardbevingen, die verband hou den met den bouw van de buitenste lagen der aardkost. Deze is op veel plaatsen, waai zij aan groote spanningen is blootgesteld, vroeger of nu nog, „gescheurd" langs breuk vlakken, waarlangs voortdurend, nog steeds verschuivingen plaats hebben. Een veld van dergelijke breukvlakken ligt in en om Lim burg. Ook zou gevraagd kunnen worden, of het na te gaan, of er, na een van de vele geweldige watervloeden, die in den loop der eeuwen ons land hebben geteisterd, en waai mee soms ongetwijfeld meer gewichtsver plaatsing gepaard ging dan met het leeg pompen van de Wieringermeer, aardbevin gen zijn geconstateerd. FELLE BRAND TE VENRAAY Men meldt ons uit Venraay (L.): Maandagavond is op den weg naar Vier- lingbepk de kapitale hoeve van den lieer Arts, hewoond door twee gezinnen, dooi een geweldige brand verwoest. In den brand zijn 25 vette varkens, 16 koeien en 5 paai den omgekomen. De bewoners waren op hit moment van het uitbreken van den brano niet thuis. Alleen een kleine jongen wiu thuis, .ïie door buren kon worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. MISLUKTE BANKOVERVAL Op het Damrak te Amsterdam, waar ge vestigd is de „Noord-Hollandsche Bank" kwam Maandagmiddag tegen zes uui iemand binnen om geld te wisselen. De kas sier voldeed aan dit verzoek. Toen hij nog bezig was kwam een tweede man binnen, die onmiddellijk een revolver op den kassier richtte. Deze schrok hevig en begon te gil len. Ook sloeg hij een ruit stuk. Door dai lawaai verschrikt, maakten de beide man nen, dat zij weg kwamen. Zij verdwenen tusschen het publiek, dat op het lawaai kwam toeloopen. Bij de bank wordt niets vermist NACHTELIJK AUTOBUS ONGELUK NEGEN GEWONDEN Men meldt ons uit Leiden: Gisteravond te half 12 is de laatste auto bus van den dienst Leiden—Haarlem, te Oegstgeest ter hoogte van de Deufzstraat doordat het stuur defect raakte, tegen een mast van de electrische bovenleiding van de tram en daarna tegen een boom gereden mpt een vaart van circa 40 K.M. Door den hevigen schok ontstond er groote verwar ring onder de IS passagiers. Op het eerste gezicht leek dat er een zeei ernstig ongeluk had plaats gehad, maai lukkig viel het nogal mee. Slecnfs één de: inzittenden J. G. uit Sassenheim, moest met vrij ernstige snij wonden naar het Acade misch Ziekenhuis worden vervoerd. Zeven andere passagiers en de bestuurder werden licht gewond en konden ter plaatse worden verbonden. De autobus werd zwaar beschadigd. Mei een reservebus zijn de reizigers later naai huis gebracht. MISLUKTE ROOFOVERVAL Zaterdagavond i9 de 65-jarige koopman. Levie Sclilusser geheeten, wonende in de ge meente Den Ham (Ov.), het slachtoffer ge worden van een mislukten roofoverval. Hij kreeg bezoek van een woonwagenhewonei uit de buurt,"zekere van E., die hem een glas water vroeg. Plotseling viel de man op S. aan, wierp hem op den grond en sloeg hem met zijn vuist en een knuppel vei scheidene malen op het hoofd. Hoewel eenigszins verdoofd wist de oude man bij de worsteling, die ontstond, te vluchten doch buiten werd hij wederom door van E., die hem achtervolgde, gegrepen en in een sloot geworpen met de kennelijke bedoeling hem te verdrinken. S. wist echter uit de sloot te kruipen en, voordat E. hem kon bereiken, verder te vluchten. Hij schreeuwde luidkeels om hulp en de dader vluchlte daardoor. Hij had geen gelegenheid gehad iets te rooven. De politie van Den Ham en het parket van Almelo zijn met het onderzoek begon nen. De dader is voortvluchtig. Eigenlijk valt er vrijwel nletó te „over zichten" van de gisteren gehouden middag en avondvergadering. Ileel de middag vrijwel, van kwart voor 2, tot kwart voor 5, is verdaan aan het voor- setel om kleine gasgeysers verkrijgbaar te stollen ten einde de kleine, voor het i bedrijf onvoordeelige, gasverbruikers, tot hooger gebruik van gas te verlokken. Dit zal geschieden door kleine doorstroom- geysers beschikbaar te stellen. Tegen tientje per maand plus een riks extra voor de eerste maand kan men zoo'n apparaat in huur verkrijgen. Meestal worden ze in de keuken aangebracht ter vervanging van de waterkraan, waardoor men dan naar ver kiezing behalve koud ook warm water kan verkrijgen. Haagsche gasfitters zullen de apparaten installeeren, maar de gemeente zal ze koopen. Daarvoor werd f250.000 aan gevraagd. Er is nog al hevig gedebatteerd over da vraag: doen of niet doen. Ten slotte zei de meerderheid: doen En nu zal straks de Haagsche burgerij zich zelf gelukkig kun nen maken door een gasgeysertje en de minst draagkrachtigen zullen het gemeen telijk Gasbedrijf aan hooger omzet kunnen helpen. We zullen niet twisten over de vraag, wie trelijk had. Voorshands neigen we naar de zijde van de minderheid; de risico's lijken ons nog al groot. Het G.E.B. met zijn dure naehtstroom-warmwater-installaties zal nu wel weer kunnen inpakken. Als we aan den eenen kant misschien zullen winnen, wacht ons anderzijds wel licht een strop. Een netelige kwestie vormde het Vent- vraagstulc. B. en W. hadden, nadat een com missie rapport had uitgebracht een voor stel gedaan, dat de touwtjes op het gebied van het venten wat strakker aanhaalde. Wel noodig was dit, want venters schijnen niet te behooren tot degenen, die zich gaarne aan overheidsvoorschriften onderwerjien. In tegendeel. Niet zelden doen ze het geveins- delijk en zoodra de man van de openbare orde den rug heeft gewend, vrijbuiteren ze zoo hard als ze kunnen. Winkeliers en pu bliek hadden vaak van hun optreden nog al last Gepoogd wordt deze en andere bezwa ren hv. het venten door kinderen l ondervangen, althans te verminderen. W hopen er het beste van, nu het voorstel van B. en W. z.h.st is aangenomen. Over de kwestie der brillende agenten werd vrij uitvoerig gedebatteerd door den heer Spiesz en den burgemeester. Eerstge noemde verloor met glans. Wetli. de Vries zag het sympathieke voor stel ten aanzien van de rechtspositie van minder-validen in gemeentedienst, zonder stemming aangenomen. Het slot der vergadering verliep, dank zij wethouder Marchant, in het humoristische. Het gold het verzoek der vakschool voor meisjes om uit te spreken, dat het noodig was het onderwijs uit te breiden met een cursus tot opleiding tot chef-kokin. De dames Loeff en Blaauw verdedigden het en de wethouder van Marchant zorgde eveneens voor een verdediging, maar van eenigszins humoristisch karakter. De zaak zelf scheen hij weinig serieus te nemen, doch hij stelde zich op het standpunt: waar om zouden wij afwijzen? laat wat stellig gebeuren zal het Rijk „neen" zeggen. We nemen dat niet ernstig en ook niet de uit spraak, die ten slotte uit hoffelijkheid voor de beide verdedigsters gedaan werd, als zou de dure cursus, waarvan de noodzakelijk heid niet was aangeloood, wel noodig zijn. De aanwezige liberalen en katholieken stemden met de vrouwelijke woordvoerster huaoer fractie mee. En zoo verkreeg de uit- Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Hoe de Nedorianidsch-Duitedhe clearing werken zou. Miölukte bankoverval te Amsterdam. j (Blz. 2) (Rlz. 5) De geruchten over den verkoop der Oranje- Nassauraijnen blijken onjuist te zijn. Voor ST. NICOLAAS een uitgebreide keuze in: PULL-OVERS SLIPP-OVERS VESTEN SHAWLS MUTSEN HANDSCHOENEN spraak 15 stemmen in den slecht bezetten Raad, die echter bij grooter bezetting stel lig met B. er. W. zou zijn meegegaan. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ PROV. COMITÉ IN GELDERLAND In het gebouw voor Chr. Belangen te Arnhem, vergaderde Zaterdag het Prov. Comité van anti-rev. kiesvereenigingen in Gelderland. Bij de aanvang wenschte de Voorzitter, Ds Renting van Winterswijk, den ouden strijder, den heer A. D. P. V. van Löben Seis die de vorige dag S5 jaar mocht wor den, geluk. De Voorzitter herdacht ook wijlen den heer J. Eygenraam, uit Ede; een man vol liefde voor het beginsel. Over het Verkiezingsmanifest werd breed voerig gesproken; een scherpere formulee ring van art 2 werd wenschelijk geacht De Staten-Centrale Ede meende, dat arti kel 20 (Defensie) van het gewijzigde Be ginselprogram aanvulling noodig had en stolde voor de tweede alinea aldus te doen luiden- „Van de Overheid verlangt zij voorts, dat op geenerlei wijze de verzorging der reli gieuze behoeften belemmere van hen, die tot de weermacht van het Koninkrijk be hooren. dat verder in de verzorging hunner moreele en cultureele behoeften worde voor zien en dat tegen voortwoekering van zede lijke gevaren onder hen worde gewaakt" Mi v. d. Deure gaf een breede toelichting; er op wijzende, dat de Overheid ten o> ziehte van den militair een passieve en een actieve roejiing heeft: de ambtelijke taak der Kerken mag niet belenujnerd worden, doch dc Overheid zelf heeft té waken tegen zedelijke gevaren. Om dit beter te doen uitkomen werd voor gesteld in plaats van „religieuze behoeften" te lezen, „geestelijke behoeften". Deze wijzi ging werd aanvaard en daarna het gehoole voorstel-Ede. Ten aanzien van de candidaatstelling sprak de vergadering de wenschelijkheid uit dat I)r Coliin als nummer één op de lijst behoort te komen, doch dat de verkiezing van Dr Bcumer niet in gevaar mag worden gebracht De heeren Smeenk, Wiersinga en Van Moare van Arnhem, gaven ten slotte eenige nuttige wenken over de propaganda.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1