BINNENLAND. Sint Nicolaas bezoekt het kasteel Hülen- raadt te Swalmen. De Royal Horse Guards, de lijf garde van den Koning van Engeland, trekt uit voor eenoefeningTijdens den inwendigen dienst moeten de Home Guards hun uttrustmg nakijken en oppoetsen* TWEEDE BLAD PAG. F? HET VERDWENEN KONINGS HUIS TE RHENEN j Is al verscheidene jaren geleden, dat het ileke Rhenen eèn bezoek ontving van fc toenmaligen Minister van Waterstaat, was daar sinds eenigen tijdij een nieuw Ntion gekomen, aan welks gevel op een At van zandsteen (het kan ook hardsteen l Nicest zijn) de naam REENEN was aan- iracht. Nu was deze spelling een nieuwig d, die door De Vries en Te Winkel was fcvoerd, wamt eertijds werd die plaats- im RHENEN gespeld, met een H. Met fe veranderde spelling waren de inwoners „„I liet stadje volstrekt niet ingenomen, en (rom werd den Minister vriendelijk ver- FELL den naam weer te doen herstellen, .AS-ijk hij vroeger was. Niet lang daarp^ ÜST-fen er steenhouwers bezig om aan den üsch van de ingezetenen te voj^oen. "jen andere steen trekt in rtibenen onze (dacht Op dezen leest *nen de woorden: ,unne Majesteiten. Frederik van de 5 en Elisabeth van Engeland woonden 16231632. ie waren deze vorstelijke personen en kwamen zij te Rhenen? ;ze Frederik was nauw verwant aan jHuis vaj, Oranje, daar hij van moeders eer kleinzoon was van Prins Wil- I. Dat zat zoo: Uit het derde huwelijk den Vader des Vaderlands, nl. met rlotte de Bourbon was geboren Jse Juliana, die in 1593 op nog maar mtienjarigen leeftijd trouwde met Fre- i k IV, keurvorst van de Palts. Uit dit relijk werd in 1596 geboren de latere rvorst Frederik V, die in 1613 trouw- met Elisabeth, dochter van Jacob 1 loning van Engeland, en deze twee vor- ^ke personen nu zijn het, van wie de lensohe steen melding maakt ïderik V van de Palts nu had zich in te kwader ure laten verlokken om de Ijngskroon van Bohemen aan te nemen, jaar later was hij na den ongelukkigen bij Praag, die 'hem land en kroon ge had, reeds uit zijn rijk verjaagd, het- l hem den smadelijken naam van W i n- [koning bezorgde, die hem, voortaan ebleven is. Hij nam nu met zijn gezin pen kleinen hofstoet zijn weg naar de »enigde Nederlanden, waar voor en na roonde en verjaagde vorsten hun toe- ht vonden De Algemeene Staten, van reis verwitigd zijnde, zonden hem te ruiters te gemoet, die hem tot Emme- begeleidden. Van hier uit werd hij in iacht van zijn oom Prins M au rits, Den Haag gevoerd, waar hij in de len- lan 1621 in berooiden en vernederden land aankwam. i onttroonde koning werd door de Alge- te Staten vriendelijk en op waardige i ontvangen. Zij huurden voor hem en igezin twee groove huizen in .het Voor- die bewoond geweest waren door Jo- van Oldenbarneveldt en zijn sohoonzoon Her Mijle. waar'hij zijn intrek nam. Ook oom Frederik Hendrik betoonde ongelukkigen vorst zijn genegenheid het slot Honselaarsdijk, door hem in gekocht, te zijner beschikking te stel- Maar daar bleef het niet bij. Ook de in van Utrecht lieten zich niet onbe- 1, door hem in het stadje Rhenen een [grond aan te bicden, benevens een som lom er 'n huis op te doen bouwen, waar len jachttijd zou kunnen doorbrengen. het voorjaar van 1622 bleef Frederik in BH Haag, toen hij nog een vrgeefsohe po- waagde om zijn koninkrijk in Bohemen «ti* irstellen. Daarna keerde hij weer naar ind terug ID Volgens afspraak met de Staten van Utrecht kwam hij dikwijls te Rhenen om er in de omgeving te jagen, en gaarne wilde hij in deze mooie, heuvelachtige en bosch- rijke streek een zomerverblijf bezitten, dat al zou het niet kunnen wedijveren met het schoone Heidelborger slot, waar hij eens zijn residentie had gehad toch aan zijn vorstelijke eischen zou voldoen, en niet al te zeer zou achterstaan bij de lustverblijven en paleizen van de Oranjes, zijn doorluch tige en prachtlievende familieleden. Nu stond er Ln de schaduw van den ouden Cuneratoren te Rhenen, links vap bet te genwoordige hotel „de Koning van Dene marken", een gebouw, dat ^efii het St Ag- nesklooster was gewees^niaar dat nu'voor wereldlijke doeleind,^' werd gebruikt o. a stapte de Prins van Oranje er af als hij in de buurt kwj^ff jagen. ,p 2rebouw, dat een bekoorlijk en ruim uitrecht bood. liet de onttroonde koning het vallen om het te laten verbouwen en het geschikt te maken voor zijn kwartier als hij te Rhenen kwam jagen. Den 13en De cember 1628 richtte de vorst daartoe een verzoek aan de Staten van Utrecht, die na eenig gekibbel tusscfyen hen en de stad Rhe nen over de te betalen kosten, zijn verzoek inwilligden. Al spoedig daarna, nl. eind Februari of begin Maart van 1629 kwam de koning te Rhenen aan. De plek beviel den koning ten zeerste en gaarne vertoefde hij met zijn jachtgezelschap op de Grebbe en andere heuvelen in den omtrek. Op den hoogsten heuveltop vertoont men nog de z.g. Konings tafel, een groo- ten steen, waar Frederik zoo gaarne het mid dagmaal gebruikte en waar men een buiten gewoon mooi uitzicht geniet op de Betuwe. Het gebouw van het oude St. Agnieten klooster kon, zooals licht te begrijpen is, den Koning echter niet bevallen, dat was geen verblijf een vorst als hij was, waardig. Daarom sloeg hij den Hen April 1629 aan de Staten van Utrecht voor dat hij het ge bouw van hen zou koopen, dan kon hij daar ter plaatse een paleis laten bouwen naar zijn zin. De Staten voelden er echter niet veel voor om het gebouw te vervreemden, maar op aanhoudend aandringen van den Koning gaven de S'aten eindelijk toe. Zoo werden de kloostergebouwen dan aan den Koning verkocht onder deze gunstige voorwaarden, dat hij er niets voor hoefde te betalen, maar dat hij, ingeval hij het gebouw zou verkoo- pen aan de Staten zou betalen de som van tien duizend gulden. De overeenkomst van dezen koop en verkoop werd gesloten den 3en Maart 1630 E. D. J. DE JONGH Jr. OFFICIEELE BERICHTEN BEGROOTING VAN FINANCIEN VOORLOOPIG VERSLAG Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweedie Kamer over de begrooting van Fi nanciën voor 1933. Hieraan wordt door oris ontleend, dat verscheiden leden de aandacht vestigden op de lagere raming der middelen, waarbij een behoorlijke toelichting ontbrak. Eenige leden merkten op, dat opheffing van het bankgeheim ten aanzien van den fiscus zeer gunstige gevolgen zou hebben voor de opbrengst van de naar het inko men en naar het vermogen geheven be lastingen. Zij spraken de wenschelijkheid uit, dat de regeering in dezen een interna-- tionale regeling zou bevorderen. Wat de inkomstenbelasting betreft, dron gen verscheidene leden aan op wijziging van de bepalingen in zake den kinderaftrek. Naar hun oordeel reiken deze bepalingen niet ver genoeg. Aan kinderrijke gezinenn dient een grootere tegemoetkoming te wor den verleend. Verscheiden leden gaven als hun mee ning te kennen, dat de rijwielbolasting uitermate hoog is. Het aanschaffen van soms vier of vijf be- lastingplaatjes tegelijk kan voor gezinnen met geringe inkomens dikwijls zeer bezwa rend worden. Deze leden waren van oordeel, dat het handhaven van deze hooge belas ting niet billijk is, onder meer, omdat het rijwiel geen schade aan de wegen toe brengt Van verschillende zijden werd aange drongen op een ruimere opvatting van de vrijstellingen van het betalen van rijwielbe lasting. De opvatting, dat werkelooze arbei ders daarvoor niet in aanmerking mogen komen, is niet vol te houden en is trou wens niet in overeenstemming miet het wet telijk voorschrift Als voornaamste crite rium zou naar deze leden moeten gelden het niet aangeslagen zijn in de inkomsten belasting. In verband met de vele diefstallen van bedastingplaatjes zouden eenige leden in overweging willen geven het verstrekken van een bewijs van betaalde belasting zoo als dit in België geschiedt Eenige leden drongen aan op afschaffing van de Staatsloterij. Andere leden daarentegen drongen aan op uitbreiding. Nu de loterij, welker inrich ting is veranderd, geen voldoende gelegen heid biedt voor de velen, die behoefte ge voelen in de loterij te spelen, worden vele buitenlandsohe loten genomen. Zij achtten het juister wanneer de Staatsloterij in deze behoefte zou voorzien. Verscheidene leden merkten op, dat even als vorige jaren f 13 millioen voor den wo ningbouw wordt uitgetrokken. Vorig jaar is echter maar f 10 millioen aangewend. Dit achtten deze leden, gezien het gebrek aan goede arbeiderswoningen, niet juist. Zij waren van meening, dat, wanneer een be paald bedrag hiervoor wordt uitgetrokken, dit bedrag zoo mogelijk in zijn geheel moet worden besteed. Gevraagd werd ten slotte, of de circulaire van 10 Maart j.l. niet als vervallen kan worden beschouwd, nu de regeering voor de opleving der bouwbedrijven een bedrag van' f20 millioen beschikbaar stelde. WELDADIGHEIDSZEGELS POSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN Van 10 December tot en met 9 Januari a.s. worden uitgegeven Weldadigheidspoetzegels en Prentbriefkaarten „Voor het Kind*, d.w.z. postzegels die geheel als de gewone geldig zyn, doch waarop een toeslag van een paar cent wordt gelegd, welke toeslag, met de winst op de Prentbriefkaarten gemaakt, ten goede komt aan alle instellingen die verzorgen zieke, zwakke, blinde, doove. doofstomme, achterlijke, gebrekkige, verwaarloosde kinderen van alle gezindten. De Opbrengst zal ten goede komen aan de instellingen op het gebied der kinderbescher ming. Daarbij zijn 50.000 kinderen betrokken, waarvan 20.000 in inrichtingen zijn opgeno men. Ongeveer 4000 kinderen zijn gebrekkig, achterlijk, blind of doofstom. De bedoeling is deze postzegels te koopen. Wie 1 serie koopt besteedt 37 cent, heeft daan-oor 4 bruikbare postzegels en draagt voor 12 cent by voor de Kinderbescherming. Wie 1 serie Prentbriefkaarten koopt heeft voor slechts 35 cent 6 reproducties naar aqua rellen, voorstellende Hollandsche Kinderklee- derdrachten. In acht vorige jaren werd reeds f 850.000 ingezameld. Gehoopt wordt, dat dit 9e jaar niet zal teleurstellen. De serie prentbriefkaarten geeft kleedffr- drachten te zien van Markensche, Volendam- sche, Hindelooper, Staphorster, Spakenbugg- sche en Zeeuwsche kinderen. De kaarten ziin eemaakt naar aquarellen van den schilder Ype Wenning. VEREEN'G'NG VOOR ACTIEVE HANDELSPOLITIEK Openbare vergadering 09 29 Nov. Dinsdag as. zal de Vereen, voor Actieve Handelspolitiek te Den Haag in De Twee Steden een vergadering houden, waar als snrekers zullen optreden Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, over het Tractaat van Ouehy, mr G. Vixseboxse over de Noodtoestand in Twente en Mr. H. van Haastert over Duitschland en Wij. HET VERDRAG VAN OUCHY EEN ADRES VAN DEN CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Neder land, de Katholieke Ned. Boeren- en Tuinders- bond en het Kon. Ned. Landbouw-Comité heb ben een adres betreffende het verdrag van Ouchy aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal gezonden. Er wordt op gewezen, dat het verdrag aan den een en kant een begin van een soort econo misch wereldverbond is. maar streeft aan den anderen kant meer in het bijzonder naar sa menwerking met onze Zuidelijke buren. Het zoekt naar een grootere economische eenheid door het vormen van een soort tolverbond met België. Maar België is onze voornaamste afnemer niet. 93 (ATERDAG 26 NOVEMBER 1932' 4b—a ROFFELKIJ MES. Dankbetuiging De laatste hand wordt gelegd aan de nieuwe Kepelbrug aan den Blauwkapelschenweg te Utrecht. Gisteren werd de brug voor het verkeer geopend. oude kerkje van Delfshaveu, uit 1517, zal grondig wor den gerestaureerd. Nu wy de tarieven ten opzichte van België verlagen is dit recht feitelyk aan de andere staten ontnomen. De staten, die niet willen toetreden tot de conventie van Ouchy, zien, dat zy by hun uitvoer naar Nederland niet op voet van gelykheid met België kunnen con- curreeren èn ook niet op voet van gelykheid met byv. Tschecho-Slowakye of Polen als deze staten tot de conventie van Ouchy mochten toetreden. Dat zy door toetreden tot de con ventie dit meest begunstigingsrecht kunnen herkrijgen, is voor hen van geen belang, om dat zij hun goede redenen meenen te hebben het verdrag niet te teekenen. Ook zullen zy niet geheel bevredigd zyn door de toezegging, dat het invoerrecht op hun producten niet wordt verhoogd. Want zij zien den Belgischen concurrent, die toch al met lage arbeidsloonen werkt, bevoordeeld. Het meestbegunstigingsrecht, dat wy kun nen aanbieden, is dus door het verdrag van Ouchy tamelyk uitgehold. En nu is het gevaar niet denkbeeldig, dat wy geen meestbegunstigingsrecht van andere staten kunnen verkrijgen, als wy onzerzijds dit recht niet meer kunnen aanbieden. We hebben ons onnoodige moeilijkheden ge schapen door de toezegging onze tarieven ten opzichte van België te verlagen; het openhou den van de deur on de tegenwoordige wijdte, was voldoende geweest. Het verdrag van Ouchy zou voor ons land o.i. aannemelijk zijn geweest, indien het kich uitsluitend had bepaald tot onze verhouding tot België. Maar het wordt voor den Neder- landschen landbouw en o.i. ook voor de indus trie onaannemelyk, doordat men van Ouchy uit andere staten tot inkeer heeft willen brengen. Deze poging moet falen, omdat de meeste sta ten wel degelijk een heel gegronde reden heb ben voor hun handelingen. Tn onzen strijd de welvaart van ons land en voor de welvaart van het platteland in het bijzonder, zal daar om het verdrag van Ouchy een zware steen ziin op onzen weg. De hoop wordt tenslotte uitgesproken, dat de Kamer bii de behandeling van het verdrag van Ouchv, wel zal willen rekening houden met de gehouden beschouwingen. DE NOVEMBFPVEPGADERINGEN VAN HET C.N.V. UITNEMEND GESLAAGD Men meldt ons: Uit de bij het C. N. V. bestuur binnenko mende berichten omtrent de van 118 No vember gehouden 145 propaganda-vergade ringen blijkt, dat deze over het geheel ge nomen uitnemend zijn geslaagd. Op sommi ge plaatsen was de opkomst zelfs buitenge woon groot Zoo in Leidon waar een tweede zaal moest worden bij gehuurd, in Harden- berg waar een 800 bezoekers ter vergade ring waren en voorts in Drachten, Vla dingen, Dpn Haag en Goes waar tusscb de 4 en 500 personen aanwezig waren. Verblijdend was de medewerking van ver schillende zijde bij het organigeeren van aan de Belgische Regeering, dat zij ons ons Kamerlid L. de Visser, na hem te hebben gearresteerd, als ongewenscht vreemdeling weder retour ge zonden heeft. Namens alle Nederlanders Breng ik, in bescheidenheid Aan de Belgische Regeering Hulde voor haar vriendlijkheidl Onze pelsdrager De Visser Volksopruier-in-de-kou, (Onder ons: een toffe jongen, Daarom noemen wij hem ,JjOu")t Onze C. P.-Holland-lijder, Volkstribuun, met honderd pop ln de week, strijkt z"n salaris Van den rijksbetaalbaas op; Mogen wij het dan niet prijzen Dat hij ons dat geld vergoedt, Dat hij tegen de Regeering Ferm z'n spreekcel open doet Lou is óns! Wij Nederlanders Staan dus rechtens op 't bezit Van zijn leeuwachtig gemaand*. Fonkelroode kersegit; En wij willen hem vcrtroetlen, Hem beschermen met de lat Als hij heldre oogenblikken In de Staten heeft gehad; Met de vrijheid en gelijkheid Van de menschen van fatsoen Wülen loij hem met een toga Van beveiliging ontdoen; Ja, wat vroeger „onze School" was: Zorgobject van Vader Staat, Dat is nu de honger-leider Van het proletariaat. Nogmaals, Belgische Regeeringi Hulde, dank voor zijn retour Wij verblijven, alzoo doende, Met een groet, c.q. bonjour: j Namens Nederland, LEO LENS (Nadruk verboden.) deze vergaderingen ondervonden. Met name de predikanten der verschillende Kerken, hebben zich niet onbetuigd gelaten, maar zich gaarne beschikbar gesteld om een openings- of slotwoord te spreken. De Chris telijke Vakbeweging is hen daarvoor zeer dankbaar. Ook plaatselijke christelijke zangvereeni- gingen of muziekgezelschappen hebben vrij wel steeds, waar hun dot werd gevraagd, hun medewerking verleend De geest, dio op deze vergaderingen tot uiting kwam ,was ondanks den druk der tijden zeer be moedigend voor de toekomst der christelijke \akbeweging en voor de resultaten van het huisbezoek, dat van 21 tot 30 November over heel het land wordt gebracht bij de on- en verkeerd georganiseerde arbeiders, met de bedoeling hen voor het lidmaatschap der Christelijke Vakbeweging te winnen. De Christelijke Vakbeweging vereenig.i in hPt Chr. Nationaal Vakverbond, gaat bemoedigd en versterkt door deze samenkomsten, met frissche kracht verder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5