Kerknieuws Schoolnieuws. BOEKEN EN GESCHRIFTEN AANPASSING EN CRISIS ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932 DERDE BLAD PAG. 1( POPULAIRE PREDIKING In „Ons Orgaan" van rlen Bond van Vrij' Evang. Gemeenten stelt Docent A. VV i n c k e 1, van Apeldoorn, de vraag welk nut de verkondiging van het Evangelie heeft, als de prediker het oor zijner hoorder niet boeien kan. Hij wijst er dan op dat populaire prediking noodig is en schrijft o.ip.: Prof. van Oosterzee en diens leerling Dr. van Gheel Gildemeester hebben mijns in ziens het begrip populair in „populaire pre diking" heel duidelijk omschreven: populair is datgene wal niet maar een gedeelte van het volk, het po pul us, bevredigt, maar wat er bij hoel het volk in al zijn geledingei: en schakeeringon. in gaat. Het is geheel iets anders, te prediken naar de behoefte van het plebs, het laagste en meest onontwikkelde volk, dan populair te spreken Ln. dien hoog- sten zin des woords. Een populaire prediking is een zoodanige, die den intellectueelcn mcnsch en den een- voudigsten Christen bevredigt De oude Prof. Gunning is in dezen zin dieg woords bij uit stek populair geweest in zijn prediking. Dc- élite stroomde toe en „het volk" noemde hem „ónzen dominee". Populair is niet die prediking, waarin de prediker door krachttermen en halve of hoele geestigheden een bepaalde categorie van menschen een aangenaam uurtje be reidt; want daar zijn anderen onder zijn gehoor voor welke die platte uitdrukkin gen en die geestige in- en uitvallen schrij nen. Daar zijn zoovelen onder de prediking, die met diepe smart in de ziel naar Gods Huis gekomen zijn en om een vertrooste n- den zegen gebeden hebben. De waarachtige fijne humor kwetst zeker niet, maar w ie dan slechts enkele geniale geesten bezit deze? Ik heb éénmaal in mijn leven den ouden Ds. Gispen hooren pre-e- ken; 't was op een Pinkster-Zondagavond. Hij had het over het Pinksterwonder. Een der eersten wonderen van Pinksteren was, zei hij zoo terloops, dat honderdtwintig Joden eendrachtiglijk bijéén waren Deze leuke opmerking was zoo in overeen stemming miet don persoon van den predi ker, werd zoo teer geuit, dat geen gelach in het volle kerkgebouw opdaverde; slechts een glimlachje speelde op aller gelaat. Ik kan mij niet herinneren verder in mijn leven ooit humor in een prediking te heb ben gehoord, die volkomen in overeenstem ming was met de plaats waar de Gemeente samenkomt en het doel waartoe zij ver ga dei-L Billy Sunday die door het bizarre trachtte het volk te bereiken en tot Christus te bren gen, moet eens deze verdediging van humor in een zijner Evangelisatie-toespraken gege ven hebben: God zelf houdt van humor, dat kun je wel hieruit zien dat hij de apen ge maakt heeft en sommigen van jul lie. Ik kan mij begrijpen hoe de meeste hoorders gegierd zullen hebben van hei lachen. Maar zou dat mismaakte mannetje dat de speelbal is der jeugd, zou die ont waakte zondaar die zucht onder de last der zonden, zou die vrouw die ]>as haar man verloor, niet juist erdoor gekrenkt zijn ge worden? Billy Sunday is voor mij niet het ideaal van den populairen prediker. In de geschiedenis der predikkunde is bekend Pater Bocko, die omstreeks 1750 als prediker te Napels een groote popu lariteit genoot en ook metterdaad een groot deel van het Napolitaansche volk ton goe de beinvloedde. Ik wil een voorbeeld van zijn would-be populaire prediking aanhalen uit zijn mond gevloeid bij een bestrijding van het in zijn tijd in zwang komende ta- bakrooken. Pater Rocko deelde in zijn pre dikingen nu en dan mede wat de laatste „berichten uit den I-Iemel" waren. Zoo ook in de prediking, waaruit ik een stukje licht: „Nog geen zes weken geleden was het hemelsche hof een tooneel van schrik en verwarring. De heilige Agnes viel achter over van haar stoel in hoogst onvoegzame houding; de heilige Cecilia schrok daarvan zóózeer, dat zij ook bewusteloos werd; en ze.lfs de heilige Madonna zou eveneens ge vallen zijn, wanneer de heilige Jozef haar niet ondersteund en met zijn mantel toege dekt had. Al de andore heiligen brachten hun zakdoeken naar den neus en gaven tee kenen van groote onpasselijkheid. En wat denkt gij dat de reden was? Daar waren een paai- Spanjaarden aangekomen, ieder met een pijp stinkende tabak in den mond. En hoe zij nu ook zagen, dat dit rooken de andere heiligen hinderde, en hoe men ook trachtte hun te beduiden dat dit alles niet geoorloofd was, zij gaven lomp als zij waren, ten antwoord: ,dat zij in den hemel waren en dat men in den hemel mocht doen, wat men wilde". De toestand zou be paald gevaarlijk geworden zijn; want zij wilden het rooken maar niet laten, en ver vulden met dien stinkenden walm welhaast geheel de ruimte. Toen kwam Petrus op een gelukkigen inval. Hij zond een paal mannen naar de deuren, die luidkeels rie pen: „een stierengevecht buiten de poort!" Dit wekte natuurlijk de nieuwsgierigheid der beide Spanjaarden op, zij begaven zich naar buiten om dit stierengevecht te zien; flap! daar werd de deur achter lien ge sloten, en zij mochten er niet meer in-" Dit is niet populair, dit is plebejisch, dit is profaan. Menigmaal geeft de prediker die door krasse uitdrukkingen, zoogenaamde geestig heden zijn gehoor wil pakken, om „jiopu- lair" te zijn, zichzelf slechts een getuigenis van armoede. Hij moet op deze wijze bedek ken. meent ten minste dit te kunnen doen, wat aan diepte van gedachten, aan rijkdom van gemoed, aan schatten van levenserva ring, waardoor hij heel het populus zou kunnen pakken en dienen, bij hem ontbreekt Wesley is een populair prediker geweest in den goeden zin des woords. Duizenden stroomden toe en werden gezegend. God deed menigmaal onder zijn spreken groote krachten en wonderen. De Geest God viel telkens verteederend en verootmoedigend op de scharen. En toch, wie de preeken van Wesley leest, mist daarin alle verkeerde populariteit; ze zijn puur Schriftuurlijk van inhoud, uiterst waardig van vorm; naar on zen smaak misschien zelfs iets te dogmatisch. maar hij diende het volk in zijn geheel ermee. Hij was een populair Evangelieprcui- ker bij uitnemendheid. En het deed mij goed, onder de werkelijk jxipulaire Evange liepredikers die Ds. van Gheel Gildemeester opsomt, ook den naam van „onzen" Ds. J. de Liefde aan te treffen. Dat is heel goed gezien. Ja. men kan van dien Ds, de Liefde heel, heel veel leeren op allerlei gebied. Ook op het gebied der predikkunde. ZENDING IN POLEN EN POOLSCH RUSLAND Men schrijft ons: Uit Rusland komen berichten, dat weder een nieuw vijfjaren-plan zal wórden uitge voerd. Dit plan bedoelt ook de reötlooze li quidatie van allen godsdienst. Alle Kerken zullen worden gesloten. De kerken, die nu nog in gebruik zijn, zullen in bioscopen worden omgezet. Alle menschen met godsdienstige gevoelens zullen tot het Atheïsme worden I eerd of vernietigd worden. De Bijbel en godsdienstige lectuur zal verdwijnen, en zoo zal de nieuwe collectieve mensch gevormd worden, waardoor het communistisch systeem onwankelbaar zal zijn. Of deze voorstellen van de God-loozen ver werkelijkt zullen worden! Vast staat, dat ei tot op dit oogenblik een systematische Chris tenvervolging heerscht. Het is reeds voldoen de, dat in een dorpsverzameling een paar komsomolzen verklaren, deze of die is een koelak of een niet zuiver communistisch ele ment; hij wordt voor 't gerecht gedaagd gewoonlijk gevangen gezet of verbannen. Het bolsjewisme haat God en Zijn Kerk omdat het beide vreest; omdat het daarin de eenige macht erkent, die het systeem bedreigt en die men volstrekt niet zóó kan treffen als men gedacht had. Volgens de door Stalin openlijk uitgespro ken stelling moeten alle tegenstander,?, „phy- sisch vernietigd" worden. De slachtoffers ver dwijnen eenvoudig; de bolsjewistische moor den worden thans in alle stilte uitgevoerd. Men wil geen martelaars maken. Men vreest voor de bekorende macht, die van 't marte laarschap uitgaat. Maar de nachtelijke trans porten, de vars den hoofdweg af gelegen mas- agraven en de in de oerwouden bleekende beenderen, spreken duidelijk genoeg. Een Rus, absoluut onschuldig gevangen ge- /ïouden te Archangelsk aan de Witte Zee, die over het y.s op een Hollandsch schip wist te komen, dat naar IJmuiden voer, zag in ons land de winkels vol levensmiddelen en ge bruiksvoorwerpen; dit bevreemde hem zeer. Hij was dat in Rusland niet gewend. Hij ver telt in een boekje van zijn ervaringen in r i Russische gevangenissen en hoe hij uit de .dauwen der G.P.Oe ontkwam. Dit boekje is te krijgen a 25 cent. Er wordt in Rusland honger geleden. De zoo rijke graanschuur van Europa lijdt brek. Iemand, die pas uit Sovjet-Rusland D_ komen is, schrijft: In Rusland leven slechts drie millioen menscucn; de overige 150 nul- 'ïoen sterven slechts ellendig weg. Een moeder van vier kinderen, die werk zaam is ai., verpleegster, schrijft d.d. 20 .augustus 1932: Sedert drie weken krijgen we geen brood. U kunt zich indenken, wat het beteekent, zonder brood te leven. Op de velden bij ons ziet men slechts onkruid, slechts zelden graan. God weet, hoe dit komen zal. Voor een emmer aard appelen betalen wij nu 10 Roebel (1 Roebel is ongeveer f 1.25). Daar wij geen brood hebben en slechts van aardappelen moeten leven, heb ben wij aan één emmer slechts genoeg voor drie maaltijden. Wij hebben niets anders, noch vleesch, noch vet. Een groote hulD zijn voor ons uw pakketten met levensmiddelen den moed wil ik echter niet laten zinken. Harte lijke gegroet van Uw K. G. De vrouw van een verbannen zendingsarbei der «chrijft: „Ik ben nog steeds ziek en zie er uit als een geraamte. Wij hebben geen brood. De kinderen vragen mij gedurig om wat eten. Ik zit na te denken, wat ik den volgenden dag zal doen. Noch levensmiddelen, noch geld. Ik ben altijd blij als het avond wordt en de kinderen naar bed gaan, want dan hoor ik niet dat gedurig vragen om brood". Bovenstaande mededeeling kruiste onze zen ding, die bereids onderweg was en eenige dagen daarna schreef ons deze zuster weer 't volgende: „Gisteren ontving ik uw geldzending en 't levensmiddelenpakket. U kunt zich niet voor stellen, hoe bly de kinderen waren. Zij kusten mij van blijdschap en vroegen, dadelijk wat te koken. De zending was in de beste orde. Dank van mij en mijne kinderen aan u en alle andere vrienden." Zendeling B. G t z e in Warschau staat met vele arme Russische christenen in verbin ding. Niet alleen werkt hij en met hem een zestigtal zendelingen en bybelcolnorteurs in Polen onder de aldaar wonende Polen, Joden en Russen, maar door zijn bemiddeling kan men er zeker van zijn, dat gaven en levens middelen aan de goede adressen van lijdende en verbannen Christenen worden toegezonden. Vooral nu het Kerstfeest nadert. Vele banne lingen in het hooge Noorden van Rusland zou hij L'aarne verblijden met een Kerstpakket met levensmiddelen, hoe duur 't moge kosten. Vele Russische emigranten in Polen, Frankrijk en andere landen zou hij gaarne een Rüssischen Biibel of Nieuw Testament zenden. En aan zijn eigen medehelpers, die aan de fronten strijden en in de dorpen en vlekken 't Evangelie brengen met moeite en striid, zou hjj gaarne eene bijzondere Kerstvreugde willen bereiden. Indien God u gezegend heeft, zendt dan uw gaven voor dezen moeilijken arbeid in Polen en Rusland. De heer B. G^itze woont te War schau. Polna 64 m 7. Hjj heeft by de Npder- landsche girodienst een nummer, nl. 15377S. KERKTELEFOONS D o o v e n-t elefoon in kerken en openbare gebouwen. Men schrjjft ons: Het is opmerkelijk zooveel dooven er zjjn. Ik bedoel niet de Oost-Indisch-dooven, ook niet de pot-dooven, maar die lieden, wier ge hoor de normale scherpte mist. Men vindt ze in allerlei graden, doch wat zij gemeen hebben is, dat zij hun gebrek (want dit is het toch) zooveel mogelijk verborgen houden en verzwijgen. Zij vormen ook met het opgeweki?te deel onzer medemenschen en dit is te begrijpen. Niet alles meer te kunnen hoo ren, niet meer te kunnen meedoen, achteraf- gesteld te worden ofuitgelachen, dit alles draagt er niet toe bij iemand vroolyk te stemmen. Voor de godsdienstige hardhoorende heeft zijn gebrek deze onaangename zijde, dat hij vrijwel verstoken is van het bijwonen der gods dienstoefeningen. Want het is te begrijpen, dat het luisteren naar een preek, die men niet of zoo goed als niet volgen kan, een ware be zoeking is en er met toe bijdraagt de slecht- hoorende in zijn lot te doen berusten. Wel heeft de radio een oplossing gebracht, die wel niet ideaal, toch met dankbaarheid werd aanvaard. Maar, het was niet het ware. Een radiopreek ie tot zekere hoogte surrogaat. Zij kan den werkelijk godsdienstige op den duur niet de bevrediging schenken, die het bijwonen van de godsdienstoefening zelf vermag te ge ven. Doch ook hier heeft de techniek ingegre pen. De kerktelefoons zijn gekomen en met haar hoop in de harten van hen, die door een defect gehoor van kerkgang verstoken waren. Het moet echter gezegd worden, dat het gebruik dezer kerktelefoons bij velen op een teleurstel ling is uitgeloopen, omdat vele installaties zijn aangelegd met de beste bedoelingen, echter niet met de noodige kennis van de elschen, welke aan een goede dooven-telefoon mogen en kunnen worden gesteld. Door de radio heeft de techniek der geluidsversterking groote vor deringen gemaakt. Deze techniek wordt thans ook toegepast op de dooven-telefoons, die daar door een groote verbetering hebben ondergaan. De mogelijkheid bestaat nu installaties te bou wen, die zoowel voor licht-slechthoorenden als voor zwaar-dooven geschikt zjjn, regelbaar naar den graad der doofheid. Het behoort zeker tot de stille wen- schen van vele slechthoorenden, dat hun kerk eens van zoo'- installatie zal worden voorzien, opdat ook zy wederom, zooals voorheen, toen zij nog in het bezit van een goed gehoor wa ren, ter kerke kunnen gaan om daar de troost en de opwekking te vinden, die vooral zij, zoo zeer van noode hebben. Zou hier voor vele Kerkbesturen en Kerke raden geen taak zijn weggelegd Een vraag, waarop het antwoord ongetwij feld bevestigend moet luiden. In de Vereeniging tot Bevordering der Be langen van Slechthoorenden, Secretariaat: Bergschelaan 76B, Rotterdam, heeft zich een Commissie gevormd, die zich in 't by zonder bezig houdt met de propaganda voor go dooven-telefoons in kerken en andere openbare gebouwen Gaarne wil deze commissie van ad vies dienen bij aanleg of verbetering van in stallaties. Zij wil ook op deze wijze de belan gen der slechthoorenden trachten te bevorde- DANK- EN BIDDAG. De Chr. Geref. Kerk van Noord-Amerika heeft, op verzoek van de Synodale Commissie, op den jongsten Dankdag tevens nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van veroot moediging en gebed met het oog op den nood der tijden. GEREF MANNENVEREENIGINQEN. Ook de Geref. Mannenvereenigingen te Steenwyk, Oosterzee (Fr.), Rheden-De Steeg, Tjerkwerd (Fr.), Assen, Hylaard (Fr.) en Bergum (Fr.) sloten zich aan bij den Bond van Geref. Mannenvereenigingen in Nederland, welke thans 160 aangesloten vereenigingen telt met ruim 4000 leden. EVANGELISATIE Te Hengelo (O.) werd de jaarvergade ring gehouden van het Centraal Comité voor Evangelisatie in de Classis Deventer der Gere Kerken, onder leiding van Ds. E. Prinsen, J Enschedé. Nadat verslagen waren uitgebracht over de verrichte werkzaamheden en den stand der fi nanciën hield Ds. J. J. Bouwman, van Almelo, een causerie over de Evangelisatie in Twente tusschen de jaren 1860 en 1878, waarbij hy tot de volgende conclusies kwam: 1. de Kerken van Twente hebben in de jaren 18601878 een open oog gehad voor de Evan gelisatie; 2. de Evangelisatie werd o-p de Kerkeraden besproken, en eveneens op de vergaderingen van de Classes en van de Particuliere Synode, 3. men stond op het standpunt in de zaak der Evangelisatie „gemeentelijk te moeten handelen, overeenkomstig de uitspraak van de Synode van I860"; 4. de Evangelisatie is van groote beteekenis geweest voor sommige Kerken in Twente. Het slotwoord werd gesproken door Ds. V. Kuy ven hoven, van Hengelo. ZENDING In China. Den omvang van liet zen dingswerk in Ghina verstaat men door de volgende respect afdwingende getallen: de Engelsche en Amerikaansche Zendingsge nootschappen hebben daar thans nl. 7400 blanke en 25969 Chineesche krachten in reclitstreeksohen dienst en bovendien nog 499 zendingsartsen in de hospitalen. Verder hebben de Zendingsscholen dezer genoot schappen thans 293.134 leerlingen en worden 24 Universiteiten door Christelijke Zendings kringen gedragen. Aan dit zeer groote Zcn- di'iigsleger voegt de Duitsche Zending in China dan nog 262 blanke en 1164 Chinee sche zendelingen, 9 missionaire artsen en 9076 leerlingen op de scholen toe. GITTEN EN LEGATEN. Te Oosterwolde (Fr.) ontvingen de Ned. Herv. Gemeente en haar Diaconie resp. legaten ten bedrage van f 1000 en f 2000 van wijlen den heer J. Hekkema, overleden te Zuidlaren. RUIME KEUZE Te Meppel hebben voor de vacante be trekking van onderwijzer aan de Geref. School (hoofd E. Kieft) niet minder dan 172 sollicitanten zich aangemeld. STOPZETTING VAN SCHOLENBOUW Te Almelo kwam in den Baad in be handeling de nota van B. en W. betreffen de verkregen overeenstemming met de be sturen der Bijzondere Lagere Scholen in zake voorloopige stopzetting van den scho lenbouw. Na eenige bespreking heeft ook de Raad een dien overeenkomstig voorstel geaccepteerd. OPENBARE SCHOLEN. In „Het SchooLblad" deelt het Hoofdbe stuur van het Ncd. Onderwijzers-Genoot schap mee, dat in bijna alle provincies de Rijksinspecteurs van het Lager Onderwijs informaties inwinnen naar de mogelijkheid van opheffing of combineering van Scholen. IK BOEMEL, DE WERELD ROND. Eeïl re4s om de aarde in twee Jaar, per ka meel en spoor, schip en auto, door Richard Kratz. Met 31 illustraties en 1 kaart. Geautoriseerde vertaling door R. Wi&ssnngde Sterke. Uitgave van Erven J. Bljleveld te Utrecht. De titel van dilt boek vonden we niet blj- onder mooi. Wij verstaan nu eenmaal onder ...boemelen" iets, dat niet overeenstemt met de goede zeden. De Inhoud van dit boek valt echter in dit op zicht mee. Wij vinden hier een hoogst Interes sante reisbechrijvlng. Kratz weet door zijn frisschen en lossen stijl i door de vele anecdotes, welke hij beleefd heeft en In zijn reisverhalen vlecht, de span ning bij u erin te houden, zoodat ge zijn boek achter elkaar moet uitlezen. Voor de kennis van Land- en volkenkunde 1-s zulk een boek zeker een groote aanwinst. Maar wij hebben ernstig bezwaar tegen de gevolgtrekkingen, welke de auteur trekt uit hetgeen hij gezien en beleefd heeft. Als hij schrijft, dat monogamie en „zedelijke" kleeding voor den kleurling even gevaarlijk zijn. als voor ons de vermenging van sexen of het naaktloo- pen ln Decembc-r. dan is het onze overtuiging, dat hier het „Christelijk" element al zeer ver weg Is. Het spreekt vanzelve, onze „zeden" in den zin van gewoonten, kunnen en mogen zoo maar niet overgeplant worden op vreemden bodem. Deze zijn en blijven aardrijkskundig begrensd. Maar voor de ware „zedelijkheid" zijn er normen, die niet verwaarloosd mogen worden. En deze „normen" komen bij de Christelijke levensopvatting het meest tot hun recht. Daar om achten wij het zendingswerk van de hoogste cultureele beteekenis. Maar de auteur zet ach ter dien mlssionairen arbeid een vraagteeken. Als reisbeschrijving vinden wij dit boek hoogst Interessant, maar de gevolgtrekkingen, welke de auteur maakt, kunnen en mogen wij niet oaideraohrijven. JOODSCHE STEMMEN OVER CHRISTUS EN CHRISTENDOM, door J. Rottenberg Th. B. Miss. predikant onder Israël. Met een inleidend woord van Dr J. H. Gun ning J.Hzn. Uitgave van J. M. Brede-e's Uitg. Mij. te Rotterdam 'k Wil eerlijk erkennen, dat drit boek voor mij een verrassing was. Zeker, ik had wel eens in courant of tijdschrift gelezen, dat hier en daar een Joodsch rabbijn bewondering toonde oor den persoon van Jezus. Die door Zijn leer en leven recht had op hulde, omdat HIJ door woord en voorbeeld de Juiste richtlijnen aangaf voor het leven der menschen, zoowc-l indivi- ïl. als jn onderling verkeer. Maar het was ml' niet bekend, dat hot mogelijk was, zulk een schat van getuigenissen uit het Jodendom te verzamelen, welke bewijs afleggen van de kentering in den Joodschen geest betreffende den persoon en het werk van Christus. De getuigenissen aangaande de historiciteit van onzen Heiland steken gunstig af bij de be weringen van zoovelen. die zich nog met den Christennaam tooien en niettemin den Chris tus naar het rijk der mythen doen verhulzen. Met ontroering hebben we dit merkwaard/lge boek gelezen. Het getuigt van groote belezen heid en omvangrijke studie, 't Is waar, het is er nog verre vandaan, dat de Joden in massa Jezus erkennen als den beloofden Messias, als den Borg en Middelaar. Doch niet minder waar is het. dat een groote hinderpaal voor net werk der Zending onder de Joden zou weggenomen zijn. Indien het Nieuwe Testament in de ach ting der Joden ging rijzen. Ons greep onder het lezen van dit boek de gedachte aan. dat meerdere belangstelling onder de Joden voor het N. Testament onder Gods zegen kan leiden tot de erkenning van Jezus als den Messias. In elk geval moet een boek als dit prikkelen tot meer intensieven arbeid in het Zendingswerk onder Israël. Van harte bevelen we dit boek aain, te meer, omdat men op iedere bladzijde gevoelt, hoe de auteur als bekeerde Israëliet vervuld is met liefde tegenover zijn broederen naar het vleesch, die nog wandelen in duisternis, omdat zij Hein niet kennen, Die het Licht der wereld is. LIEFDE, TSCHEKA EN DOOD, door Al Ja Raclimanowa. Vertaling van Serge Egge-rt. Uitgave van Teuling's Uitg. Mij. te 's-Hertogenbosch. Dit boek van ruim 400 pag. (groot formaat) beva.t het dagboek van Alja, waarin zij ons be schrijft. wat ze van 24 Sept. 1916 tot en met 13 Sept. 1920 heeft meegemarkt in den tijd. toen de Revolutie in Rusland uitbrak. Ons dunkt, dit boek zal door velen met ont roering worden gelezen. Wie van dit dagboek kennis neemt, zal niet durven beweren, dat de onmenschelijke wreed heden, waarvan men leest ln de geschiedenis, in de 20e eeuw tot de onmogelijkheden behoo- ren, dank zij de beschaving. De couranten melden ons wel een enkele maal van een laaghartigen moord, maar dit is dan een enkel geval. Hier echter vinden wij een georganiseerd plan, waardoor duizenden op de meest onmen schelijke wijze worden gekweld en om het le ven gebracht. Wanneer veler oogen door het lezen van zul ke lectuur, als dit dagboek biedt, geopend wor den voor het ontzettend gevaar van het Bolsje wisme, dan is het doel dezc-r uitgave bereikt. Een boek als dit geeft geen genot, maar bevat wel een ernstige waarschuwing. „LAAT ONS DEZE BELIJDENIS VAST HOUDEN!" Een twaalftal jeugdpreelceD doo-r Dr F. J. Krop. Drukkers- en Uitgeversbedrijf Sterner- ding en Co., Rotterdam, 1932. Persoonlijk ben ik zeer tegen .Jeugddiensten gekant, èn om prtnclplëe-le redenen, wijl beide O. en N.T. de gemeente des Heeren als één ge heel beschouwen, waar men niet kan beginnen aan i-ndeelingen tusschen Jong en oud. onge leerde en inteliectueeie. rijke en arme men schen enz., èn om praktische, omdat de jeugd opgevoed wordt in de gedachte, dat men met 12 kerkbeurten per jaar aan God het Zijne ge geven heeft, wat uit den booze is. enz. Deze jeugdpreeken van Dr Krop zijn echter uit het standpunt van het noodzakelijke van jeugddiensten exemplarisch. Dr Krop is een persoonlijkheid; hij is geen nabootser en geen naprater, heeft een eigen visie, een zelfstandig oordeel. Dat stempel zijner eigenheid staat op deze preeken, die midden in de vraagstukken des levens onzer jeugd staan, zooals b.v. over: Christus De Vredevorst (vredesbeweging, anti-militarisme. enz."): alsook die over: „Dan sen" en die over: „Jezus Christus en de maat schappelijke stroomingen (partijen) onzer da gen" lk kan me voorstellen, dat dergelijke preeken voor het beoogde doel hebben ingesla gen: Dr taxeert zijn jeugdige hoorders en annexeert ze. het ware ideaal van een preeker. die niet uitgepreekt raakt. Een mooi geschenk is dit boek voor de a.s. feestdagen. v. d. V. GOETHE EN WIJ. VieT aspecten, door E. D'Oliveira. Uitgave van A. J. G. Strengholt te Amsite-rdam. In boekvorm worden hier o-ns geboden een viertal voordirachten over Goethe, gehouden voor de AVRO-microfoon. De eerste handelt over Goethe's Vaderhuis en Jeugd, als elemen ten, voor de verklaring van zijn persoonlijk heid, de tweede over de ontplooiing van Goe the tot lyrisch dichter, de derde over Goethe als kindervriend en de vierde over Goethe, bouwende aan de pyramide van zijn bestaan. Deze radio-voordrachten, maar nu voor deze uitgave als boek nog wat uitgebreid, doen ons een diepe blik slaan in Goethe's persoonlijk heid, wat zeer noodig is tot het recht verstaan van de betekenis van Goethe als dichter en Wijsgeer. Maar we missen de critlek, welke van Chris telijk standpunt noodzakelijk is bij alle waar deering voor dezen grooten dichter-wljsgeer. Niet, dat de autew In zijn groote vereering van Goethe, de oogen sluit voor de zwakheden In diens leven, maar hij beziet het beginsel, waaruit Goethe leefde, niet onder het licht van het Woord Gods. dat naar onze overtuiging al leen kan lelden tot de Juiste levens- en wereld beschouwing. ADVENT, door Prof. Dr F. A. Korff (Gen. 2 en 3). Tweede druk. Uitgave van J. PLoegsma te Zeist. Dit boekje bevat diepe en ernstige advents- gedachten, waardoor wij leeren verstaan den rijkdom van de genade Gods. dae ons tegen- straalt van uit Bethlehems kribbe. Het geloof In de Schrift, wanneer deze ons spreekt van den val des menschen ln het Para dijs, moge voor den mensch diep vernederend zijn, toch biedt het meer troost daD de leer van hen. die meenen dat de zonde behoort tot den ontwikkelingsgang van het menschelijk ge slacht. Helder stelt Dr Korff in het licht, dat d-e zonde, hoe verschrikkelijk deze ook is, niet tot wezen van den mensch behoort. Hierdoor wordt de mogelijkheid van verlossing geopend. Overigens hebben we wel bezwaren tegen dit boekje. Voor Dr Korff is hetgeen Genesis ons meldt van slang en boomen het eenige absoluut onbelangrijke in dit Schriftgedeelte. Wij geloo- i. dat het volgens Dr Korff geestelijk benade ren van het feit van den val ten nauwste samen hangt met het aanvaarden der in den Bijbel voorkomende historische bijzonderheden. En evenmin heeft het onze Instemming, wanneer Dr Korff zegt. dat God uit liefde met Zijn straf kwam in het Paradijs. Die straf is en blijft voor ons eisch der God delijke gerechtigheid, maar Gods liefde en ge nade treedt aan den dag. wanneer Hij met hand having van Zijn gerechtigheid een weg ter ver lossing opent in het Beloofde Vrouwenzaad. Wij spreken het echter gaarne uit, dat ook zij, die onze bezwaren Jeelen. veel in dit boek zullen vinden, dat het hart met rechte advents- gedachten kan vervullen tegen het naderend Kerstfeest. DE DORPSPOTENTAAT, door Nobilis. Uitgave van D. A. Daamen's Uitg. MU te Den Haag. Dit boek .dat als laatste deel verscheen in den loopenden jaargang van de „Bibliotheek voor Hoofd en Hart", hebben we met bijzonder genoegen gelezen. In een boeienden roman laat de schr. ons zien, boe ln Groningerland de rijke boeren zelf met kwistige hand het zaad van klassenhaat strooien in de harten hunner ar beiders. Want niet alleen, dat ze door een karig loon de arbeiders zedelijk en geestelijk van zich ver vreemden. maar ze dulden zelfs niet. dat een arbeider naast hen een plaats inneemt in den kerkeraad of andere organisaties in het dorp. Vooral in Geerdlnk, een der rijkste boeren van het dorp. weet ons de schr. dien dorps geest zoo duidelijk en klaar te teekenen. Men zit vastgeroest aan tradities. Uit traditie gaat men op Kerstdag ter kerk. hoewel men de overige Zondagen zijn plaats in de kerk gaarne onbezet laat. Leida, de dochter van Geerdlnk. Is in Gronin gen op studie voor arts. Door haar verkeer ln de Chr Studentenvereniging is in haar een an dere geest ontwaakt Zü breekt met zondige dorpsgewoonten, zoekt in haar vacantie toe nadering tot de gezinnen der arbeiders en hoeft groote waardeering voor de ernstige predi king van den jongen predikant. Dit alles welci groot ongenoegen op bü haar vader. En vooral wanneer blijkt, dat de jonge dominee en Lelda voor elkaar meer dan gewone genegenheid ge voelen. komt het in Geerdlnks gezin tot een geweldige uitbarsting. Wij vinden den figuur van den jongen predi kant uitnemend getcekend. Onder veel leed ge bukt, hem aangedaan door hooghartige boeren, gaat hij rustig zijn gang. HU is een hoogstaan de figuur: de droeve ervaringen mogen zijn prediking dieper en ernstiger maken, toch acht hU den kansel te hoog en het predikambt te verheven .om deze te misbruiken voor stelcen» onder water op menschen, die in de kerk het recht van zelfverdediging missen. En In 't eigen persoonlijk leven toont hit een oprecht Christen te zUn, wanneer hU Leida opwekt, rustig Gods tild af te wachten om zijn en haar innigste wenschen te vervullen. Wanneer Geerdlnk vrij onverwachts sterft en het blijkt, dat hU veel te hoogen stand ge voerd heeft, dan is het oogenblik daar. waarop Ds. Herstol en Lelda kunnen trouwen, terwni zU belden de zorg op zich nemen voor Leida s moeder. 't Is een spannend verhaal, waarin verscha lende momenten de lezei-3 ontroeren zullen. Als goede ChrlstelUke lectuur kunnen wij d.c hoek van harte aanbevolen; ECONOMIE EN FINANC1EH HET PROCES IN EEN BEGIN STADIUM DE EENIGE WEG, DIE NAAR HERSTEL LEIDT De wensch is de vader der gedachte en het Is hieraan toe te schrijven, dat zoo velen onder ons vermcenen. dat de crisis haar diepte-punt reeds heeft bereikt. Hoover decreteerde deze op niets gebouwde stelling, toen zijn verkiezing moest worden bevochten, von l'apen had de leuze noodig om zijn economisch programma ten uitvoer te kunnen brengen, want zijn eco nomische vabanque politiek had vertrouwen, enthousiasme en voornamelijk speculatiezucht tot grondslag. Zij. die het einde van de de pressie verwachten en zich daarbij or de vaste stemming op de beurzen en de gestegen notee ringen op de productenmarkten beroepen, zul len er vermoedelijk naast zijn. Natuurlijk is er In deze wereld een minlmumverbruik en wan neer dit minimum ten naastenbij gehaald is, ontwaart men eenige natuurlijke kooplust, die weer voor de speculatie aanleiding wordt om mee te loopen ln de hoop op gewin. Zoodra de speculatie zich te ver op het gladde ijs waagt, ls de reëele kooper verdwenen en de markt zinkt opnieuw in. De economen vermeenen hier uit te mogen concludeeren. dnt het niveau om zijn cvenwichtsstand schommelt; bij vele crises is dit een teeken van herstel aar een rustige basis noodzakelijk is om op nieuw een hecht gebouw te kunnen stichten. Maar dan moeten ulle andere factoren gunstig zijn; het is niet die rustige basis welke het herstel veroorzaakt, maar het zijn juist de ge- zondmakende krachten, die op een gegeven moment die rustige basis scheppen. Wij hebben al zoo menigmual in het licht gesteld, dat er nog weinig verbetering In de conjunctuur bestaat; wij hebben daarbij ge wezen op de verschillende feiten, die ons ter staving van die meening ten dienste staan en die lungzamerhand algemeen bekend zijn ge worden. Wij behoeven de oorlogssohulden niet meer te noemen als factor van onzekerheid, misère en mogelijke verdere muntdepreciaties, waarbij het Pond Sterling midden ln de belang stelling staat: wij behoeven niet te wijzen op de handelsbelemmeringen, die eerder toe- dan afnemen. De groote politieke tegenstellingen in Europa en In bet Oosten wijzen de richting van verder schrijdende verwarring uit instede van toenadering en zoo kunnen wij doorgaan net het opnoemen van factoren, die een herstel tegenhouden en die den chaos eerder vergroo- ten. In dit verband willen wij op nog een zeer belangrijke factor wijzen, die menigmaal ver waarloosd wordt en die bij negatie zou kunnen lelden tot verder kapitaalsverllcs bij velen. Wij doelen op het feit, dat vele maatschappijen ge leidelijk aan hun kapitaal sterk zien verwaterd en dut dit water eerst behoorlijk zal moeten worden wegg-pompt, alvorens aandeelhouders geregelder toestanden zullen kunnc-n constateeren. Dit proces zal op heel wat verder koersverlies komen .te slaan en daar, waar het koersniveau al drastisch is ingezonken, moet men rekenen op een perma nent niveau, op een zeer laag peil. M.a.w. bij vele fondsen zullen wij dus verdere koers- reacties te zien krijgen, terwijl anderen zich uilen kunnen handhaven op het diepte-punt dat bc-reikt is. Natuurlijk kan de speculatiegeest, tijdelijk de koersen opschroeven, maar de wer kelijkheid zal, nadat de roes is uitgewc-rkt, weer voor hernieuwde nivellatie zorgen. In de na-oorlogsjaren heeft men algemeen veel te sterk uitgebreid. Alom werden nieuwe fabrieken opgericht; nieuwe plantages werden •esticht en er is nagenoeg eeen enkele be drijfstak, die zich niet op ongezonde wijze op blies. Om concrete voorbeelden te noemen wij zen wij op het automobiel-bedrijf; geen enkele automobiel-leider daoht eraan. dat de vraag naar auto's weleens zou kunnen ophouden. Hoe meer auto's er liepen, hoe meer menschen zich een a.ulo gingen aanschaffen, hoe meer ver vanging van oude wagens zou er noodiig zijn. Wainneer dus het verzadigingspunt van nieuwe wagens bereikt was. dan zou alleen al de ver- vangingsvraag in de tientallen millioenen wa gens loopen. Door deze verwachtingen misleid, breidde men uit en het geld daarvoor werd niet met moeite gezocht, integendeel, men wierp het den auto-magnaten in ruime mate toe. De flo- reerende auto-industrie werkte bevruchtend op tal van aan haar ondergeschikte bedrijven. De spoorwegen hadden veel te vervoeren; zij be stelden nieuwe wagons, nieuwe rails, nieuwe emplacementen. De koper- en tinmijnen werk ten op volle capaciteit: orders stroomden naar de ijzer- en staalindustrie, tal van nieuwe ar beiders werden alom aangenomen en de koop krachtige vraag steeg daardoor tot ongekende hoogte en het ■'betalingssysteem zorgde voor sterk toenemr a i omzet, niet alleen in AlMIrf. 1 ïïvtïn - gestelde doel. Wij vinden een dergelijke opvj tiiigr logisch, want het is niet noo'Jzake'.l.nr, I men de vuile wasch in het openbaar behandf Maar om dit te bereiken, moet c-r winst wor( gemaakt, omdat men alleen uit winst kan res "eeren. Men trekke hieruit tevens een nriaere cj clusle. voor aandeelhouders van belang, li veronderstelle niet, dat het huidige koer-snivj ongemotiveerd Is en dat een conjunctuurver ering de koersen onmiddellijk naar boven rr. brengen. Integendeel: een keerend ti.1 moet! de eerste plaats benut worden om de nood fschrljvingen te doen op overbodige oblec m zich intern te versterken. Daa :in I;: pas denken aan divldendi'itkeering. Men daclitig op rendement, want rendemoii; eenige juiste norm om het aand .-ei en bezit kunnen waardeeren. Tenminste, w-annec de' rectie eener maatschappij eerlijk te werk g en net zoolang reserveert tot ue boek was van zijn vaste bedrijf in ovfre-nstemming gebracht met de reëele waarde. eftel.. van luxe artikelen. Deze ook ten opzichte toenemende bedrijvigheid In alle takken van bedrijf leidde tot steeds meer expansie: scheepswerven werkten koorts achtig en breidden uit; stoomvaartmaatschap pijen verdubbelden hun vloten en zoo kunnen wij doorgaan. Er is nagenoeg geen enkele maatschappij, die niet door deze koorts bein- vloed werd. Het geld bleef naar de beurs toe- stroomen. getuige bijv. de makelaarsleeningen in Amerika, die op September 1929 boven de S 81 milliard waren geklommen en die op het moment zijn teruggevallen tot 344 millioen. na In Juli van dit jaar het laagtepunt van S 241,6 millioen te hebben bereikt. Deze leenln- gen zijn weliswaar beduidend gedaald, maar het geld, dat destijds naar de beurs gevloeid is heeft in het bedrijfsleven zélf emplooi gevon den. Er zijn fabrieken voor gebouwd; een deel is naar a,ndere landen gevloeid en onderweg bevroren, waarbij de vraag rijst, of deze be dragen niet voor goed als verloten moeten wor den beschouwd. Al die uitbreidingen kunnen op het moment niet meer doelmatig en winstge vend worden aangewend: het onderhoud kost handen vol geld en de zoogenaamde „overhead- expenses" d.w.z de vaste lasten zijn zoodanig gestegen, dat men ze moet verminderen om niet geheel en ai ten onder te gaan. Door een en under Is het kapitaal van de meeste bedrij ven verwaterd: men zou dividend over het ge- heele kapitaal moeten betalen, terwijl een groot deel niet tot de winsten bijdraagt. De Ameri kaansche staal-industrie werkt bijv. op circa 19% van haar capaciteit, al sinds begin van dit jaar. zij het ook met verschillende fluctuaties. De Bethlehem Steel kan bijv. eerst winst gaan maken, wajineer op 50% van haar capaciteit ge werkt wordt en wanneer dit in afzienbaren tijd niet mogelijk zal blijken, dan moet een deel van het niet-rendnbele vaste bedrijf worden af gebroken. Eerst dén kan men de kosten tot een beduidend lager niveau reduceeren. Zoo-lang men daartoe niet overgaat en het surplus, wat men niet noodig heeft laat be staan, dan is cr van saneering van het wereldbedrijfs- leven geen sprake. Men moet zich gaan aanpassen; wat er tot nu toe aan aanpassing gepresteerd Is, heeft geen noemenswaardige beteekenis. Het zijn juist de tolmuren, co-ntlngenteerlngen, die misschien constructief werk kunnen ver richten. Wanneer Japan bijv. ziet, dat zijn ar tikelen hoe langer hoe meer geweerd worden, niet door den enkeling (want dat zou oorlog kunnen be-teekenen. getuige de gevolgen van den Japanschen boycot in China) maar door alle Staten, dan zal het land van de Rijzende Zon duidelijk gaan inzien, dat uil het afze-t be houden, een toontje lager moet worden gezon gen. Dit beteekent eveneens afbraak. Gaat To kio dnarin a! niet voor door een groot gedeelte der surplus tonnenmaat naar den siooper le zenden. Begint deze tendenz ook al niet naar de AVestersc-he scheepvaartmaatschappijen over te slaan om te gaan afbreken, wat nun winst mogelijkheid in den weg staat. Men zal dien afbraak overal gaan zien. wereldconferenties op handelspolitiek gebied ten spijt. Men zal net zoo lang het protectionisme gaan verscherpen tot de wereld zich aan de verminderde vraag, maar ook aan elkander heeft aangepast. Ddt is de eenige weg. die naar herstel feidt. Reke ning moet worden gehouden met elkanders be langen. niet door den zuiveren vrijhandel terug te nemen, want dan herstelt met de fouten niet maar om door de bittere noodzakelijkheid ge dwongen, rekening met elkander te gaan hou- en. Men zal het blijvende kapitaalsverlies onder de oogen moeten zien. En dan zal men bemer- hiervoor zijn uitgewerkte bnlans-ana- o bijzonder nuttig dat de beurskoers al aardig ver gedaald is in verhouding tot de verwatering van het kapitaal. Bij de eene maat- sohnppij ls die aanpassing te ver gegaan, bij de and-ere is zij nog pas in het aanvangsstadium De eene bsnlc heeft zijn debiteuren en voor schotten, zijn beleggingen etc, nog /oor 100 In de boeken staan, terwijl de directie weet. dat de werkelijke waarde belangrijk lager ligt de andere instelling heeft zijn loketten moéten ten, zooals in Amerika schering en inslag Dpch hoevelen zouden hun armoedje niet openlijk tnonen. wanneer zij de balansen publi ceerden overeenkomstig de werkelijkheid? Alen zal trachten de inwendl saneering tot 'and te h-"ngen door het m-'ken van stille Naar buiten hliikt dan niet de grootte bestaande stro"' t werkt niet ra->n fo"h 5 PCT. LEENING VELSEN Groot i 1.450.000 98% Do Bank Associatie Wertlieim en Gompi 1834 en Credietvereeniging 1853 N.V., J. Frt rik Bangort en Co., Jonas en Kruseman, Lei bruggen, Guépln en Muyaken en H. O.vens Zonen, berichten, dat zU de inschrijving op stellen op Donderdag 1 Dec. op f 1.45C obllgatlën der gemeente Velsen b(j h: toren te Amsterdam, Rotterdam en den Ha De koers van inschrijving bedraagt 9Slk Betaling 16 December. De leening is aflosb a pari volgens een amortisatieplun te begin 1 Dcc. 1933. Vervroegde geheele of verster gedeeltelijke aflossing is voor 1 Dec. 1937 i" toegestaan. Voor de betaling van rente en lossing dezer geldleening worden alle gew middeien en Inkomsten der gemeente aan wezen, voor de onverplichte aflossing ook kopitaalsinkomsten. De opbrengst van deze leening is hoofdza Ujk bestemd voor uitbreidingskosten van waterleidingbedrijf, kapitaalverstrekking het grondbedrijf, aanleg en verbetering van gen. bruggen enz., stichting en verbouw scholen. De vaste leeningsschuld zal op 1 Januari (de aan te gane leening inbegrepen) f7.395 bedragen, of per inwoner f 171. Hierva: voor rekening der bedrijven voor gas er tn het grondbedrijf f 3.428.650. of f 79 per woner Het zuiver inkomen voor de Rijksinkomst belasting bedroeg voor het belastingjaar 1! '32 f 25.521.620. Het grondbezit der gemeente, ingebracht' het grondibedriif bedraagt rond 127 H.A., i wijl de gemeente bovendien aan parken b| 40 HA. Volgens de balansen der bedriiven per 31 comber 1931 bedroegen de reserves tot f 302.661. De crisisuitgaven over 1931 zijn gebracht laste van den gewonen dienst. tengevo' waarvan de rekening over dat jaar, voor eerst sedert vele jaren, sluit met een nadej saldo van f 55.000, dat ten laste van den j wonen dienst voor 1933 komt De begrooting voor 1932 sluit in ontval sten en uitgaven met een bedrag van f 3.806.1 DE ORANJE NASSAU MIJNEN De Steenkolen Handelsver» ging voert onderhandelingen. de „Tel." van betrouwbare zjjde Na verkoop landels; ere« e AVest>|iits| neemt voert het Fransche concern De Wen! dat ovei heerschende belangen heeft bjj de On je-Nassnu Mijnen te Heerlen, momentcel derhandelingen betreffende den verlt deze miinen aan de Steenkolen Handel ging. bU welke maatschappij de mijnbouw sterk is geïnteresseerd. ALG. VRUCHTEN IMPORT MIJ. Verlies 1931-'32 f 17.398 (v.j. wi f212.146). Div. nihil (v.j. 7 pi Aan het jaarverslag over 19311932 van Algcnipene Vruchten Import Maatschappij! Rotterdam, wurdt het volgende ontleend: Het omzetcijfer bedroeg' dit jaar f 5.288.77 (v.j. f 8.701.424). Dit ia te wilten aan den ringeren invoer van Amerikaansche appe aan de economische ongunstige omstandlgb vnl. in ons achterland, en aan de importbej king in verband met fiscale maatregelen, gevoelig verlies berokkende den importeurs verhooging van Invoerrechten op appels 2 pet. en een nieuw ingesteld tarief 10 op nieuwe aardappelen. Het ergst werden echter getroffen toen vanaf 1 April ook versche Zuidvruchton de belangrijkste port met een recht van 10 pet werden zwaard. Het spreekt vanzelf, dat op dat oogenl verplichtingen bestonden voor belangrijke t veelheden, die nog gedurende het restant va) seizoen moesten worden verscheept. Daar i in deze branche slechts mogelijk is, al de voeren in veiling aan te bieden, en de brengsten dientengevolge onder de tegenwd dige omstandigheden hoofdzakelijk afhanké zün van de marktwaarde hier te lande, behi het geen betoog, dat deze onverwachte liefl van rechten voor Importeurs een kostpi verhooging van 10 pet hen duur te staal gekomen. Het ls niet mogelijk de door al deze mt regelen ontstane verliezen in concrete ciil uit te drukken, maar dat de berokkende schi vele tientallen duizenden guldens bedraagt zeker. Bovendien werd een belangrijk verlies I leden op tijdelijke belegging van de overtoil kasgelden in prima 4 pet gemeente-obligaf Het saldo-verlies 1931-'32 bedraagt f 17| (v.j. winst f 212.146). Er wordt geen dividl uitgekeerd (v.j. 7 pet.). KON. NED. STOOMBOOT MIJ. De Ned. ss. Commewyne (et St. Thomi 2482 ton bruto, 1543 ton netto en de Nick' (ex St. Jan). 2498 ton bruto. 1528 ton ne! beide in 1907 te Kopenhagen gebouwd en t behoorende aan de Koninklijke Nederl. Stoi boot MU.. te Amsterdam, zijn naar Italië kocht, behoudens inspectie. De schepen zul weder ln de vaart worden gebracht. De Commewyne is opgelegd geweest val 3 April 1931 cn de Niclterie vanaf 11 Febr. l| DE JAVA ZUID-AFRIKALIJN Verlengd naar Saigon en Bangl Het N. v. d. D. v. N. I. meldt, dat rrmt gang van 21 November de schepen, varende' de Java-Maurltius-Afrikalün van Batavia ri Bangkok en Saigon zullen döorloopen. Het lengen van de lün moet niet als iets geil nieuws worden beschouwd. Reeds bij het o oen van de Afrikal|jn lag het in de bedoel Bangkok en Saigon eveneens daarin op te 1 men ten behoeve van het' vervoer van rijst! hout vanaf deze havens naar Reunion en Al kahavens. Tot nu toe onderhield echter een klein sö den dienst van Java op deze plaatsen. Het 4 voer nam steeds toe en thans is het gewens tot de oorspronkelijke opzet over te gaan en schepen van de Java-Mauritius-Alilkalijn d Bangkok en Saigon te laten dooi loopen. Dit was evenwel, in verband met den I geren reisduur, slechts mogelijk Indien derde schip aan de Afrika Lijn werd toegevos waardoor dan tevens aan de gevoelde behoef een 4 wekelijkscben Instede van een maan Hjkschen dienst te onderhouden kon worden daan. Het sa. „Barentsz" (voor de voïgg reizen te vervangen door s.s „Roggeveen") der. dienst openen, terwijl deze lijn verder I zal worden bevaren door de schepen „Tasmi en „Houtman". POND STERLING OP 18.— Laagst niveau sedert 1 Het gaat met het Engelsche pond dageli verder naar beneden, dank zjj de nog h« schende onzekerheid over de oorlogsschuldb< Iingen op 15 December a.s. De dollarnoteetj stelde zich gister te Londen op 3.20;'j. 't la ste niveau, dat sinds 5 Febr. 1920 werd berel Ware er geen offlcieele steun gekomen. wa3 de koers nog verder ingezakt. De gull stelde zich op 8.00. In overeenstemming j deze daling steeg de goudjirjjs tot een i nooit voorgekomen hoogterecord. DE NOORD-ATLANTISCHE SCHEEPVAARTCONFERENTIE Prijsverhooging met ingang Maandag a.s. Te Londen werd gisteren de Noord-Atla sche scheepvaurteonferentie gehouden werd besloten de vroeger ingevoerde bezu gingen niet te herroepen. Wel werd er in II gestemd dat a.s. Maandag zekere verhoogiiu van kracht zullen worden. Het leidend beg' sel is geweest een verhooging van ongen b pCt. op de hutten der eerste klasse de tw de klasse wordt 5.50 hooger. dc toeristenkl sen 5 hooger, de vrachten op schepen w« naar het Westen varen 7.50 hooger ter' die in Oo8tel(jke richting gelUk zullen zijn 4 de tarieven voor de derde klasse. Een zomerseizoen vun vier weken zal w .vorden Ingesteld. De tarieven vnor do een klasse zullen dan 5 pCt. hooger zim duu vuorl toeristenk' -so. I1-' huidige verminderingen! vaarten zullen voor alle klassen gehaï d bloven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10