m W li® SI «yONZE VROUWEN W 1 B.CONRADS&Co. Welfschoenen Wat zul'.en wij eten Menu's voor heel de week ZONDAG: Vermicelli-soep. Runderbief. stuk, aardappelen, spcrcieboonljes (bus). Maizena. MAANDAG: Aardappelen, appelen, rol pens. Ketelkoek. DINSDAG: Erwtensoep. Gestoofde knol selderij, rookworst, gebakken aard. appelen. Fruit. WOENSDAG: Bruine boonen met spek. Sinaasappelcompóte met gekookte rijst. DONDERDAG: Grocntensocp. Groene kooltjes, aardappelen en spek, Tuttifrutti, VRIJDAG: Roode kool, gekookte aard appelen en gebakken bokking. Griesmeelpudding, bessensap. ZATERDAG: Bloemkool, aardappelen, kalfsgehakt. Koffievla. De weg naar het hart Menu's, recepten, enz. Ketelkoek ISO Gr. bloem, 2 eieren, 150 Gr. boek- weitmeel, een weinig zout, 50 Cr. gist, yx L. melk, 2 lepels suiker, 150 Gr. krenten en rozijnen, 50 Gr. sucade. Een warmen puddingvorm met bloem inwrijven, hierin het beslag gieten. De puddingvorm sluilen, maar ;oo, dat het beslag kan rijzen. Als het beslag gere ten is, der koek koken in kokend water, gedurende twee uur. Men legt een ijzeren of geëmailleerd bord met den hóllen kant naar onde ren op den bodem van den pan. Men neemt den koek uit den vorm en laat uizii '"n oven opdrogen. Men snijdt den - en eind bindgaren en dient er stroop en boter bij of stroopsaus (boter, stroop, melk en aardappelmeelOok wel boter en suiker. Bruine boonen met spek y2 L. bruine boonen, ruim kokend wa ter, 5 Gr. zout, 200 Cr. vet, gerookt spek. De boonen wasschen en de boontjes, die op hel water drijven, weg doen. Gedurende een nacht de boonen wee ken in regenwater of in water dat ge kookt heeft, de boonen zetten uit en de sehit blijft zacht. Bruine boonen koken 5/4 uur of IV2 uur in ruim kokend water zonder zout. Even voor het opdoen voegt men het zout toe, daar anders de schil hard wordt. liet spek uitbraden, tot het licht bruin en knappend is. De boonen met een schuimspaan uit het kooknat nemen, op een vuurvasten schotel doen, het spek er om heen leg gen en het spekvet erover gieten, voor al goed uarm dienen Het boonennat bewaren rooi toep. Men geeft er ge bakken uien bij. Sinaasappel- en Rabarbercompóte. 500 Gr. rabarberstelen. pl. min. 100 Gr. suiker, 5 Gr. sago, 4 sinaasappelen. Schil de rabarberstelen, wasch ze, snijd ze in stukjes, kook ze voorzichtig gaar in een platte pan. waarin men de suiker in 2 d.L. water heeft opgelost. Sclill de sinaasappelen, neem de witte vezels er af, snijd ze in schijven en neem de pillen ey uit. Leg de schijven sinaasappel laag om laag met de stuk jes rabarber, op een compóteschaal, doe er het vocht over dat men gebon den heeft met de in koud water aange mengde sago. Koffievla. y? L. melk. SO Gr. suiker, 1 eetlepel koffierit'act. 10 Gr. maizena, 2 eier dooiers. U, ftnkie ranille. I IüeI ajiili De maizena aanmengen met 2 lepels der koude melk. De rest der melk ko ken met de vanille. Koffie-exhact en suiker vermengen, de kokende vanille- melk erbij voegen, al roerende de aan gemengde maizena. De vla roerende doorkoken gedurende 3 minuten, dan van het vuur nemen. Twee eierdooiers kloppen, vermengen met 2 lepels vla, en door de rest der vla roeren. Feuilletee. Hiervoor evenveel als, of wat minder boter dan bloem en een weinig water gebruiken (ongeveer 2 (LL. op 100 Gr. bloem); de boter te voren in een bak met koud water of op ijs plaatsen; ze op een koele plaats met het meel en een weinig zout, fijn snijden en er, al roerend, wat koud water bij druppelen, tot het meel geheel met de boter ver mengd is; het deeg dan op een met meel besloven plank met dito rol, een :naal of vier uitrollen en dubbelslaan; als het deeg te slap is geworden, het nog even op een koelere plaats leggen en daarna nog weer ioorkneden en uit rollen; het deej met geklopt ei bestrij ken en 20 minuten in een zeer heeten oven bakken op een met bloem be strooid blik. Gok wel een gedeelte bijv. 1/3 van de boter en 2/3 van de bloem, met het water vlug roeren; er een bal van ma ken dezen met meel oestrooid, even op een koele plaats laten liggen, dan uitrollen; hier en daar -er stukje boter leggen, er uat meel over strooien en de deeglap dubbelslaan; haar weer uitrol len, met boter beleggen, en met meel bestrooien; zoo doorgaand tot de boter en het meel verbruikt en het meel soepel is: het, zoo noodig, nog even op een koele plaats leggen en het, vóór het bakken, nog weer doorkneden en er den gewenschten vorm aan geven. Letterbanket Lange reepen maken van feuilletee, deze voor de helft beleggen met aman delpers, het deeg daarover terugslaan, er deukjes in geven, of er de ge- wenschte vorm aan geven en het met eiwit vasthechten; den bovenkant en de zijkanten met boter of met geklopt ei bestrijken en het banket ongeveer y2 uur in een heeten oven bakken. Handwerken Gebreide cape voor baby Een aardige cape kan men als een geheelcn rechten lap breien van fijne driedraudsche wol op pennen No. 4. Men zet daarvoor 300 steken op cn breit 55 toeren, dus 110 pennen, om en om l pen 6 stek. recht, 1 averecht; 1 pen geheel rechts overbreien. Daarna vol gen 4 pennen waarop minderingen go- maakt worden op de volgende wijze. Toer 56, de eerste pen 5 st recht, 1 mindering, 5 st. recht 1 mind., enz.; 4e tweede j.en: 4 st. recht, 1 mindering 4 sieken recht, 1 mindering enz.; Toer 57, de eerste pen: 3 sfeken recht, 1 mindering, 3 steken recht, 1 minde ring en~. dt tweede pen: 2 steken recht 1 mindering enz. Men minuert dus eerst 42 steken en de drie volgende pennen steeds 43 ste ken, zoodat er van 300 opgezette sta ken slechts 129 overblijven. Deze sta ken breit men 48 maal recht over, of naar eigen verkiezing 1 pen recht, 1 pen averecht, hetgeen meestentijds een fijner geheel maakt. Vervolgens een gaatjes toer op de gebruikelijke wijze, dus 2 st. recht, omslaan, 2 ste ken samenhreien, 2 at. recht omslaan, 2 st. samenbrcien. De volgende pen overbreien en de omslagen als gewone steken beschouwen. Tot slot nogmaals 48 pennen recht, of weer oni en om 1 pen recht, 1 pen averecht, die straks als kraag op de cape worden terugge slagen. Daarna afkanten. Door de gaatjes rijgt men smal lint of een koordje om de cape te kunnen sluiten Inkoopen met overleg Ook inkoopen is een kunst, die geleerd wil zijn en vooral in deze tijden dient te worden beoefend. Want onpraciisch en zonder overleg inkoopen, heeft al menige vrouw geld gekost Vóór alles moet de huisvrouw, die gaat inkoopen, precies weten wét ze eigenlijk wil gaan koopen. En daarover mag dan geen twijfel meer bestaan. Hoevele vrouwen echter volgen nog de ver keerde gewoont, om eerst op de plaats van bestemming te overleggen wat ze zullen koopen en ook zijn er nog wel, die heelem&al niets over leggen en voorwerpen koopen, niet omdat ze noodig zijn, maar „omdat ze zoo goedkoop lijken". Dat zijn de vrouwen, die uitgaan om een kaartje knoopen te koopen en met een japon netje thuiskomen. Bij het volgen van deze methode bestaat ook nog het ge vaar, dat meer wordt gekocht, dan het huishoudgeld of het inkomen toelaat, zoodat, wat aan den eenen kant te veel wordt gekocht, aan den anderen kant ontbreekt Veilig is het voor iedere huisvrouw, maar in het bijzonder voor haar, die over een beperkt of althans niet te ruim inkomen beschikt, om slechts die dingen te koopen, welke direct of in de naaste toekomst beslist noodig zijn. Artikelen die we koopen omdat ze zoo spotgoedkoop" zijn, hoewel we eigenlijk niet goed weten wat we er mee moeten beginnen, zijn immers altijd te duur! Als we gaan inkoopen en we weten precies wat we willen, bewijzen we niet alleen ons zelf, maar ook de cliënten die na ons komen en het winkelpersoneel een dienst. Koopsters, die besluiteloos zijn en niet weten wat ze willen, die door het personeel moe ten worden geraden, nemen zoo'n em ployé onnoodig lang in beslag, waar door de andere klanten wachten moe ten, tot die verkoopkracht weer vrij komt. Bij het inkoopen van levensmiddelen houden we er rekening mee, dat de levensmiddelen, waarvoor men het minst betaalt, daarom volstrekt niet altijd de goedkoopste zijn. Hier speelt de kwaliteit en de voedingswaarde een groote rol. Hoe geringer de voe dingswaarde van een levensmiddel hoe meer we er van zullen moeten ge bruiken, om het lichaam in stand te houden. Daarom zal de voorzichtige huisvrouw bij deze inkoopen vóór al les op de kwaliteit letten. Dieren, die spelen Zelden begrijpen we de dicrenziel zoo goed, als wanneer we met de dieren spelen. Hot uitgelaten hollen van een hond, een kleine bokspartij met het bokje, een wedloop met het veulen in de wei, het spel met de jonge kat, dit alles brengt ons dichter bij hen, maakt de vriendschap inniger, onthult het karakter van het dier en beteekent voor den mensch een aangename af wisseling in het dagelijksch leven. Vrijwel alle dieren houden van spelen. En ze spelen dan met volkomen over gave, zijn er met lichaam en ziel bij. Waarom? Wat is de drijfveer, die ze dingen laat doen waarvan ze toch geen voordeel mogen verwachten? Dingen, waardoor ze in hun overmoed niet zelden in gevaar komen? Men- schen ciic daarover lang hebben na gedacht beweren dat een teveel aan energie daarvan de drijfveer is, en dat door het krachtsverbruik bij het spe len het nntuurlijk evenwicht weer wordt hersteld. Voor zoover het de bewegingsspelen betreft, klinkt dit zeer aannemelijk, maar hoe verklaren we dit dan bijvoorbeeld bij den menschnap, die uren achtereen rustig aan een doek zit te plukken, of een schaal van ccn cocosnoot om en om keert? Men zou het in dit geval kunnen op vatten als een verlangen van het dier om iets te doen te hebben om dc ver veling te verdrijven. Daartegenover slaat weer dat een kat, ai is zij nog zoo vermoeid, bereid is om het spel te beginnen, zoodra men haar daartoe uitnood igt. Een snorrende tol, een rol lend balletje, en weg is alle moeheid, ligt zij, de spieren in spanning, op de loer om het voorwerp te vangen. Anderen weer zeggen, dat dieren spe len om hun krachten te oefenen, dat het spel dus de voorbereiding voor het ernstige leven beteekent. Doch ook deze meening is, gezien de veelzijdig heid van het spel der dieren, niet be vredigend. Een feit is in elk geval, dat hot spel de levensvreugde verhoogt, dat de le vensdrang daardoor sterker wordt, en nieuwe krachten toevoert aan het zenuwstelsel. Dit is dan het stand punt van de wetenschap, die voor alles een practisch doel zoekt Dieren kunnen zich bezighouden met dingen, die aan kunst doen denken. We behoeven slechts te Wijzen op do speelsche gewoonte van enkele para dijsvogelsoorten, die hun eenvoudig nest met een waren bloementuin om geven, die bloesem als versiering aan wenden en een heel tuintje aanleggen, waarin het broedende wijfje ecnige weken verblijf houdt! En toch brengt al dat werk voor het diertje geen prac- tische verbetering, het doel kan niet zijn onttrekking aan het oog of be scherming tegen slecht weer. Spoedig zullen de geplukte takjes verdorren, en dan zelfs de plaats verraden, waar het nestje zich bevindt. Lawaai of kabaal schijnt veel dieren tot spelen aan te zetten. Zoodra we wat luid spreken of lachen, zal de kanarie beginnen te zingen, als wil hij een wedstrijd met ons uitvechten, wie wel het luidruchtigst kan zijn. Trouwens, liet enkelspel is lang niet zoo leuk als het dubbelspel. Jammer alleen, dat de rol van het speelkame raadje lang niet altijd even benijdens waardig is. Zoo zal tenminste de muis er ook wel over denken, als ze half verlamd poes probeert te ontkomen, en daarbij weer telkens haar afschu welijke nagels voelt. Ecliter, ook tusschen soortgenooten ontaardt het spel dikwijls in bitteren ernst. Over vechtende honden schijnt plotseling een bloedroes te komen, en om ccn geringe aanleiding wordt er dan maar op los gebeten. De wapens, waarmee ze later den strijd om het bestaan zullen moeten voeren, worden door de jonge dieren al vroeg geprobeerd. Elk dier heeft weer zijn eigenaardigheden. Roofdie ren vechten met klauwen en tanden, geiten maken halsbrekende klimoefe- ningcn en trainen hun kleine schedels in het boksen, paarden slaan met de achterpooten uit en vrijwel alle gras eters rennen en springen graag. Het lievelingsspel van een dier werpt een bijzonder licht op zijn aanleg, zijn natuurlijke gaven en tekortkomingen. Zoo kunnen we den baasspeler waar nemen, die altijd zijn speelmakkers tiranniseert, den schuchtere, die zich zoo gemakkelijk door anderen laat wegbijten, den kleinen keffer, die maar het liefst met zijn baasje speelt en tegenover andere honden hulpeloos etaat, of den hond die dol is op zwem men en springen. Minder veelzijdig zijn dc katten in hun spel, maar toch ook heel wat zelfstandiger. Men hoort zoo vaak beweren, dat dres suur de zelfstandigheid van het dier doodt, en het schuchter maakt. De eigenaar echter, die zijn dier kent en niet probeert hem kunstjes te leeren die vreemd zijn aan zijn natuur, rnl bij zijn dieren resultaat bereiken, die door de dieren zelf met vreugde wor den genoten. Ze zijn dan net zonals kinderen, hebben eergevoel en willen graag worden geprezen! 4 ial JIJ- £1 I TLnT'^^OOR' VRIJDAG 25 NOVEMBER 1932 Bijblad van de Nieuwe Leidsche Courant Verschijnt des Vrijdags Bureau Breestraat 123 Leiden Tel. 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 Rotterdam Groote Markt 8 Filiaal 's-Gravendjkwal 130 Dames Handwerken De arbeid der Stations-juffrouwen Mooi maatschappelijk werk! Wie Uwer kent niet de Stations- juffrouwen, die aan onze groot s'ations zoo trouw op haar post staan? Moge lijk heeft U zich wei eens afgevraagd, waarvoor ze wel zijn en of ze wel eens wat te doen hebben. Wie dit laatste betwijfelt kao ik al onmiddellijk de verzekering geven, dat zij heel wat te doen hebben. Dit blrikt al dadelijk, als men de getallen over het afgeloopcn jaar ziet. In 1931 werd in 21000 geval len hulp verleend door 15 Stations- juffrouwen in negen plaatsen van ons land. Voor ik U echter verder vertel van het werk der Stationsjuffrouwen, meen ik goed te doen U iets naders te vertellen over de geschiedenis van het werk. Omstreeks 1890 was het de gewoonte, dat vele Zwitsersche meisjes als kin derjuffrouwen naar Holland kwamen en werd aan de Union (Nederlandsche Vereeniging ter Bohartiging van de Belangen der Jonge Meisjes) gevraagd door haar Zwitsersche Zustervereeni- ging, of men deze meisjes van de Stations wilde laten halen, om ze te begeleiden naar haar betrekking en zoo noódig, verder met raad cn daad ter zijde te staan. Bovendien kwam het deze vereeniging omstreeks dienzelfden tijd ter oore, hoe jonge meisjes uit Friesland met booten naar AmsteiJum kwamen om daar in betrekking te gaan. Deze boo ten kwamen midden in den nacht aan. De meisjes werden hier opgewacht door mannen, die het vaak minder goed met haar meenden, waardoor zij in mocilijkiieden geraakten. De Union stelde dames aan bij de booten om deze meisjes op te vangen en te waar schuwen en uit dit posten bij de boo ten en het afhalen der Zwitsersche kinderjuffrouwen is het latere stations werk gegroeid. Wat is nu het Stationswerk? Wie Uwer wel eens met één der Duit- sche treinen b.v. naar Amsterdam is gereisd, zal het wel zijn opgevallen hoeveel Duitsche meisjes meekomen. Dank zij de verscherpte grenscontrole komen deze meisjes tegenwoordig grootenoeels aan met de zekerheid hier een betrekking te hebben. Vele jaren is dit echter niet zoo geweest en werd ieder najaar ons Jand over stroomd door een groot aantal „op goed geluk" komende meisjes, die zonder betrekking en vaak met heet weinig geld naar Holland kwamen, denkend?, dat ze in het „rijke" Hol land met open armen zouden worden ontvangen en onmiddellijk ccn betrek king vinden. In het najaar was deze trok op zijn sterkst, het geheele jaar kwam men echter met dergelijke ge vallen in aanraking. Dat dit alles on verantwoordelijk is, valt licht te be grijpen. Het zou echter nog veel dwa zer en bovendien zeer onmcnschclijk zijn zich het lot van dergelijke meis jes niet aan te trïkkcn. Velen zijn door de Stutionsjuffrouw op een veilig adres tijdelijk ondergebracht en naar de adressen van goede bemiddelings- bureaux verwezen. Heel velen, ook nu nog, laten zich door de stations juffrouw raden en helpen en loopen daardoor minder kans in verkeerde handen terecht te komen. Want, hoe wel de meisjes tegenwoordig zelfstan diger zijn dan vroeger, hebben zij toch nog steeds bescherming en raad noo dig, n voor wie in een vreemde plaats aankomt, is het goed te weten, dat er een vertrouwd adres is, waartoe zij zich met alle vragen kan wenden: n.l. de juffrouw met den band om den arm. Echter wordt haar hulp niet alleen gevraagd door vrouwen en meisjes; naar alleen-reizende kinderen komt zij, op verzoek van de ouders, even kijken of zij goed in een bepaalden trein zitten; bij het overstappen wordt geholpen; ouden van dagen, blinden en gebrekkigon vinden bij haar hulp, Toen het Stationswerk eenige jaren bestond, zag men, dat het aan een be hoefte voldeed. Het was echter in de allereerste plaats als een beschermend lichaam voor vrouwen en meisjes be doeld. Bij het steeds toenemend ver keer werd de taak van "t Stationswerk zwaarder. De meisjes, die bij haar aankomst door de stationsjuffrouwen waren geholpen, kwamen met haar moeilijkheden bij haar, terwijl ook anderen haar raad kwamen inroepen, zoodat de juffrouw vooral in de grootere plaatsen zich voor allerlei vragen zag geplaatst. Men ging zich dan ook afvragen of het Stationswerk wel voldoende zou zijn en een centraal punt naast het Stationswerk waartoe een ieder zich voor raad en inlichtingen kon wenden, niet nood zakelijk was. Deze vraag kwam op bij het Bestuur van de Union (Nederlandsche Vereeni ging ter Behartiging van de Belangen der Jonge Meisjes( omstreeks 1927-1928. Zomer 1928 was de zomer der Olym pische Spelen te Amsterdam en werd bij het Centraal Station in deze plaats een inlichtingenpunt ingericht, waar toe men zich kon wenden voor be trouwbare adressen en inlichtingen. Terecht werd n.l. gemeend, dat van de onbekendheid der vreemdelingen in een stad als Amsterdam misbruik kon worden gemaakt. Het bureau werd zóó druk bezocht gedurende de drie maanden van zijn bestaan, ook door personen, die niets met de Spelen had den uit te staan, dat men zich afvroeg, of een permanent inlichtingenbureau niet wenschelijk zou zijn. Het is begrijpelijk, dat de Union en het bureau tijdens de Olympische Spelen bij hun gelijksoortig streven met el kaar in contact kwamen cn gezamen lijk zochten hun doel te verwezen lijken. Na eenige studie en na een on derzoek te hebben ingesteld in Duitsch- land, kwam men tot de oprichting van het Maatschappelijk Advies- en Inlichtingenbureau te Amsterdam, in de Hall van het Cen traal Station op 27 September 1930. Het doel van het bureau werd twee ledig geachi. In de eerste plaats kon den de moeilijke en bewerkelijke ge vallen van het Stationswerk hier wor den afgehandeld. In de tweede plaats wilde het een vraagbaak en wegwijzer zijn voor een ieder op het gebied van goede en goedkoope huisvesting, be trouwbare bcmiddelingsbureaux, van ontspannings- en vereenigingsieven. Dat dit laatste zeer veel omvat valt licht te begrijpen. Men stelt het bureau voor alle mogelijke vragen. Niet alleen vreemdelingen, die zicli tot liet bureau wenden, ook Nederlanders en vooral ook Amsterdammers komen raad vra gen, als ze met een of andere moei lijkheid geen weg weten en niet weten tot wie zich te wenden. Verder is het bureau zoowel voor mannen als vrou wen en voor een ieder, zonder onder scheid van Godsdienst of politieke richting. Het bureau is op veel ingesteld cn be schikt over adressen op allerlei gebied Ring-hing Hoort gij dien ronk van ijzer, Ring-king? Nu luider, en dan 1 ijzer, Ring-king? 't Is in de smisse, ring-king-king, Dat ik to vrijen ging. Het aambeeld spuwde gensters, Ring-king; Een meisje wiesch do vensters, Ring-king; En ik vergat den ring-king-king. Alom dut lieve ding. Ik volgd' haar in de kamer. Ring-king; Daarnevens viel de hamer. Ring-king; Haar vader smeedde, ring-king-king, Zijn dochterken 'ncn ring. Hij smeedd' hem, dat hij vaste, Ring-king; Op mijnen vinger paste, Ring-king; En dat er, met 'nen ring-king-king. Zijn dochterken aan hing. Nu dicht ik voor mijn vrouwke, Ring-king; Een aardig douw-douw-douwkcf Ring-king, En zie, 't is van den ring-king-king, Dat ik haar wieglied zing. Bij VAN LOONDAM SLAAGT 0 ZEKER TFI.KKOOX 4() Tl 10 30158 ROTTERDAM GROOTE KEUZE ST. NICOLAASCADEAUX (Uit: Rcné do Clcrq, Gedichten). LEPELS en VORKEN v.af f 6.- per dozijn J. v. d. TOORM Co. Mathcnesserweg 7779, ROTTERDAM RHEUMATHIEK Ischias, spit spierpiin Genezing door behandeling met hoi>elrei|iient<tralen. Vraagt inlichtingen gratis over koop of verhuur van onze apparaten. RODENBURG, v. d. Takstraat 12 Tclelooo 11077 ROTTERDAM UW MEUBELEN moeten UW SMAAK weerspiegelen 1 WIJ MAKEN alle soorten naar spe ciaal ontwerp. WIJ REPAREEREN billijk en vak kundig. WIJ LEVEREN tegen concurrcerendo prijzen. WIJ MAKEN iets aparts voor U. Waarom zoudt U dan koopen wat iedereen kan korpen? FA. W. OOMS ABELS Toonzaal: Toerijstuin No. 11, TeL 54147 Winkel: „OnzeWoning" Plnntageweg 57 ROTTERDAM Voor naar VAN ESCH Schoenenmagazijn Vierambachis iaat 27 Telefoon 32738 Rotterdam FIJNE VLEESCHWAREN ZUIVELPRODUCTEN AI.I.KRN PRIMA KWAI.ITFITR7Ï Melk onder toezicht Contr Station J. C. BORST - ROTTERDAM v. tl. LLUIJSSTRAAT 78. h. Obrccnsir. li

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11