Een bezoek aan Mussolini BINNENLAND, DINSDAG 22 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG DE GESTALTE VAN NAPOLEON Zijn oogen nemen den bezoeker met één blik in zich op (Van een bizonderen correspondent) „Ik deel U hierbij mede, dat het Zijne Ex cellentie Benito Mussolini behaagd heeft, U den 9den November a.s. audiëntie te ver- leenen". Zoo luidde kort en krachtig, het door uwen correspondent, van den zaakge lastigde van Italië te Den Haag, ontvangen schrijven. Eindelijk zou dus nu ook aan een Hollan der gelegenheid worden gegeven, den groo- ten Leider van het Italiaansch Fascisme, in zijn hoofdkwartier te Rome, in het welbeken de „Palazzo Venezia" persoonlijk te mogen ontmoeten. De uitnoodiging was gesteld op des na middags half zeven. In het prachtige paleis, vroeger eigendom iler Oosten rij ksche Regeering en voorheen het representatieve Gezantschapsgebouw van de oude Republiek Venetië bij het Hof te Rome, zetelt thans de man, die nu ruim tien jaren het lot van Italië en van het Italiaan- fcche Volk bestiert Niettegenstaande de hoofdingang bewaakt wordt door twee met karabijnen bewapende fascistische garden, kan men zonder eenige formaliteiten het gebouw binnentreden en wordt men op de tweede verdieping door een drietal in kleurige livreien g kleede lakeien in ontvangst genomen. Een dezer neemt de oproeping tot de audiëntie in ontvangst en begeeft zich hier mede in de aangrenzende vertrekken. Thans komt een in het zwart gekleed kamerbewaarder en voert U door de zaal, waarin de Ministerraad haar vergaderingen houdt, tot aan een deur, welke hij opent en geruischloos weder achter zich sluiiL Thans bevindt ge u in de werkkamer en audiëntiezaal van den Duce, een soort feest zaal, rijk verlicht door tal van brandende kristallen-lichtkronen, fonkelend parket en aan het einde daarvan schuin in een hoek geplaatst een schrijftafel, zonder eenige versiering, als een lamp, een inkstel en eenige vellen blank papier. Achter dit bureau staat de Leider, die thans zijn bezoeker nadert. Na een bijna onmerkbare buiging, komt Teeds de eerste vraag en wel in het Fransch uitgesproken, „welke taal verkiest U te spreken, Fransch of Duitsch? Wat Uwe Excellentie aangenaam is, is mijn antwoord, waarop de Duce antwoordt, „be gint U dan maar, wij hebben dus twee talen ter onzer beschikking." Ik begin met te bedanken voor de eer te mogen worden ontvangen en voor de onder scheiding. een portret met eigenhandige onderteekening te hebben gekregen. Dit laatste, zegt de Duce, is geen dank waard ik word zoo dikwijls gefotografeerd, 'dat ik gaarne van mijn portretten afstand doe, wanneer ik hiermede een ander vreugde bereiden kan. In werkelijkheid gelijkt ook geen enkel portret op U. zooals ik thans het voorrecht heb U persoonlijk te mogen zien, is mijn antwoord. En ik kijk daarbij den man voor mij recht in de oogen. Het is mij onbegrijpelijk, dat dit de man is, diie in alle geïllustreerde bladen der wereld honderd en duizendmaal afgebeeld wordt, als een Caesar, een Volkstribuun, Veldheer, een Volksmenner. Deze man, gekleed in een eenvoudig zwart luster jasje, zonder eenige versiering, zonde/r ordeteekem, is de incarnatie van eenvoud en lijkt, als ik hier vergelijkingen maken mag, op het beeld van Napoleon Bonaparte zoo als ons dit door de vele afbeeldingen, reeds in onze jeugdjaren algemeen begrip gewor- De gestalte van Napoleon, maar met an dere oogen, met koolzwarte groote oogen, welke den bezoeker in één blik in zich opnemen. Begint U nu maar m!et mij te vragen, wat U van mij weten wilt, zegt de heer Mus- Ik zou Uwe Excellentie slechts één vraag willen stellen en wel in verband met het te venvachten bezoek aan Rome van den nieuwen Hongaarschen Minister-President Gömbös. Uwe Excellentie heeft uit Hongarije een adres van hulde ontvangen, onderteekend met eenige millioenen namen, van burgers uit alle kringen der Hongaarsche samen- lering. Wij in Nederland hebben na den oor log, door onze steunactie voor de Hongaar sche kinderen, vele vriendschapsbanden met Hongarije aangeknoopt en stellen daardoor groot belang in het wel en wee van dit land. Wat denkt U over de toekomst van Honga rije en wat denkt U in het algemeen over de toestand der Europeesche volkeren? Even kijkt de Duce mij doordringend aan en dan zegt hij „Hongarije is een oud, sym pathiek cultuur-volk. dat onverdiend zwaar geleden heeft, door drukkende vredesbe- palringen". Hoe de toekomst zijn zal van Hongarije en van de andere landen, daarover kan ik niets zeggen, dat hangt geheel af van het geen de Volkeren zelf van hunne toekomst illen maken. Heeft u onze tentoonstelling „Tienjarig Fascisme" bezocht, heeft u de strijd gevolgd, welke wij gestreden hebben voor de verzor ging van Italië met eigen brood-koren, heeft u gezien wat er in de Campagna en andere moerassige deelen van ons land op het ge bied der afwatering, verbetering van wo ningen en volksgezondheid gedaan is, heeft u de géést onzer jeugd bestudeerd „onze jeugd waarover zooveel onwaarheid verteld wordt?" Er komt warmte in de stem van den Duce en terwijl wij het groote vertrek op en neer loopen, vertelt hij mij onafgebroken over de loutering, welke zijn geliefd volk onder gaan heeft, en van de nog grootere plannen voor de toekomst, een groot, machtig Italië BENITO MUSSOLINI met een tevieden en gelukkig volk, in staat in eigen land en eigen koloniën zijn brood te verdienen. Tien jaren zijn wij thans bezig, tien jaren heeft de wereld nu gelegenheid gehad ons te beci itiseeren en vereelijkingen te maken en te beoordeelen of wij land en volk ge diend i'ehben. li vraagt mij naar de toekomst der Euro peesche landen, en mijn eenig antwoord zal zijn, Jat zonder eenheid, zonder doel en zonder het heilig voornemen, het doel tot een einde te brengen, geen verbetering van toe standen en verhoudingen in Europa moge lijk zal zijn. Niet door een stroom van woorden, maar door daden zal men moeten (nonen, dat men het goede wil, hei dag en nacht dienen van het Vaderland, voor zijn eer en grootheid leven en als het moet sterven en zijn kin deren. onze zonen een beter en mooier leven te bereiden. Zware stormen trekken over het oude Europa. Gezag der ouders, autoriteit van Kerk en Staat, zijn en worden ondermijnd. Geloof aan den naaste bestaat bijna niet meer, wat de een wil opbouwen, wordt in hetzelfde oogenblik door den ander afge broken en wat het treurigste is, de arbeid, de eenige bron van alle vreugde, wordt voor duizenden onmogelijk en voor honderddui zenden vergald. Er zal inkeer moeten komen en gemeen schappelijk overleg; er zal moeten worden vergeven en vergeten en er zal eindelijk ver- antwoordlijkheidsgevoel moeten worden ge wekt bij diegenen, die het kwaad laten voort woekeren, hetgeen slechts met den wortel kan worden untgeroeid, wil de wereld daarin niet verstikken. Wij zijn wederom bij de deur aangekomen, waar de Duce thans staan blijft en mij raagt „kent u Italië?" Op mijn bevestigend- antwoord zegt Zijne Excellentie „Italië, mijn vaderland, een heerlijk, schoon, gezegend land". Ik wensch u een recht voorspoedige reis terug naar uw eigen land, waar uwe groote havensteden Rotterdam en Amsterdam thans ook hunne zorgen hebben. Indien u tijd heeft, stapt u te Genua uit en bezichtigt u het nieuwste schip van onze koopvaardijvloot „De Prins van Savoye", een zusterschip van onzen „Rex", dan kunt u tevens zien, waartoe het technische Italië van heden in staat is. Deze beide zeekasteelen, een 4S- en een 52-duizend ton groot, zijn binnen drie jaar gebouwd, hebben aan meer dan 6 dudzend vakmenschen, op twee verschillende werven arbeidsgelegenheid gegeven en tesamen on geveer 1 Milliard Lire gekost. Dit schip moet u nog gaan zien en dan heb ik nog mijnerzijds 'n vei-zoek „gaat u straks Italië, weer verlaten, vertel dan ook buiten Italië de warheid over ons land en ons volk." Het was bijna half negen, toen ik op het donkere plein voor het oude paleis mijn blik omhoog sloeg naar de verlichte vensters, waar de man zetelt voor wiens persoon de wereld slechts het diepste respect en de grootste hoogachting koesteren kan. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN BIJ K. B. rijn benoemd tot ridder In de Orde van Ora.nJe-Na.SBau G. A. M. Peetere, pastoor van de parochie van den H. Dominicus te Utrecht en G. J. M. Couvéo, voorzitter van den Kon. Nea. Sohaatsenrijdersbond te Utrecht; s verleend de eeremeoallle. s-Naj P. j Kralinesche Katoen-Mij te Rotterdam. METEOROLOGISCH INSTITUUT bij het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut eervol ontslag als zoodanig verleend, In verband met de vcrande- GEPENSIONEERDE SPOORWEG MANNEN FONDS „EIGEN TEHUIS" Te Amsterdam had de verkiezing plaats van het dagelijksch bestuur van de stich ting Fonds „Eigen Tehuis" voor gepensio neerden bij de Ned. Spoorwegen huize „Roos en Beek" te Santpoort Het nieuwe bestuur is als volgt samen- getseld: A. P. v. d. Loos, voorzitter, Sant poort; G. van Dillewijn. secretaris, Tugela- weg 74a, Amsterdam; B. Doornheim, Heer len penningmeester; K. Kruizinga, C. v. d. Polder, K. Bakker, P. C. Orgers, P. de Jong J. Rooker, M. S. Visser, mevr. H. C. Melius. CONTINGENTEERING VAN GLOEILAMPEN JAPAN DRONG TE STERK OP De Staatscourant bevat een Kom besluit waarbij de invoer van metaaldraadgloeilam- pcn wordt gecontingenteerd en voor drie maanden, van 1 Nov. j.l.. wordt beperkt tot 100 pet. van den gemiddelden invoer per drie maanden in 1930 en 1931. Het Corr. bureau teekent hierbij aan, dat blijkens de nota inzake de gevoerde contin- genteeringspolitiek, die de minister van Eco nomische Zaken 7 Nov. j.l. aan de Tweede Kamer overlegde, de contingenteering van gloeilampen reeds eerder was aangevraagd, doch, dat daarop afwijzend was beschikt Naar ons ter oore komt. is de invoer ech ter vooral van Japansche zijde in de laatste maanden zoo sterk toegenomen, dat een her nieuwd onderzoek noodzakelijk was. Dit leidde tot bovenvermelde invoerbeperking. S.D.A.P. EN LOONSVERLAGINGEN Naar indertijd werd gemeld, heeft een zestal leden van de Prov. Staten van Gro ningen, behoorende tot de S.D.A.P., in de Statenzitting gestemd voor een voorstel tot verlaging van de salarissen der prov. amb tenaren. Dit voorstemmen had in de gelede ren der S.D.A.P. ontstemming gewekt. In de op 19 en 20 November te Groningen gehou den gewestelijke vergadering kwam deze kwestie aan de orde Een motie werd aange nomen, die als volgt luidt: „De jaarvergadering van de Gewestelijke Federatie der SDAP, gehouden 19 en 20 Nov. 1932 te Groningen, van oordeel, dat de loons verlaging in de Statenzitting van 19 Juli welke aan het personeel van die provincie opgelegd door de omstandigheden niet werd geboden, betreurt dat niettemin door een deel onzer Statenfractie aan deze loonsver laging is meegewerkt, vertrouwt, dat de Statenfractie met deze uitspraak rekening zal houden." VRIJZ. DEM. BOND JAARVERGEDERING TE HAARLEM. De Vrijz. Dem. Bond heeft onder leiding van den voorzitter, Mr. W. H. M. Werker, zijn jaarvergadering gehouden in Haarlem. Bij de hoofdbestuurs-verkiezing werden gekozen de heeren J. C. Penning te Arnhem en ir. J. W. Sprenger te Ginneken. Tot voorzitster van het Centraal Bestuur van de Vrijz. Dem. Vrouwenclub werd ge kozen mevr. W. A. L. Ras-Vrijman uit Den Haag Vervolgens werden de besprekingen over de economische crisis-aangelegenheid door de heeren J. B. Westerdijk, lid det* Tweede Kamer, Jan Schelthuis en Mr. P. J. Oud. ROFFELRIJM1 Daar hoor je bij! 't Is NovemberC. N. V.-maandl Alle man die werken kan Werkt met ingespannen krachten Voor het annexatieplan. 't Is het honderdduizendleger Van de arbeid dat daar gaat, In de kracht van het beginsel Voor zijn ideaal paraat: Naast net dikgebuikt kassiertje Gaat een sjouwer van de straat; Achter hen een zilverwerker Eén die échte guldens slaat; Aan zijn rechterhand een kweekt Links een witte kruidenier Een rij verder een kantoor juf Naast een sleeperskarkoetsier; Dan volgt de sigarenmaker, Nee: een sectie van die lui; Voorts een groep gebruinde here In de blauwe zeemanstrui; Verder: schrale typografen, Bakkers met een blank gezicht; Slagers, met hun forsche tronies Waar zóó dik het vet op ligt; Tuinders met verbrande koppen Arbeiders van 't platte land Timmerlui, en zadelmakers Met een pekduim aan hun hand; Honderden metaalbewerkers, Wevers, schilders, conducteurs Stucadoors en opperlieden, Meubelmakers en chauffeurso Ja, er is er niet één eender, Groot en wijd is het verschil, Maar ze zijn bijeen getrokke', Door één machtig-sterke wil. Sta niet naar die stoet te kijken, Christen-werkerSluit de rij! 't Zijn de strijders voor je welvo Sluit je aan! Daar hoor je bij! (Nadruk verboden.) LEO LI ie. Veel brieven bl door omstandigheden onbeantwoorc hoop ze, voorzoover een postzegel antivoord ingesloten ivas, heel gaui te doew l voorzitter van de Crisis-Commissis van Vrijz. Dem. Bond. De politieke leider Mr. H. P. March hield een rede, waaraan we in een h< artikel epnige aandacht wijden. Tusschen Mannheim en Ludwigshafen is dezer dagen een nieuwe brug over De menschenmenigte die bij het paleis van President Hindenburg op Adolf Hitier wachtte* den Rijn geopendeen belangrijke verbinding met deze Zeppelin-luchthaven In Oberstdorf Beierenbestaat een school, die ook hi skiloopen op haar lesrooster heeft. Links: De grootst zender van Azië is het station Nankindat met 'n energi werkt van 75 K.W. Een foto van het hoofdgeboun Amerikaansche waterbouw Hitier bij Hindenburg De school gaai skiën. 'tic,. 50 voet breede tunnels, waardoor na 't voltooien van den Hoover-dam de Colorado-rivier zal stroomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6