Jliruuif ^citedjc (üoiirant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken CHERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT! wnrtaal In Lalden en in plaat- i agentschap gevestigd la f2.35 per post 2.35 portokosten. 0.18 |het Buitenland bij wekelijk- lending n<-50 Igeiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling iuii Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/i cent ïgsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3820 DINSDAG 22 NOVEMBER 1932 ADVZBTEN,. 1EN Van 1 tot 6 regelsf tfW Elke regel meer022Y, Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2-J0 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang lummer bestaat uit VIER bladen, waarbij inbegrepen een VEEVOEDINGNUMMER I86|. Nle, =CHT EN SCHADUW Klok 22.IP de jaarvergadering van de vrijzinnig-democraten Bun EE" otter jaarvergadering der Vryzinnig- icraten en speciaal de rede van den -r, Mr. Marchant, had verschillende p momenten. Zoo nu en dan werd p herinnerd aan vroegere perioden /rpeze partij, toen er werkelijk veel Ven viel. die eenigszins op de hoogte zijn keufc politieke geschiedenis van het zoidt der vorige eeuw, zullen zich ber il diren, hoe Dr. Kuyper de jonge vrij- l* o-democratische partij vaak be- awde als een zoutend zout in de 427che partijgroepeering. Hij maakte vergeljj kingen tusschen de groep Drucker en Bos en de anti-rev. O- vrijzinnig-democraten toch kon- zich met de oud-liberale economie vereenigen, doch vreesden ook niet, Imattich principieel tegenover de S. D. te stellen en den klassenstrijd te 'erpen. De roode pers werd dan ook PRIJmoede de V. D. te honen met hun lering van de schrille verhoudingen ^^maatschappelijk leven. later jaren was daarin eenige ver- ring gekomen. De V. D. liepen, wat K6rënzijdige ontwapening betreft, zoo R'dadig met pak en zak naar de S. D. i. over, dat ze gelijk Mr. Mar- ——t thans zelf in herinnering bracht ischouwd werden als „een sloepje iet roode fregat". Daar leek het in- .d veel op, al bleven er natuurlijk Elltilpunten. Maar 't anti-militarisitie lu pchaduwde zoozeer al 't andere, dat I m nauwlijks het onderscheid merkte. 3 crisis van het oogenblik schijnt £e keer gebracht te hebben. AAr. Marchant gaf duidelijk te ver- hhhp, dat men thans met een „partij- Tam opgesteld voor normale tijds- *EKtandigheden" niet zoo heel veel be en kan. De verhoudingen, vooral de rnationale, zijn op dit oogenblik zoo A lllel abnormaal, dat men vandaag niet hoe morgen een vraag van prak te politiek beantwoord moet worden, an het onbehoorlijk standpunt der L A. P., die de Regeering van alles 'chuld geeft minder in een era- fnd« Kamerdebat dan in een flodderig eko*tenartikel en het voorstelt of de1] het gemunt heeft op de arbeidende '-^rjsklasse en crisis aangrijpt en uit- i te^ om het welvaartspeil met wellust idttjiag te drukken; van deze on- itvaardige beschouwing willen de jz.-democraten niets weten, aan lier verheffen zij zich ver boven het ^ajder S. D. A. P., met het natuurlijk °paölg, dat zij door de roode pers inge- vfadd worden bij reactionairen en con- n^atieven. i 'at Mr. Marchant zich hierdoor niet io$ afschrikken, bewijst zijn rede vol- ^ovkde. Wat hij zei over de mogelij k- I van parlementair herstel en over verhouding van den volksvertegen- jrdiger tot zija partij, was raak en leen fascisme, zoo zei hü, „wij wil- „3 de uiting van de volkswil juist jjjhtig doen uitkomen in het regeer- 3n Aeem zelf". Wanneer we hier „volks- r vervangen door volksinvloed, dan 'kgjnen we deze woorden geheel onder- e rijven. Want zoo alleen kan er sprake d van parlementaire democratie. jal de S. D. A. P. aan het herstel iiuilrvan meewerken, vroeg Mr. Mar- l^jnt. En hij antwoordde: J)e ontwikkeling hunner politiek, xers zoowel als in Nederland, heeft ^Jen lang gewezen in parlementair- p>hocratische richting, hun revolution air beginsel echter hield steeds de mo- ijkheid open, dat zij te eeniger tijd weg weer zouden veria- iT; Hal. Uitvoerig besprak mr. Marchant de =Ming der sociaal-democratenvoorts ;verhouding tusschen den volksverte- pwoordiger en de partij. Hij kwam j de conclusie, dat van de sociaal- Jnocraten geenerlei vertrouwde mede- «Cjrking is te verwachten aan het red- ,»P van de parlementaire democratie, Bien zij op den ingeslagen weg niet sluiten tot 'n radicaal rechtsomkeert, larom bestreed hij de sociaal-demo- ptische taktiek in het belang der de- ripcratie. fLVoor de handhaving der parlemen- -jire democratie, aldus heette het ver- iT, zullen wij dus rekening moeten ïuden met de mogelijkheid, dat wij in dit werk den steun dsr sociaal-demo cratie zullen hebben te missen." Zoo is het inderdaad; in 't midden gelaten of ooit op die medewerking te rekenen viel. Uit het voorstaande blijkt wel, dat er veel is in de houding der V. D., waar mee we sympathiseeren kunnenin aan merking natuurlijk genomen de poli tieke scheidingslijn tusschen rechts en links. Echter kwamen er in de rede van mr. Marchant twee passages voor, welke een zeer onaangename indruk maken. Na opgemerkt te hebben, dat wij voo: onze werkloozen zoo goed mogelijk en zoo lang mogelijk moeten zorgen als de maatschappij deze toestand kan ver duren, kwam de zeer juiste verklaring: Geen van de maatregelen, die wij kunnen treffen kan een andere strek king hebben, dan om voor Nederland de gevolgen der crisis te regelen en te verzachten. De duur der crisis is afhan kelijk van den loop van het economisch proces over de geheele wereld doch daarop volgde deze bedenkelijke Tot de voorgestelde en reeds door gevoerde bezuinigingen komende, zei mr. Marchant, dat de Vrijzinnig-Demo cratische Bond vooral ijvert voor mili taire bezuinigingen. Het openbaar on derwijs wordt door de commissie-Weiter ernstig aangetast en het beginsel der gelijkstelling wordt geschonden als het openbaar onderwijs in een dwangbuis wordt gezet en het bijzonder onderwijs alle vrijheid wordt Tegeven om zich te ontwikkelen." De V. D. B. bemoeit zich dus speciaal met Defensie en Onderwijs. Over Defensie zwijgen we thans. De discussie daarover kan slechts herhalen, wat eenige keeren gezegd is. Maar op 't terrein van 't onderwijs schijnt de V. D. B., sedert de secretaris Mr. Oud voorzitter van „Volksonderwijs" gewor den is, een totaal verkeerde weg in te slaan. Van de historische figuren Bos en Drucker zou men niet verwacht hebben, wat thans bij de V. D. mogelijk iswat uitkomt in het orgaan en wat speelt in verschillende gemeenteraden. Het is eenvoudig onbegrijpelijk, hoe een man als mr. Marchant, zelf wethou der van onderwijs in Den Haag, kan zeggen aangenomen natuurlijk, dat het verslag juist is dat de gelijkstel ling wordt geschonden, het openbaar onderwijs in een dwangbuis wordt gezet en het Bizonder onderwijs alle vrijheid wordt gegeven om zich te ontwikkelen. Kennen de heeren de Onderwijswet dan niet meer? Weten ze niet, dat het bizonder onderwijs zich in alles schik ken en regelen moet naar het openbaar onderwijs? Dat de bizondere scholen, om een voorbeeld te noemen, pas tot aanstelling van een boventallig onder wijzer mochten overgaan, als het open baar onderwijs zulks een jaar te voren had gedaan? Of ook, dat het Bijzonder Onderwijs wèl zuiniger mag zijn dan het Openbare (en dit gelukkig ook meestal is!) maar nooit royaler? En nu noemt men het eisch van bil lijkheid en gelijkstelling, als het Bijzon der Onderwijs eerst de boventallige on derwijzers afschaft en dan misschien de Openbare School volgt. Waar is de rechtvaardigheidszin ge bleven, welke men vroeger bij de Vrijz.- democraten roemde? Het is nu zoover gekomen, dat Mr. Oud in de Vrijz.- Democraat met groote instemming de schampere woorden aanhaalt van een wethouder, behoorende tot de H.G.S., die smaalt op het Christelijk onderwijs en spreekt van de „eene openbare school, waar voor alle kinderen plaats is" en deze woorden dan legt op de lip pen van een andersdenkenden burge meester; nog wel met de nadrukkelijke vermelding, dat dit nu eens echt bur- gervaderlijke woorden zijn; met het ge volg weer, dat wij, te goeder trouw, dien burgemeester iets te laste legden, waaraan hij part noch deel heeft. Waarlijk, deze houding der Vrijz.-de- mocraten tegenover de houding van het Bijzonder Onderwijs, waarop zij onop houdelijk aanvallen doen, werpt een donkere schaduw op hun te waardeeren streven, om, zooals Mr. Marchant zei, „de kracht van het volk in zijn geheel op te voeren door een rechtvaardige verdeeling van het maatschappelijk in komen". Ten aanzien der defensie gleden de V.-D. reeds sinds eenige jaren uit; op 't gebied van het Onderwijs keeren zij in de laatste tijd terug tot een verou derd standpunt. Dat moge vrijzinnig zijn, het is niet democratisch! VERBETERING Ons wordt de juiste opmerking gemaakt, dat niet de heer Aalberse, maar de heer Colijn in de Eerste Kamer eens de schert sende woordspeling maakte op C. en A. BIJ DE WERKVERSCHAFFINGEN EN DE UITKEERING UIT WERKLOOZEN- KASSEN De minister van binnenlandsche zaken heeft tot de gemeentebesturen den volgenden brief gericht: Nu verschillende tewerkgestelde arbei ders weder recht krijgen op uitkeering uit de werkloozenkas, rijst de vraag, hoe gehan deld moet worden ten aanzien van hen, die om de andere week, of éénmaal in de drie weken, enz. dus niet ononderbroken mogen worden tewerkgesteld. Deze niet regelmatige tewerkstelling van de hierboven bedoelde personen houdt ver band met de gezinsinkomsten. Wanneer de arbeider in de weken, dat hij niet voor plaatsing in aanmerking komt. uitkeering uit de werkloozenkas ontvangt, wijzigt zich eveneens het gezinsinkomen en moet der halve tevens de mate van tewerkstelling veranderd worden. De kasuitkeering mag bij de beoordeeling niet verwaarloosd worden; er dient ten volle rekening mede te worden gehouden. Wan neer derhalve een tewerkgestelde arbeider in de tusschenweken, waarin hij niet bij de werkverschaffing is geplaatst, kasuitkeering ontvangt, dient tijdelijk zijn plaatsing bij de werkverschaffing te worden beëindigd. NED. SUIKERBOND Door den Ned. Suikerbond is aan den Minister van Financiën een adres gericht, waarin o.m. onder zijn aandacht wordt bracht, dat in de Memorie van Toelichting van het wetsontwerp „betreffende uitkeerin- gcn ten behoeve van verbouwers van sui kerbieten" als bedoeling der regeering werd aangegeven, dat het invoerrecht bij de pro ductie van suiker uit garantiebieten, zoo veel mogelijk zou worden uitgenut, m.a.w. als steun voor den bietsuikerbouw en suiker industrie moest worden beschouwd. Het feit evenwel, dat genoemd invoer recht alleen verschuldigd is op geraffineer de suiiker, echter niet op suiker met een ge halte geringer dan 98 pet dus niet op ruwe suiker, heeft tengevolge gehad, de import van aanmerkelijke hoeveelheden buitenland- scho ruwe suiker, teneinde deze hier te lande te raffineeren en in den hamdel te brengen. Door inplaats vaat een invoerreoht, een accijns te heffen,waarvan de opbrengst ge lijk is aan die van het invoerrecht, echter van alle suiker, zal door den omslag van deze bate voor de schatkist over een aanzienlijk grootere hoeveelheid suiker, ne prijsverhoogende werking van den accijns uiteraard geringer zijn dan thans van het invoerrecht het geval is. Tenslotte werd ook op de specifieke gros- siersbelangen gewezen. KORTING INDISCHE PENSIOENEN EEN VERKLARING VAN DEN MINISTER Het dagelijksch bestuur van de vereeni- ging van oud- en actiefdienende onderofficie ren van het Nederlandsch Indische leger Madjae heeft dezer dagen een onderhoud gehad met den minister van koloniën en dezen verzocht, de korting op de pensioenen niet toe te passen op de gepensionneerde onderofficieren. De minister kon geen toezegging daarom trent doen. Wel deelde de minister mede, dat met de lage pensioenen der Indische militairn zou worden rekening gehouden en dat, mocht in het voorjaar de financieele toestand van Ned.-Indië gunstiger zijn dan thans, de korting niet zou plaats hebben. HOOGERE RIJKSAMBTENAREN DE CENTRALE BESTOND VIJFTIEN JAAR Zaterdag heeft de Vereenigmgsraad van de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren te Amsterdam vergaderd onder voorzitter schap van ir. N. G. de Voogt In zijn ope ningsrede herdacht de voorzitter het 15- jarige bestaan der Centrale. Tot de heeren C. H. B. de Korver en G. de Noo, die gedurende deze 15 jaren onderschei denlijk als secretaris en als penningmeester administrateur werkzaam zijn geweest, als mede tot den rechtskundigen adviseur, Mr. K. J. xan Nieukerken, die gedurende 10 ja ren het bestuur ter zijde heeft gestaan, richt te de voorzitter, onder levendige instemming van de vergadering, hartelijke woorden van gelukwensch en van dank voor de bewezen diénsten. De groote meerderheid van de vergade ring, hoewel zeer teleurgesteld door de h.i. weinig tegemoetkomende houding van de regeering tegenover de pogingen van de or ganisaties orn tot overeenstemming te ko men, en hoewel het standpunt handhavend, dat voldoende grond voor verdere korting op de reeds lage bezoldiging van het hooger rijkspersoneel ontbreekt, keurde het beleid van het bestuur om genoegen te nemen met de salariskorting, goed. Na sluiting der vergadering bleven vele vertegenwoordigers nog eenigen tijd bijeen, ter viering van het derde lustrum van de Centrale. WITBOEKEN VAN HET DEP. VAN BUITENL. ZAKEN Vanwege het departement van buiton- landsche zaken zijn twee witboeken uitge geven. waarvan het eerste het verslag be vat van de dertiende zitting van de ver gadering van den Volkenbond te Genève van 3 Maart tot 18 Juli. Hieraan is als hij- lage toegevoegd de rede, floor den minister van buitenlandsche zaken op 5 Maart in de algemeene commissie gehouden. NIETS SENSATIONEELS HET BETEUGELEN VAN WOELINGEN Als een staal van de bij de roode pers gebruikelijke sensatiejournalistiek. waarvan in den eigen kring door de meer beschaafde geesten de ernstige bezwaren worden er kend, kan haar verslag van de Tweede Kamerzitting van verleden week Woensdag dienen. In de ochtendbladen van Donderdag komt een kop voor met koeien van letters: verzets lieden worden neergeschoten. Wat beteekent dat moois? De bedoeling is de menschen op te schrik ken, verontwaardiging bij hen te wekken over een snoode, de rustige arbeiders be lagende Regeering. Maai* de werkelijkheid? Als we daarover spreken dekt deze „kop" een flater niet de eenige in zijn Begroo- tingsredevoeringen van den heer Albarda. Dat het een flater was, weten de roode jour nalisten zeer wel. De heer Albarda had voor zijn repliek ge zocht naar een „Schlager" en meende die gevonden te hebben in de „Handleiding voor het beteugelen van woelingen". Wat zei de heer Albarda daarvan? We citeeren de roode pers en lezen daar. „Aan arbeiders, die door verkeerde poli tieke voorlichting of door den nood woe lingen veroorzaken, zal geen kwartier ge geven worden. Onderhandelen met de „verzetslieden" mag niet! Op deze wijze wordt de militaire macht in de gemeenten de baas. Het is een schande, dat drie ministers (Deckers,Don- ner, Ruys) deze geweldsmethode voor hun verantwoording nemen. De heer De Wilde (a.r.): Het is be lachelijk. De heer Zij Is tra (a.r.): U ruit de menschen op. Albarda: Ik kan niet lachen met een reglement in handen, dat het leven van een deel van ons volk blootstelt aan de kogels van een rücksichtlos milita risme." Dat moois nu moet dan gedekt worden door de sensationeele woorden: verzetslie den worden neergesohoten. Het een zoowel als het ander staat echter buiten alle verhouding tot de werkelijkheid. Bij rustiger bezinning en indien hij zrich niet had laten vervoeren door de zucht om een politiek fortuintje te verkrijgen, had de heer Albarda tot het inzicht kunnen komen, dat er voor hem nriet de minste reden was om zich zoo ontsteld voor te doen. Immers de bedoelde handleiding be handelt slechts: t de bevoegdheden van: a den militairen commandant en het burgerlijk gezag in geval van het ver- leenen van militairen bijstand; b het militair gezag in geval van het beteugelen van woelingen in een in staat van oorlog verklaard gebied; c het militair gezag in geval van het beteügelen van woelingen in een in staat van beleg verklaard gebied; 2. de tactische beginselen voor het optre den van troepen in de hiervoor bedoelde ge vallen. De handleiding houdt zrich dus bezig met gevallen van oproer onder onderscheiden om standigheden. Beoogd wordt een zoo doel matig mogelijk optreden te waarborgen, op dat menschenlevens en eigendommen niet meer dan onvermijdelijk is in gevaar wor den gebracht Met normaal georganiseerd optreden der arbeiders, zelfs met kalme demonstraties als van de S.D.A.P. op 8 Nov., heeft de bespro ken Handleiding niets, maar dan ook niets te maken. Het is pure misleiding om een anderen indruk te wekken. We zijn overtuigd, dat de soc.-dem. in ge val van oproer, niet anders zouden hande len dan in deze Handleiding is aangegeven. Ook zij zouden dan „verzetslieden" neer schieten. Dat zij daar niet tegen op zien, heeft de ervaring bewezen. De heer Albarda informeere maar eens in Duitschland bij p.g. Noske en anderen. Soc.-dem. zijn voorstanders van een krach tig gezag, hebben ze de laatste weken bij herhaling verzekerd. We nemen dat aan. Welnu dan zullen ze dat voor alles wen schen te zijn in tijd van oproer en het kun nen prijzen, dat in tijd van rust de voor schriften worden gegeven, die er op gericht zijn, om in dagen van oproerige woelingen en spanning menschen en goederen zooveel mogelijk te sparen door rustig en doelmatig, maar toch krachtig handelen. Daartoe het hare te doen ligt op den weg van iedeire overheid. VRIJGESTELDE GEMEENTEN DE KORTING AAN DE GEMEENTEN OP DE UITKEERING UIT HET GEMEENTE-FONDS Volgens de bepalingen der Kortingswet worden enkele geementen boven de 5000 in woners vrijgesteld van de vermindering der 3 pCt uit het Gemeentefonds, zulks in ver band met salarissen van het personeel en belastingheffing. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën hebben thans deze ver klaring van vrijstelling gegeven aan de vol gende gemeenten: in de provincie Noord Brabant: Bergen op Zoom. Oirschot en Oudenbosch; in Gelderland: Doetinchem. Eibergen, Har derwijk, Huissen Putten, Valburg en Wisch; in Noord-Holland: Aalsmeer en Edam; in Friesland: Ferwerderqdeel en Wynibrit- seradeel; in Overijsel: Haaksbergen, den Ham, Ambt Hardenherg, Tubbergen en Vriezenveen: in Groningen: Leek. Marum en Onstwedde; in Drente: Bedien en Borger; en in Lim burg; Horst, Maasbree, Nederwaert, Sittard en Tegelen. GEEN SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN IN NOORD-BRABANT Aan de gemeentebesturen van Huijbergen, Ossendrerht, Woensdrecht en Putte is thans officieel kennis gegeven, dat de voorge nomen samenvoeging van die gemeenten, haar beslag niet zal kri'gen. SPOORWEGTARIEVEN De Rotterdamsche correspondent van het „Hand.bl." meldt: De Nederlandsche Spoorwegen hebben een nieuw tarief ingevoerd voor ijzer en staal en ijzer- en staalwaren van stations in het buitenland naar Amsterdam en Rotterdam. Indien binnen twaalf maanden 3000 ton ten vervoer worden aangeboden wordt een kor ting van 15 pCt, van 3000 tot 5000 ton van 30 pCt. en boven 5000 ton van 33 pCt ver leend. De kortingspercentages die overigens ook op andere wijze kunnen worden bere kend indien dat voor den bevrachter in ver band met de wijze van verzending voordee- liger is, zijn berekend naar de normale ta rieven. Zendingen, die reeds volgens een ander speciaal tarief worden vervoerd, komen voor deze reducties niet in aanmerking. NEDERLAND-EXPRESS In aansluiting op het reeds medegedeelde wordt bericht, dat de Woensdagmorgen hier te lande arriveerende boottrein met post en passagiers, in aansluiting op bet m.s. „Mar- nrix van St. Aldegonde" tengevolge van de sterke bezetting te Bazel in twee gedeelten zal worden gesplitst, welke resp. via Zeve naar en Nijmegen zullen reizen. Beide trei nen komen te Arnhem samen en worden met tusschenruimten van pl.m. 3 minuten na elkaar via Utrecht naar den Haag door gevoerd. De passagiers met bestemming Amsterdam, zullen aldaar op de reeds ge publiceerde tijden aankomen, dan wel een weinig later met een extra trein. De aan komsttijd te Rotterdam (Maas) blijft onge wijzigd. AMSTERDAM Aan het besluit van de Vereen, van On dernemers in het Auto-, taxi- en luxe ver huurbedrijf „A.V.O." in welk bedrijf het overgroote deel van de z.g. „Garage-taxi bedrijven" is vereenigd om in de hoofd stad naar Amerikaansch voorbeeld z.g. „taxi-tramlijnen" te gaan exploiteeren, is Zondagmorgen een vorm van uitvoering ge geven door het laten starten, kort na elkan der. van een aantal faxi's. De auto's ver trokken van het Surinameplein en reden langs de route van lijn 17 naar het Cen traal Station. Verschillende ervan droegen een bord, waarop het doel van deze rif ten en de te volgen route was aangegeven. In elke auto was plaats voor ten hoogste vijf personen, terwijl op elk willekeurig punt langs de route kon worden in- of uitge stapt; een en ander tegen betaling van zulk een gering bedrag, dat verondersteld kon worden, dat een deel van het publiek boven een tramrit aan dit snellere vervoer middel de voorkeur zou geven. En inder daad meldden zich dan ook verschillende passagiers aan; ook vele kijklustigen, die erop wachtten, hoe de politie op deze proefneming zou reageeren, hadden zich op het Surinameplein verzameld. Zij kregen cehter hier niets schokkends te zien; wel was de politie op haar post, doch eerst diende vastgesteld te worden, of er van een geregelden dienst kon worden gespro ken. Toen naar het oordeel der politie het bewijs hiervan geleverd was, werd dan ook onmiddellijk ingegrepen. Uit de Antirev. Partij. A.-R. PROP. CLUB Houdt op dit alles uw oog, uw aandacht gericht Laat zien, dat gij mannen zijt, die iets verstaan van de standvastigheid, de onveranderlijkheid, welke het Calvinisme predikt. Sommige menschen zijn direct be vreesd, als er moeilijkheden ontstaan, als er gevaren dreigen, als zich zekere stroo mingen gaan openbaren. Zij zijn geneigd als gedragslijn te aanvaarden: dat kan toch niet tegengehouden worden, daartegen is toch niet te strijden, laat ons daarom na gaan hoever wij kunnen meegaan Dit is in wezen de revolutionaire methode. De Anti revolutionaire methode is, dat men alleen in gehoorzaamheid ar»u de beleden beginse len zijn weg gaat (J Schouten in „Ons Mobilisatiebevel" ter jaarverg. v. h. Verband v. A.R.P.C. „Nederland en Oranje", Oct. 1932). ONS NIEUWE FEUILLETON Waarmee we vandaag beginnen Zaterdag eindigde- ons groote feuilleton „De val van Konstantinopel". Misschien waren er lezers, die 't wat ftl te lang vonden; maar daar tegenover stond een overgroote meerderheid, die dezen historischen roman met aandacht en spanning heeft gevolgd. Na dit geschiedkundig verhaal meenen wij een gewenschte afwisseling te hebben gevonden door te laten volgen een eenvou dige dorpsvertelling, waarmee we vandaag beginnen. Ook in dit opzicht geldt „Elck wat wils": gelukkig zijn er ook velen, die beiderlei genre weten te waardeeren. Ons nieuwe feuilleton wil geen aanspraak maken op literaire kwaliteiten. Maar wel willen we verzekeren, dat 't een interessante kijk geeft op 't leven en werken, gelijk men dat op menig dorp vindt. Daar ook vooral worstelt „de nieuwe tijd" tegen verouderde opvattingen. De drang naar lotsverbetering leidt hier tot 't tragisch einde van een jonge man, terwijl zijn verloofde door de vrr.ag gefol terd wordt of deze vreeselijke ontknooping hilar schuld is. De schrijver blijkt het dorpsleven terdege te kennen. Dat geeft aaa zijn verhaal kleur en leven. Het verdere oorJe^1 laten we g^me aan onze ü'zeis ovar. Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Nadere berichten over de aardschokken in ons land. Heden begint ons nieuwe Feuilleton. De vroegere kassier der R.-K. Boerenleen bank te Oegstgcest die 104.000 verduisterde werd tot ll/> jaar gevangenisstraf veroor deeld. (Blz. 2) Hindenburg stelt vijf voorwaarden aan Hit- Ier, die hij waarschijnlijk niet zal kunnen aanvaarden. De Japansche en de Chineesche vertegen woordiger zetten voor den Volkenbondsraad hun standpunt uiteen inzake het Lytton- rapport., Er dreigt een nieuw Japansch offensief in China. (Blz. 5) Een persoonlijk onderhoud met Mussolini. X blz. 9 Algemeene vergadering van de Nat. Chr. Officieren-Vereeniging. DE AARDSCHOKKEN IN ONS LAND IN VERSCHILLENDE PLAATSEN WAARGENOMEN Uit verschillende plaatsen komen berich ten, dat daar aardschokken of -trillingen zijn waargenomen. Zoo bereikte ons uit Schiebroek de mededeeling, dat een bewo ner aan den Kleiweg aldaar, te bed liggen de, tweemaal een schudden aan het ledi kant voerde. Hij draaide hgt licht aan en wilde zien of er soms een ongenoode gast op zijn kamer was, maar alles bleef rustig. Zijn ouders, die aan den achterkant van de woning hun slaapkamer hebben, hadden niets gevoeld. Te Hillegersberg had iemand vastgesteld, dat de lamp in zijn slaapkamer plotseling een slingerende beweging niaak- t.e en te Rotterdam had een inwoonster'ge hoon?. dat de pijpen van de gong een licht geluid gaven. Ook te Den Haag en te Was senaar werden schokken gevoeld, zelfs te Groningen meende een slaper, dat zijn le dikant even vóór middernacht trilde. Te Wezep nam een echtpaar ook schokken waar, welke ongeveer vijf seconden duur den. In den nacht van 6 op 7 Juni 1932 hadden ze iets dergelijks waargenomen. Van verschillende plaatsen (te veel om hier te noemen) bereiken ons soortgelijke berichten. Paniekstemming in Uden. Noord-Brabant is wel het ergst geschokt geworden door de aardtrillingen. Te Uden holden de menschen in paniek de straten op. De hevigheid der schokken blijkt wel hieruit, dat niet alleen in verschillende woningen, schilderijen en spiegels van den wand vielen, zelfs plafond^ naar beneden stortten, maar de sterke beving der aarde heeft verschillende gebouwen doen scheuren en schoorsteenen naar beneden geworpen. In vergelijking met de ontvangen berich ten uit andere plaatsen schijnen" de schok ken te Uden wel het hevigst te zijn geweest. Nadat de schokken van middernacht voorbij waren en de bewoners langzamerhand van hun schrik bekwamen, werden ze te 1 uur opnieuw verontrust door een nieuwen schok, ditmaal echter een zeer lichte, welke zich nog eenmaal te 4 uur in den morgen her haalde. Limburg geschokt Te Venlo werden de verschijnselen van een aardbeving ook zeer goed waargeno men. Op vele plaatsen moeten personen uit bed gevallen zijn. Een zou er zelfs zijn been gebroken hebben. De menschen op straat hebben ook duide lijk de trilling van den grond onder hun voeten waargenomen, terwijl ze een geluid hoorden alsof tegen de etalageruiten werd gebonsd. Ook de electrische lantaarns in de straten moeten een trillende beweging heb ben gemaakt, terwijl het licht even in sterkte afnam, zoodat men den indruk kreeg alsof een zachte wind even een kaarsvlam beroerde. Personen, die zich nog in de café's bevonden, waar de glazen op de tafeltjes en in liet buffet stonden te rinkelen, snelden naar buiten. Honderden menschen, die zich al ter ruste hadden begeven, hadden snel eenige kleedingstukken aangeschoten en stormden eveneens de straat op. Dezelfde verschijnselen werden waargeno men te Venray. Horst, Blerick, Tegelen, Rel- feld, Reuver. Roermond, Sittard en Maas tricht. Te Sittard werden personen, die te bed lagen, heen cn weer geslingerd en te Maastricht gingen de bedden op en neer. Schilderijen en spiegels rammelden tegen den wand. De aardschokken zijn ook in België ge voeld, en wel het sterkst te Verviers, Luik en Namen. Ook in Brussel werden eenige lichte schokken waargenomen. Uit de omgeving van Antwerpen komen eensluidende berichten. Te Eeckeren zou een muur door de beweginc van den grond gebarsten zijn. Persoonlijke ongelukken schijnen niet voorgekomen te zijn. VERDUISTERING VAN 104.000 DE DADER TOT 1 Yt JAAR GEVANG VEROORDEELD De Haacsche rechtbank heeft hedenmor gen uiteprank gedann in de z-ank von A G v d H. destijds knssier ven de R K Boeren leenbank te Oegstgeeet, die op 8 November terecht hepft geefaan in» ke verduistering van 101.000, en tegen wier toen 3 jaar ge- ven^niestraf werd geteicht. Thans luidde de uitspraak 1 jaar en 6 maanden gevnnge- **;T3traf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1