Regeering Von Papen afgetreden VRIJDAG 18 NOVEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND Hindenburg aanvaardt het ontslag Parfijleiders heden en mor gen bij den Rijkspresidenf Toen wij in ons vorig nummer de vraag stelden of Rijkspicsident Von Hindenburg zijn Rijkskanselier Von Papen thans, nu de door hem gewenschte nationale concentratie op den afkeer voor diens person scheen te zullen afstuiten, nog wel zou koinnen 'hand haven, dachten we niet, dat we reeds nu zouden moeten molden, dat Von Papen met zijn regeering is afgetreden. Von Papen had, zooals we gemeld hebben bij zijn bespreking met de partijleiders, reeds te kennen gegeven, dat een parlemen taire oplossing niet afhankelijk mocht wor den gemaakt van kwesties van personen en in overeenstemming daarmee heeft hij gis termiddag den Rijkspresident het collectief ontslag van het kabinet aangeboden. En Pre sident Von Hindenburg heeft dat ontslag aanvaard.* De weg voor een nationale concentratie op zoo breed mogelijken grondslag is hiermede dus vrijgemaakt en de rechtstreeksche be sprekingen van Von Hindenburg met de par 'tijleiders kunnen, terwijl Von Papen c.s. de Hoopende zaken blijven waarnemen, begin- Drie der politieke leider®, prelaat Kaas (centrum), Dr. Hugenberg (D. nat) en Dingeldey (D, Volkspartij) zouden vandaag .reeds door Von Hindenburg worden ontvan gen. Tegen morgen (Zaterdag) zijn ten pa- leize van den Rijkspresident genoodigd Adolf Hitler en Dr. Schüffer, van den Beier- sche Volkspartij. De sociaal-democraten zijn niet uitgenoo- digd. Dit wordt hieraan toegeschreven, dat de toon en d,e inhoud van het antwoord, dat de sociaal-democraten Dinsdag aan den Rijks kanselier gegeven hebben, een bespreking uitsluiten. De communisten worden natuurlijk even eens uitgesloten van de onderhandelingen over de nationale concentratie. - Gemeld wordt, dat de Rijkspresident eerst met ieder der leiders afzonderlijk wil conffe- met ieder der leiders afzonderlijk wil confe- .voorloopig gedacht De partijleiders zullen ,op wensch van den rijkspresident te Berlijn blijven om daar verdere voorloopige bespre kingen onder elkaar te houden en dan op nieuw door den rijkspresident te worden ont vangen ten einde hem uitgewerkte voorstel- 'len te doen. Mochten een of meer leiders dan nog wen- echen, nog eens met den Rijkspresident een onderhoud.onder vier oogen te hebben, dan zal met dezen wensch rekening worden gehouden. In ieder geval wordt er. naar.van bevoegde -zijde verluidt, veel waarde aan gehecht, dat over de besprekingen der politici met den •rijkspresidept en ook over de onderlinge be sprekingen niets openbaar gemaakt zal -wor gden-teneihde de onderhandelingen niet te 'Storen; Bi| de besprekingen zal niet alleen over de in a nmerking komende personen, doch ook over het gehéele complex der economische 'en politieke vraagstukken worden onder handeld. Men wenscht zoo snel mogelijk den toe stand grondig tot opheldering te brengen en verwacht, dat de noodige beslissingen in het midden der volgende week getroffen kunnen "worden. Toch een presidentieel kabinet Van ingelichte zijde te Berlijn wordt be toogd. dat de rijkspresident ook verder zal vasthouden aan de idee en het principe van een presidentieel kabinet. Ook staat vast. dat de buitenlandsche po litiek door deze regeerLngsdemissie in geen enkel opzicht beïnvloed wordt. Het wordt in verband hiermede reeds zeker geacht, dat Fhr. von Neurath in de nieuwe regeering de portefeuille van buitenlandsche zaken zal blijven beheeren. Voor het overige blijkt uit de wijze, waarop de rijkspresident voornemens is de onderhandelingen te voeren, dat er niet aan gedacht wordt, het program der afgetreden regeering ten koste van alles te redden. Ook hef economisch program wordt niet onver anderlijk geacht. Veeleer zullen immers de partijleiders zelf over nieuwe plannen be raadslagen. Kans op een positief resultaat? Of de onderhandelingen van den Rijkspre sident met de partijleiders tot een positief •resultaat zullen leiden, is op het oógenblik •natuurlijk nog niet te overzien. Volgens de opvatting van politieke krin gen hangt veel af van de houding, die de rnationaalsocialisten zullen aannemen. Daarentegen geldt het thans reeds als zekert dat het centrum iedere presidentieele regeering steunen zal, aan het hoofd waar van niet Von Papen staat, wanneer deze re geering ook rekening houdt met de sociale noodzakelijkheden en de constitutie eer biedigt. Men noemt ook thans namen, die voor de Vorming der nieuwe "regeerlng in aanmer king komen. nl. Goerdeler, Bracht en Gessier Daarentegen is van een kabinet-Schleicher .Teeds hierom geen sprake, wijl generaal von Schleicher geen neiging heeft, om het rijks kansel ferschap te aanvaarden. In ieder geval acht men het vanzelfspre kend, dat von Schleicher rijksweerminister blijven zal en von Neurath minister van buitenlandsche zaken. Het secretariaat van de Duitsche centrum partij publiceert thans de aide mémoire, welke, zooals werd gemeld, Woensdag door de rijksdagleden dr. Kaas en dr. Joos aan den rijkskanselier is gezonden en welke van grooten-invloed is geweest op den loop der gebeurtenissen: „De.„eenige uitweg uit dén huidlgen on- houdbaren toestand, aldus in het schrijven, is de vorming van een regeering, die met vol ledige waarborging van de rechten von rijks president en een doelbewust krachtig staats beleid, de sedert maanden verbroken ver binding met de volksvertegenwoordiging her stelt en zich een stevige meerderheid en danrrloor den onontbeerlijken steun der na tie schept. Slechts op deze wijze kan een vreedzame en organische verdere ontwikkeling van het politieke leven der natie verzekerd worden; slechts zóó kan het Duitsche bedrijfsleven de Tust worden gewaarborgd, die voorwaarde is voor zijn herstel en vooruitgang; slechts VON PAPEN zóó kan Duitschland in het strijdperk der we reldpolitiek treden voor zijn gelijkgerechtigd 'beid en zijn financieel herstel met de auto riteit, welike de grootte der te vervullen taak Uit een nuchter onderzoek van den toe stand blijkt, dat de samenvatting der poli tieke krachten tot een sterke nood- en ar beidsgemeenschap, welker vorming zakelijk mogelijk is. onder de tegenwoordige politieke leiding en binnen het kader van het tegen woordige kabinet uitgesloten blijft Hieruit vloeit echter de dwingende noodzakelijkheid voort, dat de rijksregeering zonder verder uitstel door een vrijwilligen stap harerzijds voor den rijkspresident den weg opent voor een groote actie tot verzameling van deze krachten. Het Duitsche centrum stelt zich voor het doel, eeji sterke en met het volk verbonden regeering te stichten en voor de uitvoering van de taak, di., thans verricht moet wor den, ter beschikking voor elke grondwette lijke verantwoorde medewerking". De afgetreden kanselier Von Papetn, die 29 October 1879 te Werl in Westfalen is geboren, diende te Dussel- dorf als uhlanenofficier, werd in 1911 mili tair attaché te Washington. In 1915. dus tijdens den oorlog, werd hij op verzoek van Amerika naar Duitschland teruggeroepen. Hij diende daarna als officier van den ge- neralcn staf aan het Westelijk front en was later chef van den generalen staf in de vierde Turksohe armee. Na de revolutie begaf hij zich in de poli-, tiek. Hij sloot zich aan bij het centrum en was afgevaardigde van den Pruisischen landdag van 1921 tot 1928. Waar hij op den uitersten rechtervleugel van het centrum dikwijls heftig te keer ging tegen de link sche oriënteering van 't Centrum. Deze houding bracht hem tenslotte in conflict met de partijleiding, die hem dan ook bij de landdagverkiezingen van 24 April niet meer candidaat stelde. Von Papen gaf echter den strijd niet op en als groot-aandeelhouder van de „Ger mania" slaagde hij erin, dit blad steeds meer en meer naar rechts te oriënteeren. Toen, begin Juni, het kabineLBrllning zich genootzaakt zag af te treden, werd Von Papen door den rijkspresident geroepen, om een nieuwe regeering te vormen. Hij trad toen uit het Centrum, daar de leider daar- Kaas. hem niet toestond als kanselier op te treden. Zijn plan om de nationaal-sociallstisohe beweging in het regeeringswerk in te scha kelen, mislukte, daar Hitier de geheele macht opeischte. Hitier werd daarna een verwoed, tegenstander van den kanselier, die huiten het nationaal-socialisme om ver schillende nat.soc. wenschen tot vervulling trachtte te brengen. Het afzetten van de Pruisische regeering. de opheffing van het uniformverbod, de dra matische ontbinding, van den pas gekozen Rijksdag op 12 September, de-nieuwe Rijks verkiezingen, die wèl Von Papens positie eenigermate versterkten maar hem toch zeer ver in de minderheid lieten, liggen alle nog versch in het geheugen. Von Papen heeft zich, door zijn poging Von Papen heeft zich, door zijn moedige poging om de in parlementair onvermogen vastgeloopen politiek weer nieuw leven in te blazen, gekenmerkt als een moedig man, die tegen den stroom in durft te roeien ten einde een doel te bereiken, dat hem voor kwam als het juiste middel om te komen tot hernieuwde eensgezindheid onder het Duit sche volk. Het eert hem, dat hij vrijwillig heengaat nu blijkt dat zijn persoon de vor ming van een eenheidsbloc in dén weg staat Hoewel Von Papen sjechts van 2 Juni tot 17 November' in officie is geweest, schijnt het toch, dat zijn bestuursperiode, die heeft doen zien. dat het ook Anders kan dan men gewend is. van groote beteekenis zal zijn geweest Slagen de pogingen van Von Hindenburg om thans een presidentieel kabinet op den grondslag ecner rechtsche parlementaire meerdenheid in het leven te roepen dan zal reeds dadelijk blijken, dat het Voorbeeld door Von Papen gesteld, van groote waarde is geweest. Uit Rome wordt gemold: In tegenwoordigheid van het diplomatieke corps hield de kamer een korte zitting, ge durende welke eraan herinnerd werd, dat Mussolini tien jaar geleden zijn eerste rede voering uitsprak in zijn hoedanigheid van hoofd der regeering. De voorzitter van de kamer, Giurati prees Mussolini en verklaar de dat zijn beloften door zijn daden waren overtroffen. Mussolini verklaarde op zijn beurt, dat de viering van den tienden verjaardag van het fascisme een dubbele beteekenis heeft. Het Italiaansche volk heeft een béslissondon stap vooruit gezet, zeide de Duce, ik heb de zekerheid dat ik zijn wil vertolkt heb zooals dit nooit te voren is geschied. De leer, instellingen en "erken van het fascisme worden dagelijks in de geheele wereld bespro ken. De waarheid, zoo besloot hij, kan slechts kvmen van den wil en het woord van Rome SIMON'S REDE TE GENEVE ENGELAND WIL EERST DE gelijkgerechtigheids- KWESTIE OPLOSSEN Een practisch plan van wederzijdsche aanpassing in de bewapening De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, heeft gistermorgen in de extra-vergadering van het bureau der Ontwapeningsconferentie te Genève zijn met spanning verwachte rede gehouden. Hij zeide, dat de Engelsche régeering de Fransche voorstellen aan een nauwkeurig onderzoek zal onderwerpen en alvast dank baar is voor den geest die uit die voorstel len spreekt. De Br.gelsche regeering zou echter geen nieuw ontwapeningsplan indienen, doch is van meening, dat nu eerst de gelijkgerech- tigdheidskwestie moet worden opgelost, welke kwestie een belemmering is voor de werkzaamheden der conferentie. Sir John Simon zeide, ter wille van de eenvoudigheid bij de behandeling van dit probleem, alleen over het geval van Duitsch land te zullen spreken, hoewel dezelfde overwegingen ook voor Oostenrijk, Honga rije en Bulgarije galden. Het Engelsche standpunt zette hij dan uiteen in de vier volgende punten: le. Alle Europeesche mogendheden sluiten zich aan bij de plechtige verklaring, dat rij onder geen omstandigheden zullen trachten een conflict van welken aard ook op het oogenblik of in de toekomst onderling .net geweld op te lossen. De Engelsche regeering wei°ert met beslistheid aan te nemen, dat een dergelijke verplichting geen waarde heeft. De erkenning van het moreele recht op gelykhaid beteekent voor Duitschland evenals voor de andere staten de aanvaarding van hun ver plichting. 2e. De toekomstige beperking der Duitsche bewapening moet in dezelfde ontwapenings overeenkomst worden vastgesteld, waarin ook de beperking van bewapening van de overige mogendheden wordt bepaald. Op deze wijze wordt deel 5 van het Versail'es-verdrag voor Duitschland door de toekomstige ontwape- ningscohventie vervangen. De beperking der Duitsche bewapening wordt dan geregeld in hetzelfde stuk als waarin deze materie voor do andere mogendheden wordt geregeld. 3e. De nieuw geformuleerde beperkingen der Duitsche bewapening hebben denzelfden gel digheidsduur en zijn onderworpen aan dezelfde revisiebepalingen als die van de overige mo gendheden. Dit beteekent een wijziging van zeer groote draagwijdte, aangezien op dit moment de ontwapeningsclausule in het Ver- sailles-verdrag in tegenstelling van alle andere internationale overeenkomsten tijdelijK onbeperkt is. De grondslag der gelijkgerech tigdheid eischt echter, dat in de toekomst tusschen de verschillende staten geen me ningsverschil zal bestaan over den duur der ontwapeningsbepalingen. Alle staten, die in de toekomst de ontwapeningsconventie ondertee kenen, moeten zich ten aanzien van revisie- en duurmogelijkheid in dezelfde juridische positie bevinden. 4e. Duitschland verklaart, dat het niet voor nemens is zich te bewapenen. Duitschland wenscht erkenning van het principe, dat den anderen—mogendheden - geoorloofde wapenen voor Duitschland niet verboden blijven. Het gaat hierbij om wapencategorieën, niet om 't aantal wapens; Wanneer Duitschland gelijk- rechtigheid kri.igt, kan tegelijkertijd het prin-; cipe van kwalitatieve gelijkheid van wapens worden erkend. De Engelsche regeering verklaart zich be reid gemeenschappelijk met de overige mogend heden ter ontwapeningsconferentie dit prin cipe in de toekomstige conventie op te nemen. Simon gaf daarna 'nog een uiteenzetting van zijn voorstel betreffende de kwalitatie ve ontwapening ter zee, te land en in de lucht, waarbij op elk onderdeel ook sprake is van de rechten van Duitschland. Engeland onderhandelt nog over verdere vermindering van de bewapening ter zee. Duitschland moet in de toekomst de moge lijkheid hebben om oorlogsschepen te bou wen van hetzelfde type, dat thans door de groote vlootmogendheden wordt gebruikt. De tienduizend tons grens voor liniesche pen is tot nog toe niet algemeen aanvaard. Niettemin móet de opbouw der Duitsche strijdkrachten aldus geschieden, dat elke nieuwe aanwinst voor Duitschland niet grooter wordt dan de totale tonnage voo»* elke categorie, die Duitschland tot nog toe was toegestaan. De Engelsche regeering verklaart zich be reid haar kruisers in de toekomst te beper ken tot een type van 7000 ton met 6 inph geschut, overeenkomstig het kruisertype, dat Duitschland thans is toegestaan. De Engelsche regeering houdt met klem vast aan de afschaffing van het duikiboot- wapen als het beste middel tot verzekering van de ontwapening en van den vrede. Wat de ontwapening te land betreft: De zware tanks moeten tot een nog nauw keurig vast te stellen grens verboden wor den. Daarentegen kunnen lichte tanks wor den toegestaan, aangezien deze onontbeer lijk zijn als bescherming tegen maohinege- weer-aanvallen. Op de basis der gelijkgerechtigdheid zal het onmogelijk zijn Duitschland het recht om een beperkt aantal van deze tanks te bezitten, te weigeren. Het definitieve aan tal moet echter bij elk land van het karak ter der verschillende legers afhankelijk zijn. Het aantal tanks dat Duitschland is toege staan, dient vastgesteld te worden in di recte onderhandelingen met Duitschland. Het Verdrag van Versailles verbiedt Duitschland geschut boven een kaliber van 105 m.m. De Engelsche regeering stelt voor, dat het geschut van alle mogendheden zal worden vervangen door geschut van een dergelijk uniform type. Wat de luchtibewapening betreft, zegt het Engelsche voors'el: Door een internationale overeenkomst kunnen alle militaire en an dere luchtvaartuigen, alsmede het werpen van bommen uit de lucht verboden worden. Evenals het vormen van een werkelijk doel treffende internationale controle op de ci viele luchtvaart, stuit een dergelijk pro gram op de grootste moeilijkheden. De En gelsche regeering wenscht echter met de overige regeeringen de mogelijkheid van de tot stand komirtg van een dergelijk pro gram te ondei ken. Zij doet daarom de volgende voorstellèn: 1. Directe vermindering van de bewape ning in de lucht door de groote mogendhe den tot het peil van de luchtbewapening van Engeland. 2. Vermindering van 33 pet. van de lucht macht van alle mogendheden, Groot-Brit- tannië. 3. Beperking van het dood gewicht dor militaire vliegtuigen tot een nog te bepa len minimum. De Engelsche regeering stelt verder voor, dat op een nader te bepalen tijdstip de luchthewapening verder wordt verminderd. In afwachting van bet onderzoek van dezo voorstellen, waaraan ook Duitschjand moot deelnemen, lijkt het de Engelsche regeering verstandig dat Duitschland zich zoolang van eischen op het gebied van een militai re luchtvaart onthoudt Voorts behandelde Sir John Simon nog de kwestie der quantitatieve ontwapening, waarvoor, naar zijn meening, uitvoerige on derhandelingen, die lange jaren zouden kunnen duren, noodig waren. Het principe der gelijkgertx-Migdheid op dit gebied moe-U Duitschland e ter verbinden aan de voor waarde, dat de aanpassing der Duitsche quantitatieve bewapening aan den nieuwen toestand niet in tegenstelling tot het be ginsel van bqperking en vermindering der bewapening zou komen. Met andere woor den: Wanneer Duitschland bijv. zou wor den bevrijd van het verbod van algemeene diens'plicht, dan zou het aantal troepen, dat in de toekomst de verplichte Duitsche militieopleiding zou krijgen, moeten wor den afgetrokken van het aantal soldaten, die aan gen langen oefentijd onderworpen zouden zijn. Op dezelfde wijze zou aan de vermindering van den diensttijd van 12 tot 6 jaar de voorwaarde verbonden moeten worden, dat het aantal reservisten, die eveneens een langeren oefentijd hebben, niet vergroot wordt. Het aantal manschap pen met een langeren diensttijd zou dus verminderd moeten worden van 100.000 on 50.000 man. Het leidende begin'sel voor de reorganisatie van het Duitsche leger dient steeds te zijn, dat het agressieve vermogen van Duitschland niet wordt vergroot Tenslotte verklaarde Sir John Simon dat de Engelsche regeering het voorstel tot in stelling van een permanente controlecom missie van den Volkenbond aanvaardt en dat in de toekomst alle staten zich op de zelfde wijze aan een controle van hun be wapening dienen te onderwerpen. De En gelsche regeering heeft thans een voorstel gedaan, waarop een nieuw en solied bol werk van ontwapening kan worden geves tigd. De zitting van het bureau der Ontwape ningsconferentie van Donderdag was geheel gewijd aan de kwes'ie der Duitsche rechts gelijkheid. De president der conferentie, Hen derson, verklaarde, dat de conferentie zon der Duitschland onmogelijk tot een bevre digend resultaat zal kunnen komen. Hen derson deed tenslo'te een beroep op Duitsch land zijn plaats ter Ontwapeningsconferen tie weer te bezetten. beschulmr:imf;fn aan de gepeoe DOOR EEN OVER DE G*ENS GEZETTE CORRESPONDENTE De Russiche correspondente van de ..Daily Express", mis Clyman. is eenige weken geleden wegens haar artikelen tegen het sovjet-regiem door die gepeoe over de grens gezet. Miss Clyman publiceert thans in do .Daily Express" een open brief aan Yogoda, vice-commissaris van de geneoe en lid van bet presidium der bolsjewistische partij. Aan dezen brief ontleenen wij het volgende. Kunt u ontkennen, Yogoda, dat u op het ooeienhlik 200 000 gevangenen hebt, voor het meerendeel ingenieurs, advocaten, priesters, en andere leden der vroegere intellie-en'ia, die thans aan het Wittezeekdnaal in Karelië dwangarbeid moeten verrichten? Kunt u ontkennen, dat ge 35.000 Koelak ken-geeinnen in den winter van 1929 uit de Zuideliike Oekraïne naar de poolstreken hebt verbannen? Ze kregen dhar noch voed sel noch kleeding, zoodat 1000 hunner aan tynhus stierven. Kun' u ontkennen, dat alle steden in Noord-Rusland, zooals Hibinacorsk. Konda- latska. Neuastroy en Moermansk door dwangarbeiders worden gebouwd? Kunt u ontkennen, dat op dit oogenblik moeders door de gepeoe van haar brood kaarten worden beroofd, dat kinderen in acht maanden geen melk hebben gedron ken en dat arbeiders in de groote Russische industriecentra slechts van aardappels en hruinbrood moeten levpn? Ge arresteert oude vrouwen, om haar den laatsten diamant of gouden armband te ontrooven „wiil de soviet-geneering geld noodig beeft". Kunt u ontkpnnen. dat iedere buitenlan der in Rusland besn'ed wordt, dat onze brieven gëlezen worden en onze telefoonge- sproWken worden afgeluisterd? Kunt u ontkennen tenslo'te, dat ge tij dens de terreur van 1930'31 zooveel bloed vergoten hebt, dat uw eigen vrienden er over verontwaardigd waren? HET VIJF-JARENPLAN DER GODLOOZEN Naar Kipa uit Riga verneemt, is volgens een bericht van het atheistische sovjet-or gaan .Bezbozjnik" het door den hond van godloozen uitgewerkte vijfjarenplan door de sovjet-regiering goedgekeurd. Volgens dit plan moeten, zooals indertijd reeds gemeld, in 1938 alle uitingen van godsdienst in sov jet-Rusland geheel vernietigd zijn. TYPHUS-EPIDEMIE TE SOFIA Schandelijke toestanden De typhus-epidemie te Sofia heeft ontzet tende afmetingen aangenomen. Thans is komen vast staan, dat die besmettingshaard gelegen is in de buurt van bet spoorwegsta tion, waar de buizen van de gemeentelijke drinkwaterleiding, die goed drinkwater be vat. zoodanig beschadigd zijn, dat zij water uit de riolen van het abattoir en van de fa brieken opzuigen. Er zijn reeds meer dan 400 gevallen ge constateerd KON GEEN KNIE BUIGEN Invalide door zenuwpijnen. Bij t schrijven over de pijnen en onge makken. die zij leed door neuritis, vertelt deze vrouw ook, hoe zij zioh hiervan be vrijdde. „Ik heb Krusohen Salts genomen tegen neuritis em het heeft zonder twijfel een won derbaarlijke uitwerking gehad. Mijn kniecn deden erge pijn en het werd mij onmogelijk ze te buigen. Waar ik mijn heele huishou den zelf doe kunt U zich wel indenken, wat dit voor mij beteekent. Twee maanden ge leden begon ik Kruschen Salts te gebruiken en ik zou nu werkelijk voor geen geld ter wereld mijn flesch Kruschen ijl huis wil len missen. Ik beweer dat Kruschen zijn cc- wicht waard is in 22-karaats goud". G M.H. Neuritis, evenals spit, rheumatiek en ischias ,is het gevolg van een aanwezigheid van vlijmscherpe, steenharde urinezuur- kristallen, die de zenuwen doorboren en die 6tekemde pijnen veroorzaken. Kruschen Salts werkt direct in op deze kwellende kristallen en zet ze om in een onschadelijke oplossing, die daarna volkomen verwijderd wordt langs den natuurlijken weg: de nie ren. En omdat Kruschen Salts de inwendige organen zoo recrelmntig in werking tevidt vrij van gistende afvalstoffen kunnen zulke lichoamsvergiftro als urinezuur nooit meer de kans krijgen zich opnieuw op te hoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijuhaai hij alle apothekers en droiristen A f090 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor l cent per dag. 1 Nu is het de meest geschikte tijd. dit a!le« eens zelf te ondervinden op 't oogpnblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Went dooi hee! Holland zijn onder de apothekers en droeisteri duizenden flacons Kruschen verdeeld, d'e verpakt zijn met een eratis proefflacjn. U kunt deze gratis proef- 'larnn gebruiken zonder de gewone flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U de groote flnron terucrhrengpn bii den winkeli' waar U hem kocht en hij zal U uw 1.1 (uw geheele uitgave) zonder omwegen teru: betalen. Maar vergeet niet, dat de gratis propfflacon alleen verpakt is bij de groote maat van 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitver kocht heeft (Adv.) Te Belgrado wordt op het oogenblik een conferentie gehouden van de generale staven van Zuid Slavië, Tsjecho Slowakije en Roe menië Aan deze conferentie, die ongeveer een week zal duren, nemen ongeveer 40 generaals en stafofficieren deel. Omtrent de besprekin gen dezer conferentie verluidt eenerzijds, dat deze hoofdzakelijk het ontwapeningsvraag stuk betreffen, anderzijds dat de staven trachten te komen tot het uitwerken van gemeenschappelijke plannen van actie. In de dagbladen wordt over de besprekingen een volledig stilzwijgen bewaard. INGRIJPENDE BEZUINIGINGS- VOORSTELLEIN IN ENGELAND Woensdagavond is te Londen het rap port vqnsohenen van de economische com missie va<n particuliere parlementsleden, waarin voorstellen gedaan worden, waar door een bezuiniging op de begrooting zou kunnen worden bereikt van 100.000.000 dat wil zeggen een achtste gedeelte van de geheele begrooting. Behalve deze economische voorstellen, heeft de commissie nog verscheidene andere middelen aan de hand gedaan, waardoor de beoogde bezuiniging nog aanmerkelijk groo ter ^ou kunnen worden. Onder deze vooretel len bevindt zioh o.a. het verkoopen van huizen in gemeentelijk bezit, verlaging van onderwijzenssalarissen, sluiten van scholen, besnoeiing van de civiele diensten en van de salarissen der ambtenaren, benevens langere werktijd, verlaging van de uitgaven voor diplomatieke doeleinden, coördinatie van de drie defensieve diensten, afschaffing van den rang van generaal, >pheffing van het fonds voor Rijkshandel e.d. BESCHIETING VAN DE POLITIE UIT SJL-HUIS Maandagnacht werden eenige politiebe ambten, die het S.A.-huis der nationaal- socialistische partij in de Roonstrasse te Duisburg passeerden, door een op wacht staanden S.A.-man uitgescholden. Toen de politiemannen zich omkeerden, zagen zij een gummiknuppel in de hand ven den S.A-.-man. De politiemannen wilden den man verbaliseeren wegens het dragen van een verboden wapen. Op dat oogenblik wer den van de binnenplaats van het S.A.-huis schoten op hen gelost. Versterkingen van de. politie waren spoedig ter plaatse. Het huis werd doorzocht en een hoeveelheid wapens werd in beslag -genomen. GRATIEVERLEENING AAN ANTI-FASCISTEN Door een besluit van den Italiaanschen ministerraad onder voorzitterschap van Mussolini zal aan een groot aantal anti fascisten of fascisten, die tegen de fascisti sche discipline hebben gezondigd, gratie worden verleend onder de bekende voor waarden. Op de lijst van begenadigden vindt men de namen van een groot aantal intellectu- eelen, o.a. van den bekenden historicus prof Salvemini en van den vroegeren fascist! schen perschef Cesare Rossi. DE DERDE RONDETAFEL CONFERENTIE De derde Indische ronde tafel conferentie te Londen is Donderdag haar werkzaamhe den in het hoogerhuis begonnen. De bijeen komst draagt een strikt privé karakter. Mac Donald ontving de gedelegeerder Hoe de ,J)aily Express" het rchulder.vraagstuk zi$tt Weerbericht- Hoogste 6tand te Stockholm 772.7. Laagste stand te Isafjord 739.4. Stand vanmorgen half twaalf 764.1. WEER VERWACHTING iMedeged dooi 't Kon Ned Meteorologii Inst te Dp Bilt) Zwakke tot matige Z.O. tot Z. wind, ne lig tot half bewolkt, weinig of geen n( slag, lichte vorst in het O., in het W. om vriespunt, BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie bij IJsland is wei dieper worden, maar sohijni zich vooral N.O.-waï te bewegen, en intusschen is de hooge dr king in Scandinavië en O.-Duit-chland toegenomen, dat de depressie voor ons g beteekenis heeft. Ook in de Golf van Bise en de Britsche eilanden daalt de baronie In Zuid-Einigeland valt eenige regen. Wegens de Z. en O. toevoer, ook in bovenlucht, blijven de vooruitzichten v droog weer op het continent nog guns In Duitschland is de lucht plaatselijk ot klaand, en komt reeds meer dan 5 gr. v< voor. Ook in Groningen viel vorst in, en Scandinavië komt veel meer vorst vo Plaatselijk meer dan 20 gr. Terwijl dus Europa onder de invloed der oceaan-depi sie Z. wind met stijgende temperatuur wachten heeft, zal op het vasteland vonstgebied zich uitbreiden. In Frankrijk, België, het Z. van ons li en Duitschland kwam nog gesloten bev kling en mist voor. De wind begint er te nemen. TETTPr® S PTTTTR Stand vanmorgen halftwaalf 0.0 C. 19 NOVEMBER VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHT OP HEBBEN Van 's avonds 5.31 u. tot 's morgens 7.01 waterstanden rivieren Heden V r 1.80 Basel 0.18 0.15 Ems 1.20 Huntngen 0.00 0.00 Coblenz 1.98 Relhnweiler -1.68-1.61 Trier 0.76 Kehl 0.41 2.49 Kenlen 1.77 Maxaa 3.85 3.87 Ruhrort 0.51 Dieitesheim 0.77 0.77 W«nei 0^2 Mannheim 2.57 2.64 Emmerik 1.66 Lohr 1.52 1.54 OuHeeldorr 1.27 Mains 0.54 0.62 Maastricht 2.06 Ringen 1.68 1.71 Venlo 11.20 1 hoogwater ned. zeehavei 19 Nov- mber Delfrtjl 2.14 14.50 Hellevoetal.6.17 1 Terschelling 12.02—.- Wtllemetad 7.13 1 Harlingen 0.05 12.34 Brouwersh. 6.99 1 Helder le 7'22 10.23 Zlerlkzee 6.64 1 Idem 2e 19.13 22.14 Wemeldingr 6.22 I IJmuiden 6.24 18.43 VllsBlngen 4.?8 1 H.v. Holland 6.31 17.48 Tern, uzen 6.02 1 bcheveningen 5.45 17.58 Haneweert 6.42 1 Rotterdam 7.23 19.53 ROOSEVELT EN HOOVER Het onderhoud over de schulden Roosevelt seinde aan Hoover dat hij Dinsdagnamiddag te Washington zal a veeren en zich dan onmiddellijk n het Witte Huis zal begeven voor de coi rentie over de oorlogsschulden. ZUID AFRIKAANSCH VLIEGER VERDWENEN De 19 jarige Zuid Afrlkaansche vlie Victor Smith die een recordvlucht van Ki stad naar Londen wilde maken, is sinds i vertrek uit Duala (Kameroen) naar Gao, Maandag jl. verdwenen. DE LANDBOUWCRISIS IN FRANKRIJi Een resolutie aangenomen. PARIJS, 18 November. De debatten in Fransche Kamer over de crisis in den U bouw zijn in den afgeloopen nacht ge digd met het aannemen van een door de dicaal socialisten en socialisten voorgeste resolutie, waarin de Regeering wordt ui noodigd onmiddellijk een bureau op te r ten tot het vaststellen van prijzen onder zicht van den Miniser van Landbouw. Deze resolutie welke was verbonden r een motie van vertrouwen in de regeer werd aangenomen met 37,7 tegen 212 st men. DRIJFZAND Op 29 October werd te Hameln de mei laar Lange, die een welput aan het mei len was door drijfzand bedolven. Alle pog gen om den man te bevrijden mislukten ook, nadat men graaf- en andere machii aan het werk had gezet, gelukte het n den zandstroom te stuiten zoodat de ongel kige niet meer gevonden kon worden. AMY MAAKT EEN NOODLANDING Amy Mollison-Johnson heeft Donderc ochtend te Benguella, aan de Westkust v Portugeesch Angola wegens een defect a de benzineleiding van het toestel een nc landing moeten maken. Na een vertragi van eenige uren, heeft de vliegster hl vlucht naar Kaapstad des middags voc gezet. Het is thans de vraag of Amy het reet van haar echtgenoot, staande op vier dag en 17 uren zal verbeteren. HET PARLEMENTS GEBOUW VAN ULSTER GEOPEND Onder plechtig klokgelui heeft de Prl van Wales het nieuwe Parlementsgcboi van Ulster geopend. Tot verdere dernonst ties is het niet gekomen: den Prins viel e geestdriftige onUongst ten deel. Geheel B fast verkeerde in feeststemming; de strat waren met vlaggen versierd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2