llirnwr $>ilisrljy CTenraiit Dagelijks Verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Uit de Haagsche Raadszaal ABONNEMENT» Per kwartaal In Leiden en In plant- «en waar n ag-ntsrlinp gevestigd is f2 35 Franco per post f 2.35 portokosten. Fer wepk 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- gche zending n 4 50 Bij dageiijksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad l\'i cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeslriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3814 DINSDAG 15 NOVEMBER 1932 IDTuPTCN. I E N Van tot 6 regels Elke regel meer i t in* 0.22 V} Ir.gez. Mededeelingen Jl**-- van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer....m.......«.M 0.45 BU contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang IJr Oit nummer Destaat uit TWEE blaaer DE DERTIG OPCENTEN EXIT De dertig opcenten, welke Minister de Geer op de invoerrechten wilde leggen zijn van het tooneel verdwenen. De Ministei hoopt de noodzakelijke baten te vinden in een streng fiscale accijnsheffing van inge voerde artikelen, welke hier te lande niet worden gefabriceerd of voortgebracht. Daarmee heeft de Minister ongetwijfeld een brug geslagen tusschen dat deel der Kamer, hetwelk wij aanduidden als de groep, die zeer gaarne een kabinetscrisis wilde voorkomen, doch het met Dr. Colijn niet over zich kon verkrijgen thans tot zoo aanmerkelijke tariefsverhooging mee to wer ken. Onder de versche indruk van het geheur- de op Donderdag 27 October, toen het bijna kwam tot een acuut conflict tusschen Minis ter de Geer en de Tweede Kamer schreven we van drie groepen, welke er bij betrokken waren. De eene groep, die tot geen prijs de op centen wilde, doch er ook geen been in zag het Kabinet door een votum van wantrou wen naar huis te zenden, zal de oplossing van den Minister niet erg zinnen; want I crisis is thans bijna ondenkbaar. i Wellicht zal men de anti-rev. groep, die riüop de gronden hierboven gereleveerd, de L doorslag zou hebben gegeven, wel prikkelen rdan om ook deze fiscale heffing, welke het ver- 8_3| drag van Ouchy niet in gevaar brengt, verwerpen. Men zal er op wijzen, dat zelfs eerste levensmiddelen duurder worden, zoo als petroleum, tabak, thee en bovendien sui ker; en dat daarom het ontwerp niet te aan vaarden is; doch deze poging zal zeker geen succes hebben. Die prijsverhooging is onge twijfeld oiigewenscht en zelfs bedenkelijk; doch men heeft van anti-rev. zijde niet ont kend, dat de Minister het geld noodig heeft en dat er dus maatregelen, ook onaange name, getroffen moeten worden, ja onmis baar zijn. Dit geld hoopt de Regeering nu te vinden Öoor de bierTopcenten te handhaven, 30 op- centen te heffen op barometers en meer die instrumenten, mineraalwateren op flesch, gramofoonplafen e. d., reken- en schrijf machines, zalm en sardines in blik enz.; zuidvruchten, wijn op flesch enz.-Voorts ko men er opcepten, gelijk reeds gezegd o. a. petroleum, tabak cn thee en ten slotte wordt de suikeraccijns verhoogd. Altemaal, behalve voor enkele artikelen, voor welke de verhooging als een weelde belasting werkt, zeer ongewenschte dingen; maar daaraan is niet te ontkomen. Weggenomen is althans het groote be- 3 zwaar, dat ons land in deze tijd zou over gaan tot een tariefsverhooging (zij het ook als zeer tij d el ij k bedoeld!); maar dat de wereld om ons heen verneemt, dat we er wat voor over hebben om de handelsbelem meringen nog niet erger te maken, dan ze nu al zijn. Jammer, dat we nu nog zitten met de (EN, harigheid der terugwefkende kracht, welke nog wel haken en oogen zal geven tusschen importeurs en' handelaars; terwijl mogelijk nr het publiek er reeds de dupe van is gewor- Ut den. tige ..JOHAN DE WITT" VERVANGT ,.P. C. HOOFT" AFVAART 23 NOVEMBER AJ3. Naar wij vernemen zal op 23 Nov. a.s. in plaats van het door brand verwoeste m.s. „P. C. Hooft" van de Mij. „Nederland" van Amsterdam naar Ba'avia vertrekken het s.s .Johan de Witt", e\eneens van deze scheep vaartmaatschappij. De „Johan de Witt" zal Algiers niet aan doen en den 17den December Colombo be reiken. Den 2-isten December wordt de „Johan de Wi t" te Batavia venvacht, dit is twee da gen later dan de „P. C. Hooft" zou zijn aan gekomen. DE INVOERRECHTEN In kleinen kring was reeds sinds 27 Oct. bekend, d9t het Kamerlid, de heer v. d. Heuvel zijn steun aan de verbooging der Invoerrechten zou hebben gegeven, terwijl de andere elf leden zich aan de zijde van den heer Colijn stelden. Thans verklaarde de heer v. d. Heuvel zelf in pen vergadering te Den Helder: Ik ben de eenling geweest in de A. R. fractie, die zich in dit geval niet geschaard hèeft achter Dr. Colijn. Mijn argumenten waren: Het voorstel had een beschermende, door mij toegejuichte nevenwerking. Deze belasting is de eenige waarin ook 't buitenland hijdraagt. Het verdrag van Ouchy acht ik niet accep tabel, omdat het een open verdrag is. Ik vond alles slechter dan een onoplos bare crisis te helpen veroorzaken. VERKEERD BEOORDEELD We haasten ons een ellendige vergissing te herstellen. Vertrouwend op Vol kso d e r w ij s en V r ij z.-D e m o c r a a f schre ven we over de woorden, welke de nieuwe burgemeester van Veen (zie drieslar „On gepaste praat") zou gesproken hebben over de ééne openbare school. Het was niet de jonge burgemeester, die dezo droevige woorden sprak, maar de oudste wethouder. Men schrijft ons n.l. uit Dubbeldam het volgende: „In het „Gorinchemsch Nieuwsblad" heb ik een verslag gelezen san de installatie van den Burgemeester te Veen en daaruit gezien, dat de geïncrimineerde woorden niet door den Burgemeester, maar door den heer v. d. Pol, wethouder, uitgesiro- ken zijn. Deze is lid van de H. G. S. en stond bij de laats'e Kamerverkiezing ook op de lijst van den heer Lingbeek. Uit de woorden proeft men dadelijk den geest der H. G. S. 't Zou ook al te zot zijn, dat een jonge man, pas Burgemeester gewor den, zulk een speech ging afsteken". Dat Iaaste zijn we met den schrijver vol komen eens, vandaar ons hard oordeel. Het zou nog harder geweest moeten zijn, indien we de waarheid direct geweten had den. Want in den mond van een lid der H. G. S. klinkt" het nóg droes iger. Hoewel, meer verklaarbaar. Het spijt ons zeer, dat we onbewust den Burgemees'er hebben beschuldigd van iets waaraan hij part nooh deel heeft, We bie den hem beleefd ons excuus aan. CRIS:S-ZUIVEL-A ANGELEGEN- HEDEN Onbelaste voorraden Van bevoegde zijde wordt de aandacht van degenen, die op 8 October j.l. z.g.n. andere spijsvetten (d.w.z. vetten, die aan de hef fing krachtens de Crisis Zuivelwet zijn on derworpen) in voorraad hadden, gevestigd O" de beschikking van den Minister van Economische Zaken, als gevolg waarvan met ingang van 20 Nov. a.s. komt te ver vallen de bepaling, dat op 8 Oct. 1932 aan wezige voorraden andere spijsvetten tof een hoeveelheid van 1000 K.G. onbelast bleven. Heeft men óp 20 Nov. a.s. derhalve den on- belasten voorraad nog niet opgebruikt, dan i et men zorgdragen de daarvoor verschul digde heffing aan de Crisis-Zuivel-Centrale te hebben behaald om te voorkomen, dat men in overtreding is.' Voorts wordt medegedeeld, dat hét in de bedoeling ligt, de overgangsrege!;ng, vervat in de beschikking van den Minister van Economische Zaken met ingang van 1 Jan. a.s. in te trekken. Vermoedt men op dien datum nog voorraden andere sDijsvetten te hebben, die na 8 Oct. 1932 zijn vervoerd. Han is het noodzakelijk zich in de maand December met de Crisis-Zuivel-Centrale in verbinding te stellen, ten einde een regeling te treffen. Na 1 Januari 1933 zal de voor raad n.l. niet meer gedekt zijn door het be wijs van betaling der verschuldigde heffing^ Verzending van mons'ers Met intrekking van zijn beschikking van 21 Oc'ober j.l., afd, crisis-zuivelaangelegen- herien heeft de minister van Economisrhe Zaken toegestaan, dat gedurende een tijd vak van 30 dagen, ingaande 14 November monsters andere spijsvetten zonder geleide- biljet naar het buitenland worden vervoerd, mits in eenheden yan 200 gram of minder, of van meer dan 250 gram en minder dan 400 gram, welke ziin voorzien van een merk, resp. van 2 merken. Voorraden spijsvetten Bij beschikking van den minister van Economische Zaken is bepaald, dat met in gang van 20 November a.s. het bepaalde on der 2o. in zijn beschikking no. 81 als volgt wordt gelezen: 2o. dat in afwijking van het bepaalde in vorenaaneehaalde beschikking liet voorhan den hebben van spijsvetten, waarvan ten genoege van de crisis-zuivel centrale kan •orden aangetoond. dat zij niet na 8 Oct. 1932 zijn vervoerd, slechts is toegestaan voorzoover die andere spijsvetten aan de crisis-zuivel-centrale is betaald de waarde an de merken, waarvan zij in klein-ver- pakking bij vervoer zouden dienen te zijn oorzien. DE VERKEERSCHAOS EEN ALGEMEENE VERKEERSWET Naar het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van Water staat voor 1933 meldt, baarde de financieele positie van de tramwegen verscheiden leden groote zorg. Deze leden begonnen hoe langer hoe meer naar de meening over te hellen, dat stoomtrams volstrekt verouderde en on economische verkeersmiddelen zijn en dat zij heter verdwijnen kunnen om plaats te maken voor het modern verkeersmiddel, de auto. De chaotische toestand in het verkeers wezen werd naar het oordeel van de hier aan het woord zijnde leden geaccentueerd door het ontbreken van een afdoende rege ling vdn wat wel en wa tniet op de open bare wegen kan worden toegelaten. Ook in dit opzicht was er van den tepen- vvoordigen bewindsman weinig uitgegaan. De gedachte werd eeopperd om de Motor en Rijwielwet te vervangen door een alge- meene Verkeerswet, welke, naast bevorde ring'van veiligheid, algemeene rpgels ten aanzien van het verkeer zou bevatten. Een lid wenschte de maximum snelheid van motorvoertuigen bepaald te zien op 40 K.M. per uur op minder breede wegen Op breedere wegen zou dan een grootere maximum snelheid kunnen worden toege staan. Andere leden daarentegen achtten een maximum snelheid van 40 K.M. te ge ring en wcnschten dpze gesteld te zien op 80 K.M. per uur, terwijl weer andere leden algeheele afschaffing van de maximum snel heid bepleitten. Aangedrongen werd op het instellen van een interdepartementale commissie ten ein de een wetsontwerp in dien zin voor te be reiden. ZILVEREN BURGEMEESTERS- JUBILEUM De heer J. LAMMENS VERVEEN herdenkt dezer dagen den daqwaarop hij vóór 25 jaar het Burgemeesterschap van Kethel en Spa- land aanvaardde. Voor de officieele huldiging is nog geen datum vastgesteld, daar de Burgemeester juist van een zeer ernstige ziekte is hersteld CHR. LEESZAAL TE DORDRECHT RIJKSSUBSIDIE TOEGEZEGD Men schrijft ons uit Dordrecht: De autoriteiten buiten Dordirecht zijn nog royaler m hun erkenning van de Christe lijke leerzaal dan die binnen onze stad. Dat is reeds meermalen gebleken. Jhr Dr van Beresteyn, gemeenteraadslid in Den Ha heeft zelf bij de besprekingen die aan de handeling in de gemeenteraad voorafgingen, bet toekennen van gemeente-subsidie de Chr. leeszaal alhier aanbevolen. In de kringen van de leiding der Centrale Vereenigimg voor open ter re leeszalen en bibliotheken stond men dan ook algemeen verbaasd oveT het besluit dat door den fiordlschen Raad in dezen is genomen. Genoemde Centrale vereenigimg heeft d halve gaarne er aan meegewerkt, om te po gen den minister van onderwijs te bewegen, over 1932 tooh een rijkssubsidie aan de Chr. leeszaal allhier toe te kennen En dat pogen is met succes bekroona. Want decer dagen an den minister bericht ontvangen, dat hij, in oveirleg met het bestuur van de cen trale vereeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken het blTijk acht om in de gege ven omstandigheden, nu er nog geen rijks- subsidiierege'iiir.ig bestaat voor Christelijke leeszalen, geheel als op zichzelf staand ge val aan de Christelijke leeszaal alhier een subsidie toe te kennen over 1932 van 1000. LAND- EN TUINBOUW HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW AFD ROTTERDAM, SCHIEDAM E.O. Op de vergadering van de afd. Rotter dam, Schiedam en Omstreken, welke ge leid werd door den voorzitter, M r. F. A. N'elemans. kwam ter sprake de be schrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring, weike Maandag 21 Nov. a.s. gehouden zaj worden. Besloten werd- wat de Tarwewet aangaat zich bij het standpunt van het hoofdbe stuur, zooais dat in het prae-advies van den heer Huisman uitgedrukt is. aan te sluiten. Wat de Varkenswet aangaat werd gecon cludeerd, dat deze wet goed is in haar op zet, doch verbetering behoeft, waarnaar ge streefd zal worden. Over het prae-advies omtrent den steun aan de suikerbietenteelt werden geen op- erkingen gemaakt, terwijl bij dat over ae schapenhouderij de opmerking gemaakt werd, dat er ontevredenheid is over de kvves tie van het fonds, waarin de heffingen op export naar Frankrijk zijn gestort Men weet niet hoe dit besteed zal worden. Ook het prae-advies over de aardappel- cultuur werd breedvoerig besproken. Veetentoonstelling. Waar de tentoonstelling van dit jaar een tekort van pl.m. f 2500 bracht, werd de vraag gesteld of er in 1933 wel weer een vee tentoonstelling zal gehouden worden. De definitieve beslissing werd op voorstel van den voorzifter uitgesteld tot een vol gende vergadering. Op de bekroningen zal al vast 30 pet. bezuinigd woraen. Na nog eenige ondergeschikte punten bij rondvraag behandeld te hebben werd de vergadering gesloten. GROENTEN NAAR FRANKRIJK Zij, die versche grenten naar Frankrijk willen uitvoeren, dienen er rekening mecl»« te houden, dat certificaten voor dezen uit- oer aangevraagd moeten worden vóór 20 November a.s., onder overlegging van ge gevens omtrent de omvang van hun uit voer gedurende de periode 1 October 1931— 1 Maart 1932, bij den secretaris der betref fende commissie Mr. L. Niemöller, Java- straat 80, Den Haag. Aanvragen na 20 Nov. ingek-anen kunnen niet meer behandeld worden. DE BRITSCHE BACON- CONTINGENTEERING wij Vrijdag 1.1. reeds hespreken, haar est gedaan heeft om voor ons land gunstiger bepalingen te verkrijgen, i zijn. De pogin- de Juiste regeling la ons nog onbekend.' Wel zal de utvoer van onze bacon naar Enge- d beduidend verminderen Daarom heeft de NederL Varkenscentrale direct maatregelen ge- HET 955-WONINGENPLAN GOEDGEKEURD Van onzen Haagschen redacteur: Vier uur lang heeft de Raad gedebatteerd over het zgn. 955-woningen-plan Het betrof de uitgifte van grond in erfpacht aan een zevental woninghouwvereenigingen, die in den loop van drie jaar in het plan-Moerweg en in de Vruchtcnbuurt 955 woningen zullen bouwen, voor welken bouw de gem-eente bouwcrediet geeft en garant blijft bij hypo theeksluiting. Met deze plannen is een be drag van 3 millioen gemoeid. Positief verzet togen dit voorstel kwam alleen van de zijde der liberalen bij monde van den heer Beresteyn, die betwistte, dat dit soort woningen noodig zou zijn en ieder geval beter door den particulieren bouw kon worden gebouwd. Ook betwijfelde hij of het met de huren, gemiddeld f5. wel zou uitkomen. Vooral richfte zich zijn bezwaar tegen de gemeentelijke garantie voor dezen bouw. Dat bleek hij repliek het eenige, waaraan werd vastgehouden. Dat de particuliere bouwnijverheid voor behoorde te gaan en de beschikking moest krijgen over goedkoopen gemeentegrond, vloeide uit dit betoog logisch voort. Deze laatste gedachte werd eigenlijk ook verdedigd door de heeren Snoeck Henke mans en v. Steenbergen. Beiden eindigden echter met voor het voorstel van B. er té stemmen en tegen de motie, waarin de heer v. Beresteyn zijn wenschen had gefor muleerd. Die motie werd met 33 tegen 7 liberale stemmen verworpen, waarna het voorstel van B. en W. geacht werd met de zelfde stemmenverhouding te zijn goedge keurd. Het heele debat bracht eigenlijk geen enkel nieuw gezichtspunt, noch bij voor- noch bij tegenstanders. Vol te houden bleek niet, dat aan dit soort woningen geen behoefte zou bestaan. Ze zijn noodig, ook naar het oordeel der bouw ondernemers, die zeggen er aan te willen beginnen, als ze maar goedkoopen gemeente- erond krijgen, maar het niet deden toen ze over goedkoopen particulieren grond de be schikking hadden. Die kwam in den ket- t.inghande! of werd gebruikt voor midden- standsbouw, zelfs in de onmiddellijke nabij heid van arbeiderswoningoncornplexen. Ge volg was, dot we met een groot aantal voel te dure woningen zitten die niet of moeilijk te verhuren rijn on waaraan in de toekomst dik geld verloren zal worden. De twijfel over de huren bij den heer v. Beresteyn bleek al evenzeer ongegrond. Die huren zullen misschien nog wel lager zijn, dan nu is begroot: de omstandigheden doen dat verwachten. Dat zal dan strooken met de wenschen van den opponent, want ook deze wil verlaging van huren voor de volkswoningen en acht die alleen mogelijk hij aanbouw er van op groote schaal. Op dit punt zal zijn wensch worden vervuld, want in plan-Moerweg komt. gelijk bekend kan zijn, 49.000 M2 grond voor particulieren be schikbaar tegen canons, die zeer laag zullen zijn. Wethouder Vrijenhoek sprak zelfs 50 en 55 cent. Be angst voor gemeentelijk risico, die o.a. door de heeren v. Beresteyn en Snoeck Hui kemans werd uitgesproken, was voor deze woningen met dekkende exploitatie al even zeer ongegrond als allerlei andere argumen ten tegen het voorstel. De ervaring heeft dat wel geleerd. Tot die ervaring behoort ook, dat de gemeente, zonder ongelukken, al jarenlang als garant optreedt bij den bouw door woningbouwverenigingen. Op dit punt was de bestrijding dus ook al mis. Nog erger maakte de heer v Beresteyn het, toen hij zeker erg in het nauw de zonderlinge stelling opzette, dat onder vereenigingsbouw alleen is te v?rstaan bouw door verenigin gen, die hoogstens een 70 pet hypotheek noodig hebben. Ware dit juist, dan zou het mis zijn met heel den vereenigingsbouw in hel land en ook in den Haag. Zelfs onder wethouder Ldv, dat is een goede 20 jaar geleden, werd met 10 pet eigen mid-delen genoegen genomen. Maar toen gebeurde er niets. Later werden deze tien 2 pet en spoe dig ontwikke.de zich de praktijk, dat ook aan deze 2 pet. riet werd vastgehouden. Dat was toen de particuliere bouwerij geen arbei der woningen meer kon bouwen. Thans staat het zoo, dat van de zeven bouwverenigingen, die bij dit voorstel be trokken zjjn er vier zijn, die met eigen middelen in den bouw deelnemen tot een totaal bedrag van f 220 000. Dat is 7 pet. van de geschatte totaal bouwsom voor de 955 woningen en ruim 12y2 pet. van de totaal kosten van haar eigen bouwplannen. De Woningstichting Patrimonium, draagt zelfs 10 pet. bij. En dht is geen geld uit bijdragen van Rijk en gemeente, zooals onkundigen bouwkundigen hebben beweerd, maar het is onttrokken aan en wordt- belegd van de gekweekte onderhoudsreserves en de in den loon der jaren gespaarde winsten. Het maatschappelijk initiatief sla men dus niiet te laag aan. En als het waar is, at beweerd is. dat het particulier initiatief het zooveel beter en goedkooper kan de heer v. Beresteyn sprak zelfs van meer dan f 1000 per woning welnu het krijgt spoe dig de in het verleden niet benutte kans zulks te toonen. Blijkt de voorspelling juist, dan zal het spoedig uit zijn met eiken ando ren dan particulieren bouw. Brengen de particuliere l»ouwondcrnemers goede en niet te dure woningen aan de markt, die er wel een paar duizend per jaar gebruiken kan. welnu dan zullen ook wij ons daarover kun nen verheugen. Wat de Raad gisteren besloot is. dunkt on.i historisch juist. Dat de liberalen in hun slecht geargumenteerd verzet alleen bleven staan pleit voor het inzicht van de groote meerderheid van den Raad, die het aan wethouder Vrijenhoek gemakkelijk maakte zijn voorstel aangenomen te krijgen. Dat voorstel heeft met gemeentebouw of geca- moufleerden gemeentebouw niets te maken. ■offen den •er met de mogelijkheden - --instemming te brengen Zonder eenlgen twijfel zal deze beperking onze nshouderij, die toen reeds zoo zwaar ge il was door de ongunstige prijsverhouding le laatste Jaren, nog weer nieuwe beproe- gen opleggen. Het Is evenwel gebleken, dat de blnnenlondsche markt tengevolge ROFFELRIJMEN. PC. Hooft" f Wat de golven niet vermochten, Wat de storm niet kreeg gedaan, Heeft één klein, onnoozel vonkje In één oogenblik bestaan: Onze „Hooft" ten pro'oi te geven Aan verwoesting, zoo finaal, Dat er. niets bleef dan een chaos, Een skelet van roestig staal Eens: de trots der Fransche bouwers, Middelpunt van wervenstrijd, Summum van verfijnde weelde Toppunt van kunstnijverheid Nu, na vijf, zes jaren varen: In één nacht totaal verwoest Tot een armelijk presentje Van den grootscheepschen oudroest. Jaren ingespannen arbeid, En miljoenen kostlijk geld, In één nacht verteerd, vernietigd Door ontzettend vuurgeweld Zeepaleis en technisch wonde", Trots der „seven-landsche" vloot, Zoo is onze „Hooft" gesneuveld Een te vroege, wreede dood (Nadruk verboden.) LEO LEI GEMENGD NIEUWS DE AANVARING OP DE NOORDZEE HOE DE REDDING IN ZIJN WERK GING De aanvaring tusschen de „Rozenburg" en de „Mount Helikon" geschiedde- 's nachts even na vijf uur. Er stond toen een flinke bries on een vrij hooge zee. De „Rozenburg" die 3300 ton meet, kwam van Rot'erdam en was bestemd voor Italië met een lading k-> len. De „Mount Helikon" volgde denzëTf- den koers als de ..Rozenburg" en voer ach ter het Hollandsche schip. Op een gegeven oogenblik blies de .„Mount Helikon" een sein aan de „Rozenburg" om over bakboord uit te wijken. De „Rozenburg" heeft toen nog achteruit geslagen, maar de aanvaring kon al niet meer worden voorkomen. Aan stuur boord werd het Nederlandsche schip mid scheeps geraakt De oorzaak van de aanvaring Is gelegen, volgens de N. R. C., in het feit dat bet Grieksche schip plotseling uit zijn roer is geloopen als gevolg van een defect aan de stuur-inrichting. Met een ontzettenden slag stootte de „Mount Helikon" op de „Rozen burg". Een groot gat werd in de „Rozen burg" gestooten, gedeeltelijk onder de wa terlijn. zoodat het water met hevigheid bin nenkwam. De machinekamer liep in kor ten tijd vol. Van andere zijde wordt gemeld, dat het defect aan de stuurinrichting van hot Griek sche stoomschip niets te maken heeft met de aanvaring en dat de schuld moet wor- den gezocht bij de „Rozenhurg". Elf leden van de bemanning waren direct na de botsing op de „Mount Helikon" over gesprongen. De „Rozenburg*, helde sterk naar stuurboord over en dreigde elk oogen blik te zinken. Direct werd de reddingboot aan de loefzijde gestreken, waarin de over gebleven 9 man van de equipage sprongen. De kapitein en de le stuurman bleven toen nog aan boord. De hoot met de 9 man werd na korten tiid opgenikt door het Amerikaansche s.s. „Black Heron". Gemakkelijk ging dit niet, maar na twee vergeefsche pogingen slaagde men er in de menschen op het Amerikaan- sche schip te krijgen, waar ze zeer vrien delijk werden ontvangen. Het Amerikaan sche schip^ bleef in de nabijheid van de „Rozenburg" en na epn poosje was het noo dig. dat de reddingboot van dc „Rozenburg" bemand werd met mannen van het Ameri kaansche schip om naar de „Rozenburg" te roeien voor het afhalervvnn den kapitein en den stuurman, omdat de toestand op de „Rozenburg" kritiek was geworden. Het Amerikaansche schip is tot daglicht in de nabijheid van de „Rozenburg" geble ven en toen met de 11 geredden naar de Engelsche kust gestoomd. Het verlaten van de „Rozenhurg" is zóó haastig geschied, dat niemand iets van zijn bezittingen heeft kunnen meenemen. Slechts de scheepspapieren zijn op de „Black He ron" overeehracht kunnen worden, toen de kanitein het zinkende schip moest verlaten. De kapitein en de bemanning, ook het gedeelte dat te Duinkerken aan wal is ge gaan, is Maandag weer aan boord van'de „Rozenburg" gegaan. De machinekamer staat vol water. Het ruim is in'act. Het schip heeft een spievor mig gat midscheeps, dat klein van boven en breed van onderen is. en van beneden de waterlijn tot de kink/den aan stuur boordzij loopt. Het sloependok en do ree ling zijn eveneens beschadigd ann mid- scheepsstuurboord. Er is een expertise voor zoover mogelijk gehou len. De bergers onder vinden eenige moeilijkheid bij het aanbren gen van een schild, doordat een plaat bin nenwaarts en een buitenwaarts uitsteekt Zij hopen met behulp van een onderwater laschtoestel vanavond het gat gedicht ie hebben. De lading bestaat uit ongeveer2700 ton kolen en cokes. Er is groote kans dat het schip naar Antwerpen voor reparatie gesleept zal worden, terzij er toestemming verkregen wordt buitenom naar Rotterdam te sleepen, of daartoe, zoo noodig, een ge deelte van de lading te lossen. Voornaamste Nieuws. (Rit 1) De Haagsche Gemeenteraad heeft het 955 woningen-plan goedgekeurd. (Bit 2) Frankrijks ontwapeningsplan gepubliceerd en te Genève met gemengde gevoelens ont vangen. Von Papen heeft, tot veler verrassing, ook de sociaal-democraten uitgenoodigd om te onderhandelen over een nationale concen tratie. De Krakatau werkt weer. Blz. 2 De brand van de P. C. Hooft is de groot ste, die ooit in de Amsterdamsche haven is voorgekomen. De oorzaak zou kortsluiting zijn. Waarvoor de P. C. Hooft verzekerd was. (blz. sy Overleden Is Ds. H. F. A. Foeken, predi kant der Ned. Herv. Gemeente te Wilp (G.)« Manifest van Anglo-Katholieke geestelijken (Blz. 8) Te Brunssum heeft bij een liefdesdrama een meisje haar verloofde neergeschoten en daarna zelfmoord gepleegd De dader van de roofoverval te Ressen is nog steeds voortvluchtig. AUTO-ONGELUKKEN Men meldt ons uit Bodegraven: Maandagmorgen had op den Rijksstraat» weg een ernstig ongeluk plaats. De land» meter B. uit Alphen a.d. R. was op 'n weg bezig met het doen van opmeleingen. Onver wachts steekt B. den weg over, niet erop let tende. dat vlak acher hem een luxe auto kwam rijden. B. werd tegvn den grond ge slingerd en liep ernstige verwondingen op aan het hoofd Door den direct ontboden geneesheer Dr. v. Beek werd het eerste ver band gelegd, waarna de man naar zijn wo ning te Alphen a. d. Rijn werd vervoerd Naar wij vernemen is de toestand van het slachtoffer niet zorgwekkend. Den chauf feur van de luxe auto treft geen schuld Men meldt ons uit Venlo: Op den Kaldenkirchenscheweg ontstond een botsing tusschen de luxe auto van den heer Verkuylen en de vrachtauto van de firma J. P. Janssen. De luxe wagen kwam hierbij zoodanig tegen de vrachtauto te recht, dat deze laatste omkantelde. De in zittenden van de beiche voertuigen, dc heeren Verkuylen en Hendrikx, beiden uit Venlo, werden tegen den grond geslingerd en be kwamen vrij ernstige snij- en schaafwonden aan hoofd, armen en beenen. Na verbonden te zijn konden zij huiswaarts keeren Da motor van de luxe auto werd gedeeltelijk ingedrukt Ook de vrachtauto kreeg veel schade. de Wo<D jng-ïveer lO.Qao personen hebben dezo i tel" becocht AUTOBUS IN DE FLANK AANGEREDEN VRIJWEL ALLE PASSAGIERS VERWOND Hedenochtend is op den Helderschen weg een autobus van den dienst Alkmaai^-Hel» der, welke om 8.20 uit Alkmaar was vertrok ken aangereden door een met grint beladen Fordwagen, bestuurd door J. G. S m 11 uit Alkmaar. Deze laatste was door het pas- seeren van eenige fietsers midden op den weg gekomen en zag zich toen plotseling voor een autobus geplaatst welke hij ten gevolge van den mist niet eerder had gezien. Hij had echter steeds signalen gegeven en zijn lichten laten branden. De bus werd het groote kracht in de flank aangereden, waardoor de linkerkant werd opengescheurd. Nagenoeg alle passagiers bekwamen letseL De chauffeur M. d e Waal bleef ongedeerd. Het ergst was er aan toe de 38-jarige W. A. Hölzel uit Alkmaar, die behalve een groote snij wonde aan het hoofd een zeer ernst ige fractuur aan het linkerbeen had opgcloo- pen. Mevrouw N. GoversNieuwland uit Oterleek had eveneens het linkerbeen gebro ken. Vermoedelijk heeft ook de 36-jarige E. Bekker—Kos uit Hoogwoud het linkerbeen gebroken. Verder waren lichtgewond de 64- jarige weduwe H. Klomp uit Heilo, de 53-j. koopman G. de Boer uit Alkmaar en de 26- jarige J. van Otten uit Alkmaar. De ernstig gewonden werden naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, evenals de overige. Enkele passagiers kwamen met den schrik vrij. De autobus was erg gehavend en vertoonde een chaos van glasscherven, houtsplinters en grint. De vrachtauto was eveneens dermate beschadigd, dat zij niet verder kon rijden. '(Ongecorrigeerd!).

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1