lUritwc Xrihsrlir lüeurmtl ASPIRIN Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken o! EERSTE BLAD. or't offer Land- cn Tuinbouw. BINNENLAND. Rheumatiek ABONNEMENT: wter kwartaal In .pielen en In plaat- pn wanr n ng-nitsrhnp gevestigd Is f 2.35 franco per post 2.35 portokoslpn. 'ei week 0.18 W'oor Iipi Buitenland bij wekelijk- Qrhe zending „<50 In dageujksche rending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling fn Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent O bndagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3813 MAANDAG 14 NOVEMBER 1932 ADVERTENt1EN Van 1 tot 6 regels. 1.1 Elke regel meer0.22VI Ir.gez. Mededeellngen van 1—5 regels m 2.30 Elke regel meer 0.<5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang iit nummer bestaat uit DRIE bladen 2 Er ligt een dagbladfoto voor ons, die g ns diep heeft ontroerd. Zij stelt voor de gemeentesecretarie sin Deesbach in Thüringen. Een ambte- aar zit aan een tafel bewijzen in te g1 uilen en te teekenen, waarop eenige 3 iannen en vrouwen begeerig staan te achten. 22 Het zijn ambtelijke vergunningen om g"1 mogen bedelen. 1 Men ziet onder de wachtenden een Z (jzigen, forschen werkman van middel- are leeftijd, een jongen met beschaafde elaatstrekken, nauwelijks de kinder- shoenen ontwassen, twee oude vrou- ren, wier gelaat gerimpeld is door de 1 ioeiten des levens, een vrouw met een ind op de armzjj allen vragen verlof tn te mogen bedelen. En zjj werden gisteren en zullen mor en gevolgd worden door honderd- en fiizendtallen anderen. Want in vele emeenten van Thüringen is vier vijfde I edeelte der bevolking werkloos, dus vergeleverd aan de genade, aan de armhartigheden der medemenschen. Te peilen noch te vermoeden is do llende, waarin millioenen zich in deze (jden bevinden. Volken vergaan van onger en gebrek. En toch is dat op zichzelf nog niet t et ergste. Dat is het verbijsterende van deze enarde dagen, dat er wel dag aan dag ju in dat dan in dat land groote rede neringen gehouden worden over «onomische en geestelijke ontreddering Ier wereld, maar dat niemand, hoe ?root en invloedrijk hij ook zij, het ver- ossende woord vermag te spreken. Zeker, men erkent het internationale [arakter van de crisis. Men geeft het 11 theorie althans Beaüpm nóg wel toe, at „de internationale gemeenschap Iechts een natuurlijke verlenging is an de nationale gemeenschap en van l huisgezin en dat het onmogelijk ii ich aan de dringende verplichtingen pgenover elk dezer natuurlijke gemeen- chappen te onttrekken." Maar dit te erkennen is niet genoeg. Sr moet rekening met deze waarheid fehouden worden in de practijk van het 'olks- en volkerenleven. De crisis zal niet worden opgelost öi ij zal internationaal worden overwon- len. Daarvoor is slechts één middel: de nacht der bedorven internationale poli- Jek, het is te zeggen de staatkunde van wraakgierigheid, wantrouwen en angst, iver de economie zal moeten worden 'ebroken en als leidend beginsel moet worden aanvaard, dat van verdraag- laamheid en verzoening, dat van het iffer. Laten wij het illustreeren met een »ncreet voorbeeld. Er zijn momenteel allerwegen op de wereld millioenen wien het aan de aller- loodzakelijkste voedingsmiddelen ont breekt. Anderzijds zijn er landen, waar hen het teveel van land-, tuinbouw- m veeteeltproducten wegens de lage jirijs vernietigt of aan bederf prijs geeft. Uit Amerika komen er berichten, lie melden dat in sommige staten de boeren het koren niet van 't land heb ben gehaald, maar verbrand omdat het £een waarde heeft." Zie, dat is de ergste ziekte der tfereld, dat voor haar alleen „waarde heeft", wat geld in 't laatje brengt, dat pr geen andere en hoogere waarden tneer bestaan dan geld en spelen. En liever dan het kostelijke koren en de voedzame boter, de malsche groenten en de blozende vruchten voor niets ter beschikking te stellen ten behoeve van üitgehongerde medemenschen in bin nen- en buitenland, vergrijpt men zich aan de kostelijke gaven Gods en vernie tigt ze, laat ze verrotten of verbranden. „Indien wij nog iets begrijpen, Schrijft de Brusselsche Standaard vol komen terecht van de taal van het gezond gezond verstand, dan zegt ze, dat het hoog tijd is, dat alle volkeren en regeeringen heel ivat offeren van zelf zucht en nationale ambities op het al taar der internationale verstandhouding en samenwerking." Metterdaad, onze wereld wordt niet ,gered öf zij zal worden gered door het offer, r ONGEPASTE PRAAT De redactie van „Volksonderwijs" had een buitenkansje. Zij ving een woord op van een nieuwen „burgervader" over de openbare school, dat zij in gouden letters, prachtig omlijst, stellig in haar bureau een plaats zal geven. Heel in 't Noorden van Noordbrabant, tegen de Betuwe aan, aldus begint het ro mantische verhaal in Volksonderwijs, ligt de kleine gemeente Veen. 'n Nieuwe, nog jonge burgemeester deed daar onlangs intrede en werd met hartelijke woorden wel kom geheeten. En in 's burgervaders ant woord inderdaad dit niet maar van een burgemeester, maar van een burger vader! kwam ten aanzien van het on derwijs in de gemeente een passage voor, welke aan de vergetelheid ontrukt moest worden. Wat zei dan deze burgervader? „Bij alle verbrokkeling en versnippe ring op velerlei terrein, hebben wij in onze gemeente nog ééne openbare school en het moge misschien een beetje vreemd klinken, wij voor ons zijn daar dankbaar voor en zien er een zegen in. Waarom toch moet reeds in het zoo voor allerlei indrukken ontvankelijke kinderhart ver deeldheid gekweekt worden? en zien wij bij die scholenbouw niet dikwerf aan de eene zijde ongeloof en bij de andere zijde farizeïsme, afwijkingen ter linker en ter rechterhand, om maar niet te spreken van de op dit terrein millioenen verslin dende wetgeving, waarin de naam „hij zonder" rekbaar is van Rome tot Moscon. Nog kort geleden lazen wij in de nieuws bladen van een gemeente met 8000 inwo- ngfs, waar de 13e school werd geopend. Wij denken aan een huishouden, elk kind zijn zin maar moet hebben, en vader en moeder alleen maar te zorgen hebben, dat er betaald wordt. En daarom: als wij dan hier één school hebben, zoo roepen wij van nu aan uw medehulp in met deze woorden: laat die ééne openbare school hoog houden en zoo goed mogelijk maken, opdat er geen plaats zij voor bijzondere schooltjes, en niet een taktiek volgen om de openbare school zoo slecht mogelijk te maken en dan gebouwen van eigen heiligheid op te trekken. Wij veroordeelen hiermede niet elke bijzondere school, maar voor ons is de bijzondere school een noodstation, geen eindstation." Aldus de nieuwe burgervader 'van het gelukkig maar 999 zielen tellende Veen. De kranten verhalen de laatste dagen al lerlei leelijke dingen van sommige burge meesters en al durven wij voor de waarheid van al die berichten niet instaan, er zal wel hier en daar een vreemd en ongemakkelijk heerschap op een burgemeestersstoel terecht zijn gekomen; zoodat er van vaderlij k- eid in het optreden niets blijkt Maar de nieuwe burgemeester van Veen bewees reeds bij zijn entree, dat hij niet ge schikt is als burgervader. Immers, van iemand, die misschien een bolleboos gewor den is in de gemeente-administratie, mocht men althans een beetje meer kennis van is schoolwezen veronderstellen. Doch over de ongepaste praat, welke hier een welkomstwoord moest zijn, valt zelfs niet te debatteeren: verdeeldheid kweeken in het kinderhart; ongeloof en farizeïsme; millioenen verslindende wetgeving; de ééne openbare school hooghouden; geen gebou wen van eigen heiligheid; zooveel exclama ties, zooveel onjuistheden, onbehoorlijkheden en ongepastheden, tegenover den Minister, die hem ter benoeming helaas, bij vergis sing voordroeg; en tegenover het bizon der onderwijs. Het wordt tijd, dat er een bizondere school komt in Veen, om dezen duizendsten inwo ner te leeren, dat het een burger vader niet past verdeeldheid te zaaien onder de burgerij; anderen uit te maken voor fari- zeërs; de bizondere school niet lager te stel len dan de openbare; maar dat het zijn plicht is om de geen millioenen verslinden de wetgeving na te leven met de onpartijdig heid, welke van een burgemeester gevraagd en verwacht mag worden. Men zou wenschen raadslid te zijn in zoo'n gemeente! Dr. H. Co lijn, zal bij die gelegenheid de gedachtenisrede uitspreken, terwijl mede werking zai worden verleend door het Con certgebouworkest, wellicht ook door hel Toonkunstkoor, onder leiding van Dr. Wil lem Mengelberg. Verder zal het Comité in staat zijn plaat in kleurendruk (het portret van den Prins naar de schilderij van Key, dat zicli in het Mauritshuis bevindt) het licht te doen zien, waarvan vier A vijf honderd dui zend exemplaren onder de schooljeugd, ook in Oost- en West-Indië, zullen worden ver spreid. Met den finantieelen steun van het Comité zullen voorts de volgende publicaties het licht zien: Onuitgegeven brieven van den Prins, loopend tot het jaar 1561, welke uil- gave wordt verzorgd door dr. N. Japiksc, Directeur van het Koninklijk Huisarchief; een biographie van de hand van prof. dr. A. A. van Schelven; een officieel Gedenk boek, waarin verschillende artikelen vai historici zullen worden opgenomen en mot goedvinden van H. M. de Koningin een aantal zich in het huisarchief bevindende documenten zullen worden gereproduceerd. Onder de bijdragen zal zich ook een door den heer H. J. P. van Alfen bewerkte chro nologische staat bevinden van alle data, die in het leven van den Prins van belang zijn. Eindelijk zal onder auspiciën van het Comité nog een jubileumsmedaille worden geslagen door de Koninklijke Begeer en zal een jongensboek „het leven van Prins Willem van Oranje" verschijnen van hand van den heer J. Stamperius. DE AFGEBROKEN HERVORMINGS UITZENDING DE OPGELEGDE STRAP INGETROKKEN. In de „Omroepgids", het orgaan der N. R. V.", wordt medegedeeld, dat thans is afgekomen de beslissing van den Minis ter van Waterstaat inzake de afbreking van de Hervormings-herdenking op 31 Oct. van het vorig jaar. Zooals bekend, werd de N. C. R. V. wegens die uitzending door de Algemeen Program- Commissie voor den tijd van zes weken (drie maal) uitgesloten van de verzorging in het algemeen programma. De Minis'er geeft geen beslissing over de vraAg, of de Commissie volgens de desbe treffende bepalingen het recht had de uit zending af te breken. De Minister keurt af dat met de uitzending een aanvang werd gemaakt, doch zal zich, gezien de omstan digheden, van het opleggen van sancties onthouden, zoodat de opgelegde „straf* is ingetrokken. Ten slotte oordeelt de Minister dat een Hervormingsherdenking als zooda nig niet valt buiten het kader van het al gemeen programma. MUTATIES BIJ DE ARBEIDSINSPECTIE Bij Kon. besluit is aan den heer G C. A. Last te 's-Gravenhage, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend als hoofdinspecteur van den Arbeid, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. De hoofdinspecteur van den Arbeid G. W. J. van Sierenberg de Boer is met ingang van 1 Januari a.s. werkzaam gesteld aan het tiende district der Arbeidsinspectie, met behoud van de gemeente Den Haag als zijn standplaats, en aangewezen als hoofd van, den dienst van den Arbeid in dat district. ERNSTIGE AANVARING OP DE NOORDZEE UIT DE ANTI-REV. PARTIJ VERBAND VAN A.R.P.C. Levendige actie In de laatste weken openbaart zich een levendige actie op het terrein onzer organi satie. Nieuwe propagandaclubs werden reeds gesticht te Hoek van Holland, Nieuwendam, Amstelveen. Utrecht, Daarlerveen, Leeuwar den, 's Grevelsduin en Vrijhoeve-Capelle, Roodeschool. Herleefd zijn de clubs te Baarn, Bodegra ven en Nieuwendijk N.B. Plannen tot oprichting bestaan te Alblas- serdam, Barendrecht, Breukelen, Amster dam V. Rotterdam II, Rotterdam-Charlois, Vlaardinger-Ambacht, Den Helder, Voor schoten. Kloosterburen en Sellingen, PRINS WILLEMS VIERDE EEUWFEEST WAT OP HET PROGRAM STAAT 1 Ofschoon in verband met de tijdsomstan digheden door de Commissie voor de vie ring van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranjie geen beroep werd gedaan op de vrijgevigheid van het Ncderlandsche volk, is de belangstelling in deze herdenking toch zoo groot gebleken, dat de spontaan ingekomen giften uit Nederland, Oost- en West-Indië en van en kele landgenooten in het buitenland hei Comité in staat stellen een groot gedeelte an zijn programma uit te voeren, zij het op eel bescheidener schaal dan oorspronke lijk in hot voornemen lag en zonder eenig feestbetoon. Zoo zullen drie wellicht vier ge brandschilderde ramen in het Koor van de Nieuwe Kerk te Delft kunnen worden aan gebracht. De uitvoering van dit werk staal onder de leiding van den kunstschilder W. A. van Konijnenburg en geschiedt door de hreren Jaap Gidding en George Rueter. De officicele herdenkingsplechigheid zal plaats hebben op den geboortedatum van den Prins, 2-i April 1933, in het Concertge bouw te Amsterdam. De Minister van Staat, INVOER VAN GERST EN ZEMELEN In Frankrijk Naar de afd. Handel en Ntlverheid meldt. 1.- In het Journal Offlclel van 8 November J.L een kennisgeving verschenen, volgena welke aan vragen om Invoervergunningen voor gerat en zemelen gedurende het eerste kwartaal van '33 vóór 1 December 1932 ln het bezit moeten zlln van het Comité des Importations, rüDe(zle>' door de Pransche de Bourgogne, Pa- worden Ingediend BESCHERMING VAN PLANTEN ilster van Economische zaken heeft be- le. de lijst ten schadelijke dieren, luidt als volgt: plantenziekten en voor plan- _.iren, luidt als volgt: .rdappelwratziekte (Chrysophlyctls en- doblotica). kersen vlieg (Rhagoletls Cerasl), ->-• (Leptlnotarsa decemllneata) i Coloradokeve VOORSCHOT AAN SUIKERBIETENVERBOUWERS Op de vragen van den heer Braat omtreir lespoedlglng van de garantle-ultkeerlngen aar heeft de Minis- bouwers van suikerbiet rantle tot een maximum van Rökswege zal word behoev •n oogst-1932 een ga- van f 8.25 per 1000 kg. ■ekt irborgen tkeerin- ischlkbare bedrag. Dezer d e voorschotten beschlkb: rwiJl begin December eer .1 worden uitgekeerd. In L_ ilgend jaar zal de eindafrekening kunnen •aM hebben. tweede HET NED. S.S. ..ROZENBURG" GERAMD DE BEMANNING GEBED Men meldt ons uit Vlissingen: In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op dè Noordzee bij den Noordhinder een zeer ernstige aanvaring plaats gehad tusschen het uitgaande Nederlandsche stoom schip „Rozenburg" van de Halcyonlijn, dat op weg was van Rotterdam naar Ancona met een lading steenkolen en het Panamee- sche stoomschip „Mount Helykon", dat van Rotterdam was vertrokken met bestemming voor Buenos Aires. „De „Rozenburg" werd door tot nu toe onopgehelderde oorzaak in de flank door laatstgenoemd schip aange varen. Er ontstond een gat onder de waterlijn, waardoor de machinekamer en de stook plaats onmiddellijk vol water liepen. Het ongeval geschiedde te ongeveer half één. De toestand liet zich aan boord van de „Rozen- buig" ernstig aanzien, waarop de beman ning, bestaande uit 22 koppen, uitgezonderd de kapitein en de eerste stuurman, het schip verliet Ell man werden aan boord genomen van de „Mount Helykon", die slechts geringe schade had opgeloopen en de reis kon voort zetten. Laatstgenoemd schip heeft de elf personen in Duinkerken aan land gezet. De rest van de bemanning is opgenomen aan boord van het passeerende Amerikaansche s.s. „Black Heron". Dit heeft getracht de ge redde schepelingen te Dover aan land te zetten, hetgeen echter, door den hevigen Oos- tenstorm, niet mogelijk bleek. De beman ning van de „Rozenburg" is toen overgegaan aan boord van een ander Amerikaansch s.s. de „City of Alton", dat op weg was naar Vlissingen, waar 't Zondagavond omstreeks 11 uur werd verwacht. Elf geredden te Vlissingen. Op de noodseinen zijn onmiddellijk ter assistentie uitgevaren de Duitsche sleepboot „Heros" en de Belgische sleepboot „Goliath" Deze hebben, op de plaats van het ongeval aangekomen, dadelijk vastgemaakt en zijn met de „Rozenburg" op sleeptouw terugge- stoomd naar Vlissingen, waar de sleep om tien uur werd verwacht. Tot half zeven in den morgen zijn de kapitein en de eerste stuurman aan boord van do "Rozenburg" gebleven. Daar de toestand van het schip hoe langer hoe gevaarlijker werd hebben zij zich aan boord van een der beide sleepboo- ten begeven. Het gevaar voor zinken is zeer groot. In den nacht om 1 uur is het Amerikaan sche s.s. „Black Gull" met 11 opvarenden an de „Rozenburg" te Vlissingen aangeko men. Na de schipbreukelingen aan land te hebben gebracht is het schip doorgevaren naar Antwerpen. De opvarenden van de „Rozenburg", die dus niet aan boord van de „City of Alton" waren genomen, zijn vo< ioopig bij de loodsenwacht ondergebracht Men verwachtte het s.s. „Rozenburg" zelf niet in Vlissingen vóór Maandagmorgen om streeks 6 uur. Men meldt ons uit Vlissingen: Het s.s. Rozenburg is door de sleepbooten drijvende gehouden en binnengesleept. Het passeerde tegen 9 uur hedenochtend Vlis singen. Het vaartuig zal nabij Rammekens op een bank worden gezet ERNSTIG AUTO-ONGELUK ONDER EDE Zondagavond omstreeks zeven uur heeft te Ede een ernstig ongeluk plaats gehad. Een auto, waarin zes jongelui uit Lunteren waren gezeten, is in volle vaart tegen de gesloten boomen van de spoorwegovergang van den locaalspoorweg BarneveldEde opgereden, juist op het oogenhlik, dat uit de richMng Barneveld een locaal-trein na derde. Het ongeluk geschiedde, doordat de bestuurder vermoedeliik niet op de neerge laten spoorboomen had gelet De wagen kwam op de rails tot stilstand en werd een oogenhlik later door den trein gegrepen en een eind meegesleurd. Door de botsing vloog de au'o in brand, terwijl de verbrijzelde spoorboom een der coupé's van den trein binnendrong. Door de brandende uitstroo- mende benzine ontstond voorts een begin van brand in een der wagens. Twee der in zittenden van de auto werden ernstig ge wond. Het waren de heeren H. van Wier- men. wiens been verbrijzeld werd en die inwendige kneuzingen opliep en de heer R. van Laar. die een gecompliceerde armbreuk hekwam. Beide personpn waren, evenals de anderen, afkomstig uit Lnn'eren. Zij zijn per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Arnhem vervoerd. De bestuurder van d* auto de heer G. C. Leijenhorst. hekwam vrij ernstige brand- en schaafwonden, terwijl de drie overigen eveneens brand- en schaaf wonden bekwamen, evenwel van minder ernstigen aard. De laatste vier gewonden konden evenwel huiswaarts keeren. Een passagier kreeg lichte verwondingen door den binnendrineenden spoorboom. De trein had geniimen tijd vertraging. Op last van de justitie is het rijtuig, dat door den spoorhoom is beschadigd, in beslag geno men en van den trein gehaakt. De auto is totaal verhrand. De brandweer van Ede verleende assistentie en heeft het brandende vehikel gebluscht. Een der slachtoffers overleden. Men meldt ons vanmorgen nog uit Lun teren: Omtrent het ernstig auto-ongeluk onder E'ie. waarbij een auto met 7es ioneelui dnor den locaaltrein uit de richting Rameveld on de spoorweg-overeang Rameveld - Ede werd gcerenen. kan na^cr worden gemeld, dat de 17-jnrice H. v .Wiermen u>t Lunteren aan de gevolgen van zijn wonden <n hel D:a- -Ziekenhuis ia Arnhem ir e-v/n-ieden BRAND IN DE „P. C. HOOFT" SCHIP IN LICHTER LAAIE Men meldt ons uit Amsterdam: Hedennacht om ongeveer half één is brand uitgebroken aan boord van het motorschip „P. C Hooft" van de Stoomvaart Maatschap pij Nederland, liggende aan de Sumatrakade Het eerst werd liet vuur gezien aan het sloe- pendek. Aangewakkerd door den feilen wind joegen de vlammen in minder dan geen tij 1 naar een der dekken. Onmiddellijk werd de brandweer gealar meerd. Bij haar komst werd zij evenwel ge- waaischuwd, dat zij voorzichtig moest zijn met aan boord gaan, omdat het schip nog gedeeltelijk onder blauwgas zat Heden was u.l. de Geneeskundige Dienst den geheelen dag bezig geweest het schip te ontratten. Het vuur kon zoodoende alleen worden be streden van buitenaf en van het bovenste dek. Hoog schoten de reuzenvlammen boven het hoogliggende schip uit. Door de eerste en tweede klasse-hutten loeide spoedig een vuurzee. Men deelde ons mede, dat daar het vuur moest zijn ontstaan. Om half twee stond ook het middenschip in lichterlaaie. Met brullend geweld sloegen de woeste vlam men dieigend naar de hooge kranen, die langs de kade staan. Een van de stuurkooien viel brandend neer met een hevigen slag. De brandweer werpt geweldige hoeveel heden water in de ontzaglijke vuurzee, evenwel, voorloopig zonder eenige uitwer king. Voortdurend neemt het vuur in hevifg- beid toe. De oliebankers in vlammen. Tegen tweo uur schenen de oliebunkers vuur te hebben gevat. Deze bunkers bevat ten ongeveer 1000 ton stookolie. Een kwar tier later had het vuur het achterdek reeds bereikt Om kwart voor drie stond het midden schip nog steeds in lichterlaaie. Geweldigs hoeveelheden water werden aan de land- en waterzijde door het waterkanon van de J. v. d. Heyden en de Jason in het vuur ge slingerd, met het gevolg, dat de vlammen minder fel uitsloegen over de bovendekken. iDuendig woedde het vuur echter met on verminderde kracht voort en vrat zich lang zaam maar gestadig voort naar het achter schip. Van tijd tot tijd weerklonk een doffe knal, waarschijnlijk door het springen van kocflzuurflesschen of flespchen samengeperste lucht Een enkel oogenhlik heeft men nog, ln overleg met den op het terrein verschenen directeur van de Maatschappij Nederland, den heer Delprat, overwogen het schip van den wal te verhalen, doch aangezien dit on geveer een half uur in beslag zou nemen en men gedurende dien tijd geen water in de vlammen kon werpen, zoodat het vuur in dien tijd ongestoord verder kon ontwikkelen, heeft men dit voornemen weer laten varen. Met inspanning van alle krachten bestrijdt j brandweer het vuur. Het aantal slangen, dat uitgelegd is, is niet te tellen. De P. G Hooft is in 1926 gebouwd te St. Nazaire en meet ongeveer 15000 ton. Het schip is twee jaar geleden te Rotterdam van een anderen voorsteven voorzien teneinde 't sneller te doen varen. De vorige week was de P. C. Hooft uit Batavia binnen gekomen. Het zou den 23sten November weer naar Batavia vertrekken. De brand dnart nog eenige dagen. Tegen vier uur werd besloten de P. G Hooft naar Schellingwoude te sleepen, om bet daar te laten uitbranden. Vermoedelijk zal de brand nog twee dagen duren. Te half zes vanmorgen loeiden de vlam men aangewakkerd door de stevige bries, nog aan alle kanten van het schip. De vrees, dat de olietanks zouden worden aangetast en dat daardoor de brandende olie zich over het water zou verspreiden, werd gelukkig niet venvezenlckt. Omtrent deze brand wordt nader gemeld, det het 6Chip vanmiddag om 12 uur nog steeds brandde. De directie van de Stoomv. Mij „Nederland'' beschouwt het sohip dam ook als verloren. De oorzaak vam den brand is onbekend. Naar de directie ons meedeelt zoo epoediig mogelijk in de dagbladen worden bekend gemaakt of en zoo ja op welke wijze in de afvaart yam de P C Hooft 3 Nov. as. zal worden voorzien, waar van aan passagiers en agenten nog afzon derlijk mededeeling zal worden gedaan. Het schip was voor ruim iy2 millioen gulden verzekerd, waarvan 80 bij Engeleche en Nederlandsche assuradeuren en 20 voor eigen risico. Voornaamste Nieuws. In de Amsterdamsche haven is vannacht brand uitgebroken aan boord van het motor schip P. C. Hooft Te Genève is de rust weergekeerd. De aan de N. G R. V. opgelegde straf voor de verboden uitzending op Hervormingsdag 1931 is ingetrokken. Overleden Is Ds. H. Kalter emeritus-pre dikant der Geref. Kerk te Wilsum (Ben- theim). De Ver. Staten en de Gouden Standaard. Tot nadere aankondiging worden Noorsche Fondsen niet meer tot de noteering in de prijscourant toegelaten. Verschenen ïs het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Waterstaat. Bij een ernstige brand te Vlissingen zijn vier winkelhuizen totaal uitgebrand. Te Amsterdam is door insluiping diefstal gepleegd in een bank van leening, waarbij een aanzienlijke buit Is meegenomen. Bil alleen Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-band- buisjes van 20 tabletten nu fL —.70 en oranjezzkjes van 2 tabletten fL —.10. MAMMIE IS BOOS OMDAT DE PRESIDENT NIET AAN TAFEL KWAM Een aardige anecdote lees ik daar in „De Tijd" van een van Amerika's beroemdste pre sidenten, Abram Lincoln. „Deze vastberaden strijder uit den Amerikaanschen burgeroor- log, was steeds een liefdevol en toegevend vader. Eens midden in een belangrijke ka binetszitting kwam plotseling de kleine Tad het vergadervertrek binnenstormen. Nog vór een bode het kereltje had kunnen grijpen had het de reden van zijn komst al voor allen kenbaar gemaakt: „Mammie is wdt boos. dat u nog altijd niet bent komen eten!" Waarop Lincoln plechtstatig uit zijn voor- zitersgestoelte verrees en zich op afgemeten toon tot den ministerraad wendend, op merkte: „Mijne heeren, u hebt zooeven bij mondé van dezen jongeman kennis kunnen nemen van de politieke wolken, die in mijn eetka mer dreigen te ontstaan. In het belang van den huiselijken vrede zou ik u daarom wil len voorstellen, de beraadslagingen gedu rende een uur te schorsen." Waartoe met algemeene stemmen werd besloten." Toen ik dit las, dacht ik aan een ander anecdotisch verhaal, doch van jongeren da tum en voor de waarheid waarvan ik vol komen insta. Van een nu overleden minister kon !a menig opzicht hetzelfde gezegd worden als van Lincoln; niet alleen in zijn politieke !e- ^en; maar ook in zijn huisgezin. Men be hoefde er slechts kort te vertoeven om tot de overtuiging te komen, dat daar een sfeer van liefde en eensgezindheid heerschte. Maar deze minister, bijna groot in alles, had ook een groot gebrek: hij werkte zeer lang op zijn departement en daardoor werd de huisorde wel eens verstoord, 's Middags om zes uur naar huis gaan; dat gebeurde bijna nooit. Het werd vaak zeven uur. En wanneer men in een groot gezin dan op va der wacht, nu. dan geeft dat narigheid. Ik zwijg er maar over: zulke dingen laten zich meer gevoelen dan beschrijven. Begrijpelijk is. dat op zulke dagen de tele foon nog al eens ging van de huiskamer naar het ministersbureau. Maar eens gebeurde er een ongeluk De telefoonjuffrouw de automatische be diening was er nog niet vers'ond het nummer verkeerd en gaf een verkeerd* aan sluiting. En eer dat de opgeroepene. die rustig bij vrouw en kinderen aan tafel zat en dus moeilijk door de telefoon als „man" aangesproken kon worden, op de vergissing kon wijzen, kreeg hij een uitbrander van de ministersvrouw over zijn lang wegblijven en over de ontevredenheid van kinderen en keukenmeid, die raak was. t Was wel toevallig, dat de aangespro kene vrij goed met de situatie op de hoogte was en levenswijsheid genoeg bezat, om te begrijpen, dat er nog iets anders gaat ko ken dan de soep. als het elke dag maar weer hetzelfde is met zoo'n laatkomer van een minister. Hij maakte zoo goed mogelijk een eind aan het gesprek en beloofde onder danig onmiddellijk thuis ie komen Over de rest hang ik maar een sluier; al leen mag ik besluiten met de mededeeling, dat er 's avonds aan de ministerstafel in de huiskamer dan braaf gelachen is E» de Kamerbe./aarder en boden hoopten," dat mevrouw elke da; opbelde. Och, vrouwen zijn vergevensgezind tegen over schuldbewuste mannen

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1