ZATERDAG 12 NOVEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND DE WEG NAAR GENEVE Nu in do Vereenigde Staten de beslissing is gevallen en aldaar binnenkort, naar alle waarschijnlijkheid een internationale poli tiek zal worden gevoerd, due meer op sa menwerking met Europa is ingesteld, wordt in de Staten, die onmetelijke oorlogsschul den aan Amerika hebben te betalen, de hoop levendiger, dat er een kwijtschelding oi al thans belangrijke vermindering van de schulden voor de deur staat. Echter is men er wel unaniem van over tuigd, dat ook de regeering van Roosevelt zich houden zal aan het door Hoovei gegeven parool, dat Europa eerst maar loonen moet, dat het ontwapenen wil. De Amerikanen willen hun goeue geld niet smijten in den geopenden muil van Europeeschon oorlogsmoloch. Terwijl Engeland en Frankrijk op het oogenblik met Washington aan het praten zijn over verlenging van het lloovcrmorato rium, tooncn ze beidie dan ook zeer tereent meer dan gewone belangstelling voor de oplossing van het ontwapenings-probleem, waarvan, zooals men weet, thans de voor naamste knoop zit in de Duitsche weigering om verder aan de besprekingen deel te ne men vóór de gelijkgerechtigdheid Duitschland is erkend, d.w.z. vóór arL V het Vredesverdrag van Versailles, dat de eenzijdige ontwapening van Duitschland voorschrijft, is vervahgen door een nieuwe conventie. In vrijwel de geheele wereld is, nadat deze Duitsche eisch op den voorgrond was gekomen, de billijkheid van dien eisch er kend. Zelfs Frankrijk, dat aanvankelijk zeer tegenspartelde, begint zich naar dien eisch te richten. Het jongste ontwapeningsplan,, dat te Parijs is uitgebroed stuurt aan op unificatie van de militaire stelsels door in voering van railitielegers met defensief ka rakter en „an höclister Stelle" te Berlijn heeft men al gezegd, dat over dat plan te praten viel. Thans heeft ook den Engelsche ministet van buitenlandsclie zaken Sir John Simon een belangrijke verklaring afgelegd, die Duitschland niet anders dan met voldoening vernomen kan zijn. Namens de Britsche re geering heeft Simon allereerst de billijkheid van het verlangen van Duitschland onom wonden erkend. Artikel V van Versailles moet vervangen worden door een ontwa peningsconventie van alle betrokkenen Daar moet Duitschland natuurlijk over mee praten en dus moot het weer naar Genève terugkeeren. De Engelsche regeering zou echter, teneinde een sfeer van vertrouwen te scheppen, van tevoren een plechtige ver klaring van alle Europeesche mogendheden verlangen, dat men tot het beslechten van geschillen zijn toevlucht niet zal nemen tot wapengeweld: een regionale herhaling dus van het Kellogg-pact. Men moet aaneanen, dat Sir John Simon hiermee slechts een onderdeel van die be sluiten, waartoe het Engelsche Kabinet ten aanzien van het ontwapeningsstuk is geko men, heeft openbaar gemaakt Maar dit on derdeel is van groot belang omdat het voor Duitschland den weg naar Genève nog weer verdor effent Met belangstelling wachten we nu wat het Duitsche antwoord zal zijn. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND OPDRACHT OM MET PARTIJEN TE ONDERHANDELEN DE ONTWAPENING HET FRANSCHE PLAN Het Fransche ontwapenlngsplan zal Maan dag of Dinsdag door den ministerraad in zijn definitieve redactie goedgekeurd worden en in het midden of tegen het einde der vol gende week naar Genève, Rome, Londen en Berlijn worden gezonden. HET ENGELSCHE VOORSTEL De Engelsche mipister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, zal waarschijnlijk Zondag of Maandag in Genève aankomen, om in een der volgende zittingen van het bureau der ontwapeningsconferentie het woord te voeren over de Engelsche vooretel len inzake de gelijkberechtiging. De redevoering van Simon in het Engel- eche Lagerhuis heeft in polüieke kringen te Parijs een zeer gunstig onthaal gevonden. Verschillende bladen wijzen erop. dat zijn uiteenzettingen een voortreffelijken inzet vormen voor de a.s. onderhandelingen te Genève. Tevens wordt erop gewezen, dat men Duitschland geen beperkingen zou kunnen opleggen bij de toepassing van zekere wa pen categorieën, wanneer men dit land -rechtsgelijkheid zou toekennen. HET VERBOD VAN GIFGASSEN In de zitting van het bureau der Ontwa peningsconferentie zijn Vrijdag de tot nu toe zonder resultaat gebleven besprekingen over het rapport van den Italiaan Pilotti verder voortgezet op het punt dat betrekking heeft op de sanctiemaatregelen in geval van de toepassing van chemische en gaswapenen. De woordvoerder der kleinere staten, de ver tegenwoordiger van Zweden, eischte scherpe maatregelen tegen iedere toepassing van deze wapenen. Na langdurige debatten werd een com missie gevormd, bestaande uit de vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk, Italië, Zweden, Spanje en Oostenrijk. Deze com missie zal thans een nieuw voorstel uit werken. DE VERLENGING VAN HET HOOVER-MORATORIUM BESPREKINGEN TE LONDEN. Naar te Londen verklaard wordt, ls in Britsche kringen niet officieel bekend, of de regeeringen van Italië, Frankrijk en Bel gië voornemens zijn nota's naar Washing ton te zenden. Sir John Simon heeft aan de gezanten der genoemden landen den inhoud der Engel sche nota aan de Ver. Staten over deschul- denkwestie meegedeeld. Hoover's houding Eenig uitstel van de betaling der geallieer de corlogssc.hulden, dat is alles wat door de nieuwe onderhandelingen, die ingeluid zijn met de Britsche nota, kan verkregen wor den, aldus de correspondent van de Evening Post te Washington. Hoover zal ongetwijfeld Roosevelt consulteeren, wiens houding nog niet duidelijk is. Het schijnt, dut de beta ling der oorlogsschulden ondergeschikt ge maakt zal worden aan de herziening van de douanetarieven. Men verwacht, dat Hoover een verlenging van zijn moratorium zal aan bevelen en de benoeming van een commis sie voor de schulden, Indien de democraten er in toestemmen, dat de definitieve rege ling eon de nieuwe regeering wordt over gelaten. De wegen waarlangs de binnenlandschi politiek in Duitschland zal gaan na di jongste uitspraak der kiezers, zijn door de zittende regeering thans uitgestippeld. Het kabinet-von Papen is in zijn zit ting van Woensdag tot de eenstemmige op vatting gekomen, dat alles In het werk mooi worden gesteld om een nationale concen tratie lot stand te brengen. Het stond daarmee nog niet vast, dat de Rijkspresident Von Hindenburg er ook zoo over dacht, hoewel dit wel waarschijnlijk mocht heeten. Thans s'aat echter vast. na een bezoek dat Von Papen bij don Pre dent heeft gebracht, dat deze heeft verklaard vast te houden aan de gedachte van een na'ionale concentratie zooals die ten gron 1 slag lag aan de vorming van de huidige re geering. Daarom heeft hij den Rijkskanse lier opdracht gegeven bij de besprekingen met de leiders der partijen, die daarvoor in aanmerking komen, te onderzoeken of en zoo ja. hoever zij van zins zijn de regee- ring bij de tenuitvoerlegging van het begon nen politieke en economische programma te ondersteunen. Het zal wel de mooite waard zijn, dm onderzoek in te stellen, doch van tevoren staat al vest, dot het centrum en de Hil- lerianen, wanneer ze voor het regeorings- nrogram te vinden zijn, het aftreden van Von Papen zelf zullen eischen. De derde factor in dat spel. de Duitsch-natinnalen, zullen daaraan wel niet zoo grif willen mee doen, zoodat het nog wel eenigen tijd zal duren dn' Von Papen de lakens in Duitsch land uitdeelt De andere groote actueele kwestie is die van de positie der Pruisische regeering. Ook hiervoor is de nieuwe modus van be handeling vastgesteld: Rijkskanselier Von Papen heeft zich voor persoonlijke bespro kingen met minister-president Von Bmun beschikbaar gesteld, zulks naar aanleiding van de klacht, die Von Braun aan den Rijkspresident had gericht De onderhandelingen van Von Papen met de partijleiders. Rijkskanselier Von Papen zal waarschijn lijk nog vóór zijn reis naar Dresden, waar heen hij Maandag a.s. zal vertrekken, be sprekingen voeren met de partijleiders Vóór hij naar Zuid-Dui'schland gaat, zal de Rijskanselier naar Berlijn terugkeeren om de onderhandelingen voort te zetten. De communisten eischen de bijeen roeping van den Pruisischen Land- De Communistische fractie heeft thans bij het presidium van den Prui«i"chen Land dag 'n voorstel ingediend, strekkende tot de L.jeenroeping van den Landdag tegen Maan- ag 14 November a.s. Het Christelijk Vakverbond Het Verbond van Chr. Vakvereenigingen publiceert een oproep waarin zij zich tot den Rijkspresident wendt om de rechtsze kerheid te herstellen en de regeering zal laten aftreden ten gunste van een grondwet telijke en uit het volk voortkomende regce- ring. Zitting van den Rijksraad In den Rijksraad, die voor het eerst sinds langen tijd te Berlijn bijeen is, heeft Dr. Brecht namens de Pruisische regeering ver klaard. dat de Rijksregeering zich niet aan de uitspraak van het Staa'sgerechtshof in zake de Pruisische kwestie houdt en het de Pruisische staatsregeering onmogelijk maakt in functie te treden en dat deze regee ring daarom den dringenden eisch tot dn Rijksregeering richt de ongemotiveerde bij zondere maatregelen in Pruisen in te trek ken. De Rijksminister Von Gavl antwoordde, dat deze zaak niet in den Rijksraad thuls- hphoort, wijl ze een kwestie tusschen het Rijk en Pruisen afzonderlijk is. WAPENSTILSTANDSDAG President Lebrun heeft gisteren de plech tigheid bij het graf van den onbekenden soldaat aan de Are de Triomphe te Parijs bijgewoond. Er was een geweldige menigte opgekomen om aan de plechtigheid deel te nemen. In Engeland werd de wapenstilstand her dacht niet een reeks indrukwekkende plech tigheden bij de Cenotaaf.en andere oorlogs monumenten en in de kathedralen, kerken en stra'en van het geheele land. De gebruikelijke twee minuten stilte werd overal in acht genomen. De koning en andere leden der koninklij- famllie, Mac Donald en de overige ministers namen aan de plechtigheden bij den Ceno taaf deel en legden kransen aan den voet van het monument neer in het hijzijn van een ontzaglijke menigte. Ernstige onlusten In Dublin Donderdagavond laat hebben zich te Du blin vreeselijke tooneelen afgespeeld. Een menigte jongelieden trok in optocht door de straten, rukte van de voorbijgangers de z.g. „poppies" (wapenstilstandsbloemen in den i van wilde papavers) af en hield de trams en au'obussen op. Deze demonstratie volgde op een meeting tegen den wapenstil standsdag. Een vijandige menigte verzamelde zich voor een winkel waar „poppies" te koop la gen en verbrijzelde de winkel ruiten. De bur genvacht zag zicih genoodzaakt ©en charge uit te voeren. Een jongmensch werd ernstig gewond. Te middernacht weerklonken van tijd tot tijd nog uitroepen als „Leve de republiek" en ,Weg met het rijk". De politie had de handen vol om de orde te handhaven. Generaal Mulcadliy een van de voornaam ste aanhangers van Cosgrave, heeft in de Dail Eireann krachtig geprotesteerd tegen de bedreigingen, die volgens hem geuit zijn om hem en zijn collega's te vermoorden als zij meeningen uitten in strijd met de politiek der regeering. Ik zou willen weten zei hij, welke macht de (minister-)president bezit om daaraan het hoofd te bieden. In zijn an'woord zei De Valera: Ik geef toe. dat er een zware verantwoordelijkheid rust op de regeering en als Mulcahy mij speciaal op het oog heeft op mijzelf. NA DE ONLUSTEN TE GENEVE STAKING TEN TEEKEN VAN ROUW De bond van vakvereenigingen te Genèv. heeft gisteravond besloten, met 87 togen 58 s emmen voor heden, den dag, waarop de slachtoffers van Woensdag zullen begraven worden, de algemoone werkstaking af te kondigen. De duur der staking is echter uitdrukkelijk tot slechts vier-cn-twintig uur beperkt. De sociaal-democratische partij van Zwit serland heeft een nieuw manifest uitgevaar digd, waarin aangespoord wordt tot het hou den van prolestvergaderingen, om „de Ge- nee fsche arbeiders in hun zwaren strijd voor het zelfbehoud bij te s aan en de solidariteit van het klasbewuste proletariaat te bewijzen Ook de communistische partij van Zwit serland heeft een manifest uitgevaardigd, waarin wordt aangespoord tot massa-man- festaties. Onmiddellijk na het bekend worden het besluit der vakvereenigingen te Genève om voor vandaag een algemcene staking van 24 uur af te kondigen, zijn van overheids wege energieke maatregelen ter voorkoming van iedere poging tot onlusten tijdens de staking genomen. Politie en gendarmerio worden gereed gehouden om bij het eerste alarm in te grijpen. Bovendien wordt het regiment, dat men naar Genève heeft laten komen, en dat nog niet heeft behoeven op te treden, gereed gehouden. Uit Lausanne is ter versterking een regiment cavalerie ge zonden, dat in de dorpen rondom Genève is ingekwartierd. Gisteravond was alles nog rustig. Is er voorbarig ieschoten? De kolonel, die Woensdag het bevel tot schieten heeft gegeven, verklaarde in een on derhoud met de pers, dat hij de overtuiging had dat de militairen anders den toestand niet meester hadden kunnen blijven. Het gebruik van brandspuiten, zooals door verschillenden achteraf was aangeraden, zou niet mogelijk zijn geweest, daar dit tijdig had moeten worden voorbereid. Met los kruit op de menigte schieten, zou geen nut gehad hebben. De menigte week blijkbaar pas te rug toen de eerste gewonden vielen. Tegenover deze rechtvaardiging van het militair optreden wordt hier in breeden kring nog steeds de vraag opgeworpen of. ndien het strikt noodig was, eenige schoten te lossen, het dan even noodzakelijk was on- iddellijk uit niet minder dan 110 geweren te vuren en bovendien de machinegeweren in werking te stellen. Militair strafrecht voor burgers De Zwitsersche Bondsraad heeft besloten dat met ingang van heden civiele personen die de militaire strafwet overtreden, onder het mili aire strafrecht zullen vallen. De (roepen, die zijn opgeroepen tot handhaving van cje orde, worden beschouwd in actieven dienst te zijn. De communistische leider Tronchet heeft Donderdagavond, ondanks het feit dat een arrestatiebevel tegen hem was uitgevaar digd, opnieuw een redevoering gehouden. Na afloop was hij wederom onvindbaar, doch men verwacht zijn spoedige arres atie. De Geneefsche regeering heeft aangeboden de slachtoffers voor haar rekening te lie- graven. De meeste families stellen er echter prijs op, zelf voor een afzonderlijke begrafe nis van hun. dooden zorg te dragen. Nicole niet in vrijheid Het lid van den Nationalen Raad Leon Nicole die Donderdag in verband met de bloe dige gebeurtenissen van Woensdagavond ge- arres eerd werd, is voor de Strafkamer der rechtbank gehoord. Hij wordt beschuldigd van het plegen van een aanslag op de open bare veiligheid. De Strafkamer heeft het verzoek om den socialistischen leider voorloopig in vrijheid te stellen, afgewezen. De Christelijke arbeidersorganisaties heb ben besloten niet aan de staking van van daag deel te nemen. Ook het trampersoneel en de arbeiders in gas- en electriciteitsbedrijven zullen het werk niet neerleggen. De regeering heeft nog in den loop van den nacht het te Genève gedetacheerde regi ment gemobiliseerd en het hoofdstation der spoorwegen en het hoofdpostkantoor uit vei ligheidsoverwegingen laten bezetten. Een regiment uit het kanton Waadt, dat oorspronkelijk vandaag .gedemobiliseerd zou worden, is ter versterking naar Genève ge zonden. De vakbonden te Lausanne hebben na een vergadering, die dikwijls een stormachtig erloop had en verscheidene uren duurde, besloten zich niet bij de algemeene staking te Genève aan te sluiten. Het Engelsche missieschip „Southern Cross" dat 220 ton meet is in de omgeving het eiland Aneityum (Nieuw Hebriden) in een hevigen storm geraakt en wrak ge slagen. De kapitein en drie officieren waren aan- ankelijk vermist. De overige opvarenden, o.w. twee geestelijken, schenen in veiligheid te zijn. Nader wordt uit Suva (Fidsji-eilan den) gemeld, dat de geheele bemanning van het vergane scheepje gered is. De meesten zijn gewond en enkelen zelfs zwaar, omdat het scheepje op een koraalrif werd geworpen en de bemanning dit geheele rif heeft moeten overklimmen voor zij vasten grond konden bereikten. 306 tegen 120 in het Representantenhnls Er moeten nu nog vijf uitslagen bekend worden voor die bezetting van het Huis van Afgevaardigden. Op het oogenblik ia de stand 30fi Democraten, 120 Republikeinen en 4 Arbeiderspartij. In 4 der 5 laatste platte landsdistricten hadden de Republikeinen steeds een groote meerderheid. De Senaat bestaat nu definitief uit 59 De mocraten, 36 Republikeinen en één Socialist EX-BURGEMEESTER WALKER Jimmy Walker, de ex-burgemeester van New-York, d'ie zijn vaderland opnieuw ver laten heeft, begeeft zich eerst naar Br.-Indië. aar hij volgens de New York Times de gast zal zijn van den mahardajah van My* welke indertijd hij een bezoek aan New York hij burgemeester W"'' r fe gast is est. Na zijn bezoek aan Br.-Indië zou Walker zich definitief te Parijs willen ves tigen. H DE BERLIJNSCHE VERKEERS- STAKING WAREN DE ..BLAUWE BRIEVEN" WEL NOODZAKELIJK? DE SCHULDVRAAG (Van onzen Duitschen correspondent) „Deutschland ist das Sclilachtfeld der Ideenl" Hiermede typeerde rijkskanselier Von Papen bij een ontvangst uer imllen- landsolie journalisten te Berlijn kort en voor trelfelijk een toestand, welke ons een on houdbare wantoestand toeschijnt. Thans, nu de verkiezingen achter ons lig gen. en de omnibussen en trams weer langs ons been schommelen en de verdwaasden, die zich uit politieke kortzichtigheid tot een wilde staking lieten verleiden, met ontsiag worden gestraft, kunnen we nagaan, wat liet voor een volk beteekent, wanneer zijn vaderland ais een slagvela der gedachten getypeerd wordt Wij kunnen dit het best doen, wanneer wij het verloop dei staking bij de Beihjn- scne Verkeers-Maatschuppij met aandacht voltren. Hier gingen een paar duizend nutiu- nual-socialisten en communisten dagen ach tereen broederlijk met elkander arm in arm. Zij brachten de publieke veiligheid in ge- vtiar, bouwden barricades in de volkswijken schoten op hun werkwillige kameraden, ver melden de rails en belemmerden het ver keer onder den grond. Een „Sondergcricht" werd aangewezen, om een groot aantal ge arresteerden aan een streng verhoor te on derwerpen. De rechter van instructie hoeft cle handen vol, om een uitvoerig rapport van tallooze sabotage-gcvallen op te stellen. De minder ernstige gevallen worden door den „Schnellrichkr" in liet hoofdbureau van politie aan den Aloxandorplalz behandeld. Ernstige gevallen gaan door naar Moabit. t Aantal beklaagden nam zoo sterk toe, dat men meerdere rechters bij het verhoor be trekken moest. Een oogenblik zag het er naar uit, dat deze wilde staking zich over andere grooto bedrijven zou uitbreiden. Lit pure sympathip sloten een paar honderd \uilnismannen zich bij hun geestverwanten aan. Reeds vreesde men, dat gas, eleetrisch licht en waterleiding dit voorbeeld zouden volgen. Angstig draafden de huisvrouwen naar de dichtbij liggende winkels, om levensmiddelen en petroleum in te slaan. Haar begrijpelijke angst bleek ongemoti veerd. De communisten lieten de nazi s in den steek, zij begonnen in te zien, dat zulk een wilde staking weinig doel heeft en meld den zich weer voor den arbeid. Dat noemen de nationaal-socialisten verraad aan den arbeider en hun Berlijnscli orgaan, de „An- gnff" van Jozef Goebbels, overlaadt de com munisten met verwijten, wraakt hun „sma delijke capitulatie". Wij vragen: hoe kwa men de natlonaal-socialistische arbeiders er toe. eendrachtig samen te werken met. communistische werklui, die door hen jaar in jaar uit voor „bestiale bloedhonden" en „marxistische vaderlandsverraders" werden uitgekreten? Natuurlijk heeft de Berliner Verkehrs- Gesollschaft inmiddels ook niet stilgezeten. Haar stonden alle Berlijnsche bladen van Ullstein, Messe en Scherl tot de socialisti sche „Vorwarts" toe geheel ter beschikking. In den vorm van groote advertenties publi ceerde de directie het looniarief harer arbei ders en hieruit viel voor den buitenstaan der af te leiden, dat allen, die bij de B. V. G in betrekking zijn, redelijk voor hun veranL woordelijken arbeid betaald worden. Gezien de tegenwoordige omstandigheden, bestond er voor deze arbeiders in ieder geval geen reden, tot een wilde staking over te gaan en kan men begrijpen, dat de vakvereeni gingen hiertoe hun toestemming niet wilden geven. De B. V. G. heeft uit dezen gang van zaken haar con ^twenties getrokken: niet duizend maar 2500 arbeiders zijn met een blauwen brief, dus met ontslag, door haar bedacht De directie verklaart, dat zij totdusver uit sociale overwegingen 3000 man personeel aan het werk heeft gelaten, die zij eigen lijk niet noodig had. Door do wilde staking werd zij van deze morcele plicht ontslagen. Bovendien heeft zij alle stakers met onmid dellijk ontslag bedreigd in geval dezen niet Vrijdag hun werk znuden hervatten. Eigen lijk had zij dus 12000 arbe'ders kunnen ont slaan, welke aan dezen eisch niet hebben •oldaan. Wanneer thans slechts 2500 arbei ders worden ontslagen, dan ponmt de direc tie haar optreden nog „loyaal". Mijn gedachtengang is in dezen eenigs- zins anders dan djp van de directie cler Ber lijnsche Verkeers-Maatschappij. Trouwens: heel Berlijn schudt over deze drastische maatregelen het hoofd. Men hecht weinig geloof aan een teveel van 3000 arbeiders. Wie zich op de drukke verkeersuren een plaats wil veroveren in den ondergrond, op de trams of omnibussen, wordt in zijn ver wachtingen deerlijk teleurgesteld, want alle verkeersmiddelen zijn propvol en hij mag blij zijn. wanneer hij nog een staanplaat9je krijgt. Vooral het onderaardsche verkeer is in die uren levensgevaarlijk en deze storm loop heeft reeds meerdere malen tot con flicten en ongelukken geleid. Wanneer voorts de directie der B. V. G. her weert, dat het ontslag van 2500 arbeiders geen belemmering van het verkeer beduidt, dan vestig Ik de aandacht op het gebruik van oude verkeerswagens in het omnibus- bedrijf op drukke dagen. Zij dragen als op schrift de letter E, hetgeen „Einsatzwagen" beteekent. Hoe zal het nu worden, wanneer 13 pet personeel definitief wordt ontslagen? Men verzekerde mij, dat velen een blauwen brief ontvingen, die aan de staking niet hebben deelgenomen, terwijl anderen zich reeds vóór Vrijdag weer hadden gemeld voor den dienst. Zij stelden zich dus bloot aan het gevaar, door hun stakende collega's beschoten of aangevallen te worden. Van bevoegde zijde wordt eraan herin nerd, hoe de directeuren der B. V G. 200 millioen mark hebben uitgegeven voor on bruikbare grondstukkpn en verkeersprojec- ten, welke later onuitvoerbaar bleken. In de depóts der B.V.G. staan voorts 200 zgn. „Schützenwagcn". die op Initiatief van een eerzuchtigen directeur voor 20 millioen mk. werden gebouwd, maar later uit het verkeer werden genomen, daar zij onpractisch ble ken' Door wat moer tact en beleid had de direc tie der B.V.G. deze wilde staking evengoed kunnen verhinderen als cle „Gasbe-triebsge- sellschaft" het door uitstel van loonsverla ging heeft gedaan gekregen. In de oogen van 't Berlijnsche publiek zijn niet slechts de ar beiders aan deze staking schuldig, die zich door politieke agitators hiertoe lieten over halen, maar minstens evenzeer de directeu ren der B.V.G., die vlak voor de verkiezin gen met een loonsverlaging te voorschijn kwamen. Het verkeer is in vollen omvang hersteld. Berlijn heeft zijn oude gedaante herkregen. Maar wat moet de stad beginnen met 2500 werkloozen, die geen aanspraak maken kun nen op ondersteuning, daar zij zich tot een wilde staking lieten bewegen? Het is te hopen, dat de magistraat zich met deze zaak bemoeit en de directie dor B.V.G. overhaalt fnt de herziening van maatregelen, welke in hun hardheid voor die van den Versailler- vrede haast niet onderdoen! ORKAANRAMP OP CUBA R'JIM DUIZEND DOODEN De stormvloedcatas'rofe op Cuba heeft, naar thans blijkt, veel ernstiger gevolgen gehad dan men tot nu toe heeft aangeno men. Het oantoj dooden varieert in de ver schillende berich en, terwijl enkele berich ten van 50 dooden spreken, wordt van an dere zijde melding gemaakt van het ver lies van 1S00 mcnschenlevens. De visscliersplaats Camaguey is door een S M. hoogen springvloed volkomen verwoest. Duizenden vluchtelingen zijn te Santa Cruz en de omliggend# plaatsen aangekomen. Al le ziekenhuizen zijn tjokvol. Levensmidde len en medici zijn per vliegtuig oxergo- brüchi. De schade, welke aan cle te velde staande gewassen is aangericht is ook niet bij benadering te schatten. Het marinestation in Havana maakt offi cieel bekend, dat het aan'al dooden, bij den springvloed gevallen, ruim 1000 bedraagt 500 dooden zijn reeds begraven. De pas ge kozen burgemeester van Santa Cruz del Sur, Antonio Martinez, heeft zich, uit vertv ling over het feit, dat zijn geheele far is omgeknmen, een kogel door het hoofd gejaagd. Ooggetuigen doelen moe, dat zich tooneelen van onbeschrijfelijke ellende af gespeeld hebben. Talrijke kinderen kwamen voor de oogen van cle wanhopige ouders om, zonder dat aan redding ook maar te denken viel. Toen eindelijk het water te rugtrok, waren de boomen en de lager ge legen huizen met tallooze lijken bezaaid. Santa Cruz del Sur een puinhoop De minister van arbeid, Onetti heeft hevel gegeven, dat de slachtoffers van do spring- vloedcatastrophe die nog göbörgen worden gemeenschappelijk moeten worden ver brand. De stad S-rnta Cruz del Sur, die voorat ernsMg geleden heeft, toont het beold van één grootcn puinhoop. De oorzaak van het groote verlies aan mcnschenlevens te Santa Cruz en in de pro vincie Catnamtey op Cuba is de doorbraak van de zeedijken bij die stad, waardoor een vloedgolf van 6 tot 7 me'er het land bin nendrong. In Santa Cruz is alleen een hon ger gelegen gedeelte der stad gespaard, maar een fraaie middeieeuwsehe kerk is to taal verwoest, evenals de meeste openbare gebouwen. He' Ameriknansrhe marinerenrtuie „Seio- fa". met 20 man aan boord, be»;ndt zirh in zinkenden toesfnd nabij de Bihnmn-eilnn- den en zendt S.O.S.-sirTonalen uit. Twee tor pedojagers en een du/boot bebhen zich ter assis'entie naar de plaats van het in nood verkperende schip begeven. L^ter werd gemeld, dat het schip buiten gevaar was. Storm aan de kust van New-Yórk Een hevige storm heeft Dnndordag ge woed aan de kust van New-York en hoven New-Yodk zelf. Tal van zomer-bungaiows 19ngs de kust en lang-? de rivieren werden weggeslagen en verscheidene schenen ver- keerdrn in nood. Van zes ui'varende sche nen konden tengevolge van den storm de loodden door cle loodsbonten niet meer aai boord woroen gebaald, zoodat zij de reis moeten meemaken tot de eerste haven, die de schepen aandoen. Tn de stad zelf riebtte de storm pveneens groo'e srhade aan. Politie en soldaten moes ten met ropfbnnten ongeveer 140 personen redden uit huizen die gelegen waren aan overstroomde straten op Staten Island. Een schatting van 2000 dooden HAVANA, 12 November. Volgens berich ten uit Santa Cruz del Sur en uit de pro vincie Cnmacruev. wnrdt hef a«ntnl slacht offers van don orkaan op Cuba thans op ongeveer 2000 geschat. Uit Oost-lndie ERNSTIG ONGELUK. BANDOENG, 11 Nov. (Aneta-. Heden- rror-^en is de eerste luitenant der artiMerle, R. A. Beck, die met een motorfiets met zij span op weg was van Tjimahi naar Batoe- djadjar, omgeslagen. Luitenant Beek ir een uur later aan de bekomen verwondingen overleden. PENSIOEN KORTING IN NED.-INDIË. BANDOENG, 11 Nov. (Aneta). De Prean- gerbode meldt, dat per 1 Juni 1933 een pen- sioenkorting zal worden ingevoerd. De pen sioenen tot en met f 600 per jaar zullen niet worden aangetast, terwijl daarboven over de geheele linie een korting van 12 net. wordf veirwadhl Op pensioenen veo vóór 1920 zal nrieit wonden gekort. Aneta voegt hieraan toe, dat het bericht niet zonder hasis is. Inderdaad komt er een korting, doch het voorstel daartoe moet het Departement van Financiën nog verin ten, waarna het de gewone advies-instanties zal 'doorloopen. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL JUNKREN-VOETBAL De Utrechtsche afdeeling van den C.N.V.B. heeft reeds de junioren in een afzonderlijke competitie ondergebracht. Het ligt thans in het voornemen om het volgend seizoen ook in het Zwolsche district zulk een aparte afdeeling te vormen. Het is zeer zeker van groot belang de jongere spelers niet in zware wedstrijden tegen ouderen te laten uitkomen. PROPAGANDA TE 8MILDE Met medewerking van het afdeelingsbestuür Drente van den C.N.V.B. is te Smilde een ver gadering gehouden om te komen tot oprichting van een Chr. Voetbal-vereeniging. Met aanvan kelijk 29 leden is een vereeniging opgericht, zoodat de propaganda met succes is bekroond. Dit jaar zal de nieuwe vereeniging hog niet in de C.N.V.B.-Competitie deelnemen. Men zal thans ook trachten te Emmen een C.V.V. op te richten KORFBAL UIT DEN C.K.B. De C.S.V. Ijsvogels te Den Haag is een af deeling geworden van Wijk XIV der Ned. Herv. Gemeente aldaar, predikant Ds. I. Voor- steegh. V.I.O.8. te Amstelveen heeft het voornemen eind van deze maand een bazaar te houden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen m het Chr. Tehuis voor Werkloozen. G.K.V. te Gorkum zal wegens ledenverlies (waarschijnlijk tijdelijk) als gewoon lid van den C.K.B. moeten bedanken. Het blijft buiten gewoon lid. Weerbericht. Hot dunne pijltje geeft den vorlgen stand a Stand vanmorgen halftwaalf 773.1. WEER VERWACHTING Zwakke tot matige O. tot Z.O. wind, i nemende bewolking, weinig of geen rego iets kouder des nachts, overdag waarschij lijk iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (f-.eileged duur t Kun Ned MclRurologlsc Dist re De Rilt Het gister genoemde hooge drukgebit over Scandinavië heeft zich in zijn kern nc versterkt, en zich weer verder naar al zijden uitgebreid. Het bedekt thans het g heeie waarnemingsgebied met uitzonderin van IJsland, waar nog een depressietoastan aanwezig is. Over Ierland en de Shetlani sche eilanden waait het krachtig uit Z.( en Z. Over het verdqre gebied is het mee! rustig weer. In Zuidwest Duitschland. om omgeving, Noord-Frankrijk en Engeland i ri« lucht meest betrokken, In Z.O.-Duitscl land, Z.O.-Duitschland, Zuid- en Midder Frankrijk is het nevelig. In Scandinavië breidde zich het vorstgt hied ten gevolge van de uitstraling bij hel deren hemel nog uit. Boven de koude luchtlaag, die thans bovei ons land ligt, bevindt zich droge en warmi lucht. Te Soestcrberg werd hedenmorgen 0| 1100 M. een temperatuur van 11 graden aan getroffen. Verwacht mag worden dat in dt neerdalende luchtrtroomingon van het hoögi drukgebied de heneden lucht zal opdrogen zoodat oe nemende bewolking mot stiigendt dagtemperaturen verwacht kan worden. riMvf" "ItTIR Stand vanmorgen halftwaalf 7.8 C. 13 NOVEMBER Zonsopgang 7.19 u.; Zonsondergang 4.09 u, Maansopgang 3.39 u.; Maansonderg. 7.46 u. 14 NOVEMBER Maansopgang 4.04 u.; Maansonderg. 8.68 u. Zonsopgang 7.21 u.; Zonsondergang 4.Ö8 u. VOERTUIGEN MnnTN HUN LICHTEN OP BFBREN 13 NOVEMBER Van 's avonds 4.39 U. tot 's morgens 6.61 u, 14 NOVEMBER Van 's avonds 4.38 u. tot 's morgens 6.52 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wfllshut 2.45 2.51 Cftup 2.28 2.81 bnsel 0.45 0.53 Eins 1.28 1.30 Huhlngen 0.00 0.00 Cobl-rtz 2.47 2.61 Keilinweiler -1.39 -1.28 Trier 1.14 1.17 Kehi 2.65 2.7? Keulen 2.45 2.66 Mmtau 0.00 4.34 Itiihrort 1.26 1.44 DiedeBhelm 0,00 0.94 Wenel 1.19 1.41 Mtuinheim 3.05 3.25 Emmerik 2.54 2.75 Lour 1.80 1.93 Duwldiirr 1.95 2.09 Siainz 1.02 1.06 Mnastrlchl 9.15 2.11 li.ngen 2.01 2.06 Vemo 11.44 11.92 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 1 Nov- mber Delfzijl 11.13 23.38 IMievoetsI 2.49 16.05 Terschelling 8.29 20. 1 Willemstad 3.43 15.57 I lariliigen 9.19 21.36 HrouWefsh. 2.H 14.17 Helder Ie 4.62 6.50 Zierikzee 2.40 14.50 Idem 2e 13 51 19.22 W«meldlng« 3.00 15.11 I.Inluiden 6.59 15.06 Vll.-slngen 1.08 13.17 II.v Holland 2.04 14.23 Tern- uzen 1.41 13.51 rtclievenmgen 2.14 2.33 Hansweert 2.27 14.33 Rotterdam 4.13 16.14 14 November. DelfzUl 11.46 Heüev.sl. 3.22 15.37 Tersohell. 9 01 21.20 Wlllemst. 4.16 16.28 Harlingen 9.Ó1 22.03 BrouwerSh. 2 34 14.49 Helder te 4.17 7.24 Zierlkzee 3.14 15 24 Helder 2e 10.22 19.46 Wemeld. 3.34 16.46 IJmuiden 3.29 15.39 Vllssingen 1.38 13.48 ROTTERDAM Maas Hotel DOOHIMMK lil Het hotel voor U Open restaarant Nieuwe exploitatie Rechtzaken. DIEPSTAL VAN SCHULDBEKENTENIS Ben slager uit Den Helder had In 1925 een om van f 2000 geleend van een Texelaar. Binde 1931 wilde de laatste zijn geld terug hebben en brooht fla herhaalde aanmaningen bozoek aan den slager. Tijdens dit c olgd. HIJ beriep er zich op. dat hij dei Texelaar vlcesch had geleverd gedurende x« Juaf en daardoor de vordering vereffend waJ 'ubank te Alkmaar veroordeelde den s-la b.-r echter tot drié maanden gevangenisalri Ook ln hoogere instantie mocht zijn beroep do groote viccsScihloverantiea voor het g* n van zijn geldschieter af. WIE IS DE VERANTWOORDELIJKE? echt bi nk te Leeuwarden heeft de vraag leid, Wie d-e verantwoordelijke peraom i9, ïr Iemand proeven van bekwaamheid tf- n een rijbewijs te krijgen: de exam'ifitor De knni on rechter te HfirHrtgen had den cxa.» I nat or oor een overtreding va.n de Mo»or- en IJ Wiel wet een boeU opgelegd. De officio- w.,s ,-r öanrme* ééns en vorderde bevestiging v^n t vonnis. Het OM. was van oordeel, du de 80 zegt. dat de geë: on-ier toezicht eh leiding va.n den exatrfl ui ter. De cernoriMlgdë. Mr «c.hölVlncR, u.ii Amslor- detm kwam tot de conclusie, dat de !«o-Mng dien hij een fout maakt, doet hij dat lm zijn ambtsbezigheid,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2