BINNENLAND. ;B£i. DE JEUGDHERBERGEN IN DEZEN ZOMER ONGEKENDE GROEI Omtrent den zeldeam^ri er» snellen groei der Nederlandsche Jeugdherbergen, deelt de heer Leo Meilink, adjunct-secretaris N.J.H.C. ons het volgende mede: In 1929 werd hier te lande het werk be- Het gebruik der jeugdherbergen is zeer intensief. Het aantal der tehuizen steeg in jaar met 500 procent, het bezoek met meer dan 1000 procent! gonnen met geringe middelen, maar met onbegrensd optimisme, met aarzelende be langstelling en weinig spontanen steun, evenwel met vol vertrouwen, dat de jeugd herbergen zouden blijken te voorzien in een behoefte. En men is niet bedrogen uitgekomen, in tegendeel, de vlucht die het jeugdherberg werk genomen heeft en de wijze, waarop het nog steeds groeit hebben verre de ver wachtingen overtroffen van hen, die in 1929 een aanvang maakten met den opbouw. En nu is, na dezen zomer gebleken, dat de jeugdherbergen maar één groot gebrek heb ben gehad.-, zij zijn veel te klein geweest en te weinig talrijk om den stroom van jonge herberggasten allen onderdak te kunnen verschaffen. Ja. er zijn jeugdherbergen in ons land geweest en daaronder zeker niet van de kleinste of in streken, waarin weinig jeugd- hergen zijn gelegen, welke meer gasten heb ben moeten berichten, dat zij reeds bezet waren, dan het aantal dat zij het geheele jaar hebben geherbergd. Zij waren dus de helft te klein. Hoeveel plannen zullen hierdoor gewijzigd zijn. hoeveel tochten moesten bekort worden en hoeveel bovenmenschelijke inspanning beteekende dat niet voor de herbergouders? En dat alles ondanks den sterken groei, die het aantal jeugdherbergen en het aan tal beschikbare bedden in de laatste jaren heeft ondergaan. 1929 1930 1931 1932 Aantal Jeugdherbergen 8 23 35 43 Aantal beschikb. bedden 400 1261 1824 2663 Sterker echter groeide nog het aantal verbruikers in die jaren, en vooral het aan tal gebruikers in groepen, zooals klassen op schoolreisjes, jeugdvereenigingen en tal van andere groepen, die gezamenlijk haar trek tochten maken. Het aantal leden bij de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale voor de verschillende categorieën was als volgt: 1929 1930 1931 1932 Individueels trekkers 1733 4550 11250 20534 Aantal groepleiders 119 395 600 907 Aantal gezinnen 46 120 373 621 Het aantal jeugdherbergen steeg van 8 op 43 en dat in vier jaar tijds. DONDEKDAG ld iNv^vhl OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING BIJ K. B. la toegekend de aan de Orde vam OranJe-Naaeau verbonden eere-medaille, In brons ean J. H Hartman, boekbinder bij de N.V. Druk kerij vb. Ter Haar en Schudt, te Leerdam. POSTERIJEN ENZ. BIJ beschikking van den dlr.-gen. der P.T.T. la met ingang van 16 Nov. 1932 aangewezen als directeur van het P.T.T.-kantoar te Applnge- dam de oommies bij den P.T.T.-düenst H. G. B. van Harten te Hengelo (O.). CRISISIN V OERWET 1931 BIJ K. B. Is de heer Ir C. G. H. Ho-uben te Amsterdam met Ingang van 1 Nov. 1932 be noemd tot lid van de Commdsaie van Adv lea, In gesteld Ingevolge art. 2 van de Crisleinvoerwet }932, Staatsblad no. 635. SCHEEPVAARTINSPECTIE Bij K. B. Is met Ingang van 1 /an. 1933 aan Ben adjunct-Inspecteur voor de Soheepvaart H. K. WetseLaar te Den Haag en aan den expert pij de Scheepvaartinspectie J. Koning te Gro- Singen. eervod ontslag verleend in verband met e verandering van de Inrichting van het diénst- Vak, waarbij zij werkzaam zijn. LANDMACHT BIJ K. B. Is aan den res.-le-luiit M. J. Mispel blom Beyer van het 2e reg. imf., eervod ontslag lilt den malitairen dienst verleend. SPIJSVETTEN BIJ SLAGERS In afwijking van hetgeen gisteren tenge volge van een misverstand van de zijde van het Corr. Bureau werd gepubliceerd, deelt de Crisiszuivelcentrale mede, dat in de be schikking no. 136 afd. C.Z.A, van den mi- rlister van Economische zaken een afzonder- ijke regeling is getroffen ten aanzien van het voorhanden hebben van spijsveiten bij slagers. Deze ministerieele beschikking is in de Staatscourant van gisteravond opgeno men. In de bereidplaats of een daarbij behoo rende niet voor het publiek toegankelijke werkplaats mag een slager, die vet.en slechts •voorhanden hebben in een onaangesneden ien onaangestoken eenheid van meer dan tien en minder dan 50 kilogram, terwijl in den winkel die vetten alleen in gebanderol- Jeerde eenheden voorradig mogen zijn. In vorenbedoelde beschikking is voorts nog bepaald, dat de merken in hun volle lengte op de verpakking moeten zijn geplakt op zoodanige wijze dat zij bij openen van de verpakking worden doorgescheurd. Voorts ■werd in de gisteren gepubliceerde toelich ting gesproken van een monster met een gewicht van meer dan 250 en minder dan 600 gram. Dit moet zijn 400 gram. TWEEDE BLAD PAG. I, Ook de organisaties, gemeentebesturen en andere instanties toonden steeds grootere belangstelling en steunen dit herbeigwerk. 1929 1930 1931 1932 Aantal organisaties en overheid 59 120-173 263 Dit laatste aantal 263 is als volgt samen gesteld- 28 Gemeentebesturen, 139 scholen, 24 Sport-reis-kampeervereenigingen, 25 Vak organisaties, 47 Diverse organisaties. Het aantal overnachtingen is dan ook zeer sterk toegenomen en wel in de vol gende mate: 1929 1930 1931 1932 Aant- overnachtingen 8575 21864 52065 92514 Dit 'laatste getal geeft slechts een voor- loopige telling weer, daar het jaar nog. niet ten einde is. Bovendien geeft het geen juist beeld van den omvang, die het trekken door de jeugd heeft aangenomen, omdat, zooals reeds werd opgemerkt, tal van plannen niet uitgevoerd konden worden, daar de jeugd herbergen in de vacantieweken veel te klein bleken. NATIONALE VER. ..PRO REGE" EEN GROOTE VERGADERING TE DEN HAAG In samenwerking van de burger- en mili taire afdeelingen te 's-Gravemhage van de Nat Vereeniging „Pro Rege" en het Prov. Verband Zuid-Holland van deze vereeniging zal Maandag 28 dezer in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage een natio nale bijeenkomst worden gehouden die over den Huizer zender zal worden uitgezonden. Pro Rege bedoelt, gelijk bekend, de beharti ging van de geestelijke belangen van den jongen man in de kazerne en op het schip en de bevordering van de saamhoorigheid tusschen volk en weermacht Als sprekers zullen optreden de heeren Ds. T. J. Hagen, Ger. predikant te Delft, op richter en voorzitter van Pro Rege, met het onderwerp: „De handen van Nederland afl Pro Regel", en Mr. Dr. H. A. A. v. Gijb- land Oosterhoff, seer, van de Indologi- sche faculteit te Utrecht, met het onderwerp: „De aanslag op onze Christelijke funda menten". De bijeenkomst zal worden opgeluisterd door een groote militaire taptoe uit te voe ren door de Oude Jagerband met medewer- king van verschillende korpsen. De toe gangsprijs is op slechts 10 ct. gesteld, ten einde het bezoek zoo groot mogelijk te doen zijn. Voor deze bijeenkomst heeft zich een breed comité van aanbeveling gevormd, waarin hebben zitting genomen de heeren Dr. L. N. ONTWAPENING? BESCHOUWINGEN VAN EEN NUCHTER SOCIAAL-DEMOCRAAT In het tijdschrift „Het Kind plaatst de sociaal-democraat G. van Veen geregeld be schouwingen, welke de reclame-socialisten de schrik om 't hart doen slaan. Over bijna elk belangrijk vraagstuk heeft hij een dere opinie dan de partijleiders en hij geeft die met ontstellende eerlijkheid. Thans neemt hij de ontwapenaars er tusschen. We citeeren enkele passages over de Nie- Wieder-Krieg-enthousiasten: De schrijver noemt het humor, dat deze pacifisten herrie maken op een vergadering, waar Ds. v. d. Heide spreekt: Dat deze jeugdige verdwaasden allerlei oorlogshetzers zien, waar ze niet zijn (ze vinden mij ook lang niet „kouscher") spreelkt vanzelf, maar dat één van onze pacifeerende volksdeugden is nuchterheid in zakelijke en psychologische verhoudin gen, en dat geen burger in dit kleine land gek genoeg is om te meenen dat wij in het oorlogsspel mee zouden kunnen doen zonder ons aan zelfvernietiging prijs te geven, dat weten ze niet en willen ze niet weten. Hoe zouden ze anders den hartstocht van hun romantiek overeind houden, die hun zoo dierbaar is? Colijn is geen mili tarist en generaal Snijders ook niet Als er soms ergens een bravournummer tus schen loopt, dan wordt die in militaire kringen zelf niet ernstig genomen. Het verschil van meening ligt hier: is het profijtelijk een veiligheidswacht op onze grenzen te hebben om den oorlogsbrand buiten te houden en zoo ja. hoeveel moe ten wij daar financieel voor over hebben? Dit zijn zuivere opportuniteitsvragen en natuurlijk is de jeugd niet de eerst gewezene, om over die opportuniteits vraag mee te praten. De A.J.C. niet en het N.V.V. ook niet Ik ben een fanatiek verdediger van het gezin en „nationalist" ben ik ook. Dat laatste ook hierom, omdat een verlies van Deckers, Min. van Defensie; Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, burge meester van de Residentie; de Ministers van Staat; Dr. H. Colijn, lid der 2e Kamer en A. W. F. Idenburg, lid van den Raad van State; Oud-Minister Mr. Dr. J. Schokking. lid van den Raad van State; Luit-Gen. W. Roëll, Commt. van het Veldleger en Gouverneur van de Residentie; J. J. C. v. Dijk, oud-min. van oorlog en vele anderen. onze nationale zelfstandigheid ons onvat- baar zou maken voor allen verderen cul- tureelen en technischen vooruitgang. We zouden beheerscht worden door één dwangidee: hoe komen we weer vrij? En de pacifisten van nu zouden het harts* tochtelijkst aan de zelfbevrijding der na tie meewerken, als die eenmaal onden vreemden druk moest leven. Alweer hu morhet bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Zooals ik dus *s avonds mijn woonhuis afsluit, om mijn gezin te beveiligen, zoo is dus een slot noodig voor onze nationale veiligheid. Maar zoomin als ik me ruineer om een slot te koopen op mijn huisdeur^ zoo min geef ik meer uit voor mijn natio nale veiligheid dan ik noodig acht Tot zoover zijn we het allemaal eens. Dé katholiek wil een wat goedkooper slot dan de calvinist en de socialist weer wat goedkooper dan de katholiek. Dat hangt wat met hun „croyances" samen, maar aan volstrekte weerloosheid denkt nie mand, die er op gesteld is realist ta heeten." Tenslotte krijgt Ir. Albarda met zijn „dap« ere ongehoorzaamheid" te hooren: „Bedoeld is alleen: dappere ongehoor zaamheid, als men ons tot een aanvalsoor log oproept wat, voor zoover mij be kend. in Nederland in 't verleden nog nooit gebeurde en wat in de toekomst nooit gebeuren zal. Een kinderhand ia gauw gevuld en de realist hoeft zich over deze dappere ongehoorzaamheid niet druk te maken. Zij heeft betrekking op een hypothetisch geval, dat buiten de Ne derlandsche werkelijkheid valt," Wij hebben ook wel eens zoo iets gezegd HOFBERICHTEN ONDERSCHEIDING VOOR H. HL De Finsche zaakgelastigde de heer U. M« Hellström, heeft op het paleis Het Loo aam H. M. de Koningin de hoogste onderscheiding waarover zijn land beschikt, het met keten in de Orde van da Witte Roos van. Finland. "V AANBESTEDING Door den Rijkswaterstaat is aanbesteed fiefl onderhouden van de rivierwerken van den Rotterdamschen Waterweg gedurende de ja ren 1933 1934 en 1935. Er waren twee laagste inschrijvers M. C. v. d. Plas te Dordrecht en J. J. Jansen te Middelburg, ieder voor 8400(1 De gunning wordt later bekend gemaakt. Franklin D. Roosevelt, de nieuwe President van Amerika, temidden van zijn familieleden. Amy Johnson hij haar nieuwe Push Moth machine, Het Engelsche stoomschip „Chusan", gestrand op de rotsen voor de Chinee- sche haven van Wei-hai-wei, tijdens een hevigen storm. De ontspoorde wagens van den nachttrein Parijs-Amsterdam, die bij het passeeren van 'n wissel nabij 't station Buysinghem uit de rails is geloopen. Rechts: Op den nieuwen weg Den Haag-Rotterdam worden de houten staketséls die onder Delft den weg ontsierden, opgeruimd voor de tram. waarmee zij start te voor een nieuwe recordvlucht naar Kaapstad. - Te Bentveld had de huwelijksvol- Jp den weg Poppel-Goirle zijn door de Genie zware barricades geplaatst om te voorkomen, dat smokkelauto's trekking plaats tusschen Jhr. v. d. De marine-kapel van het Britsche trainingsschip Warspite, dat bezoek passeeren zonder aan het bevel tot stoppen te voldoen. Lande en mej. Sterckvan den Prins van IFalea verwachtoefent zich.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5