WOENSDAG 9 NOVEMBER 1932 TWEEDE BEAD PAG. 5 BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ZEEDIENST BIJ bestihlkklng van den minister van Fe- Ifensle rijn de volgende plaatsingen gelast: 8 Nov. de lulta. ter zee 2e k' J. Ruiten- het dep. van Defensie en C. Hen- an boord van Hr M,s wachtschip te ord; Dec. öe lult ter zee 2e kL F. T. J. bij de afd .mariniers te Rotterdam, de 2e kl. der marine-reserve H. S. J. boord Hr Ms wachtschip te Wil- - lult ter zee der 2e kl. bij de onderzeedienst- INSPECTIE HAVENARBEID BU K. B. Is met Ingang van 1 Nov. 1! benoemd tot onderinspecteur van den havi arbeid de heer A. Woudstra De onderinspecteur van d Woudstra Is te rekenen van 1 No' gesteld ii het 3de district der Inspectie den Havenarbeid, ter standplaats Vllsslngen Nieuw is verder voor die vetten en voor reu zel de verpakking als monster tot een gewicht van 200 gram of met een gewicht, meer dan 250 en minder dan 500 gram, voorzien van 1 of 2 merken, welke verkrijgbaar zijn tegen be taling van 1 c Ook de prijs een wyziging ondergaan, cent en 70.4 per K.G. waa Voorts is een wijziging gekomen in de bepa lingen omtrent iiet voorhanden hébben. De be- behoorende niet voor het publiek toegankelijke bewaarplaats. Daaruit volgt dus, dat een zelf- smeltende slager, zoolang het vet in de smelt- plaats is, niet tot banderolleering behoeft over te gaan. In den winkel mag hy eventueel slechts gebanderolleerd /et hebben, of vet hy kan aantoonen. dat hy het onder Tenslotte ie nog t .dat in bedrijven, RIJKSMUSEUM VOOR NAT. HISTORIE BIJ beschikking van den minister van Onder VRAGEN VAN KAMERLEDEN De heer K e e s t r a heeft aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken gevraagd, of hem bekend is, dat niet zelden de weefc- inkomsten der tewerkgestelden, vooral in regenpérioden, niet de uitkeering te boven gaan die zij vóór de tewerkstelling ontvin gen. Hij wenscht van den Minister te we ten of deze bereid is, ook aan deze tewerk gesteld en f 1 per week per gezin aan brand- «toffentoeslag toe te staan. CRISIS ZUIVELCENTRALE Krachtens gewijzigde bepalingen mogen spy: Vetten slechts worden vervoerd, verkocht of afgeleverd, vergezeld van een door de Criais- Zuivel-Centrale afgegeven geleidebiljet of in bepaalde verpakte eenheden voorzien van een merk. Het aantal dier eenheden is uitgebreid. Voor reuzel is nu ook toegestaan gemerkte verpak king van 5 en 10 K.G., voor de overige vetten, met uitzondering van die, waarop dubbele hef fing drukt, gemerkte verpakking van 3 tot 02% K.G. DE BELGISCHE STEENKOOL- CONTINGENTEERING AFSCHAFFING IN ETAPPES. De Belgische Ministerraad heeft het vraag stuk der steenkool-contingenteering opnieuw onder de oogen gezien en ondanks den aan drang der steenkoolproducenten, die een vermindering van de steenkool-invoer ver langen, besloten, de contingenteering van steenkool in étappes af te schaffen. Binnenktrt zullen dienaangaande met Duitschland en Nederland onderhandelingen worden gevoerd. DE SLUIZEN IN DE AFSLUITDIJK In het Maandblad der Zuiderzeewerken lezen wij dat thans de bodembezinkingover 45 M. aan de buiten- en over 25 M. lengte aan de binnenzijde der uitwateringssluizen nagenoeg gereed, is. De ervaring bij het spuien opgedaan heeft geleerd dat de thans aan de binnenzijde aangebrachte bezinking voldoende uitge strektheid heeft, daar het onderste deel er van inzandt Aan de buitenzijde is, door de aanvuling van de nabij het vaste stortebed van beton ontstane verdieping en de bezin king daarvan, de plaats van de grootste verdieping buiten de sluizen meer buiten waarts verplaatst. Deze verdieping treedt op tot ruim 22 M. N.A.P., tengevolge waarvan het wcnschc- lijk zal zijn de bodemzinking aan de noord zijde voor de sluiscomplexen nog uit te brei den, ten einde te voorkomen, dat de reeds aangebrachte bezinking door te sterke zak king aan de noordzijde zou worden bescha- digd. Nadat de omringdijken, waarbinnen de sluizen zijn gebouwd, waren opgeruimd, bleek, dat de in den afsluitdijk gebouwde uitwateringssluizen, indien deze niet door dammen zouden zijn beveiligd, bij stormen al te zeer blootgesteld zouden zijn aan golf- j, zoodat werd besloten tot het uitvoeren van eenige beschermingsdammen met tot boven stormvloedshoogte reikende kruin. Te Den Oever wordt op een afstand van veer 800 M. buiten de sluizen een 300 ;e dam aangelegd, aansluitende tegen 'recht op den oostelijken leidam van scheepvaartgeul. De alsdan naar het Noorden overblijvende opening zal worden beschermd door eeai ongeveer 650 M. langen strekdam zonder aansluiting aan den wal. Te Kornwerderzand wordt de aan de N.W. zijde gelegen lage dam verhoogd en verlengd over 400 M., terwijl aan het einde daarvan een naar het oosten gerichte 250 M. lange dam aansluit De aan de zuidzijde gelegein westelijke dam werd met 200 M. verlengd als een eerste bescherming in het bijzonder van de punt- deuren tegen uit het zuidwesten komende golfslag, hetgeen in den loop van den afge- loopen zomer reeds noodig bleek te zijn. Zoolang volledige beschermingswerken nog niet zijn aangebraoht, worden bij de bediening van schuiven en deuren geduren de stormen, als in dit jaargetijde optreden, bijzondere voorzorgsmaatregelen getroffen, teneinde beschadiging te voorkomen. AFVLOEIING OVERTOLLIG RIJKSPERSONEEL LANGS MEER NATUURLIJKE WEGEN? Het Dagelijksch Bestuur van de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks Dienst heeft zich met een adTes tot de Tweede Kamer gewend, waarin het onder mededeeling van de nu reeds waargenomen verschijnselen bij de afvloeiing van Rijks personeel de Kamer verzoekt te willen be vorderen, dat de afvloeiing zooveel mogelijk zal geschieden langs meer natuurlijke wegen Hiermede wordt bedoeld, dat de zooveel leed en werkloosheid meebrengende ontslagmaat regelen worden voorkomen en een stopzet- bezuiniging wordt verkregen door stor»7' ting van de aanneming van nieuw personeel. Door overlijden, vertrek en pensionneering kan dan de gewenschte formatie worden verkregen. Overigens vraagt de Centrale bij onver mijdelijke gedwongen afvloeiing strikte na volging van artikel 96 van het Algemeen Rijksambtenarenreglement, hetwelk, zooals bekend, de volgorde vermeldt waarin ontslag bij reorganisatie moet plaats hebben. DE WEG OVER DE AFSLUITDIJK NIET VOOR ZOMER 1933 GEREED. Omtrent den weg over den afsluitdijk le zen wij in het driemaandelijksch bericht be treffende de Zuiderzeewerken: De situatie is thans deze, dat van Den Oever tot d'e Friesche kust op een ongeveer één kilometer lang vak na een zes meter breede verharde weg aanwezig is. Wanneer ook deze laatste kilometer gereed zal zijn is over achttien kilometer lengte een betonver- harding en over twaalf kilometer een klin kerverharding aanwezig. Dot loopt goed <41 sn anderen keer gaat het mi». Da linkerdaur van aen auto (aan da rijwegzijde) moeci eigenlijk nooft geopend worden. Maar al* het *om» niet ander» kan, kijk dan eertt door een kier of er geen verkeer nadert Pa» daarn* mag de deur geheel wor den geopend. GELOOVEN EN WETEN roffelrijmen Correctie noodig Aangezien od verschillende plaatsen de in den aanvang uiteraard slappe kleibeklee- ding op de bermen nog aangebracht moet worden, zullen de gereedgekomen wegvak- ken voorloopig nog niet de vereischte veilig heid voor openbaar verkeer bieden. Ook de wijziging van de in Noord-Holland en Fries land aansluitende wegen is nog niet gereed. Aangezien de bestaande wegen op Wierin- gen geheel onvoldoende zijn om het be ver wachten verkeer over den afsluitdijk op te nemen, werd in overleg met de directie van de Wegenverbetering van den Rijkswater staat overgegaan hierin verbetering te bren gen, terwijl tegelijkertijd het maken van de verbinding tusschen den weg op den afsluit dijk door het Amsteldiep en het Rijkswegen net in Noord-Holland werd ter hand ge nomen. Het laat zich aanzien, dat een en ander niet voor den komenden zomer gereed zal zijn. HET ONGELUKKIGE TELEGRAM De burgemeester van Hellendoorn, dr. v. d. Steen van Ommeren, heeft van de gelegen heid dat hij Zaterdagavond het jaarfeest der christelijke muziekvereeniging „Adven- do" bijwoonde, gebruik gemaakt om een paar woorden te zeggen in verband met 't beruchte Nijverdalsche telegram. Met den meesten nadruk ontkende hij dat hij, zooals beweerd is. in het telegram van Binnenland sche Zaken de hand gehad of er vain gewe ten zou hebben. Het telegram was voor hem even goed een verrassing als het dit voor iedereen geweest is. In een onbehoorlijk en verderfelijk too- neelstuk, getiteld „De reis van Noach op de wa'eren", (de spotternij in het stuk wordt nog overtroffen door de bespreking in de „Haagsche Post") wordt Noach spre kend ingevoerd als de twijfelaar, die zegt: Gelooven doe ik wel, roept Noach ten slotte uit. maar wetenen dan slaat hij de handen met een wanhoopsgebaar in de hoogte. Gelooven en weten, Is dat een tegenstel- Een tegenstelling in dien zin, dat hij, die gelooft, niet zou weten, dat wil zeggen, de zekerheid zou missen van hetgeen hij gelooft vraagt de r.-k. „Gelderlander". En het blad antwoordt, dat het woord „ge looven" in twee beteekenissen gebezigd wordt. In de dagelijksche omgangstaal be duidt het twijfel omtrent een geval. „Maar neem nu de andere, laten wij zeg gen de theologische beteekenis van het woord: ik geloof in God almachtig, Schep per van Hemel en aarde. Of neem, wat wij zeggen aan het slot der akte van geloof: „deze waarheden, en alles wat God mij te gelooven voorhoudt, geloof ik vast, omdat Gij., die ze geopenbaard hebt. de onfeilbare Waarheid zijt". Dat is een heel andere beteekenis van het woord gelooven. In de eerste, de betee kenis van de spreektaal bevat de uitdruk king het element twijfel; hoogstens komt ze tot een zekere waarschijnlijkheid; in de tweede beteekenis echter is er het element zekerheid. En dit is de grootste zekerheid, welke er op aarde te vinden is. omdat zij steunt op de wijsheid en de waarachtigheid van God. Tusschen dit gelooven en weten is geen tegenstelling in den zin. dat het eene ze kerheid geeft en het andere niet. Zekerheid is er in beide gevallen". „Gelooven ja, weten neen, zoo wordt ons Noach voorgesteld. Maar met zoo'n ge loof had Noach geen honderd jaren aan de ark gebouwd. Noach geloofde niet in den zin vanhet spraakgebruik, maar in de beteekenis, die wij aan dit woord hechten in onze geloofsbelijdenis. God had recht streeks tot hem gesproken en dus wist hij. Want God is de Waarheid, die niet bedrie gen kan". „Geloof geeft zekeriieid, de geloofszeker heid is de hoogste zekerheid, welke op aarde bestaanbaar is. Zij is gegrond op de waarachtigheid Gods". „Dit geloof sluit eiken twijfel uit, want in den twijfel ligt noodzakelijk opgesloten de twijfel aan Gods wijsheid en waarach tigheid". Bij het leed der werkeloosheid t Komt een ander, grooter kwaad:. Dat de duivel de verarmden Aanzet tot de felste haat. In vergadering en kranten Wordt het woord steeds meer vergroof d, Tapt de „leiding" leugenseries Waar hij zelf niets van gelooft Alle kracht wordt ingespannen Om het proletariaat Tot de ondergang te drijven Door de dwaze wanhoopsdaad Elke dag doet nieuwe woordenx Driester leugens aan de handt Die het houtvuur openbaren Dat daarbinnen laait en brandt En ivij knijpen onze oogen Dicht, om niet te veel te zienk En wij stoppen onze oorent Och, het loopt wel losmisschien! - Ja, misschien! Maar 't kan ook anderst 't Loopt misschien niet lós, maar miaj Zie hierboven hoe vermetel Hoe brutaal de leugen is. Als dat mag het schijnt te mogert f Dat men zooiets publiceert!) Als dat mag gaat het waarschijnlijk Eer we 't weten al verkeerd. 't Vrije woord, ik vind het prachtig Maar de vrije leugenaar Dient gecorrigeerd te worden, Ook cd is hij „proletaar"^ M (Nadruk verboden.). LEO LENS VERKIEZINGSMANIFEST Een keurige, op best papier gedrukte, doch adresloos uit Amsterdam verzonden circulai re spreekt van brandende vragen, welke moeten worden opgelost, met het oog op de komende verkiezing in Juli 1933, waar lederd Christelijke kiezer(es) recht op heeft. De eerste en beslissende vraag is dan» waar bleven de gestorte gelden, die de Chrik tenen gestort hebben, voor het .„Algemeen Onafhankelijk Protestantsch Dagblad", op richtingsjaar 1925 (onder voorzitterschap van Ds. H. Gravemeijer, van Amsterdam)? Het kan best zijn, dat deze vraag om be antwoording vraagt, maar zij is niet beslis send bij de komende verkiezingen en zij be hoort niet naamloos gesteld te worden. Ook moet men niet van de Christenen spreken. Die wenschen geen anti-papistisch dagblad. Sedert de verkeersstaking te Berlijn uitbrak, bieden de straten een ongewonen aanblik. Nog nooit zag men er. zooveel rijwielen bijeen als thanst Met een f eestelijken rit werd te Quorn, 't bekende jachtterrein var. Engeland, het seizoen geopend. Deelnemers onderweg. Bij 't bezoek van een Londensch mu ziekkorps aan Amsterdam was 't zóó druk, dat een verkeersagent z'n stop- bordallerijl in veiligheid bracht* Twee mooie schimmels, gekocht op de jaarlij k- sche Paardenmarkt te Hedel. „Nachtvorstverwachting: kans op nachtvorsf'. Deze voorspél- ling van De Bilr is het sein, om de gerooide aardappelen te gaan inkuilen. Het werk in de Haarlemmermeer in vollen gang. Het nieuwe gedeelte van den verkeersweg Rotterdam-Schiedam ie bijna gereed. Dit gedeelte (van het Roode Hek tot de Tramhalte Schiedam) liet tot nog toe veel te wenschen, maar onderging thans een prachtige verbetering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5