ROOSEVELT GEKOZEN Rechtzaken. WOENSDAG 9 NOVEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. 1 GEMENGD NIEUWS MOORDAANSLAG OP OUDE VROUW DE DADER GEGREPEN EN WEER ONTSNAPT Men meldt ons uit Bemmel: Te Ressen (Betuwe) heeft in den afge- loopen nacht een poging tot moord en roof plaats gehad. Omstreeks middenlicht werd de burge meester van Bemmel, de heer Herkenraih, onder welke gemeente het dorp Ressen valt, gewaarschuwd dat was ingebroken bij de alleenwonende 65-jarige mej. Van Druten in Ressen. De burgemeester begaf zich met de politie naar de woning van de vrouw. Het bleek, dat alles was overhoop gehaald en dat een drama had plaats gehad, waarvan de oude vrouw, een weduwe, het slachtoffer wiaS. De vrouw was hevig bloedende in nacht gewaad gevlucht naar de overbuurman Theunissen. Hier werd haar nog in den loop van den nacht een verhoor afgenomen. Zij kon een signalement van den dader op geven. Mej. van Druten vertelde, dat zij on raad in haar woning had gehoord en dat zij teen was opgestaan. Zij zag een man in de deur van haar woning staan, die haar onmiddellijk aanviel en haar met een mes of door middel van een revolverschot ern- süg verwondde. Nog in den loop van den nacht werden de politieautoriteiten van de omliggende ge meenten gewaarschuwd. Dit had tot resul taat dat aan de Waalbrug te Nijmegen een politieagent een jongeman aanhield, die aan het signalement beantwoordde. Hij zeide slager te Bemmel te zijn. De politieagent verzocht hem mee te gaan naar het politiebureau. Aan den ingang van het bureau heeft de man zioh losgerukt en een schot op den agent gelost, die aan de hand weirl gewond. De man vluchtte. Het onderzoek wordt voortgezet De ge wonde vrouw is in zorgvvekkenden toestand naar het ziekenhuis te Bemmel vervoerd. Weerbericht. DE ONTSNAPTE GEVANGENE BIJNA ONTKOMEN TE ARNHEM AANGEHOUDEN. Men meldt ons uit Haarlem: De man, die Zondagnacht uit de Haarlem- ;ehe strafgevangenis ontvluchtte, was alleen j-, zijn hemd gfekleed. Hij moet kans gezien hebben zich langs de spoorlijn Amsterdam- larlem en in den Houtrakpolder te verbergen o Nachts heeft hy bij den landbouwer 4. van Essen bij Spaarndam ingebroken. Door deze inbraak heeft hy zijn kans op ontsnapping aanmerkelijk vergroot, daar hy een werkbroek, jas en een pet, een paar kousen, twee snionnaies met geld en een fiets heeft -c-7'cnien. Met den inhoud van een zakje brood en een kannetje koffie, dat de zoon des huizes klaar gezet had om den volgenden morgen naar zijn werk mee te nemen, heeft hij zijn lec-ge maag gevuld. De bewoners van het hui si e hebben van de inbraak niet gemerkt. Dienzelfden nacht heeft de veldwachter van Abcoude een wielrijder aangehouden, die zon der licht reed. Dsar de lantaarn echter nog warm was, en dus pas uitgegaan moest zijn, heeft de veldwachter den man, mede in ver band mej; het nachtelijk uur, laten gaan. Er zijn aanwijzingen, die de veronderstelling wettigen, dat deze wielrijder de ontsnapte gevangene is geweest. Dinsdagmiddag is de man door de politie te Arnhem pearresteerd toen hij in den trein zat, welke hem naar Duitschland zou brengen. De man is weer naar Haarlem overgebracht. VERDRONKEN. Men meldt ons uit Bruinisse: De 27-jarige varensgezel Johan Schot Cz. van het vlsschersvaartuig Tholen 81. is by het visschen voor den wal van Bruinisse tengevolge van de gladheid van het dek overboord geslagen en verdronken. BRANDSTICHTERS VEROORDEELD litspiaak gedaai titers. De 47- wegens het and te Tilburg en te Udenhot oordeeld tot drie Jaar gevangenisstraf. De e luidde twee Jaar gevangenis •af. Te; :en jai i geëischt. i door het O.M. ■erd de 35-Jarlge landbouwer A. M V.. te Udenhout, wegens medeplichtigheid aan het stichten van den brand te Udenhout ver oordeeld tot drie Jaar gevangenisstraf. De Officier had tegen dezen verdachte een gevangenisstraf van twee jaar geëischt. Van i!le veroordeelden werd vier maanden voor- loopige hechtenis van de hen opgelegde straf afgetrokken. ZWENDEL IN DUITSCHE OBLIGATIES Ische ambtseedige ff *d.d.~Ï8 ~Febi\ 1927 >etreffende verklaring d.d. 18 Maart 1927 een inmiddels gefailleerde bankier als zou Hoogste stand te Helsingfors 774.8. a. Laagste stand te Isafjord 746.7. Stand vanmorgen halftwaalf 761.3. j m WEEHVEBWACHTING J (Medeged. door 'I Kon Npd Meteorologisch si Inst te De Bilt) H Matige tot zwakke Z. tot W. later waar schijnlijk veranderlijke wind, gedeeltelijk be-;Dl wolkt weinig of geen regen, weinig veran dering van temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De kleine depressiekern, die gisteren en j,< hedennacht in ons land regen bracht, heeft L, zich van de Noordzee verplaatst en schijnt!VI thans zijn weg verder Noordwaarts te ver-i^; volgen. r£ Over Scandinavië en Finland bleef de, a, hoog edruk stand hoden, hoewel de baro- je meter daar nu meestal zwak dalende is. 6t De depressie, die gisteren over IJsland, vi was gelegen, vulde op, dat schijnt ver inU het Westen weer gevolgd te worden doorjdi een nieuwe. ;te Over de Golf van Biskaye ligt een zwak ei minimum dat een weinig in beteekenis toe-;w neemt. n: Behalve aan de Noordkust van Scandina vië, waar het krachtig uit het Z. tot Z.W. waait, is het over het geheele gebied rustig weer. De vorst in midden-Scandinavië is iets In N.W. Frankrijk in de temperatuur ech ter flink gedaald. In Parijs vroor het heden-jir morgen 3 gr. d< In Noord-Fnankrijk en West-Duitschland n is het lustig. De drukverdeeling en haar sj veranderingen wijzen op eenige weersver- t£ betering. Vl De weerstoestand met zwakke afnemende bewolking en weinig of geen regen is waar- 'r schijnlijk. TEMPFPa PUUR Stand vanmorgen halftwaalf 7.6 C. rj! 10 NOVEMBER n Zonsopgang 7.13 u.; Zonsondergang 4.14 u. Maansopgang 2.56 u.; Maansonderg. 4.05 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 4.44 u. tot 's morgens 6.45 u. ti |h WATERSTANDEN RIVIEREN l v„ Jï 2.50 2.67) vi Walshut Mast I Inningen Itcihn weiier K-hl DiHileaheim Mannheim 0.45 0.50 C.00 0.00 -1.(14 -1.26 2.71 2.78 0.00 4.46 0.00 1.00 0.00 3.36 2.15 2.19 0.00 1.33 Cobtenz Trier Keulen Ruhrort Wnael Emmerik DuaseliJnrr Maastricht 0.00 1.42 2.76 3.95 n 1.35 1.49s, V. 2.95 3.18 V 1.91 2.20; ir 0.00 2.251 0.00 3.50 d 0.00 2.76, t. 2.05 2.10 12.58 13.06' HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 10 November (Oude A mater damsche ttJd) L Delfzijl 9.11 21.54 Hellevoetai 1.02 13.24 Terschelling 6.29 19.06 Hariingen 7.20 19.50 le 4.50 14.36 iJmuidei H.v Holland 0.25 12.51 .bcheveningen 0.35 1.01 Rotterdam 2.32 14.33 Willemstad Brouwersh. Zierikzet Wemeldlng) Vli.-isinum .11.41 Termuzen 0.02 12.15 Hans weert 0.37 12.44 0.14 12.36 0.44 12.56 1.06 13.24 de overleden man van de weduwe op 3 Dec 1919 gekocht hebben voor 298.000 mark aandee len Keulsche Stadsleening. Deze verklaring had kennen in der 16 Juni 1925 restatle tegen borgstelling van f 30.000 held was gesteld, was niet verschenen. De officier van Justitie vorderde op grond van het nieuwe artikel 272 strafvordering de medebrenging van verdachte te gelasten. Na in raadkamer te zijn geweest, besloot de rechtbank hiertoe. De notaris was echter verdwenen. Op het nippertje mocht het der politie gelukken den lotarls niet op te heffen. Tevens werd het erzoek tot Invrijheidstelling afgewezen. De behandeling van de zaak werd geschorst t Maandag a.s. DE VERDUISTERINGEN TE OEGSTGEEST Voor de Haagsche Rechtbank diende gister de zaak tegen den 46-jarigen H. v. d. H., kassier der R.-K. Boerenleenbank te Oegst- geest, wien ten laste is gelegd dat hy in de jaren 1920-1932 herhaalde malen opzettelijk gelden, toebehoorende aan de bank, totaal f 104.000, zich wederrechtelijk heeft toege- elgend. Het O.M. eischte 3 jaar gevangenis straf. Uitspraak over 14 dagen. EEN ONGEKENDE TRIOMF DER DEMOCRATEN OOK DE MEERDERHEID IN HET CONGRES Gunstige invloed op de wereldeconomie verwacht Het volk der Vereenigde Staten is met verkiezingen rijk bedeeld. Het moet stemmen voor Presidenten, vice- presidentcn, de afgevaardigden der beide Huizen, de gouverneurs der afzonderlijke staten, de hoofdbeambten dier staten, do rechters in het Hof van appèl, de advocaten- generaal, de burgemeesters, en in 'n aantal staten ook nog voor andere staats- en stads- beambtcn. In den staat Ohio b.v. zijn gemid deld per jaar 22 ambten en mandaten door verkiezingen te bezetten. In de stad New- York moeten bij de Novemberverkiezingen door de partijen ongeveer 200 candidaten worden gesteld. De Presidentsverkiezing is grondwettelijk bepaald op den eersten Dinsdag in Novem ber van elk schrikkeljaar. Dan bepalen de burgers der Vereenigde Staten, die boven de 21 jaar zijn, weliswaar formeel niet rechtstreeks maar toch in wer kelijkheid, den man die dc volgende vier jaren aan het staatsroer zal hebben te staan, bekleed met een macht veel grooter dan van de meeste andere staatshoofden. De keuzo geschiedt, zooals gezegd, niet rechtstreeks. Gekozen wordt een aantal kies mannen in elk der afzonderlijke staten, over eenkomstig het bevolkingscijfer, n.l. even veel personen als de staat naar het Congres afvaardigt. Voor deze verkiezing geldt dc z.g. „unitrule", d. w. z., dat de stemmen van een staat als een ongedeeld geheel aan dien candidaat toekomen, die in den betre ff en den staat de meerderheid verkregen heeft Dicht bevolkte staten hebben door dit stel sel dus een overwicht over minder dicht bevolkte. Bovendien leidt dit stelsel in sta ten met een vaste meerderheid tot demping van politieke belangstelling bij de minder heid. die Immers weet, dat haar inspanning toch tevergeefsch is. Het uitbrengen van stemmen wordt in zulke staten voor de on derliggende partij nog slechts een eerezaak. Wanneer de kiesmannen voor de Presi- dientskeuze aangewezen zijn, komen ze den tweeden Maandag in Januari in elke staats- hoofdstad bijeen om hun stem uit te bren gen en de verzegelde processen-verbaal van diè stemmingen worden den tweeden Woensdag van Februari d.a.v. door den se- naats-president te Washington, in tegen woordigheid van de beide Huizen van het Congres geopend en geteld. De ambtsaanvaarding van den „dulv elected" (overeenkomstig het voorschrift ge kozen) President en Vice-President volgt dan op 4 Maart Zooals men ziet, nemen de Amerikanen er den tijd voor. Het systeem, dat zij aangenomen hebben tn een tijd toen men minder haast had dan thans en ook gedwongen was minder haasi te hebben, gezien de uitgestrektheid van het land en de langzame verkeersmiddelen, heeft in elk geval het voordeel, dat het ge noeg tijdsruimte geeft voor den overgang van de macht uit de handen van de eene in die van de andere partij. Want daai komt het op neer bij de Presidentskeuze in de Vereenigde Staten, waar de President niet boven de partijen staat maar integen deel juist als opperste leider van zijn partij geldt. Zooals na de proefstemming van de „Litterary Digest" verwacht werd, is dit maal de candidaat der Democraten Frank lin D Roosevelt, die thans gouverneur van HOOVER den staat New-York is, met giroote meerder heid gekozen. Terwijl wij dit schrijven, is niet-officieel bekend, dat 453 van de 531 kiesmannen voor Roosevelt zullen stemmen, terwijl ei nog slechts 78 op Hoovers zijde staan. Al kan er nog zeer goed eenige wijziging in deze getallen komen, het staat vast, dat de Democratische candidaat een overbluf fend groote overwinning beeft behaald en de Republikeirïsche President, die zich voor het verkrijgen van een tweede periode heeft ingespannen, met de kous op den kop naar huis is gezonden. Wanneer men bedenkt, dat President Wil son die laatste Democratische President was en dat sindsdien dc republikeinen er drie maal met gemak in geslaagd zijn hun man in het Wiite Huis te brengen (Harding, Coolidge, Hoover), dan is het uitslag wel een buitengewoon sterk votum der kiezers tegen de politiek van President Hoover. Vier jaren geleden werd deze ongetwijfeld knappe econoom tot President verheven. Men had toen zeer grco'.e verwachtingen van hem, ook als staatsman. Maar in die verwachtingen zijn blijkbaar velen teleur gestelde Hoover heeft met zijn pogingen om de welvaart kunstmatig op te schroeven in een lijd van neergaande conjunctuur ongetvvij feld ook ernstige staatkundig-economische vergissingen begaan. In een zoo moeilijk tijdsgewricht als het huidige heeft hij, door zijn vasthoudendheid aan eenmaal aange nomen begrippen, die in normale tijden misschien verdedigd konden worden, het vertrouwen van het buitenland jegens de Vereenigde Staten niet gesterkt. Zijn onvei- murwbaarheid op het gebied der oorlogs- schulden en zijn taai verdedigen van de hooge invoertarieven, die hij zelfs nog ver der omhoog wilde schroeven in dezen tijd, nu iedereen er langzamerhand van over tuigd is, dat de handelsbelemmeringen de voornaamste oorzaak der wereld-ellende vormen, waren oorzaak, dat men ook in het buitenland van eon radicale koersverande ring in de Ver. Staten heil verwachtte. Of die koersverandering inderdaad zoó radicaal zal zijn, moet worden afgewacht. lot dusver is die regel, dat de partij-wisse lingen op het Witte Huis minder opvallen de gevolgen hadden dan de voorafgaande verkiezingsspeeches hadden gesuggereerd. Dit kan echter deze keer wel eens anders zijn. De sterke omslag van de kiezersgunst in dezen crisistijd stelt eischen aan den winnenden man om de zaken anders en be ter te doen dan hij het deed, die tevergeefs geroepen heeft, dat zijn tot dusver gevolgde politiek de eenig bruikbare en eenig heil zame is. Hoover stond er zeker niet gunstig voor met wankelbare meerderheden in het Con gres, om zijn denkbeelden op wetgevend ge bied door te voeren. Daar de Presidentsverkiezingen gepaard gaan met de vernieuwing van het Huis van Algevaardigden en van een dorde deel dei mandaten in den Senaat en de uitslag van deze verkiezingen zóó is, dat er sterk? democratische meerderheden in de beide Huizen zijn gekomen, zal Roosevelt er in dil opzicht heel wat gunstiger voor staan dan zijn voorganger. Wat van Roosevelts bewind te verwach ten is? Natuurlijk staat dat nog niet in alle bij zonderheden vast. Wat de binnenlandsche politiek in de Ver. Staten betreft, kan men er nu wel mei stelligheid op rekenen, dat het federale drankverbod, dat, hoe goed ook bedoeld, uilke fatale gevolgen heeft gehad, zal wor den afgeschaft. Hoovers partij had slechts "en gedeeltelijk herstel van de vrijheid tcu drankverkoop in het vooruitzicht gesteld. Al Smith, de bekende supporter van Roo se velt, beeft onlangs geschreven, dat een Democratisch bewind onverwijld zou over gaan tot verlaging van de buitensporig hooge invoerrechten en wapeningen en tot herziening van de onderlinge schulden der regceringen langs den weg" van onderhan delingen. Hiermede wil men den wereldhan del nieuw leven inblazen en markten schep pen voor de Anierikaanscho landbouw- en fabrieksproducten. Voorts zouden de Demo- craten medewerken tot sts'oi'isatie van den wisselkoers en tnt bevordering van don vrede en de goede verstandhouding tus- schen de volken onderilng. Dit programma ziet er zeer zeker voor Europeesche oogen prettiger uit dan het streven van de Republikeinen om de Ver eenigde Staten steeds meer af te sluiten van de rest van de wereld, er als het ware een Chineeschen muur van tarieven en immi gratie-belemmeringen omheen op te trek ken en van achter dien muur aan de rest van de wereld hun eischen en voorwaarden toe te roepen. De verkiezing van Franklin D. Roosevelt wordt dus ook door ons als een gunstig teeken beschouwd. Inzonderheid met het oog op de komende wereld-economische conferentie is het een reden tot blijdschap, dat in de groote Unie een daadkrachtig bewind is gekomen, dat iuiste begrippen toont te hebben aangaande de verderfelijkheid van handelsbelemme ringen voor de wereldwelvaart. Honen wij slechts, dat de wereld in zijn verwachtingen niet al te zeer teleurgesteld moge worden. FRANKLIN D. ROOSEVELT dent der Vereen. Staten, is niet, zooals wei eens gedacht en verteld wordt, een zoon van den beroemden president Theodoor Roosevelt, die, zooals de meesten zich her inneren zullen, den bijnaam „Teddy" droeg. Teddy en Franklin zijn slechts neven in vierde graad. Franklin's vrouw is oo(k een Roosevelt en „Teddy" 'was bij het huwelijk van zijn lief ste nicht tegenwoordig. Alice Longworth, de dochter vam Teddy, een heftige republiekeinsche. heeft onlangs, nadat ze een felicitatie had gekregen waar in zij werd gelukgewenscht met de candi- daatstelling van haar „broer", in „Ladies Home Journal" geschreven, (lat zij „niets van Franklin moet hebben". Franklin D. Roosevelt, die onlangs veel van zich heeft doen spreken door zijn strijd tegen de corruptie in de stad New-York, waarvoor de bekende burgemeester Jimmy Walker heeft moeten wijken, is een aantal jaren geleden overvallen door de gevreesde ziekte kinderverlamming. Hij loopt nog steeds in beugels en steunend op krukken of s^ok. Hij heeft overigens echter een kern gezond lichaam en onophoudelijke behan deling, o^a. door warme bronwaterbaden te Warm Springs in Georgië, doet hem steeds ^»rker en normaler wordenr DE PRESIDENTSVERKIEZING IN AMERIKA De democratische candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten Franklin D. Roosevelt is met groote meerderheid gekozen. Te middernacht (Amerik. tijd) 6 uur 's morgens Amsterd. tijd, was de totale uit slag van de presidentsverkiezingen in de Ver. Staten nog niet bekend. Het stond toen echter reeds vast dat Roosevelt met groote meerderheid van stemmen wordt gekozen. Van de te verkiezen 531 kiesmannen wa ren op dat tijdstip gekozen voor Roosevelt 302, voor Hoover 52, terwijl de uitslag voor 177 kiesmannen nog niet vast stond. In de hotels en restaurants van New-York, die decurende den geheelen nacht geopend bleven, werd de eclatante overwinning van Roosevelt uitbundig gevierd. Geweldige lichtbakken maakten de uitsla gen der verkiezingen in de verschillende staten bekend. Het middelpunt van de feestelijkheden vormde het Biltmore-hotel, waar Roosevelt met zijn gezin verblijf houdt. ROOSBVEI.T 453 VAN DE 531 KIESMANNEN NEW-YORK, 9 November. Hoewel de eind uitslag van de Presidentsverkie.zing nog niet officieel bekend is, kan men uit de he denmorgen 1 uur Amerikaansche tijd (7 uur Amsterd. tijd) bekende gegevens afleiden, dat de einduitslag vermoedelijk zal zijn, dat Roosevelt 453 van de 531 kiesmannen zal hebben, zoodat Hoover over slechts 78 kies mannen zal beschikken. Dit is een record-meerderheid bij de Pre sidentsverkiezingen, zooals in de laatste decennia niet meer is voorgekomen. Voor het eerst na twaalf jaar zal op het Witte H"is een Democraat als president zetleen. Democratische meerderheden In Huis van Afgevaardigden en Senaat NEW-YORK, 9 November Het resultaat van de verkiezingen voor het Congres, die tegelijk niet de Presidentsverkiezingen zijn gehouden zal waarschijnlijk een democra tische meerderheid van 50 in het Huis van Afgevaardigden en van 20 in den Senaat op leveren. Hoover wenscht Roosevelt geluk NEW-YORK, 9 -November. Hoover heeft openlijk toegegeven, dat Roosevelt de over winning heeft behaald. Hij zond Roosevelt het volgende felicitatie-telegram: „Ik wensctTU geluk met de gelegenheid de Ver Staten te kunnen dienen, en wensch een succesvolle regeeringsperiode" Tengevolge van het ingewikkelde Ameri kaansche kiesstelsel zal de geheele uitslag van de Presidentsverkiezingen pas later bekend kunnen worden gemaakt Hoofdzaak is hier echter, het verkrijgen van de meer derheid in de belangrijkste staten. Roosevelt heeft ook de in alle deelen van Hoovers voornaamste staat, Californië, als mede in den slaat van Senator Borah, Ida ho, de meerderheid. Roosevelt dankte in een persconferentie al zijn assistenten en helpers voor het bij de verkiezingen behaalde succes. Aan het overwinningsfeest in het Bilt- more Hotel, waar Roosevelt met zijn gezin logeert, nainen ongeveer 2000 personen deel, o.w. de democratische candidaat bij de vo rige verkiezingen All Smith en de boksers Dcrnpsey en Tims. All Smith antwoordde, toen men hem zijn indruk vroeg over het verloop van do verkiezingen: „Ik ben opgetogen, waj kan ik meer zeggen". De vermoedelijke minlsterslijst LONDEN, 9 November. Volgens den cor respondent te Washington van de „Times zal de Mi nis terslij st van de regeering Roo sevelt er vermoedelijk als volgt uitzien: staatssecretaris voor buitenlandsche zaken: Newton Baker, staatssecretaris van finan ciën: Alfred Smith of Owen Young, staats secretaris van oorlog: Albert Ritchie, staats secretaris van marine: Mac Adoo, binnen landsche zaken: oud-senator Gilbert Hitch- cok, landbouw: Harry Byrd, arbeid: Miss Fiances Perkins, justitie: senator Welsh, posterijen: James Farley, handel: Evans Woollen of Mel von Trayler. Indien het bericht ta.v. de portefeuille van arbeid juist is zal voor de eerste maal een vrouw in een Amerikaansch kabinet zitting nemen. MOSSELKWEEK IN BELGIE Men meldt uit Brussel aan de Msb.: Tot nog toe kwamen de meeste mosselen die in België verbruikt worden, uit Neder land. Thans gaat men hier probeeren mos selen te kweeken tussohen Doel en de Ne- derlandsche grens, waar met dit doel dezer dagen zaad in de Scheldewaleren is ver- COMMUNIST PRESIDENT VAN HET KANTON SCHAFFHAUSEN In het Zwitsersche kanton Schaffhausen werd de communistische nationale raad Brlngolf met medewerking der sociaal de mocraten tot president gekozen. Dit is de eerste maal dat een communist in Zwitser land een vooraanstaande administratieve post heeft verworven. ONTEVREDENHEID OP DE AUSTRALISCHE VLOOT Protesteerende bemanning Reuter meldt uit Melbourne, dat 200 matro zen van de Australische vloot Dinsdag de oorlogsschepen, die aan de Princespier ge meerd lagen, verlaten hebben en' een pro- tastbetooging hebben gehouden tegen de verlaging der gages. De scheepsofficieren drongen er bij de mannen op aan, dat zij niets zouden doen wat muiterij zou betee- kenen, maar eenige woordvoerders dreigden dat tenzij hun eischen verhoord werden, de finitieve stappen gedaan zouden worden door een 3000 man. De matrozen lieten zich ten slotte bewegen aan boord terug te gaan; do schepen zouden heden naar de Jervisbay vertrekken. DE NAZI'S EEN ZETEL MEER. In den kieskring 26 (Franken) is een ver beterde uitslag vastgesteld waarbij de nat.-so cialisten in den rijksdag één zetel meer toe gewezen krijgen. Hierdoor krijgen zij 196 zetels. De rijksdag zal derhalve 583 leden telten: VON PAPEN OVER VERSAILLES DUITSCHLANDS RECHT OP GELIJKHEID VOOR ALLEN DEZELFDE VEILIGHEID De Duitsche Rijkskanselier Von Papen heeft op het noenmaal, hem aangeboden door de Vereeniging van de buitenlandsche pere, een rede gehouden, waarin hij behalve zijn indruk van de rijksdagverkiezingen o.m. de volgende beschouwingen ten beste gaf. Menigeen in het buitonland, die met be zorgdheid de toenemende sterkte der radi cale invloeden gadeslaat, zal moeten toe geven, dat deze hun sterkste prikkels dooi de politieke methoden hebben gekregen, welke sedert 1918 door het buitenland tegen ons zijn gebruikt. Het Duitsche volk heeft de taak om een vorm voor zijn staatsbewind te vinden, welke aan bijzondere moeilijkheden van dezen tijd tegemoet komt. De eerste voorwaarde daarvoor is het her stel der volle souvcrciniteit van den slaat en instelling van een permanente, sterke regeeringsmacht Zulk een autoritair bewind is niet in strijd met het beginsel der demo cratie, welke de grondslag van onze grond wet is. Democratie en gezag zijn geen tegen stellingen. maar noodzakelijke aanvullingen Onze Duitsche rijkspresident, die gekozen is door die meerderheid van het volk, is het democratische beginsel, voreenigcl met his torisch gezag. Aldus is het rustende punt geschapen, waaruit de verschillende bewe gingen van ons politieke leven beheerscht moeten worden. De beslissingen, die aldus genomen wor den, kunnen rustig tegemoet worden gezien. Duitschland kan thans niet, 14 jaar na den vrede. neg steeds aan de rol van over wonnene vasthouden. Wij eischen de gelijke rccljten, die voor alle anderen gelden, niet als een genade, of weldaad, maar als een eisch, waarvan wij geen afstand doen. Ik zeg hier niets nieuws, wanneer ik zeg, dat het verdrag van Versailles geen werke- lijken vrede heeft gebracht Het is oorspron kelijk slechts als een voorloopig verdrag beschouwd en het bevat een revisie-clausule Het moet het doel niet alleen van de Duit sche. maar van de Europeesche politiok zijn de bepalingen, die onder dwang zijn opge legd, te vervangen door regelingen, die met den vrijen wil van alle belanghebcndcn in overeenstemming zijn. Onze weg zal de weg van vreedzame verzoening zijn. Nimmer zal 't economische leven in Europa tot rust komen, nimmer zullen de noodzake lijke grondslagen voor zijn ontwikkeling worden verkregen, wanneer niet een eens gezinde en vredelievende volken-gemeen schap werkelijkheid wordt, welke ik als het doel van de Duitsche politiek beschouw. En nooit zal dit einddoel bereikt worden, wan neer niet de groote beginselen van de rechts gelijkheid der volken op elk gebied erkend en doorgevoerd worden. IJ kent den strijd, dien wij thans om onze rechtsgelijkheid in de ontwapeningskwcstie te strijden hebben. Ik behoel u ons stand punt niet uiteen te zetten. Onze eisch tot algemeene ontwapening is de onwrikbare basis voor onze houding. Op deze basis zul len wij alle plannen beoordeelen, die ons worden voorgelegd. Onze vraag aan u luidt: Verzekert een werkelijke ontwapening op een wijze, die voor allen gelijk is met als resultaat, dat voor allen dezelfde veiligheid gewaarborgd wordt. Het Fransche plan neemt aan, dat nlle staten van het vasteland van Europa gelijk soortige legers hebben. Dit is, van Du'tsch standpunt gezien, nog de vraag. Wij heb ben op het oogenblik een leger, dat ons op gedrongen is en wij beklagen ons erover, dat onze soldaten niet gelijkwaardig zijn aan die van de andere landen, omdat ze niet op dezelfde wijze bewapend mogen zijn. De Fransche regeering schijnt ervan uit te gaan, dat de bewapening der legers van de verschillende landen werkelijk gelijk zal worden .Dit standpunt beschouw ik als een grooten vooruitgang. Niet kan worden be streden, dat. wanneer het gelukt, aan alle legers het karakter van zuivere defensieve middelen te geven, wij een beslissende stap in de richting van de moreele ontwapening en den vrede op de wereld gezet zullen hebben. Slechts op deze wijze kan de veilig heid voor alle landen bereikt worden. De Duitsche regeering, die den vrede wenscht. maakt haar politiek ondergeschikt aan de werkelijk algemeene ontwapening. Zij zal eiken maatregel toejuichen, welke de defensieve kracht, in tegenstelling tot de agressieve, versterkt en de aanspraken van Duitschland op rechtsgelijkheid en gelijke veiligheid verwezenlijkt. Wij zullen echter niet aa.ii een ontwape ningsconventie meewerken, zoolang wij nic-t weten, of deze voor ons in haar geheelen omvang dezelfde rechten geeft. VON PAPEN OVER DEN PARLEMENTAIREN TOESTAND In een interview met den hoofdredacteur van den Transoceanischen berichtendienst heeft rijkskanselier Von Papen uitdrukking gegeven aan zijn onverminderd en vast ver trouwen in den door don uitslag der ver kiezingen geschapen toestand. De rijkskanselier verklaarde o.a.: „Afge zien van zekere partijpolitieke krachtsver schuivingen, welke min of meer in overeen stemming zijn met de verwachtingen, is de toestand slechts weinig veranderd. Ik be schouw deze verschuivingen niet van vol doende beteekenis. om den koers te wijzi gen, welken de regeering onverstoorbaar heeft gevolgd, sedert ik het kanselierschap op mij nam. Het kabinet zal, steunend op het vertrou wen van den rijkspresident, vooral vast houden aan het principe van boven de par tijen te staan en voorts zich bezig houden met cfe handhaving der orde en hel herstel van den economischen welstand. Op de vraag, hoe zich naar zijn meening de parlementaire toestand verder zal ont wikkelen, verklaarde de rijkskanselier: „Het gewichtigste resultaat van de ver kiezingen bestaat hierin, dat de meerder heid van nationaal-socialistcn en centrum onmogelijk is, zonder de hulp der Duftsch- nationale volkspartij. Rekenkundig is na tuurlijk een meerderheid van communisten en nationaal-socialisten aanwezig. Doch een coalitie tusschen deze beide extremistische groepen schijnt ondenkbaar. Het kan mis schien eventueel bij bepaalde kwesties tot bondgenootschap tusschen de beide fracties komen, welk bondgenootschap echter steeds slechts van negatieven, nooit van positieven aard zal zijn. Misschien echter zal hel toch mogelijk zijn, een grondslag te vinden, waarop die partijen, die voor wet, orde en een christe lijke wereldbeschouwing zijn. zich tot ge meenschappelijke» arbeid kunnen vereeni gen. Deze hoop is gegrond op het feit, dat de burgerlijke middenpartijen hij de verkie zingen een goede beurt gemaakt hpbben. In kan in dit verband slechts herhalen, wat ik in mijn laatste radiorede zei, name lijk, dat de regeering gaarne bereid is haar hand te reiken aan ieder afzonderlijk cn aan iedere partijgroep, die van goeden wil is, met ons aan de oplossing der nationale vraagstukken mede te werken» AVONTUREN VAN JOOSJE 29. Het was een verschrikkelijke toestand voor Pietje, maar gelukkig bezeerde hij zich niet erg, daar hij voortdurend in de lucht bleef zweven. Au! Daar vloog Hektor dwars over een groentenwagen heen en raakte de kar met z/ó'n kracht, dat ze omkantelde en de appels en de savoye kooien over de at.raat ri'den-. PINDA EN PIETJE ROET h 30. Terwijl de groentekoopman stond te r razen en te tieren, dat 't een aard had en de menschen van alle kanton kwamen aan- |r loopen, klom de kat, blazend van angst, over z oen lieg. Hup! deed Hek. cn hij vloog met 2 één sprong eveneens over de heg heen, do P arme Pietje steeds meesleepend Vrijdag a.s. vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2