Jiirtuur ^riïtsdjr (tfoitrattt Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken ABONNEMENT: Per kwartaal In Lelden en In plaat- 6Pn waar n ag^utm-hap gevesiigrt Is f2 35 Franc»» pet pi»sl 2.35 port»»k»>sten Pet wppk ƒ0.18 Voor het Buitenland bij we.kelijk- :r'sl 6che zending „4 50 atii Bu dagenjksche zending „5.50 ;fen Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent poli Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3809 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1932 IDVZBTEN. A E N Van 1 tot S regelsLl'Vfi Elke regel meer0^2VJ Ir.gez. Mededeellngen van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer-0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang 4t ZELFS ONS BLAD Dezer dagen vestigden wij de aandacht op een adres, dat het Verbond van Nederland- sche Werkgevers richtte tot de Tweede Ka mer en waarin bezwaren werden ontwikkeld tegen het financieele beleid en de financieele voorstellen der Regeering. Hoewel instemmend met onderscheiden ernstige .vermaningen, in dit adres tot uiting gebracht, meenden wij toch den vinger te moeten leggen op enkele minder juiste be weringen, waardoor de invloed van het be toog werd# geschaad. Dit geeft „Het Volk" aanleiding tot de op merking, dat het Verbond „het met zijn reactionnair adres aan de regeering o«er de bezuimgingspolitiek zoo bont heeft ge maakt" dat het zelfs ons blad te erg wordt. Het gebruik van het woordje „zelfs" is in dit verband niet onaardig, en we kunnen het apprecieeren ook. Tot goed verstand willen we er den na druk op leggen, dat door ons bezwaar werd gemaakt tpgen enkele met name genoemde punten in het adres van het Verbond, in het bijzonder de kwestie van de schaarschte op de geldmarkt, waardoor de gemeenten, toen de Banken zich terugtrokken, gebrek kregen aan vlottende middelen. Dit Verschijnsel mocht niet worden gewe ten aan spilzucht van de gemeenten, daar zelfs soliede plattelandsgemeenten in moei lijkheden kwamen, temeer wijl thans waar te nemen valt, dat geleidelijk aan weer alle gemeenten van de ruimere kapitaalmarkt profile eren. Deze gansche financieele beweging te stel len op rekening van de spilzucht der ge meenten, is onjuist en werkt daarom scha delijk in het betoog. Natuurlijk is hiermee niet het aanwezig zijn van verkwisting bij tal van gemeenten ontkend, het werd juist in onze driestar op verschillende plaatsen erkend en herhaalde lijk trokken- wij in ons blad ertegen te velde. Alleen maar men dient dit euvel aan to toonen en te bestrijden met-passende argumenten. Wij herhalen de woorden, waarmee wij onze driestar eindigden: „Juist om krachtig te staan in den strijd tegen spilzucht en onverantwoordelijk finan cieel beleid is het zoo noodig, dat men de werkelijkheid in het oog vat en zijn argu- Djenten met zorg kiest" Deze werkelijkheid werd door het Verbond van Nederlandsche Werkgevers op enkele punten miskend. „Ze 1 fs" „Het.Volk" heeft er herhaal delijk moeite mee. VREEMDE VREDESCOLLECTE Het Centraal Comité tot waarschuwing te gen Eenzijdige Ontwapening bepaalt ons volk terecht bij de vraag, waarvoor de gel den van de z.g. Nationale Vredescollecte be steed zullen worden. Deze collecte hoopt men, met medewer king van gemeentebesturen op Volkenbonds dag of later te houden. Het is waarlijk niet te hopen, dat voor deze collecte toestemming zal worden ver leend; of indien zulk reeds gebeurd Is in; naar men zegt 200 gemeenten dan wende mön zich dit/maal van de vriendelijke collectanten en collectrices af. Het ligt niet op onzen weg een anti-militaristische actie te steunen, welke dient „tot versterking van het in de Nationale Vredes-Centrale in prin cipe tot stand gekomen eenheidsfront". Dit rood-rose eenheidsfront verwerpt „het onderhouden van strijdkrachten als onge oorloofde en ondoelmatige middelen ter be veiliging van den staat en ter handhaving der onafhankelijkheid". Het is onbehoorlijk, dat deze organisatie op Volkenbondsdag collecteert, want de Vredescentrale staat lijnrecht tegenover d» Volkenhondsgedachte. De voorzitter dezer centrale gaf dat duidelijk te kennen, toen hij schreef: „Anderzijds bezit ons land de Vereeniging Voor Volkenbond en Vrede. Zij is uitgespro ken rechts gericht, want voor alle partijen openstaande, loopt zij onvermijdelijk de pas van de langzaamste en haar uitspraken mo gen vooral aan niemand aanstoot geven. Zij is dan ook steeds regeeringsgetrouw Dit oordeel over „Volkenbond en Vrede" bewijst ten volle, dat de Vredescentrale zich geheel ten onrechte nationaal noemt. Het bewijs is ook geleverd door het feit, dat het.tekort voor het petitionnement tegen de Vlootwet-Deckers, welke vooral propaganda was voor de S.D.A.P., uit de op brengst van een vroegere z.g. vredescollecte is aangezuiverd. Men zij dus op zijn hoede! OPCENTEN INDISCHE INVOER RECHTEN DE HEFFING VERLENGD? Aan de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp tot bestendiging voor het jaar 1933 van de tijdelijke opcenten op ile invoerrechten in Ned.-Indië ontleenen wij. dal ingevolge de wet van 31 December 1931 en 1932 in Nederlandsch-Indië behoudens epnige uitzonderingen aanvankelijk 20 op centen geheven werden op de invoerrechten. De nood der schatkist maakte het noodza kelijk dit aantal opcenten met uitzondering van die, geheven op het invoerrecht van eenige soorten manufacturen, voor het res- teerende deel van 1932 te verhoogen tot 50. Daar de geldelijke vooruitzichten voor Ned.-Indië voor 1933 van dien aard zijn, da^ handhaving van deze opcentenheffing on afwijsbaar moet worden geacht, is bij de on'wcrp-begrooting voor dat jaar op besten diging van de heffing van 50 opcenten op de invoerrechten gerekend. De opbrengst der opcenten is voor 1933 begroot op f 19.400.000. De Volksraad heeft zich met dit voornemen vereenigd door het aannemen van Afdeeling III der ontwerp-begrooting. Het thans ingediende we'sontwerp heeft de strekking om de heffing der thans be staande opcenten op de invoerrechten gedu rende 1933 te bestendigen en ze van den aanvang van dat jaar af mogelijk te maken In verbond met genoemd votum van den Volksraad en met den spoedeischenden aard van den voorgestelden maatregel, kwam het gemotiveerd! voor er van af te zien den Volksraad formeel nader in de gelegenheid te stellen, nopens het wetsont werp van raad te dienen. NAT. CHR. OFFICIEREN VEREEN. JAARVERGADERING De Nationale Christen-Officieren-Vereenl- ging hoopt Maandag 21 November a.s. haar jaarvergadering te Utrecht in het Jaarbeurs gebouw te houden. In de morgenvergade ring worden de huishoudelijke en interne aangelegenheden behandeld. In de namid dag-vergadering is spreker prof. dr. V. H. Rutgers, h'>ogleeraar aan de Vrije Uni- siteij te Amsterdam, over: „De Volken bond en de bèwapening van Nederland". Van de stel'ingen, welke prof. Rutgers onder de Christen-officieren verdedigen zal, noemen we o.a. de 4e en 6e. De 4e luidt aldus: „De politieke actie van den Volken bond tot voorkoming van oorlog is m hoofd zaak gelegen in de werkzaamheid van den Vol kens bondsraad krachtens art. 11 van hel Volkenbondsverdrag. De ervaring leert, dat de Raad, ondanks de beperkte middelen waarover hij daarbij beschikt, met vracht werkzaam kan zijn om oorlogsgevaar af te wenden. De beteekenis hiervan kan in dén tegenwoordigen tijd. waarin zooveel conflic ten stof en oorlogsgevaar aanwezig is, niel licht overschat worden". De 6e heeft deze tekst: „Beperking en ver mindering van bewapening zou bij den steeds voortgaanden bewapeningswedstrijd en bij het daardoor verscherpt oorlogsge vaar, van groote beteekenis zijn. Ook a! zou de bewapeningslimiet die aangenomen werd in het algemeen niet of weinig beneden 't huidig peil der huidige Nederlandsche be wapening gelegen zijn, en al raken verschil lende van de beperkingsmaatregelen, die in behandeling zijn. de Nederlandsche weer macht niet ,zoo moet Nederland toch bereid zijn, wanneer dit tot bereiking van ook voor Nederland zeer begeerenswaardige alge- meene beperking en vermindering noodig is, ook zijnerzijds d« verplichting niet alleen tot bepaalde beperkingen, doch ook tot be paalde verminderingen van zijn bewapening te aanvaarden. GROOTE LEUZEN De heer Noordhoff, bestuurslid van het socialistisch N.V.V.. is op een congres van socialistische arbeiders te Madrid geweest. Dat de man in enkele dagen al precies weet, dat alle bederf is te wijten aan de vorige regeering en alle goeds te danken aan de republiek, die er nauwelijks één jaar is. spreekt van zelf; zegt de „Maasbode". Hij vertelt echter in de „Vooruit" van 26 October j.l., dat de leden der socialistische organisatie weinig geschoold zijn en allerlei overdreven eischen stellen. „Ik heb den indruk gekregen, dat een groot deel der vakbeweging zich vergaapt aan groote leuzen en ik heb niet de verwach ting, dat de socialistische ministers pleizie- rig zullen kijken, wanneer zij straks deze wissels ter honoreering krijgen. Tusschen eischen stellen en eischen doorvoeren be staat een groot verschil. De kracht der ar beidersbeweging in Spanje zal moeten blij ken, wanneer een groot deel der vakbewe ging straks met de op het congres gestelde eischen in de praktijk komt." DE VARA PROCEDEERT TEGEN DE STAAT Naar aanleiding van de weigering der P.T.T., om de V.A.R.A. het gebruik toe te staan van telefoonlijnen, die dienen moes ten om het ooggetuigenverslag van de be tooging in Den H°ag naar Hilversum over te brengen, beeft volgens een bericht »n Het Volk de V.A.R.A. op advies van haar rechtskundigen adviseur besloten om een ac'ie in te dienen tegen het staatsbedrijf der Posterijen en Telegrafie. Zij wil dit be drijf aanspreken voor vergoeding van de schade, welke is ontstaan uit de kosten, verbonden aan het vervoer van apparaten en toestellen naar Den Haag, alsmede van de kosten, welke gemaakt moesten worden voor do ♦echn'sche installatie in Den Haag. en dit wel uit overweging, dat nog in de regeling van 't telefoonverkeer noch in de wet ook maar iets voorkomt, dat een wei gering als bovenbedoeld rechtvaardigt. HOOFTSCHE WIJSHEID Bij de brieven aan de redactie gericht bevond er zich gistermorgen een, welke speciaal aan mij geadresseerd was. De totale inhoud was als volgt: „Het is dikwijls veel moeilijker zijn ge dachten in enkele zinnen te preciseeren dan in een lang epistel. P. C. Hooft schreef eens aan een vriend: „Ik heb geen tijd om u een korten brief te schrijven, daar om schrijf ik u een langen". „Zakenwereld", 5 November '32. Geen afzender, geen onderieekening. Blijkbaar dus een van de vele naamlooze hatelijkheden, welke wij, slaven van het lees- en critiek-gr&ge publiek ons moeten laten welgevallen. Maar dan ditmaal één, speciaal voor mij bestemd. Nu is zelferitiek nog een veel zwaarder taak dan zelfwaardeering. waarvan altijd met de grootste bescheidenheid kennis wordt gegeven; en ik zie geen kans om de onjuistheid, dan wel de waarheid van de tekst, welke mij ter mediteering werd toe gezonden, te bewijzen. Maar een paar dingen wil ik toch zeggen. Ook hier geldt: quod licet .Tovi, non licet bovi; of. zonder hatelijke bedoeling overge zet zijnde: wat een journalist mag, is b.v een schrijver van ingezonden stukken nog niet veroorloofd. En dat wel om de heel een voudige reden, welke Hooft aangaf: Schrij vers van ongevraagde bijdragen hebben tiid om kort te zijn (niemand immers ver plicht hem er toe!), doch wij zijn vaak door tijdsgebrek lang van draad en breed van stof. Correspondent en hebben dikwijls ook geen gelegenheid om een kort verhaal te schrijven en daarom moet hier tijd gevon den worden om hun lange epistels op maat te coupecren. Wat noch voor hen, noch voor ons prettig werk is. Maar dat is nu eenmaal niet anders. Journalisten krijgpn nooit een pluimpje. Zij incasseeren klappen van twee kanten: eenerzijds moeten zij hooren. dat van zoo'n belangrijk onderwerp toch wel iets meer gemaakt mocht worden; anderzijds klinkt de schelle kreet: waar moeten wij met al die copie blijven? Het bo\ensfaande geef ik beleefd in over- weeing aan hem of haar, die mij de vrien delijke attentie bewees de bovenstaande eenicszins sofistische immers spitsvondige slagzin ter meditatie aan te bieden. Hij of rij moge er uit leeren. dat wij noodgedwongen wel eens een lang artikel schrijven, omdat we ons meesterschap in de beperking we gens gebrek aan tijd niet kunnen toonen. Wanneer wij niet ,.ex cathedra" schrijven (dat wil zeggen: in ons dagelijksch leven) dan kunnen we bet soms zeer kort en kern achtig zeggen. ITet historische besvijs daar van zal ik u morgen leveren. BEZOEK AAN DE ZUIDERZEE- GEMEENTEN De Minister van Waterstaat heeft een be zoek gebracht aan enkele Zuiderzpegemeen- tcn. In verband met de uitvoering der Zui- derzee-steunwet In Bunschoten bezocht de minister de knoopenfabriek en in Harderwijk de eenden bedrijven en de ambachtsschool. In beide gemeenten ontving de minister ten raadhuize eenige deputaties uit belang hebbenden, die in de gelegenheid werden gesteld, hun wensehen betreffende de toe passing van de Zuiderzeesteunwet ter ken nis van den minister te brengen. PROV. COMITIE VAN A.-R. KIES- VEREEN. IN GELDERLAND Het Provinciaal Comité van Anti-rev. kies vereenigingen in Gelderland zal op Zater dag 26 November in het gebouw voor Chr. Belangen een vergadering houden. Op deze vergadering zullen behandeld worden de voors'ellen -an het Centraal Comité waarna aan de orde komt de vaststelling van Sta tuten en reglement der Kamerkieskring Arnhem en Nijmegen en het Prov. Comité. Vervolgens zal de heer A. W e r s i n g a een inleiding houden over de propaganda voor de verkiezingen. AMSTERDAM DE NIEUWE MARKTHAL Het Gemeentebestuur vam Amsterdam heeft in het openbaar aanbesteed het leve ren en opstellen van een ijzeren kapcon structie ten behoeve van de nieuwe markt hal aan de Kost verloren vaart. Er waren 16 ingekomen biljetten Het laagst werd inge schreven door de firma Hermes, Const.ruc- tiewerkplaatsen te De Steeg met f 73.4i3. Het hoogst werd ingeschreven door de fa briek van Stoom en andere Werktuigen Kh Jonker en Zn. te Amsterdam met 125.600 KANS OP HUURVERLAGING? Steeds zwaarder eiscLen voor woningbouw Sedert jaren spreken wij over huurverla- ging, maar we nemen elke gelegenheid te ba?t om die onmogelijk te maken. Voor een paar jaar is de bouwverorde ning nog eens op verschillende punten ver zwaard. daarna hebben wij do straatbelas ting verhoogd en de brandverzekering-be lasting ingevoerd. Nu komt de commissie voor de strafveror deningen op uitnoodiging van B. en W. met een nieuwe wijziging van de Bouwverorde ning waarin wordt voorgeschreven, dat het maken van doucheruimte of badruimte wordt geëischt. De vaderb'ke zorg van de gemeente gint wel zoover als het kan. Medelijden met hen die van geringe ioonen hoogp huren betalen moe'en, schijnt echter te ontbreken. De eischen voor den woningbouw vermin deren lijkt ons niet gned. Maar in deze tij- don de eischen steeds hcoe-cr nn te voeren, liikt ons toch moeilijk verdedighaar. Behalve dat is er toch ook een princi- pieele kant aan het geval en lijk* het ons dat de grens hier wordt overschreden. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Hengelo (Evangelisatie- vereeniging „Chr. Belangen")), M. D. Gys- man te Nieuwe-Pekela. Te Hoornaar, cand. C. van Dop te Delft. Bedankt: Voor Poortvliet, P. de Looze te Haddinxveen. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Mariënberg (O.), cand. F. J. Jonkhoff te Groningen en cand. P. H. Wolfert te Terneuzen. Beroepen: Te Kampen, Mr. G. M. den Hartogh te Hazerswoude. CAN DID ATEN TOT DEN H. DIENST Tot de Evangeliebediening in de Ned. Hervormde Kerk is nog toegelaten door het Prov. Kerkbestuur van Overijsel de heer J- A. de Vor, Hondyk 28 te Woerden, Theol. cand. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De heer J. Hovius, te 's-Graveland, Theol. candidaat aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wiens toelating tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk door het Prov. Kerkbe stuur van Groningen reeds door ons vermeld werd, woont niet Zuidereinde 342, maar: Zui dereinde 428, 's-Graveland. De heer Joh. Kapteyn. Theol- cand., te Den Haag, beroepen predikant bij de Geref. Kerk van Kralingsche Veer (bij Rotterdam), is gisteren door de Classis Rotterdam na pe remptoir examen toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten in de Geref. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schryft ons: Cand. J. W. D r a g t, van Harmeien geko men, werd Zondagmorgen j.l. bevestigd als predikant der Geref. Kerk van Ottoland door zijn schoonvader, Ds. H van der Zanden, Wapenveld, met een predikatie over Exodus 4 20 b. Des avonds deed Ds. Dragt zyn ii trede, bediende het woord uit Coll. 4 2 en 3 (ged.), waarna de gebruikelijke toespraken plaats vonden. Ds. G. H. d e Jonge, wien om gezond heidsredenen met ingang van 1 November jl. emeritaat is verleend, heeft afscheid genomen van de Geref. Kerk van Tzum, in een schrij ven, dat in den namiddagdienst op Zondag jl. door ouderling A. Hoekstra is voorgelezen. Daarin scheidde hy van zijn Gemeente met overneming en toebidding van de viervoudige bede uit Psalm 28:9: „Verlos Uw volk zegen Uwe eere; weid hen en verhef hen tot eeuwigheid", waarin uitkomt de overvloedig blijvende openbaring van Gods almacht, gena- üfc, waarheid en trouw. Naar men weet, heeft Ds. de Jonge, mede om gezondheidsredenen zijner echtgenoote, zich metterwoon te Heerde (G.) gevestigd. Cand. J. Kapteyn, van Den Haag, hoopt Donderdagavond 24 November a.s. zich aan de Geref. Kerk van Kralingsche Veer te verbinden, na op Woensdagavond 23 Novem ber door Ds. J. G. Feenstra, van Scheveningen, in het ambt te zijn bevestigd. Ds. T. SAP Ds. T. Sap, em.-predikant der Geref. Kerk te Do6rnspyk, thans nog aldaar wonende, hoopt l Januari 1933 zich metterwoon te vestigen op „Eikenhof" te Nunspeet. JUBILEA D s. F. Drost, em.-predikant van de Geref. Kerk te Moordrecht, thans wonende te Utrecht, herdacht Zondag 6 November den dag waarop hij 40 jaar geleden te Vlaardingen in het ambt bevestigd werd. In verband met dit jubileum had zich te Vlaardingen een comité gevormd, ten doel heb bende dit feit in een samenkomst te herdenken en den jubilaris te huldigen. Gisteravond heeft Ds. Drost in de Kuiper- straatkerk te Vlaai dingen een gedachtenisrede uitgesproken, tot tekst hebbende 1 Tim. 1 12, en daarbij gewezen op „Paulus' roem in de kracht der Evangeliebediening", welken roem spr. ook tot d° zyne mocht maken. Voorts bracht spr. in herinnering dat hij 40 jaar geleden door Dr. L. H. Wagenaar, predi kant te Arnhem in het dienstwerk werd in geleid, 18 jaar te Vlaardingen, 7 jaar te De Bilt en 8 jaar te Moodrecht heeft mogen ar beiden. Hierna werd de jubilaris toegesproken door den heer M. de Heer, voorzitter van het huldi gingscomité; Ds. D. B. Hagenbeek, namens de Geref. Kerk van Vlaardingen; den heer W. van der Windt Jr., lid van het comité, die een har telijk schrijven voorlas van de Geref. Kerk te Maartensdijk, en tevens een cadeau onder cou- ert had toegezonden, als stoffelijk blijk van waardearing voor den jarenlangen catechisatie- arbeid en het houden van weekdiensten in deze Gemeente; en door den heer H. Polderman Jzn. ïamens vele vrienden uit de Geref. Kerk van Vlaardingen den jubilaris een album met handteekeningen benevens een enveloppe met inhoud overhandigde. Tenslotte dankte de jub:Jaris voor de talrijke bewijzen van hartelijkheid in Vlaardingen on dervormden en die dezen dag tot een onvergete- lijken m zijn leven hebben gemaakt. De Geref. Zangver. „Gloria in Excelsis Deo" luisterde dezen feestavond op met het zingen van eenige liederen. Het spreekgestoelte was rijkelijk met groen en bloemen versierd. Na afloop der huldiging hebben vele aanwe zigen den jubilaris persoonlijk gelukgewenscht. TOURNEE Ds. J. RIJKS. De predikant der Nederlandsche Gemeen te te Roubaix in Noord-Frankrijk doet gedu rende de maand November een spreekbeur tenreis door ons land (spreekt o. a. te Amersfoort, Alkmaar, Winschoten. Amster dam, Haarlem, Bussum, Meppel, Voorburg, Den Haag. Loosduinen, enz.) met het dool den arbeid onder de Hervormde Nederlan ders in Noord-Frankrijk nader bekend te maken en de banden met het vaderland aan te houden en te versterken. Het adres van Ds Rijks is tot 30 November voor belang hebbenden: Aelbrechtskade 176b te Rotter dam-West, BEGRAFENIS-Df. K. VAN AS Uit Rouveen meldt men ons: Nadat Zaterdagavond velen der Gemeente gebruik hadden gemarkt van de gelegenheid in de pastorie nog eenmaal het gelaat van hun gestorven herder en leeraar te aanschou wen, had Maandagmorgen in de Herv. kerk een rouwdienst plaats, waarbij het kerkgebouw geheel was gevuld. In dezen dienst ging Ds. H. Bout, van Genemuiden, vriend van overledene. Na het zingen van Psalm 103 8 en 9, ging Ds. Bout voor in gebed en las Job 14 11 einde en Openbaring 20 14 tol 21 5. Daarna heeft hij in gevoelvolle woorden den overleden broeder in de bediening herdacht, mem< rend, dat deze ruim zes jaar geleden aa roepstem der Gemeente had gevolg gegeven en die thans, in de kracht van zijn leven door de Heere was opgeroepen, daar zyn taak hier op aarde was volbracht. Herinnerd werd het vele, ook op uitwendig terrein (o.a. verbe terde inrichting van het kerkgebouw), dat door Ds. van As was verricht. Maar het voorna ste was, dat hy de Gemeente het Woord Levens heeft mogen brengen en deze van Hem den vollen raad Gods heeft mogen beluisteren. Na gewezen te hebben op de prediking die er ook van dit sterfgeval uitgaat, zoowel als op Gods barmhartigheid in Christus, bracht Spr. namens de familie dank aan de Gemeente voor de vele blijken van belangstelling den gestorvene tijdens zijn ziekte en overlijden betoond. Na dankgebed en het zingen van Psalm vs. 6, werd nog een kort woord gesproken door Ds. A. C. Enkelaar, van Hasselt, die den over ledene als collega en ringpredikant herdacht. Namens den Kerkeraad werden eenige woor den gesproken door Ds. D. Th. Keck, van Stap- Aanwezig waren tevens de Burgemeester, ouderlingen van de Geref. Kerk, de behande lende geneesheer Dr. Hagenbek, en onderschei den predikanten. Diep geroerd verliet de schare het kerkge bouw, waarna velen zich naar de pastorie be gaven, waar het stoffelijk ovenschot van hur leeraar door den Kerkeraad in de gereedstaan de auto werd gedragen, om op de begraaf plaats te Hilversum aan den schoot der aarde te worden toevertrouwd. KERKINSTITUEERING. Te Kruisweg (Gron.) werd institu- eerir.g van een plaatselijke Geref. Kerk door de Classis Warffum van Geref. Kerken nood zakelijk geacht Een kerkgebouw ter plaatse is vorig jaar al in gebruik genomen. Het ledental der Geref. Kerk van Leens zal daardoor verminderd worden, VERKIEZINGEN In de Ned. Herv. Kerk: Breda. Voor 1 et Kiescollege. Gekozen zyn de rechtzinnige candidaten van „Evangelie er Belijdenis" met een meerderheid van 120 stem men tegenover de vrijzinnige candidaten. S n e e k. Voor 18 gemachtigden tot het Kies college. Gekozen zijn de rechtzinnige candida ten met 11521159 stemmen tegen 907915 op de vrijzinnige. Alle gemachtigden tot het Kiescollege dus de Kerkeraad niet meege rekend, zyn thans rechtzinnig. Een paar jaar geleden waren de Kerkelijke colleges al hier bijna geheel vrijzinnig. KERKVOOGDIJEN De Vereen, van Protesteerende Kerkvoog dijen in de Ned. Hervormde Kerk houdt Woens dag 16 November a.s. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een buitengewone ledenvergade ring. O.m. komen in bespreking de voorstellen der beide vereenigingen van Kerkvoogdijen tot wijziging van het Reglement op de Predi kantstractementen- DIAKENEN IN DE SYNODE? In „Diakonia", orgaan van de Federatie van Diaconieën der Ned. Hervormde Kerk, komt cté klacht voor, dat bij diaconale on derwerpen de dienstdoende diakenen niet zplf viva voce zich tot de Synode richten kunnen en gevraagd wordt, of het niet meer dan hoog tijd is, dat hierin verandering bracht wordt. De eindredacteur W. J. Hemmes laat hier onder het desgevraagd oordeel volgen van twee bekwaam geachte hoogleeraren. Prof. Dr C. G. Wagenaar, van Leeuwarden zegt, dat men al meer een open oog krijgt, voor „de dringende behoefte dat ook andere groepen, dan die direct met de „regeering der kerk" zijn belast, in de Synode vertegen woordigd moeten zijn. Dat zoowel de diake nen als de kerkvoogden hierbij in de eerste plaats in aanmerking komen, behoeft geen betoog. Of deze wensehen pia vota zullen blijven, zal afhangen van de vraag, hoevelen de plannen tot vervulling ervan straks zul len steunen als zij geopperd worden". Prof. Dr Th. L. Haitjema daarentegen legt er den nadruk op, „dat inschakeling van 't diakenambt in de regeering der kerk een breuk met de grondslagen van heel ons Geref. kerkrecht beteekenen zou. Gewone leden der Synode kunnen diakenen derhalve nooit worden. Een reglementswijziging in die richting zou waarlijk niet bij mij alleen op principiëelen tegenstand stuiten. Er is echter niets tegen, bij de behandeling der Diaconalia in de Synode vertegenwoordi gers der Federatie van Diaconieën met advi- seerende stem tegenwoordig te doen zijn." GZESTELIJKE (EN ONGEESTELIJKE) MUTATIE. Van de 5218 volwassenen, die in Würle uj berg in 1931 uit de Evangelische Kerk getreden zijn, sloten er zich 1228 aan bij de Apostolische Gemeenschap, 3200 sloten zich niet meer bij eenige Kerk aan, en 169 gin gen er tot de Roomsch-Katholieke Kerk over. In hetzelfde jaar traden er 745 leden tot de Evangelische Kerk toe; van dezen waren er 454 vroeger uitgetreden leden en kwamen er 281 uit de Roomsch-Katholieke Kerk. EVANGELISATIE Te Zevenhuizen (Z.H.) beeft Maan dagavond j.l. in het lokaal aan de Rotte een herdenkingssamenkomst plaats gehad ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Evangelisatie. Ds. Tj. Tak. pred. der Ned. Herv. Gemeen te, opende de bijeenkomst. Hij sprak over Ps. 48,: 10: „O God! wij gedenken uwer wel dadigheid in 't midden uws tempels". Ds. Tak wees op de zegeningen, die van God ontvangen werden en op het betamelijke Hem ootmoedige dankbaarheid voor Zijn weldaden te betoonen. Na het zingen van Ps. 138: 1 sprak Ds. J W. Pieper, van Ooster-Nijkerk, vroeger pre dikant té Zevenhuizen, over het verleden. Voornaamste Nieuws* (Bit. 1) Ingediend is een wetsontwerp tot besten* diging van de tijdelijke opcenten op de in voerrechten in NetL-Indië. Begrafenis van Ds. K. van As te Rouveen, (Blz. 2) De Democratische candidaat Franklin D. Roosevelt is tot President der Vereenigda Staten gekozen met een zeer groote meerder* De Ressen in de Betuwe is een moordaan slag gepleegd op een oude vrouw. De dadec werd gearresteerd, doch is weer ontsnapt (blz. 3) De Tweede Kamer heeft een begin ge* maakt met de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voor 1933. (blz 7)' Door een doodelijk ongeluk bij de electri* citeitsvoorziening te Rotterdam is een groot deel der stad eenige tijd van stroom ver stoken geweest (Blz. 8) Vergadering van den Bond van Prot. Chr. Kweekscholen. Prof. de Zaaier overleden. Zorgvol jaarverslag 1331—1932 der Comm. Venn. Wm. H. Muller en Co. Verliessaldo 6.522.842 (vorig jaar na herwaardeerins» ƒ4.902.595). De toekomst baart zorg voor do liquiditeit Stijgende groothandelscijfers in October jt, Er zou een spoedige regeling der Stillhalte- overeenkomst te achten zijn. Hoofdpijn a|a en Kiespijn zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 et. Verkrijgbaar bij Uw Drogist Tal van herinneringen bracht hij naaf! voren. Maar bovenal wees hij op volharding in het opgaan naar het Huis des Heeren en wekte hij de aanwezigen op hierin nim mer te versagen. Na zijn toespraak sloot Ds. Pieper d<5 samenkomst met dankgebed. ZENDING Begrootingstij d. Het Zendingsbu reau te Oegstgeest, postgiro no. 6074. ver zoekt ons plaats voor het volgende: Behalve de spanning, die de Zcndings* week en haar voorbereiding ons deze weken geeft, brengen October en November ons ook die andere spanning van het opmaken der begrootingen voor het volgend jaar. Vóór 1 Januari moeten de Zendelingen weten, wat zij in het volgend jaar voor hun werk mogen besteden. En terwijl nog niet bekend is, of dit jaar de inkomsten de uitgaven zullen dekken, moet reeds worden vastge steld, welk bedrag wij voor het volgend jaar aan de gemeente moeten vragen. Zelden, misschien nooit, zal de vaststel ling van de begrooting zóó moeilijk zijn ge weest als deze keer. Inkrimping van sub sidies, terwijl opheffing yan alle buiten subsidie vallende scholen onmogelijk is, daar de bevolking dan ook zonder geeste lijke verzorging geraakt. Geringere economi sche draagkracht hier te lande, maar niet minder bij de inheemsche gemeenten zelf. Bijna overal grootere mogelijkheden voor het Zendingswerk, zoodat allerwege om uit breiding gevraagd wordt Zullen wij een zelfde bedrag kunnen vragen nis verleden jaar? Dan zal nog allerlei afgesneden moe ten worden, dat gevraagd wordt. Zullen wij de totaalbegrooting kunnen stellen boven die van verleden jaar? Moet zij er onder blijven? De hoofdbesturen en de Financieele Com missie zullen voor moeilijke puzzles gesteld worden. Maar des te meer is het noodig dat nu voor dit jaar, ook in deze Zendmgs- week, alle krachten worden ingespannen. Want het is meer dan ooit noodig. dnt het volgend jaar niet ook nog een tekort van dit jaar moet worden belast. Met grooter spanning dan ooit wachten wij den uitslag der zendingsweek af. D. van Crommelin- De Zendingsdirec tor D. van CrommeMn vertrekt, naar uit Soe- rabaja gemeld wordt, dezer dagen naar Rata- vin. waar h" Woensdag 16 November a.s. zich heren z.al aan boord van de „Kota Nopan", teneinde zich naar Europa te begeven. •gen B a 1 »-Z e n d i n e. ..De Java-Bode* meldt, dat air» het Rinnerlindsch Bestuur op Bali is *eHpVe«. <--n Furoneeeehe ziide is geaeeerd om d#> - he hoofden op te ten teeen Missie - ^onding Ook de in diening van l»e» Tv,r...„et d:er hoofden te<*en steping ven n-1i voor Zending goschied- ts van Eurnneesche zijde, met tnfiri-o—hoj. uj van den Volks raad, de heer Soekawati.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1