llktinrr jfri iisrljr Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT: per kwartaal In Leiden en In plaat sen waar n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijk- sche zending «4-50 Bu dageitjksche zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vfe cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3807 MAANDAG 7 NOVEMBER 1932 ADVZRTEN.1EN t Van 1 tot 6 regelsll'M Elke regel meer0.22V} Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels a 2.30 Elke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het^evragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oil nummer bestaat uit TWEE blader EERSTE BLAD IN STRIJD MET DE GOEDE ZEDEN? Onze crisistijd kent de al lang niet meer ongewone figuur der noodlijdende gemeen te, die, niet meer in staat om zelf in eigen behoeften te voorzien, zich tot d-e Regeering moet wenden om financieelen bijstand. Dat de Regeering in dergelijke gevallen waarborgen zocht, dat haar steun niet ver- geefsch is, en dwingt tot ingrijpende maat regelen, kan men niet misplaatst achten. Deze inmenging is ook in een ander i_ val niet te veroordeelen: namelijk wanneer een gemeente, die behoefte heeft aan vlot tende middelen en er niet in slaagt deze de geldmarkt te verkrijgen, zich ten slolte wenclt tot het Rijk met verzoek haar aan J* uoodige kasgelden te helpen. Dat iemand, die een ander de behulp zame hand biedt, aan deze steunverleening sekere voorwaarden verbindt, valt in geen enkel opzicht te misprijzen. Natuurlijk kan daarbij het gevaar bestaan, dat voorwaarden worden gesteld, die niet in redelijke verhouding staan tot de hulp, die geboden wordt, zoodat men van de nood- positie van het slachtoffer gebruik maakt om het in boeien te werpen. Zoo warden dezer dagen door Kamerleden vragen gesteld in verband met de voorwaarden, die de Regeering ?ou heb ben, verbonden aan het verleenen van finam cieele' hulp aan de gemeente Nijmegen. De persherithten bleken niet geheel juist ge weest te zijn; doch indien de zaak zich wet telijk zoo had voorgedaan, dan had men iiier toch te doen gehad met de figuur, dat ie hulpvragende gemeente van tevoren dui delijk wist,, op welke voorwaarden tij den gewenschten- steun zou kunnen ver krijgen. Zij had de eischen van het Rijk tegen de vaarde dér' geldelijke hulp volledig kunnen ïfwegen. Geheel anders daarentegen is het geval vaarvoor het gemeentebestuur van Opster- and zich zag geplaatst. Daar toch werd van het gemeentebestuur liet gevraagd, dat het zich zou verbinden rerschillende met name genoemde maatregelen te treffen, maar dat het zonder neer zou naleven de voorwaarden, welke iet Rijk zal meenen te moeten stellen. Het bedoelde artikel uit de concept-over- lenkoryst luidt letterlijk: „De gemeente ver- lindt zich de voorwaarden na te leven velke door het rijk aan de eventueele bij irago in de kosten der gemeentehuishou ling w orden verbonden". Dat het Rijk bij het verleenen van finan- [ieelcn steun voorwaarden stelt, is niet al- een zijn recht, maar zijn plicht doch dit ngrijpen gaat te ver, wanneer men als ;ch stelt volledige abdicatie van het ge- neentebestuur. Dat Gedeputeerde Staten van Friesland ich eveneens tegen dezen eisch hebben ver- et, hoewel zij zelf zich herhaaldelijk schul- lig maakten aan inbreuk op de gemeente- ijke zelfstandigheid, strekt dit college tot Wij zouden geneigd zijn de vraag te stel en of bij het aangaan van een overeen- omst op dergelijke voorwaarden niet aan wezig is het begrip „strijd met de goede eden", zooals ons verbintenissenrecht dit cent A DEMONSTRATIEF EN DESTRUCTIEF De lust tot demonstreeren, die zich onder en druk van 'het communisme en van de I. S. P. van onze sociaal-democraten mees- er maakt, schijnt ook de leden van onder- cheiden vertegenwoordigende lichamen te ebben aangetast. Vorige week Zondag (natuurlijk op Zon- ag) werd althans te Amsterdam een de- ïonsti-atieve algemeene vergadering gehou- cn vanwege de Vereeniging van sociaal- emocratische leden van Gemeenteraden en de Provinciale Staten, waar gehandeld werd over „het rapport-Weiter en de ge- aeenten". Uiteraard ontbrak ook hier de motie niet, ie in deze kringen gebruikelijk is. Zij kwam met kracht op tegen de in de oorstellen van de Staatscommissie-Weiter elegen verdere inperking van de vrijheid er gemeenten bij de inrichting van haar luishouding, waarbij de arbeidersklasse werd opgeroepen ertegen te waken, dat ooit leze voorstellen in wettelijke regelingen worden omgezet. Nu is het toch wel wat zonderling, als .en in dezen kring het aandurft om ru- noer te maken over de gemeentelijke auto- lomie, temvijl men juist van sociaal-demo- ratische zijde zich aanmatigde om uit te naken, welke maatregelen socialistische wethouders in hun gemeenten zouden heb- jn te treffen. Ook de voorstelling van den inleider op eze vergadering, den heer Vliegen, is wat il te gemakkelijk, als hij betoogt dat de be antwoording der vraag, of cle gemeenten haar autonomie met de beschikbare midde len zullen kunnen handhaven, afhankelijk is van de mate, waarin de Regeering den gemeenten daartoe de middelen verstrekt. Heelwat juister en kloeker ware het ge weest, wanneer in deze vergadering wi tuogd, dat de toekomst der plaatselijke zelf standigheid vooral afhangt hiervan, of de leidende figuren in onze gemeenten vol doende verantwoordelijkheidsgevoel bezitten en ruggegraat toonen. Juist de roode wethouders zijn het, die maar al te vaak miskennen dien hoeksteen van het gemeenterecht, waarop zich de heer Vliegen beriep: „Aan het hoofd van de ge meente staat een Raad". Wie werkelijkheidszin toont en den moed der overtuiging niet mist, behoeft zich over de gemeentelijke autonomie niet ongerust te maken. Het zijn de gemeentebestuurders zelf in de allereerste plaats, op wie de beantwoordin. rust van de vraag, hoe de autonomie zich ontwikkelen kan. In elk geval zou bij het aan de orde stel len van dit punt eenige bescheidenheid den socialisten wel passen. Wat de vergadering dezer volksvertegen woordigers ditmaal bracht, was meer de monstratief en destructief dan juist. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD ONZE WERKLOOZEN werk- Men kan in onze kringen aan de loozen, aan hen die tot de valide arbeiders worden gerekend, niet genoegzame aandacht wijden. Het is toch te verstaan dat bij lang durige lediggang de energie verslapt en er, vooral bij de ouderen komt een soort doffe berusting, een zich schikken in een levens peil, dat ver ligt beneden het normale, een afglijden zonder verderen weerstand naar de positie van armlastige. De jongeren reageeren in den regel ander3. Zij zien hun beste leerjaren voorbijgaan. Zij voelen het bloed nog bruischend kloppen in pols en aderen. Zij loopen meer gevaar op standig te worden, de vuist te ballen en het lot in eigen hand t; nemen En dat zijn dikwijls de besten. Want wie zich op dezen leeftijd al probeert aan te passen, toont een ontstellend gebrek aan energie en werklust. Er moet dankbaar geconstateerd, dat 'ie zorg voor de werkloozen van heel wat be- teekenis is geworden. Bij alle klacht, die er wel eens is, mag niet vergeten, dat in geen land ter wereld, zooveel voor de werkloozen wordt gedaan als in ons land. Helaas blij ven er wel gemeentebesturen achter. Maar alle actie tegen wat men het regime Ruys- De Geer noemt, ten spijt, er wordt van de zijde van de Overheid veel gedaan, meer, belangrijk meer dan overal elders. Dat dit mogelijk is ligt goeddeels in de ontwikkeling der vakbeweging en in die vak beweging in de groeiende beteekenis der werkloosbeidkassen. Daarvoor hebben de ar beiders offers gebracht, waarvan zij profi- teeren, zoowel in de uitkeering als in de verhoogde steun bij de crisisregelingen. Maar, al valt hier veel te loven, al is er, laat ons toch ook hieraan eens denken, veel waarvoor wij danken mogen, met de steun van officieele zijde verleend komen wij er niet. Bij langdurige werkloosheid is het ge vaar van inzinking toch nog altijd heel groot. De oprichting van het Crisiscomité •wijst er reeds op, dat men dat ook in de kringen van hen, die hier leiding geven, wel verstaat. Er zal dus nog altoos iets meer gedaan moeten worden. En hier ligt zeker een taak voor de Kerk, door het diakonaat te oefenen. Wij zijn er volstrekt niet gerust op, dat in onze groote steden, dit alles wel zoo loopt al het behoorde. De afstand die onwillekeu rig bestaat tusschen den een en den ander, moge hier iets verklaren, een verontschuldi ging mag dit toch nooit zijn. Ook de vakbeweging lette in dit opzicht op haar leden. Waar de groote aantallen het onmogelijk maken, dat een bestuurslid alles controleert, voere men maar zooiets als een patronaat in. Dan kan men tenminste weten of er werkelijk nood is, die gelenigd moet, of er gevaren zijn, die in hare gevolgen voor zulk een gezin funeste gevolgend dreigen te hebben. En voorts, dat ieder christen zijn plicht ten opzichte van zijn naaste, zijn buurman, zijn mede-arbeider, versta. Als deze uit eer- of schaamtegevoel zwijgt, luide een ander de noodklok. Zoo kan veel behouden, wat an ders gevaar loopt onder te gaan. Hoe belangrijk dit echter is en hoezeer ook hier het natuurlijKe moet voorgaan, men mag het toch bij deze eenzijdige zorg niet laten. Ook in dit opzicht mag dankbaar er kend worden, dat er reeds veel gedaan De Amsterdamsche Christelijke Jeued- centrale is verleden jaar begonnen met de jeugdige werkloozen van christelijke belijde- bijeen te brengen. In een daartoe afgestaan schoolgebouw, kunnen feij zich heel den dag bezig houden. Er is niet alleen voor ontspan ning en sport gezorgd, al ontbreken deze punten niet op liet program, doch ook voor geestelijke ontwikkeling. En daar naast wordt in breeder verband nog gewerkt voor verbetering en voltooiing der vakopleiding Ook hebben enkele vakorganisaties ten behoeve van hare leden een zelfde soort arbeid ter hand genomen. Zoo is ons be kend, dat de christelijke kantoorbedienden eenige cursussen Engelsche Taal en Boek houden hebben georganiseerd en een serie lezingen over vakonderwerpen geven in de middaguren, speciaal ten dienste van de jongere werkloozen en van iedere oudere onder hun werklooze leden, die er van pro- fiteeren wil. Ook is verleden week weer de arbeid oer Tehuizen begonnen. Het eerste is den 31en October officieel geopend, het tweede zal deze week geopend worden. Er is wel ge bleken in een vorige winter hoezeer dit werk op prijs wordt gesteld. Tot heden kon men den arbeid volhouden zonder steun van Overheid. Het ligt in de bedoeling van het comité zoo mogelijk vrij te blijven. Dat kan Gelukkig mag hier niet worden geklaagd. In de tehuizen vinden onze werkloozen, gezelligheid, spelen, een kopje warm drin ken, een pijp tabak, lectuur, muziek en af en toe een lezing of causerie. Hier wordt de ledige dag voor zoover dat mogelijk is ge- Hier wordt niet over de crisis gesproken, maar tracht men iets van de huiselijke sfeer te brengen. En hier is ook in het per soonlijk gesprek de mogelijkheid om achter den materieelen nood te komen of den gees telijken nood te pei.on en wegen te zoeken om het kwaad te bestrijden. Toch is deze arbeid, hoe gewaardeerd, nog maar gering in verhouding tot den nood. Moge ons christenvolk ook in dat onziclit, hoe langer hoe meer zijn roeping verstaan en een licht zijn, ook voor hen die nog zitten in de duisternis. Want er is nog iets te behou den. Meer dan wij soms in pessimisme denken. AREND VAN AMSTEL. BINNENLAND. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND HET WEGZNPLAN. MONUMENTENZORG Van een technische wijziging in het pro vinciaal wegenplan voor Zuid-I-Iolland 1932, die Ged. Saten aan Prov. Staten hebben aangeboden, is tevens gebruik gemaakt om eenige andere wijzigingen voor te stellen, n.l. een ander tracé voor den weg Berkel— Bergschenhoek omdat het tracé te lioope kosten met zich zou brengen. Ook wordt een kleine wijziging gewenscht geacht van den nieuw aan te leggen weg Berkel- Rijksweg Rijswijk—Rotterdam Deze weg wordt uitgebreid met een zijtak naar de veiling te Berkel. Thans komt in totaal op het provinciaal wegenplan een weglengte voor van 609.9 KAL In 1931 is het bedrag voor Monumenten zorg opgeloopen tot 119.000. In 1932 loopen eenige belangrijke subsidies af en kan de post met 60.000 verminderd worden. Ter restauratie wordt voorgedragen de Ned. Herv. Kerk te Naaldwijk. Het totale bedrag der kosten bedraagt 240.000. De Minister zal een rijkssubsidie van 50 pet. bevorderen. Voorgesteld wordt, dat de pro vincie een subsidie zal geven van 20 pet., dus 48.000, te verdeelen over de dienst jaren 1933—1938. Een zesde gedeelte, n.l 8000 wordt derhalve op de begrooting van 1933 gebracht. Verder stellen Ged. Staten voor aai gemeente Schoonhoven 'n nader subsidie in de kosten van restauratie van den toren an de Ned. Herv. Kerk te Schoonhoven te erleenen van 15 pet. van het bedrag, waar mede de kosten dier restauratie de raming van 300.000 te boven gaan en ten hoogste 50.000 en wel gedurende de jaren 1933'36 ten hoogste 2500 per jaar en voorts, gelij kelijk te verdeelen over de jaren 1937'40 >or dit doel ten hoogste 40.000. Voorts wordt nog voorgesteld, vooi Groote Kerk te Dordrecht een nader sub sidie te verleenen in de restauratiekosten ten bedrage van 20 pet. van hetgeen de op 129.600 geraamde kosten van voltooiing dier restauratie een bedrag vah 42 000 te boven gaan en van ten hoogste 17.600 ge lijkelijk te verdeelen over de dienstjaren 1933 en 1934. Tenslotte wordt voorgesteld voor restau ratie van den St. Janstoren te Schiedam een nader subsidie te verstrekken van 20 pet. van het bedrag, waarmede de kosten dier restauratie de raming van 50.000 te boven gaan, en ten hoogste 1000. Gedep. Staten stellen aan de Staten voor, de bogrooting voor 1933 van de Stichting Rosenburg te Loosduinen, goed te keuren. De raming voor dat jaar bedraagt in totaal 661.255, tegen een toegestaan bedrag van 734.320 voor 1932 en een uitgegeven bedrag an 728.344,87 in 1931. H. M. P. VAN EMMERIK t Gisteren is te Hilversum overleden de heer H. M. P. van Emmerik, directeur dé Hilversumsche Autobus Onderneming voorzitter van den Bond van Landelijke Autobusondernemers. De heer van Emmerik was voordien stationschef eerste klasse met standplaats Hilversum en daarvoor ondcr- stationschcf aan het Centraal-Station te Am sterdam. LOONSVERLAGING EN S.D.A.P. OOK IN ENSCHEDE IETS AAN DE HAND Nu de zaak van de loonsverlaging houding der S.D. Statenleden in Groningen aan de orde is en door verschillende afdee- lingen in die provincie een houding wordt aangenomen tegenover de consekwente voorstemmers en deze allicht slachtoffer zullen worden van hun plicht, evenals des tijds de drie Amsterdamsche raadsleden, lijkt het ons niet ondienstig te wijzen op het geen de s.d. wethouder Sanders te Ensche dé deed. Ook Enschedé moest maatregelen nemen om de begrooting voor 1933 sluitend te krij gen, en, zooals te doen gebruikelijk is, B. en W. de s.d. wethouder incluis togen aan het werk. Voorstellen tot verlaging der uitgaven en erhooging der inkomsten bereikten den Raad. Heel het College stelde zich r achter! Maar de verrassing kwam bij de stem ming bij de stemming over den aftrek van pensioenbijdrage voor het gemeenteperso- De raadsfractie was er tegen en even vdor de stemming verklaarde wethouder San ders, dat hij zich volkomen verant woordelijk stelt voor de maatregelen thans door het College voorgesteld maar hij zal tegenstemmen opdat zijn fractie een •sloten geheel blijft. De „bewusten" in Enschedé en elders mogen nu zeggen, dat hun partij tegen elke loonsverlaging is. Ze slikken veel, maar dat ze deze incon- sekwentie niet zullen verfoeien, wel, dat wil bij ons nog niet ii Of mag alles goed genoeg worden geacht alleen wanneer ook van particulieren, mede-1 om tot aan do Kamerverkiezingen „de lei werking op groote schaal wordt verleend. I schoon te houden"? DE NIROM-CONCESSIE EEN RAMP VOOR DE CHR. OMROEP IN INDIE Dezer dagen werd door Aneta vanuit Ned.-Indië medegedeeld, dat de NI ROM (Nederlandsch-Indische Radio-Omroen-Mij met haar proefnemingen zóóver is gevor derd, dat deze maatschappij op 1 Januari a.s. haar uitzendingen hoopt aan te va gen. Tevens werd bericht, dat de conces; aan deze maatschappij binnenkort zal wor den verleend. Indien dit bericht volledig juist is we hebben eenige reden om eraan te twij felen zou hiermede, zoo schrijft Mr. v. d. De ure in de OmroeDgids, in Indië de roep voor jaren op het verkeerde spoor zijn gebracht. Als aandeelhouders van de NIROM tre den op de PHOITI (Philips Omroep Hol- land-Indië), de Vennootschap Radio-Hol land en de firma Maintz Co. De beide laatste handelsondernemingen hebben de meerderheid der aandeelen en daardoor de macht in handen. Aanvankelijk zou de NIROM uit de staats kas gesteund worden, maar thans schijnt ze niets te ontvangen. Krijgt ze echter de concessie, dan is de maatschappij opper machtig. Van de f 41.50 radio-belasting per toestel zou ze dan f 32 ontvangen en zóó haar bedrijf financieren. Maar. schrijft Mr. v. d. Deure, krijgt de NIROM^het monopo lie. dan wordt hiermede aan de npkomen- Te Indische radio-vereenigingen een ge- oelige slag toegebracht. Immers, zij mo gen wel blijven uitzenden, doch krijgen geen enkele uitkeering uit de radio-belas ting, terwijl toch haar leden, ook al luis teren ze niet naar de NIROM, de jaarlijk- sche f 41.50 aan belasting hebben te vol- Zoo zendt onze zuster-vereeniging, de NICRO (Ned.-Indische Chr. Radio-Omroep) .1 sedert geruimen tijd kerkdiensten uit an de Protestantsche Kerk, de Geref. Ker ken en den Bond voor Evangelisatie, ter wijl af en toe ook eigen lezingen en mu ziek worden gebroadcast. Die uitzendingen gaan over den P.M.Y.-zender te Bandoeng (golflengte 58 M.). Ook is er overleg gaan de om te BATAVIA en te Semarang kerk diensten in den aether te brengen. De plaat selijke zender te Medan, voor de verstrooi de Christenen in Noord-Sumatra, was reeds jaren in werking. Door de zware, aan de NIROM te betalen radio-belasting wordt nu aan de omroep- vereenigingen het bloed afgetapt. Het gaat hier als vroeger bij de Christelijke School in Nederland. Allen betalen mede en niet weinig aan den neutralen Gouver- nements-omroep. En de Christenen, dre. voor kerkdiensten als anderszins nog iets méér of iets anders dan den Gouverne- mentsomroep willen, kunnen dat krijgen, mits zij hun Christclijken omroep, nadat hun belasting aan d^ neutrale radio is vol daan. geheel uit eigen zak betalen". Waarschijnlijk heet dat in Indië nog liberaal! HERZIENING HANDELS VERDRAGEN VERGADERING DER COMMISSIE. De Commissie voor de Herziening der Han delsverdragen hield haar 104e, 105e en 106e ergaderingen onder voorzitterschap.van dr. J. A. Nederbragt Besproken werden behalve het handelsverdrag met België de handelsverdraghouding en de moeilijk heden in het verkeer NederlandDuitsch- land en de gevolgen van de Conferentie van Ottawa voor de handelsbetrekkingen tus schen Nederland en het Britsche Rijk. De behandeling dezer onderwerpen wordt voortgezet. MR. ALEX H. WERTHEIM t In den ouderdom van 68 jaar is te Am sterdam overleden de heer mr. Alex H. Wertheim, die in zeer veel kringen te Amsterdam een groote bekendheid genoot De overledene was in de eerste plaats di recteur van de Compagnie d'Assurance Gé nérale sur la Vie des Hommes en voorts commissaris van de Bank-Associatie, presi dent-commissaris van de Amsterdamsche Diamantslijperij, president-commissaris van de Madoera. Stoomtram, president-commis saris der Amstel Hotel Maatschappij, lid van het College van Regenten der Gevan genis te Amsterdam, lid van het College van Regenten der Prins Hendrikstichting te Eg mond aan Zee, lid van het College van Toezicht der Inriching van Stadsbestedelin- gen, oprichter en voorzitter van de Vereen. an Openbare Leeszalen en Bibliotheken, lid van het Hoofdbestuur der Ver. „Hulp voor Onbehuisden", tevens president van het Mannen-Asyl, bestuurslid van de Ta bakstichting en bestuurslid van de afdee- ling Amsterdam van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. LAND- EN TUINBOUW TRUST VAN MEELFABRI KANTEN EN BAKKERS BOYCOT VAN BAKKERS DIE BENEDEN DEN PRIJS GAAN WIE ZAL DAT BETALEN? BOOTTREIN ..SIBAJAK" De bpottrein van het m.s. „Sibajak", dat Dinsdag 8 Nov. a.s. te 8 uur te Marseille zal aankomen, zal Woensdag 9 November te 7.1G te Roosendaal, te 8,51 te Rotterdam (D.P.) en te 9.2S tc Den Haag (H. S. Mi ar- riveeren. Uit Oost-lndie DE BANDJIR IN ZUID-MA LANG. MALANG, 5 November (Aneta). Bij de of ficieele opname van de schade welke de beide bandjirs in Zuid-Malang aanrichtten, geconstateerd dat de polikliniek en 15 huizen geheel zijn vernield, terwijl vele hui zen gedeeltelijk werden vernield. Drie brue- n twee dammen zijn weggeslagen. De kunstwerken van de irrigatie zijn intact ge bleven. Alle wegen zijn zwaar beschadigd Honderd/tachtig bouws sawah z'jn over stroomd. Het Algemeen Handelsblad weet mede te doelen dat er tusschen de maalindustrie nl. de Ned. Ver. van Meelfabrikanten, benevens de uitgetreden Sioommeelfabriek „Holland" te Amsterdam en de „aparte" Meelfabrieken der Ver. Ned. Bakkerij (de z.g. Coöperatieve) eenerzijds en de vier groote bakkersorgani saties, te weten: cle Ned. Bakkersbond, de R.K Ned Bakkersbond (van dezen bond moet de algemeene vergadering nog de plannen goedkeuren, wat ongetwijfeld zal geschieden) de Chr. Bakkersbond en de Ver van werk gevers in het bakkersbedrijf (cle broodfabrie ken e.d.) aan den anderen kant, een voor- loopig contract is gesloten, dat o.a. reeds genomen is door de algemeene bestuursver gadering van den (grootsten) Ned. Bakkers bond benevens door het hoofdbestuur van den R. K. Bond. De partij aan den anderen kant, de meelfabrieken met inbegrip van de „Holland" en de „Coöperatieve" hebben zich eveneens mede vereenigd. Een contract dus tusschen de Nederland- sche bakkers en de Nederlandsche meelfa brikanten. Dit contract nu behelst een eer ste schrede op den weg der trustvorming. Er wordt nl. in bepaald dat de meelfabri kanten géén meel of bloem zullen verkoopen aan bakkers die hun brood beneden een be paalden prijs verkoopen. Aan den anderen kant verbinden de bakkers zich. om géén meel of bloem te koopen van meelfabrikan ten die aan zulke bakkers tóch verkoopen. Voor de uitvoering van een controle óp de contraclsbepalingen zal te 's Gravenhage een Centraal Bureau worden gevestigd, dat een „geheimen dienst" zal organiseeren, ten einde overtreders op te sporen en te straf fen. Dit bureau zal voor het grootste deel bekostigd worden door de meelfabrieken, hoewel óók. de bakkers er iets aan zullen meebetalen. Bakkers die zich niet aan de bepalingen willen onderwerpen, zullen alleen nog maar meel en bloem kunnen betrekken via een eveneens in te stellen Centraal Verkoopbu reau en moeten dan méér voor het meel betalen, b.v. 3 extra! De bij herhaling reeds eerder gedane po gingen van de bakkers om met de meelfa brikanten een accoord te treffen en tot een soort trustvorming te "komen zouden dus ein delijk gelukt zijn. Wij zullen afwachten wat de gevolgen er van voor het publiek zullen zijn. Dat de consument het loodje zal leggen als geen afweermaatregelen getroffen wor den gelooven we zeker. Zaak is het, dat de Regeering. evenals de regeeringscommissaris inzake de Tarwewet nauwkeurig de gestes van deze trustee na gaat en tijdig maatregelen treft tegen al te willekeurig optreden. Oppositie bij de bakkers thans zoo lezen we nader in het Hndbl., is een zeer sterke en vastberaden oppositie in bakkerskringen ontstaan onder leiding van Amsterdam, Gooi- en Eemland en Amersfoort e.o. Deze oppositie is zóó sterk, dat desnoods tot oprichting van een nieuwen bakkersbond zal worden overge gaan. De opposanten hebben vooral vier „pro grampunten", nl.: lo. het is in het belang van het bakkers bedrijf dat er een dusdanige saneering kome, dat rekening wordt gehouden met het belang van den consument. Daartoe zal per gemeen te de broodprijs moeten worden vastgesteld, na voorlichting te hebben ingewonnen van een accountant in zake den gemiddelden kostprijs in die gemeente: 2. de leiding en de zeggenschap der be- drijfssaneering moet in handen komen van de bakkerij zelf; zij mag in geen geval be rusten bij de meelfabrikanten; 3o. de saneering ook al zou zij een over eenkomst met de meelfabrikanten vergen, zou niet mogen of kunnen leiden tot de mogelijkheid, dat de fabrikanten haar ge bruiken als middel om hun afzet te rayon- neeren, hun productie te contingenteeren of hun prijs op te zetten; 4o. de saneering moet zóó zijn dat de meel fabrikanten, die veelal financieel geïnteres seerd zijn bij groote bakkerijen, haar zullen kunnen gebruiken ten gunste der groote en dus ten nadeele der kleine Bakkersbedrijven. De oppositie zal thans met alle middelen trachten te voorkomen, dat over veertien dagen tot onderteekening zal worden over gegaan ondanks het feit, dat het contract reeds door alle instanties op één na is aan genomen! Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Trustvorming tusschen bakkers en meel fabrikanten. Onwillige bakkers geboycot. Sterke oppositie. Er zal voor een kwart millioen hyacin- thenbollen worden vernietigd, ter inkrim ping van de teelt. (Blz. 2) Bij de nieuwe Rij ksdagverkiezingen heb ben de nationaal-socialis;en 35 zetels ver loren. Met het centrum kunnen zij geen meerderheid meer vormen. Sterke winst voor de communisten en belangrijke toe name van Duitsch-nationalen en Volkspartij (blz. 3) De voortvluchtige Amsterdamsche notaris is te Wassenaar gearresteerd. (Blz. 5) Er is thans een beslissing genomen ten opzichte van de Phohi-uitzendingen naar Nedexi. Indië. blz. 7 INKRIMPING HYACINTHEN- TEELT UITVOERING VAN HET BEPERKINGSPLAN VOOR EEN KWART MILLIOEN BOLLEN VERNIETIGD In ons blad van 13 October 1.1. maakten wy melding van dë besluiten die genomen werden door de vereeniging „De Hyacinth", een der drie groepen van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, om tot teeltbeper king over te gaan. Langdurig is daarover gehandeld en toen er een meerderheid was, die over 85 der met hyacinthen beteelde oppervlakte beschikte, was verkregen, werd besloten de plannen uit te voeren. De geheele met hyacinthen beteelde opper vlakte bedraagt circa 475.000 R.R., zoodat, zooals we reeds meldden, ongeveer op 400.000 R.R. de beperking zal worden toegepast. Verder is bepaald, dat voor elke 100 R.R. met hyacinthen beteelde oppervlakte 4 H.L. bollen (wAarvan minstens de helft 12—18 cM. moet zijn) vernietigd moet worden en dat ieder die het contract teekent, tot 1 Nov. 1933 geen zaken zal doen met iemand die geen contrac tant is. We vermoeden dus, dat naderhand zich wel meerderen zullen aangesloten hebben en kunnen dus veilig rekenen dat ongeveer 18.000 H.L. hyacinthen van goede kwaliteit vernietigd zullen zijn of nog zullen worden. De uitvoering moet 1 Dec. a.s. haar beslag hebben gekregen. Gerekend naar een gemid delde prijs van f 15 zal dan dus voor ruim f 250.000 vernietigd zyn. Dit is echter slechts een schijnbaar verlies, naar men hoopt, daar het gevolg van deze maatregel zal zyn, dat er een kleine 20 mil- lioen leverbare liyacinthenbollen minder aan de markt zullen komen, zoodat vermoedelijk de prijzen weer zullen stijgen. We merken hierbij op, dat de tijden zóó zyn, dat men weinig zekerheid heeft, dat genomen maatregelen dezelfde uitwerking zullen heb ben als men in gewone omstandigheden met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid verwachten mocht. Gemengd Nieuws. Met den bouw van de bloemententoonstel ling, welke Dinsdag te Poeldijk wordt geopend door Minister Verschuur, is men thans volop Aan deze tentoonstelling is een Japansche Tuin verbonden, zulks in verband met het feit dat de tentoonstelling in hoofdzaak is gewijd aan de chrysanth, de bloem van Jar»nsche oorsprong. Des avonds wordt deze tuin met Umpions verlicht. Reeds hebben enkele reisbureaux uit Den Haag enkele speciale tochten naar deze tentoonstelling georganiseerd. Naast het vaste gebouw der bloemenveiling „Het Westland", waarin de tentoonstelling wordt gehouden, is een bijgebouw geplaatst, voor de zaken-stands, die zeer t.Mrijk zijn. Voor het publiek zyn enkele attracties: de 1000ste bezoeker ontvangt b.v. een fraaie bloemenmand. De tentoonstelling wordt Dinsdagmiddag n half twee in het St. Vincentiuagebouw te Poeldijk door Z.Exc. Minister Mr. T. J. Verschuur geopend, terwijl om vier uur de tentoonstelling voor het publiek wordt open gesteld. IN VOLLE ZEE GEDOOD Vechtpartij tusschen Chineezen op Ned. stoomschip. De verdachte gearresteerd. Op verzoek van de Haagsche Politie heeft gistermorgen vroeg de Rotterdamsche Rivier politie, direct na aankomst van de „Batavier" te Rotterdam, aan boord van dit schip gear resteerd de 45-jarige Chinees K. T. IJ. De man is naar den Haag overgebracht en opgesloten. Hy wordt verdacht aan boord van het tank schip „Mitra" een anderen Chinees te hebben gedood. De „Mitra" is verleden week te Lon den gearriveerd. De kapitein deed daar bij de I-ondensche polite aangifte, dat een lid van zyn bemanning, een Chinees, gedood was na een twist met een anderen Chinees. De Lon- densche politie heeft onmiddellijk een onder zoek ingesteld, doch achtte zich niet gerech tigd tot de aanhouding van den verdachte over te gaan, omdat de vechtpartij op een Neder- landsoh stoomschip, dus op Nederlandsch grondgebied had plaats plaats gehad. De ree- dery van de „Mitra" is de Petroleum Maat- schappy „La Corona", te 's-Gravenhage geves tigd. De zaak werd dus bjj de Justitie te Den Haag aanhangig gemaakt. De verdachte is m Londen aan boord van de „Batavier" ge bracht en onmiddellijk bij aankomst te Rot terdam werd hij gearresteerd. Rechtzaken. IN DE SABEL GELOOPEN Voor de Haarlen echt do ■15-j.iri^e opzettelUk met s n xou hebben, •olpenden du? ivi nde, dut hll bedreigd h:id gekri'iren, dn t *11 twwè'i

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1