GRIEP ZATFRDAG 5 NOVEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND TWEEMAAL BINNEN VIER MAANDEN De nazi's over hun hoogtepunt? Hoe de parlementaire verhoudingen zich sinds 1919 ontwikkelden Voor de tweede maal binnen vier maanden zal het Duitsche volk ter stembus gaan tot het verkiezen van leden van den Rijksda De op 31 Juli jala gekozen Rijksdag heelt slechts enkele zittingen gehouden en de ge beurtenissen in het Duitsche parlement op 12 September van dit jaar, toen de Duitsche Rijkskanselier Von Papen het ontbindings decreet van den Rijkspresident den president van den Rijksdag den nationaal-socialist Goering overhandigde, op een moment dat volgens laatstgenoemde reeds was begonnen met de stemming over de door de regeering afgekondigde noodverordeningen, liggen nog vcrsch in liet geheugen. Ondanks de protes ten van nationaal-socialistische zijde werd de Rijksdag ontbonden verklaard en hadden de in de bewuste zitting gehouden stemmin gen, die tegen de regeering gericht waren, geen rechtsgeldigheid. Het is de tweede verkiezing voor den Rijks dag, maar niet minder dan de vijfde, die dit jaar in Duitschland zal plaats hebben. Op 21 April werden in Pruisen en in eenige andere Duitsche staten Landdagverkiezingen gehouden, in Maart en Ap/il hadden verkie zingen voor de benoeming van een Rijkspre- sident plaats en op 31 Juli voor de eerste maal Rijksdagverkiezingen. In enkele Duit sche staten hebben nog eenige malen extra verkiezingen plaats gehad, zoodat er Duit- schers zijn, die zelfs dit jaar voor de zeven de maal naar de stembus gaan. Hieruit blijkt wel, hoe verward de politieke toe stand in Duitschland in het afgeloopen jaar geweest is. Hoe de toestand zich na Zondag zal ont wikkelen, valt moeilijk te voorspellen. Algemeen verwacht men, dat de nationaal- socialisten over hun hoogtepunt heen zijn en dat zij in den thans te verkiezen Rijks dag niet zooveel zetels zullen verkrijgen als bij de vorige verkiezingen. Hoeveel zij in stemmenaantal zullen teruggaan, 2al moe ten worden afgewacht. Van groot belang zal ook zijn het resul taat, dat de sociaal-demoeraten, die thans voor het eerst weer in de oppositie zijn, zul len weten te bereiken. Tevens zal dan blij ken of de verliezen, die zij sinds 1928 voor namelijk naar links hebben geleden, thans geheel of gedeeltelijk zullen worden her overd. Bij de Rijksdagverkiezingen op 20 Mei 1923 hadden de sociaal-democraten met 9.151.059 stemmen 29.S% der kiezers op zich vereenigd, een percentage ,dat bij de verkiezingen op 31 Juli 1932 met 7.959.712 stemmen tot 21.8% bleek gedaald te zijn. Bij dezelfde verkiezin gen steeg de invloed van de communisten op de kiezers van 10.6% met 3.263.351 stemmen in 1928 tot 14.3% met 5.282.626 stemmen op 31 Juli 1932. Hadden de sociaal-democraten in 192S nog 153 zetels in den Rijksdag, dit aantal bedroeg in de op 12 September jl. ontbonden Rijksdag nog slechts 133. De com munisten waren daarentegen gestegen van 54 tot S9 zetels. Het kan bij de ontwikkeling van den poli- tieken toestand in Duitschland sinds het ge dwongen aftreden van Brüning als vast staand worden aangenomen, dat het Duit sche Rijk thans op een keerpunt in de ge schiedenis is gekomen. In verband hiermede is het van belang r.a te gaan hoe de poli tieke toestand zich sinds de omwenteling in November 1918 heeft ontwikkeld. Het best blijkt dit uit de verdeeling der zetels. In de eerste Nationale Vergadering, die op 19 Ja nuari 1919 werd gekozen en in de zes par lementen, die het Duitsche volk daarna als vertegenwoordigend lichaam naar Berlijn zond. Deze verdeeling was aldus. RADIOREDE VAN VON PAPEN TEGEN DE ..PARTIJ-BUREAU CRATIE" Aanval tegen communisten en nat.-socialisten De Duitsche Rijkskanselier heeft gister avond voor alle Duitsche zenders een rede gehouden. Hij begon met te wijzen op de grootc ver deeldheid die heerscht juist nu nationale aaneensluiting bet hoogste gebod is. Het gaat bij deze verkiezingen, zeide hij, om de instelling van een nieuwe staatslei ding, die ons uit het moeras der laatste ja ren moet trekken en naar een nationale wedergeboorte voeren moet. Geen wonder, dat de partijbureaucratie zich hiertegen met alle kraciht verzet. Zij heeft Duitschland in twee groo'e kampen gesplitst, aan de eone zijde de Marxisten van allerlei schakeering en aan de andere zijde do rest van het Duit sche burgerdom. De rijkskanselier wees in dit verband ter loops er op, hoe gering Hitiers invloed in de gelederen van het roods front geble- Het Godloochenend bolsjewisme, ging hij daarna voort, dat ons den godsdienst, het gezinsleven en Int individueels recht der persoonlijkheid ontnemen wil, om ons in de dwangbuis van collectivistische metho den te steken, is de dood van onze eeuwen oude cultuur. Geen middel kan scherp ge noeg zijn om de leer van zijn valsche pro feten in Duitschland met wortel en tak uit fo roeien en wii willen op den voorpost van Europeesche eultuur. waarop de Voorzienig heid ons geplaatst heeft, onzen plicht om den staat te hesehermen, geheel vervullen. Het beste middel om het communisme te bestrijden is het groots doel, dj t de rijks- regeering nastreeft: de werk- en broodver- schaffing. Had men niet. moeten verwachten, dat een ieder, die oen gezin te onderhouden heeft, die werk en brood zoekt, vol begees tering en vastberaden hand in hand met ons gaan zou? Maar neen, de ellendige partijibureaurratio weet nie's betere te doen, dan het volk dageliiks te zesrg'n dat het economisch program „PapenGoldt- sehmidt" reeds mislukt is. Welk een bewus te laster ech'er, het plan met den naam van dezen hekenden bankier te verbinden, die ze»er zeker een zeer bekwaam man is maar met het reaeoringsproeram even weinig te maken heeft als met den dom van Keulen! Is dat plan mislukt? Integendeel; uit alle norden van liet Duitsche rijk komen berich ten, die van een economische opleving ge tuigen. het stroomverbruik der groote elec- triciteitsfalbrieken neemt toe. Voor 't eerst sinds langen tijd valt vermindering van het aantal werkloozen te signaleeren. Ons program is niet. zooals gelasterd wordt, een program van groot-industrieel en bankiers, maar een program voor dei» werkman, voor den gewonen arbeider, den kleinen zakenman, oven goed als voor het groot-bedrijf. Het is een program voor heel het arbeidende Duitsche volk. En in dit eiliand moet ik met nadruk verklaren, dat de sabotage, welke er. uit zuiver partij belang. tegen gevoerd wordt en de wilde stakingen, waarmede de nationaal-socialis- ten eendrachtig ten deze samenwerkend met de communisten, den economischen vrede trachten te verstoren, een migdaad zijn je gens de natie, die haar laatste reserve- krachten heeft ingezet in den strijd om het bestaan. Papen zette verder uiteen, dat het niet om zijn persoon gaat, maar om de Duit sche concentratie. Hitier scheen dien strijd aanvankelijk met hem te voeren. Toen echter den 13den Aug. deze nationale concentratie-regeering defini tief gevormd znu worden, weigerde plotse ling de leider dier groote beweging. Het is een twisten om woorden, als Hitier thans beweert dat hij op dien zwarten 13den Aug. niet de volle macht voor zich heeft opge- eischt. Telkens en telkens oinieuw immers, en in dezen verkiezingsstrijd dagelijks, wordt het door alle partijredenaars en ln alle bla- Partljen: Comm. Partij D u j tsch - >f a.t I oti Be-ieirsche Volkspartij DUItsche Volkspartij Staatspartij Chr. Soc. Volksd. Du i tsch Hannover, Kconom. Partij Duitsche Boerenpartij Lamdbwid BandvoLk Duitech So-cJale PratiJ Nat. Vg. Bfjksd. RJJJcsd. Ttijk-sd. Bljksfl. Rijksd. Rijksd. 19.1.19 6.6.20 21 4.9.S0 31.7.32 421 459 Totaal aantal zetels Uit dezen staat blijkt duidelijk, dat het grootste gedeelte van de rechts-georiënteer- de kiezers zich na 1928 hebben vereenigd in de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbei derspartij. Dit blijkt ook duidelijk uit de op deze partij uitgebrachte stemmen, namelijk op 20 Mei 1928 809.771 (2,6%); op 14 Septem ber 1930 6.406.379 stemmen (18.3%) en op 31 Juli 1932 13.745.781 stemmen (37.3%). Alle kleine partijen, tot zelfs de Duitsche Volkspartij, welke in den tijd van Strese- mann zooveel invloed had, zijn ineenge schrompeld tot kleine groepen, in zóó sterke mate, dat de zoo juist met name genoemde partij van 65 zetels in den eersten Duitschen Rijksdag, die na de omwenteling werd ge kozen in sterkte is gedaald tot 7 zetels. De verkiezingen op 6 November zijn van groote beteekenis voor de verdere ontwikke ling van den politieken toestand in Duitsch land. Dnar de tegenwoordige regeerders ech ter niet aan óón of meer politieke partijen gebonden zijn, moet worden afgewacht of de uitspraak der kiezers zóó duidelijk zal zijn, dat Von Papen en Von Schleicher ook na mor gen desnoods zonder Rijksdag uitsluitend met machtigingen van den Rijkspresident in den vorm van noodverordeningen zullen dur ven verder te regeeren. VERBOD VAN ALLE OPENBARE VERGADERINGEN VAN 6 TOT 19 NOVEMBER Officieel wordt te Berlijn medegedeeld, dat de Rijkspresidcn' een noodverordening heeft uitgevaardigd waardoor met ingang van den verkiezingsdag alle openbare politieke ver gaderingen, dus ook dio in besloten ruim ten. zijn verboden, terwijl het demonslratie- verbod van kracht blijft. Het verbod van alle openbare politieke vergaderingen geldt voor de period? van 6 tot 19 November. De bedoeling van hef od is, c'at na do ver kiezingscampagne ge ontspanning komt als de politieke oi 'ing eenigszins is be daard, en dat li politiecorps, dat in de laatste weken met verhoogde intens toit heeft gewerkt, een ruslperiode krijgt om eenigszins op adem Ie komen. den der nazi's herhaald: „Alle macht voor Hitier!" En het was die eisch van „alles of niets", welke de rijkspresident den 13den Aug niet inwilligde en niet inwilligen kon. Wanneer Hitier werkelijk concentratie van alle nationale krachten wenscht en wil, dan kan liij toch ook bezwaarlijk de bevrij ding van dc wegens een laffen moord ver oordeelde misdadigers van Beuthen plech tig als een eerezaak zijner partij proclamec- ren. Dan moet hij de wone eeuwenoude normen van den rechtsstaat erkennen. Mag een regeering nalaten, met do krach tigste middelen welke haar ter beschikking staan, op te treden tegen moord en terreur? Neen. de leiding der staatspolitiek moe'en mannen in handen hebben, voor a\ie een daad niet heldendaad of misdaad wordt naar gelang do dader tot hun eigen partij behoort of tot een andere. Voor 13 Augustus hoef' de nationaal-socia listische pers ons telkens en telkens op nieuw den eisch gesteld, rust en orde te her stellen I' Pruisen. Thans echter vindt die zelfde pers dat ons ingrijpen in Pruisen reoh'unbending is. Dui'schland is slechts te redden, indien de geest wederkeert, die in de loopgraven bestond, toen dc zoon \an den geheimraad naast den zoon van den boer stond. Wie Duitschland lief heeft, volge den roep van dengenc, die niet moede is geworden het volk tot eenheid te vermanen. De Rijksanselier besloot zijn rede met do woorden: Mot Hindenburg voor een nieuw Duitschland. BRAUN'S BEROEP OP HINDENBURG Gemeld wordt, dat do Pruisische minister president Braun in zijn schrijven aan Hin denburg overeenkomstig de uitspraak van het s'aatsgcrechtshof het herstel van de Pruisische regcering in haar ambt en alles, wat daarmede samenhangt verlangt. De Pruisische regeering beklaagt er zich ov-r, dat de cn'nmissarissen-regecring tot nu toe van een weinig tegemoetkomende hou ding heeft blijk gegeven. Daarom verzoekt dc Pruisische regcering rlon rijkspresident desbetreffende aanwijzingen to geven, ten einde het rijk en Pruisen een nieuwe behan deling \an dc zaék voor liet staatsgerechts- hof te besparen. DE VERKEERSSTAKING TE BERLIJN Samenwerking tusschen München en Moskou Wat zullen de eerstvolgende dagen aan Duitschland brengen? (Van onzen Duitschen correspondent) Zwaar drukt op Berlijn de vrij onverwacht uitgebroken wilde verkeersstaking, welke door de samenwerking van communisten en nationaal-socialisten algemeen® opschudding en ontevredenheid teweegbrengt. Dit conflict is ontstaan, doordat de Berlijnsche Verkecrs Maatschappij het loon met twee penning per uur wilde verlagen. Alleen de juffrouwen, die aan het loket werkzaam zijn, werden door deze loonsverlaging niet getroffen. Sedert Augustus 1923 hebben wij in Berlijn zulk een staking gelukkig niet meor beleefd. Van 21.692 man personeel hebben slechts 18.537 aan de stemming deelgenomen en 14.471 hebben hun stem vóór dc staking uit gebracht. Volgens de statuten kan pas tot staking worden besloten, wanneer twee der den zich hiervoor hebben uitgesproken. Voor deze vereischte meerderheid ontbraken 130 stemmen. Het gaat dus om een klein verschil en van een „wilde staking" in den gebruike- lijken zin des woords kan hier niet gespro ken worden. De di.ectie der Berlijnsche Ver- keers Maatschappij verklaart dat zij tot een kleine loonsverlaging gedwongen is, daar zij meer personeel in dienst heeft dan zij onder de gegeven omstandigheden noodig heeft. Maar niet slechts materieele overwegingen ook politieke motieven hebben den doorslag gegeven. Het oorspronkelijk besluit ecner sta king werd genomen in een bijeenkomst van de communistische beambten der B. V. G. en later sloten de nationaal-socialistische be ambten zich bij hen aan. Deze broederlijke samenwerking tusschen München en Moskou is niet nieuw, al hebben wij ze te Berlijn i zulk een bedenkelijkcn omvang nog niet eei der beloofd. De grenzen tusschen het com munisme en het nationaal-socialisme hebben den laatsten tijd aan scherpte afgenomen. Voor het hakenkruis en de sowjetster biedt deze wilde staking etn prachtmateriaal voor de verkiezingen van Zondag. Direct werkt men hierdoor op de arbeiders en indirect op de nerveuse bevolking van Berlijn, op ruim vier millioen menschen, die met pen hoofd vol zorgen bij herfstachtig regenweer moe ten zien, hoe ze naar hun werk komen. Men moet Berlijn kennen om te beseffen, wat het beteekent zonder tram, omnibus en ondergrond uit te komen! De radicalen had den deze staking wellicht niet kunnen door zetten wanneer de meer gematigden hier tegen met klem zich hadden verzet. Velen sympathiseeren weliswaar niet met hun col lega's, maar de sociale zorgen drukken te zwaar, dan dat politieke overwegingen tot verzet lokken. Het wegjagen der Pruisische ministers de wijze, waarop Braun en Seve ring door het Papen-kabinet worden behan deld, de sociale politiek der rijksregeering en niet het laatst de'wijze waarop deze regee ring op de uitspraak van het Leipziger staatsgerechtshof reageerde, hebben den door slag tot deze wilde staking gegeven. Daar de Stadt- und Ringbahn, een onder- afdeel ing van de rijksspoorwegen functio neert is het verkeer tusschen het centrum en de voorsteden in vollen gang- Daar hier van geen loonsverlaging sprake is, kan het verkeer dus langs een omweg worden .door gezet. Het gevaar, dat ook gas electricite.it en waterleiding tot staking overgaan, is voor alsnog niet voorhanden. Natuurlijk worden van overheidswege maatregelen genomen, om verdere sabotage te verhinderen. Met de 7000 man, die niet aan de staking wilden deelnemen beproefde men het verkeer in gang te brengen maar de stakers hielden streng controle en de wagens, die uitliepen werden met steenen gebombardeerd en tot terugkeer gedwongen. Het waren overwe gend communisten en nazi's die de werkwil ligen aanvielen en in alle deelen van Berlijn moest de politie te huln komen, om bloedige vechtpartijen te voorkomen. Onder escorte van bereden politie zag men lijn 75 en lijn 58 te voorschijn komen cn ook Stadtring I trachtte bet tramverkeer te bevorderen, maar het publiek schijnt er weinig voor te voelen zich aan levensgevaar bloot te stellen. De meeste tramwagens keerden dus onverrichter zake naar de depots terug en de dienstdoen- den werden door hun stakende collega's met hoongelach begroet. Men zag de vrouwen en kinderen met koffie in thermosflesschen en pannetjes met eten verschijnen om voor dc noodige versterking der stakenden zorg te dragen. In verschillende wijken der stad werden stakere die men on sabotage verras te gearresteerd en naar den Alex gebracht. Bij de Gedachtniskirche werden twee wagens van lijn 54 en 154 tot stilstand gedwongen en de passagiers die uit Spandau kwamen, moesten tegen wil en dank uitstappen. Hier en daar werden de rails uit den grond ge haald of werd bet verkeer door kleine stee non onmogelijk gemaakt. Voor de taxi-maat schappijen is deze staking een praehtgelegen- heid, eindelijk wat te verdienen. Ruim 6000 taxi's staan het Berlijnsche publiek dag en nacht ter beschikking, maar slechts weinigen kunnen hier gebruik van maken, daar hun verdienste hiertoe niet groot genoeg is. Tot de opstandigheid der nationaal-socia listische arbeiders heeft stellig de demonstra tie in het Sportnalast bijgedragen, waarbij graaf Helldorf, Dr. Goebbels en Adolf Hitler het woord voerden. Hier kwam men in di rect contact met de gevaarlijkste tegenstan ders van bet hu'dig bewind. Het volk van Berlijn werd geprikkeld tot verzet tegen de herren van den „Herrcpklub", tegen een aristocratische regeering die het volkskarak ter niet kent en door het volk niet gewenscht wordt. Hitier paf een meesleepend beeld van zijn moeilijke worsteling, om aan de macht te komen, toekpnde den groei der na tionaal-socialistische beweging van honder den tot duizenden, van tienduizenden tot mil- liocnen. „Voor het rijk der toekomst heb ik mlllioenen menschen geworven! Een levend fundament uit vleesch en bloedl" Hitler blijft tot nader order in Berlijn, de besprekingen tusschen de magistraat van Berlijn en de directie der B.V.G. hebben tot geen gunstig resultaat geleid, het einde der staking is niet te overzien en niemand kan dus met zekerheid zoggen, wat de eerstvol gende dagen voor Duitschland zullen brengen Te tweo uur gistermiddag hadden zich op de stations van de B.V.G. in totaal on geveer 1500 werkwilligen verzameld, die af zonderlijk gekomen waren. Bui'en de sta tions kwamen de werkwilligen in groote groepen bijeen om gezamenlijk naar de re mises en stations to marcheeron. Verschil lende tramlijnon worden weer in gebruik genomen. Tegen half drie arriveerde de corsto tram in do binnenstad. Drie dooden Bij de botsingen in verband met de ver keersstaking, gistermiddag in Scliocnebere en in het Noorden van Berlijn, zijn, naar "zuivert Siroop Famel Uw luchtwegen, doet hoest bedaren, mdakt het slijm'los! Prijs fl. 2.50 p. flacon. Vraag hèt oordeel van Uw dokter! "j- de „Vorwaerts" meldt, 3 personen gedood, twee mannen en een vrouw. Acht personen, waaronder 3 vrouwen, werden gewond. De „Vossische Zeitung" constateert, dat bij dc ongeregeldheden door de vrouwen een rol is gespeeld, gelijk dit tct dusverre in lijn nog niet gezien was. Onder dc gearresteeiden bevinden zich verscheidene demonstranten waarvan worden aangtoond, dat zij hebben deelgeno men aan overvallen op autobussen en weri willigen hebben aangevallen. Dramatische aanval op een autobus Gistermiddag werd een autobus lijn 11A, waarop ter bescherming van «Je passagiers een politieagent meereed, in do Treptower Chaussee, in het Zuidoosten van Berlijn door een menigie van 800 A, 1000 menschen, waaronder vele stakers van do B.V.G., tegengehouden. De ruiten werden ingeworpen en de Schupo-beambte loste uit noodweer twee schoten, waardoor twee aan vallers gewond werden. Op sommige plaatsen is door stakers sa botage gepleegd. Op het traject Tegel-Heili- gensee, waar de tram met behulp van werk willigen nog rijdt, werden gistermorgen de stroomdraden doorgesneden en werden wis sels met breekijzers vernield. Bescherming der werkwilligen De president van politie van Berlijn heeft door de radio doen bekend maken, dat van heden af, in overleg inet de B.V.G., ingrij pende maatregelen zullen benomen worden ter bescherming van de werkwilligen, politie zal met een haar ten dienste staande afdeeling, zoo noodig onder gebruikmaking van de vuurwapenen, de werkwilligen be schermen. Ernstige toestand tegen den avond Uit Berlijn werd gisteravond geseind: Ondanks het ultimatum van de directie an de ,3erliner Verkehrsgesellschaft" waarin hervatting van den arbeid voor he denmiddag 4 uur was verlangd, is het ver keer tegen den avond slechts in zee» perkte mate kunnen worden hervat. In ver schillende deelen van de stad, in het bij zonder in de nabijheid der depots van tram en autobus, kwamen de stakers, welke door dichte drommen radicalen werden dersteund, herhaaldelijk in botsing met de politie. De menigte poogde de tramrijtuigen en autobussen, welke de depo's verlieten, tegen te houden. Zij richtten barricades op de rails op en wierpen met steenen naar de rijtuigen. Voortdurend moesten de agenten de gummistok gebruik maken en ^en paar maal zagen zij zich verplicht van de saibel gebruik te maken. In het geheel zijn ongeveer 400 personen ingerekend. Het verkeer rust hedenavond weder vrij wel geheel te Berlijn. Bij de sluiting van winkels en kantoren bestormde de menigte de stations van de stadspoor, zoodat aldaar een levensgevaarlijk gedrang ontstond en de toegangen herhaaldelijk moesten worden ge sloten. Eerst geleidelijk konden de duizen den Berlijners worden vervoerd. Het aantal arrestaties was hedenavond tot 450 geste gen. Allerlei onrustbarende geruchten de den vanavond de ronde. Er is sprake proclamatie van den uitzonderingstoestand en uitstellen van de verkiezingen tot een later datum. Al deze geruchten worden ech ter van bevoegde zijde gedementeerd. Me degedeeld wordt tevens, dat alle ter be schikking staande politiekrachten morgen op de been zullen zijn om de werkwilligen en het pu/bliek te beschermen en dat de agenjen bij elk verzet van de wapens ge bruik zullen mogen maken. De leiding wil botsingen Aan het „Vad." werd gisteravond geseind: Het kan zoo niet verder gaan. De stakers en de politieke organisaties, die ach'er hen staan, zijn er, voorzichtig uitgedrukt, in het geheel niet op uit om botsingen te vermij den. Integendeel schijnen zij het erop aan te leggen deze door terreur, zoowel van het publiek als van de werkwilligen, uit te lok ken. Als er morgen geen verandering in den toestand is ingetreden, moet het tot bo'sin- gen komen en de veronderstelling, dat da leiders het er op aan -.villen laten komen, lijkt niet zonder grond. Dezelfde correspondent wijst op de intense radio-propagantda, die door den Moskou- schen zender in Duitschland wordt gemaakt. Rustige nacht BERLIJN, 5 November. Aangezien nog in den loop van den nacht alle beschikbare politiekrachten in den s'raatdienst zijn op genomen, hebben zich geen ernstige inci denten meer voorgedaan. De B.V.G. is voor nemens bij het aanbreken van den dag het aangekondigde noodbedrijf in werking te stellen onder zeer sterke politiebescherming. SEVERING ERNSTIG ZIEK De Pruisische Minister van Binnenland- sche Zaken, Severing, is op zijn verkiezings- reis te Frankfurt am Main ernstig ziek ge worden. H'j is in een Ziekenhuis opgeno men. DUITSCHE MARINEBSZOEK TE WASHINGTON De commandant van de „Karlsruhe", ka pitein Wassner zal, met dc officieren cn ca detten van den Duitschen kruiser op het departement van marine te Washington, worden ontvangen door admiraal Pratt. Dit is he eerste bezoek van de bemanning van MISLUKTE PAKACHUTE-SPKONG VAN DEN BERLIJNSCHEN R iDIOTOREN De 35-jarige uitvinder Willy Warburg, uit Hannover is gistermiddag met een nieuw mo del valscherm van het bovenste platform van den Berlijnschen radiotoren gesprongen. Het valscherm opende zich echter niet en Warburg viel op de grasvlakte aan den voet van den toren. Ernstig gewond werd hy naar een zie kenhuis overgebracht. Het valscherm was door hemzelf uitgevon- »n en hij heeft den sprong gedaan zonder van voren toestemming daartoe te hebben ge kregen van de betrokken autoriteiten. ONTWAPENINGSCONFERENTIE PAUL BONCOUR OVER HET FRANSCHE PLAN Duitschland, Frankrijk en Italië een evengroote permanente strijdmacht Uit Genève wordt gemeld: In de zitting van Vrijdag van het Bureau der Ontwapeningsconferentie heeft deFran- sche Minister van Oorlog, Paul Boncour, het Fransche veiligheids- en ontwapenings plan ingediend en met een uitvoerige red"1 toegelicht. Het plan' houdt in een consulta tief pact voor de tot het Briand-Kelloggpan' toegetreden mogendheden, een preciseerin, van de uit artikel 16 van het Volkenbond» pact voortvloeiende verplichtingen, alsmede een verdrag voor wederzijdscJie militaire steunverleening voor staten op het Eum- peesche contingent en invoering van een militieleger voor deze staten. De woordelij ke tekst zal in den loop van de volgende week gepubliceerd worden. Men is door Boncours mcdedeelingen niet veel wiizer geworden. In menig opzicht waren ^oncouns mede- deelingen zelfs minder pre- ies dan die van Herriot in de Fransche Kamer cn de om standigheid dat Boncour geen geschreven rode voorlas, doch improviseerde en mei zijn gemakkelijke .velsprekendheid daarbij voortdurend tusschenzinnen inlaschte, inaak te het volgen van zijn rede zeer moeilijk Later gaf de Frans?he minister evenwel aan de journalisten een belangrijke toelich ting. Daaruit valt af te leiden, dat de verplich tingen die het Fransche plan aan de con tinentalp F.uropeesche mogendheden zo»,i willen opleggen in het belang van de vei- lieheid van een aancevallen s'aat, vooral voor de militaire steike mogpndheden van Europa's vasteland gedacht zijn. Bonemir verklaarde tevens, dat het de be doeling van Frankrijk is, dat Duitschland Frankrijk en Italië ieder een even groo'e permanente strijdmacht ter beschikking van den Volkenbond zullen bezitten. Boncour wees ook og erop, dat de be wapeningsvermindering. die het gevolg van de aanneming van het Fransche plan zijn kan. veel belangrijker zijn zou dat menigeen aanneemt. Niet alleen toch zal oor de verkoi-ting van den diensttijd het aantal goed geoefen de soldaten op een gegeven tijdstip kleiner zijn dan tot dusver, doch dit zal tevens met zich brengen een belangrijke vermindering der bewapeningskosten en tevens een ver mindering van het oorlogsmateriaal. Wat wil Engeland voorstellen? De Engelsche Kabinetscommissie voor de ontwapeningskwestie heeft Donderdagavond wederom een vergadering gehouden, die ruim vier uur heeft geduurd. Gister is «19 ontwapeningskwestie in het Kabinet be sproken. De bladen melden, dat de regeering bij zondere plannen heeft ontworpen ten aan zien van de ontwapening in de lucht In verband hiermede wordt gewezen op de me- dedeeling van minister president Mac Do nald in het Lagerhuis, dat de regeering de vrije hand wil hebben voor de voorgestelde afschaffing van luchtstrijdkrachten en de intern, controle op de civiele luchtvaart. NA DE HONGERRELLETJES Extra verloi voor het Londensche politiecorps. Lord Trenchurd, de hoofdcommissaris der Londensche politie heeft aan alle leden van het Londensche politiecorps, die in de laat ste veertien dagen bij de werkloozen-betoo- gingen te Londen en de daaruit voortvloeien de ongeregeldheden betrokken waren, een dag extra verlof verleend als erkenning van het uitstekende werk dat door hen is ver richt Deze mededeeling gaat begeleid van een speciaal woord van dank voor de wijze waarop het corps zich tijdens de inspannen de dagen heeft gedragen. WERKLOOSHEIDSDEBAT IN HET LAGERHUIS Het Engelsche Lagerhuis begon Vrijdag met een debat dat drie dagen, zal duren, over de werkloosheid. Lansbury, de leider van de oppositie, dien een resolutie in, waarin hij zich ont- Weerbericht. i ptlltje geeft den Stand vanmorgen halftwaalf 769 3. Stand vanmorgen halftwaalf 11.0 C Hoogste stand te Valentia 772.0. WEER VER WACHTING Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het depressiegebied werd door de krach tige drukstijging in het Westen naar het Oosten gedrongen. De kernen liggen thans boven Zuid-Zweden en in de Golf van Bis- ka ye. Een langgerekt gebied van hoogen luchtdruk, dat van de Azoren tot de Noor- sche Zee reikt, en zich tijdelijk verbindt met dat in Finland, schijnt het opvullend de pressiestelsel in het Oosten en Zuiden van een nieuw, ten W. van de 25ste graad Wes terlengte, waarvan de eerste kernen gister avond IJsland passeerden met regen en zacht weer. De winden uit Noord brachten een flinke afkoeling in Schotland, Ierland en Engeland, tot in het Kanaal. In Noord- Zweden vriest het al eenige dagen hard. Met het oog op het feit, dat de luchtdruk stijging in Scandinavië spoedig zal eindigen en nieuwe belangrijke dalingen nog niet te voorzien zijn, zal het weer waarschijnlijk eenigen tijd zijn rustig karakter behouden en zonnig en zacht blijven. TEMPERATUUR Laagste stand te Isafjord 750.4, 6 NOVEMBER Zonsopgang 7.06 u.; Zonsondergang 4.21 u. Maansopgang 2.18 u.; Maansonderg. u. 7 NOVEMBER VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 NOVEMBER Van 'e avonds 4.51 u. tot 's morgens 6.38 u. T NOVEMBER Van 's avonds 4.49 u. tot 's morgens 6.40 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Voria Heden Vorl2 Walshnt Basel Hunlngen Relhnweller Kehl Maxan Diedeshelm Mannheim Lohr Malnz 0.00 0.85 0.00 0.00 -0.80 -0.96 3.01 3.08 2.55 2.74 1.74 1.85 2.72 2.84 CobUnz' Trier Realen Kuhrort Wesel Emmerik Dusseldorr Maastricht Venlo 1.67 1.86 3.69 4.03 2.04 2.58 4.15 4.46 3.03 3.36 3.42 3.67 4.55 4.74 3.73 4.00 2.32 2.51 15.00 15.43 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 6 November (Oude Amsterdamache ttJd) 4.43 17.42 Hellevoetsl 9.10 21.48 Willemstad 10.03 22.49 Broawersh. 8.22 21.00 Zierikzee Wemeldingi Vllaslngen Delfzfll Terschelling 1.67 14.51 HarliugeD 2.43 15.31 Helder Ie 1034 IJ malden 9.24 22.02 H.v Holland 8.34 21.10 Terr De 51-jarige voorzitter van de Zwitsersche Katholieke partij dr. E. Perrier, oud mi nister van onderwijs ia het kanton Fribourg heeft besloten zich uit het wereldsche leven erug te trekken en ^ijn intrek te nemen in een Bcnedictijnerklooster in Frankrijk. VON GRONAU TE ROME. De wereldvlieger Von Gronau is, naar hij draadloos heeft meegedeeld, gistermiddag om vier uur te Rome aangekomen. DE CRISIS IN JOEGO-SLAVIE De afgetreden Joego-Slavische minister-pre sident Srskitsj is opnieuw door den koning met de kabmetsfor.aaLe brtasL Rotterdam 10.22 23.21 Harllngen 3.59 16.6U Helder le 12.00 Helder 2e IJmuldën 10.60 23.25 Hoek v. H. 10.01 22.31 ROTTERDAM M^,,!H5°telj Het hotel voor U Open restaurant Nieuwe exploitatie houdt van alle critiek op de regeering en bciit-veningen 8.44 21.20 Hansweert eenvoudig vraagt, alle maatregelen te nemen J die in staat zijn, de werkloosheid te lenigen. Lansbury verzocht het probleem te be spreken in een atmosfeer, gezuiverd van allen partijgeest en stelde voor, dat de re geering zou pogen, de bijeenkomst van de economische wereldconferentie zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. ABEND" De ,,Rote Fahne" deelt mede, dat de uit geversmaatschappij van den politiepresident een schrijven heeft ontvangen, waarbij de „Rote Fahne" tot en met 12 November wordt erboden. De communistische „Welt am Abend" eveneens tot en met 12 November verboden. VIJF ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN VERBRAND Door een nog onbekende oorzaak is gister nacht brand uitgebroken in de vlieghaven van de Middellandsche Zee-luchtvaartmaat schappij aan het Lido van Venetië. Een der hangars, waarin zich vijf een- motorige Junkertoestellen ter reparatie be vonden, brandde totaal af. Een andere, die als reparatie werkplaats voor motoren dienst deed, werd ernstig beschadigd. TREBITSCH-LINCOLN IN ARREST GESTELD De internationale avonturier Trebitsch Lincoln die Donderdagavond te Guerzenich voordracht heeft gehouden over „Mijn weg tot Boeddha" werd na afloop der bijeen komst door rechercheurs gearresteerd. Naar wij vernemen is deze maatregel ge nomen op aanstichting van een Nederland- schen crediteur, die van Trebitsch Lincoln 6.000 zou te vorderen hebben. De justitie erstrekt, daar het een civielrechterlijke zaak betreft, geen nadere inlichtingen. 8.37 21.27 9.07 21.61 7.28 20.22 8.01 20.61 8.29 21.22 HERTOG VAN GLOUCESTER GAAT JAGEN De hertog van Gloucester, de derde zoon van den Engelschen koning, zal kort na Kerstmis Engeland verlaten om in den Soedan te gaan jagen. Hij zal twee of drie maanden in het buitenland vertoeven. ZEVEN JAAR OP EEN ONBEWOOND EILAND Op een onbewoond eiland aan de Ghileen- sohe kust heeft een Fransch vrachtschip een schipbreukeling gevonden, dfe daar voor zoover zulks viel vast te stellen, zeven jaar had doorgebracht. Hij was in geileveilen gekleed. De man had de spraak zoo goed als verloren. He bemanning van het Fran sche schip heeft tenminste geen woord van hem gehoord. Toen men hem aan boord van het schip wilde brengen, nam hij de vlucht, zoodat het vaartuig zonder hem is vertrokken. De bekende Amcrikaansche vliegster Ruth Nichols zcu Donderdag van het vliegveld Floyd Eennett starten voor een non-stop vlucht over Amerika, De startbaan was af gepaald op een overigens met zand bedekt terrein-gedeelte. Toen het vliegtuig waarvan de vleugels zeer laag zijn aangebrachet, over de start baan taxide raakte een der vleugels den grond, de wielen slipten en het toestel kwam in het zand terecht, waar het over den kop doeg, juist r.adat Miss Nichols den motor ïog had weten af te zetten en uit de machine had kunnen springen. De benzinetank scheurde en het gehoele toestel werd bedekt met olie en benzine, doch dank zij het feit, dat de motor was afgezet ontstond er geen brajid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2