JHraiue £riïtsdjf (üourattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken Niet het bedrag BINNENLAND. N.V. HOUTHANDEL V.H. J. VAN SCHIJNDEUR ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en In plaat- een waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 -f portokosten. Pej week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „4.50 Bij dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3806 ZATERDAG 5 NOVEMBER 1932 ADVEBTEN. E N Van 1 tot 5 regels1.1'M Elke regel meer0.2214 Ir.gez. Mpdedeelingen van 15 regels D 2.30 Elke regel meer3.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0 19 12e Jaargang Dit nummsr bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad EERSTE BLAD. Personen buiten geding; de zaak vrijinoedig bespreken De vraag, hoeveel er wel door het trekken van nauwe grenzen voor cumu latie bezuinigd kan worden, is voor ons van ondergeschikt belang. Beantwoor ding is trouwens bijkans onmogelijk. We herhalen dit nogmaals, omdat we het zoo'n zielig argument tegen de cri- tiek op cumulatie vinden. Alsof zuiver heid van politieke zeden iets met een rekensommetje te maken heeft. We herhalen het ook, omdat we eenige vragers moeten teleurstellen. Zij willen gaarne weten, wat er precies waar is van de brochure-Braat. Die vraag kun nen we r:et beantwoorden en we voelen er ook geen lust toe om te probeeren een antwoord te vinden. Want de personen, die daarin ge naleerd worden, zijn er ons niet minder cm, al zouden de cijfers volkomen juist zijn. Immers, zij accepteeren niets meer dan waarop zij volgens wet, verorde ning of overeenkomst recht hebben. En de regel is, dat iedereen aanvaardt, wat hem op deze wijze aangeboden wordt; de uitzonderingen komen zeer spora disch voor. Welnu, we zouden het onkiesch vin den om eenige, willekeurig gekozen per sonen aan een aparte bespreking te on derwerpen, zelfs al kwamen we daarbij tot andere conclusies dan de bedoelde schrijver. Echter, wij betwijfelen of dit ook geldt voor hen, die niet alleen de wijze, waarop de heer Braat ging publiceeren veroordeelen als lomp en plomp, maar ook beweren, dat zijn cijfers naar niets lijken; dat de vergissingen enorm zijn, enz.want dat is ons tot heden niet ge bleken, al valt er op fouten te wijzen. We weten,; dat de laster zich gaarne van dergelijke dingen meester maakt en dat deze spoedig corruptie veronderstelt bij het vervullen van publieke functies. En, voorzoover dat mogelijk is, dient de pers hen, die in 't openbare leven naar voren treden, te beschermen. Maar dat kan alleen, als sluipende geruchten een publiek kleed aantrekken. Wettelijke regelingen en openbare verordeningen moeten echter besproken kunnen worden buiten belanghebbende personen om. Wie dat niet kan hebben, blijve buiten de politiek. Dit geldt ook voor hen, van wie ge zegd wordtwanneer ze een particuliere betrekking gekozen hadden, zou hun salaris veel hooger zijn, dan hun tegen woordig gecumuleerd inkomen. Dit kan best waar zijn, maar we heb ben er heel weinig mee te maken. Want wie al of niet gevarieerd met wjj- len Heemskerk zegt: „Als ik niet die malle ambitie voor de politiek had ge had, geloof ik, dat ik nog wel een draaglijk professor had kunnen wor den"; wie liefde voor de politiek heeft, vindt daarin een groote vergoeding voor het opgeven van een beter betaalde maatschappelijke positie. Laten we het maar eens heel kras zeggen: we hechten zoo heel weinig waarde aan de afgezaagde lofprijzing: door deze politieke functie te aanvaar den, brengt hij een zeer groot offer aan de gemeenschap. En we bedoelen daar niet mee, dat zoo iemand niet financieel achteruit kan gaan (hoewel het ook wel eens anders is), maar dit, dat hij in de vervulling van het publieke ambt een levensvoldoening vindt, welke hjj elders tevergeefs zou zoeken en die hem onge kende arbeidsvreugde schenkt. Trouwens, als men nagaat, wat door deze en gene in 't werk gesteld wordt om lid van een politiek college te wor den hoog èn laag! die moet glim lachen ov<?r die offers. Waar dan nog bij komt, dat het een heel gewoon verschijnsel is om het pu blieke ambt te combineeren met de maatschappelijke werkkring. In vele gevallen kan dat niet anders. Het raadslidmaatschap wordt (geluk kig!) nog niet bezoldigd; het presentie geld, dat uitbetaald wordt, staat in geen enkele verhouding tot de arbeid, welke verricht en de tijd, die besteed moet worden, om een behoorlijk goed raadslid te zijn. Is dat zoo erg? Er blijft toch altijd nog iets, dat Vondel noemde: „Voor waar, het kussen is begeerlijk; de tab berd sierlijk en raadsheerlijk"; en er zit toch ook de zeer mooie kant aan, iets te kunnen doen voor anderen en voor het algemeen belang. .Valt dat nu direct weg, zoodra xner b.v. wethouder wordt? Moet het dan een vol-bezoldigde betrekking worden, bene vens altijddurend pensioen? We kunnen dat niet inzien. Natuur lijk maakt niemand er bezwaar tegen, dat een wethouder van .een kleine ei middelgroote gemeente zijn particuliere functie blijft vervullen. Daartoe is hij tegenover zichzelf en zijn gezin, wel verplicht. Zelfs de wethouderssalarissen in de groote steden zijn aan de karige kant. als men uitgaat van de stelling, dat de persoon zich hiervoor geheel en ten volle moet geven. Maar gebeurt dat? Misschien in zeer enkele gevallen. In den regel niet. Wij zouden het niet. gaarne als eisch durven stellep. Wel echter hebben we bezwaar tegen de cumulatie: wethouder groote ge meente en kamerlid. Doch wie dit in 't geding brengt om het cumulatiekwaad te verdedigen, en dan betoogt, dat de overheid hier niets mee te maken heeft, trapt een open deur in. Wij weten waarlijk wel, dat hier de beslissing ligt bij de kiezers en niet bij de overheid. Maar nu moet men zien niet van den domme houden. Hierover wordt in feite niet door de kiezers maar door de gekozenen beslist. Of meent nu iemand in ernst, dat de con- didatenlijsten dusdanig „van onderen op" samengesteld worden, dat men cu mulatie zou kunnen voorkomen? En zou men het zelf niet als „klein gedoe" en belangenpolitiek afkeuren, wanneer de /combinatie alleen doorslaggevend zou zijn bij de samenstelling der lijst? De voorstelling van zaken is al te simplistischdoch ondanks alles houden wij volals regel is de combinatie wethouder in een groote stad en kamer lid ongewenscht, zelfs al trekt de func tionaris zich uit elke particuliere werk kring terug, want een behoorlijke ver vulling is bij combinatie uilgesloten. Als regel geeft men het ligt in den aard der zaak bijna al zijn werkkracht en initiatief aan het wethouderschap; het kamerwerk kan makkelijker door ande ren worden overgenomen. Doch dit alles daargelatenaanstoot geeft veel meer de pensionneering der wethouders, 2ooals die in dagen van geldovervloed tot stand kwam. Het is waar, dat de praktijk reeds veel voor de toekomst gecorrigeerd heeft, én dat Ged. Staten zelfs beperkende invloed kunnen oefenenmaar de bestaande ge vallen1 blijven. En zulks toch feitelijk in strijd met de oorspronkelijke bedoeling. Want deze was, dat het billijk geacht werd, een niet-herkozen of oud-gewor den wethouder schadeloos te stellen we gens onvrijwillig heengaan. Ware dit element in de verordening gelegd, liefst met de aanvulling van uit gesteld pensioen, dan zou er misschien geen woord over gevallen zijn. Want slechts weinigen zouden de billijkheid ontkend hebben. Wat zag men echter gebeuren? Dat een levenslang pensioen toegekend werd aan ieder, die na eenigen tijd wethou der geweest te zijn, zijn ontslag nam om welke oorzaak dan ook. Voor leden van Ged. Staten geldt het zelfde en dat nu, we citeeren, „gaf terecht scheele oogen". Is dat wangunst? Is het verdacht making, wanneer men wijst op het schamele bedrag, dat een werklooze ontvangt en de beschamende sommen, die vrijwillige werkeloozen uit de open bare kassèn genieten? Of is het wijzen op verhoudingen, die zeker in dezen tijd om verandering roepen? Laat men hiertegen nu toch niet op merken, dat deze regelingen los naast elkaar staan en er dus niets aan te doen is. Want het blijft een feit, dat deze vergoedingen uit de belastingen komen en wij zien waarlijk niet in, waarom de overheid hier machteloos zou staan. Zelfs niet, tegenover de ergerlijke ge vallen van non-activiteitstraktementen. Het is een behoorlijk rijtje van kamer leden, die van deze voorrechten genie ten. En dat is kwaad voor de zuiverheid der politieke zeden. Een neutraal vak blad schreef nog pas Moeten we misschien nog reke ning gaan houden met de meerdere of mindere welwillendheid van de heeren die, zelf al cumuleerende, zware bedragen toucheeren en er te gelijkertijd geen been in zien, b.v. een rijkswerkman met een schamel loontje, nog meer omlaag te duwen? Dat is overdrijving. Maar het ware onmogelijk zoo te schrijven, als het cu mulatiekwaad met wortel en tak werd uitgeroeid. Kan er werkelijk niets aan gebeuren. Het Volk begreep onze bedoeling volko men, toen het over ons schreef Het blad spreekt van „een belang rijke psychologische kwestie" en hoopt, dat „het licht der openbaar heid" niet geschuwd zal worden, doch „de zaak aan de orde blijft". Wij knoopen hieraan vast het uit spreken van de hoop, dat, al* onzer zijds binnenkort de zaak in de Twee de Kamer aan de orde gesteld zal worden, de vier genoemde partijen ons dan krachtigen steun zullen ver- leenen. We zijn benieuwd naar die voorstel len. Want het gaat ons juist om de psychologische kant der kwestie. Zeker, feitelijk bestaat er geen ver band tusschen arbeidslooze inkomsten uit de openbare kassen en steun aai werkloozen, maar de aanstoot moet weggenomen worden. Kan dat? Waarom niet? De Regee ring bemoeit zich wel met de salarissen van ambtenaren bij provincie en ge meenten; waarom zouden geen beper kende bepalinen tegen nog bestaande cumulatie te treffen zijn? Zonder er ons thans verder in te ver diepen, verwijzen we naar de richtlijnen welke de Tijd dezer dagen aangaf. Daar heeft men tenminste een leidraad. We moesten veel onbesproken laten we waren toch reeds uitvoeriger dai) ons plan was; maar wij meenden niet te mogen zwijgen nu deze zaak bijna overal aan de orde is. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE 8 NOV.-DEMONSTRATIE Op de vragen van den heer Kees tra be treffende de intrekking der verleende toe stemming voor de op S .Nov. a.s. door de. S.D.A.P. en het N.V.V. te Den Haag te hon den betooging. heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken geantwoord, dat hij zeei onlangs de gelegenheid heeft gehad hei standpunt van de regeering ten opzichle van betoogingen en demonstraties kenbaai te maken. Zij wil die in beginsel geenszins onmogelijk maken, doch zij onthoudt zich van alle maatregelen, die haar zouden kun nen bevorderen. Of in bepaalde gevallen klaarblijkelijk kans op ernstige ongeregeldheden bestaat zal dikwijls vooral voor. het centraal gezag, moeilijk zijn te beoordeelcn. Niettemin blijft het ten deze waakzaam. Bovendien merkt do Minister nog op,' dat te ruime mate van bemoeiing zijnerzijds de ongewenschte uit werking zou kunnen hebben,-da het verant woordelijkheidsgevoel der plaatselijke ov panen wordt -verzwakt en het zwaartepunt der beslissing cn komt te liggerudaac, waar het volgèns de wet niet hoort. GEEN STEMPELVERLOF OP 8 NOVEMBER HET N.V.V. ZAL BETALENI Het N.V.V. bericht aan de soc.-dem. pers het volgende: „De door den Minister van Binnenland- sche Zaken getroffén maatregelen, ten doel hebbende den stéuntrekkenden werkloozen het deelnemeri aan de 8-Novemher-demon stratie onmogelijk te maken, hebben tot ge volg gehad, dat verschillende gemeentebestu ren besloten, stempel verlof voor deelneming aan de demonstratie te weigeren. De situatie, hierdoor ontstaan, is in een door het N.V.V.-bestuur uitgeschreven hoofd bestuursvergadering besproken. De vergadering besloot de uitwerking van de door den Minister getroffen bepalingen teniet te doen. Zi] deed dit door te besluiten: 1. Aan de werklooze leden van de bij het NV.V. aangesloten vakbonden, die door het deelnemen aan de demonstratie op 8 No vember in Den Haag, niet in de gelegenheh. zijn, op dien dag te stempelen en daardoor geen uitkeering bekomen, de gederfde uit- keering te vergoeden; 2. de daaraan verbonden kosten voor re kening te doen komen van het N.V.V. PATRIMONIUM TE KAMPEN DE VIERING VAN HET JUBILEUM. De afdeeling Kampen van het Ned. Werk liedenverbond „Patrimonium" heeft dezer dagen haar gouden feest mogen vieren. In de Nieuwe Kerk heeft men daartoe een ïjdingssamenkomst belegd, alwaar als eer ste spreker het woord voerde burgemeester M. Fernhout, die naging wat door Pa trimonium op allerlei gebied is tot stand gebracht. Vervolgens sprak de heer C. Smeenk an Arnhem, die als eerste vrucht van Pa trimoniums arbeid de geestelijke vrijheid roemde die door den christen-arbeider is verkregen. Maar niet alleen, in het verleden moeten we zien bij deze herdenking, ook het heden en de toekomst moeten we aanschouwen. De toestand der wereld op 't oogenblik waar in geen rekening wordt gehouden met God, geeft gebrek aan kracht omdat er niet ge leefd wordt uit een krachtig beginsel maar steeds gestuurd wordt naar de wisselende belangenleer. We moeten daarom dankbaar zijn dat we een organisatie hebben dieweet dat voor een sociale en politieke actie die met vrucht gedreven kan worden, de beginselen moeten worden geput uit Gods Woord. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door ds. R. W. Huizing van IJselmuiden, een parallel trok tusschen Luthers strijd en dien van Patrimonium. Als God Zijn handen legt op onze handen en den arbeid zegent, dan mogen wij ons gelukkig prijzen. Spr. hoopt dat Patrimo nium na haar vijftig-jarig bestaan niet, als bij de menschen veelal gebeurt, afneemt in kracht, maar dat zij haar tweede jeugd zal zijn ingegaan en met Gods kracht ook voort zal werken. Door „Patrimoniums Jeugdkoor" en de Chr. Muziekvereeniging „A.M.D.G." werd muzikale medewerking verleend. Een door den heer J. Kruithof Gzn. gedicht en door den heer Chr. II e n g e v e 1 d getoon zette feestcantate werd onder veel bijval ten gehoor® gebracht. HET CUMULATIE-KWAAD EENIGE ALGEMEENE RICHTLIJNEN VOOR DE BESTRIJDING REGEEKING EN PARTIJEN We laten hier volgen de richtlijnen, welke De Tijd aan de hand deed voor de bestrij ding van ongewenschte cumulatie: 1. Het is gevvenscht, dat de Regcering en andere bestuurslichamen bij liet doen van benoemingen dc kwestie van de cumulatie mede in hun overwegingen betrokkenen dat zij nimmer een ambtenaar, die gapension- neerd is of die uit anderen hoofde reeds in komen' uit de openbare kas geniet, benoe men, indien een andere eandidaat zich aan meldt. die het te vervullen ambt evengoed kan waarnemen. Dit geldt met name voor oud-lndisch-nmn- ncn, en de benoeming van zoo iemand lol hurgemecster van een aanzienlijke gemeente zooals onlangs heeft plaats gehad, achten wij verkeerd. Erkennende, dat zij compen satie behooren te hebben voor de jaren, die zij in Oost of West hebnen doorgebra ht, meénen, wij, dat het niet de Nederlandsehe bestuurslichamen moeten zijn. die bun die compensatie boven hun pensioen moeten verschaffen. De cumulatie van inkomsten doordat man en vrouw in overheidsdienst zijn, wordt te recht aangevochten. Daarom worde aan de gehuwde en aan de huwende ambtenar ontslag gegeven. Welke onrechtvaardige i komens thans meest door kinderlooze ge zinnen of door gezinnen met een of twee kinderen tengevolge van dezen v cumulatie van inkomens, worden genoten, blijkt uit enkele voorbeelden uit de gemeen te Den Haag. Een vrouwelijke ad tieye ambtenares A met f2.150 is gehuwd met een boekhouder bij de bedrijvi f3.050, totaal f6.400; een vrouwelijke arts in gemeentedienst met f 0000 is gehuwd met een ingenieur bij de bedrijven met f 52-"0, totaal f 11.250; een vrouwelijke ambtenares A met f2450 is gehuwd met een inspec:eur van politic met T3750, totaal f6200; een vrou welijke ambtenares A met f2450, gehuwd met een administratief 'ambtenaar B met l 3150. totaal f5600; een vrouwelijke ambte nares A met f2150. gehuwd met een hoofd commies aan een Departement met f 4Süü. totaal f 7250; een vrouwelijke ambtenares A met f2450. gehuwd met een adjunct-com mies bij den Geneeskundigen Dienst, met f3150. totaal f5600 (zie Handelingen Ge meenteraad van Den Haag, rede van den heer Moonen, gehouden op 2 Nov. 1931) De Regcering en andere bestuurscolleges moeten-er derhalve op brdacht zijn de be noemingen zoo te doen. dat niet de een alles e.i de andere niets krijgt. 2. Maar niet alleen de Regcering. ook de politieke uartijen-hebben het in ue hand om tegen cumulatie zonder redelijken grond te waken. De partijen toch kunnen de onver- eenigbaarlïeid van verschillende met name te noemen functies'van haar leden uitspre ken. De .combinatie van hv. vakbondsbe stuurder-wethouder eer.er groote gemeent"- -lid van de Tweede Kamer is reeds hierom ongewenscht,omdat bij een dergelijke opeen hooping van fun-dies aan elk daarvan niet voldoende aandacht kan worden besteed. 3. Het pensio.en. d.er Kamerleden, is in de Grondwet verankerd. Incidenteel kan hier- geen wijziging .gebracht worden, hel is nochtans gevvenscht ook dit „pensioen" t.z.t. onder de beperkende bepalingen der Pen sioenwet te betrekken, gelijk dat het geval rnoet zijn met 4. de „pensioenen" van oud wethouders en oud leden van Gedeputeerden. Artikel 3, sub 1. onder e der P. W. 1922 zondert deze categorieën uit De cumulatie-beperkende bepalingen der Pensioenwet dienen ecliter ook van toepassing te. vyorden verklaard op oud-wethouders, oud-lenen van waterschap pen, veenschappen cn veenpolders en oud leden van Gedeputeerde Staten. Een pen sioen als oudwethoudcr met het salaris van lid van Gedeputeerden of omgekeerd moeten worden uitgesloten. Voor het gezamenlijk pensioen dat iemand kan genieten als oucbamhtenaar, oud-wet houder en oud-lid van Gedeputeerden dient een nader te bepalen .maximum te worden vastgesteld. Het is te betreuren, dat in dit maximum niet kan worden begrepen, wijl ii grondwet neergelegd, het pensioen van oud-Kamerleden. Een hoog pensioen kan worden bereikt door iemand, die zooals voorgekomen is geweest minister Kammlid, 1 ernein- Generaal van West Initiï, id van Oost-lndië. Een dergelijke uitzonderlijke staat dienst verdient een uitzonderlijke belooning. Doch ook hiervoor zou een algemeen maxi mum moeten worden gesteld. Een. beroep op het feit. dat aan sommige ambten, b.v, aan dat van Gouverneur-Generaal, hoogere repre sentatiekosten zijn verbonden, - bevredigt slechts ten deele. Wij "zouden meer voelen i'oor een'regeling welke onderscheidt tus schen salaris en representatiekosten. Het moet mogelijk zijn. dat elk ambt, .ook het hoogste, voor den meest bekwame open- Het bijpassen uit eigen middelen is niet meer van onzen tijd. 5. In de non-activiteitswedde schuilt een onbevredigend element Thans krijgt; om bij de Kamerleden te blijven de ambte- die meer dan f 5000 verdient, een nun- activitcitswedde ten bedrage van dat meer dere. De" mogelijkheid bestaat dus wederom dat een ambtenaar een reeks van jaren 'n inkomen ontvangt waartegenover zijnerzijds een prestatie ontbreekt, terwijl vaststaat, dat hij nimmermeer ambtenaar zal worden. De non-activiteitswedde dient slechts gedurende een nader te'bepalen aantal jaren, te wor den genoten. Wij hebben, aldus besluit het blad, enkele algemeene richtlijnen willen aangeven, wel ke echter naar onze meening zeer wel, in een technisch kleed gestoken, voor uitvoering vatbaar zijn. Wij hopen, dat de R.K. partij gehoor zal geven aan de talrijke stemmen, die opgaan, omdat wij staatkundige en po litieke leiders wenschen, die het ambt vóór alles ambieeren uit ideëele overwegingen. AFSLUITDIJK ZUIDERZEEWERKEN GESLOTEN WAT DAARVAN DS REDEN IS De directeur-generaal der Zuiderzeewer ken heeft bekend gemankt, dat de weg over den Afsluitdijk tijdelijk voor alle verkeer zal worden gesloten. Ook aan hen, die zich de gebruikelijke vergoeding ten bate van bet Crisiscoinité zcuden willen getroosten, kun voorloopig geen toegang worden \erleend. Naar liet „Yad." verneemt, zou deze af sluiting geen verband houden met de on gunstige oerichten, welke cr over den toe stond van den dijk hebben gcloopen. Dc kwestie is, dat de weg over den af sluitdijk gisteren geheel gereed zou komen Vrooger konden de bezoekers van de wer ken, die bun penningske voor het Crisis comité offerden, niet van den ecnen naa/ den anderen oever doorrijden; hierdooi was er niet zooveel verkeer. Nu moet men echter een druk verkeer verwachten en hierop is vooral dc toegangsweg over Wie ringen, die verbeterd moet worden, nipt lu* rokend. Ook is het dijklichaani zelf nog nie' voldoende gedroogd en ingeklonken, en ten slotte'is er nog niet voldoende verlichting Men verwachtte, dat de' openstelling eerst in het voorjaar zou geschieden. Van eei openstelling nog gedurend? deze maand vooi particuliere auto's op eigen risico kan du: ook niets komen. Voornaamste Nieuws. HET TELEGRAM VAN DE MINISTER Een administratieve maatregel Op de vragen van den lir. H. A m e l i n k in verband niet een op 18 October j.l. vai Overheidswege aan het gemeentebestuu van Hejlendoom gezonden telegram, betret- fende uitsluiting van stèunverleening werkverschaffing ten aanzien van arbeiders der Koninklijke Stoomweverij, die weigeren loonsverlaging te aanvaarden, heeft Minis- tei Ruys de Beerenhrouck opgemerkt, dat het telegram bedoelde een herinnering de steunregeling (art 17d en f). Daar het mitsdien geen principieele, louter een admi nistratieve beteekenis bad, is het buiten voorkennis van den Minister door den se cretarisgeneraal van diens Departement af gedaan en onderteekend. De verkorte vorm, waarin een telegram pleegt te worden gesteld, brengt het gevaar mede, dat er een andere bedoeling in wordt gelezen, dan bij het stellen voorzit. Zoo in het onderhavige geva). tjet telegram is op gevat. alsof de bedoeling zou zijn geweest, zich in te laten met een concreet looncon flict in het particuliere bedrijf. Niets is min der juist. Het telegram had slechts tot doel de werknemers in bun eigen belang te doen wijzen op de gevolgen, welke zouden intre den, indien het loonconflict er toe zou lei den, dat hét. werk in de fabriek geen voort gang zou kunnen hebben. Nu déze bedoeling blijkt te zijn misverstaan, moet de Minister het betreuren, dat liet telegram niet in meer klaren vorm de bedoeling tot uitdruk king bracht. llct; telegram bad niet tot doel den arbeiders de éisch te stellen, een loons verlaging te aanvaarden; zij bleven vrij. des- gewenscht het werk.te staken. Voor dit laat ste geval beoogde liet telegram hun op bef hart te binden, te bedenken, dat zij in dat geval volgens de steunregeling geen steun zouden ontvangen. De vraag kan rijzen, of het telegram od het geschikte oogenblik is gezonden. Het antwoord hangt af van de vraag, wat zou gebeurd zijn, indien het te legram niet verzonden ware. Achteraf gezien dan, nu de rapporten, die den secretaris-generaal ter beschikking ston den en waarop hij moest steunen, zijn aan gevuld met vollediger kennis van den feite lijken toestand, moet worden toegegeven, dat het juiste oogenblik van een telegram als het onderhavige nog niet gekomen was. UIT HET SOCIALE LEVEN (BI z 1) De minister heeft geantwoord op de vra gen van de heer Amclink betreffende liet teiegrain aan Nijverdal. Het N.V.V. zal aan hen, die op 8 Nov. steun moeten missen, deze bedragen ver goeden. (Blz. 2) Morgen Rijksdagverkiezingen in Duitsch- land. Von Papen houdt een felle radio-rede. Ned. Herv. predikant te Defensie en het peil van het IJsalmeer. Vers van Jan Ietswaart. O, HeerDie alle nooden ziet. A. Wapenaar begint de bespreking van De Sjoenemietische ,An<jsr. compleet verhaal van j. m. Werterbrink Wirtz. Bij het werk van Kdthe Eollwilx, door Cor Alons. November, gedicht van Jan H. de Groot Opvoedkundige schets van P. W. j. Steinz: „U'a/ moet Jan worden Vervolgverhaal „De r/ezcqerule rit", van S. Williams. Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. Echt en goed zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijn poeders. Kiespijn poeders, Hoestpoeders, Wormpoe ders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist Het Alg. Christen Vakverbond in België, it aangesloten is bij het Intern. Chr. Vak verbond. is in een half jaar tijds met meer dan 33.000 nieuwe leden gegroeid. Van ruim 23S.000 leden steeg het tal tot ruim 272.000, een gevolg van het feit, dat velen zich aan sluiten met het oog op de werkloosheids- kas. Het Alg. Christen Vakverbond bes'aat bijna uitsluitend uit roomsch-katholieken. VEREENIGING VAN CHR. WERKGEVERS Naar „De Chr. Melkslijter" meedeelt, heeft dezer dagen een comité uit het vroegere Boaz gevraagd of de verbinding tusschen de drie groepen in de Chr Middenstandsorga nisatie zal worden voortgezet. Het komt ge noemd blad voor. dat hiertegen ernstige be zwaren kunnen aangevoerd worden, ten aan zien van de groep Chr. Werkgevers, die zich ook verzet tegen Chr. patroons-vakorganisa tie en onlangs een adres tegen de bed rij fs- radenwet heeft verzonden. Is „De Chr. Melk slijter" wel ingelicht, dan zal deze zaak aan de orde gesteld worden. de werkloosheid in het griend en rietbedrije. Omtrent den toestand in het griend- en riet- bedryf wordjl ons uit Werkendara nog nader gemeld Te Dordrecht vergaderde de afdeeling Dor drecht en omstreken van de Algemeene Ver- eeniging van Griendhout-, Teen- en Riet- bedryven. ter bespreking van den algemeenen toestand in dit bedrijf. Betreurd werd dat de Regeering nalatig bleef steun te verleenen, vooral daar in geen enkel bedrijf de loonfactor van zulk een groote beteekenis is als juist iir het griend- en rietbedryf. Aan de Staatsdomeinen zal, gezien dezen noodtoestand, en het feit dat de ondernemers geheel of gedeeltelijk verarmd zyn, gevraagd worden om over 1931 alsnog eer. reductie van c/o op de pacht te verleenen, daar velen niets of een zeer gering percentage kregen, terwijl over 1932 een verlaging van 75 zal worden gevraagd. Verder werd besloten dat het bestuur zich tot den Minister van Waterstaat zal wenden, voor afzet van ryshout en riet, belangrijke zinkwerken te laten uitvoeren, alsmede om ue Zuiderzeewerken voort te zetten. Eindelyk zal den Ministerraad worden verzocht ernstig te overwegen om, nu de afsluitdijk gereed is, de griendcultures van den Staat der Nederlanden onder beheer van de Ned. Heide Maatschappij, van cultuur te veranderen, daar anders deze Staatsexploitatie de particuliere ondernemers in deze moeilijke tijden nog meer in verdruk king zal brengen. Gemengd Nieuws KASTEKORT METAALBEWERKERSBOND Ne dot gebleken was, dat bij de secretaris- pennirumieestor van de afd. Dordrecht van den Alg. Ned Metaalbewerkensbond den heer A. van Hinte. s d. lid van den Gemeen- teraad van Dordrecht, een kastekort was ont staan, heeft hij in ovuleg met afdeelin«s- en bondsbestuur zijn ontslag aangevraagd, hetwelk hem in de vergadering van den Bondsraad van Zondag 30 October 1932 is verleend De functie von secretaris-ponningmersL der afd. Dordrecht wordt t.ians waargenomen door II Walther, secretaris van de afd. Rot terdam va.n voornoemden B 1 DE DRANK Een beschonken man, die in de Joh. Ver meerstraat te Amsterdam bad aangebeld en naar boven liep, ofschoon hij er niet thuis hoorde, is van don trap gevallen. M-l ,>on hersenschudding en verschillende andere verwondingen is hij naar een der gasthui zen vervoerd. HOOFDKANTOOR OPSIAGPL ATSGN: NASSAUHAVEN B0ERENGAT OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHATERUl

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1