WA AILS DONDERDAG 3 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN De Directeur van den Markt- en Haven dienst heeft de aandacht gevestigd op het feit, dat, als gevolg van de inwerkingtre ding van de Winkelsluitingswet, enkele markten thans op een later uur sluiten, dan de winkels. Aangezien naar zijn meening geen bijzondere omstandigheden aanwezig zijn, welke een later sluitinguur voor deze markten wettigen, hoeft hij voorgesteld de verordening houdende aanwijzing van de dagen uren en plaatsen voor het houden van de verschillende markten en van vei lingen van fruit, in dien zin te doen wijzi gen, dat de sluitingsuren van de bedoelde markten zich weder aansluiten bij die be treffende de winkelsluiting. Omtrent dit denkbeeld hebben B. en W. het gevoelen ingewonnen van de commissie voor de Straf verordeningen, welke zich mede met de Win kelsluitingswet had bezig te houden, en dat van de Commissie voor den Markt- en Ha vendienst. Beide Commissies kunnen zich in beginsel met het voorstel van genoemden Directeur vereenigen evenals B. en W. Het sluitingsuur voor de algemeene avond- tmarkt en ook voor de algcimeene markt in do van der Werffstraat, welke markten beide des Zaterdags worden gehouden, ware mitsdien in plaats van op 11 uur op 10 uur des namiddags te stellen en op 8 uur des namiddags, dien deze markten, overeen komstig het bepaalde in artikel 2, tweede lid, der meergenoemde verordening, in plaats van op Zaterdag, 1 Januari worden gehouden op Donderdag, 30 December. Ook liet sluitingsuur voor de St. Nico- ïaasmarkt dient dan op 10 uur des namid dags te worden gesteld, terwijl voorts de duur van deze markt, welke thans geduren de ten hoogste tien achtereenvolgende werk dagen uitgezonderd des Zaterdags, tot en met den 6cn ,of Sen December wordt gehou den, ware te beperken rekening houden de met het bepaalde in artikel 4, twecdie lid, onder c der Winkelsluitingswet tot de werkdagen, met uitzondering weder van den Zaterdag, ccdurende het tijdvak van 25 No vember tot en met 5 December. Tegen de voorgestelde beperking van haren duur be staat geen enkel bezwaar, omdat deze markt in werkelijkheid niet eerder dan 30 Novem ber begint cn ook niet later dan 5 December eindigt. Ten slotte wordt, ook wat de 3 October- anarkt betreft, door de voorgestelde redactie .van artikel 1 sub 11 o algeheele overeenstem ming met dc winkelsluitingsregeling verkre gen, niet alleen op den dag waarop het 3 Octoberfeest wordt gevierd, doch ook op de andere dagen, waarop deze markt eventueiV- jvordt gehouden. Benoeming en ontslag. Tengevolge van bet afloopen van de tijde lijke benoeming van den desbetreffenden functionaris met het einde van den cursus 1031—1932, moet aan het gymnasium alhier vervuld worden de betrekking van leeraar in het Ncderlandsch. B. en W. merken hierbij op, dat deze be itrekking niet een volledige leeraarsfunctie is, doch slechts do waarneming van een twaalftal lesuren per week medebrengt Aan gezien aan de H.B.S. met vijfjarigen cursus pn aan de H.B.S. voor Meisjes eveneens der gelijke gedeeltelijke betrekkingen van leeraar in liet Nederlandsch moeten worden vervuld, achten zij het wenschelijk, dat aan <le drie genoemde scholen dezelfde persoon Wordt benoemd. Aanbevolen worden door curatoren van liet Gymnasium: 1. W. Kramer, leeraar aan tie Rijks H.B.S. te Wageningen; 2. C. J. Kloots, leeraar aan de Rijks H.B.S. te Har- Jin gen. B. en W. geven dezelfdte aanbeveling juist pndersom. B. cn W. stellen voor op verzoek eervol Maatsch. Hulpbetoon, aan den heer G. P. L. tWeyers als administratief hoofdambtenaar bij Gemeentewerken (met 1 Maart 1933), aan den heer L. M. v. d. Bijl als onderwijzer aan de Centrale School voor het 7e en 8e leerjaar en voorts wegens opheffing van zijn betrek king eervol ontslag to verleenen aan den lieer C. Hage, als onderwijzer van de Jon gensschool voor U.L.O. Krachtens het bepaalde van de in 1921 met de gemeente Leimuiden gesloten en in 1925 aangevulde en gewijzigde stroomleve tringsovcreenkomst, is Leiden op daartoe strekkend verzoek van Leimuiden verplicht tot uitbreiding van het leidingnet in laatst genoemde gemeente over te gaan op nader door Leiden op te geve» voorwaarden. Door Leimuiden is thans de aanleg ver zocht van een laagspanningsnet langs de Nieuwe Vaart en do Drecht, zulks ten be hoeve van de stroom levering aan dc langs laatstgenoemd vaarwater gelegen perceclen in de buurtschap „Het Tolhuis", terwijl de daaromtrent door de Directie gevoerde on derhandelingen tot overeenstemming met de gemeente Leimuiden hebben geleid omtrent de aan die uitbreiding van het leidingnet te verbinden voorwaarden. Aangezien het hier slechts een geringe uitbreiding van liet net betreft, kan in dit geval worden volstaan met de garantie, door Leimuiden van een minimumstroomverbruik per kalenderjaar. In 1930 is in de gemeente Alkemade onder Oud-Ade een uitbreiding van het laagspan ningsnet tot stand gebracht, waarbij door 'Alkemade gedurende de jaren 1931, 1932 en 1933 een stroomverbruik is gegarandeerd van 1.00 per jaar en per Meter en gelegden hoofdkabel. Aangezien bet stroomverbruik te Oud-Ade zeer gering is en de opbrengst daar aan benedon het gegarandeerde bedrag is gebleven moet door de gemeente Alkemade jaarlijks'liet ontbrekende worden bijbetaald hetgeen voor haar thans groote bezwaren oplevert. Het gemeentebestuur van Alke made heeft met liet oog daarop met de Directie der Fabrieken overleg gepleegd omtrent de wijze, waarop aan Alkemade onthefling van de bovenbedoelde verplich ting zou kunnen worden verleend, terwijl tevens onderhandelingen zijn gevoerd om trent. een door Alkemade gewenschte uit breiding van het laagspanningsnet langs 'den Kanaalweg te Oude-Wetering zonderde .verplichting tot het stellen van eeij garantie voor stroomverbruik. Tegen inwilliging van 'deze verzoeken had de Directie geen be swaar, mits daartegenover de duur van de meldende overeenkomst met ze9 jaren werd verlengd, waarin ten slotte door Alkemad'e is» toegestemd. AFWIJZEND PRAE-ADVIES Bij adres verzoekt de afdeeling Leiden van den Nederlandschen Bond van Perso neel in Overheidsdienst op het aan den vonrrnaligen kolkenruimer bij de Gemeente- i. liging L. C. Henzen verleende pensioen m toeslag uit de gemeentekas te verlee- i. zulks in verband met een hem over komen auto-ongeval. B. en W. stellen voor op dit verzoek, fir- Syijzend tc^ beso'iikkQK HET NIEUWE RAADHUIS REGLEMENT EN PROGRAM VAN EISCHEN Het reglement en programma van eischen vioor het maken van plannen voor aen bauw van het nieuwe Raadhuis, dat dus als grondslag zal dienen voor ihet werk der aan gezochte architecten, is heden aan de raads leden toegezonden. Het reglement. Het reglement gaat hoofdzakelijk de ar chitecten aan cn zal onze lezers weinig in teresseeren. Alleen het volgende stippen we er uit aaai: IDe inzendingen zullen zoo moeten ge maakt worden dat er een tentoonstelling van gearrangeerd kan worden. De plannen worden ingewacht uiterlijk 1 Mei 1933 en worden het eigendom van het gemeentebe stuur. De Raadhuis-Advies-Commissie zal, zoo mogelijk, binnen 8 weken na de inzen ding der plannen daaromtrent advies uit brengen aan Burgemeester en Wethouders. De definitieve beslissing ligt hij den ge meenteraad. Bij eventueele uitvoering van een der plannen zal de inzender met de uitvoering van dit plan worden belast en zal met hem deswege een nadere overeen komst worden gesloten op de basis van klasse B van de honorariumtabel, vastge steld door de B, N. A. Het programma. Over het programma moeten we iets uitvoeriger zijn. We ontleenen daaraan het volgende: De oppervlakte van het bouwterrein be draagt 3880 M2. De ontwerpers zullen rekening hebben te houden met het feit, dat het grootste ge deelte van den Breestiraatgevel, met den dak vorm en de daarbij behoorende afsluitende topgevels, vaststaat, behoudens waarschijn lijk een deel van den gevel, dateerend uli 1662, waaromtrent te zijner tijd overeensten: ming tusschcn de Mon urnen ten-Commissie en den aan te wijzen bouwmeester zal die nen te worden verkregen. Bovendien wordt er nadrukkelijk de aan- j dacht op gevestigd, dat gcwenscht wordt i aan den ouden gevel met zijn bordes er andere toegangen de functie te hergeven welke hij in de traditie van Leiden heeft, i Het zwaartepunt van het Stadhuis als re presentatief centrum van het stadsbestuur moet aan de Breestraat liggen; het admi nistratieve centrum kan zijn hoofdaccenten vinden aan Vischmarkt en Kioornbrugsteeg. De hoop wordt uitgesproken, dat het mo gelijk zal blijken deze beide elementen tot eenheid te verbinden, welke noch te kort doet aan het door de historie overgeleverde, noch aan het recht van onzen tijd om zich in eigen vormenspraak te uiten. Benoodigde ruimte. Het Raadhuis inoet ruimte bevatten voor burgemeesterskamer, kamer burgemeester en wethouders, kamer secretaris, vier wet houderskamers, raadszaal e.a., ontvangzaal, twee commissiekamers, drie kamers voor commies redacteurs, secretarie met afdeelin- gen Algemeene Zaken, Financiën, Onderwijs Bevolking en Burg. Stand met twee trouw zalen, Militaire Zaken, voorts vertrekken voor typisten, registratuur, Expeditie, biblio theek, alsmede archief en eventueele koffie kamer, kantoor Ontvanger, Bureau Gemeen tewerken, Bouw- en Woningtoezicht, Wacht kamers, Bodekamers, Congiergewoning, Be diendewoning, keuken, aanrechtikamer, toi letten, garderobes, rijwielbewaarplaatsen, politiepost, telefooncentrale, transformato ren, personen- en materiaalliften, centrale i afdee- venvarming en andere installaties, berging, •reservevertrekken. Tot het gebouw moeten behooren een foren met tijdaanwijzing, luid- klok eri carillon. Algemeene Indeeling. Hoewel aan de inzenders vrijheid wordt gelaten een andere indeeling te ontwerpen, meent het gemeentebestuur, dat de hierna volgende planindeeJing uit een oogpunt van dienstbelang aanbeveling verdient: sousterrein: bevat o. a. rijwielbewaarplaat :n, centrale verwarming, transformatoren, bergplaatsen, enz. gelijkvloers: Zijde Preestraat: o. a. archief, vertrek voor volkstellingen en verkiezingen, toegang concierge- of bediendewoning. Zijde Vischmarkt en Koornbrugsteeg: o. a. bevolking en burgerlijke stand, trouwzaal 2e en 3e kiasse, militaire zaken, ontvanger, toe gang bediende- of conciërgewoning, politie post. Eerste verdieping, Zijde Breestraat: het zoogenaamde representatieve gedeelte, be staande uit hal, ontvangzaal, trouwzaal le klasse c.n.; de werkvertrekken van het da- gelijksch bestuur: burgemeester, ter en wethouders, secretaris e. a. Eventueel binnenplein: raadzaal. Zijde Koornbrugsteeg: secretarie ling algemeene zaken. Zijde Vischmarkt: financiën, onderwijs. Tweede verdieping: bureau gemeentewer ken, bouw- en woningtoezicht. Zolderverdieping: bergruimten. Wat betreft den toren zijn de ontwer- ;rs geheel vrij in de bepaling van den vorm, de ligging en afmetingen. De representatieve vertrekken moeten bij oorkeur bestaan uit een ruime entree, hal of vestibule, toegang gevende tot een ont- angzaal (ongeveer 250 personen), welke laatste in rechtstreeksere gemeenschap staat met de trouwzaal 1ste klasse. Genoem de drie vertrekken moeten dus als één door loopend geheel kunnen gebruikt worden en plaats bieden voor ongeveer 400 tot 500 per sonen. De groepeering der werkvertrekken van het dagelijksch bestuur zou als volgt kun nen zijn: gerekend van den ingang: bode kamer, wachtkamer, kamer burgemeester en wethouders, secretaresse, wachtkamer, ka mer secretaris. De raadzaal met de daarbij behoorende dienstvertrekken behoort rustig te zijn ge legen en moet zooveel mogelijk als een af zonderlijk geheel worden behandeld; de toe gang voor de raadsleden zijn bij voorkeur over de hoofdtrap aan de Breestraat Te re kenen op 40 raadsleden. Bij de raadzaal behoort een publieke tri bune voor ongeveer vijftig personen, een perstribune (beide afzonderlijk van buiten toegankelijk) alsmede een kleine gereser veerde tribune. Voorts is noodig een leeskamer, tevens antichambre voor de raadsleden, een kamer voor B. en W., tevens voor ambtenaren, een kamer voor de pers, een kleine koffiekamer, garderobe enz. Verder zijn er eischen gesteld inzake de kamers voor: commissies en commies-redac teur, secretarie, archief enz. Het programma bevat ten slotte een lijst van de verlangde grootte der verschillende lokaliteiten. Wij ontvingen dit programma hedenmor gen te twaalf uur ongeveer. Gisteravond was het afgedrukt in de N. R. Crt. Enkele weken geleden lazen we het voornaamste ervan in „Vooruit". Dit bewijst weer eens' duidelijk, dat er bij de gemeente een formi dabel lek moet z-jn, dat nu toch .eindelijk HET BESTE WAT ER IS! Zelfs de allerbeste en meest aparte Damesmantels zijn nu niet duur meer. Hiervan kunt U zich over» tuigen, indien U onze prijzen eens vergelijkt. We hebben deze week onze collectie Damesmantel» met de laatste snufjes aangevuld. Komt U ze eens bezichtigen? HAARLEMMERSTRAAT Gerechtshof te s-Gravenhaqe DE NAAIMACHINEZWENDEL TE LEIDEN De advocaat-generaal vraagt terug wijzing naar de instructie Men herinnert zich hoe ten vorige jare de Sleutelstad in beroering werd gebracht door het aan het Ijcht komen van een zwendel op groote schaal in naaimachines ten nadeele van een Zweedsche maatschappij Husqvarna, welke hier te lande in eenige groote steden filialen heeft. Uit een door de Leidsche recherche inge steld onderzoek was komen vast te staan, dat de naaimachines bij tentallcn waren leverd, volgens het huurkoopsysteem, aan personen, die niet alleen niet credietwaardig waren doch die daarenboven door vertegen woordigers der Maatschappij waren aangezet om telkens opnieuw, hetzij onder eigeri, hetzij onder anders naam huurkoopcontrac- ten te teekenen, waarbij zij zich verbonden om de koopwaarde van deze machines, welke ongeveer 200 bedroeg, in kleine ter mijnen ad 1 per week of ongeveer te voldoen. De agenten gaven dan tevens bij de af levering der machines aan de „klanten" een adres op, waar zij de in huurkoop afgelever de machines voor den prijs van 50 weer van de hand konden doen. Zoo kon het gebeuren dat een oud moeder tje, uit een onaanzienlijke buurt, in het be zit kwam van een half dozijn Husqvarna- naaimachines, die in de origineele fabrieks- verpakking den dag n& de aflevering weder om werden weggehaald door een naai machinehandelaar. Zooals tijdens de behandeling in eerste instantie voor de rechtbank alhier door den officier van justitie jhr. mr. van Asch van Wijck werd opgemerkt had deze een zeer groot aantal personen, die zich op deze wijze aan oplichting hadden schuldig gemaakt, voor het gerecht kunnen dagen. Het O. M. had er de voorkeur aan gegeven slechts de raddraaiers in deze kwestie voor te brengen in den persoon van een 44-jarige ex-reiziger en een gewezen naaimachinehandelaar, die ten slotte bij vonnis van voormelde recht bank tot gevangenisstraffen van resp. 1 jaar en 6 maanden en 1 jaar werden veroordeeld. Bij de behandeling in hooger beroep voor het gerechtshof alhier had het O. M. dezelfde getuigen als voor de rechtbank gedagvaard. Jhr. mr. von Weiier, vice-president, leidde de zitting; raadsheeren waren mr. Warren en mr. Bij nen. De advocaat-generaal mr. Brants, nam het O. M. waar, terwijl als ver- dedigens voor de verdachten, die meenden te zwaar te zijn .gestraft, waar anderen ook schuldig waren, optraden mr. Bodenhausen uit den Haag en mr. Nord Thomson uit Getuigenverhoor Zoowel Mr. Bodenhausen als Mr. Nord Thomson drong er alsnog op aan, dat een reclasseeringsrapport omtrent hun cliënten zou worden ingewonnen doch de adv.-gen. die ondanks herhaalde daartoe door hem ge dane pogingen van den tweeden verdachte geen positieve bekentenis van schuld kon loskrijgen (wel zeide deze, dat hij achteraf schuld inzag), meende ten aanzien van hem daartoe geen aanleiding te kunnen vinden. Na eenigen tijd in raadkamer te hebben vertoefd, deelde de president mede, dat het Hof de behandeling dezer zaak schorste en haar terug verwees naar den reehter-commis- saris, ten einde een geheel nieuw onderzoek m deze in te stellen. Beleediging Gistermiddag stond voor het Hof terecht J. S. uit Warmond die bij vonnis van den Politierechter van 27 Juli jl. was veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, terzake, dat hij op 25 April jl. zich niet onmiddellijk uit een voor den openbaren dienst bestemd gebouw te Warmond op de eerste aanmaning van den Gemeente Opzichter de heer de Vr. had willen verwijderen. Verdachte heeft den ge meente opzichter bij die gelegenheid toege voegd: je bent een dief en een handlanger van den Burgemeester. Ook had verdaahte den heer de Vr. een klap in het gezicht ge geven, waardoor hij pijnlijk werd getroffen. Een vijftal getuigen bevestigden de verkla ringen van den heer de Vr. die als eerste getuige gehoord werd. De procureur-gene raai mr. Brant, vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Wederspannigheid. Voorts stond terecht J. H. v. T. te Voor schoten, die bij vonnis van de Politierechter was veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van veertien dagen, terzake dat hij op 4 Juni j.l. tijdens Ihet afstempelen van zijn werkloozenkaart zich wederrechte lijk toegang heeft verschaft tot de gemeente secretarie aldaar zijn misnoegén te ken nen te geven. Aan de eerste aanmaning van de Burgemeester om dit lokaal te verlaten, werd geen gevolg door verd. gegeven. Zelfs bij het verschijnen van een drietal politie agenten wenschte verdachte niet te vertrek- k, waarna verdachte met geweld moest wor I den verwijderd. Bij deze gelegenheid zou verdachte de agent van politie A. A. H. in den duim hebben gebeten, waardoor deze bloedend werd gewond. Verdachte kon zich absoluut niets van het geval herinneren. De president las daarna het ambts-eedig verbaal voor om het geheugen wat op te frisschen. De procureurgeneraal vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak over veertien dagen. GEEN STEMPELVERLOF OP 8 NOV. Naar wij vernemen zal ingevolge een mi nisterieel verbod ook aan Leidsche werk- loozen geen stempelverlof gegeven worden op 8 November. „Vooruit" deelt mede, dat B. en W. ook geweigerd hebben om er toe over te ga/m het uur van de dageüjksche centrale zooda nig te stellen, dat de werkloozen daarna naar Den Haag zouden kunnen gaan, om aan de roode demonstratie deel te nemen. De bestuurders van de Leidsche Bestu renbond hebben na deze weigering ge vraagd, aldus „Vooruit", of de burgemees ter dan met ingang van Maandag a.s. de binnenkort te verwachten wekelijksche con trole zou willen invoeren, waardoor dan althans 5/6 der werkloozen vrij zou hebbon. Ook daaraan wensclien B. en W. cohterniet mee te werken. ARBEID ST EURS. Gisteren waren bij de Arbeidsbeurs inge schreven 3581 werkzoekenden. Op denzelf den datum van het vorig jaar bedroeg dit aantal 1662 HET GEMEENTEPERSONEEL OP 8 NOV. Vragen van den heer Kuipers. Het s.-d. Raadslid IJ. Kuipers heeft aan den Raad verlof gevraagd aan B. en W. de volgende vragen te mogen stellen: Vraag 1. Zijn de berichten juist in de bladen, dat B. en W. van Leiden afwijzend hebben beschikt op een verzoek van het bestuur van de afdeeling Leiden van den Ned. Bond van Personeel in Overheids dienst om aan die leden van het personeel die geen recht meer hebben op verlof, des- gewensoht toe te staan op 8 November 1932, voor eigen rekening vrijaf te nemen? Vraag 2. Welke motieven hebben B. en W. geleid, dergelijke besluiten te nemen? BURGERLIJKE STAND z v A G v Gaaien r K C W DUkstro d NieuwendUk Johi AGENDA Donderdag 3 November. „Prediker" 8 uur Propaganda-vergadering Leidsche Chr. Be sturenbond. Donderdag 3 Nov., Chr. Geref. Kerk, 8.15 uur Chr. Geref. J. V. Spr. 22 6 Spr. Ds. K. G. van Smeden van Haarlem Dondetdag, 3 November. Stadsgehoorzaal 8 uur, 2e abonnementsconcert Residentie orkest met Myra Hess. De avond- nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 31 October tot en mot Zondag 6 November a.s. waarge nomen door de apotheken G. F. Reyst, Steen straat 35, telef 136 en A. J. Donk, Doezastr. 31, telef. 1313. te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer. Naar aanleiding van een ook hier ver spreide circulaire „Socialisme beteekent ge luk voor de vrouw" behandelde de heer J. de Bruin het onderwerp: „liet Socialisme en de vrouw", waarin hij de beginselen van dr. en mevrouw Wibaut over het huwelijk besprak en aan Gods Woord toetste. In verband met de door het C. C. voorge stelde wijziging in eenige artikelen van het Program van Beginselen leidde de heer B. Offringa „Het Kiesrecht" in, waarin spreker Overheid^ art" 11 thans geldend en art. 0 (nieuw) ver- Plas Jannetje Catharina Maria d v F Slmoi» en M Leget OVERLEDEN: M H A A Janssens z 28 J. GEHUWD: C Bavelaar en A Molenaar J Boom en G den Os A G Feckler en K Seeger P C de Haas en H E Massaar M Helle- voort en L B Stekelenburg P Houwellng C de Vos G K Martön en T man en B E Warners D W C Galjaard J Treur en C J M Wltteman on J G M Zon< i E Lut W Olie- Uit den Omtrek VAN HET STADHUIS Onder de gehoorde getuigen was ook de gewezen chef van het filiaal Leiden der Mij Husqvarna J. S., die alvorens hij zijn verkla ringen aflegde door den president op het ge wicht van den eed en op de gevolgen van meineed werd gewezen met het oog op de rel door hem in deze zaak gespeeld, en zoo als de president te kennen gaf, een beetje verdacht was om het maar eens zacht uit te drukken, voegde hii er aan toe. Het was speciaal deze getuige, die door Mr. Bodenhausen scherp werd ondervraagd en wiens verklaringen herhaaldelijk door den president, de raadsheeren en den advo caat-generaal aan de hand van de feiten uit het dossier werden bestreden. Mr Bodenhausen deed ook met verlof van het Hof een 5-tal gewezen vertegenwoordi gers (colporteurs) van het Leidsche filiaal hooren, wier verklaringen lijnrecht in strijd waren met die van getuige S. Mr. Bodenhausen constateerde o.a., dat zoo deze getuige waarheid sprak, drie van de getuigen a décharge zich aan opzettelijken •meineed zouden hebben schuldig gemaakt. Een en ander was voor den adv.-gen. Mr. Braaits aanleiding om na het uitvoerig getui genverhoor het Hof te verzoeken de zaak in haar geheel terug te verwijzen naar. de in structie, daar het Z.E.A. noodzakelijk voor kwam een grondig onderzoek te doen in stellen naar de gedragingen van alle daar- „_T_T„„T„ v, bij betrokken personen, en voorts om de ter- WIJZIGING 1 Nov.. General Electric Ver- sprake gebrachte meineedkwestie te doen koop Combinatie. Leiden, Hoogl. Kerkgracht onderzoeken. j 23; verkoop van alle soorten electr. geluidsre- Mr. Bodenhausen zeide daarop, dat hij prod -apparaten. Kantoor is verplaatst naar Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij. uit sluitend ten aanzien van den door de Naai- krans „Zusterliefde", onderafd. van de Chr. Nat. Werkmansbond, op 15, 16 en 17 Nov. a.s. in het gebouw „Nathanaël" aan de Hoog- landsche Kerkgracht No. 48. alhier, te hou den bazar, tot 11 uur des avonds ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 3 November 1932. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON De vacature J. Korstens B. en W. bieden den Raad voor de benoe ming van een lid der Gemeentelijke Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon in de vacature ontstaan door hot bedanken van den heer J. Karstens de volgende aanbeve ling aan: 1. C. Kuypers, Morschweg 73 en C. Schout, Heerengracht 18. K. VAN K. RIJNLAND met betrekking tot dit. laatste slechts ver- kl a render wijze had gesproken en het niet noodig vond, dat van een en ander proces verbaal zou worden opgemaakt, waarop de iens gevonden dieLt le worden. lgeen verdere stappen te zullen doen. Oegstgeest, Emmalaan 70. 2 Nov. Naamlooze Vennootschap „Aurora cn Beluwe" Leiden, Langegraaht 105. Hoofdz 's Gravcnhage, Lekstraat 227; handel in bo- adv.-gen. te kennen gaf in deze richting ter. koffie, thee en aanv. art. Uittr. Beh. fil. Leiden: J, Paauw, Leiden, d.d. 14 Mei 1932. ALPHEN AAN DEN RIJN NED. CHR. VROUWENBOND Op de eerstvolgende vergadering van afd. Alphen N. C. V. B. te houden Vrijdag i in de Chr. H. B. S., houdt mej. Ekering een lezing met lichtbeelden over de Tabernakel zending in Parijs. Deze lezing is ook voor niet-leden toegankelijk. GEREF. JEUGDCENTRALE Vrijdag a.s. hoopt de Geref. Jeugdcentrale haar jaarvergadering te houden in gebouw „Concordia". De agenda geeft aan: opening door Ds. J. H. A. Bosch, recitatiewedstrijd en een opwekkend woord van Ds. G. Mulder. „HET HOOGE LAND" De ten bate van de vereen. „Het Hooge- land" gehouden bloempjesdag heeft ofjge- bracht 135.69^. ONTVREEMDING Van een rijwiel toebehoorende aan een leerling van de Nutsambachtsteekenschool, werd gisteravond de lantaarn ontvreemd. GEREF. KERK Gisteravond werden tot ouderlingen voor de Geref. Kerk Raadhuis- en de De Ruiter- straat gekozen de heeren: W. Hummelen, F. de Fries en J. Wijbenga. Tot diaken werd gekozen de heer P. Baane; terwijl voor een tweede diaken herstemming moet plaats vinden tusschen de heeren: P. v. Egmond en P. Kooi. DIEFSTAL Gister is in den Hoorn achter het pakhuis van den heer G. een vaatje smeerolie ont vreemd. Van de daders geen spoor- ER DREIGT EEN CONFLICT Naar we vernemen dreigt bij de Scheeps- bouwwerf „De Industrie", voorheen Firma D. Boot, een arbeidsconflict, tenge volge van de nieuwe aangekondigde loons verlaging van 10 procent Het ligt in de be doeling van de organisaties bij doorvoering dezer verlaging, het werk Maandag a.s. niet te hervatten: Pijn. 60 werklieden zullen dan het werk neerleggen. BOSKOOP STEUNREGELING B. en W. schrijven aan den Raad: De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ons bericht, dat naar zijn aanvankelijke ning, het tarief op grond van de loondaling in het bedrijf, en gelet op de tarieven, geldende in de omliggende gemeenten, niet weder kan worden gebracht op de bedragen, welke 1 April 1932 van kracht waren. Daarom heeft de Minister ons de vraag voorgelegd of het geen aanbeveling verdient, indien de steunbedragen voor een echtpaar met f 1 per week worden verhoogd, de gezins ledenbijslag eenigszins te verlagen. Het taref zou dan kunnen worden: I. Voor uitgetrokkenen, voor gehuwden en ongehuwde kostwinners f 11 per week, bene vens f 1 per week, per gezinslid boven twee personen- II. Voor dubbel uitgetrokkenen enz., voor gehuwden en ongehuwde kostwinners f 10 per week, benevens f 0.75 per week per gezinslid boven twee personen. Daar B, en W. het door den minister voor gestelde tarief voor de ondersteunden, verge leken bij dat, wat sedert April wordt toege past gunstiger voorkomt, stellen zij den raad voor deze steunregeling goed te keuren. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst, voor Zondag 6 November, zal worden waargenomen door Dr. J. Ham burger. HAZERSWOUDE AR. KIESVEREENI(?ING De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" hield in het lokaal achter de Ge ref. Kerk haar eerste wintervergadering. De voorzitter, de heer D. de Bruijn Yzn.. oper.de met gebed en het lezen van een gedeelte van Gods Woord. Hij deed enkele mededeelingen aangaande het werk van de Kiesvereeniging in den a.s. winter, o.a, zal getracht worden tweemaal een spreker in openbare vergadering te doen optreden. Zoo mogelijk in Januari en kort voor de in 1933 geleek. Er was een goede opkomst, die hoop geeft voor 't verkiezingswerk, dat aanstaan de is. De heer B. Offringa ging aan t eind van het samenzijn voor in dank aan God. DE WERKLOOSHEID. Bij het correspondentschap der Arbeids bemiddeling in deze gemeente staan heden 82 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 72 stcuntrekkenden. SCHOUW. Door het bestuur der Hazerswoudsché Droogmakerij zal op Maandag 7 November a s schouw worden gehouden volgent artt, 5 cn 21 cler verordening. KATWIJK GEMEENTERAAD De Raad kwam Woensdagavond in open- i bare vergadering bijeen. Voorzitter was Bur- I gemeester Woldringh van der Hoop. Afwe- j zig waren de heeren J. v. d. Perk cn J. Eikelenboom. Bij het voorstel tot vaststelling van het kohier der straatbelasting over 1932 wijst de heer C. van Tongeren er op, dat sinds de herschatting het kohier der straatbelasting in stijgende lijn gaat Voor de bezitiers van huizen wordt het een geweldige druk. Eeni ge verruiming zou zeer welkom zijn. Dat is i echter thans onmogelijk. De heer M. v. d. Bent kan aan dit kohier geen medewerking verleenen, vanwege de vele hiaten. Spr. vraagt over te gaan in ge- heime zitting, waar hij nadere mededeelin gen zal doen. De heer P. Guijt zegt, dat de herschatting door deskundigen, waarvoor pas 2000.is uitgegeven, niet juist is. Wethouder Veltkamp merkt op, dat thans i bezwaar gemaakt kan worden, als het ko hier niet volgens de verordening is opge maakt, Zijn de bedragen niet juist, dan kan door de betrokken personen ontheffing worden aangevraagd. De heer v. d. Bent blijft bij zijn verzoek om in comité-generaal te gaan. De voorzitter houdt daarop dit punt aan tot het cmde der vergadering. Punt 4 is een voorstel tot wijziging van da raadsbesluiten van 13 October 1.1. tot het aangaan van twee geldieeningen. Het be treft de leeningen, waartoe in de vorige raadszitting reeds is besloten, doch de des betreffende instelling heeft later aan do voorwaarden nog een bepaling toegevoegd I cn wel deze, dat de rente in drie maande- lijksche termijnen mbet worden betaald, plus nog een enkele minder belangrijke wij- i ziging. Aangezien de Bank niet bereid is do i geiocn te verstrekken, indien de verlangde wijzigingen niet tot stand komen, terwijl geen overwegende bedenkingen tegen deze veranderingen bestaan, stellen B. en W. i den Raad voor daarin te bewilligen, li. st. aldus besloten, rvolgons stellen B. en W. voor een: j geldleoning aan te gaan'bij dezelfde maat schappij, groot 150.000.tegen een rente van 53/8 pet., koers 100 pet., provisie 5/8 pet., looptijd veertig jaar, recht van con- er&ie na tien jaar en deze leening te be stemmen als volgt: a. 80.000.voor de stichting van de Centrale 7de leerjaarschool der Ned. Ilerv. Gemeente; b. 70.000.voor het aankoopen van Domeingronden ten Zui- den van Katwijk aan Zee bij het Zeehos- I pitium; dit ten laste komende van het i grc-idbednjt. Ten laste der schoolbouw j komt jaarlijks 2000.en van het Grond- bedrijf 1750.—. De voorzitter deelt mede, dat van den j heer P. Guijt eenige vragen zijn ingekomen, i Daar neze vragen geen betrekking hebben op het aangaan van de geldleening voor schoolbouw, maar op het vroeger genomen raadsbesluit, waarbij medewerking verleend werd tot de stichting van de Centrale 7de leerjaar-schooi, zullen deze vragen bij de rondviaag beantwoord worden. De heer C. v. Tongeren merkt op, dat de 80.000.— voor schoolbouw misschien over pon half jaar pas noodig zijn. Dat geeft voor i de gemeente aan renteverlies pijn. 2000. De voorzitter zegt, dal deze regeling in het I begin van dit jaar pas is ingegaan, cn dat het renteverlies niet zoo groot zal zijn, om- nat men het geld, dat niet dadelijk noodig is. aan andere gemeenten op korten termijn als kasgeld kan leenen. Als de tegenstanders nog niet overtuigd zijn, wijst de voorzitter erop, dat ook de aan koon van het Zuiderkwartier niet kan anoreaan. als deze leening niet wordt goed gekeurd. De leening splitsen in één van 80.000 en één van 70.000.—, zooals de heer J. Hucting voorstelt, is niet mogelijk. De geldschieter biedt alleen oen leening van 150.000.aan. Hierop wordt het voorstel met 9—6 stem- nan aangenomen. Voorstel tot het vragen van vrijstelling i van de verplichting tot het geven van on derwijs in lichamelijke oefening. aar de destijds aangevoerde argumenten voor bet mm leenen der vrijstelling nog on verzwakt gelden, geven B. en W. den raad weer in overweging hen te machtigen an- j dermaal vrijstelling te verzoeken. Z. h si .aangenomen. Voorstel tot bet verleenen van een brand- I siofOr.)ii|siag aan ondersteunde werkloo/e i arbeiders. De Minister van Binnenl. Zaken l.eurt goed. dnt «vr bet tij f vak van 30 Oct, met 1 April 1933 aan meter- j strundo gehuwde en ongehuwde werklooze j arbeiders, de laa sten voor zoover zij kost winners zijn. een brandstoffentceslag van i ten hoog&te 1— per gezin per week wordt De Regcering is bereid in deze bijslagen toe te kennen aan werkloozen, behoorende tot die categorieën welke voor Rijkssubsidie ia aanmerking komen, een zelrle beo rage

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6