lliritiur geltecifc (ümtrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Kerknieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- Eche zending „4.50 Bij dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3804 Bureau: Breest'iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 3 NOVEMBER 1932 4DV2FTEN.YEN Van 1 tot 8 regelsI-l'W Elke regel meer0-221Z Ir.gez. Medcdeelfngen van 1—5 regels a 2-30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oil nummer bestaat uit TWEE blader NIET OVERDRIJVEN In ambtenaarskringen weinig cumulatie Toen wij, na maanden van rustig zwijgen, vorige wéék weer een artikel over het cumulatie-kwaad schreven, hadden we ons een dubbel doel gesteld. Eerst, om te waarschuwen tegen over drijving en wangunst; daarna om te verklaren, dat we evenmin accoord gaan rnet de overdreven reactie tegen de overdrijving, maar ook tegen het kwaad zelf. En, alsof het afspraak was, een groot deel der pers stond bijna tegelijkertijd vol met artikelen over cumulatie. We hebben maar van links en rechts te ci- teeren om onze meening te zeggen. Doch ook in allerlei politieke bijeenkom sten wordt het onderwerp aan de orde gesteld en talloos zijn de verzoeken, welke ons van alle kanten bereiken om nader over déze aangelegenheid inge licht te worden. En het lijkt ons beter, de zaak tot haar juiste proporties terug te brengen, doch ook het aanwezige kwaad te signaleeren, dan te pogen een doodzwygtóctiek toe te passen, welke slechts tot allerlei misverstand en I fatale gevolgtrekkingen leiden kan. Heden' bepalen we ons dus tot de overdrijving. Een onzer lezers heeft het ons wel. zeer gemakkelijk gemaakt. De heer A. R. de Kwaadsteniet te Rotter- sioenwet een pensioen geniet, dat ver- f 5000, ontvangt dus niet f 6500 's jaars, doch indien hij vroeger ook f 5000 verdiend heeft slechts f 5000 plus 10 van f 1500 of totaal f 5150. En deze regeling geldt nog in ver scherpten vorm voor het pensioen van ministers. Wordt een gepensionneerd minister opnieuw tot minister benoemd, dan verliest hij zelfs al is hij bij zijn herbenoeming zijn 65e jaar al seerd zoolang zijn ministerschap duurt volledig zijn aanspraak op het rninisterspensioen. Werkelijke cumulatie van salaris en pensioen heeft plaats, wanneer iemand, die zijn leven lang in ambtelijken dienst heeft doorgebracht en hiervóór pensioen geniet, na zijn 65e' jaar in een nieuwe overheidsfunctie wordt aangesteld. En voor die cumulatie bestaat ook grond. Het ouderdomspensioen is door den ambtenaar, hetzij door zijn arbeid, hetzij door zijn premiebetaling, hetzij door beide, betaald. Vermindering van het pensioen in dergelijke gevallen zou als een onbillijkheid worden gevoeld, omdat, gelijk de Regeering in 1925 bij de herziening van de Pensioenwet op merkte, dit ouderdomspensioen al te zeer het karakter draagt eener verzeke ring van een vast bedrag". Daar komt nog dit bij, dat aanstelling van een persoon, die den 65-jarigen leeftijd heeft bereikt in een publieke functie, een zeldzaamheid is. Een andere vorm van cumulatie is nog het samenvallen van pensioen en pensioen ten gunste van een en denzelf- persoon. Ook hier brengt de pensioenwet van 1922 voor ambtenaren beperking. Als algemeene regel geldt, dat iemand, die meer dan een pensioen gerechtigde betrekking in overheids dienst vervuld heeft, volgens de Pen- dam was zoo vriendelijk ons een schrift te zenden van een lezing, welke hy over deze zaak voor een anti-rev. kiesvereeniging hield. Wij meenen, dat hij in het zakelijke gedeelte vrij volledig was en geven daarvan een uittreksel. „Is 't kwaad werkelijk zoo groot, als sommigen gelieven voor te stellen? En, hoe komt het, dat men in dezen tijd zoo van alle kanten protesten hooxf; tegen de cumulatie. Is dat omdat de gevallen iii den laatst en tijd zoo schrikbarend zijn toegenomen? Neen, dat kan de re den niet zijn, het tegenovergestelde valt waar te 'nemëto De cumulatie is, met name door de Pensioenwet 1922 en de wijzigingswet- Col ij n van 1925, op zeer ingrijpende wijze beperkt. Cumulatie van gehonoreerde over heidsfuncties komt in ons land niet op onrustbarende wijze voor. Bekend is de figuur Kamerlid-Ambte naar. Doch aan de cumulatie van het ambtenaarssalaris en van de schade loosstelling als Kamerlid heeft de wet in 1923 een einde gemaakt. Het z.g non-activiteitstractement dat 'n ambte naar tijdens zijn Kamerlidmaatschap geniet, wordt met het volle bedrag der schadeloosstelling verminderd. En is zijn salaris lager dan zijn schadeloos stelling, dan behoudt hij als maximum slechts het bedrag zijner schadeloosstel ling. Nu is het waar, dat destijds on danks den tegenstand van A.R. zijde door aanneming van een amendement- Troelstra voor de zittende Kamerleden •een uitzondering werd gemaakt en daarvan profiteeren b.v. de heeren Jan ter Laan, Duys en Mr. Oud. Doch prac- tisch beteekent deze uitzondering wei nig en deze enkele cumulatiegevallen verdwijnen in den loop der jaren van zelf. Een andere groep van gevallen dient ook besproken, n.l. die waarin het sala ris of de schadeloosstelling met pen sioen samenvalt. De combinatie van salaris en pensioen komt maar hoogst zelden voor, want wat is het geval. Als regel wordt een ambtenaar niet voor zijn 65e jaar ge pensionneerd. En op of na dien leeftijd wordt niemand, tenzij zeer bijzondere redenen daartoe pleiten, in een over heidsfunctie benoemd. Daar komt nog iets bij. Gesteld al dat een gepension- neerde, die den leeftijd van 65 jaar nog niet heeft bereikt, wordt benoemd in een nieuwe overheidsfunctie bij rijk, gemeente, provincie of by een andere instelling, wier personeel onder de Pen sioenwet valt, dan strekt dit in den re gel meer ten bate van de publieke kas, dan ten bate van het financieel belang van den benoemde zelf. Immers, sinds de wijzigingswet Colijn van 1925 wordt in zoodanig ge val het pensioen zoodra en zoolang het, vermeerderd met de inkomsten uit den nieuwen werkkring, zou overschrijden het bedrag der laatstelijk genoten wed de, met 90 dier overschrijding ver minderd. .Iemand, die een pensioen geniet van f 1500 en aangesteld wordt in een nieu we betrekking op een jaarwedde van ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE NIJMEEGSCHE KASGELDLEENING Op vragen van den heer Suring, be treffende voorwaarden, welke aan de ge meente Nijmegen zouden zijn gesteld, in verband met bet verlengen van een kas- geldleening. hebben de Ministers van Bin- nenlandscne Zaken en van Financiën geant woord, dat voorwaarden als door vrager doeld. nie* gesteld werden en dat bovendien het beueffende kasvoorsch'ot door Nijmegen reeds is afgelost band houdt met den arbeid, die hij in deze verschillende betrekkingen heeft verricht. Intusschen wordt het pensioen alsdan niet voör elke betrekking afzonderlijk berekend. De belanghebbende ontvangto We hebben een flauw vermoeden, dat de slechts één pensioen. Dit pensioen wordt bepaald naar de gezamenlijke Tot zoover de heer de Kwaadsteniet. Het „nomen est omen" sprak hier dui delijk. Wie objectief oordeelt zal hem gaarne toestemmen, dat het met de cu mulatie van inkomsten in ons land nog wel losloopt. Maar in het vervolg van zijn rede wijst hij er op, dat er buiten de bepalingen van de Pensioenwet wel cumulaties van inkomens uit de publie ke kassen voorkomen. En hij denkt daarbij aan oud-leden van Ged. Staten en oud-wethouders, die als zoodanig een of meer pensioenen en dan daarnevens somtijds nog salaris, schadeloosstelling of pensioen genieten wegens de vervul ling van een ander publiek ambt of be trekking. Dit punt moet ook aan de orde komen. BINNENLAND. DE DU1TSCHE CONTINGEN- TEER1NG DE „TOMATEN" COMMISSIE TERUG Droeve thuiskomst De Duitsche regeering heeft, zooals weten, e<?h .commissie naar verschillende lauden gezonden -om met de buitenlandsche autoriteiten te onderhandelen over de con tingent eeiingsplannen der Rijksr.egeering. De onderhandelingen zouden gevoerd wor den met Bejgië, Nederland. Italië, Frankrijk en Denemarken. Zooals reeds is gemeld kon den zè uit den Haag al dadelijk onverrich- terzake tevnglceeren .omdat volgens onze officieele onderhandelaars geen enkel punt kans paf op een mogelijke onderhandeling. Italië heeft geantwoord met een deviezen- regeling, dié voor Duitschland minder aan genaam was. Ook in Frankrijk en België is niet veel zij het dan eenig, resultaat be haalt. En thans melden de Duitsche bladen dat ook de onderhandelingen met Denemap kon mislukt zijn en Denemarken een krach tige „neen" heeft laten hooren op de voor stellen. die de commissie heeft gedaan. Er moet ook daar niet eens, evenmin als bij ons, over den omvang der contingcntee- ringen gehandeld zijn, daar de Deensche commissie weigerde ook maar eenige contin- genteerinp goed te vinden als basis van onderhandeling Noch vet, noch kaas, noch slachtvee, de drie zaken waarover de con tingent eering zou loopen, achtte de Deen sche leider der commisie. de heer Mohr, dat voor contingenteering in aanmerking zou den kunnen komen. De Berliner Börsen Kurier spreekt dan ook met recht van een droeve thuiskomst ?r commissie. Nadere berichten melden, dat de Rijksre- geéring gisteravond nóg vergaderde en tot geen beslissing kwam, zoodat heden de hcsnrekyig zou worden voortgezet. Zoo mo gelijk zal heden nog een beslissing genomen worden. Duitsche regeering, ondanks von Braun: zeggen van verleden week: „we drijven het toch docr". wel cenigszins tot bezinning js jaarwedden der laatste jaren. Doch bij. gekomen en een - eenigszins - verstandige.', die betrekking worden de dienstjaren, i.1 waarin gelyktydig meer dan een be trekking werd vervuld slechts eenmaal medegeteld. Het vervullen van méer- dere betrekkingen tegelijk geeft geen aanspraak op meerdere pensioenen, doch op een verhoogd pensioen. En die verhooging is beperkt tot een totaal van f 4000 's jaars, terwijl alleen voor oud ministers dit maximum tot f 6000 kan sty gen. Zelfs gaat de Pensioenwet zoover, dat bedoeld maximum niet alleen geldt voor hen, die pensioen ontvangen uit het Nederlandsch Rijkspensioenfonds, of uit een ander door het openbaar ge zag ingesteld fonds, doch zelfs voor pensioenen ten laste van Nederl. Indië, Suriname en Curasao." Er wordt druk geredekaveld over de vraag, wie het vorige week Donderdag ge wonnen hpeft: minister dn Geer of Dr. Colijn en inèt hem de meerderheid der Tweede Kan<er. De invoerrechten van de baan; dat is zeker, maar heeft minister de Geer nu niet de Kamer in zijn macht om elk bezui nigingsmiddel er door te krijgen? Steeds weer met een beroep op het feit: gij hebt de opbrengst der verhoogde tarieven niet ge wild. Deze strijdvraag laat ons vrij koud. Dat de verhooging van de baan is en voor goed, is de groote winst. Dat er bezuinigd en ge offerd moet worden, staat toch vast. Nog minder belangrijk lijkt ons de vraag, of de Ministerrad reeds over het „uitstel der verhooging" beraadslSagd heeft. Ja, dat is reeds gebeurd: luidde eerst een bericht. Maar dan verneemt het Ncd. corresponden- tiebureau uit de beste bron, dat het bedoel de punt niet op de agenda \oor de e.v. mi nisterraad voerkomt. Men heeft hier te deen met den gewonen ministerraad, welke inderdaad eerst niet is doorgegaan ten ge volge Van afwezigheid van enkele ministers, en die nu een dag later zal worden gehou den. Op de agenda staat de vaststelling van de memorie van antwoord op hoofdstuk I der Rijksbegrooting over 1933 (Algemeene Beschouwingen)." Dat is nu weer een ontkenning, zooals of ficieele bureaux d-ie kunnen geven. „Het be richt is in den gegeven vorm onjuist;" heet het dan; doch men zegt er niet bij. in wel ken vorm het dan wel juist is. Welnu, de zaak heeft niets om het lijf. maar de Ministerraad bespreekt natuur lijk de kwestie der opcenten. Natuurlijk, dat kan niet anders. Want door de sug gestie van Dr. Colijn zijn zo ingelascht in de algemeene beschouwingen over hoofd stuk I, waarover de Ministerraad wèl be raadslaagt. En bovendien, de minister had de kabi- netskwëstie gesteld en dus zal het kabinet thans hebben te overwegen, wat er nu ver der gebeuren moet. Maar wat beteekenen al deze dingen? Niets, absoluut niet Of de ministers vandaag of morgen óver de nog niet verhoogde ta rieven spreken heeft niet de minste betee- kenis. Vnor 8 November zullen ze er moeten spreken. En dan hooren wij er Ook over de belangrijke kwestie 1 dat is urgent hoe het nu moet gaan met de verwarring slichtende' voorloopige hoogde heffing. Dat is een zaak van gewicht De rest betreft formaliteiten. KOLEN VOOR AMSTERDAMS GASBEDRIJF WAAROM UIT ENGELAND? Naar de „Msb." bericht zou volgens de Engelsche bladen het Amsterdamsche gas bedrijf onderhandelingen hebben gevoerd over de levering in hel volgend jaar van 65.000 ton Durham steenkool. Rij dit bericht is men geneigd zich af te vragen, welk motief de gemeente Amster dam heeft, om Engelsche kolen te willen betrekken. Kan men het niet met het pro duct onzer eigen mijnen doen? NED. SPOORWEGEN NIEUWE CHEF TE UTRECHT Naar wij vernemen zal de chef van het Utreclitsche Centraal-Station, de heer N. Sclioewert, op 1 Febr. a.s. den dienst met pensioen gaan verlaten. De heer J S. A d m i r a a 1, thans contro leur van beweging in de inspectie Maas tricht der Ned. Spoorwegen, zal den heer Sclioewert in zijn functie te Utrecht op- VOOR ACTIEVE HANDELS POLITIEK De openbare jaarvergadering der Vereen, lor Actieve Handelspolitiek, zal op Dins dag 29 November a.s., des nam. 2 uur ip „De Twee- Steden Palace" te den Haag wor den gehouden. Daar zullen 't woord voeren prof. mr. P. A. Diepenhorst over „Het trac- taat van Ouchy"; mr G. Vixseboxse over „De noodtoestand in Twente" en mr H. v. Haastert over „Duitschland en wij". HET NAT. JONGEREN VERBOND TWEEDE KAMER DE HEER VAN DER MEYS Naar de „Volkskrant" meent te weten, er weegt het lid der Tweede Kamer, de lieer AI b. \an der Mevs zich bij de komende Tweede Kamerverkiezingen niet een eandidatuur beschikbaar te stellen RADIOLEZINGEN VOOR WERK- LOOZEN Federatie voor Radio-vakonderwijs in Nederland besloot in haar dezer dagen ge houden bestuursvergadering, met medewer king van de heide bij haar aangesloten onv •ocpvereenigingcui (de KRO en de VARA), •adiolczingen over vakonderwerpen voor ,\erkloozente organiseoren. In de belang- •ijkc plaatsen zal voor gelegenheid tot ge zamenlijk luisteren worden gezorgd, waar toe samenwerking mot de gemeentebesturen en niet de vakorganisaties zal worden ge zocht. In o\erleg met den inspecteur-gene- j A. N. F. B. van het Nijverheidsonderwijs is een eenigen invloed schema van uitzendingen voor houtbewer kers, metselaars, schilders, betonwerkers, metaalbewerkers, transportarbeiders en tex tielarbeiders vastgesteld, JOH. T. DE LANGE TOESTAND ZEER ERNSTIG Zooals we reeds mededeelden werd de heer Joh. T. de Lange", penningmeester van den Ned. Bond van Jongel. Vereenigingen op Geref. grondslag en secretaris-penningmees ter van dp Vereen, tot opvoeding en verple ging van idioten en achterlijke kinderen, in het Ziekenhui? „Salem" te Ermelo opgeno men tot het ondergaan van 'een ernstige operatie. Naar we hedenmorgen bij informatie ver namen, is de toestand van den patient ze- zorgelijk. Maandag j.l. was een operatief ingrijpen andermaal noodzakelijk; de patient is reeds eenige dagen bewusteloos. De familie is ge waarschuwd. Komt er geen wending ten goede, dan kan spoedig liet einde worden verwacht. Het Hoofdbestuur van "het Nationaal Jon geren Verbond deelt mede, dat besloten is liet lidmaatschap van deze organisatie onver- eenigbaar te verklaren met dat van den Algemeenen Nederlandschen Fascistenbond. In de motiveering tot dit besluit zegt het Hoofdbestuur, dat het heeft moeten vast stellen. d.nt de Alg. Ned. Fascistenbond nog immer blijk geeft zoo noodig langs revolutio nairen weg zijn gesteld doel te zuilen trachten te bereiken. Gezien de statuten van het Verbond, welke de leden voorschrijven iedere revolutionaire actie en gezagsondermijning met de meeste beslistheid van de hand te wijzen en daar tegenover het gezag te erkennen en hoog te houden, is het Hoofdbestuur overtuigd, dat een lid van het Nationaal Jongeren Verbond, tevens lid van den Alg. Ned. Fascistenbond, niet ten volle zijn statutaire verplichtingen kan nakomen. Met nadruk wijst het Hoofdbestuur er nog maals op, dat het slechts stelling neemt ten opzichte van het revolutionair karakter dezer beweging en een programmapunt van den nemen van dit besluit uitgeoefend. Zoo noodig z n zelfde standpunt inge nomen worden ten opz.ichte van nndere bewe gingen niet eventueel revolutionaire tendens, wanneer de praktij': dit noodig maakt. HERST. EVANG. LUTH. KERK NED. HERV. KERK en om en: Naar Aalten (vac.-J. W. Dippel), H. J. Drost te Kolderveen. Naar Watergang (N.-H.), J. M. Roelofsen te An- nkt: Voor Gorinchem (vac.-Jac. J. H. Pop), J. de Wit te Leidschendam. Voor Benschop, D. Bax Hzn. te Blauwkapel. Voor Rijsoord, C. D. Buenk te Angerlo. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Haulerwyk, cand. S. G. Oegema te Kampen en cand. W. Wiersma, hulppred. te Assen. BEROEPINGSWERK Te Biezel'nge is de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente in onderhandeling ge treden met den Raad van Beheer, teneinde te kunnen geraken tot het beroepen van een eigen predikant. Te Zuilichem heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk besloten weder over te gaan tot het beroepen van een predkiant. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Door het Prov. Kerkbestuur van Utrecht zijn tot de Evangeliebediening in de Ned. Hervormde Kerk toegelaten de heeren C. van Dop, Hof van Delftlaan te Delft ,en H. Kraaij, Alexander Numankade 15 te Utrecht. Door het Prov. Kerkbestuur van Noord- Holland is toegelaten tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk cand. M. G. Wes terhof, wonende te Harendermolen (Gron.),i die, naar hij ons verzoekt te melden, zich niet dadelijk beroepbaar stelt, maar wel bereid is een benoeming als hulpprediker in het Noor den van het land in overweging te nemen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Ds. G. Barger Ezn., hoopt Zondag 20 November a.s. afscheid te nemen van de Ned. Hen\ Evangelisatie te Hoorn en Zondag 27 November d.a.v. intrede te doen als predikant der Ned. Hen'. Gemeente te Heukelum. Be vestiger zal zijn Ds. H. Visser, Zwolle. Kerk van Middelharnis en hierbij tot tekst had Joh. .3:30: „Hij moet wassen, maar ik min der worden", handelde hierin over het thema: „De levenskeuze", die 1. laat zien des dienaars oorsprong; 2. wijst aan de,s dienaars taak; en 3. is des dienaars zaligheid. Aan het einde richtte Spr. zich tot zijn leer- meester-bevestiger, tot den Kerkeraad, tot Burgemeester en Wethouders, tot catechisan ten, jongedochtersvereeniging en de Gemeente. Hierna werd de jeugdige leeraar toegesproken door ouderling Mans namens Kerkeraad, Ge meente en vele vrienden en liet hem Psalm 90 9 toezingen. Na een meer persoonlijk woord van Prof. Wisse werd nog Ps. 79 7 aau- geheven. Beide malen was het kerkgebouw Ds. H. DE LANGE Naar wij vernemen, is gisteravond Ds. H. de Lange, predikant der Geref. Kerk te Oolt- gensplaat, ter verpleging en eventueele behan deling in „Eudokia" te Rotterdam opgenomen. BEGRAFENIS Ds. M. VAN DER MAST In stillen eenvoud is gistermiddag op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag het stoffelijk omhulsel van wijlen ds M. van der Mas t, in leven em. predikant van de Geref. Kerk van Edam ter aarde besteld. Tevoren leidde de wijkpredikant dr. K. Dijk aan het sterfhuis een rouwdienst, waarin hij sprak naar aanleiding van Ps. 84 Aan de geopende groeve trad allereerst Dr K. D ij k naar voren, om Ds. van der Mast te gedenken als lid der Geref. Kerk den Haag-West. God heeft aan dezen broe der zijn beloften vervuld, die in Jezus Christus ja en amen zijn. Dit leven was niet een gemakkelijk leven, maar het is door zijn lijden gelouterd. Namens de Geref. Kerk van Edam sprak Ds. E. Smilde, die erop wees, hoezeer in zijn woonplaats behoefte wordt gevoeld om aan dit graf een enkel woord te zeggen. Spr. wil geen mensch verheerlijken, maar God danken voor wat Hij zijn Kerk in ds. v. d. Mast heeft gegeven. Hij heeft 23 jaar in Edam gewerkt en 'dat onder omstandig heden, die we ons moeilijk kunnen voorstel len. Ook daar werd Gods kracht in zwak- het volbracht. Laatste spreker was Ds. Cli r. Schweit- zer, Geref. predikant te Buiksloot, die aller eerst zijn vaderlijken vriend, die hij meer dan dertig jaren mocht kennen als een goed collega, ook voor de jongeren, wilde herden ken. Hij was een man van grooten eenvoud en bescheidenheid; zijn naam werd in heel de burgerlijke gemeente met eere genoemd. Uit naam van de classis Zaandam wilde spr daaraan een enkel woord toevoegen. Ds. v. d. Mast heeft in liet ongeloovige Waterland geëvangeliseerd. Als deputaat ad. art. 11 mocht spr. met hem samenwerken, als kerk visitator bleek ds. v. d. Mast een man toe gerust met wijsheid. Ook van de Zendings- commrssie-.-ctei' classis maakte hij deel uit Zoo werd een vruchtbaar leven afgesneden. Nadat de heer P. van der Mast. zoon van den ontslapene, voor de betoonde be langstelling had dankgezegd, werd de droeve plechtigheid beëindigd met het op verzoek van ds. v. d. Mast zingen van diens lieve lingspsalm Ps. 846. VERKIEZINGEN In de Ned. Herv. Kerk:' Almelo. Naar het zich laat aanzier. ook dit jaar de verkiezing voor het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Almelo zonder strijd verloopen, daar wel door de rechtzinnige GUSTAAF-ADOLF-HERDENKINGEN Hervormingsvieringen, Gustaaf-Adolf-herden kingen, tentoonstellingen betreffende de Kerk hervorming enz. vinden in deze dagen vele plaats. We noemen o.a. uit den grooten vloed van desbetreffende berichten een dienst de Domkerk te Utrecht op Zondagavond a.s. met als voorganger Ds. J. A. Rust, Evang. Luth. predikant te Utrecht; Prof. Dr. C. G. Wagenaar, Ned. Hen', predikant te Leeuwar den, hoogleeraar te Groninngen; en Dr. J. F. Beerens, Herv. predikant te Utrecht. Dan is er een Gustaaf-Adolf-avond te R irdam, Zuiderkerk, op Woensdagavond 9 November, met eveneens als spreker Prof. Dr. C. G. Wagenaar. Zwolle meldt eveneens een samenwerking by de Gustaaf-Adolf-herdenking op Maandagavond 7 November in de Groote Kerk aldaar; sprekers: Ds. H. A. Munnik, Geref. predikant te Zwolle; Ds. A. Klinken berg, Herst. Evang. Luth. predikant te Am sterdam; en Ds. W. F. ten Rouwelaar, Herst. Evang. Luth. predikant te Zwolle. Voornaamste Nieuws. (Bit 1) De Duitsche tomaten-commissie terug. Ook Denemarken weigerde. De Rijksregee- ring overlegt heden wat te doen. NIEUWE GEREF. KERK TE SOUBURG Berichten omtrent het hooge water (blz. 3) De Eerste Kamer heeft een begin ge maakt met de behandeling van het gods- lasteringsontwerp. (Bit 5) Te Pijnacker is een vergadering gehouden van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, waai de heer Chr. v. d. Heuvel gesproken heeft over het wetsontwerp tot steun aan den tuinbouw. .Amerika heeft geantwoord op de Neder- landsche nota aangaande Ouchy. blz. 7 Op 30 Juni j.l. was 15.000.000 ton scheeps- ruinite, d.i. meer dan 20 pet van de wereld- handelsvloot, opgelesgd. Bedrijvigheid in de Amerikaansche Staal industrie tot 20 pet gestegen. SYNODUS CONTRACTA. Voor de a.s. Kaapsche Synode der Ned. Geref. Kerk in Zuid-Afflka is door Ds. J.-R. Albertvn, van Kimherley, een voorstel inge zonden: „Die Sinode spreek dit as sv oor- tuiging uit, dat 'n Synodus Contracta nodig geword het en dra dit aan 'n Kommissie op om staande die vergadering "n skema daar omtrent op te stel en voor te Ie De „Permanente Commissie van Revisie" heeft reeds te kennen gegeven, weinig voor dit voorstel te gevoelen, maar haar scriba Ds. H. J Pienaar had reeds op de vorige Synode-zitting een voorstel gedaan: „Met die oog op die ondraaglike koste van die Sino- dale vergadering en tevens met die oog op die noodwendige vertraging van seer be- langrike sake weens die te lange tydppik tussen twee op elkaar volgende vêrgad»- ringe, besluit die Sinode sy ledetal te ver minder". Meermalen zijn voorstellen voOr een ver kleinde Synode gedaan. In een „Kerkbode "-artikel worden de vol gende aangevoerde gronden voor een Svno- dus Coniracta opgesomd: „Die Sinode, soos nou samegestel, kos te veel, duur te lank vanweë die uitgebreid" Iidmaatskap, en kom te selde bveen. Ook zjn andere oorweginge te noem": die !ig- gaam is te log om snel en doeltreffend ie v erk, en dit is onwenselik om gedurende verskeie weke die liele land gelyktvdig -an sy predikante te beroof". oo n j .jXv muren va.: de nieuw te bouwen Geref. Kerk 33 7, naarwyreeds meedeelden, Zondagavond te Souburg. werd door de pastor-lociDs. J. intrede deed als predikant der Chr. Geref. Ic> j. K.ip:r, een gedenksteen ingemetseld. KERK-OMNIBUS Te Nijmegen is thans door het bestuur ran het Herstellingsoord „ViUandry". voor Spoor- en Tramwegpersoneel, en door de mede werking van directrice zr. Joh. Waldus een regeling getroffen, dat er des Zondags een auto beschikbaar is voor het vervoer van alle patiënten, die de Protestantsche Kerk w illen bezoeken. De kosten worden gedfagen door het bestuur van „ViUandry" en de afd. Nijme- van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, half om half VERSPREIDING DER H. SCHRIFT. Te Amsterdam, in het gebouw Keizers gracht 328, wordt Woensdagnamiddag 16 Nov. ^.s. door de Vereeniging tot verspreiding der Heilige Schrift een ledenvergadering gehou- ZENDING Zendingsarbeidsters. Zuster P. Wy- nekes, die om gezondheidsredenen haar ar beid te Sibolangit (Deli) moest opgeven, is het vaderland aangekomen Zuster A. F.. W. Chr. Engel berts van het Zendingshospitaal te Mnlang (Java) kreeg 'i gezondheidsredenen verlenging van ver- Onderwij zers-Zendingsscho l.e.n. De heer L, Borst en mevrouw van liet Zen- dingsonderwijs te Bandonig (uitgaand», van de Ned. Zèndingsvereeniging) zijn met pon sioen in het \aderland teruggekeerd on hebben zich te Oestgeest gevestigd. De heer en mevrouw De Groot-Hnbma, de heer en mevrouw Hortensius, de heer en mevrouw Van den Berg, de heer en me vrouw Hoekstra, allen \an het onderwijs aan Scholen der Ned. Zendingsvereenigin-, op West-Java, zijn met \erlof in het vader land aangekomen. De heeren Bechger, Schulz en YVrwoy vnn het onderwijs te Malang (OqsI Ja\a; uitgaande van het Ned. Zendelinggen....t- sehap. zijii met verlof in Nederland annuo- knmen. Mcj. F. G. Ilaylink van de Hollandseh- Inlandsche School der Ned. Zendingeer- eeniging te Tjilatjap. is vnn v.-t f nanr West-Java teruggekeerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1