DINSDAG 1 NOVEMBER 193 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. 0FFIC1EELE BERICHTEN ls toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille in brons, aan P. R. Peak houtdraaier en riemenschaver bij de Goudsche Machinale Garenspinnerij, te Gouda; en A. van der Loo, wever bij de N.V. Flanel- en "Wollenstoffenfabrielc vh. Gebr. van Spaendonck, te Tilburg. ciön'ls de directeur der dir. bel. enz., T. K. Jansma. verplaatst 's-Hertogenbosch rijkslandbouwproefstation Bij K. B. is met in; hij zijn betrekking zal i den datum, waar t directeur van het "Rijkelandbouwproefstation te Maastricht, Ir K. J. B. de Kleermaeker, aldaar JiDNov. aan den kapitein van den plaatseiijken staf Jhr J. Bo wler, plaatselijk adj. te Amsterdam, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en reap, met 1 en 2 Jan. 1933 op hum verzoek aau de kapiteins A. A. Hogerwaard van het 17e reg. inf. en J. C. T. Motké. van het 3e reg. veldart. met benoeming van den heer Motké tot res.- kapitein bij het 3e reg. veldart.; I GEDENKSTEEN J DOKTER S. BERKHOUT te den haag onthuld Gistermiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage, ter nagedachtenis aan dokter S Berkhout, arts te Nieuw-Helvoet en Hellevoetsluis, een eenvoudige gedenksteen op diens graf onthuld. Als eerste spreker voerde het woord Ds. J. E. Westerhuis, Geref. predikant te Helle- voetsluis, die de vele verdiensten van den over ledene schetste en er o.m. op wees, dat hij geen man was van veel woorden, maar van de daad. Namens het comité, dat den doode met dezen gedenksteen een stille hulde wilde brengen, sprak de heer J. Berkhout, broer van der overledene, een kort woord. Ook hij memoreer de het vele, dat de ontslapene voor z'n patiën ten heeft verricht en dankte, mede namens de familie, degenen die langs dezen weg uiting hadden willen geven aan hun gevoelens van medeleven. Op den blauw granieten steen, die verticaal is opgericht, is ingegrift: S. Berkhout, arts: 18991922. Voorts zijn in gouden lettertjes aangebracht de laatste woorden die dokter Berkhout heeft gesproken nl.: Houdt Gij mijn handen beide, met kracht omvat. UITVOER NAAR BELGIE De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van heden geen certificaten van oorsprong meer zullen be- noodigd zijn voor den uitvoer naar België en Luxemburg van boter, rurudvleesch en levende varkens. PROTESTVERGADERING N.O.G. ZaterdagimMideg is im Den Haag een proteetvergad-enitng gehouden van het Ned. Onidenvijzore-Genooteahap tegen het n-ood- wej-e lager onderwijs en de regeerimgB- plamnen inzake 6ailairiekortriiLg. Daar hs op een laag-bij-de-grondecihe ma nier gescholden op die Reigeeri/ng en is ge redeneerd met ontsteldemde oppervlakkig heid over geweldige vraagstukken. Het was meer dan schandelijk de menging van on kunde en misleiding, drie deze lamenteer- dere oven de opvoeding van heit volkskind hebben ten toon gespreid. Indien iets, dan zou, om in hun eigen taail te spreken, dit soort mensohen uit hun schoolmeesterlijke macht beboeren te worden ontzet Deze intellectueel© stakkerds en wouldbe- poditioi hadden het ook weer over „de dure pacificatie". Dat aililee geschiedde onder het mom, dat wend opgekomen voor „de belangen van het kind" De werkelijkheid is natuurlijk iets anders. Het aannemen van een malie motie, vol schijn, maar grootendeels gewijd aan de salarissen dat was echt besloot het treurig geheel. MOTORRIJTUIGEN op 30 juni j.l. 167.130 Op 1 Aug. 1931 wanen er 158.384 motorrij tuigen in ons land en wed: Rijwielen met hulpmotor 1055, Motorrijwielen 32.323, Per- sou© nmoto rrij tuig e n 75.369, Motorbussen 3.625, Vraohtmotorrijtuigen 46 012 Sedert 1930 bedroeg de toename 15000 stuks, waarvan de helft automobielen. Per 1000 inwoners had den Haag het grootste aantal motorrijtuigen, nl 25.67; daarna volgen Amsterdam 20.52, Utrecht 20.23 en Rotterdam 15 01 Eind Juni 1932 waren alle cijfers nog steeds gestegen en wel tot 167.130. Naar le boven aangegeven rubniceering waren de cijfers resp.: 4,282; 32,230 80,172; 3,673 en 46,773. DE FASCISTEN reorganisatie van den bond. Naar wij van den leider van den Neder - landschen Fascistenbond, den heer Baars, vernemen, heeft hij in een Zondag deze heeren misbruiken dezen dag voor vergade-' ringen te Delft gehouden vergadering van hoofdbestuurders, gewestelijke leiders, voorzitters van den Fascistischen Jongeren bond en van een groot aantal afdeelingen, medegedeeld, dat een ingrijpende reorgani satie zal plaats hebben. Alle fascistische or ganisaties zal men trachten te vereenigen. De heer Baars heeft zijn leiderschap neer gelegd en bepaald, dat allen, die leidende functies in den A. N. F. B. bekleeden, het zelfde zullen doen. BIJ DE H.G.S. de heer peereboom gaat heen Thans komt het weekblad Staat en K e rk van de Herv. Geref. Staatspartij be vestigen, hetgeen we vorige week schreven uvc- de ca.nJ.d.ialstc'i.ing ai deze pai-ij. Het gebeurt natuurlijk op de wijze, zooails te doen daar gebruikelijk is. Want ons wordt voorgehouden, „dat liegen ongeoorloofd a, zelfs als het gaat tegen de H G,S." Of we dan een aperte leugen gepubliceerd hebben? Ja, zegt het blad, want tegen beter weten in, hebben we beweerd, dat Ds Eke- ring, die nu nummer 2 staat op de lijst, on langs bedankte om naar de Kamer te gaan. Dat wèe onjuist. We hebben dat reeds ge zegd. We schreven Ds Ekering en het moest zijn, de heer K. Eeldemnk, sohoorihoofd te Vianen, met wien we indertijd nog over het eil of niet aannemen van de benoeming ge correspondeerd hebben De redacteur, drie thans het beri-chjt schreef, had zich dus vergist en heeft daar na zelf de vergissing hersteld. Precies als die secretaris der H G.S., die bij 't pubhcee- ren ook een fout maakte. Kon er sprake zijn van een „leugen", terwijl raadpleging van de cundlidatenlijst in „Parlement en Kiezer" onmiddellijk tot ondekkiing van de fout moest ledden Intiusscihen. vergezeld van de noodrige ha telijkheden, vertelt Kerk en Staat ons nu, dat we gelijk hadden met onze bewering: de heer Peereboom gaat naar het leger terug en Ds Lingbeek hoopt weer in de Kamer te komen. Wij kunnen althans niet amidbrs uit het bericht lezen. Wat beteekent deze canididaatstelling, vroegen wij. En het blad antwoordt: „Het is duidelijk genoeg, wat dat betee- kent! Het beteekent, dat men in anti-revolu tionairen kring op elke gedachte éérder komt dan op deze: dat de heer Peereboom, van oordeel dat het beginsel onzer Herv. Staatspartij het best in de Kamer vertegen woordigd kan worden door een Hervormd theoloog, zic/h niet krampachtig aan zijn zetel vasthoudt, maaT spontaan heeft afge wezen om nummer één gesteld te worden, zelfs de tweede plaats heeft afgewezen". De heer Peeireboom gaat dus vrijwillig heen. Alleen Hervormde theologen zijn in staat de beginselen van deze partij behoor lijk in de Kamer te verdedigen. Heel veel Hervormde theologen zullen vreemd van deze mededeelirng op zien Zelfs zonder een bijzondere leerstoel leidt de Theologische Faoultedt van de Universiteit op niet alleen voor Hervormd theoloog, maar ook voor l.a- merfrid der H.G.S Militairen en andere „lee- ken" komen daarvoor niet in aanmerking Een dominees ook niet, zegt wedihcht straks de stembus! NATIONALE BOND HET MOBILISATIEKRUIS Dezer dagen vond te Utrecht de adge- meene vergadering plaats van den Naitio- nalen Bond.„Het Mobiflisariekruds". De voor zitter, Generaal K. F. E G e r t h van W ij k opende de vergadering en zeide, dat in deze tijden de plaats van de leden van dien bond is aan de zijde van hen, drie zich loyaal in trouw en gehoorzaamheid rond' den troon van Oranje scharen (applaus) en stalde voor een telegram van hulde te ver zenden aan H M. de Koningin. Onder ap plaus werd hiertoe besloten. Het verslag van den secretaris, den heer M. j .E Bos, werd goedgekeurd, nadat er eeniige discussie over had plaatsgevonden. Met den Nat. Bond Het Mobilisatiekruis in Ned. Indrië weird wederom contact ver kregen. In Cunagao gaven zich vele leden op. Het Witte Mobilisatiekruis werd aan 47 personen toegekend (vorig jaar 162). Aan den penningmeester, Kol. P. de Vries werd onder dankzegging, décharge verleend. Zijn rekening sloot in ontvang en uitgaaf met f 6147 95, met een voordeelig sallido van f 2892.98. In het hoofdbestuur zal worden gevraagd zitting te nemen de heer D. ten Gate Brou wer, te Leiden. In het hoofdbestuur werd benoemd de heer C. Boissevian, terwijl her kozen werden als hoofdbëtetuureldi de hee ren M.'J. E Bo6. P de Vries en E C J Moo- Met name werd in het verdere gedeelte van de vergadering de propaganda bespro ken, waarbij van de zijde der vergadering menige nuttige wenk aan bet hoofdbestuur gegeven werd. Het hoofdbestuur zal terzake actief blijven. Van verschillende zijden werd dank gebracht aan het hoofdbestuur voor de groot e bereidwilligheid. Waarmede dit steeds verzoeken om steun in ontvangst nam, en trachtte in te willigen. De moeilijk heden bij de contributie-inning werden be sproken evenals de noodzakelijkheid dat de afdeelingsbesturen actief moeten zijn. Er bleek uit de döscuesrie, dat in den Bond een opgewekt leven heerscht Aan het einde der vergadering heeft de voorzitter de aandacht gevestigd op de zg Ned. Vredescent-rale, welker voorz. Prof. van Embden is Deze centrale wil op 11 Nov een vredescollecte houden. Misschien zul len velen a.fgaan op het woord, en denken, dat ze dan iets doen voor den vrede. Maar het geld zal worden beeteed om in te gaan tegen die stroomingen, welke steun kunnen verleenen aan het wettige gezag Spr. waar schuwde daarom om aan deze centrale geen steun te verleenen. maar bovendien elk in eigen kring daartegen te waarschuwen. Want in dezen tijd zijn er vele etrooiwiuigen di aa.n het wettig gezag den steun willen ontnemen, en daartegen moeen wij ingaan met alle kracht Na dit slotwoord, waarmee de vergade ring door applaus haar instemming betuig de, werd de bijeenkomst gesloten. PATRIMONIUM program van wenschen Zaterdag heeft het Verbond6bestuur van „Patrimonium" te Utreoht vergaderd ter bespreking en vaststelling van het Program van Weneohen. Op het door het Verbonts- bestuur ontworpen concept weren een 60- tal amendementen ingediend hetgeen aan- leridi.'ig gaf tot breed© besprekingen Tenslotte werd door de vergadering een stemmig het nieuwe program vastgesteld. GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING De jaarvergadering van deze Bond za.1 gehouden worden op Maant.v.' '4 Nov a.6 im de Geref Kerk te '.e-Hnrcgenbosch. Ds Th Helleman van Aal ten hoopt te spreker, over: Mr Dr van den Bergh, de boetgezant uit 'kn tijd der Doleauoie. Ds C. J Hakman van Almkerk zal een openings- en een slotwoord spreken. Aan het openbare gedeelte gaat een huishoude lijke vergadering vooraf. ADVOCATENKLERK- ZAAKWAARNEMER ook hier kaf onder 't koren De Ned. Ver. van Rechtekundnge Advi seurs erkent volkomen, dat sedert jaaj en dag inderdaad lieden, die zich voor de in moeilijkheden verkeerende menschheid op wierpen als rechtskundige redders in nood, menigeen van den wal in de sloot geholpen en financieel ten gronde gericht hebben. Ook hier i6 kaf onder 't koren; maar, er is dus ook koren. Men mag niet generaliseeren, want er zijn vele bona-fride rechtskundige adviseurs die een strijd voeren tegen de hierboven be doelde lieden ven verdacht allooi. Een rechtskundig adviseur is meestal niet iemand drie bij de groepen van „patroons" kan worden ingedeeld. Integendeel vaak wa6 hij juist „werknemer", die zijn kennis vruchten van jarenlange practijk en studie in de rechtswetenschappen voor eigen re kening moest gaan exploiteeren, om niet aangewezen te worden op steun van maat schappelijk hulpbetoon. De bona-fide rechtskundige adviseur wordt niet geboren. Hij wordU door voor hem ongunstige omstandigheden gemaakt en is veelal afkomstig uit de gelederen van de procureurs- en deurwaardereklerken rn can da da at-deurwaarders, wier bestaans zekerheid nriet zelden uiterst wankel is. Het doel dat de tot deze groep behoorenle personen voor oogen staat is: het deurwaar- riereambtvoor de benoeming tot deurwaar der is vereiecht een Staats diploma terwijl o a. procureurs- en deurwaardersklerken de voorkeur hebben. Thans zijn 127 personen in het bezit van het diploma, maarzon der benoeming; neemt men in aanmerking dat 34 Candida at-deurwaarders reeds in 1928 het examen hebben afgelegd en gemiddeld niet meer dan 15 vacatures per jaar ont staan, dan ligt de conclusie voor de hand da vele oandidaat-deurwaardens nimmer hun doel het deurwaardereambt zullen be reiken. De procureurs- of deurwearderebedien 'en die zioh zelfstandig als zaakwaarnemer ves tigen, komen daartoe meestal bij het voe ren van den strijd om het bestaan. Het i6 echter teekenend, dat nog steeds vele personen zich vaak wenden juist tot bedriegers, wier juridische kennis nihil is en die zich door hun kermis-achtige-adver- tentries praktijk weten te verwerven. W ten die lieden iets van de rechtspraktijk of kunnen zij zich eieren mte academische ti tels, dan hebben zij het zóó bont gemaakt dat zij zich niet langer kunnen handhaven in de groep waartoe zij behooren. De bona-fide rechtskundige adviseurs zijn georganiseerd en aan het secretariaat. Kei zersgracht 691 te Amsterdam kan men in lichtingen bekomen. JUBILEUM FA. SAMSOM In ons artikeltje over het gouden jubileum van fa. N Sameon te Alphen aan den Rijn schreven wij, dat momenteel twaalfhonderd modellen van openbare administratie op magazijn worden gehouden Dat cijfer i6 on juist Het aantal modellen is juist de dertien duizend gepasseerd. veranderingen in het overstap- systeem Met ingang van 1 November as. zullen de voorschriften van het overstapsysteem worden ROFFELRIJMENm Rood Welierl en rood Ruyst Op 8 November tullen de socialis tische bladen liet verecnünei. om het personeel In 3e gelegenheid te stellen naar Den Haa^ te gr.an. Maar ln de circulaire onr. het personeel stond, volgen* de bladen: „Verzuim zal niet van het loon afgehouden. Daartegenover die vrijaf verplicht rijn In overleg met hun chefs de ontstane achterstand zon der betaling en buiten de gcwonO werkuren in te halen". Ruys èn Rood, twee beste bazen! Ruys zegt: wie er steun geniet Mag natuurlijk demonstreeren, Maar, op onze kosten niet! Alle roode bladen smailen Op dat dwaas regeerbeleid, Dat zichzélfuit onze schatkist, Op rijkskosten, niet bestrijdt. Hoe royaal daartegenover Blinkt de roode pers weer uit, Die zijn zeven drukkerijen Op de roode toogdag sluit! En ik zeg direct, als eerste: Geef de lui een dagje vrij!, Dat zal als de strooppot werken Na de loonsverlagerij Jaaa, maaaarrr, zegt de groote leider. Van het roode persbedrijf: Ook den rooden kikker groeien Nog geen veeren op het lijf; Ieder die vrijaf wil nemen Mag op 8 November gaan, Maaaarrr, de dan verzuimde ureV Blijven op zijn boekje staan; leder uur verlet wordt later Buiten werktijd ingehaald; 't Is al mooi dat al die uren Vooruit worden uitbetaald! Als ik nou een ras-bourgeois was, Zou ik zeggen: Waarde Heer, Uw Kassier, die dat bedacht heeft Kon een Broer zijn van De Geer: Dat Uw Blad die dag niet uitkomt Spaart aan Loon een Kapitaal! Maaaarrr, dat Uiv Kassier dat opstrijkt Acht ik minstens Abnormaal. (Nadruk verboden.) LEO LENS gewijzigd, met dien verstande, dat den passa giers eenige meerdere vrijheid wordt gelaten, in de keuze vein het punt, waar zy zullen over stappen. De voornaamste bepalingen zyn thans: Voor een vervolgrit op een overstapkaartje moet worden ingestapt binnen drie kwartier na den op het kaartje aangegeven vertrektijd van het beginpunt*van den rit.. Overstapjes zyn voor den vervolgrit niet geldig voor eenige traject van de lyn van uit gifte; de passagier echter, die op reglemen taire wy'ze is overgestapt op een lijn, die op meerdere trajecten met de lyn van uitgifte samenloopt, mag ongeacht of hy daarna op eenig ander traject van de eerste lyn komt, den vervolgrit geheel afleggen. Het grootste schip der wereld, de „Normandiè", dat dezer dagen te St. Nazaire werd te water gelaten. Onder de oude bogen der St. Servaasbrug bij Maastricht bruist de rivier voort: 't seizoen van hoog water! Resiauratie-werk in de Vaticaansche Bibliotheek, Opmarsch der oorlogs-invaliden over den nieuwen weg tusschen Forum en Colosseum. Mussolini aan het Iwujd van den siotC,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7