PATRIMONIUM TE KAMPEN Radio Nieuws. DINSDAG 1 NOVEMBER 1932 DERDE BLAD PAG. 9 HERDENKT DEZER DAGEN HAAR GOUDEN JUBILEUM EEN ACTIEVE AFDEELING, DIE HEEL WAT WERK PRESTEERDE Gegevens uit haar geschiedenis De afdeeling Kampen van Patrimonium heeft 14 April van dit jaar een halve eeuw bestaan. Dezer dagen hoopt zij haar gou/dien jubileum in een wijdingssamcnkomst en in een feestavond dankbaar te gedenken. Aan belangstelling en medeleven zal het haar zieker niet ontbreken, want door haar wer ken en streven heeft zij de waardeering vero\erd van geheel Kampen. Zij heeft ook een rijk en welbesteed verleden. In haar oprichtingstijd was er welvaart in Kampen. Met de nijverheid was het goed gesteld en vooral de berichten omtrent de sigaren- en tabaksfabrieken, die een hoofd bron van bestaan vormden, luidden zeer be vredigend». Ook de toestand op andere aan wezige fabrieken als ijzeren werktuigen- fabrieken, touwslagerijcn. trijpfabrieken en steenfabrieken, was eveneens gunstig. Oefenden al deze ondernemingen een hoogst weldadigen invloed uit op de wel vaart van deze staid, de toestand der werk lieden, wier arbeid tot het welslagen dezer ondernemingen onontbeerlijk was, was min der weldadig. De arbeidsloonen waren véél te laag. waardoor de werklieden niet vrij van nrmoüde waren. Op de sigarenfabrieken waren zii van 's morgens 6 uur tot 's avonds 7 uur dikwijls in een temperatuur werk zaam, die de krachten uitputte en waai bovendien de atmosfeer tnet allerlei Vuile stoffen bezoedeld was. werd het lichaam overwerkt en uitgeput Het genot van een vrijen Zaterdagmiddag werd niet gesmaakt en de weldadige ont spanning van eenige vrije werkdagen werd voor een volgende eeuw bewaard; een en kele fabriKant gunde zijn arbeiders een uit spanningsdag of organiseerde een feest avond. Kampen was in dien tijd nog steeds een bolwerk van het liberalisme en de Kampei- Courant, die zich thans alleen plaatselijk heeft te oriënteeren, werd in het geheele land met graagte gelezen om haar scherpe artikelen tegen de arbeidersbeweging, meer in het bizonder tegen de Christelijke, en om haar hartstochtelijke en hatelijke stukken tegen de groedende Antirevolutionaire par tij. voor haar belichaamd in den persoon van Dr. Kuyper. Niet alleen van liberale zijde werd „Pa trimonium'' slechts geduld, maar ook van Ghristelijke zijde waren Door de kerkeraden werden haar bewegin gen met eenig wantrouwen nagegaan, daar deze nieuwigheid wel eens op oen samen spanning tegen het gezag zou kunnen uit- loopen. En Ds. J. Bavinck, wien om raad ge vraagd werd over de oprichting van een af deeling te Kampen, uitte zich toch wel héél kras, door de broeders erop te wijzen zich liever bij de Kerk van Christus aan te slui ten! Gelukkig waren er ook andersdenken den. Prof. M. Noordtzij, die de richting van zijn tijd begreep, verheugde zich zeer in de oprichting en werd' de ware ziel en leider van de afdeeling. In de geschiedenis van „Patrimonium" zien wij hem steeds als een moedig voorvechter in dep strijd voor recht en gerechtigheid op sociaal-maatschap pelijk terrein. De propaganda-avoniden, die heit bestuur geregeld uitschreef, hebben veel bijgedra gen tot de snelle groei der afdeeling. Deze avonden werden door leden en belangstel lenden zeer gewaardeerd en vele bekende persoonlijkheden in ons land hebben in deze vergaderingen *an hun breede kennis aan de bevolking medegedeeld. Maar ook in Kampen ondervond „Patrimonium" spoedig de volle medewerking van predikanten, pro fessoren en studenten der Theologische School, hoofden van scholen en meerderen. V ol ksbiblio theek Dat „Patrimonium" haar taak ten opzich te van de geestelijk-zedelijke vorming harer leden goed verstond kwam vooral uit in haar zorg tot het verkrijgen van een goed inge richte bibliotheek, waar de leden in boeken en tijdschriften het belangrijkste sociale nieuws konden vinden over de vakken van nijverheid, waarbij zij het meeste belang hadden en waar zij allerlei ontspannings lectuur voor hen en hun gezinnon konidten verkrijgen. Reeds een jaar na de vorming van oen leesbibliotheek werd in het jaar 1SSG besloten de bibliotheek tot een volks bibliotheek in te richten Jarenlang heeft zij uitstekend voldaan en genoot zij de belang stelling èn van leden èn van niet-leden der afdeeling. De oprichting van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in het jaar 1921 gaf ecuigszins een terugslag in het lezers-aantal, hetgeen in den loop van den tijd steeds meer werd gevoeld. Toch is zij nooit in ver val geraakt en wordt zij nog steeds door jong en oud gaarne gebezigd. Steun van het Chr. Onderwijs. Een voorname factor tot die geestelijk-ze delijke vorming en tot opbouw en verster king van het Christelijk Sociaal- en Maat schappelijk leven zag „Patrimonium" in het Prof. M. NOORDTZIJ daadwerkelijk steunen van het Christelijk Onderwijs en het streven naar en het voor staan van behoorlijk vakonderwijs. Bij de oprichting van „Patrimonium" ver keerde het Christelijk Onderwijs in groote financieele moeilijkheden, en het scheen wel alsof er voor de Christelijke school te Kam pen geen plaats was en zij zou moeten ver dwijnen. Deze toestarid verwekte in vele Christelijke gezinen groote zorg en vooral onder de leden van „Patrimonium" was dit merkbaar. Reeds in hun vergaderingen had den zij blijk gegeven van hun liefde voor het Christelijk onderwijs en nu zouden voor al de financieele moeilijkheden de oorzaak worden, dat hun kinderen de Christelijke school niet meer zouden kunnen bezoeken daar zij niet in staat waren méér op te brengen dan zij reeds deden. Het werd in e afdeeling meerdere malen ernstig be sproken, hetgeen tot gevolg had, dat 4 Fe bruari 1884, onder de leden een stuiversver- Hef tegenwoordige bestuur van de afd. Kampen van Patrimonium. Zittend van liriks naar rechts de heeren: B. Kruithof, W. Kanis, J. Kruithof Gz., A. Hensen, G. Brands. Staande van links naar rechts de heeren: B. v. d. Belt, J. Eenkhoorn, J. W. Fijn, H. Kiel, H. Nak en H. Leid-ekker. ceniging werd opgericht, die haar werk zaamheden op de wijze zooals haar naam reeds aanduidt, vol moed aanvatte. Aan dit eenvoudige werk heeft het Christelijk onderwijs te Kampen voor een groot deel zijn voortbestaan te danken. Velerlei sociale actie. Naast de ideëele belangen, die bij „Patri monium" op den voorgrond stonden, wer den ook de materieele belangen der leden niet vergeten; integendeel, veel aandacht en zorg werden door haar aan de verbetering zoowel van de sociale als van de maatschap pelijke verhoudingen en belangen harer leden besteed. Zulks bewijst wel de actie, die zij ont plooid heeft ten opzichte van de coöperatie, de reorganisatie van de plaatselijke armen zorg, het oprichten van een ziekenfonds en oen begrafenisfonds, het verkrijgen van een betere loonregeling en een maximum ar beidsduur voor verschillende groepen van arbeiders, een pensioenregeling voor de ge meente-werklieden. Veel heeft de afdeeling gedaan voor het bouwen van geschikte en gezonde woningen voor den arbeidenden stand. De vreemdeling, die in de vorige eeuw voor het eerst Kampen bezocht, velde, na dat hij de voornaamste straten had doorge wandeld. meestal een gunstig oordeel over haar. Hij vond Kampen over het geheel een goed gebouwdie, nette en zindelijke stad. Maar het was alles geen goud wat er blonk! De arbeiderswoningen waren voor het meerendeel ellendig en ongezond, geheel ongeschikt tot huisvesting van redelijke wezens. Men vond ze bijna door de geheele stad verspreid, maar voornamelijk opgehoopt in de menigte kleine steegjes en sloppen, wier bestaan vaak niet eens vermoed werd en wier ingangen men meestal voorbijging zonder ze op te merken. De openbare Ge zondheidscommissie deed wat zij kon. Maar zij kon niet meer doen dan jaarlijks een klein aantal der allerslechtste woningenter onbewoonbaar-verklaring hij het Gemeente bestuur voor te dragen, daar de aanbouw van betere arbeiderswoningen niet evenredig was aan de behoefte, die er aan bestond. Het was nu voor de afdeeling weggelegd fiier pionierswerk te verrichten. 1 Februari 1886 werd in en door de afdiecling de bouw- verceniging „Patrimoniums Bouwlust" op gericht met het doel het bouwen van ar beiderswoningen. die tegen betaling van billijke huurprijzen het eigendom der be woners zouden worden. 18 Juni 1886 wer den de eerste 19 woningen aanbesteed, die reeds 1 November 1886 konden worden be trokken. Het volgende jaar werd besloten tot den bouw van een tweede complex wo ningen, ditmaal 30 in getal dat 14 Juli 1887 werd aanbesteed en in Februari 1888 ge heel gereed was. Toen de Raaid der gemeente Kampen in het jaar 1923 het besluit nam tot de oprich ting van een bouwterrein, behoorde „Patri moniums Bouwlust" tot een der eerste ge gadigden. Op haar verzoek van 21 October 1926, werd haar vergunning verleend tot 't bou wen van een-en-tachtig arbeiderswoningen en vier winkelwoningen. In het jaar 1928 volgde een nieuwe bouw van veertien wo ningen. Al deze woningen getuigen van het doorzettingsvermogen van „Patrimonium's Bouwlust". Vele malen ook voerde de afdeeling een strijd voor recht en ge rechtigheid op maatschappelijk terrein en het gelukte haar vele Christelijke arbeiders voor de Christelijke vakbeweging *e winnen. 3 Ja nuari 1896 werd door „Patrimonium" een vakafdeeling van sigarenmakers, tabaksbe werkers en sorteerders opgericht De snel groeiende Christelijke vakbewe ging in Kampen werd voor „Patrimonium" sohijnbaar noodlottig. Haar ledental liep sterk terug, de vergaderingen werden slecht bezocht en allerwege werd „Patrimonium" als een oude schoen weggeworpen. Nu men de vakvereenigingen had. meenden velen het recht van haar voortbestaan te kunnen betwisten. Toch is die geweldige terugslag „Patri monium" geheel ten goede gekomen. Te zeer was wel eens uit het oog verloren, dat de ideëele zaken vóór de stoffelijke moeten gaan. Voor de toekomst van „Patrimonium" was het noodzakelijk, dat met kracht aan den wederopbouw gewerkt werd, maar daar bij was de principieele vorming een eerste vereischte. De notulen der vergaderingen ge tuigen ervan, dat dit juist is ingezien. Patrimoniums taak geëindigd? Maar al is het nu waar, dat de taak van „Patrimonium" wat meer begrensd geworden is door het optreden van de Christelijke Vak beweging. die een deel van haar werkzaam heden heeft overgenomen en meer naar buiten uittreedt, om op de materieele be langen der werknemers het oog gericht te houden, die begrenzing van haar taak komt haar ten goede, doordat zij zich nu meer aan de ideëele vraagstukken van het sociale leven en de verdieping daarvan wijden kan. Toch meenen ook in onzen tijd nog velen, zelfs werkelijk sociaal voelende Christenen, dat de taak van „Patrimonium" is afgeloo- pen en deze door de, vooral tegenwoordig snel groeiende Christelijke vakbeweging is overgenomen. Maar niets is minder waar. In het algemeen genomen is aan deze taak zelfs niets veranderd. Het moest komen tol een georganiseerd optreden op het terrein van het sociale leven, ter verdediging van het „Vaderlijk Erfdeel" Dat'„Vaderlijk Erfdeel" bestond in kostbare geestelijke goederen en wel: de erkenning van, en het geloof in de Souvereiniteit Gods, met als uitvloeisel daar van de volkszeden en volksgewoonten, die zich aan de belijdenis van het Christendom ten nauwste aansloten; een gezinsleven, waarin met Gods Woord en Wet gerekend werd, en een Wetgeving, waarbij op belangrijke punten het Christelijk beginsel kon worden aanvaard (Zondagsrust, huwelijk, sociale wetgeving, enz.) Deze geestelijke goederen liepen werkelijk gevaar verloren te gaan wegens het materia lisme, dat in de tweede helft der 19e eeuw hoogtij vierde, en het evangelie van de haat en de ontevredenheid, dat allerwege gepre dikt werd en maar al te gretig weerklank De Sociaal-Democratie stelde het zoo ver leidelijk voor. Men wilde slechts een ver andering in het economische stelsel. Een ieder kon aan zijn eigen kerkelijke be lijdenis vasthouden. Godsdienst was immers een zaak van de binnenkamer! Maar de ervaring leverde telkens weer het bewijs, dat zij. die zich lieten verleiden dat zoogenaamde economisch socialisme te aanvaarden, geleidelijk van het Christelijk geloof losweekten, kerkelijk niet meer mee leefden en voor de Chrisitelijke actie ver loren gingen. De oprichting van een Chrisitelijke sociale organisatie die zich met al haar kracht zou keeren tegen de leer van den klassenstrijd en ook op sociaal terrein zou pleiten voor het recht en de Souvereiniteit Gods, is een daad geweest waarvan wij tot op heden op sociaal-, maatschappelijk-, ja zelfs op poli tiek terrein, de zegeningen ondervinden. De fundamenten, die toen gelegd zijn onder het gebouw van „Patrimonium", zullen, mits zij niet ondergraven worden, de eeuwen verdu ren en dus ook voor de toekemst hun groo te beteekenis blijven behouden, omdat zij gegrondvest zijn op de eeuwige beginselen van Gods Woord. JOH. DON. Gemengd Nieuws VERDRONKEN. Te Venlo werd in de achter dc woning van v. d. Wielen gelegen b ek het lijk gevon den van de 63-jarige vrouw des huizes. Men neemt aan, dat de vrouw die gewoon is haar groenten en dergelijke in de beek te reinigen bij het werk voorover gevallen is en niet meer in staat was zich uit het vrij ondiepe water te redden. GEBROKEN DOOR HAAR MAN'S DOOD Vreeselijke vlagen van neerslachtigheid. Nu vroolijkheid, slaap en eetlust teruggevonden Toen het verdriet haar trof, werd de ge zondheid van deze vrouw geknakt. Alles wees erop dat zij spoedig geestelijk en licha melijk een wrak zou worden. Toch, in nog geen twee maanden, heeft zij haar gezond heid en energie weer teruggekregen. Hoe zij deze verandering teweegbracht, beschrijft zij hieronder zelf: „Na den dood van mijn man, nu eenige maanden geleden, ging mijn gezondheid hard achteruit. Ik had vreeselijke vlagen van neerslachtigheid en het was me onmogelijk te eten of te slapen. Ook leed ik aan rheu- matiek. Toen besloot ik Kruschen Salts te probeeren en nu heb ik de „kleine, dage lij ksche dosis" bijna twee maanden lang ge nomen In dien tijd is mijn gezondheid flink vooruit gegaan en de rheumatische pijnen zijn absoluut verdwenen. Ik ben nu veel vroolijker en eet en slaap ook beter." De meest voorkomende oorzaak van neer slachtigheid is hoofdzakelijk constipatie een verzwegen klacht omdat de lijder zich er zelden van bewust is. Maar dat be teekent een gestadige ophooping van lichaamsgiften, die langzaam en zeker den geest versuffen, de energie smoren, de zenuwen ondermijnen en de algeheele geestkracht dooden. Kruschen Salts nu maakt hardlijvigheid ten eenen male onmogelijk. Kruschen zorgt dat lever en nieren op natuurlijke wijze hun functie vervullen; zij verwijderen zacht maar zeker werkend, alle giftige afval producten en verzekeren zoodoende een zui veren bloedsomloop. En daarom zult U, als U regelmatig Kruschen Salts gebruikt, nooit weten wat neerslachtigheid beteekent, en evenmin last hebben van „zenuwen" of moe deloosheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en ƒ1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proef flacon gebruiken zonder den gewonen flacor. Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kimt U den grooten flacon terugbrengen bij den winke lier waar U hem kocht en hij zal U uw 160 (uw geheele uitgave) zonden omwegen terug betalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van ƒ160 en dan nog slechts voor een benerkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groate proefpakken uitver kocht heeft. (Adv.) AUTO-ONGEVALLEN. Te Wouw (N.-Br.) reed een au+© even na het passeeren van een andere auto in volle vaart tegen een boom ter zijde van den weg. /ermoedelijk is een wiel in aan raking gekomen met een steen, waardoor de bestuurder de macht over zijn voertuig verloor. De auto ve^d totaal vernield. He: eerste slachtoffer dat te voorschijn werd gehaald, de 24-iarige me' R. Noordhuizen uit Bergen op Zoom, werd met ingedrukte borstkas een woning binnengedragen, waai zij een uur later overleeed. Een -uster van den bes'uurder en haar vriendin, mej. A. de V. uit Bergen op Zoom, zün met bloedige verwondingen naar het ziekenhuis over gebracht. ze hadden been- en armbreuken en wonden in het gelaat. De bestuurder, die bewusteloos over het stuurrad lag en het vijfde slachtoffer. K. uit Hals'eren, ble ken minder ernstige kv sur~n te hebbeh npgeloopen en konden, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. 10.000 SIGAREN GESTOLEN. Zondag op Maandagnacht is ingebroken in den sigarenwinkel van' den heer Polak, op den Tugelaweg bij den Beukenweg te Am sterdam. Alle volle sigarenkistjes zijn door de ongewenschte bezoekers meegenomen; naar schatting zijn 10.000 sigaren gestolen. Door verbreking van een ruit en het for- ceeren van een luik hebben' de daders, die nog onbekend zijn, zich toegang versahaft tot den winkel. DE INBRAKEN TE OUDLNBOSCH. Na de arrestatie van een vijftal personen te Oudenbosch (N.-Br.), in verband met de verschillende diefstallen aldaar, van wie er twee weer werden vrijgelaten, heeft hef voortgezet onderzoek nog tot een drietal arrestaties geleid. Thans zijn nl. nog aan gehouden zekere L. D., M. v. T. en P. V., die alle drie ook bekentenissen hebben af gelegd inzake verschillende diefstallen. Aan de inbraak en diefstal in de Basiliek ver klaarden zij evenwel niet debet te zijn. DOODELIJKE VAL. De arbeider J. de Graaf, werkzaam bij den landbouwer Elema te Huizinge (Gr.) is, toen hij bezig was op een wagen stroo- pakken te laden, door het losschieten van zijn stroohaak, achterover gevallen en op den grond terechtgekomen. Dr. Klompsma constateerde dat eenige ri..ben waren gebroken en in de longen ge drongen. De Graaf is naar het Acad, Zieken huis alhier vervoerd waar hij aan de be komen verwondingen is overleden. DIASDAG 1 NOVEMBER. Hilversum. AVRO. Gi umofoonmuziek, Hilversum. AVRO. Omroeporkest. Hulzen. KKO. Gramofoonmuziek. Hilversum. AVRO. Omroeporkest. Hilversum. AVRO. Gramofoonmuziek, 19.30 Hilv u m. AVRO Persberichten. KRO. Persberichten. u m. AVRO. Persberichten VS DAG 2 NOVEMBER. Hilversum. VARA. Gramofoonmuz i Huizen. NCRV. Morgenconcert. Kalundborg. Strükorkest. Langenberg. Populair concert. Hilversum. VARA. Klein orkest. NCRV, Gramofc I Hilv I H u I 2 s u m. VARA, NCRV. Gran sum. VARA. 1 Londen. R. Kwintet. Hilversum. VARA. De Flierefluiters* De Notenkrakers* >foonmuziek. Dc Flierefluiters* Leeuwarden Politie- en Persbericht Hulzen. NCRV. Politieberichten. Huizen. NCRV. Politieberichten. NCRV. Persberichten. Volledige programma's in: de Omroepgids Duidelijke foto's; best verzorgd Radio blad: 4 gld. per half jaar of 18 ct. per week. Ned. Chr. Radio Vereeniging, Voog- lenzang, Ede Draagt bij in de omroepkosten. BRANDEN. Te Apeldoorn brak door het omvallen van een lamp brand uit in een woning, be woond door A. Pater, aan den Foitweg* Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niet verhinderen, dat de wo ning geheel aan het vuur ten prooi viel. Verzekering dekt de schade. Te Echten (Dr.) brandde de boerderij, bewoond door den landbouwer W. Bartelds tot den grond toe af. Alles werd een prooi der vlammen, terwijl ook al het vee ver brandde, te weten 9 koeien, een paard, een pink en een tiental varkens. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De bewo ners werden wakker toen de schoorsteen instortte. Ze moesten in allerijl het perceel verlaten. Verzekering dekt de schade. SMOKKELEN. Men meldt ons uit Nieuw-Weerdinge: Het smokkelen van Duitsche margarine neemt steeds grooter omvang aan, tenge volge waarvan de winkeliers enorme scha de ondervinden. Genoemd artikel wordt verkocht voor f 0.70 per kilo, zoodat de be volking er gretig gebruik van maakt. Tot nog tce is het de politie niet gelukt de smokkelaars te arresteeren. JACHTOPZIENER DOOR STROOPERS AANGEVALLEN. Toen de jachtopziener W. Otten 's avonds te Ossenzij. het jachtveld inspecteerde werd hij onverwacht door twee stroopers, zekere B. en W., aangevallen. Zij sloegen den jachtopziener -met den kolf van hun geweer zt danig op -iet hoofd, dat hij erns tig werd „ewond. Hevig bloedend weid hij per auto naar Older.,ark overgebracht Zijn toestand is zeer ernstig. De heide verdachten van den overval, va der B. Leemberg en zoon W. Leemberg, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zij verklaarden, dat zij den jachtopziener eenige slagen met den kolf van een geweer hebben toegebracht, zoodat het geweer stukgeslagen werd. Dit laatste voorwerp is door de politie in beslag genomen. Nadat zij hun euveldaad hadden gepleegd hebben zij den zwaargewonden O. aan zijn lot overge laten. Vader B. Leemberg is ter beschikking van de justitie gesteld. De zoon is voorloo- pig op vrije voeten gelaten. Uit een onderhoud met den jachtopziener bleek, dat er reeds eenigen tijd een veeto bestaat tusschen den jachtopziener en de stroopers, die reeds vaker op strooperij zijn betrapt. De daders werden gearresteerd door do rijks- en gemeentepolitie van Oldemarkt. DE VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE Naar het Engelsch door ALMA Hadden wij op de azymieten ver trouwd, hetzij op een Romeinschen Kardi naal of een afvalligen Keizer, dan zou wel dra een muezzin van don koepel der Santa Sophia het volk tot het gebed oproepen. Gezegend zij de Panagia! Vannacht zullen wij rustig slapen en dan... zullen 'wij die Latijnsche loondienaars wegzenden. Konstantijn en Giustiniani lieten zich ech ter niet verschalken. Zij legden de wapenen niet af. maar lieten hun waakzaam oog over alles gaan, en zorgden er voor dat dc arbeid bij de poort S. Romanos niet gestaakt werd. De romp der galei was ter bestemder plaatse en er werd druk gegraven aan een andere, zeer diepe en wijde gracJit. Zij hadden goed gezien, want tegen vier uur werden de trompetten geblazen bij hei groote kanon, en vijf herauten in tunica's en broeken, schitterend van gouiborduur- sel, prachtige gestalten met reusachtige tul banden op 't hoofd en een zilveren trompet in de hand begaven zich op weg naar de poort, gevolgd door een deftigen ongewa- penden beambte, De herauten stonden nu en dan stil om hun trompetgeschal te doen hooren. Kon stantijn begreep dat een gezantschap nader de en zond Giustiniani en Corti, om hen nan de andere zijde der gracht te ontvangen- Het duurdniet lang of zij keerden terug met een lordschap van den Sultan, die in drci gende en gebiedende woorden de stad op- eischte. Tot antwoord bood de Keizer aan «chatting te betalen. Mohammed verwierp dit voorstel en deed hem weten dat de stad bestormd zou worden. Het terugtrekken der Aziaten op het eien van de Panagia was ingevolge Mohammeds bevelen geschied. Hij wilde niet dat prinses Irene eenig kwaad zou wedervaren. ZES-EN-ZEVENTIGSTE HOOFDSTUK. De laatste nacht De artillerie van Mohammed had vreese lijke verwoestingen aangericht, maar ner gens zoo erg als bij dc poort S. Romanos. De Houtpoort aan de havenzijde was geheel vernield. Johan Grant en zijn metgezel, die de Caligariapoort verdedigden, zagen de groenende heuveltoppen \an Eyoub door scheuren en gaten, die hun hart benauw den. Met de poort van Adrianopel was 't niet beter gesteld. Aan de Salimbriapoort hield Theophilus Palaeologus de keizerlijke baniei nog omhoog, maar de voorzijden van de torens aldaar lagen in de gracht ten gerieve van den vijand. De verdediger van de Gou den Poort hield nog sland op het dak, maar was door een wijde bres in den muur van de Salimbriapoort gescheiden. Gabriël Trc- vison hield met zijn vierhonderd edele Venetiërs dapper stand or den haveni.iuur van de Acropolis tot de S- PietoA. poort. Dear de onbekwaamheid of het verraad van her tog Notaras was het bovengedeelte van de Gouden Hoorn geheel verloren gegaan. Van dé Zeven Torens tot Galata hield de Turk- sche vloot den muur tegenover de zee van Marmora nauw ingesloten. In één woord, het oogenblik om de stad te bestormen was gekomen, en van den 24sten tot den avond van den 28sten Mei maakte Mohammed alles daartoe gereed. In die vier dagen werd het bombardement slechts flauwtjes voortgezet, niet meer dan noodig was om den Grieken elke degelijke herstelling onmogelijk te maken. Nooit ech ter was Mohammeds geestkracht duidelijker gebleken. Tot heden liet hij zijn bevelen aan de hoofdofficieren op de verschillende pun ten overbrengen, thans deed hij allen per soonlijk tot zich komen, zoodat het er in en om zijn tent recht schilderachtig uitzag. Zulk een groot getal Vorsten, Pacha's, Bey's Gouverneurs, Sheiks en aanvoerders der horden, zulk een mengeling van .kleeder drachten,, wapenen, vreemde vaandels, was zelden of nooit voreenigd gezien. Het scheen wel dat het Oosten, van den Euphraat en de Roode Zee tot de Kaspische Zee, en het Westen tot aan de IJzeren Poorten van den Donau, hier ten strijde waren opgekomen. Voor het meerendeel hielden deze krijgers zich echter op een afstand en zagen elkan der van terzijde aan, daar twisten en af gunst onder hen heerschten, en dat zij zich behoorlijk gedroegen was alleen te danken aan de wetenschap dat vijftienduizend Ja- nitzaren, de blcem van hét Turksche leger, zich steeds gewapend onder hen bewogen, die Janitcaren, van wie een oud geschied schrijver getuigt, dat zij hoefd voor hoofd van reusachtige gestalte waren en gelijk stonden met tien gewone krijgers. Gedurende die vier dagen week één man nimmer van Mohammeds zijde, echter niet de Vizier Kalil, evenmin Saganos, of de Mollah Kourani, of de Derwisch Akschem. Heer, zoo sprak de Vorst van Jndië, toen de Sultan het besluit nam om de hoofden tot zich te laten komen, ten einde persoon lijk met hen te spreken, alle menschen houden van pracht Als zijn oog aangenaam gestreeld wordt is de verstandige half ge wonnen: wordt de verbazing van den alle- daagschen mensch opgewekt, dan is hij te eerder geneigd om zich te onderwerpen aan de meerderheid van een ander, zonder dat zijn ijdelheid gekwetst wordt. De Radja's in mijn vaderland brengen deze leer met groote behendigheid in toepassing. Als zij hun be ambten oproepen tot het houden van een raadsvergadering, richten zij de plaats der samenkomsten zoo weelderig mogelijk in- Mijn Heer begrijpt wat ik zeggen wil. Toen dus de hoofden ter audiëntie werden toegelaten was het inwendige van Moham meds tent prachtig versierd en hijzelf op troon gezeten, 't Zij zoo, had hij den Vorst geantwoord, maar zij mogen in mij niets andei's zien dan een krijgsheld, niet een staatsman of een diplomaat. Bij het Graf van den Profeet alzoo wiens naam geprezen zij! mijn viziers zullen aan mijn linkerhand staan, maar hier aan mijn rechterhand wil ik mijn paard in volle wapenrusting heb ben- Het zal mijn schepte.- dragen en zijn gouden gebit kauwen, en geree i staan om de kale jakhalzen te vertrappen, als zij 't wagen zich onbehoorlijk te g^d-igea. Zoo geschiedde het ook. Over Je ol en geel-zijden tapijten, waarmede de grond ter rechterzijde van den troon belegd was, bewoog het paard zich vrij, als veelzeggende herinnering van zijn meesters hoofdbezig heid. Naar gelang zij Christenen of Turken waren sprak Mohammed tot de vazallen, die hij met zijn oproeping vereerd en tot zijn tegenwoordigheid toegelaten had, want de zelfde argumenten konden niet voor beiden dienst doen. Tot den Christen vazal zei hij: Ik vertrouw u en verwacht dappere en ridderlijke dien sten van u. Mijn oog zal op u zijn. Persoon lijk zal ik over uw dapperheid oordeelen. Kunt gij u grooter prikkel deaken? De schatten van eeuwen liggen binnen de muren dezer stad opgestapeld-, en het zal alles het uwe zijn: goud, juweelen, goederen, menschen, alles wat gij maar krijgen kunt. Alleen de huizen en kerken behouu ik voor mij. Zijt gij arm, gij kunt rijk henengaan; want wat gij bemachtigt zal eerlijk verkre gen zijn en niemand zal het u betwisten, dat zweer ik u. Sta nu op en houd uw manschap pen gereed- De sterren hebben mij deze stad beloofd, en haar beloften zijn als de adem van God, dien wij, ik en gij aanbidden. Geheel anders luidde zijn toespraak aan de Moslims. Wat h.-ngt daar aan uw gordel? Een zwaard, Heer. God is God en er is geen ander God dan Hij. Hij was het die het ijzer in de aarde legde en den mijnwerker toonde waar het verborgen ligt, en den wapensmid leerde er een vorm aan te geven en er een zwaard van te maken; vaat God had een werktuig Q0"«Ü; kast^tLiv ''genen die zeggen: God heeft anderen naast zich. En wie zijn zij die zeggen: God heeft anderen naast zich, een Zoon en zijn moeder? Ginds tronen zij, en wij zijn hier gebracht om wegen door de muren te maken, en de paleizen van hun ongeloof in harems te veranderen. Tot dat doel hebt gij uw zwaard en ik het mi;ne.„ Amen! Het is de wil van God, dat wij aan doze Christenhonden hun rijkdom en hun vrouwen ontnemen. Dat zij. die aan do scherpte van ons zwaard ontkomen, -vorden als hedelaars, als slaven en zwervelingen; dat zal hun straf zijn, het is het oordeel Gods; De weg daarheen moge vol gevaren zijn... maar wat zou dat? Die strijdende voor God vallen zijn niet dood; neen, zij leven bij God en God zorgt voor hen- En voor hen die den wil van God gedaan hebben en levend uit den strijd komen,... ziet, achter gindsche muren zijn schatten van gemunt goud en zal ver en schoone jonge vrouwen. Aan ons de schuld, zoo de belofte van den Profeet: Het Paradijs zal tot den geloovige nederdalen! niet in vervulling gebracht wordt. Daar gij behoort tot degenen die hun boeken in de rechterhand hebben, be hoef ik er niets .i.ce. bij te voegen. Voor mijzelven behoud ik alleen de huizen, nadat gij ze geplunderd hebt, en de kerken. Maakt u slagvaardig, u en uw volgers, zegt hun wat ik u gezegd en bezworen heb. Mijn laatste hevelen zullen u nog geworden. Staat op! Den 27sten Mei reed Mohammed van zons opgang lot zonsondergang met zijn staf van opperhoofd tot opperhoofd, "an ieder nam hij een afdeeling, om als reserve dienst te doen. Op die wijze kreeg hij 100.000 man reserveu^pen. .(Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6