WAT DE HERFSTREGENS VEROORZAAKTEN DINSDAG 1 NOVEMBER 1932 FFrSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DOORTASTEN IS VON PAPENS PAROOL Dat Von Papen na de Pspra?1" van Leip zig niet bij de pakken zou gaan neerzitten, was te verwachten. Hij heeft weliswaar niet den rechtschen raad opgevolgd om tot de dictatuur in op tima forma over te gaan, maar hij heeft toch van dien kant van het vonnis welke voor de Rijksrcgeering gunstig was, een gébruik gemaakt, dat voor den dadendrang van het huidig bestuur kenmerkend is. Zooals men zich herinnert, is de Rijksrc geering door het Staatsgerechtshof in zoo verre in het gelijk gesteld, dat het afzetten van de Pruisische staatsministers en d( overdraging van hun bevoegdheden aan an deren in overeenstemming met de Rijks grondwet is verklaard welnu hebben Von Papen c.s. beslist, dan zullen wij van die bevoegdheden nu maar dadelijk een volledig gebruik maken en onze ideeën aan gaande de opruiming van het dualisme tus- schcn het Rijk en Pruisen doorvoeren voor zoover dit langs den bestuursweg te berei- ken is. Wij hebben reeds gemeld hoe dit bij nood verordening eventjes geregeld is. De heer Bracht, die reeds waarnemend Rijkscommis saris voor Pruisen was, is benoemd tot mi- nistor van binnenlandsche zaken voor Prui sen en tevens als Rijksminister zonder por tefeuille. Naast zich heeft hij gekregen Dr. Popüz als Rijksminister zonder portefeuille, tévens Pruisisch minister van Financiën. Als Landbouw minister voor Pruisen is aan gesteld de Rijksminister voor de levensmid delenvoorziening Vor. Braun. En verder zijn nog drie andere ministers benoemd: aan het hoofd van het ministerie van Onderwijs en Eeredienst komt Prof. Kaehler, aan dat van het minislerie van Economische Aangele genheden en Arbeid staatscommissaris Dr. Ernst en aan het hoofd van het ministerie van Justitie staatssecretaris Dr. Hoelscher. De verordening waarin de Pruisische re- geeringshervorming in den zin van „perso- neele unie" met de Rijksrcgeering werd ge regeld, heeft, volgens een mededeeling van den officieelen Pruisischen persdienst, drieërlei doel.: 1. Centralisatie door het onderbrengen van bijeen behoorende zaken in een ressort 2. Vereenvoudiging van den gang van za ken door het afschaffen van overbodige cor- refcraten tusschen de verschillende ministe ries en door het toevertrouwen van verschil lende werkzaamheden aan lagere ambte naren. 3. De afschaffing van den dubbelen arbeid, die thans nog veelvuldig tegelijkertijd in het Rijk en in Pruisen wordt verricht. Op zichzelf ziet dat doel er niet kwaad uit. De Pruisische minister-president Braun heeft trouwens gezegd, dat, wanneer men hem slechts tijd van bandelen had gelaten, ook zijn regeering het aantal ministers zóu hebben verminderd, zoodat, laat ons zeggen, de helft van Von Papen's noodverordening rccdis uitgevoerd had kunnen zijn. De doeltreffende samenwerking tusschen Rijk en Pruisen echter zou dan nog een zaak van overleg hebben moeten worden. Wat aan overleg over kwesties als deze vastzit, hebben Von Papen c.s. echter lied goed begrepen en daarom hebben ze maar weer eens doorgezet, zonder te praten. Dat was voor het oogenblik in ieder geval de gemakkelijkste weg. Wat uit dit doortasten aan last en onge mak voort kan komen, hebben de presidiale ministers niet al te ernstig genomen. De Pruisische staatsregeering heeft na tuurlijk al dadelijk geprotesteerd en ook de Beicrschc regeering heeft laten weten dat zij in de plannen met Pruisen ernstige aan vallen ziet op de grondwettelijke positie van alle Duitsche landen. Maar de goede landsvader, Rijkspresident Von Hindenburg, die Vpn Papens doortas tend optreden nog altijd met zijn onaantast bare autoriteit dekt, lieéft de Beiersclie rn- gecring vaderlijk vermpand toch haar mond je dicht te houden, omdat „haar conclusies van onjuiste veronderstellingen uitgaan" Thans is men te Berlijn nog met elkander aan het kibbelen ov er den datum der bijeen komst van den Rijksraad. De Pruisische staatsregeering had gewild, dat die Raad al Donderdag a.s. zou bijeenkomen, maar hoo- gere instanties hebben het beter gevonden de verkiezingen van G November te laten passccrcn voor de kwestie der sou-vercinc rechten van het Pruisische staatsministcrie aan de orde komen. Wiet weet wat 6 November brengt voor de presidiëele staatsideeën. Al kunnen degenen, die Von Papen onder- s'eunen, menschel ijkerwijs gesproken, onmo gelijk een meerderheid behalen, na den ver kiezingsdag is allicht de situatie anders dan op het oogenblik, nu de schaduw van Adnlf Hitiers figuur nog over een groot deel van 't Duitsohe land ligt en 't optreden van Von Papen en zijn baronnen, hoe doortas tend ook, toch eigenlijk nog niets anders is dan een reeks bravourestukjes voor de ver baasde oogen van een stuurlooze menigte. DE VOLKENBOND De secretaris-generaal van den Volken bond, Sir Eric Drummond, heeft, naar o'- ficieel wordt medegedeeld, den vroegeren staalssec itnris Dr. Trendelenburg benoem 1 tn» T)ni'oeb ordor-st"ri?srrrctaris generaal van den Volkenbond. De benoeming behnc't nog de fnnnoele toestemming van den Vol ken bondsraad, welke den 1*on November in biiitoneewono zitting biiccnkomt. De nieuwe functionaris zal. naar verluidt, reeds zeer binnenkort zijn werkzaamheden aanvangen. TT ij zal do loding krijgen ov- do financieeic en economische afdeeling den Yolkcnl>ond. Zijn voorganger Dufonr-Fconce zal dezer dagen uit Genève vertrekken, DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE DE UITNOODIGINGEN VERZONDEN. Het Volkenbondssecretariaat heeft dezer dagen aan de regeeringen de uitnoodigin- gen verzonden voor do .economische wereld conferentie. die waarschijnlijk in Februari van het volgende jaar te Londen zal ge opend worden. In totaal zijn 67 landen uitgenoodigd, ge volmachtigde vertegenwoordigers te zenden, waaronder tien, die geen lid zijn van den Volkenbond. De voorbereidende commissie heeft onzen landgenoot Dr. L. J. A. Trip, die in de com missie zitting heeft als vertegenwoordiger van de B. I. B. te Bazel, tot voorzitter ge kozen De commissie' besloot geen algemeene discussies te houden, doch zich onmiddellijk in twee ondercommissies te spliLsen. waar van de eene de economische en dc andere de financieele vraagstukken zal behandelen De tnak der voorbereidingscommissie is In de eerste plaats de agenda voor de Londen- sehe conferentie vast te stellen, doch men overweegt de mogelijkheid, dat de voorbe reidingscommissie tevens de beslissingen van Londen zal helpen voorbereiden, door reeds een paar ontwerp-conventies te redi- geeren. De commissie heeft besloten een delegatie van de internationale arbeicls-organisalic uit te noodigen aan de werkzaamheden der eco nomische onder-commissie deel te nemen. FRANKRIJKS ONTWAPENINGSPLAN Frank rijles ontwapeningsplan is in de Vereenigde Staten, Engeland en Duitsch land gunstig ontvangen. Een Engelsch blad schreef, dat het eer. beslissende en zelfs drama'ische wending betericent in de bewapeningspolitiek van Frankrijk. Te Washington wordt in diplomatisch0 kringen verzekerd, dat Amerika bereid is Frankrijk in ruil voor een werkelijke ont wapening zeer vérgaande veiligheidswaar borgen te geven, o.a. de belofte van een boycot tegen elke aanvallende mogendheid. Tn bevoegde kringen te Berlijn vindt men. dat over deze voorstellen is te pra'en. De oud-Rijksminister Gröner sprak over hei voorstel van Herriot als over een geheel nieuwe situatie in de internationale ont wapeningsbesprekingen. Ilct is te hopen, dat dit optimisme niet door moeilijke onderhandelinjgen over de verwezenlijking van de plannen al te zeer gedoofd wordt. Dit is de eerste koer, dat Frankrijk vooi den dag komt met een plan, waarin de eenzijdige bezorgdheid voor eigen veiligheid niet de hoofdrol vervult maar dat met de veiligheid van allen schijnt te rekenen. Zitting van het Engelsche Kabinet. LONDEN. 1 November. Omtrent de gister gehouden zitting van het Elngelsche Kabi net waarin de ontwapeningskwestie is be handeld. weet 'de „Times" mede te dcelen, dat voornamelijk de door den Minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon uit gewerkte richtlijnen aan de orde zijn geko- nien. De perioden sedert liet uitstel \an de voorgenomen Vier-mogcndheden-conferéntie heeft men geenszins werkloos laten ver strijken. De besprekingen van het Kabinet zullen waarschijnlijk dn een kaibnetscom- missie worden voortgezet. Het vertrek van Sir John Simon naar Ge neve hangt geheel af van den voortgang der besprekingen aldaar en van de buitenland sche staatslieden die naar Genève zullen komen. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph verwacht, dat MacDonald aan de zitting van de groote commissie der ont wapeningsconferentie tegen het einde van de maand zal deelnemen. Zijn definitieve beslissing zal echter afhangen van het re sultaat van de besprekingen van Norman Davis met den Duitschen Rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ne.urath. Laatst genoemde zal o.a. deelnomen aan de buiten gewone zitting van den Volkenbondsraad over het Lylton-rapport op 14 November a.s. te Genève. DE OVEREENKOMSTEN VAN OTTAWA verzet in canada. Uit Montreal wordt gemeld: De oud-premier Mackenzie King heeft in n rede voor de „Montreal Reform Club" verklaard, dat de liberale partij van Canada zoowel voor Canada als het vereenigd koninkryk weinig waarde ziet in de overeen komsten van Ottawa en haar oppositie daar tegen zal voortzetten. King geloofde, dat de overeenkomsten, die waren gebaseerd op „hard bargaining", in de toekomst een bron zouden zijn van geprikkeldheid tusschen Canada en het moederland. Hij verklaarde, dat de betrekkingen tus schen de verschillende deelen des rijks nooit zoo gespannen waren geweest in de afge'oo- pen eeuw als in verband met de onderhande lingen over handelsovereenkomsten en al dergelijke gespannen betrekkingen konden zijn ermeden. indien de gedelegeerden elkaar m en behoorlijke geestesgesteldheid hadden ontmoet, zoodat vrijere hande'sbetrekkingen n tot stand gebracht en de tarieven algemeen waren verlaagd, waardoor ,.aan de wereld een voorbeeld ware gegeven". King zeide verder, dat Groot-Brittannië het recht heeft met zijn fiscale politiek te doen wat het wil, doch indien Canada liepaa'de dingen moest doen als antwoord op wat Groot-Brittannië deed, dan, zoo zeide de spreker, wordt het dwang door de eene party ■an 't gemeenebest uitgeoefend op de andere. HET CONFLICT. IN LANCASHIRE de spinnerijen liggen stil. Bijna alle spinnerijen der belangrijkste districten van Lancashire liggen stil ingevolge de verwerping door de arbeiders van de voor gestelde loonsverlagingen. Leggett, ambtenaar van het departement an arbeid, die bij de jongste onderhandelingen optrad als bemiddelaar, vertrok naar Man chester tot het bijwonen van een gemeen- happelijke vergadering van werkgevers en werknemers. On-eveer 200.000 arbeiders zyn by het conflict betrokken. VULCANISCHE ASCHREGEN IN CHINA. De steden Chumbarougo on Molina wcr den Zondag bedrijf door een laag vulkani sche asch, die op do gchcrie streek ten Zui den van het vulkanisch gebied van Chili neeTTorrendp- VELDMAARSCHALK LORD METHUEN. f De Britsehe veldmaarschalk-'Lord Methuen is in den ouderdom van 87 jaar op zijn landgoed in Wiltshire overleden. Lord Me thuen was tijdens den Boerenoorlog di\isie- commandant en gedurende den wereldoor log gouverneur en militair bevelhebber op Malta. de groote fascistische raad. Mussolini heeft te Forli een decreet getee- kend, waarbij Grandi, Bottai en Rocco worden benoemd tot lid van den grooten fascistischen Uit Athens in Ohio wordt gemeld, dat de geruchten, die de ronde doen over een aanslag op den trein van president Hoover, ongegrond zijn. Wel zijn in een bocht van den spoorweg in de buurt van Athens enkele schroeven vonden, die uit de rails losgeraakt waren, doch de trein van den president was deze plek reeds Zaterdag gepasseerd, toen het traject, dat nog eens nauwkeurig geïnspecteerd was, geheel in DRIE KINDEREN VERBRAND. Zonclag brak Ie Altcnslcig bij Stuttgart in een oude goederenwagen, die als woning werd gebruikt door een armlastig gezin, brand ui'. Dc ouders waren afwezig en had den dc drie kinderen van G. 2y2 en lV^jaar den wagon opgesloten. Het vuur werd om de gillende kinderen te redden, wikkelde zich echter zooveel rook dat het onmogelijk was de noodwoning binnen te dringen. In korten tijd brandde de wagon af. De verkoolde lijkjes der kinderen wer den op een verbrande sofa gevonden. motorboot met 18 opvarenden vergaan? Men vreest te Stockholm, dat een motorboot met IS jongelied.en aan boord, die Zondag van het eiland Gotland vertrokken waren, om de manoeuvres van een Russisch eskader gade te slaan, op zee vergaan is. De motor van het schip was niet geheel in orde en de boot was Maandagmiddag nog niet teruggekeerd. Twee vliegtuigen zyn vertrokken om een onderzoek in te stellen. Ook zijn de Russische oorlogsschepen van deze vermissing op de hoogte gesteld. Men vreest dat de motorboot bij den lievigen storm, die er aan de kuststaat, vergaan is en de 18 jongelui verdronken zijn. wederom negers iht de kerk geweerd Wederom heeft zich Zondag een incident voorgedaan in de episcopaalsche Allerzielen- kerk in de negerwïjk Harlem te New-York, toen het kerkbestuur weigerde negers tot den dienst, die geleid zcu worden door den predi kant Rolling Dodd, toe te laten™ Evenals ver leden week de bisschop William T. Manning was thans dominee Dodd gedwongen, de kerk deur te laten openbreken, teneinde den dienst te kunnen leiden. HERRIOT TE MADRID AAN GEKOMEN. De Fransche minister-president ITcrriot is gistermorgen te Madrid aangekomen. Aan bet sta'ion werd hij door tal van le den van de Spnansohe regcering verwel komd. Hij overhandigde den president dpr Spaansche republiek het Grootkruis van het Legioen van Eer. joiunnisburg door aardbeving geteisterd. De stad Johannisburg is, naar uit Kaapstad wordt (remold, in den nacht op Maandag door ten hevige aard be vino- geteisterd. Bijzonder heden omtrent de aangerichte schade zijn nog niet bekend. het vermiste duttsche vliegtuig d 2017. Volgens een bericht van de Duitsche kust- stations heeft men omtrent het sedert Zater dagavond vermiste Duitsche vliegtuig D 2017 nog steeds niets vernomen, zoodat men steeds meer gaat vreezen, dat het vliegtuig in zee terecht gekomen en de bemanning verdron ken is. roofoverval te erfurt. Te Erfurt hebben twee autobandieten ge tracht twee bankloopers te berooven van een geldtransport. Zij begonnen dadelijk te schie ten. doodden één van de bankloopers en wond den den andere, die op den grond neerviel. Op dat oogenblik naderde een om den hoek staande politieagent m looppas, waarop de bandieten, zonder de geldkist, die de gewonde baiiklooper had laten vallen, te kunnen grij pen, in hun auto vluchtten. De politie beambte trok zijn revolver en loste zeven choten op den auto, waarbij één der roovers j-cwond werd. De pohtiewachtmeester sprong snel beraden .p een in de nabijheid staand motorrijwiel en joeg achter den auto aan, die echter óver een 'zwaren motor bleek te beschikken, terwijl het motorrijwiel in zijn snelheid sterk gehandi capt werd door .de zijspan, zoodat de wacht tester van verdere vervolging moest afzien. Inmiddels was een „Ueberfall-Kommando" gearriverd, dat de vervol gins: voortzette. De energieke wachtmeester mocht alhans het genoegen smaken, dat hij het nummer van den auto kon noteeren. Blijkens dit nummer is de wagen afkomstig uit Hamburg. BOOT OMGESLAGEN. 15 dooden. SANTIAGO, 1 November. Een s'oomboot met 50 arbeiders is gisteren in de naibijheid van het Guanoeiland Alacran omgeslagen. Van de opvarenden konden ongeveer 35 wor den gered. De overige 15 vonden den dood in de golven. Do leiders dér F.ngelsche „hongermar- chcerders", twee bekende eommunistenlei- ders. hebben do bemiddeling der Arbeiders partij voor de toelating van oen deputatie in het Lagerhuis van de band gewezen. Zij hebben, naar een Labour-afge vaardigde Maandag in het Lagerhuis mededeelde, ver klaard, de* zij willen steunen op de macht van hun inssa. te einde het parlement te dwingen hun eischen aan te hooren. Zij zijn voornemens Dinsdagavond met •n 50 man sterke denuta'ie in het parle ment te verschijnen. Zij willen een verzoek schrift medobrengen, dat een mill-oen hand trek en ingen draagt. De Londcnsche politie treft uitgebreide voorzorgsman'regelcn ten einde nieuwe ongeregeldheden te voor komen. mijnbrand te bochum. Tn - een stilgelegde mijn te Bochum, die echter nog als ingang gebruikt wordt, is brand ontstaan, zoodat ook in het gedeelte, dat nog in exploitatie is, zware rookwolken zijn doorgedrongen. Een en twintig mijnwer kers, die een gasvergiftiging hadden opge- loopen, moesten naar een ziekenhuis worden GEMENGD NIEUWS De wassende rivieren in Limburg, Brabant en Gelderland Hoog water in de Vechtstreek en in Zeeland - Schrikbarende toe stand in het Schipbeekge- bied - Tal van boerderijen moeten ontruimd - De gevolgen voor land bouw en veeteelt Verdelging van onkruid en ongedierte Te Venlo is, nadat een belangrijke val van de Maas was ingetreden, opnieuw de toestand verergerd. Alle uiterwaarden, lan derijen en de boerderij de Staai, zijn weer overstroomd. De stand is thans zoo, dat hoog op het water liggende schepen nauwe lijks onder de spoor- en voetgangersbrug over de Maas kunnen passeeren. Zondag moest een schipper zijn stuurhut zelfs af breken en opstaande voorwerpen verwijde ren. In gewone tijden is de rivier vier meter lager. Alle schepen zijn naar de haven ver haald. De Maasstraat wordt met overstroo- ming bedreigd. De kelders staan vol water. De scheepvaart wordt niet belemmerd. De uiterwaarden overstroomd Uit Roermond wordt gemeld: De uiterwaarden en de lage terreinen bij de nieuwe havenwerken staan blank Op vele plaatsen in Noord-Limburg zijn de aan de Maas grenzende weiilanden over stroomd. De veerpont die den dienst onderhoudt t'/- schcn Megcn en Maasbommel, is uit (ie vaart genomen. De veerpont te Oyen zal, indien de was aanhoudt, e\cneens uit de vaart worden genomen. De loswal te Lit- toyen ligt geheel onder water, zoodat te Oss alieen met de grootste moeite de booten gelost kunnen worden. De Maas voor Grave is sedert Zondagmid dag nog 5 cM. gewassen en schijnt op het oogenblik tot staan te zijn gekomen. Echter in verband met den was op de'bovenrivier •erwaoht men hier nog hoogeren stand. Dreigende doorbraak Uit Deventer wordt gemeld, dat hpt gebied tusschen Batlimcn en Holten met overstroo ming bedreigd wordt. Brak Zaterdag met groot geweld een gat in den dain tusschen het liolterbroek en dc nieuwe Schipbeekbedding, thans dreigt het gevaar, dat ook d-e zgn. werk put aan de Wippertstuw onder water gezeit zal worden. De dam wanden zijn dermate weck gewor den. dat zij eenigen druk van beteekenis niet moer zullen kunnen doorstaan. De rijks straatweg onder Dijkerboek behoort ook reeds tot de bedreigde punten. Bij 't station •Dijkerboek is de toegangsweg reeds over stroomd. Twintig boerderijen ontruimd Rond Bathmen hebben vooral de bewo ners van de buurtschap Loo het hard to verantwoorden. School en winkels zijn hier al volmaakt geisoleerd. Angstvallig vvordi de dijk bewaakt. Indien deze dijk geen weer stand aan het opstuwende water kan bieden zal zeker een honderdtal woningen in hét water worden gezet. In het Hol'erbroek zal men naar alle waarschijnlijkheid een twin tigtal boerderijen moeten ontruimen. Het wcrkloozcnkamp bij de Schoolderbrug is totaal onbewoonbaar. De IJssel te Deventer begint al meer en moer te v assen. Iloewel de toes.and nog verre van onrustbarend is heeft de rivier toch reeds de oeverweilanden onder water gezet. Ook een cleél der Bolwerksweide is omclergfik'upen. Rond Nijmegen. De aanhoudende regens hebben de laatste dagen zoowel de Maas als de Waal bij Nij megen aanmerkelijk doen stijgen. Het Niersgebied, waar men nog geen gemalen heeft, staat reeds dagen blank. In hot Becrsche Maasgebied weet men, dank zij de electrische gemalen, tusschen Grave en Ravcnstein het binnenwater op zoodanig peil te houden, dat de boeren er i.og geen grooten overlast van ondervinden. Hier en daar, vooral in de omgeving van Gennep en Boxmeer, staan ecnige binnen wegen en uiterwaarden blank. 1-Iet vee is reeds eenigen tijd op stal ge- Van den Boven-Rijn komt ten gevolge van den lievigen regenval veel water afzet en. De uiterwaarden zijn reeds sinds eenige dagen ondergeloopcn, liet werk aan de ver nieuwing van den Waaldijk in verband met den brugbouw ondervindt groote moeilijk heden cn de kans is groot, dat ook het hei werk voor het landhoofd van do Waalbrug aan den Nijmeegschen oever zal moéten worden stopgezet wegens overstrooming van In het Vechtgebied Uit Bussum wordt gemeld, dat de sluis bij fort Uitermeer .gesloten is, waardoor 'hei ater van de 's-Gravenlandschevaart niet op dc Veclu kan loozen. De waterstand van Vecht en Vaart verschilt de laatste dagen onderling slechts zeer weinig. Met is zeei wel mogelijk, dat op een bepaald oogenblik de Vecht lager is, maar zoodra dit bet ge val is al is het slechts één c.M. gaat de vloeddeur au.omatisch open. Reizende van Amsterdam naar Utrecht staat men versteld van het hooge water aan weerszijden van den spoordijk. Heele stukken van de weilanden staan volkomen onder water en alleen de hier en daar bo ven komsnde grassprietjes toonen aan, dat hel verdronken land is. Op de kleinere stukken bouwgrond is het water tusschen 'Je kooien komen staan cn ergens stapt een man met groote waterlaarzen aan over zijn natte landje om de veldproducten in veilig heid te brengen. Een cn ander staat in verband met de waterhoogte van het Noordzeekanaal. Hoog water in Zeeland Het binnenwater in de Zuid-Bevclandsche polders is voo." dezen tiid van het paar ab normaal hoctr. Verscheidene waterleidingen zijn buiten ha it- getreden, zoodat bouw- en weilanden geheel of gedeeltelijk onder water staan. Wel worden door de stoomgemalen en bij eb in de Oorter- en Wester-Schelde ook door de uitwaterings sluizen. geweldige hoeveelheden polderhin- nenwater geloosd, doch de gronden zijn en blijven dermate van water verzadigd, dat 't water in de leidingen en slootcn na eei aanmerkelijke daling, bij het sluiten van d uitwateringssluizen (bij opkomend water), weer zeer spoedig belangrijk stijgt. Als een bewijs van hoe groot belang heit is, dat de polder Walcheren destijds is over gegaan tot het stichten van het electrisch gemaal „de Boreel" deelt men mcd'e, dat op 25, 26. 27 en 28 October niet minder dan 1 milliard 587 millioen L. wateir vah uit de watergangen naar het kanaal zijn gespuid. Niettegenstaande deze buitengewoon groo te loozing van water heeft vooral het Noor delijk gedeelte van Walcheren nog veel last van liet overtollige water. Men meldt uit Zeeland: Voor de landbouwers en veehouders is deze vroegtijdige hooce waterstand zeer schadelijk en hinderlijk. Zoo ziin nog niet alle suikerbieten en aardappelen gerooid terwijl nog maar weinig wintergraan is uit gezaaid. Aan uitzaaiing van graan valt voorloopig niet te denken Een gedeelte van het reeds uitgezaaide en bovenstaande wintergraan wordt door het overtollige, meestal brakke water vernietigd. Ook het gedeelte van het vee, dat nog steeds ook des nachts op de weide blijft, gaat den laatsten tijd zeer in waarde ach teruit. Dit buiten laten van hot vee wordt in vele gevallen mede veroorzaakt door ge brek aan stalruimte nu de veeprijzen laag bleven cn dus nog maar weinig is verkocht. Om aardappels en suikerbieten te rooien, kan men de landerijen niet bereiken, daar de binnenwegen overstroomd zijn. De toestand van het vee In de Vechtpold-ers is het vee bijna overal van de kampen gehaald; op de meenten in den omtrek van Naarden. Bussum en Hilver sum is dat nog niet het geval. De voorzitter van Stad en Lande, tot wiens gebied deze weilanden behooren, heeft pompen en gemaal aan het werk gezet. Voor zoover zij het nog niet eigener beweging hebben go daan, hebben de boeren een wenk gekregen om de dieren op stal te zetten. Ook de bur gemeesters van Bussum en Naarden hebben, toen dierenbeschermsters huri bemiddeling inriepen, zich den toestand van het vee aan getrokken. Vele landbouwers zijn met den hoogen waterstand ingenomen, omdat het water op ruiming houdt onder het onkruid en onge dierte des velds. Honderden mollen zullen nimmer uit hun winterslaap ontwaken. Tusschen 's-Graveland en Loosdrecht De. boeren uit de polders, welke op die 's-Gravelandsohe trekvaart loozen begrijpen niet, waarom de genie de sluis bij het fort Uittormeer niet openzet; het water staat in de poldervaarten nu hooger dan in de Vecht Sinds Zaterdagmiddag is men met zandzak ken in de weer om het water van de erven te keeren. Het water staat op de kaden en wogen langs de plassen; bij het Loosdrecht- sche sluisje, tusschen 's-Graveland en Loos drecht, liet de toestand zich dreigend aan zien; een borstwering van zakken met zand beschermt nu de omliggende boerderijen. Er wordt voortdurend wacht gehouden. Men zakt in de weilanden tusschen Loos drecht, 's-Graveland, Ankeveen en de Vecht en in de tuinen van de 's-Gravriandsche buitenpiaatsen van vijf tot acht centimeter in de modder. De scheepvaart op Bussum ondervindt ook ongerief van bet hooge water. Het water on de Bussumer trekvaart is zoo gewassen, dat schepen van 50 ton en meer inhoud, niet onder de vaste Galgebrug door kunnen. De aanhoudende regenval van de laatste weken is oorzaak, dat de landerijen langs de Eem grootendeels onder water staan. Vo rige jaren was dit ook vaak het geval, doch dan was de rivier zelf buiten haar oevers getreden, en dat is ze nu niet. INBRAKEN In een week tijd is te Culemborg twee maal inbraak gepleegd in een sigarenfa briek. De vorige „week werd ingebroken in het kantoor der N.V. sigaren fabrieken De- jaco, waarbij een partij banderolles werd ontvreemd. Dezen keer gold het bezoek der nachtelijke snuffelaars de fabriek van de firma Drcsselhuijs en Nieuwcnhuizen. Zij hebben zich toegang verschaft tot de gara ge in de Lange Meent, doch zijn niet ver der kunnen komen, zoodat zij onverrichter zake moesten aftrekken. De politie heeft de zaak in onderzoek. Te Ginneken bij Breda is bij iemand een hoeveelheid wijn en een aantal schil derijen ontdekt. Een en ander bleek afkom stig uit villa's ie Laren (N.-H.), waar on langs inbraken zijn gepleegd. Tevens werd ontdekt wie zich aan gepleegde inbraken hebben schuldig gemaakt. Het onderzoen naar de ontvreemde voorwerpen de buit is zeer groot geweest als ook naar de daders en helers in deze zaak wordt met kracht voor gezet. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de kerk van St Pieter te Maastricht. Er wordt niets vermist. Dc die ven verlieten de kerk door een venster, het welk zij bereikten door een klimpartij over een schuin ertegen geplaatste lijkbaar. VALSCH GELD. De politie van het bureau Linaeusstraat te Amsterdam heeft een man gearresteerd, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen en uitgeven van v.a'sche kwartjes of munten, die daarop gelijken. Hiermede zou hij ook verschillende auto maten in werking hebben gebracht Bij een huiszoeking heeft de politie matrijzen in beslag genomen. De man is in arrest ge steld. DE JACHT GEOPEND De heer en -meji. v. d. Poel, van Putte. (N.-Br.) werden plotseling vanuit het veld beschoten. Mej. van de Poel werd driemaal door kogels ge'roffcn en ernstig gewond, zoodat zij in elkaar zeeg. He' bleek, dat een drietal jagers, waaronder een dokter, op hoogst onvoorzichtige wijze mri hun vuur wapens waren omgegaan. De heer v. d. P geraakte door het gebeurde zoo van streek, dat hij de jagers te lijf ging. Omstanders moes'en hem in bedwang houden. Het par l. o( Til o-ifW7nri< doen. Weerbericht. Hoogste stand te La Coruna 769.1. Laagste stand te Stornovvay 752.1. Stand vanmorgen halftiwaalf 763.7. WEERVERVV ACHTING (Medeged. 'door 't Kon Ned Meteorologisch Tnst te De Bilt) Matige, tijdelijk toenemende Z. tot W, wind, zwaar bewolkt tot betrokken met regen, aanvankelijk veel zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Terwijl in Duitschlond de barometer nog snel stijgt, maar in het Oosten regen valt bij gure N.W. winden, heeft een nieuwe depres sie zich verder tot over de Britsehe eilanden uitgebreid, cn valt daar al weer licht regen. In ons land en Denemarken kwa mbij helde ren nacht en zwakken wind de eerste vorst voor. In Scandinavië hield de strenge vorst in het N. aan. Frankrijk heelt behalve in Normandië waar régen dreigt, windstil en vrij zonnig weer. Aangezien de nieuwe de pressie weer vrij dien is en de hooge druk king in het O. en Z.O. nog wel zal toenemen* is toenemende wind te wachten en zal reeds spoedig opnieuw regen invallen. 2 november Zonsopgang 6.59 u.; Zonsondergang 4.28 u. Maansopgang 0.35 u.; Maansonderg. 6.53 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's .avonds 4.58 u. tot 's morgens 7.01 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Helen Vorig Heden Vorle Wnlahnt 0.00 2.92 Caap 3.30 3.23 Kaeel 0.00 0.98 Eina 0.00 2.15 Hunlneen 0.00 0 00 Cobbnz 0.U0 4.17 Keilinweiler -1.28 -0.86 Trier 3.91 3.81 Kehi 3.32 3.05 K-uk-n 4.72 4.5 Mmxau 0.00 4.91 Rithrort 3.74 3.68 YVieilefiheim 0.00 1.11 Vv".<sel 0.00 3.68 Mannheim 3.83 3.S1 Eininerik 0.00 4.68 Lolir 2.45 2."3 l>u.<wH.lnrr 0.U0 4.08 Mainz 0.00 0.00 Maastricht 3.16 2.78 K.n«en 2.80 2.76 Veuio 15.23 15.11 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Arn'pteidaiiiache ttid) Dcirzijl 1.20 13.48 HelieV'»etai 5.11 17.30 Terschelling 10.G6 23.i8 Willemstad 5.58 18.21. Muriingen 11.47 - Kruuwersh. 4.23 16.42 11,-Mer Ie .547 9.39 Zlerikzee 4.53 17.17 Idem 2e 18.22 21.59 Weinelding. 5.19 17.4( Uuiuiden. 5.12 17.35 Vlisslngen 3.1315.42 II.v Holland 4.19 16.37 Teru-uzen 3.53 16.18 hclieveningen 4.29 16.47 Hansweert 4.45 17.00 Rotterdam 6.24 18.53 VERKADE'S ALBUMS Weer -wordt een nieuw Verkade's album met vreugde begroet door vele duizenden gezinnen iu ons land. Als onderwerp wer den ditmaal de „Vetplanten" gekozen en wie het prachtige album „Cactussen" bezit, zal wel niet verbaasd zijn over dit „ver volg" Hoeveel bloemenliefhebbers zouden er zijn, die het onderscheid kennen tusschen beide plantengroepen, die veelal zusterlijk bijeen staan op de vensterbank? Trouwens, niet alleen in onderwerp is er verband tusschen beide jaargangen; ook in de uitvoering is dit terug te vinden in geen enkel opzicht, doet „Vetplanteji voor zijn voorganger onder; terwijl de tekst ons nog boeiender voorkomt. Met kliriimende ver hazing leest men over de prachtige inrich ting dezer natuurwonderen; welk een merk waardigheden van bouw en groeiwijze wor den er in beschreven! Hebt U b.v. ooit gehoord van planten, die zich in dronge periodes zo ,anig in den bo dem terugtrekken, dat alleen de door schijnende „venstertjes" aan den boven kant der stengels het noodige licht door- 'atenof van soorten, die zóó precies ge lijken op stukjes steen, dat ze nauwelijks te onderscheiden vallen van hun rotsach tige omgeving? Dit alles geillu9freerd op de onnavolgbare wijze, zooals wil die kennen van de schil ders .T. Voerman Jr., C. Rol en H. Rol, maakt, dat iedere plantenliefhebber geen oogenblik zal aarzelen, zich dit boek aan te schaffen. een unicum op het rebied van Hollandsche „Vetnlanten" .'ecatuur. Als bijzonderheid zij daarbij nog opge merkt dat in deze uitgave voor het eera.. zcowcl de Hollandsche als de Latynsche namen onder de plaatjes s'aan vcrme.d, waarvoor verzamelams en kweekers zeker erkenteliik zullen zijn. Het geheel is samengesteld door den heer Jac. J. Koelman, terwijl de typografische verzorging geschiedde c'oor de firma Blilc- man en Sartorius en Van Leer en Co. te Amsterdam. EFN WILD ZWIJN TN BRABANTSCHE kempen. T)e vorige week een vrouw met haar dochter t» E°rsri (N.-Br.) na^r de ontginning i de Kempen, toen zü heiden on~°?'hnkt -erden door een reusachti" wild beest, dat uit het houtcewas den weg oversnelde. Aan stonds waarschuwden z.ij den heer M.. die met geweer en jachthond er direct op u'ttrok. Na een half uur dreef de hond een geweldig groot wild zwiin het houtgewas uit en den weg op. De heer IM. vuurde dubbel. Zwaar gewond Hep het beest no" een paar r.ieter door, totdat de heer M. het op 8 meter afstand het genadeschot kon geven. Het bleek een exem- p'a.ir te zijn van 850 pond. Rechtzaken. DE BERGENSCHE VERGIFTIGINGSZAAK Pp beide verdachten In de Berscnsche ver- trlftlcrineszaak hebben in de door het eerechts- - te Amsterdam optreleerde straf berust. Pe \v werd wer-ens pojrlnir tot doodslntr op

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2