MAANDAG 31 OCTOBER 1932 EERSTE BLAD PAG i BUITENLAND. HET FRANSCHE VEILIGHEIDS- EN ONTWAPENINGSVOORSTEL DE TEKST VAN HET VOORSTEL Het Framschie velligih-eidis- en ontwape ningsvoorstel aan de ontwapeniingscoufure n- tie te Gerieve heeft, volgend bericht uit Pa- rijs, den volgenden inhoud: Frankrijk it; bereid op een nader vast te stellen tijdstip de algemeen© toepassing en de verniiaidèring van den militairen dienst plicht te aanvaarden voor alle strijdkrach ten te land iiu Europa onder de volgende voorwaarden: 1. Elike formatie d'i-e niet in overeenstem ming met deze organisatie van het leger is, zooals bijv. do Rijkewoer, wordt ontbonden; do biniienilandsche pobtie w >rit gereglemen 2. De intennationj.:? controle v ordt geor ganiseerd. Zij houdt verplichtend het recht van onderzoen in. 3. Om het verdrag van Locarno aan te vul- 1en zad een pact tot wederzijdeche onder steuning worden gesloten, waaraan, ails Europeesche mogendheden kunnen deelne men. De gezamenlijke sterkte van do mo gendheden, die dut pact ondersteunen zullen voldoende zijn om eiken aanval af 'e slaan Deze (interna tionailel strijdmacht moet bestaan uit een vast aantal nationale contingenten, diie nauwkeurig aanwezig moeten zijn en derhalve direct beschikbaar zijn en ovor voldoende oorlogsmiddelen be schikken 4. De Vereenigde Stoten moeten de veilig heidsgaranties geven, die zij voor zichzelf 5. De staten, diie lid van den Volkenbond zijn, moeten zich verplichten alle verpldch tin,gen na te komen, die uit art. 16 van het Votkenbondspact voortvloeien. 6. Het oorlogsrecht moet verplichtend zijn voor alle staten, die tot het pact toetreden. Art. 16 van het Volkenbondepact houdt de verplichting voor leden van den Volken bond in, om met een'staat, die zich schuldig maakt aan het verrichten van oorlogsdaden, ge<>n enkele verbinding meer te onder- HET NIEUWE KABINET TE PRAAG DE SOCIAT.TSTEN STEMDEN TOE IN LOONKORTING. De regeeringscrisis in Tsjecho-Slowakiift heeft een verrassende wending genomen. De vrees «lat eejj ambtenaren regeer ing de sala rissen nog meer zou verlagen dan nu in voornemen ligt. heeft de Tsjechische Duitsche sociaal-democraten tot toegeven be wogen. De Tsiechische-agrarische afgevaar digde Malypetr is daarop door president Masarvk tot minister-president benoemd. Verder zijn de volgende ministers benoemd Binnenl. Zaken: Johann Cerny (Tsie chisch-Agrariër). Buitenl. Zaken: Dr. Benesj (Tsj. nationaai- socialist) Financiën: Dr. Trapl (Tsj. naL-socialist). Defensie: Bradatj (Tsj. agrariër). Justitie: Dr. Meissner (Tsj. soc.-dem). Onderwijs: Dr. Derer (Slow, soc.-de.m.). Handel: Dr. Matousjek (Tsi. nat-dem.) Landbouw: Dr. Hodsjae (Tsj. Agrariër. Slow, vleugel). Sociale voorzorg: Dr. Czech (Duitsch «oc- dern.). Gezondheid: Dr. Spina Landbouwbond 1 De overeenstemming met de Tsjechische en Duitsche sociaal-democraten is tot stand gekomen op de volgende basis: De salariskortingcn bij de staatsambtena ren heloopen jaarlijks 600 millioen Kroóaen, Hierdoor worden getroffen, maandelijksche inkomsten van meer dan 9000 kr. De verla ging geldt ook voor de pensioenen. De uit- keeringen aan oorlogsinvaliden blijven on aangetast De partijen hebben zich ook ver plicht. zorg te dragen voor geordende staats huishouding. Het „Verpflegungs"-ministeria zal worden opgeheven. Over verdere bezui- nicings-maatregelen wordt nog onderhan deld.^ Zonder overleg met de Pruisische regeering De noodverordening op de Pruisische geeringsbeirvorminig is verschenen, zonder dat te voren daarover met de landsregeersimg onderhandelingen zijn gepleegd. Het Beiersche ministerie heeft daar t 'ernstig verzet tegen aangeteekend, Zooals bekend wos, wordt het Pruisische ministerie ingekrompen en worden eeniige belangrijke ministeries door Rijksministers zonder portefeuifllle bezet. Tijdens een onderhoud tusschen Von Hin denburg en minister-président Braun, tegenwoordigheid van Von Papen, a geen overeenstemming verkregen over het overleg met de Pruisische regeering inzake de regeerinsshervormnw. In de loop der bespreking wees de Rijks president erop, dat tot herstel van de geves tigde verhoudingen noodiig is, dat de madhts middelen van Pruisen en het Rijk in één hand berusten en dat de politiek van Prui sen en het Rijk in uniforme bonen wordt geleid Overeengekomen werd dat verdere onderhandelingen zullen worden gevoerd tusschen de Pruisische regeering en den B ij kecommissa ris. Doop door mevrouw Lebrun. De nieuwe grootc Fransche mailboot, die de grootste ter wereld zal zijn, de „Nor- mandië". is Zaterdag te St. Nazaire te wa ter gelaten. De doopplechtigheid werd door mevrouw Lebrun voltrokken. Statig gleed het geweldige gevaarte langs de helling de Loire tegemoet. De tewater lating vond, danlc zij de minutieuze voorbe reiding, zonder ecnig incident plaats. De vetten, waarmee de geheele helling was in gesmeerd, teneinde het voortglijden van den Oceaanreus le velgemakkelijken, hebben al leen al 150.000 francs gekost. President Lebrun hield een toespraak, waarin hij wees op de grootc beteekenis, die de plechtigheid voor de toekomst van de ge heele Fransche handelsvloot bezit. ENGELAND BEREID TOT ONDERHANDELEN OVER DE TARIEVEN De Engelsche regeering heeft zich bereid verklaard, te Berlijn te onderhandelen over de Duitsch bezwaren inzake de tarieven zoowel als over de Engelsche bezwaren in zake den invoer van kolen Zooals hekend is, hadden de Engelschen een half jaar ge leden gewc.igTd over deze beide kwesties gelijktijdig te onderhandelen. VENIZELOS AFGETREDEN Tsaldarin kabinetsformateur ATHENE, 31 October. De regeering-Veni zei os is afgetreden. Teal da ris is met de vor ming van het nieuwe kabinet belast, waarbij hij rekent op steun van eenige kleine bar tijen POSTVLIEGTUIG IN HET KANAAL VERONGELUKT NOODSEIN TIJDENS STORM MEN HEEFT TEVERGEEFS GEZOCHT Tiet postvliegtuig D 2017 van den dienst Londen/Keulen, dat Zaterdagavond om negen uur G. T. uit Londen was vertrokken, heeft ongeveer 40 minuten na den start draadloos om hulp verzocht. Aangezien het vliegtuig zich op adt ogenblik in de omge- vliegtuig zich op dat oogenblik in de omge-: dien direct alle kuststations gewaarschuwd. Het is everuwel niet spoedig gelukt een spoor te vinden van het vermiste vliegtuig. Tijdens het ongeluk woedde een zwar storm. De bemanning van het vermiste to< stel bestaat uit den piloot Wilhelm Cuno en den radiotelegrafist Werner Drebes die reeds gedurende twee jaren met Cuno op deze lijn d'ienst doet. Aangezien het een vliegtuig met nachtpost betreft, bevonden zich aan boord geen passagiers. In Brussel is door de autoriteiten van het vliegveld aldaar onder alle voorbehoud een bericht verspreid, volgens hetwelk het wrak van de D 2017 door een stoomschip van on bekende nationaliteit is gevonden, maar dat van de inzittenden ieder spoor ontbrak. Dit bericht is weer in tegenspraak met een an der, eveneens uit Belgische bron, dat meldt, dat de inzittenden gered zouden zijn door een Deensch schip, waarvan de naam niet genoemd wordt Verder is in Brussel het be richt binnengekomen uit Marseille, dat daar een radiobericht is opgevangen, van het s.s. „Gaslight', dat in den nacht op Zondag boven die Waddenzee van Gonfleet een vuur in de lucht hoeft waargenomen. Het Engelsche ministerie van de Lucht vaart verklaarde gisteravond laat, dat het vliegtuig waarschijnlijk in het Kanaal w verdwenen in een storm, zooals die in d< nacht van Zaterdag op Zondag in het Ka naal hoeft gewoed kan geen vliegtuig zich lang drijvende houden. Inmiddels is het zoeken naar het ver dwenen vliegtuig gister den geheelen dag voortgezet Het Engelsche s.s. Gasligt meld de, dat het Zaterdagavond kort nadat de S.O.S.-signalen waren geseind een noodvuur had waargenomen in de nabijheid van het ten N. van den Theemsmond liggende vuur schip Gunglee. Aanvankelijk geloofde mif dat hot vuurschip door den storm zoov naar het *N. was afgedreven, doch later achtte men zulks onwaarschijnlijk. Het is echter eveneens onwaarschijnlijk, dat dit vuur een signaal-van de D 2017 was, aan gezien een reddingboot op deze plaats langer dan 10 uur vergeefs naar het vlieg tuig heeft gezocht. ZWARE STORMEN IN ENGELAND SCHEPEN IN NOOD Zaterdagavond heeft boven Engeland een der zwaarste stormen gewoed van de laat ste jaren. De storm had een gemiddelde snelheid van 160 K.M. per uur De Kanaal-boot „Maid of Kent", die 126 passagiers aan boord had, was willoos aan de golven prijsgegeven en deed acht vergeef- sche pogingen om de haven van Folkestone binnen te loopen. Pas die negende keer, na dat de passagiers twee verschrikkelijke uren hadden doorgemaakt, slaagde de boot erin, veilig binnen te komen. In den mond van de Theems zonk bark, waarvan kapitein en bemanning op het laatste oogenblik konden worden gered, Een motorschoener werd op de rotsen ge worpen en zwoor beschadigd. Groote schade richtte de storm ook aan in het Noorden van Wales. De strandpromena- de van Colwyn werd door die golven over een grooten afstand vernield. Zelfs de ruiten van eeltige dicht bij het strand staande ge bouwen werden door die branding ingedrukt. Het water drong kelders en beneden-verdie pingen binnen hoewel men te voren dammen had opgeworpen van zandzakken. NIEUWE COMMUNISTISCHE RELLETJES IN LONDEN Zondag heeft te Londen op Trafalgar- square weer een werkloozenbetooging plaats gevonden, die tot wanordelijkheden leidde toen de politie de menschen weerde uit Downingstreet en van het Buckingihampa- ieis, waarvan sommigen de ruiten wilden ingooien. Men sloeg met vuisten op de po litie in, die zich met stokken verdedigde. Op eenii-ge plaatsen werden winkelruiten in gedrukt, terwijl ook getracht werd particu liere auto's omver te werpen. Een bereden agent werd van zijn paard getrokken; ter wijl hij op den grond lag kreeg hij een trap van een atnder paard, zoodat hij naar het. ziekenhuis moest worden vervoerd. Ook eenige betoogers moesten naar ziekenhuizen worden overgebracht. Tiet totale aantal ge wonden bedraagt ruim dertig. Eerst laat in dne middag kon de orde worden hersteld. Verscheiden personen werden gearresteerd. Het is gebleken, dat, evenals de vorige maal, de incidenten niet worden veroor zaakt door de werklooze deelnemers aan den „hongermarsch", maar door Innden- sdhe communisten, die zich bij de betoogcr* hadden aangesloten. WEER EEN CRISIS IN LANCASHIRE. In de katoenindustrie van Lancashire dreigt een nieuwe crisis, daar de vergade ring van gedelegeerden der spinners, die Zaterdag te Manchester werd gehouden, met groote meerderheid van stemmen heeft besloten tot verwerping van de loonovereen- komst, waaromtrent op 23 Oct. met de be stuursleden een acconrd werd bereikt. De vakvereeniging van kaarders heeft be- jloten de actie der sninners te steunen. Bij gevolg zou zij vandaag evenmin het werk hervatten, behalve in de fabrieken, waar de thans geldende loonen zullen worden door betaald. Er zal een referendum worden gehouden over de voorgestelde loonregeling. KATOEN ALS WEGBEDEKKING. Schitterende resultaten. In het Ameriikaansche katoendistrict wor den thans proeven genomen met katoen als wegbedekkir.g, en de resultaten moeten in alle opzichten schitterend zijn. In verschillende staten, zooals Texas, Zuid- Caroliraa en Louisiana, rijden de auto's reeds er deze katoenen wegen, die volgens het katoentextriel-instltuut om hun goede hoeda nigheden en ocvk uit het oogpunt van bezui niging hun bestaansrecht bewezen hebben. Bij den aanleg van deze wegen wordteen ka'oendek ge'egd op een onderlaag van zand en kiezel en klei, vlakgemaakt met asfalt. Over het katoendek komt weer een laag asfalt, waardoor een waterdichte weg- bedekking verkregen wordt, die het geheele -egmateriaal verstevigt. In Zuid-Carolinu ligt al zes jaar zulk een katoenen wegbedekking, zonder dat er ooit ets aan gerepareerd is en nog steeds is de weg in goeden toestand De nieuwe spoorbrug gelegd MATHEMATISCH RUSTIG VERLOOP DER WERKZAAMHEDEN De race met den tijd door de techniek gewonnen Rotterdam, 31 October. „Doet U ons een genoegen en laat ieder die niet te werken heeft van de brug af- Er heersclite op het groote werk bij de Schic een geagiteerde stemming: de laatste goederentrein was juist gepasseerd en drom men spoorwegwerkers rukten aan om het bovendek van de oude spoorbrug zooveel mogelijk te onttakelen. Elk van hen droeg een gekleurde band om den arm: de „blau wen" draaiden moeren los, „de „gelen" sjouwden de losgewerkte rails weg, de „roo- den" hadden weer ander werk, ieder stond onder eigen ploegbaas en een kleine staf van ingenieurs hield toezicht op het geheele werk. De verantwoordelijke man, Ir. Plomp van „Weg en Werken", trachtte, knipperend tegen het fel-blauwe licht van de zware Ju- piterlampen, door een geluidsfilm-operateur in werking gesteld, het geheel te overzien en orde te scheppen te midden van de ver- arring. „Doet U ons een genoegende kudde studenten uit Delft werd verdreven, belang stellende ingenieurs werden met zachten drang ter zijde geschoven en de persmannen, die wilden inl'ormeeren waar de aangekon digde laatste personentrein uit Dordt bleef, kregen dezelfde boodschap als de anideren: wie niet te werken heeft wordt verzocht heen te gaan. wat zenuwachtige stemming was te begrijpen. Er moest immers een race met den tijd worden gehouden: niet meer dan 6 uren had men beschikbaar om de oude spoorbrug over de Schie te verwijderen en de nieuwe in te varen en te monteeren en door den schui nen hoek, waaronder liet in- en uitvaren moest geschieden was dit bovendien een uitermate secuur en moeilijk werk. Toen echter het terrein der werkzaamheden van den-weg-loopers was gezuiverd kon men zien, dat met koortsachtige haast werd aan gepakt. Er was voor de werkzaamheden een mi nutieus programma opgesteld, maar het spreekt vanzelf, dat men in den vóór-nacht eel mogelijk tijdwinst wilde maken, een winst, die men later kon gebruiken, wan- bij het invaren van de nieuwe brug tegenslag zou ontstaan. Het feit, dat op het laatste oogenblik nog as besloten zooveel mogelijk goederentrei nen door te laten, scheen dit voornemen aanvankelijk niet te begunstigen. Kort ach ter elkaar reden te omstreeks middernacht nog vier, vijf van deze treinen over de brug en eerst te "nul uur vier klonk het laatste hoornsignaal en kon men de moeren gaan losschroeven. Luide klonken de bevelen van de ploeg bazen en onder het „een-twee-hóóg-öp" werd telkens weer een stuk rail verder geschoven. De oude brug rustte op twee groote bak ken, die voor een deel met water waren vol gepompt. Reeds vóór de laatste trein was gepasseerd was men begonnen met het leeg pompen van deze bakken en met dubbele kracht werd daarmee doorgegaan toen .de baan eenmaal vrij was. Hiervoor beschikte men over een motorpomp op iedere bale en de pompinstallatie van de sleepboot Rijn haven. Volgens programma moest men te kwart over één zoover zijn, dat de oude brug kon worden weggevaren, maar te kwart vóór één waren de bakken al zoo ver gerezen dat de brug los van de ondervan ger-liggers en de stoppingen op de peilers kwam te liggen. Ieder die nog op de brug orkte- trok zich nu terug op de landhoof- den en het uitvaren kon beginnen. Door de fa. Bijker uit Haarlem, die ook de montage van de nieuwe brug had ver zorgd, was daarvoor een uitermate practisch systeem uitgekozen. In de nauwe Schie had men niet veel ruimte om met sleepbooten te manoeuvreeren en temeer waar de spoor brug onder een hoek van ongeveer 60 graden met den wal lag en ook ongeveer onder denzelfden hoek moest worden ver schoven, achtte men het niet raadzaam de hakken door sleepbooten te doen trekken. Men had nu op de schuiten lieren aange bracht, waaraan dubbele staalkabels waren bevestigd. De staalkabels waren op den wal vastgemaakt. Door nu gelijktijdig op de beide bakken de lieren te laten werken trok men- de bakken evenwijdig met den wal in de richting van de Heulbrug en werd auto matisch de hoek van 60 gr. behouden. Het systeem was zoo eenvoudig als de truc van Columbus met liet ei, maar toch waren er factoren, die alles konden doen mis lukken. Wanneer door den windvang de brug een onregelmatige drukking kreeg en de staal kabels zouden breken, wanneer de bakken niet precies evenwijdig zouden blijven varen of de onderliggers het in den zin kregen te gaan schuiven dan was alles mogelijk: de brug kon het water in kan- „Stoppen! Stoppen" werd er geroepen en nog juist op het laatste oogenblik werd het gevaar bezworen. „Hier moet je wezen!" riep een toeschou wer bij de Zomerhofstraat en de lieren zorg den, dat de brug inderdaad nog enkele Meters in de Noordelijke richting werd ver der getrokken en daar werd liet gevaarte tijdelijk gemeerd om later te worden gede monteerd. Direct nadat men met het wegvaren van de oude brug gereed was gekomen. een half uur vroeger dan vernacht werd ging het personeel over naar de nieuwe brug, ook daar werden de lieren gesteld en te kwart vóór twee was ze al ..in de vaart". Nu ging het al bijzonder vlot: klokke twee was men ongeveer ter hoogte van de lana- hoofden en kon met het bijstellen begonnen worden. Aan do Schiekade Oostzijde had men de peilers zoover afgebroken, dat het brugdek daarover heen kon schuiven, wat aan de Nadat het groote tuerk is uitgevoerd: de treinen rijden weer met dubbele belasting over de nieuwe spoorbrug over de Schie. telen, wat niet minder dan een ramp zou zijn, ook konden de brughoofden door een kleine aanvaring zoodanig beschadigd wor den,. dat de nieuwe brug niet kon worden ïlegd. Heel den avond had men dan ook met groote spanning toegezien, wat het weer zou doen. Te omstreeks 11 uur woedde er rij krachtige Zuid-Westerstorm maar middernacht was deze aardig geluwd en het ging plasregenen. D.e regen mocht niet aan genaam zijn voor de werkers op de brug, ze was verre te verkiezen boven harde wind. Toen te kwart voor één de lieren werden aangezet bleek, dat de brug aan de Schip kade Westzijde het eerst geheel vrij kwam. Aan de Oostzijde bleek echter de verbinding niet zoo spoedig los te laten en uit het spatten van de vonken bleek, dat men daar- maar was gaan losbranden wat nog vast zat Langzaam schoof de oude brug, die nu ongeveer 30 c.M. was gerezen, in de richting van de Heulbrug. Onhoorbaar werkten de lieren, alles ging even ruslig. Op de beide landhoofden werd nauwkeurig nagegaan of de beweging van de brug gelijkmatig bleef een paar maal werd het signaal .stop pen" gegeven om den stand der werkzaam heden na te gaan. Door een der lieren te stoppen en de ander te laten werken kon men dan de brulg weer in den vereischten hoek van 60 gr. brengen. Met spanning werd het werk gadegesla gen niet alleen door de ingenieurs, werk lieden en studenten op de landhoofden, maar ook door de honderden toeschouwers, die on de beide Schiekaden den regen trotseer den om het interessante werk te kunnen zien. Te half twee weerklonk luid gejuich: de brug was geheel vrij van de landhoofden gekomen! Een legertje fotografen trachtte dit heug lijke moment op de plaat vast te leggen maar tengevolge van den regen bleek het magnesiumpoeder telkens weer „onbrand baar" te zijn geworden. Met behulp van een parapluie wist men eindelijk het noodzake lijke „kanonschot" af te vuren, een knal, die hier en daar eenige schrik veroorzaakte. Juist op dat oogenblik bleek de brug wat te zwaaien en dreigde aan de Schiekade W.Z. tegen een der landhoofden te verdagen. De nieuwe brug rust op de definitieve,opliggingen.... op een milimeter na nauwkeurig. Westzijde niet het geval was. Daarom werd de brug in een wat scheever hoek naar bin nen geloodsd om daarna onet behulp van de lieren weer in den juisten stand te wor den gebracht. Toen dat gebeurd was lag het gevaarte natuurlijk nog te hoog. Op de beide peilers waren echter hydrau lische vijzels opgesteld, die de nieuwe brug „opvingen". Met een daartoe aan de West zijde opgestelde installatie liet men deze vijzels langzaam zakken totdat de brug op de definitieve opleggingen rustte. Dit was een verbazend nauwkeurig werk. en toen bleek, dat nog enkele millimeters verschil moesten worden weggewerkt was daar meer dan een half uur mee gemoeid. Het invaren van de nieuwe brug was echter zoo voor spoedig verloopen, dat men te half vier. anderhalf uur vóór den vastgestelden tijd, kant en klaar was. Nu moesten op de nieuwe brug de rails nog worden gelegd en de lanigsdragers worden aangebracht. Men had echter al den tijd en rustig en zelfver zekerd deden de spoorwegwerkers hun plicht. De spanning was er nu af, maar de tech nische volkomenheid van het werk bleef aller aandacht vragen. Een kleine fout kon immens noodlottige gevolgen hebben! De rijen der toeschouwers waren na 2 uur al aardig gedund, maar nu de nieuwe brug oogensdhijnlijk was gelegd gingen de meeste anderen ook naar huis. Enkele hardnekkigen wachtten echter tot de eerste trein de brug zou passeeren. Te 5.50 was dat groote oogenblik aangebro ken: een groote Schwarzkopf-machine kwam langzaam aanstoomen en heel-heel langzaam rolde het gevaarte via het afgaande spoor over de nieuwe brug. Kort daarop ging het wat sneller terug. Nu werd het opgaande spoor geprobeerd en even na zessen kon men copstateeren, dat de nieuwe brug aan alle eischén voldeed en gereed was voor het gebruik. Ir. Plomn dien wij nog even spraken kon niet anders zeggen dan dat hij zeer tevreden was. „Het is magnifiek gegaan!" zei hij met een glimlach van voldoening. Om alle eventualiteiten op te vangen had men de Edelweiss-Express, die te 7.24 van Den Haag naar Bazel moest vertrekken bij IJsselmontte opgesteld. De passagiers uit Den Haag zoucfen met een gewone trein naar D.P. worden gebracht en vandaar met auto bussen naar IJsselmonde worden gevoerd. Door het vlotte verloop van het werk kon men echter de leege luxe trein over de nieuwe brug naar Den Haag laten gaan om daar, op de oorspronkelijke plaats van ver trek, de reizigers op te nemen. Belangstelling I Het werk had, zooals wij reeds opmerkten de belangstelling van vele ingenieurs en stu denten. Ook de burgemeester van Rotterdam, Mr P Droogleevcr Fortuyn kwam eens kijken Verder merkten wij op Ir. Burkey, hoofdop zichter Strookman, oud opzichter Jansen, al len van den dienst der Gemeentewerken' en vele ingenieurs van de spoorwegen. De heer J. du Pree, technisch ambtenaar van de Ned Spoorwegen had de leiding bij het practische werk, Ir. Plomp had, zooals gezegd het alge meen toezicht. Op de bakken was de heer Bijker de groote man. Het talrijke publiek heeft slechts op een afstand het werk kunnen gadeslaan.De poli tie had onder leiding van commissaris v. d. Poll voor een totaje afzetting der Schieka den gezorgd. Een boot van de rivierpolitie was onder leiding van adjudant Schouten ter plaatse voor eventueele ongelukken. Geluk kig bleek deze voorzorgsmaatregel overbodig te zijn geweest. BOLIVIA'S ECHEC IN DEN GRAN CHACO Tengevolge van de ongunstige berichten uit het Gran Chacogebied, volgens welke de Boliviaansche troepen verslagen zijn, is de regeeringscrisis in Bolivia nog steeds niets definitef opgelost. De nieuwe regeering, die slechts een week oud is en reeds eenmaal gereconstrueerd is, heeft thans in het par lement wederom een motie van wantrou wen gekregen. OVERSTROOMINGEN IN BELGIE. Tengevolge van den zwairen regenval zijn de Maas en de zijrivieren zeer gestegen. In Dinant is de Maas huiten de oevei-s. Da Lesse vult het dal tusschen Hau en Anse remme volkomen. Ook de Semois heelt overstroomingen veroorzaakt. ORTIZ RUBIO. Pascunl Ortdz Bubio, de vroegere president m Mexico, heeft een groot landgoed ge kocht in de buurt van San Dipgo (Ca'ifor- Vor. Staten), waar hij zich mottemxoori gaat vestigen. Schoolnieuws. ALS KINDEREN TOELATINGSEXAMEN DOEN In „Gezin en School" betoogt Dr. Chr. Bastert. dat voor een kind van 12 jaar een toelatingsexamen voor een middelbare school een gewichtig moment is, iets dat een aange name herinnering kan achterlaten. „Als er een examen moet zijn of het ge- wer.scht is, blijft buiten beschouwing dan moet men de mogelijkheid zien te scheppen dat het wachten op den uitslag zoo kort mo gelijk duurt en niet onnoodig lang wordt uit gesteld, zooals het nu op vele scholen ge schiedt. Daardoor wordt, aldus Dr. Bastert, 1 van de kinderen gevergd en een groot ere eisch aan hun zenuwen gesteld dan verant- En dan de uitslag! Daar is aan sommige scholen de gewoonte m de kinderen op een benaeld uur aan school te laten komen. Soms hebben de gezakte can- didaten al een briefje thuis ontvangen en staan er dus alleen geslaagde candidaten te wachten. Aan andere scholen komen alle can didaten. Dan worden óf de gezakten, óf de ge slaagden in alphabetisehe volgorde opgenoemd. Aan nog andere scholen wachten alle can didaten per post het bericht af. Dit laatste is wel zeer ongewenscht. Het kind wacht op de post, kijkt er vol spanning naar uit, alleen, niet genoegelijk te samen met de lotgenooten. En als de post langs is geweest, en niet den ver wachten brief brengt, hangt er altijd nog de twijfel van een vergissing of een 'latere be stelling. Het is geen definitief uitgesproken ja of neen door den directeur of directrice, door de eenigen die ,het weten kunnen en waar men op aan kan, maar een voortdurende twij fel blijft bestaan. Hier is ook niet het juichend naar huiten stormen naar de wachtende ouders, maar een onnoozele bn'pf waar niemand anders op wacht dan het kind en die misschien komt als de ouders afwezig zijn. Op deze wijze is er veel te veel spanning, Weerbericht- Hoogste stand te La Coruna 7G8.4. Laagste stand te de Bilt 745.fi. Stand vanmorgen halftwaalf: 749.2. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologist Inst te De Bilt) Meest matige later afnemende wind W. richting, aanvankelijk gedeeltelijk hewojj later toenemende bewolking, weinig of gei regen, aanvankelijk iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie trok in Z.-O. naar de Noordzi en verder over ons land naar N.W.-Duitscl land. In het Z.W. hield liet gebied van hoog luchtdruk stand, zoodat het gisteren heel de dag stormde uit N.W. en W. over Ierland, hi Kanaal en W.-Frankrijk. Bij IJsland kwam e« gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkelin «n viel de vorst in. Ook in Finland heerscl zware koude. Terwijl overal op het continei de barometer «stijgt; behoudens in de Ram state, is de luchtdruk op IJsland weer dalen de, en naderen ten Z. van Groenland e Poolzee weer nieuwe depressies. Het is te vei wachten dat in het tijdperk van stijgend luchtdruk het weer een tijdlang zal opklaret doch dat daarna opnieuw de naderende sies betrokken weer en regen zullen geven STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen: 29 Oct 6 u. nam. AttenjtÜesein blijft. 8.28 nam. Stormsein 1, d.i. storm uit lie Z.W. 30 Oct. 10.05 voorm. Attentiesein O. TEMPERA TUUR Stand vanmorgen halftwaalf: 10.6. 1 NOVEMBER Zonsopgang 6.57 u.; Zonsondergang 4.30 Maansopgang 11.27 u.; Maansonderg. 5.44 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTE! OP HEBBEN Van 's avonds 5.00 u. tot 's morgens 6.29 WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshut i 2.92 2.95 Basel 0.98 1.00 Huningen 0.00 0.00 Relbnweiler -0.86 -0.76 Kehl 3.05 3.16 Maxau 4.91 4.74 VVledeshelm 1.11 1.32 Mannheim 3.81 3.82 Lobr 2.23 2.19 Malnz 0.00 1.16 Bingen 2.76 2.54 Heden V01 Caap »ti, 3.23 2 Ems 2.15 1: Coblenz 4.17 4. Trier 3.81 3. Keulen 4.58 4 Ruhrort 3.G8 2. Wesel 3.68 1. Emmerik 4.68 2: Dusseldorf 4.08 2.' Maastricht 2.78 2.1 Venlo .15.11 14j HOOGWATER NED. ZEEHAVENS ÏOude Amsterdi Delfzijl 0.36 12.59 Terschelling 10.09 22.31 llarllngen 11.07 23.22 Helder le 4 59 8.52 Idem 2e 17.26 21.07 Umuiden 4.22 16.44 H.v. Holland 3.30 15.49 hebeveningen 3.40 15.59 Rotterdam 5.43 17.59 arnache ttJd) Hellevoetsl.4.23 16.4 Willemstad 5.09 17.21 Brouwersb. 3.35 15.55 Zierikzee 411 1631 Womeldinge 4.31 16.53 Vllssingen 2.27 14.50 Terneuzen 3.C Hansweert 4.06 16.25 veel te veel zenuwsloopende onrust en i geheel geen gewichtigheeid, of latere herin nering aan een feestelijk moment. Uit het Sociale Leven. In een dezer dagen te Utrecht gehouden gecombineerde besturenvei^adering van de drie textielarbeidersbdndcn „Unitas" Lambertus" en „De Eendracht", werd behan deld de loonsverlaging' bij de K. S. W. te Nijverdal en het bekende regeerings-tele- gram. De hoofdbesturen meenden hun scherpe afkeuring er over te moeten uitspreken, dat namens den Minister van Binncnlandsche Zaken het bekende telegram werd gezonden Zij teekenen ernstig protest aan tegen do h. i. misplaatste wijze waarop, namens den minister van Binnenlandsche Zaken invloed uitgeoefend werd, om arbeiders die reeds met vele verslechteringen genoegen hadden moe ten nemen, opnieuw een groote loonsverla ging te doen aanvaarden. Vraag en Antwoord. op de torenspits rlg kerkgebouw. :Un spits, Daarboi Van he Daar draait hel haantji En staart ln 't eindeloos t En draalt met alle winden Zooals do hemel 't wil. En houdt er dag en nacht c Wie kan hieraan helpen? in. Even geduld nog. lken Woenst ndere vraag betreft, i it. Franciscus gasthuis 12 en Mn a Wü hadden Dinsdag 45. Donderdag 11 Woensdag en Vrijdag 1112

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2