$Lwme £riitsrijr (tfouriutt ASPIRiM Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD. WATERSNOOD IN HOLLAND ABONNEMENT! Per kwartaal In Lelden en In plaat een waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten Fer week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- BU dagenjksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3801 MAANDAG 31 OCTOBER 1932 ADVZBTEN.1EN Van 1 tot 6 regelsX-VlVt Elke repel mecr...~.........0.22*4 Ir.gez. Mpdedeelingen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oil nummer bestaat uit TWEE blauer EEN OFFICIEELE WEG ONTBRAK Het was ook ons opgevallen, dat Dr. Phi lip J. Idenburg in het Weekblad „Gemeente belangen" een artikel schreef over het Be- waarschoolondenvijs, gebouwd op cijfers door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzameld en welke nog niet gepubliceerd waren. Veel bizonders zagen we achter dit feit niet, maar toen de Maasbode op deze wijze van publiceeren critiek oefende, sloten we ons daarbij aan. Het Centraal Bureau meent, dat deze cri tiek onbillijk is en zendt ons daarom het volgende verweer, waaraan we gaarne plaats verleenen. De heer Dr. H. W. Met horst, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek schrijft: „De gepubliceerde gegevens in het ar tikel „De Gemeenten en het Voorberei dend Onderwijs" waren bijeengebracht ten behoeve van een nieuwe uitgave van de Statistiek van het Voorbereidend On derwijs. De groote beperking van de voor tpijn Bureau beschikbare geldmiddelen maak te de opname der cijfers in een publicatie van het Bureau evenwel onmogelijk. Wijl het materiaal te belangrijk was om het te laten liggen heb ik Dr. Philip J. Iden burg gemachtigd om het in een persoon lijk artikel te verwerken. Ik achtte hem daartoe, uit hoofde van zijn werkkring als chef der afdeeling Onderwijsstatistiek. alleszins bevoegd. Dank zij xde medewer king van de Vereeniging voor Nederland- sclie Gemeenten kon bedoeld artikel in haar Weekblad worden opgenomen. Deze Vereeniging, noch haar orgaan, dienen, voor zoover mij bekend is, eenige politieke of confessioneele richting. Het artikel is eveneens zonder zoodanige be doeling geschreven. Op de gekozen wijze (en ook alleen zool was het mogelijk zonder dat daaraan voor mijn Bureau kosten verbonden wa ren daarvoor werd het schrijvers- honorarium bestemd een groot aantal overdrukjes van het stuk te laten maken, waardoor de daarin vervatte gegevens in het bezit konden komen van alle belang hebbenden. Voor het cijfermateriaal, dat mijn Bu reau verstrekte, is dit verantwoordelijk. De verantwoordelijkheid voor het artikel, waarin bij publicatie vanwege mijn Bu reau het geincrimineerde slot niet zou zijn opgenomen, draagt de onderteeke naar. Ik moge hierbij nog opmerken, dat alle door het Bureau bewerkte en voor publi catie vatbare gegevens te allen tijde ter beschikking staan van belanghebbenden, zonder dat mijn Bureau nochtans voor de daaruit te maken gevolgtrekkingen verantwoordelijk kan worden gesteld." Tot zoover Dr. Mei horst, aan wiens ver klaring, om het Bureau waarvan we nooii anders dan de allergrootste welwillendheid cn medewerking hebben ontvangen de volle maat te geven, we geen letter commen taar toevoegen. Echter, ook Dr. Idenburg zond ons een toe lichting op het gebeurde, welke na het bovenstaande kan wegvallen, behalve een enkele opmerking. Dr. Idenburg geeft nog eens nadrukkelijk te kennen, dat het schrijven van het artikel hem geen enkel voordeel bracht, en daarom te meer hindert hem de parallel, welke wij in 't slot van onze driestar trok ken: een departementsambtenaar die tegen goede betaling een primeur aan een dag blad bezorgt, waartoe hij alleen door gege vens, welke hij ambtelijk verkrijgt, in staat is. Voorzoover onze lezers eenzelfde gevoel gekregen hebben als Dr. Idenburg, willen we hier nadrukkelijk verklaren, dat in dien onze opmerking tot een vergelijking opwekte we alleen en uitsluitend dachten aan het bezorgen van een primeur, niet aan de geldelijke belooning. Dat Dr. Idenburg met ons het laatste zou afkeuren, stond'vast; dat hij het geheele ge* val veroordeelt, verheugt ons. Natuurlijk gold onze opmerking niet het Centraal Bu reau, want dan zouden we er juist nu over gezwegen hebben. Stelt men er prijs op, dan willen we hier aan nog wel toevoegen, het met Dr. Iden burg eens te zijn, dat het genoemde week blad als men geen andere oplossing wist het meest voor plaatsing in aanmerking kwam. Maar bijzonder moet erop gelet, dat*niet de schijn ontstaat, alsof het hier iets an ders is, dan vrucht van het onderzoek, het welk het door het Rijk betaald Bureau heef: verricht REORGANISATIE POLITIE Op meer dan een provinciale vergadering van burgemeesters en secretarissen is de Vraag aan de orde geweest of de Commissie- Weiter een aannemelijke reorganisatie der politie voorgesteld heeft en, voorzoover we kunnen nagaan luidde het antwoord steeds ontkennend. Een enkele spreker was wel van meening, dat de kern van het voorstel-Welter de overweging waard is, maar een ernstig on derzoek zal noodig zijn en vooral moet ge zorgd worden, dat het overleg niet buiten de gemeenten omgaat Dit was wel een der hoofdbezwaren: wenscht de gemeentepolitie te behouden. I)e burgemeester, die met de handhaving der orde belast is, kan geen genoegen nemen met een gewestelijke politiemacht, welke in tijd van nood opgetrommeld moet worden. Zooals wij indertijd deden in onze artike len over deze zaak, werd ook in de discus sie gewezen op het bestaan van een dubbele organisatie der politie. „Dat er, aldus lazen we in een verslag, te plattelande drie, soms vier politiekorpsen naast elkaar bestaan, is onoeconomisch ondoelmatig, doet afbreuk aan het gezag van de politie en het peil, geeft verspilling van kracht, en aanleiding tot rivaliteit, steu nende op kastegeest, zeer tot nadeel van d< recherche, vooral als die recherche zich over meer gemeenten moet uitstrekken." Meer dan één inleider over dit onderwerp sprak er dan ook zijn verwondering over uit, dat de Commissie-Weiter wel aan 't reonganiseeren wilde slaan, maar blijkbaa' heelemaal niet dacht aan een „eenheidsrijks- politie"; het idee, dat wij ernstig bepleit heb Het is waarlijk onbegrijpelijk, dat deze commissie gemeente- en rijkspolitie tot een gewestelijk korps wilde vereenigen en daarnaast de marechaussee als apart wapen handhaven. Ter provinciale vergadering in Gelderland kwam de inleider dan ook tot de conclusie, „dat de voorstellen der commissie onaan vaardbaar zijn, omdat: lo. samenvoeging als oe commissie wil, ongewenscht is; 2o. bezui niging op het korps marechaussee niet raad zaam is; 3o. omdat de besparing van o veer 2 millioen niet waarschijnlijk is. Deze spreker meende, dat de gemeentepolitie moet worden gehandhaafd, maar daarnaasi geen twee soorten rijkspolitie, doch een in den vorm van de tegenwoordige marechau. see, goed uitgerust, dus bereden of vo orzien van rijwiel, motor of auto, alles onder één leiding.' Velschillende sprekers traden na deze in leiding met den spreker in gedachtewisse ling, waaruit wel bleek, dat men gr-joten- deels de uiteenzetting van den inleider on- ucrschreef. Het oordeel dezer mannen, die dagelijks aanraking hebben met de politie stemt dus volkomen overeen met dat der deskundigen, die wij geraadpleegd hebben voor we onze artikelen schreven. Dat zegt toch wel iets. Het zal de Regee- ring moeilijk vallen tegenover deze stemmen uit «e praktijk mee te gaan, met het advies eener commissie, welke op zoo korten ter mijn tot één zoo ongefundeerd voorstel kwam. Een reorganisatie, gelijk de deskundigen die mogelijk achten, zal ongetwijfeld aan de bewaking geen schade doen en^ kan onge twijfeld meer bezuiniging brengen dan de wonderlijke combinatie, welke de commissie- Weiter zich gedroomd heeft. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING daille verbon- btj1 de politie- Bij K. B. is de zilveren eere en aan de Orde van Oranje-1 an F. Muller, adjunct-cpmmi Bij beschiKKing van aen aiinisiei v«. ie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 2 Nov. de luit. ter zee der le lel. J W. H. 'ogelzang aan boord Kr Ms Wachtschip te Wil- »msoord: de lult. ter zee der le kl. P. T. de lees ter dienende a.b. Hr Ms Wachtschip te - be>schiking g< dor 2e kl. F. J. E. Krips, belaj bevel over Hr Ms Z 2: de lur'- kl. J. bij den Badiodienst dei 2e kl. M. Vethake e Amsterdam; i F. W. Coster PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND Gedep. Staten der provincie Zuid Holland hebben aan de Staten van die provincie de begrooting van de provinciale inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1933 aangebo- ?n. Ook de provinciale geldmiddelen onder gaan de gevolgen der crisisomstandigheden. Bezuiniging op de uitgaven is daarom gebo- Ged. Staten zijn van oordeel, dat op de -ubsidiebedragen, te beginnen met het dienstjaar 1933, zonder overwegend bezwaar een algemeene korting van 10 pet. kan wor den toegepast. Opbrengst: 4G.000. De besparing op de uitgaven der provin ciale waterstaatswerken, welke rond 9S.000 of 30 pet. bedraagt is ten deele een gevolg in de ingetreden prijsdaling. Voorgesteld wordt voorts een tijdelijke korting ten bedrage van 5 pet. met uitzon- GEEN DROGE ZEE MAAR VERDRONKEN LAND Boeren en visschers gedupeerd Als één van de groote voordeelen van de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee werd steeds naar voren gebracht, dat men daarna in staat zou zijn, de waterstaatkun dige toestand aan alle kanten te beheer- Des te grooter is de teleurstelling in een zéér groot gedeelte van Noordholland, nu reeds bij het begin van de eerste winter, na dat de afsluitdijk gereed kwam, een over strooming van weilanden en een verhooging van het waterpeil plaats vindt, die herinnert aan de dagen van 1916. Triest en treurig is in heele streken van Noordholland de aanblik. Waar andere jaren de duizenden bij dui zenden koeien, schapen en varkens bij een weersgesteldheid als wij thans hebben, tot eind November buiten blijven kunnen, zijn de boeren momenteel verplicht, al het vee reeds op stal te halen. Zoo ver men ziet staan de graslanden blank, met alleen daartus- schen door enkele smalle groene drassige strooken die nog boven het water uitsteken. Men realiseere zich even de schade die door doze toestand wordt aangebracht! De koeien een maand te vroeg op stal, dat bé- teekent straks "ben maand voedsel te kort. dus de noodzaak eten te koopen. En dat, waar de meeste veehouders ten eenon male onbekwaam zijn, hun landhuren te betalen. Maar behalve deze economische schade post ten laste van menschen die meeren- deels reeds tot armoede zijn vervallen, welke gevolgen zal deze overstrooming, indien ze weken en weken blijft voortduren hebben voor de volksgezondheid? Er zijn thans reeds gezinnen, wier woning onder water staat en die genoodzaakt werden, elders ejn onderdak te zoeken. Het is van algemeene bekendheid, dat be paalde streken van Noordholland in gewone omstandigheden reeds, behooren tot de onge zondste van ons land. Wat heeft de bevol king, bovendien vaak verkeerend in behoef tige omstandigheden te vreezen, wanneer ze weken, misschien een groot deel van de win ter rondom in vrijwel in stilstaand water ge zet blijft? En toch zouden in een minimum van tijd, alle polders, die op het IJsselmeer hun over tollige water uitslaan, van de overlast kun nen bevrijd worden. Indien namelijk het peil van het IJssel meer werd omlaag gebracht. Waarom geschiedt dit niet? Defensie is er tegen! De wet van 29 Juni 1925 art. 4 'bepaalt dat. als de Zuiderzee is afgesloten, de inun datie van de verdedigingslinie zal moeten geschieden uit de Noordzee bij IJmuiden, waar werken moeten worden aangelegd. Zoolang deze niet .gereed zijn mag het peil het IJsselmeer niet lager zijn dan 13 c.M. beneden A. P. Daar genoemde wer ken niet klaar zijn. wordt vastgehouden aan de bepaalde. 13 c.M. beneden A. P. Blijkbaar is door de deskundigen, en de Re geering bij de opstelling van de wet van 29 Juni 1925 het thans gebeurde niet voor- Het lijkt ons dwaasheid, te veronder stellen, dat men wel heeft voorzien, dat het vasthouden aan het peil van 13 c.M. lieneden A.P. een onderloopen van een groot deel van de Noordhollandsche polders, en dus een aanzienlijke schade voor de veeteelt, de veehouders en de hygiène, het gevolg zou den zijn. Men kan tenslotte niet alles voorzien, lichter is het onverantwoord, nu de practijk zichtbaar met de berekeningen heeft gespot, vast te houden aan een regeling, die ver keerd blijkt te zijn. Eerst werden door de aanleg van de af sluitdijk de visschers en lien, die van dit middel van bestaan afhangen gedupeerd. Thans wordt aan alle veehouders aanzien lijke schade toegebracht en wordt de gezond heidstoestand van duizenden bij duizenden in gevaar gebracht. Er moet ingegrepen worden. En cr kan ingegrepen worden. Het Handelsblad heeft er reeds de aan dacht op gevestigd, hoe op eenvoudige en spoedige wijze het euvel kan worden ver holpen. Een noodwetje bijv. met de bepalinq, dat in bizondere omstandigheden, (als de natuur al voor de inundatie heeft gezorgd het peil tijdelijk kan worden verlaagd, kan gauw genoeg in het Staatsblad komen. Waar een wil is Constructiefouten aan de sluizen? Naar het Leeuwarder Nieuwsbl. verneemt, moet de hooge waterstand van het IJselmeer r— de oorzaak van het abnormaal hooge peil van het boezemwater in onze provincie worden geweten aan de omstandigheid, dat de nieuwe sluizen te Kornwerderzand niet fed functioneeren. Het blad kwam ter oore, dat de constructie dezer werken onvoldoende is en dat de sluizen op tal van plaatsen ge scheurd zijn. Wij hebben ons. zoo schrijft de redactie, in verbinding gesteld met den .heer Wouda, hoofdingenieur van den Provincialen Water staat te Leeuwarden. Deze deelde ons mede, dat de hooge waterstand van het IJselmeer tot gevolg heeft, dat alleen gestroomd kan worden met de sluizen te Harlingen. Ropta- zijj, Zóutkamp en Dokkumernieuwezijlen. Waarom de waterstand van het IJselmeer zoo hoog blifft, wist hij ook "niet. Op een vraag van ons, of de sluizen in Kornwerder zand niet in orde waren, wilde hij niet ant woorden. omdat deze werken buiten zijn competentie liggen. Wanneer, vroegen wij, de sluizen nu reeds op tal van plaatsen gescheurd zijn, zijn er toch wel ernstige constructiefouten gemaakt. Van constructiefouten mogen wij niet s«i *ken, aldus de heer Wouda. Dit is veel rk. Ik ben er van overtuigd, dat de ingenieurs, die de berekeningen in deze heb ben gemaakt ten volle voor hun taak be ekend zijn. Het systeem om sluizen schuiven te voorzien, is wel mogelijk. Ik heb zelf ook wel dergelijke sluizen vervaar digd maar dan van veel kleiner omvang. De schuiven te Kornwerderzand hebben een lengte van twaalf meter en de daarop uit geoefende druk is geweldig. Het oude be proefde systeem om deuren te plaatsen is altijd goed gebleken. Te Kornwerderzand >s men van deze oude beproefde methode af geweken en indien men oude paden verlaat cn nieuwe gaat bewandelen, kan men voor verrassingen komen te staan. De heer Wouda was evenwel van oordeel, it in deze aan de ingenieurs geen verwijt mag worden gemaakt, omdat in deze vak kundig, voorzichtg en zeer beproefd te werk is gegaan. De mogelijkheid dat men bij nieuwe methodes voor onvoorziene uitkom sten komt te staan, is hooit uitgesloten. eigen pensioen ten bedrage van 3 pet. van dien pensioengrondslag tot de vóór 1 Juli 1932 aangesteld ambtenaren. In aansluiting aan dè voorgestelde korting geven Ged. Staten in overweging een gelijke korting toe te passen op de jaarwedden van de leden van hun College. Met de voorgestelde maatregelen wordt voor den dienst 1933 een bezuiniging ver kregen van naar raming ruim 71.500 t.w. 55.000 als gevolg van de salariskortiqg en 16.500 door de uitbreiding van het verhaal der bijdrage voor eigen pensioen tot de vóór 1 Juli 1923 aangestelde ambtenaren. Als gevolg van nadere ramingen op de in komsten- en vermogensbelasting is behoefte ontstaan aan nieuwe dekkingsmiddelen, waarin slechts door een verhooging van het aantal opcenten op de inkomsten en ver mogensbelasting van 10 op 13 kan woeden oorzien Ged. Staten hebben vrijheid kunnen vin- len om, ook in verband met de bijzonder lage prijzen, welke thans te bedingen zijn. de voorstellen van de hoofd-ingenieurs van den provincialen waterstaat betreffende onverkort in do begrooting over te nemen. Deze werken betreffen: a. buitengewone werken aan het Aarka naal f 362.000; b. aanleg en verbetering van de groote ver keerswegen f 4.400.000; c. verbetering van den vaarweg Amster damGoudaRotterdam f 2.000.00Ö; d. vernieuwing van de Geestbrug onder Voorburg en Rijswijk f 100.000; e. vernieuwing van de Spanjaardsbrug en •erbetering van de Zijl.f 150.000; f. voorschotuitbreiding Dr. Mr. Willem d. Bergh-Stichting te Noordwijk f 200-000 Buitengewone werken: g. aanleg drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee. Als object van werkverruiming beeft dit werk, met de uitvoering waarvan 2 tot 3 jaren gemoeid zulleji zijn. in verband met bet vele graafwerk, bijzondere beteeke- nis. f 1.450.000; h. aanleg drinkwaterleidingen in de Krim- penerwaard.' de Alblasserwaard en de Vijf- heerenlanden, zoomede in de gemeenten Ar- kelHeukelumKedichem en Nieuw Beijer- landGoudswaard Piershil f 1.S00.00O. Totaal f 10.462.000, Bij de begrooting is gevoegd, het Wegenverslag 1932 dat een overzicht geeft van den tand van erkzaamheden. welke ter uitvoering van het Provinciaal Wegenplan in het afgeloopen jaar hebben gestrekt of in het volgende jaar zulen strekken. NEDERLAND-EXPRESS De speciale trein met post en passa; in aansluiting op het m.s. P. C Hooft, trekt Dinsdagmorgen 1 Nov. om 10.20 van Genua. Aankomst Woensdagmorgen 2 Nov. om 7.05 te Zfcvenaar 7.57 Arnhem S.48 Utrecht 9.49 Den Haag (S.S.). 9.32 Amsterdam (W.P.), 9.51 Amsterdam (C.S.l en 10.00 Rot terdam (Maas). AMSTERDAM GEEN STEMPELVERLOF EN GEEN SNIPPERVERLOF Ingevolge de beslissing van den minister van Binnenlandsche Zaken zullen voor de betooging der S.D.A.P. op 8 November in Den Haag aan de werkloozen geen facilitei ten bij het stempelen worden verleend. Wat het gemeente-personeel betreft hebben B. en W. toegestaan, dat ambtenaren of werklie den voor eigen rekening wel haar Den Haag mogen gaan, mits de belangen van den dienst er zich niet tegen verzetten. Een voorstel, om het z.g. „snipperverlofdaartoe te bestemmen, werd in het college van B. en W. verworpen. Uit Oost-lndie Mr. H. s'JACOB BATAVIA. 31 October. (Aneta). Na een ongesteldheid van drie weken overleed in den ouderdom van 77 jaar Mr. II 's Jacob, die zijn Indische loopbaan aanving in de advocatuur. In 1903 presideerde wijlen de beer 's Jacob het in dat jaar gehouden be langrijke Suikercongres. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van den Volksraad werd hij op 15 Mei 1928 benoemd tot commandeur in de Orde" van den Nederlandschen Leeuw. De begrafenis zal Dinsdagmorgen plaats vinden. In do handelswijken van Batavia en bij let Volksraadigebouw hangt de vlag hall Gemengd Nieuws AUTO-ONGELUK TE ALMELO. De schoenmaker II. W. E., die Vrijdag middag op de Wierdensrhestraat te Alnwio werd aangereden door urn luxe auto van den -heer R. uit Enschedé. i$ Zaterdag in i Alg. /ic'-i i uk te Aln.elc ..verleden, overledene laat oen vrouw en vier kinderen achter. AUTO-RAMP BIJ DE VURIGE STAART VIER PERSONEN VERDRONKEN Op den weg tusschen Purmerend en Ilpendam heeft Zondagnamiddag om streeks 5 uur een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen. De 40-jarige heer Jan Smit, die een motor- en rijwielhandel dreef te Rotter dam in de Jan Sonjéstraat nr. 2 en woonde Willem Nagellaan 37 te Hille- gersberg, was Zaterdagmiddag per auto met zijn gezin op familiebezoek gegaan in Noordholland, o.a. naar zijn te Ber gen wonende schoonouders en was thans op den terugweg naar zijn woon plaats. In zijn» wagen zaten hijzelf, z\jn 37-jarige echtgenoote G. Smit-Helling man, zijn 12-jarig zoontje Jan Smit en de heer P. Hellingman uit Rotterdam. In de beruchte bocht nabij de Vurige Staart ouder de gemeente Ilpendam is de auto geslipt. De wagen reefl tusschen de jangs den weg staande boomen door het Noord-Hollandsch Kanaal in en sloeg daarbij over den kop. Eerst onge veer twee uur later kon het voertuig worden opgehaald; de vier inzittenden hadden zich niet uit den wagen kunnen bevrijden en zijn verdronken. Hop het onqelnk qeschiedde Toen het ongeval geschiedde, begon het reeds donker te worden. Hot was regen 8chtig weer en de weg met asphaltbedek- king was glad. De plaats, waar de auto het water inreed, is bij de automobilisten, die den weg kennen, berucht: in betrekke lijk korten tijd is dit reeds het vijftiende ongeval dat bier gebeurt. Weliswaar is tot dusver nog nimmer een auto te water gere den, doch herhaaldelijk komen de auto's tegen de boomen terecht, waarbij somtijds de slachtoffers ernstig gewond worden. Voor hen, die den weg niet kennen, is i* weg hier des te gevaarlijker. De bocht, van Pur merend komende kort voor de Vurige Staart is betrekkelijk flauw Elke nanvvij zing ontbreekt echter; zeifs zijn op uc boo men. geen witte banden geschilderd, zooais in vele bochten het geval is. Op den weg was het Zondagmiddag niet druk. Dicht bij de plek, waar de auto in het Noord hol ia ndsch Kanaal terecht kwam. staat de boerderij van den landbouwer J. de Ruyter. Deze zat in huis en hoorde plotse ling een geweldige elag. Hij snelde naar buiten, doch zag aanvankelijk niets. Hij liep over den weg en zag toen de auto. die met zooveel lawaai in het water was te recht gekomen, langzaam wegzinken. Door dat zich onder de kap nog lucht bevond, diuuirde het eenigen tijd voordat het voortuig geheel onder water was verdwenen. De auto was over den kop geslagen on lag eenige metei's van den kant in liet hier on geveer 3 Meter diepe kanaal. De plaats, waai- de auto lag, was dun'delijk te zien, v de lichten brandden nog; deze waren naar den vvaJ gekeerd, zoodat het voertuig een maal geheel over den kop geslagen is. De heer J. de Ruyter hoorde uit den wagen een vreeselijk gegil en geschreeuw vaai de in doodsgevaar verkee rende inzittenden. Alleen kon hij echter niets doen en daarom ging hij onmiddellijk hulp halen. Eenige automobilisten, die langs den weg kwamen, reden onmiddellijk naar Ilpendam en Purmerend om politie en auto riteiten te waarschuwen en zelf liep de heer De Ruyter naar eenige buien om te trachten met hen iets voor de drenkelingen te doen. Met touwen trachtten zij de auto, die intus- schen onder water was verdwenen, op te trekken, hetgeen echter niet gelukte. Onder water was het stil geworden, de weinige omstanders, die het eerst ter plaat se waren, begrepen, dat hier dooden te be treuren waren. Hoeveel slachtoffers er zou den zijn, zou echter eeist later blijken. Na korten tijd kwam zoowel uit Pui-mar end als uit Ilpendam hulp opdagen. *Iit Purmerend kwam een kraanwagen, waar mede onmiddellijk pogingen itn het werk werden gesteld de auto te lichten. Het duur de echter geruimen tijd voordat men daarin slaagde. Toen de gezonken auto halverwege was opgetrokken, bleek, dat een der inzit tenden half uit het portier hing. Men tracht te hem er verder uit te trekken, dooh dit lukte niet. Evenmin konden toen de andere slachtoffers worden bevrijd. Eerst moest de agen geheel worden opgehaald. Hinderlijke belangstelling Op de plaats van het ongeval waren be halve honderden nieuwsgierigen aangeko men de burgemeester vam Ilpendam, de heer A Pereboom, de politie vam Ilpendam, Pr J J C Donker uit deze gemeente, de politie van Purmerend cn «rerder de artsen F A W Meyer, Dr A van der Werf en Dr Reitsma uit Purmerend. t>ok een ziekenauto uit deze gemeente werd gerequlreerd. 't reddingswerk werd ernstig bemoei lijkt door het groot aantal nieuwsgierigen. allen trachtten te helpen en daardoor het lichten der gezonken auto eerder be dijkten don het v <rk bevorderden. De politie had bef terrein niet afgezet, zoodat jp'iereen opdrong. Toen de wagen was gelicht werd eerst de 12 larisre iongen uit het voertuig gebaald •na konden de twee mannen worden bevrij 1 terwijl tenslotte de vrouw werd be I. De vier inzittenden bleken ntlen over leden te zijn. De lijken werden in de ge reedstaande ziekenauto gelegd en naar et eentelijk ziekenhuis te Purraerend ovr- gebracht Toen m-n te Hillegersherg door middel an de radio en andere berichten van he« ■elteurde op de hooirte was <zrtbrarht. was e ontsteltenis daar «root Vele monsrher egavon 7'rli pipr bef huis van Hp nmge komen fami'ie die daar eenige jaren woonde zeer gc-ien was. Voornaamste Nieuws. (Bit 1) Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben de begrooting voor 1933 ingediend. Voorgesteld wordt 10 pCt. korting op de subsidies, een salarisverlaging en verhooging der be lastingen. Te Amsterdam zal voor de betooging van 8 November geen stempel- of snipperverlof worden gegeven. De hooge waterstanden in Holland en Friesland wekken ernstige ongerustheid. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat iu de sluizen bij Kornwerderzand ernstige scheuren voor komen. Zondagmiddag is de auto van de heer J. Smit te Hillegensberg. waarin de eigenaar, diens vrouw zoon cn schoonvader ca: na bij Ilpendam in het Noordhollandscii kanaal gereden. Alle inzittenden zijn omgekomen. (Bit 2) De tekst van het Franse he ontwapenings De Pruisische regeeringshervorming. Zware storm in het Engelsche Kanaal. Herriot in Spanje. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de plaatsing van de nieuw e spoorbrug over de Rotterdamsche Schie plaats gehad. Binnen de vastgestelde tijd was men met het werk gereed. (blz. 3) Overleden is Ds. M. van der Mast, oudste emeritus-predikant der Geref. Kerken. De economische toestand van Nederland in het derde kwartaal van 1932. Heeft de crisis uitgewerkt? Leening van ƒ45 milioen voor de P. L.M. opkomst, w aarvan een gedeelte in Nederland wordt geëmitteerd. (Blz. 5) De minister van Justitie heeft geantwoord op de brief van het C- N. V. over de reorga nisatie bij de Rijksopvoedingsgestichten. Te Amsterdam heeft de vergadering plaats gehad van de Vereen, voor Huishoudkunde en Statistiek. In een vergadering te Amsterdam is een federatie van plaatselijke commissies in ver band met de Zuiderzeesteunwet opgericht. Doodelijk ongeluk op een onbewaakto overweg onder de gemeente Leidschendam V oorburg. De Zeeuwsche ramp van 1532. Na vier eeuwen herdacht, door A. M. Vessels. INBRAAK IN HET STATION TE MEPPEL Men meldt ons uit Meppol: In den afgeloopen nacht is ingebroken in het stationsgebouw der Nederlandsche Spoorwegen alhier. Uit de brandkast, staande in liet plaats kaartenbureau. is een bedrag van f 500 a f 600 gestolen. Elk spoor van de daders ontbreekt. De gemeentepolitie stelt :en onderzoek in, OOK EEN JUBILEUM! Wie verhuist in zijn leven vijftigmaal? Welke expediteur verhuist dezelfde fa milie vijftig maal? Het antwoord op deze vragen lijkt moei lijk. maar Vrijdag viel het te geven, meldt het „Hgz.". Want toen was het de vijftigste maal dat de familie mr. lt. li. Tilman ver huisde van Vuglit naar Den Bosch. En te vens wa> liet «Ie v 11 f 11 - -11 maal ii.it de firma A. Strang te 's Bosch deze verhuizing ver richtte. Het spreekt vanzelf, dat dit echt ouder- wetsch degelijk „jubileum" met eenigen luister is gevierd. Vlaggen op do wagens getuigden hiervan naar buiten, terwijl ook inwendig voor de feestelijke stemming was gezorgd. Natte voeten.... Uitsluitend verkrijgbaar in d« oranje-hand buisjes van 20 tabletten nu II. .7u en oranjezakjes van 2 tabletten IL —.10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1