JHetttpr £riitsrljf (ümiraut Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. N.V. HOUTHANDEL V.H. VAN SCHIJNDEL CO, ABONNEMENT: »er kwartaal In lolclan en In plaat- ten waar n a(f»ntarhBp gevestigd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. >er wePk ƒ0.18 Foor het Buitenland bij wekelijk- iche rending „4 50 jij dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent fondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3800 ZATERDAG 29 OCTOBER 1932 ADVÜBTEN,1EN Van t tot 6 regels.t.l'M Elke regel meer..».»».0.22V- Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer- 9-*5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oit nummer bestaat uit VIER bladen CUMULATIE-KWAAD Het vraagstuk blijft aan de orde dan tot de verzuchting, welke thans in het voorloopig verslag geplaatst is „Ook aan de cumulatie van inkom sten uit overheidskassen werd een be spreking gewijd. Men zou het op prijs stellen indien de regeering zich deze zaak zou willen aantrekken en zoo spoe dig mogelijk een regeling aan het oor deel der Staten-Generaal zou willen on derwerpen, opdat die nog dit parlemen taire jaar het Staatsblad zou kunnen bereiken." Dat verzoek steunen we gaarne. Al verwachten we er voorloopig weinig van. Doch we zijn thans toch zoover ge vorderd, dat het onderwerp op deze wijze de algemeene belangstelling heeft. En dat is ten minste winst. Heel de pers heeft zich langzamer hand met het vraagstuk ingelaten en meer of minder schoorvoetend erkend, dat er toch wel iets gebeuren moet. In de politieke partijen is het niet anders. Het vervolgcongres der S.D.A.P. zat er half September mee. De motie-I Jmui- den om in eigen kring een begin te maken met de bestrijding der cumulatie werd wel verworpen, maar slechts met 1214 van de 1892 stemmen, dus minder dan twee derde van het aantal. En zulks ondanks het feit, dat deze motie toch eigenlijk niet bevredigen kon, omdat ze onvolledig en wellicht ook overdreven was. Ook naar onze meening kon men ge noegen nemen met de verklaring, welke namens de roode Kamerfractie afge legd werd: „Intusschen zal de Kamerfractie ten aanzien van deze dingen bij het parlement een algemeene wettelijke regeling aan de orde stellen. Komt deze regeling er, dan zijn onze Ka merleden volgaarne bereid zich er aan te onderwerpen. De fractie is echter met de grootst mogelijke meerderheid van het P.B. van mee ning, dat een speciale regeling, enkel ten aanzien van de sociaal democraten door de Partij ge nomen, niet kan worden aanvaard.' Ondanks deze toezegging werd met applaus ontvangen de volgende uit spraak van den afgevaardigde uit Lei den: „Wij hebben het recht en wij moe ten den moed hebben van sommige partij genooten een offer te vragen. Wel leven wij in een kapitalistische maatschappij en ondervinden wij daarvan den invloed, maar dit wil niet zeggen, dat wij in deze zaak geen aanvang zouden mogen maken in de gevallen, waarin wij zeggenschap hebben. Er is geen excuus om niets te doen. Ook niet, omdat er conse- kwenties aan zouden vastzitten ten aanzien van particulier en arbeids loos inkomen." Met een praatje komt men er in de S.D.A.P. niet meer af. En 't is de vraajj of de Kamerfractie meent, dat het ver zoek in het Voorloopig Verslag aan de Regeering gedaan haar ontheft van de plicht om, naar belofte, „een algemeene, wettelijke regeling aan de orde te stel len". Bij de vrijzinnig-democraten staat het niet anders dan bij de S. D. A. P. Daar is voor de algemeene vergadering een motie van de afdeeling Baam aan de orde gesteld, waarin deze gezonde opvattingen verdedigd worden om van wege de overheid, niet aan één persoon twee hoofdbetrekkingen op te dragen; en aan een gehuwd paar, óf alleen de man, óf de vrouw een volledige betrek king van overheidswege te verleenen; maar ook wordt gevraagd om de cu mulatie van inkomsten uit de publieke kassen tot een zekere grens te beperken. Het hoofdbestuur kan zich er mede vereenigen, dat de beginselen, die ten grondslag liggen aan het voorstel-Baarn in het algemeen tot richtsnoer worden genomenal is de formuleering van het tweede punt wel wat te absoluut; ter wijl het, wat de cumulatie betreft, op moeilijkheden wijst, doch gaarne bereid is om te overleggen, wat in deze gedaan kan worden. De Vrijheidsbond wil ook niet achter wege blijven en heeft het onderwerp op de dagorde gesteld; terwijl in de R.K Staatspartij reeds moties werden aan genomen, waarin gezegd wordt, „dat tegen ongewenschte en overdreven cu mulatie van inkomens (pensioenen, wedden, non-activiteitswedden enz.), voortvloeiend uit publiekrechtelijke functies, met allen ernst dient te wor den gewaakt en dat daartegen afdoende maatregelen dienen te worden geno men." Doch in het verslag van zoo'n ver gadering leest men dan, dat de motie Wij spreken niet te pas en te onpas over cumulatie. Zulke menschen zijn er. Die het „Carthago moet vallen", ver anderd hebben in de galm: met cumu latie moet het uit zijn; terwijl ze onder- fusschen vroolijk doorgaan met cumuleeren van diverse inkomens. Als bron van alle kwaad, als alles- beheerschend politiek schibboleth zien wij de cumulatie volstrekt niet. Het is voor ons geen politieke nachtmerrie ge- Worden. i Nochtans betreuren we geen oogen- blik, dat wij dapper meegewerkt hebben om dit onderwerp op de dagorde ge plaatst te krijgen. Daarop staat het nu eenmaal en wij zijn overtuigd, dat het er op blijft, totdat een ernstige poging gedaan zal zijn om het kwaad tot zijn kleinste proporties terug te brengen. Zulks ondanks het streven om het on aangename onderwerp buiten publieke bespreking te houdener binnenskamers ieenige vergoelijkende of soms ook stekelige opmerkingen over te ma ken, doch overigens er, ter wille van de lieve vrede, maar het zwijgen toe te doen. Al deze pogingen zullen niet baten, zelfs niet al overschrijdt men te onzen jopzichte naar ons inzien wel eens de grens van het behoorlijke, door ons, min of meer duidelijk, op een lijn te stellen niet lasteraars en kwaadsprekers. Publiek recht is publieke plicht, zei Thorbecke en wij verstaan dat zóó, dat we publieke zaken, onverschillig wie daar mogelijk bij betrokken is, in '1 [openbaar behandelen en desnoods be Icritiseeren. Wie zich daaraan ergert en [op wegmoffelen prijs stelt, toont daar mee feitelijk reeds, dat de zaak zelf toch niet zóó onschuldig is, als men gelieft I voor te geven. Personen hebben we niet, of nauw- llijks in 't debat gebracht. Hoewel ook dat op zich zelf nog niet afkeurens waardig behoeft te zijn. De Tweede IKamer ontziet zich (volkomen terecht!) niet, om nauwgezet te informeeren naar het salaris en de pensionneering b.v. van den directeur der Ned. Bank en zou een ander dan niet mogen spreken over een rijtje kamerleden, die jaar op jaar wachtgeld genieten, omdat ze een betrekking opgaven, waarip. ze nooit j begeeren terug te keeren Toch deden we eigenlijk nooit meer, dan in scherts en ernst één geval naar voren te brengen, omdat dit geldt een I partij, die immer op den „geldzak" scheldt, doch waarvan sommige leden er zooveel mogelijk van profiteeren en één persoon in die partij, die de kunst van cumuleeren beter verstaat dan iemand anders. En bovendien, omdat het juist op aandrang van dit kamerlid en van deze fractie is geweest, dat nu tien jaar geleden het kwaad der cumu latie niet zóó krachtig werd bestreden als de Regeering voornemens was. Want tegen de bedoeling van den Mi- histet in werden toen „verkregen rech ten" voor altijd vastgelegd in de wet. Het ergerlijke van die bepaling heeft men toen blijkbaar niet zoo gevoeld; het begon in den loop der jaren steeds sterker te spreken. En het werd bijkans onhoudbaar, toen de Minister van Fi nanciën keer op keer verklaarde: de Kamer heeft nu eenmaal deze beslissing genomen en daarom moet het nu maar zoo blijven. Als men dezelfde redeneering op salarissen en emolumenten, dan is daar in 't vervolg ook niets meer aan te veranderen. De Regeering heeft echter niet geaarzeld om toen de nood aan de man kwam artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit in te trekken en daarmee de belofte, dat niemand van de indienstzijnde ambtenaren ooit in sala ris zou achteruitgaan, terug te nemen. Waarom mag en kan wel voor duizén- den gebeuren, wat voor enkele bevoor rechten ongeoorloofd is? Want, nu komt men in steeds moei lijker positie. De Regeering zegt, dat het niet op haar weg ligt, om tegen het weloverwogen besluit der Kamer in te gaan, hoewel minister de Geer op dit punt anders niet zoo kleingeestig isen de Kamer oordeelt, dat zij het initiatief aan de Regeering moet overlaten, hoe- wel z\j bij andere gelegenheden met een nauwelijks een meerderheid kreeg, om- initiatief-ontwerp in de zak loopt met dat verschillende afdeelingen ze „veel de bedoeling het in te dienen, zoodra ze i te slap achtten en deze toestanden zoo de kans schoon ziet. ergerniswekkend worden voor het pu king moest geven aan de afkeuring van deze cumulatie." Of de zaak in de Chr. Hist. Unie offi cieel aan de orde zal worden gesteld, is ons onbekend; de pers zweeg er niet over. In de anti-rev. kiesvereenigingen kan men de bespreking moeilijk ontwijken, doordat „Nederland en Oranje" te Steenwijk om adhaesie voor een anti cumulatie-motie heeft gevraagd. De redactie van deze motie is niet geluk kig. Zij overdrijft en daarom streeft deze kiesvereeniging haar doel voorbij Dit wil echter niet zeggen, dat men zich daarom maar bij de zaak neer moet leggen. Het geldt hier een belangrijke psychologische kwestie. We zouden het betreuren, als men in de anti-rev. partij bang was voor het licht der openbaarheid en hopen dus dat ook daar de zaak aan de orde blij ft. Het waarom bespreken we in een vol gend artikel. HOFBERICHTEN H. M. NAAR HOLTEN. H. M. de Koningin is voornemens een be zoek te brengen aan het overstroomde ge bied in de omgeving van Holten en Bathmen. DE LOONSVERLAGING TE NIJVERDAL ONDERHOUD MET DE MINISTER. Naar wij vernemen hebben de heeren Kui per, v. d. Meijst en Amelink, dezer dagen een onderhoud gehad met den Minister van Binnenlandsche Zaken over het telegram in zake de loonsverlaging aan de Koninklijke Stoomweverij te Nijverdal, door dien Minis ter aan het Gemeentebestuur van Hellen- doom verzonden. BEZUINIGING OP DE KEURINGSDIENSTEN De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden naar aanleiding van de blij kens het ontwerp der Rijksbegrooting voor genomen belangrijke bezuiniging op de keu ringsdiensten van waren, welke meer dan 40 der uitgaven zou moeten bedragen, doch waaraan, aldus adressanten, elke re delijke grond ontbreekt Het adres doet daarom een dringend be roep op de Tweede Kamer om de Begeering alsnog te verzoeken een grondig onderzoek naar de mogelijkheid van een meer econo mische exploitatie der keuringsdiensten in te stellen. De verwachting wordt uitgespro ken, dat in het onderzoek de gemeentebe sturen, alsmede de besturen van de drie provincies, die thans keuringsdiensten heb ben, zullen worden betrokken. REORGANISATIE DER POLITIE Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het departe ment van Justitie verwonderde het vele leden, dat de Minister ten opzichte van de politie geen reorganisatieplan schijnt te over wegen. Zij achtten een dergelijk plan zoo wel uit een oogpunt van bezuiniging als uit dat eener doelmatige organisatie der politie, vooral ten plattelande, noodzakelijk. Naai de meening van sommige leden zouden ma rechaussee en rijksveldwacht in elk geval moeten worden samengevoegd tot één corps. Andere leden konden zich met dit denk beeld niet vereenigen; ook betwijfelen zij of het wel verstandig is, thans een zoo moeilijk en omvangrijk vraagstuk als de organisatie der politie in der haast te willen oplossen. Op die manier komen we niet verder, bliek, dat de motie veel meer uitdruk- J vallen. DE CANDIDAATSTELLING IN DE H.G.S. Men schrijft ons: Naar aanleiding van uw publicatie op 27 October j.l. betreffende candidaatstelliug in de H. G. S. zij het mij vergund u mede te deelen, wat mij hiervan bekend is. De heer Peereboom is actief eerste luite nant, en heeft nooit gedacht eens in de Tweede Kamer te zullen zitting nemen. Im mers heeft de heer P. in de militaire dienst verschillende speciaal cursussen gevolgd e. d. waardoor hij een goede toekomst tege moet mocht zien. Evenwel toen Ds. Lingbeek naar Urk ver trok en de diverse opvolgers van de candi- datenlijst der H. G. S. successievelijk be dankten, kwam ten slotte de beurt aan den heer Peereboom. Ook deze wilde bedanken, maar het partijbestuur vestigde er de dacht op, dat wanneer hij zou bedanken de na hem komende candidaat niet zou bedan ken. Deze laatste candidaat (naam mij on bekend) was een persoon, die de partij liever niet had. De heer P. werd dus voor een moeilijke keus geplaatst. Z'n toekomst als militair weg! Of z.g.n. de partij redden. De heer P. is met dit netelig geval naar den Minister van Defensie gestapt, die hem geadviseerd heeft, het advies van de partij maar op te volgen, maar na de nieuwe ver kiezing oogenblikkelijk z'n kamerzetel weer te verlaten. Aldus is besloten. De nieuwe candidaten- lijst wijst dit uit. Mochten L. en E. bcdaii ken, dan zal ook P. bedanken. De opvolger van P. schijnt nu beter geschikt te zijn. Ds. L. komt denkelijk weer in het parle ment terug(?) aangezien de eenzaamheid op het eiland Urk hem niet schijnt te be- BEGROOTING BINNENL. ZAKEN CRISIS EN REGEERINGSBELEID Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de begrooting •oor Binnenlandsche Zaken. Hierin worden uitvoerige beschouwingen ge-wijd aan werkverschaffing en steunverlee- ning. Aangedrongen werd op het tot stand brengen van contact tusschen rijk en ge meente wat betreft het Vraagstuk der werkloosheid. Vele leden wezen op den hoogst onge- wenschten toestand, die zich op het platte land heeft ontwikkeld met betrekking tot de werkloosheid. De arbeiders w orden gezonden naar werkverschaffingen, die allerminst pro ductief zijn. terwijl in de bedrijven, waaruit de werkloozen komen, allerlei productiev arbeid ongedaan gelaten wordt, omdat de erkgevers financieel niet in staat zijn di* werk te doen verrichten. Daarom werd aan gedrongen op het geven van loontoeslagen in den landbouw. Vele leden zouden meer dan tot nu toe gedaan willen zien voor de jeugdige loozen, terwijl opnieuw werd gewezen op de vele bezwaren van den maatregel, dat onge huwde werklooze kostgangers beneden der- jaar niet tot de werkverschaffing worden toegelaten. Bestreden werd ook de uitzen ding van schippers naar de werkverschaf fing; niet alleen wordt hun daardoor de kans ontnomen om vracht te zoeken, doch ook worden vrouw en kinderen dan in treurige omstandigheden achtergelaten. Men sprak de hoop uit. dat de minister zoo spoedig mo gelijk steunmaatregelen voor schippers in het leven zal roepen. Vrij algemeen was men van oordeel, dat verlaging van dén steun niet gewenscht is. Een deel der leden verklaarde met het denk beeld van steun in natura niet te kunnen in stemmen, daar men zoodoende den arbeiders hun onafhankelijkheid zou ontnemen. Ten aanzien van de werkloosheidsverzeke ring ep de arbeidsbemiddeling vroegen vele leden naar de voornemens der regeering met betrekking tot den cfoor haar aan de werk- loozenkassen te verleenen steun. Men vroeg of het juist is. dat deze van 300 pet tot 200 pet zal worden verlaagd. Verscheiden leden vreesden, dat bij wijziging der regeling nieuwe lasten op de arbeiders zouden den gelegd, wat zij in dezen tijd van dalende loonen niet te -verantwoorden zouden achten. Andere leden waren van oordeel, dat de te genwoordige wijze van verzekeren niet kan worden gehandhaafd. De stagnatie in het bouwbedrijf. De stagnatie in het bouwbedrijf werd ern stig betreurd. Vele leden meenden, dat de 'fogftrtag hier niet vrijuit gaat. Waarom, zoo vroeg men, verdient het Rijk op de voor wo ningbouw verleende voorschotten? Men meende te weten, dat van f 30 raillioen schotten 6 pet rente betaald moet worden, terwijl het Rijk geen enkele leening met een hoogeren rentevoet dan 5 pet. meer heeft loopen. Sommige leden vroegen.of het juist de regeering plannen voorbereidt tot een zeer aanmerkelijke verlaging van de uitgavi voor onderhoud van Woningwetwoningen. Financiën van Eindhoven. Voorts werd aandacht gevraagd voor den onhoudbaren toestand, waarin zich de finan ciën van sommige gemeenten bevinden. Spe ciaal werd Eindhoven genoemd, als gevolg van de onbevredigende werking van de wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten en van liet ab normaal groot aantal werklooze bouwvakar beiders een ernstige toestand is ontstaan. Ook op het gebied van het onderwijs zijn voorzieningen hoog noodzakelijk, hetgeen moge blijken uit de omstandigheid, dat het gemiddeld aantal leerlingen der L. O. scholen aldaar op 16 Maart j.l. 231 bedroeg, een cijfer, dat in aanmerking genomen, het ontbreken van het instituut der boventallige onderwijzers aldaar wel in geen andere gemeente Nederland zal worden bereikt. De iven der gemeente per hoofd der bevol king voor armenzorg met inbegrip van de voorziening tegen werkloosheid, vertoonen vergeleken bij het gemiddelde der overeen komstige uitgaven voor 1926, 1927 en 192S een abnormale stijging en wel voor 1931 met ruim 169 pet. en voor 1932 naar schatting met 375 pet Met het oog op dit alles drong men er op aan. het bedrag der uitkeering uit het gemeentefonds per hoofd der bevol king over de jaren 1932/33 tot en met 1935/36 te verhoogen. Samenvoeging van gemeenten. Vele ledien. onder wie een aantal dat in het algemeen niet tot warme voorstanders van vereeniging van gemeenten gerekend kon worden, vroeg of niet thans meer dan tot dusver moet worden aangedrongen op zulk een samenvoeging. Men wees op het bestaan van tal van miniatuurgemeenten in de ver schillende provincies. Gevraagd werd of de geruchten omtrent plannen tot opheffing der Gezondheidscom missie juist zijn. ROOMSCHE RECHTSPRAAK? EEN ONWAARDIGE SUGGESTIE Wij lezen in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Jus titie: Naar aanleiding van het antwoord van den minister op vragen van den heer Peere boom omtrent de niet-vervolging van een R. K. priester en naar aanleiding \an de tspraak van de rechtbank te 's Hertogen bosch d.d. 23 September j.l. waarbij aan een R.K. moeder, die met een Protestant gehuwd is, opnieuw herstel in de ouder lijke macht is geweigerd, spraken enkele leden als hun oordeel uit, dat in deze ge vallen Roomsch recht heeft getriomfeerd over ons burgerlijk recht. Naar hun mee ning eischt het Protestantsch karakter der natie krachtig optreden tegen deze ver- roomsching onzer rechtspraak. Vele andere leden kwamen ten sterkste tegen deze beschouwingen op. Zij betreurde, dat een zoo ernstige beschuldiging door Ka merleden was geuit aan het adres van onze rechterlijke macht en zij kwamen op voor den goeden naam van de rechterlijke macht dien deze terecht verdient. In het bijzonder achtten zij het zeer verkeerd in schriftelijke vragen te suggereeren, dat de rechter een partijdige beslissing zou hebben genomen. Eenige leden zouden in ieder geval gaarne van den minister vernemen in hoeverre naar diens meening, Voogdijraad en rech ter het recht en den plicht hebben krach tens de geldende wet, te letten op de gods dienstige opvoeding van kinderen, wier ouders overigens voor herstel in de ouder lijke machten in aanmerking komen. Andere leden achtten het onjuist, over deze zaak met den minister van gedachten te wisselen, nu het bovengenoemde vonnis van de rechtbank nog voor hooger beroep vatbaar is. Voornaamste Nieuws. STEDENBOUW EEN ZWEEDSCHE STUDIE-COMMISSIE Het gemeentebestuur van Stockholm heeft een commissie uitgezonden naar Duitsch- land en Nederland, teneinde de groote steden te bezoeken en studie te maken van het vraagstuk van volkshuisvesting en stadsont wikkeling. Deze commissie bestaat uit burgemeester Carl L in d h a g e en twee andere stadsbe stuurders. Amsterdam en Den Haag werden reeds door haar bezocht. Ook aan Rotterdam zal een bezoek worden gebracht. CHR. SCHILDERSPATROONS DE UTRECHTSCHE JAARVERGADERING Zooals wij reeds vermeldden heeft de Ned. Bond vafl Chr. Schilderspatroons onder pre sidium van den heer C. Plomp, van Rijs wijk te Utrecht zijn algemeene jaarvergade ring gehouden. Allereerst kwamen aan de orde de wijzi gingen in het landelijk contract. Sommigen meenden dat de verlaging van het loop grooter had moeten zijn. maar dankbaar werd geconstateerd dat men ten slotte met 8—10 pCt. loonsverlaging tot een vergelijk gekomen was. Hierna was aan de orde het verzoek medewerking in het comité opgericht door de Ver. van Verf en Vernis Fabr. om te ko men tot een perm, propaganda in het bedrijf. Met de bedoeling was men het van harte eens, in principe was men tot samenwerking bereid, alleen moest inzake de kosten een voorbehoud gemaakt worden. Het jaarverslag, uitgebracht door den se cretaris, den heer Visee, ontlokte eenige be spreking. Ook het ledental ondergaat den invloed der tijdsomstandigheden, zelfs hebben twee afdeelingen tot opheffing besloten. Uit het financieel verslag bleek, dat ver schillende maatregelen moesten genomen orden om op de uitgaven te bezuinigen. In de financ. verhouding tot de Chr. Midden standsver. moet ook verandering gebracht worden. Op voorstel van de Comm. tot on derzoek werd den penningmeester decharge erleend. Namens de vergadering werd den heer Kaajan een telegram gezonden met den wensch voor een volledig herstel. Het beleid van het Hoofdbestuur kon de goedkeuring der vergadering wegdragen. Enkele wenschen werden geuit in verband met „Ons Maandblad", die zoo veel mogelijk zullen uitgevoerd worden. Ook achtte men het wenschelijk om in samenwerking met de zusterorganisaties sommige praktische vragen, o.a. het aanbestedingsvraagstuk te bespreken. Voorbeelden werden aangehaald hoe door de organisaties in samenwerking wel verbetering kan aangebracht worden. Op voorstel van de afd. Groningen besloot men de propaganda met kracht voort te zet ten. Groningen heeft goede resultaten be- Besloten werd voor het plattegrond groe pen te vormen voor gewestelijke afdeelingen. DE BURGEMEESTER VAN BIERVLIET VRAAGT ONTSLAG. In de gisteravond gehouden raadsverga dering van Biervliet deelde de burgemees ter de heer Maarleveld mede, dat h»j heden aan H. M. de Koningin zijn ontslag heeft aangevraagd als burgemeester van de gemeente Biervliet met ingang van 1 Janu ari 1933. ALBLASSERDAMS TEKORT In de gisteravond gehouden Raadszitting is door B. en W. aangeboden de begroot ing 1933. De burgemeester deelde mede dat h*-t tekort zondpr de plannen voor Werkver schaffing f 160.000 is. Als deze plannen uit gevoerd kunnen worden zal dit tekort f 190.000 bedragen. (Blz. 1) Verschenen is het Voorloopig Verslag dei- Tweede Kamer over de begrooting van Bin- inlandsclie Zaken. De heeren Kuiper, v. d. Meyst en Ame link hebben, een onderhoud gehad met de Minister over het Nijverdalsche telegram. De Ned. Bond van Chr. Schilderspatroons heeft te Utrecht de jaarvergadering gehou den. (blz. 6) Ontwapeningsdebat in de Fransche Kamer. Herriot, die de richtlijnen van zijn plan uiteenzet, krijgt een groote meerder- Italië's feestviering. Communistisch incident bij het voorlezen an de Bulgaarsche troonrede. Treinrampen in China en Rusland. (Blz. 9) De Tweede Kamer heeft gister de interpel latie-De Visser behandeld over de demon- iratiekwestie. Een ingediende motie werd met 1937 stemmen verworpen. Spelling, geslacht en verbuiging. (II Slot). De bekende uitgeversfirma N. Samson te Alphen aan den Rijn zal op 1 Nov. haai rouden jubileum vieren. Te Noordwijk is de jaarvergadering ge houden van de Vereen, lot opvoeding en ver pleging van Idioten en Achterlijke kinderen. (blz. 10) Bij een benzine-ontploffing te Hansweert zijn een vader en een dochter in brand ge- raakt; het meisje is aan de wonden over leden. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat OJn.: Meditatie: 3laar nu Lied der Gemeenschapdoor Geraert van Suylestijn. Van Boeken en Schrijvers: P. J. Ris- seeuw bespre kt: Omgordt u met machtvan Gertrude Payn Cook. Herinneringen van een predikant: De Biecht. Van Bonte Dingen: Eev ontboezeming, door G. K. A. Nonhebel. Mensch en Inflatie, geïllustreerd arti kel van Jan Ietswaart. Kort verhaal: Yerhoogs eerste buiten- landsche reis. VervoLsrverhaal: De Gezegende rit. Jeugdrubriek. Uitslag van de derde groote prijsvraag. Kieuterkrantje. Zendeling Tanis van Zeist heeft aldaar verteld over het zendingswerk onder de To- radja's van Midden-Celebes. Spr. had ook een collectie inlandsche kunstvoorwerpen medegebracht, die door de aanwezigen wer den bezichtigd. Opvallend was het mooie houtsnijwerk. Het was een welgeslaagde, leerzame bij eenkomst. AMSTERDAM GEMEENTERAAD vond kwam aan het eind der zit- cigenaardige kwestie aan de orde. tierd acht. bepaald, dat geen deel zou mogen worden ver- et verbouwing van „Flo- kleln stukje HET PEIL VAN HET IJSELMEER HET EINDE DER MOEILIJKHEDEN Van Kornwerderzand wordt aan de Leeuw. CL gemeld: Sinds de vorige week wordt met het Oos tercomplex van de spuisluizen regelmatig gespuid De verwachting is, dat aan al de moeilijkheden een einde is gekomen. Aari den Zuidkant van het Westercomplex werd deze week een groot zinkstuk gezonken Naar wij vernemen, moet half November aan den Noordkant van dit complex nog gezonken worden. Er kan dan regelmatig gestroomd worden, waardoor het IJsselmeer op peil blijft NED. HERV. J.V. OP G.G. VERGADERING RING FLAKKEE De Ring „Flakkee" van de N'ed. Herv. J.V. op G.G. heeft Donderdag vergaderd te Her- kingen onder presidium van den heer J. OverweeL Ln bet huis •eenid. ln v< i". stellen B. en vv. voor, e» an de tuin in erfpacht te geven met recht op Hoewel de gemeente-advocaat deze besliss :er bepaald in strijd acht met het testam urfden B. en W. toch voorstellen, dit bes De Raad ging in groote meerderheid n Slechts 11 leden verklaarden zó de gemeente er wel geen moeilijkhedi beslissing lijkt lagmtddag: badder nlddelde t's-urlge werkweek ultgei De >rdracht werd :ijde was opgemerkt, dat het wel wonderlijk Is, dat dit in dezen tijd door een s.d wordt verdedigd. Men dacht natuurlijk aan de demonstratie op 8 Nov. en den eisch van een 40-urlgo werkweek. Het scheen den heer De Miranda niet bepaald te smaken. Een deel vap den middag en den avond werd de ivij de HlIJken tijd doon princlplei "klg was iclgd op d: mensch aan te geven, ichuldig leek ons de poging der com- egenheid aan te grijpen den Raad niet ROTTERDAM GEMEENTEBESROOTING EN SUBSIDIES Naar de „Voorw." verneemt, hebben B. en W. aan verschillende door de gemeente gesuh- sidieerde inste'lingen een brief gericht, waarin wordt aangekondigd, dat, onder voorbehoud van goedkeuring door den raad, het geheele gemeentelijke subsidie zal worden ingetrokken. Een dergelijke waarschuwing hehben o.a. ontvangen het Bureau voor Rechtslijstand aan on- en minvermogenden en de Rot.ter- darr.sche Zwemclub, laatstgenoemde in verband met een gemeentelijke subsidie van f 2f.0 voor den jaarlijkschen zwemwedstrijd in .k Schie. Het Bureau van Rechtsbijstand function- r.eert reeds lang met gemeentelijken steun en een schrapping daarvan beteekent voor het Bureau een verminderde inkomste met f .*10.00»» Of het zonder dit bedrag zal kunnen voort bestaan, weet het blad niet. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: NASSAUHAVEN B0ERENGAT OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ:

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1