3. (MAANDAG 24 OCTOBER 1932 i laafe tgaanc voorzi BINNENLAND. het SALARISVERLAGING ZEEMACHT EEN VOORSTEL VAN DRIE BONDEN. yveret De Bond van Christelijk Marinepersoneel; l^e Ver. van Technici der Kon. Marine; en öroeefljde Ned. R.K. Ver. van Marinepersoneel St. 'vendi Christophorus hebben den voorzitter der ;enom Commissie Georg. Overleg Zeemacht vor- omstqzocht deze commissie bijeen te roepen ter wege behandeling van het volgende voorstel: De Commissie voor G. O. Zeemacht advi- aarwageere den Minister van Defensie de Regee- strattring te verzoeken niet over te gaan tot door- f 88 voering van de plannen inzake pensioen- premieverhooging van 5 pCt. en een aftrek voor ongehuwden tot 2 pCt. eningi in plaats daarvan stelt de Commissie G. O Bij Zeemacht voor: verbaij een tijdelijke verhooging der pensioenpre- moetimie ingaande 1 Maart 1933 en eindigende 1 teunii Maart 1935 ten bedrage van 3 pCt. voor eigen pensioen met vrijstelling van de eerste 500 ladeeljguiden van de verhoogde premiebetaling; I waarbij de Commissie voor G. O. Zeemacht Ri aanneemt dat deze premieverhooging, zooals telt ni reeds in de vergadering van 7 October j.l. werd vastgesteld, niet zal gelden voor het 1, Herjpersoneel binnen de keerkringen. .K J« 'g HET DURE BEROEPSKADER WAT N.V.V. EN S.D.A.P. ER VAN MAKEN Ter verduidelijking van onze driestar reil over een der jongste roode manifesten (zie idi blad vam 19 dezer) wijst een otnzer le- 'b^j^zers er op, dat men van die zijde ons volk ,m< wat wijsmaakt door te vertellen, dat het eerem beroepskader (officieren en onderofficieren) •n zë67 Pct- van de Defensiekosten voor zich op- eischt En dat baseert men dan nog wel op gegevens van den militairen medewerker van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Dit percentage is ten ©enenmale on- ygjuist. Behalve, dat men de 7 8 millioen "voor het burgerpersoneel over 't hoofd ziet, verwaarloost men nog heel wat meer; wam in feite kost het beroepspersaneel slechts 50 pct. van de begrooting. roKKa „Bovendien leute men er op, dat bij ssrhfwdeze becijfering in aanmerking zijn ge bracht de volle pensioenbedragen, in tegenstelling bij andere Departementen, waar slechts voorkomen de stortingen in het pensioenfonds, zijnde 10 pct: in het salarisbedrag. Het D. v. D. heelt dit nimmer gedaan, het krengt de verschuldigde pensioenen recht- Itreeks op de jaarlijksche begrooting, zoo- iat de pensioenlast bij het D. v. D. thans teel en veel hooger is dan 10 pct. van de salarislast. De situatie is als volgt: De salarislast van de landmacht (z o n- der burgerpersoneel) is f 16.000.000. Bij 10 pct. storting in het pensioenfonds zou de pensioenlast zijn f 1.600.000. De op de be- grooting gebrachte pensioenlast bedraagt f 14.400.000. Moet zijn f 1.600.000. Het ver schil (liever gezegd de oude schuld) is dus f 12.800.000. Dit laatste bedrag mag dus niet worden gerekend als zou het behooren tot de nor male uitgaafposten van het tegen woordige legerl en toch heeft men dit rokke ssclio le vai ai behoe kraii 'Pgeni le pn rokke ueele er d steiu won Gi oor wel "ing jk 'at d crisi d^kn Voorts zegt men in het manifest, dat de rweJ M. v. N. en H. heel dicht nadert de schrap- ping voor y4 der defensie-uitgaven, zooals ie Vélt S.D.A.P.—N.V.V. dat wensohen. e aan Bet moet toch voor het burgeroverheids- personeel, in dienst van het D. v. D., geor ganiseerd in N.V.V. en S.D.A.P., wel een behaaglijk gevoel zijn om op 8 November a.s. te 's-Gravenhage te gaan demjoaistreeren i vóór schrapping van een vierdie der defen- siekosten en dus minstens vóór een vierde hunner te doe'n afvloeien en dus praktisch te gaan eisclien werkloos te willen worden! Waar het N.V.V. en SiD.A.P. thans klaagt het dure personeel bij het D. v. D. en dat dit dus weg moet, dan blijikt hieruit toch wel overduidelijk, dat de theorie die men vaak van die zijde hoort, dat het p e r- soneel nimmer de dupe mag worden van ©enige handeling, louter fantasie is!" DE STORMER Thans is te Delft verschenen het orgaan der R. K. stormtroepen, die, gemaskerd, er op los stormen om de R. K. Staatspartij aan een ommezwaai te helpen. Aan de kop staat het redactie- en administratie-adres; doch voorts blijft alles in 't verborgen. De medewerkers noemen zich Q, Hava- des, Y, Blauwvoet, Melpomené, Sub Umbra en meer van die welluidende namen. Doen meer vertellen ze niet Enfin, moedig steken ze van wal; zij Willen: „Dat de katholieke democratie zal heer- schen in de geheel e R. K. Staatspartij. Dat deze partij een program zal hebben van onderen tot boven democratisch, dat is ten behoeve van de maatschappelijke zwakken het meest. Al het oude heeft afgedaan, een nieuwe wereld verschijnt. Het is geen tijd meer voor halfheid, laffe compromissen, zielige schipperpolitiek. De tijd is ook voorbij van die menigte van katholieke candidaten voor het Kamer lidmaatschap, die in geen enkel opzicht hei vertrouwen genieten van het katholieke volk Die er slechts komen door handigheden van partijleiders cn door de onverdiende loftui tingen van een kapitalistisch gezinde pers' Daarom: „De kaken moeten van elkaar, er moet gesproken worden, vrij van huichelarij, vrij van de ons ingepompte dweepzieke nede righeid, „dat onze ouderen het toch nog altijd beter kunnen weten". Welaan dan, „s-tnrmer", welkom in bet dunne rijtje van penmestrijders; wij juichen u van gamscher harte toe, omdat hier zal sproken de ongeharnaste gedachte van het R. K. radicaal voelend individu, los van alles, ontdaan van alle dwangbuizen, de meening, zooals ze is, zooals zij zien wensebt te geven, zonder meer". Derhalve klinkt het parool: „Alle stro pers lid van de R. K. kiesvereeniging". Dat idee is niet kwaad. De rest zakt wel bij! TOELICHTING MAATSCHAPPE LIJKE ONDERWERPEN EEN WERK VOOR JONGEREN èN OUDEREN Toen eenige jaren geleden bij het Bonds- bureau te Amersfoort „Toelichting op deel I van den Leidraad Maatschappelijke onder werpen" verscheen, hebben we daarmede onze hartelijke ingenomenheid betuigd. Ongetwijfeld kunnen er tegen zulk een „slandaardbron" ernstige bedenkingen zijn. Wij wezen er toen op, dat 't met zulk een keurig boekwerk onze jonge menschen mis schien wel wat al te gemakkelijk wordt ge maakt De oude methode, die dwong zélf de bronnen te bestudeeren, had ongetwijfeld Dat bezwaar handhaven we nog ten volle, maar toch kan dat niet verhinderen onze bewondering te uiten, dat de kundige be werker nu reeds het tweede deel de wereld in kon zenden. Telde het eerste deel 280 bladzijden, het tweede is een boekdeel van 450 pagina's, keurig gedrukt en voorzien van registers, die het naslaan zeer vergemakkelijken. Het eerste deel handelde over algemeene begin selen: het tweede deel schetyt de ontwikke ling van het maatschappelijk leven. En het doet dit op voortreffelijke wijze. Ds. Vonkenberg, de stichter van den Geref. Jongelingsbond, was gewoon te zeg gen, dat onze jonge menschen „gepokt en gemazeld" in de beginselen moeten zijn. 't Zal zeker niet aan dit prachtige Handboek liggen, wanneer 't zoo ver niet komt. Maar deze uitgave is van beteekenis voor veel breederen kring dan alleen de Bond, bij wiens bureau zij het licht zag. Kiesvereenigingen, propagandaclubs, socia le organisaties enz. zullen er mede een zeer vruchtbaar gebruik van kunnen maken. Wat zijn onze beginselen rijk en wat moeten we niet dankbaar zijn onze voor mannen, die deze beginselen op schier elk levensterrein hebben toegepast. Nooit valt dit meer op dan wanneer men zich een uurtje in zulk een boek verdiept. Waar we hier moeilijk bij onderdeelen kunnen stil staan, geven we de titels van de 19 hoofdstukken, waaruit dit tweede deel bestaat: 1. Het nomadenleven; 2. Patriciërs en Plebejers; 3. Invloed van het Christen dom; 4. De opkomst der steden; 5. Het gilde wezen; 6. Het Mercantilisme; 7. Het Phy- siocratisme; 8. De invloed der revolutie van 1789: 9. Opkomst der moderne vakbeweging; 10. De sociaal-democratie; 11. Verschillende stroomingen in de sociaal-democratie; 12. Het religieus socialisme; 13. Christelijk- sociale beweging; 14. Christelijke vakorgani satie; 15 en 16; De strijdmiddelen der vak organisaties; 17. Coöperatie; 18. Patroonsor ganisatie: 19. Beroepskeus. Uiteruard geeft deze inhoudsopgave slechts een ruwe schets van dit lijvig boekdeel. Want verschillende onderdeelen zijn op zichzelf even belangrijk als actueele onder werpen. Ook viel het ons op, dat de literatuur bewerking zeer „bij" is: de nieuwste werken vindt men hier reeds geëxcerpteerd. Waar gewone beurzen niet toelaten zich alles aan te schaffen, wat de pers verlaat, daar wordt hier een schoone gelegenheid gegeven toch op de hoogte te zijn van de literatuur over een bepaald onderwerp. De sarnpnsteller blijkt iemand te zijn, die op dit uitgebreide terrein uitnemend wegwijs is. „Hij weet waar Abraham de mosterd haalt". Met opzet vestigen we eenigszms uitvoe rig de aandacht op deze uitgave van het Bondsbureau te Amersfoort. Voortreffelijk werk voor billijken prijs. Zeer dringend aanbevolen. Land- cn Tuinbouw. Moeilijkheden uit den weg geruimd Zooals men zal weten, heeft de wijze, waarop Frankrijk de kaasinvoer contingen- teert eenige moeilijkheden gebracht voor de Fransche producenten door de verdeeling van het jaarcontingent in vier gelijke kwar taalcontingenten, waardoor de invoer uit BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD VOETGANGERSWEEK De propaganda voor veilig verkeer, die vo rige week in Amsterdam is gevoerd, is zeker niet in alle opzichten geslaagd. Als wij dit neerschrijven bedoelen wij allerminst critiek te leveren op hen die de organisatie in el kaar zetten. Aan hun werken of ijver heeft het niet gelegen. Maar in de eerste plaats hadden wij gedu rende een gedeelte van de week zoo slecht weer, dat het aantal voetgangers zeker be langrijk lager is geweest dan op dagen, die wij zoo wat de weersgesteldheid tot de nor male rekenen te behooren. In de tweede plaats was de belangstelling van het Amsterdamsohe publiek op som mige punten, wanneer het weer dit toeliet, zoo overstelpend, dat toch weer niet een juist beeld van het normale verkeer te ver krijgen was. Voorts op het Leidsche Plein, waar men voor het eerst het verkeer met lichtsignalen regelde was de toevloed van kijklustigen en nieuwsgierigen groot. Ons kon de oplos sing maar matig bekoren. Het leven laat zich niet zoo automatisch regelen, ook het verkeer heeft zekere vrijheid noodig en laat zich niet zoo precies in onderdeelen van seconden ontbinden. Daar is in den laatsten tijd ongetwijfeld een toename van verkeersongevallen. Er zijn woeste automaniakken, dolle motorrijders, onvoorzichtige fietsers en niet al te vlugge voetgangers. Dat in een stad met een in tens verkeer geen dag passeert of er gebeurt wel een ongeluk van meer of minder ern- stigen aard, behoeft niemand te verwonderen. Dat af en toe kinderen, die nog geen ge- raar zien, of oudere en gebrekkige perso nen, die het gevaar niet kunnen ontvluch ten, slachtoffer worden, is zeer te betreuren. Maar wij kunnen ons er toch niet geheel aan ontworstelen, dat men van het be schermen van den voetganger en het regelen van het verkeer, ook een soort sport maakt. Niet alleen dat men nu een voetgangersweek organiseeert, ook de scholen doen er den laatsten tijd aan mee, wat nog zoo gek niet is op zichzelf en sommigen willen er geloof ik er een verplicht vak van maken, naast lichamelijke oefening en zwemmen. Bovendien neemt de drang tot uitbreiding van het corps verkeersagenten geregeld toe. Heeft men eenmaal op de spitsuren een ver keersagent veroverd, dan is er groote kans dat straks een permanente post gevraagd wordt en noodig geacht. Dikwijls is dit mis schien juist omdat de voorbijgangers, de voorbij rij den den evenzeer, gewoon zijn hier gemaszregeld te worden. Dat is nu een van de schaduwzijden van al deze zorg. Men behoeft steeds minder zelf op te letten, men leert niet meer anderen te laten voorgaan, men houdt geen rekening met het leven van de voetgangers, de ver keersagent is daar voor en hij doet het. Men moet deze kwestie oplossen door een goede opvoeding te geven aan hen die de straat bevolken. Daarom is er voor de actie onder schoolgaande kinderen, wel gewenscht njpt overdreven, maar met mate, zo*, eens bij gelegenheid eener wandeling of demonstra tie op de speelplaats. Daarnaast zou men dan de rij woestelingen op nog gevoelige wijze dan tot heden ge schiedt, in den kraag moeten pakken en hen zware straffen opleggen. Immers daar zijn adspirant moordenaars onder hen. Tegen de meest krasse maatregelen zouden wij ons niet licht verzetten. Maar dat is toch wat anders, dan dat men nu, terwille van deze onverlaten, heel het publiek als het ware bij de hand neemt en over de kruis punten heen helpt. Zorg voor de kinderen, die op straat ver- keeren is uitnemend, al behoort deze zorg niet allereerst door de politie te worden ge oefend en zorg voor de grauwe haren is al even voortreffelijk, doch evenmin in de eer ste plaats politietaak. Men moet toch niet heel de stad in boeien leggen, omdat er enkelen al te vreemde bui telingen maken, niet allen dragen gaan, omdat enkelen niet kunnen loopen. Dat is geen opvoeding meer, dat is precies het tegenovergestelde, dat is het opzettelijk klein houden, dat is de knechting van het publiek, terwille van een waan. Immers zoo leert men nooit zioh in het gewoel te bewegen. Rood licht, op de plaats rust; geel licht, „geeft acht"; groen licht: voorwaarts marsch. Weet men hoe elke se conde wachten soms een marteling kan zijn. Hoe een trage sleeperskar minuten lang het ons land soms beduidend lager, soms be duidend meer dian normaal bedroeg. Hier door is ontstemming ontstaan en daarom hebben een drietal heeren uit het Crisis- Zuivelbureau te Parijs deze aangelegenheid besproken met de Fransche importeurs. Be sloten is volgens de Msb.. dat de Nederland- sche exporteurs aan de Fransche regeering zullen vragen de contingenteering kwartaals gewijze te doen geschieden en in overeen stemming met de in vroegere jaren geble ken behoefte in het overeenkomstig kwar taal. De Fransche importeurs zullen zoo n verzoek bij hun regeering steunen. Ook wat de invoer van andere melkpro ducten aangaat werden verschillende voor stellen onzerzijds gedaan, welke de Fran sche heeren eerst nog nader wilden bestu deeren. heele verkeer ophoudt al zou men er wel tien keer voorbij kunnen komen? De straatdictator, overigens de vriendelijk ste en beleefdste man die ik ken, weet het beter. Hij zorgt voor U, al hebt ge waarlijk zijn zorg niet noodig, en ge moet hem nog dankbaar zijn ook, want hij bewaakt uw leven. Men versta ons wel. Wij hebben geen over wegend bezwaar tegen de verkeersregeling op drukke kruispunten. Daar zijn nu een maal menschen, die de wanorde beminnen en die niet zooals zij met Huygcns zeggen, roor iedere gek strijken. Maar ons bezwaar gaat tegen de overdrij ving, tegen het automatiseeren van het le ven, dat al genoeg ontzield is, tegen de meer dan overdreven zorg voor den volwas sen voetganger, die in schijn wordt ver troeteld, maar in wezen geofferd aan een toenemend en niet voldoende gebreideld snel verkeer tot in de smalste straten van een uitsluitend op voetgangers berekende city. AREND VAN AMSTEL. Gemengd Nieuws. DE SMOKKELWOEDE Na de groote invoeren van Belgisch brood is thans de voor de winkeliers dier dorpen nadeelige invoer van Belgische margarine gekomen. Door de sterke prijsstijging van de margarine in Nederland is een zeer sterk prijsverschil ontstaan tusschen het Neder- landsche en Belgische product. Terwijl de eerste met ongeveer 1 per Kg. moet worden betaald, doet de Belgische niet eens de helft daarvan. Onder deze omstandigheden is in den smok kelhandel het artikel margarine het artikel van den dag geworden. Massa's kilogram men Belgische margarine vinden in de Zui delijke grensdorpen thans hun weg naar Ne- derlandsche magen. In vele grensdorpen van het Brabantsche land begint de toestand geleidelijk aan tra gisch voor den dorpsbakker, die doorgaans ook dorpskruidenier is, te worden, aldus deelde een hunner dezer dagen aan het Cen trum mede. Stel u voor: ik was onlangs op bezoek bij een mijner dorpsgenooten. Men gebruikte er juist de koffie: Welnu het brood was Belgisch brood; de boter, waarmee de boterham was besmeerd, Belgische marga- dine; en de suiker die men in de koffie had, wasBelgische smokkelsuiker Commentaar overbodig. DE WAPENSMOKKELARIJ Naar de Maasbode meldt was het aan de politie in Venlo reeds eenigen tijd bekend dat er aldaar nog ergens een partijtje revol vers verborgen werd gehouden. Door een voortdurende controle en ijvere nasporingen viel de aandacht op een bijeenkomst van een Duitscher met een zekere vrouw H. in café S. aan den Leutherweg te Venlo. In den laten Donderdagavond bleek het, dat in dit café wederom een samenkomst plaats had. Na eenigen tijd daar te hebben vertoefd, heeft vrouw H. het café verlaten, terwijl de Duitscher er bleef wachten. Na ongeveer een uur keerde de vrouw te rug met een grooten kofffer die zij in een voor het café staanden luxe auto plaatste. De Duitscher kwam toen ook naar buiten en begaf zich in den wagen teneinde zich te overtuigen of de door hem gekochte waar in derdaad in den koffer was. Op dit moment greep de verdekt opgestelde politie in en nam den auto. alsmede den kof fer met inhoud in beslag, terwijl vrouw H en de Duitscher voorloopig gearresteerd werden Ook werd in verband hiermede nog een ze kere H. gearresteerd. In den koffer bevonden zioh 42 revolvers van z.g.n. Spaansdh model en verscheidene doozen patronen, in totaal 550. DOODELIJK MIJNONGELUK. Te Eygelshoven (L.) kreeg in de mijn Laura een mijnwerker een ijzeren bint op het hoofd. De ongelukkige bezweek aai gevolgen. HET AANGESPOELDE VLIEGTUIGWRAK. De dezer dagen op het Noordzeestrand aangespoelde wrakstukken van vliegtuigen worden thans door den Rijks Studiedienst voor de Luchtvaart onderzocht, om na te gaan van welke vliegtuigen de stukken af komstig zijn. Dit onderzoek is nog niet ge heel beëindigd. Men heeft hier te doen met wrakstukken van twee toestellen. Van het eene kan reeds met zekerheid worden verklaard, dat het geen Nederlandsch toestel is geweest; van het andere zal dit nog nader moeten blijken. De wrakstukken vertoonden wel num mers, maar tot nog toe heeft men geen fa brieksmerk kunnen vinden, hetgeen iden- tificeeren bemoeilijkt Het is niet onwaar schijnlijk, dat men met Engelsche toestel len te doen heeft en daarom zal de aan dacht der Engelsche autoriteiten op deza vondsten gevestigd worden. DOOD DOOR VERGIFTIGE BESSEN. Te Ekamp (Gron.) werd Vrijdagmiddag, tijdens schooltijd, een 6-jarig meisje van den heer K. plotseling onwel. Spoedig ont boden geneesheeren konden de oorzaak der ongesteldheid niet vinden. Binnen een uur was het meisje reeds overleden. In het gezin van den arbeider H. B., te Ekamp, waar een week geleden een meisje ven drie jaar overleed, stierf Vrijdag een jongetje. Men vermoedt dat de kinderen giftige bessen gegeten hebben. EEN ONTAARDE MOEDER Te Groningen is in verzekerde bewaring gesteld vrouw K., die gescheiden van haar man leeft, in verband met het onder ver dachte omstandigheden overlijden van haar drie maanden oud kindje. Toen de politie die voortdurend was gewaarschuwd, in dr oning kwam. was de vrouw onder den in vloed van sterken drank. Zij was niet in staat een behoorlijk ant- oord te geven. De andere kinderen zijn voorloopig in be tere omgeving gebracht daar zij in geheel vervuilden toestand verkeerden. VERDRONKEN Langs den dijk van het Wilhelminakanaal onder Son (N.Br.) vond de politie een rijwiel en pct. Na langdurig dreggen werd opge haald 't lijk van den 26-jarigen L. Denkers, wonende te Eindhoven. BRANDEN Te Veldihoven (N.Br.) brak brand uit in de benzine bergplaats van A. v. K. Deze berg plaats alsook het woonhuis van v. K. brand de geheel uit. De inboedel ging verloren. De bewoners konden zich slechts met moeite eden. Een knecht, die ten onrechte meende dat er nog personen in huis waren, liep het brandend perceel in en bekwam brandwon den aan hoofd en handen. Het vuur tastte ook de naastgleegen boer derij van S. aan. Diens woning ging e eens geheel in vlammen op. De bijgebouwen bleven echter gespaard. Te Oisterwijk (N.Br.) ontstond brand in de boerderij van den landbouwer W. v. d. Beigaard. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van den inboedel bijna niets kon worden gered. De boerderij, stallen en schuur gingen geheel in vlammen op. De landbouw- inventaris, de heele oogst benevens een groo te partij hooi en stroo gingen verloren. Twee koeien, drie kalveren en vier varkens kwa men in de vlammen om. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Ver zekering dekt de schade. SMOKKELEN VAN MARGARINE. Te Glanerbrug, gemeente Lonneker, heb ben rijksambtenaren een luxe auto, waarin ongeveer 500 KG. Duitsche margarine werd vervoerd, in beslag genomen. ZWALUW, WAARHEEN IS UW VLUCHT? In „De Maasbode" deelt R. L. mede, dat de zwaluwen van Limburg niet schijnen te kunnen scheiden. Men ziet ze bij tientallen drijven en zwenken in den motregen. Geen nachtvorst verschrikt ze, geen bul derende herfststorm jaagt ze op de vlucht, geen kletterende regenvlaag brengt htm veerenkleed uit de plooi. Zij tuimelen in den wind, zij zwieren om de burchtruïnes en kastdelen van het Geul- dal, zij schieten steil omhoog langs de rot- sieg heuvelflanken, zij dwarrelen als voort gejaagd loover bij het loeien» van de Wester bries. Ook op andere plaatsen moet iets derge lijks opgemerkt zijn. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN Op den Sloedam tusschen Walcheren en Zuid-Beveland is een vrachtauto van Den N. uit Wemeldinge bij het passeeren van een luxe auto door te krachtig remmen over den kop geslagen. De auto lag onderstboven op den weg met de wielen de lucht in. De inzittenden Den H. en twee kinderen zijn er wonder boven wonder goed afgeko men. De dokter uit Arnemuiden, die spoedig ter plaatse was deed ze overbrengen naar het R.K. Ziekenhuis te Goes. Daar bleek, dat de kinderen er zonder noemenswaard letsel afgekomen waren en dat de man een schou derfractuur had bekomen. Hij kon nadat het verband was gelegd huiswaarts keeren. Omtrent de oorzaak vernemen wij nog. dat Den H. een aanrijding met de hem passeeren de auto wilde voorkomen. De bestuurder van deze auto is echter hard doorgereden, zonder zich te bekommeren om wat er met de vracht auto gebeurde. Radio Nieuws. MAANDAG 24 OCTOBER. Concerten, enz n d e n R. Kwintet. 1 v e r s u m. AVRO. Kamermuziek, ngenber^. Kamerkoor. I ze n NCRV: H O V Iveraum AVRO: Concert n d e n R.: BBC-orkest ersum AVRO. C md borer: Omro en NCRV: H. O. en NCRV: H. O. V. en NCRV: Gramofoonmuziek Hulzen. NCRV. Vragenuurtje. Hilversum AVRO Eroil Ludwig. vraag gesprek met Dr. P Ritter Jr. Hilversum. AVRO. Dr. J. H Schuur- mans: Antonv van Leeuwenhoek. Huizen NCRV: J. Vincent: Onze toren klokken Hilversum AVRO: Persberichten i Hut zen NCRV: Persberichten I Hllv AVRO: Persberichten 10.00 H u 1 z 10.15 H i 1 v 10.30 Hllv MAANDAG 24 OCTOBER zen KRO: Morgenconcert versuia AVRO. Gramofoonmuziek, rersum AVRO: Ochtendcoi KRO: Gra .01 Hil V .15 Hui: 12.20 Dav 12.20 Lan i 1-4.15 H i 1 v 14.20 Lom 16.00 H i 1 v 16.20 Lan 16.20 War 16.30 Hul: 19.00 Hil v 19.40 Dav- 20.00 H u 1 a mofoonmu: AVRO. Gramofoonmuziek. 3 u m AVRO: Sclistenconcert lborg. Strijkorkest. 3 u m AVRO: Solisten con eert 3 u m AVRO: Klein orkest r y: Orgelconcert sum AVRO: Gramofoonmuziek R.: Schotsch Studio-orkest sum AVRO: Piano-voordracht i AVRO: Kinderkooraang sum AvRO: Kovacs Lajoe i KRO: Orkest i KRO: Orkest sum AVRO: Kovacs Lajos t r y: Militair orkest i KRO: Klassiek concert sum AVRO: Orgelconcert 11.00 Hilversum AVRO: Voordo-achten 14.35 Huizen KRO: Vrouwenuurtje 15.00 Hilversum AVRO: Knipcursus 15.30 Huizen KRO: Modecursus 19.10 Huizen KRO: J. Feitsma: ..Palestina** 19.30 Hi 1 v l AVRO: Cursus Engelsch 12.00 Hu i z e n KRO: Politieberichten 19.30 Huizen. KRO. Politieberichten. 20.01 Hilversum AVRO: Persberichte^ VERHEUGEND VERSCHIJNSEL Bij de Robinson-schoenfabriek te Nijmegen heeft dezer dagen de 250ste arbeider zijn intrede gedaan. Dit feit verdient wel vermel ding nu men zooveel hoort spreken over ont slag en bedrijfsinkrimping. De groei der Ro- binsonfabriek is werkelijk opvallend. Haar ontwikkeling wordt wel het beste door de vrijwel geheel in Nederland zelf geplaatst. INSTORTING BIJ BRUGBOUW Te Roermond is een gedeelte van de be kisting van een der twee nieuwe bruggen over de Roer op den Maastrichterweg bezwe ken en ingestort. Met hevig gekraak zakte plotseling het bovendek van de brug wegt waardoor een oogvormige inzinking ontstond, die zich een heel eind over de brug voort zette. Een twaalftal werklieden stond juist op de brug. Men was bezig met de storting van het beton. De arbeiders maakten snel dat zij wegkwamen, zoodat persoonlijke on gelukken niet voorkwamen. Met den bouw dezer twee bruggen vlotte het zoo bijzonder goed, dat men de voltooiing reeds nabij was. Door deze instorting is 'n belangrijke stag natie in het werk veroorzaakt. AVONTUREN VAN JOOSJE PINDA EN PIETJE ROET door G. TH. ROTMAN 15. Ongeveer een week na deze gebeurte nissen liepen Joosje en Pietje op de markt Daar zagen ze, in de uitstalling van een uit drager, een oud onderstel van een kinderwa gen, met vier „schitterende" wielen. Na eenig loven en bieden werden ze 't met den koop man over den prijs eens. 16. Van de rest van hun spaarcenten koch ten ze bij den kruidenier op den hoek oen stevige kist. en den volgenden dag was de firma Pinda Co. uitgebreid met een spik splinternieuw vervoermiddel. Ze besloten er mee naar andere plaatsen te trekken, om daar hun koopwaar aan te bieden. Om de beurt trokken ze, terwijl dan de andere in het wagentje zat (Wordt Woensdag vervolgd.) DE VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE Naar het Engelsch door ALMA (151 Na den grond zorgvuldig onderzocht te hebben bleef hij staan, sloeg een paal in, en begon van daar uit de helling zigzagsgewijze af te dalen. Op iederen hoek plantte hij een paal. Giustinlani trad den Keizer ter zijde en fluisterde hem toe: Nieuwe werktuigen brengen nieuwe methoden mede. De aanval wordt uitgesteld. Neen. kapitein, de vijand moet het vuren voortzetten, anders kan hij de gracht niet be gaanbaar maken. Dat, Majesteit, was de gewoonte. Dit maal zal men de gracht door een loopgraaf trachten te bereiken. Met welk doel? Onder bedekking van de loopgraaf zal hij de gracht dempen. Konstantijn werd nog ernstiger. Hij be greep dat het zeer goed uitvoerbaar was on der bedekking van het kanon een weg te gra ven, die den vijand in staat zou steil in om gelijktijdig aan te rukken en te bombardee ren. Hij wilde juist in dien geest antwoor den, toen een schare van werklieden, voor zien van spaden en houweelen, op het terrein verscheen, en langs de aangegeven zigzaglijn de aarde begon op te werpen. Opzichters die de zweep niet spaarden vergezelden hen en dreven hen voort. De geniesoldaat, om deze nieuwerwetscho benaming te gebruiken, was eindelijk onder het vuur der belegerden gekomen; toch zette hij den arbeid voort, totdat zijn voorraad palen uitgeput raakte, toen keerde hij terug Zooveel echter was duidelijk: de loojpgraaf zou óver het kerkhof naar den weg vóór de poort gaan. Tegen den middag, toen de aardwerkers diep genoeg in den grond stonden, begon het kanon weder vuur en rook te braken, en slingerde onder donderend geraas zijn zwaré kogels tegen de torens. Wederom scshudde de hechte muren. Enkele steenwer pers werden omgeworpen. De Keizer wan kelde door den schok. Een kogel trof den Bagdadtoren een paar voet onder een ver schansingscel, en toen de stofwolk gezakt was werd een breede scheur in den muur ge zien. De Keizer gaf onmiddellijk bevel de schade zooveel mogelijk te herstellen. Graaf Corti bevondt zich met zijn lijfwacht aan den voet van den toren, toen de artil lerie voor het eerst vuur gaf. Hij hoorde de kogels in de stad vliegen en in zijn ver beelding zag hij de verwoesting, die zij in de diohthevolkte straten zouden teweegbrengen. Eensklaps viel hem in dat het paleis van prinses Irene in gevaar moest verkeeren. Als Christen en als minnaar zocht hij zijn angst te matigen, door herhaaldelijk met vrome aandacht een kruis te slaan. Maar het baat te niet. Zijn angst nam toe. Eindelijk deed hij den Keizer weten ,dat hij voor een oogen- blik zijn post verlaten had, om te zien welke schade de kanonnen in de stad hadden aan gericht. Hij had nog niet ver gereden, of hij werd een buitengewone drukte gewaar. Het scheen dat die wonderlijke donderslagen en meteo ren de geheele bevolking uit de huizen ge dreven hadden. Op de hoeken der straten hield men hem tegen: Heer ridder, zeg ons toch om 's hemels wil, of de wereld ver gaat! Het hart vol medelijden antwoordde hij: Geen nood, goede lieden, 't Zijn de Turken maar. Zij trachten ons bang te maken met dat lawaai. Gaat maar gauw naar huis terug. Maar de kogels die door de lucht vlo gen, waar komen die vandaan? Waar vielen zij neer? Verderop. Eén kreet hoorde hij zoo dikwijls her halen. dat het indruk op hem maakte. De Panagia! Zeg den Keizer toch dat hij, zoo waarlijk hij een Christen is, de Gezegende Madonna uit de Kapel hier moet brengen! Hoe (lichter hij bij de plek kwam waar de kogels neervielen, des te meer teekenen van schrik cn ontsteltenis merkte hij op. De bleeke gezichten der vrouwen die hij zwijgend voorbijging deden hem beseffen, dat prinses Irene wel degelijk in gevaar ver keerde, daar haar paleis in de bedreigde stadswijk stond. In Byzantium kon men vlak bij een be paald punt zijn en er toch nog ver van ver wijderd wezen, want de opgaande straten met haar zonderlinge bochten cn kronke lingen toonden duidelijk, dat bij den aanleg niet een vast plan ten grondslag had gele gen, maar dat alles aan het toeval was over gelaten. Daarom spaarde de graaf zijn paard niet, want zijn onrust werd steeds grooter. Al had de schoone prinses geen letsel beko men, zij zou toch de onsteltenis der haar omringenden deelen. Eindelijk bereikte bij een punt, waar het gedrang hem noodzaakte langzamer te rijden, en ten laatste af te stappen Het was nog slechts een paar schreden van haar paleis. Een huis van twee verdiepingen scheen het voorwerp van aller belangstelling te zijn. Wat is er gebeurd? vraagde hij aan een langen man, die gansch ontdaan met een crucifix in de hand stond te bidden. God beware ons, heer ridder! Zie hoe helder de lucht is, maar een groote steen, 't leek wel een meteoor, sloeg tegen dit huis. Daar is het gat dat hij maakte. Anderen zeggen dat het een kogel van de Turken was. Red ons, o Zoon van Maria! bad hij, en kuste het crucifix. Is iemand gewond? riep de graaf, den bidder bij den arm schuddend. Ja, twee vrouwen en een kind. Alle drie doodRed ons, o Zone Gods! De Vader heeft U alle macht gegeven. De graaf drong door de menschen heen naar het huis totdat hij niet verder kon. Vele vrouwen, hevig ontsteld, lagen op de knieën en baden. Hij behoefde niets te vra gen, hij stond vóór het getroffen huis, welks front jammerlijk vernield was. Maar de jonge vrouw die bij de open deur rustig haar bevelen gaf aan eenige mannen, die het lichaam eener doode naar buiten brachten, wie was dat? Zij stond met den rug naar hein toe, maar de gouden lokken, de hooge slanke gestalte, waren hem niet vreemd. Hij gaf zijn paard in bewaring aan den eersten den besten en Long door de knielenden heen. Hij had het wat zachter kunnen doen. maar hij had haast en liet zich door niet3 af-. schrikken. Prinses Irene, riep hij, wat doet gij hier? Is er dan niemand om dit wenk te bezorgen? en in zijn vreugde dat hij haar ongedeerd vond viel hij op de knieën, greep haar hand en drukte ze aan zijn lippen. Neen graaf Corti, moet ik niet veeleer aan u vragen wat g ij hier doet? Haar gelaat stond ernstig en hij meende zelfs een bestraffing in hare oogen te lezen, maar zij liet haar hand in de zijne rusten terwijl hij antwoordde: De Turk is voor het oogenblik niet te bereiken, wij moeten hem laten begaan. Ik kwam maar eens zien wat de uitwerking van zijn kanonnen is, of ja waarom zou ik het niet ronduit zeggen? Prinses, ik kwam hierheen omdat ik weten moest, of gij mijn hulp noodig hadt. Ik be dacht dat ik uw ridder was. Zij begreep hem volkomen, trok haar hand terug en antwoordde: Sta op, graaf, gij staat de doode in den weg. Hij stond op en liet de dragers voorbijgaan met hun last: een vrouw, badende in haar bloed. Is dit de laatste? Ja. prinses. Arm schepsel! Gods wil geschiedde! Breng haar naar mijn huis en leg haar bij de anderen. Kom mee, graaf! De prinses volgde de mannen. Terstond begonnen de vrouwen luide te weeklagen en riepen: God zegene u! Zij kusten den zoom van haar kleed en liepen haar schreiend achterna. Het lijk werd naar binnen gedragen, naar de kapel, en zoovelen het verlangden moch ten in de kapel komen. Voor het altaar la gen reeds twee andere slachtoffers, de eene nog en kind. De Madonna boven het altaar zag medelijdend op het drietal neer, en de levenden schepten troost uit dien aanblik. Sergius nam den lijkdienst waar. De graaf stond naast de prinses, haar vrouwen schaar den zich achter haar. Midden onder den dienst hoorde men weder het donderen van het geschut. De aanwezigen wisten thans wat het was. Zij schreeuwden van angst en klemden zich aan elkander vast. Sergius ging rustig door, zelfs zijn slem trilde niet. Corti wilde zijn armen uitstrekken om de prinses te ondersteunen, maar zij bleef onbe wogen; haar handen die een zilveren reuk vat vasthielden beefden niet. De moorden de kogels vlogen door de lucht en konden ook hAiir huis treffenmaar haar geest was te krachtig, haar ziel te hooggestemd, haar geloof te vast, dan dat zij zich bezorgd of bevreesd zou maken. Daar werd een geweldig gedruisch ge hoord, alsof een kogel nogmaals een woon huis trof, gevolgd door een zoo akelig en aan houdend gegil, dat woorden overbodig waren. De prinses was de eerste die sprak. Ga voort, Sergius, zeid- zij, en tot den graaf: Laat ons gaan zien, misschien heeft iemand mijn hulp noodig. Bij de voordeur zei Corti: Prinses, één woordje, bid ik u. Z" had hem s1pi*Ws pon 7jen. om te we ten dat hij in groote zielestrijd verkeerde. Heb medelijden met mij, smeek ik u. Eer en plicht roepen mij naar de poort, de Kei zer kon mij noodig hebben; maar hoe kan ik gaan en u te midden van zooveel gevaar en verschrikking achterlaten? Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7