lliruuir gtihsclje (üuuratit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken z EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal In Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ235 Franco per post 2.35 portokostpn. Per week ƒ0.18 |Voor het Buitenland bij wekelijk- sche tending „4.50 By dageujksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3795 MAANDAG 24 OCTOBER 1932 ADV2BTEN.\ES Van 1 tot 6 regelst.P1? Elke reeel meer... Ir.gez Mededeplingen van 1—5 regels Elke regel meer Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt bprekend 0 '0 12e Jaargang flit nummer bestaat uit TWEE blader 1 W ACHTERLUURTTAAL We velden onlangs dit scherpe, doch o.i. volkomen rechtvaardige oordeel over den schrijver der Oproerige Krabbels in de roode pers: „A.B.K. -weet het onderscheid niet meer tusschen een ernstig beroep op den Bijbel pn profanie. Het laatste beoefent hij dage lijks. Met stijgend, maar afschuwelijk succes." Daarover is de heer Kleerekoper in woede pntstoken, al verzekert hij de lezers, dat menschen, zooals hij, „door de gewoonte van jaren, volmaakt onaandoenlijk voor de dage- Jijksche pogingen van tegenstanders om hen ke beleedigen." De onjuistheid van de eerste helft dezer mededeeling blijkt klaarlijk uit het meer [u'an wrange artikeltje, dat uitloopt in een scheldpartij; het laatste is de gewone toon, (welke men in dien kring aanslaat, als men ook veel gebruikelijk iets van ge- jkrcnktc majesteit gevoelt. Echter gééft men daarvan dan menigmaal pp weinig verheven wijze blijk m zoo ook in dit geval. Nadat dc schrijver met prijzens waardige zelfkennis heeft verklaard, dat Lgeèn sterveling zal willen ontkennen, dat [hij een grooten mond heeft", vervolgt hij Zijn artikeltje met een vies praatje, om ten [slotte uit tc barsten in deze, even lage als jbeleedigende taal: Indien ik den schrijver van het boven- staande voor den Rechter daagde, zou hij een gestrenge straf krijgen dat is bui ten kijf als ik onder eede zou verkla ren, dat ik mij beleedigd voelde. Maar I dat kan ik niet. Want mijn trouwste levensmakker, de Bijbel, en ik kijken elkaar alléén maar eens even aan, en dan I glimlachen wij beiden. Evenmin als ik met een souteneur ga hoornen over eer, i treed ik met dien man van dat blaadje in onderhandeling over den Bijbel. Maar als ik dan per se met één van die twee in persoonlijk verkeer treden moet, dan geef ik verreweg dc voorkeur aan den eerstel I Met hein, die zonder dc minste noodzaak, [zulke aohterbuurttaal uitslaat, is gedaohten- isseling feitelijk uitgesloten. En slechts loode brengen we dit onder de aandacht Ionzer lezers. Ze zien er uit, dat wij niet in 'het minst overdreven hebben. Overigens gunnen we hem gaarne het gezelschap, dat [liij prefereert. O, het ware te wenschen, dat de schrijver (zich werkelijk beleedigd had gevoeld; niet [in zijn persoon, maar door de kwalificatie, dat hij ee'n ernstig beroep op den Bijbel niet profanie weet te onderscheiden. Het- jgcen duidelijk bleek uit het feit, dat hij, zonder het zelf te gevoelen, den spot dreef met de meest centrale en teerste geloofs waarheid: de vergeving der zonden. Het is huiveringwekkend, maar ten slotte verklaarbaar. Want zooals iedereen, die zich boven deSchrift stelt en deze naar eigen goeddunken gebruikt, maakt ook deze schrijver den Bijbel aan zich ondergeschikt; hij meent, dat er over „onderhandeld" kan worden, al wenscht hij dat niet te doen met ons. Met al zijn Bijbelkennis heeft hij niet be grepen, dat er niets te „onderhandelen" valt: het gaat er alleen over of men den Bijbel onvoorwaardelijk aanvaardt, dan wel als werktuig gebruikt d.w.z. misbruikt en mis handelt. Dat laatste doet A.B.K. met stijgend en afschuwelijk succes. OVERWOEKERENDE CONTROLE In een lezenswaardig artikel in liet ,,Haagsch Maandblad" wijst Mr. A. N. Molenaar op een ernstig euvel onzer mo derne democratie, waartegen een woord van waarschuwing zeker op zijn plaats is. Zijn grief richt zich tegen het feit, dat dc wetgevende macht hoe langer hoe meer de uitvoerende macht poogt op zij te dringen en zich een inmenging in de uitvoering ver oorlooft, waartegen overwegende bedenking bestaat. Het is deze zucht tot mee-regeeren van het parlement, die de volksvertegenwoordiging tot in de kleinste finesses doet meespreken en baar een rol toekent, welke haar niet toe komt. De interpellatiezucht neemt in de Tweede Kamer een bedenkelijken omvang aan en roept de regeering tot verantwoording voor uitvoerende maatregelen, zelfs voor zoover die in bijzonderheden afdalen. Dit streven tot meeregeeren komt ook uit ïn een ernstig gebruik van het recht van initiatief, waardoor het regeerbeleid wordt uit handen genomen van hen, die daartoe geroepen zijn en teveel tijd aan de behande ling der wetgevende maatregelen van het Kabinet zelf wordt onttrokken. En wel het meest komt de venschuiving cler juiste verhoudingen uit in een ave- rechtsch hanteeren van het schriftelijk vvagenrecht, dat tot in het minutieuse af daalt en op een groot deel van den kostbaren Regeeringstijd beslag legt. Tegen deze overwoekering van de uitvoe rende macht past een ernstig woord van waarschuwing. Zeker mag niet worden vergeten, dat ook de Regeering in deze niet geheel vrijuit gaat en de prompte wijze, waarop sommige Kamerleden bij hun pogingen tot inmenging werden bediend, op zichzelf weer aanleiding werd tot verder gaande bemoeizucht. Het zou niet juist zijn, om in dezen Te generaliseeren ,en gelukkig zijn er nog tal van vertegenwoordigers, die wel zooveel ken- ïfis hebben van staatsrecht en gevoel voor staatsrechtelijke verhoudingen, dat zij weige ren zich bevoegdheden aan te matigen, die hun niet toekomen. De uitvoerende macht berust voor ons staatsrecht bij de kroon, en ten aanzien van deze uitvoering heeft het parlement het recht van controle. Maar dit controlerecht dient zich te bepa len tot de g r o o t e 1 ij n e n van het staats beleid en mag niet in het minutieuze af- Terecht schreef Mr. Olivier in zijn „Herin neringen aan Mr. J. R. Thorbecke": „Het parlement moet het gouvernement anders controleeren dan een huishoudende vrouw controleert, die het weekboekje der keuken meid nacijfert." Misschien heeft het nog nut om in een tijd, waarin weinigen zich om zuivere staatsrech telijke verhoudingen bekommeren ,aan deze waarheid te herinneren. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN d tot heomraad van het waterschap de Naarder Vechtdijken, A. plaatsvervange: van heit Amstelland, C. J. terdenhout; en is aan P. Mol zijn verzoek eervol ontslag REGENT GEVANGENISSEN H. Bavlnck. Mr S. A. Thomas, tijdelijk secretaris van het ?e van regenten over de Rijkswerkinrich- te Hoorn, wegens opheffnig zijner betrek king. eervol ontslag verleend. kanton Om STOOMWEZEN Bii Kon. Besluit is aan den heer J. L. van jmmeren te 's-Gravenliagc, wegens verande- ing in. de inrichting van het dienstvak, waar bij hij werkzaam is. met ingang van 1 Jan. 1933 eervol ontslag verleend als technisch ambte- ve R. J. L. Brouwer den 1 November Willemsoord. i beschikking van den Minister van Defe ;ijn de volgende plaatsingen gelast: t 24 October 1932: de kapitein der ma ni&rs J. J. A. Keuchemius bij de afdeeling ma j Willemsoord; et 1 November 1932: de luitenant ter zee 2e klasse bij de Kon. Marine-reserve C. C. Medema ontheven van zijn plaatsing aan boord ran H.M. wachtsohip te Willemsoord, wegens lind.igimg van den oefenlngstijdr officier van den Marine-stoomvaartdienst klasse A, A. Bruins a.b H.M Heemskerck DE BEGROOTING VAN NOORD HOLLAND SALARISKORTING PROV. PERSONEEL. Verhooging van opcenten. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben volgens de onitwerp-begrooting 1933 een tijdelijke korting op de jaarwedden van het provinciaal personeel onvermijdelijk ge oordeeld. Zij stellen derhalve voor, op de nominale bezoldiging van elk lid van het personeel, na aflrek van f 1000 gedurende de jaren 1933, 1934 en 1935 een korting toe te passen van 6 Dit geldt ook voor de bezoldigin gen der leden van Gedeputeerde Staten cn \an den Griffier der Staten. Het bleek, om d.e begrooting sluitend te maken, bovendien noodzakelijk, het getal der te heffen opcenten op de inkomsten- cn vermogensbelastingen met 4 te verhoogen en dus te brengen op 20. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE NIEUWE SECRETARIS-GENERAAL Naar wij vernemen is tot secretaris-gene raal van het departement van Defensie met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd de heer C. P. van Ginkel, administrateur, hoofd der derde afdeeling B (personeel landmacht). De heer van Ginkel is oud-officier, opgeleid in de toenmalige militaire school te Haarlem. Geruime» tijd was hij werkzaam aan K. M. A. te Breda. In 1915 werd hy werkzaam gesteld by het departement van Oorlog, waarbij hij in 1917 in burgerlijken dienst overging na zijn bevordering van majoor onder gelijktijdig ontslag uit den militairen dienst. Hij werd benoemd tot referendaris by de afdeeling personeel en in 1923 bevorderd tot admini strateur. De heer van Ginkel is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier ip. de Oranje Nassau-orde en is niet aangesloten by een politieks narty. UITVOERING ZUIDERZEE- STEUNWET SCHRIJVEN AAN DE REGEERING. De Vereeniging van Zuiderzeegemeentcn heeft in een uitvoerig schrijven aan de Re geering haar wenschen kenbaar gemaakt t. o. v. de Zuiderzee-steunwet. Betoogd wordt, dat slechts wijziging van de bestaande bepalingen en voorschriften verbetering kan brengen, waarvoor de mid delen werden aangegeven. Alleen op deze wijze zal, zoo schrijft de Vereeniging, in den dringenden nood ten allerspoedigste kunnen worden voorzien. WAT BETEEKENT DAT? De H. G. S. heeft op haar candidatenlijst voor de verkiezing van leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal in 1933 ge plaatst als No. 1: Ds. C. A. Lingbeek, No. 2: Ds. L. C. W. Ekering, No. 3: de heer P. C. Peereboom, thans lid der Tweede Kamer. Zooals men weet. is Ds. Lingbeek pas kort geleden, om pensioenbelangen voor zijn ge zin in veiligheid te brengen, weer predikant geworden op Urk, van waaruit hij zijn op volger in de Kamer instrueert Ds. Ekering bedankte er vervolgens voor om naar dc Kamer te gaan. Nu staan ze nummers 1 en 2. Wat beteekent dat, zouden we willen vra gen. Moeten deze heeren alleen als trekkracht dienst doen of is de heer Lingbeek weer voornemens naar de Kamer te gaan, indien waarop misschien niet zoo heel veel kans is de I-I. G. S. weer een Kamerzetel bemachtigt? Deze zaak is van publiek belang. Want mocht de eerste veronderstelling juist zijn. dan zouden we hier niet een handeling te doen hebben, die met geen praatje is te ver dedigen. Hier behoort o. i. opening van zaken tc worden gegeven. Zijn de heeren Lingbeek en Ekering bij voorbaat voornemens om in hun pastorieën te blijven zetelen, dan behoort, ter voorkoming van kiezersmisleiding, zuiks bekend te zijn eer de stembus opengaat. EEN NATIONAAL KABINET? NIET IN HET ROODE ZOG! Rijksbegrooting 1933 ligt het, volgens v scheiden Tweede Kamer-leden, voor de hand dat in de omstandigheden, waarin ons land zich thans bevindt, gedacht wordt over de mogelijkheid, een bewind te vormen, waar aan alle groote politieke partijen deelnemen. In verband daarmede stelden deze leden er prijs op te verklaren, dat de sociaal-demo cratische fractie te dezen opzichte het stand punt blijft innemen, waarop zij zich ver leden jaar heeft geplaatst, toen haar ge vraagd werd of zij bereid was, aan de vor ming van een nationaal kabinet mede te Andere leden stelden hier tegenover dat de sociaal-democraten toch wel van geen enkele groep, welke zichzelf respecteert, kun nen verwachten, dat zij in slaafsheid en onderworpenheid hun program overneemt. Eenige leden, die het betreurden dat de sociaal-democraten niet bex-eid zijn mede te werken aan de vorming van een nationaal kabinet, betoogden dat het wenschelijk is een parlementair kabinet te vormen. DE GREEP NAAR DE MACHT IS NOG ZOO EENVOUDIG NIET. Wat dezer dagen gebeurde in Oostenrijk, doet opnieuw de vraag rijzen, zoo schrijft de Buitenland-redacteur van de roode pers, waarom tooh onze Duitsche en Oostenrijk- sohe partijgenooten zoo lijdzaam zijn, waar om Braun en Severing zich zoo maar heb ben laten afzetten, waarom de sociaal-demo oratie niet grijpt naar de macht Wij zouden er op kunnen wijzen, ver volgt hij, dat Hitler, die 230 leden van den Rijksdag achter zich heeft, honderd meer dan de sociaal-democratie, en 13.7 millioen kiezers, tegenover de amper 8 millioen voor de socialisten, die beschikt over een leger van welbewapende en geoefende vrijsoharen hij heeft zelfs een luchteskader voor wie de brandkast van den industriekoning Kirdorf open staat althans stond, dat zelfs I-Iitler geen greep heeft gedaan naar de macht. Het grijpen van de macht is niet zoo een voudig. Het lijkt soms zoo De laatste regels hebben we onderstreept. De schrijver heeft 1918 meegemaakt Het lijkt soms zoo, aldus kón hij schrijven, dat het grijpen naar de macht eenvoudig is, maar we hebben in 1918 wel anders ge leerd. 't Is te hopen! DEN HAAG DE DEMONSTRATIE VAN 8 NOV. De burgemeester is bereid om, indien on voorziene omstandigheden geen hinderpaal opwerpen, de soc.-dem. betooging tegen de Regeering op 8 November toe te staan. Zijn oorloopig fiat gaf hij reeds, terwijl de defi nitieve beslissing tegen het eind der volgen de week kan worden tegemoet gezien. Het zal den burgemeester niet gemakke lijk vallen die beslissing te nemen, O. S. P en communisten zullen het hunne doen om het revolutionair karakter der demonstratie te verscherpen. Wat dat in de practijk be- teekenen kan, weten we. De bureemeester /nl dus bij. zijn eindbeslissing rekening moe ten houden met gebeurlijkheden, als nog zeer onlangs beroering in onze stad hebben gebracht en die misschien niet zoo gemak kelijk zullen zijn te voorkomen, ondanks de pootige kerels, die voor S.D.A.P. en N.V.V. ongewenschle elementen uit hun optocht zullen verwijderen. De verantwoordelijkheid voor de te nemen beslissing is groot, al gelooven we graag, dat de socialistische leiders gaarne zullen medewerken om alles een rustig verloop tc doen hebben LEEUWENHOEK-HERDENKING TE DELFT EEN GROOT NATUURONDERZOEKER DE REEKS ZIJNER ONTDEKKINGEN In de aula der Technische Hoogeschool te Delft, heeft lieden de afd. Natuurkunde van de Koninklijke Academie een plechtige her denkingszitting gehouden, naar aanleiding van het feit, dat het heden juist 300 jaar geleden is, dat Antony van Leeuwenhoek te Delft werd geboren. Door dr A. Schierbeek werd een rede uit gesproken over „Leven en werken van Antony van Leeuwenhoek". Spr. begon met een en ander mede le doelen over de levensgeschiedenis van Van Leeuwenhoek. De vader was een manden maker in het Oosteinde, bij de Leeuwen- steeg en zal daarom van Leeuwenhoek ge- heeten hebben. Dit geboortehuis is thans afgebroken. Waar Van Leeuwenhoek nimmer in het huis Oude Delft heeft gewoond, stelt dr. Schierbeek voor om de gedenkplaat van Oude Delft naar Oosteinde over te laten brengen. Onze Thonis Philips ging uit huis, o.a. naar Amsterdam. Dat hij daar heeft kennis gemaakt met Swam'merdam, acht spr. totaal onbewezen. Hij ging nu naar Delft-terug, huwt 29 Juli 1654 met Barbara de Mey cn begint een winkel in laken, garen, band, enz. Spr. acht dit van groot belang, immers inidien tijd gebruikten de lakenkooplieden eeh dradenteller, een vergrootglas. Het is dus heel goed mogelijk, dat Van Leeuwen hoek reeds in dien tijd daarmede ook andere voorwerpen heeft bekeken, al zal hij niet veel er mee hebben gezien. Op den 26sten Maart 1660 wordt hij Kamerbewaarder van heeren Schepenen. Na den dood van zijn eerste vrouw (1666) doet Van Leeuwenhoek het examen voor landmeter (1669) cn wordt later dan ook, in 1679, aangesteld tot wijn roeier of ijker. Dr. Schierbeek vestigde er de aandacht op, dat. in tegenstelling met de zelfs tegen woordig nog wel uitgesproken meening, Van Leeuwenhoek geenszins is de uitvinder van het mikroscoop. Dit instrument bestond al bijkans een eeuw voordat Van Leeuwen hoeks eerste publicatie verscheen. Wel gaf Van Leeuwenhoek zijn instrument een eigen vorm, maar die vorm is niet nagevolgd en Van Leeuwenhoek heeft zijn geheim om de lenzen te slijpen, mee in het graf genomen. Zoodoende heeft hij zelfs niet den minsten invloed uitgeoefend op de ontwikkeling van het microskoop. Eerst twee jaar na zijn tweede huwelijk (25 Januari 1671) met Cornelia Swaluicus, beginnen zijn onderzoekingen, althans cte publicaties hiervan. Spr. gaat dan over tot en laat hierbij zooveel mogelijk dezen on derzoeker zelf aan het woord. Hij vestigde er de aandacht op, dat de ontdekking van de Protozoen te dateeren is op 7 September 1674. Dat Van Leeuwenhoek zoo graag be rekeningen uitvoert omtrent het aantal or ganismen is psychologisch uitstekend ver klaarbaar. nu wij zijn wiskundige studies kenneri. Spr. acht hel echter zeer belang rijk, dat hij reeds een soort telkamer en eon micrometer construeerde, om aldus onzicht baarheden met een vaste maat te meten! Vervolgens besprak dr Schierbeek de ont dekking der darmnarasieten (1681, eerste parasieten in 1674), der bacteriën (1676), der gistcellen (1680). Uit deze eerste waarnemingen van Van Leeuwenhoek ontwikkelde zich de moderne protozoologie en bacteriologie, die er zoo veel toe hebben bijgedragen de levensduur van de menschen. die in 1750 nog slechts 20 jaar bedroeg, op to voeren tot thans bijkans 60 jaar. Daarop passeerden enkele phvsiologische onderzoekingen de revue. o.a. de ontdek king der spermatozoïden (1677), die voerde tot den strijd tusschen animalculisten en ovulisten; die van de bloedlichaampjes (1674) cn haarvaten (16S3). Van Leeuwen hoek kende reeds de knopvorming van de zoetwaterpoliep (1702) en het latente leven van de raderdiertjes (1702). Ook als entomoloog heeft Van Leeuwen hoek groote verdiensten, zoo zag hij d« beeldvorming in het samengestelde oog (o.a 1694),hij ontdekte de parthenogenesis (voort planting zonder bevruchting) der bladluizen (1695), beschreef de sluipwesp hiervan (1700) kweekt kleerenluizen om hun ontwikkeling na te gaan (1696), zag hoe op de vlooien- larven een parasietische mijt leeft (1693) enz. In de plantkundige anatomie ontdekte hy veel, zoo bv. het feit, dat de eenzaadlobbigen geen jaarringen en geen mergstralen bezitten (1680); hij zag de zgn. hofstippels (1692), dc gestippelde vaten (1680).de houtparenchym- vezels (16S0); hij beschreef de brandharen (1687) en klierharen van de lipbloemigen (1713). Ook zag hij het eerst de kristallen in de planten (1717). Als men zooals spr. gelooft, dat vooruit gang van de wetenschap volgen kan en door 't vinden van nieuwe feiten èn door het op stellen van nieuwe theorieën, en men be denkt verder, dat één goed geconstateerd feit een geheel stelsel van theorieën omver kan werpen, dar. moet men toegeven, dat Van Leeuwenhoek de wetenschap zeer sterk heeft vooruitgebracht. Vraagt men hoe diï kon. dan luidt het antwoord: "Is 't wonder dat hij all' die wond'ren [heeft begrepen, Zijn geest is fijner dan het fijnste glas [geslecpen'". JOH. T. DE LANGE De gezondheidstoestand van den heer Joh. T. de Lange, penningmeester van den Ned. Bond van Jonpel. Vereenigingen op Gei- f. grondslag en secretaris-penningmeester van de Vereen, tot opvoeding cn verpleging van idioten en achterlijke kinderen, liet den laat ste n tijd veel te wenschen over. Vi rleuen week werd hij in het Ziekenhuis „Salem" te F.rmelo opgenomen, tot het ondergaan van een ernstige operatie. Naar wij Zaterdagavond laat bij informa tie in „Salem" vernamen had de heer De Lange, in aanmerking genomen zijn ernsti- gen toestand, een goede dag gehad. GEMENGD NIEUWS ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO EEN DOODE, DRIE GEWONDEN. In den afgeloopen nacht heeft op den Ara- steldijk te Amsterdam een zeer ernstig on geluk plaats gehad. Het was omstreeks half één, dat een tram van lijn 6 zich naar de remise aan den Amsteldijk begaf. Van den tegenovergestelden kant naderde een auto aan den goeden kant van den weg. Even vóór de Lutniastraat zwenkte de auto plot seling naar den linkerkant van den Amstel dijk. Een botsing was onvermijdelijk, on danks het elect risch remmen van den be stuurder. en met een vreeselijken slag re den de belde voertuigen tegen elkaar. De schok was zoo hevig, dat de Chevrolet als het ware de tram oplichtte en gedeeltelijk onder het voorbalcon van den motorwagen verdween. Door trampersoneel, politie en toegescho ten publiek werd dadelijk hulp verleend en getracht de inzittenden van de auto te be vrijden. Het bleek, dat er vier mannen in den wagen zaten. Eén van hen werd reeds dood uit de resten van don Chevrolet te voorschijn gehaald. De drie anderen waren zwaar gewond. Met ambulancewagens van den Geneesk- Dienst zijn de doode en de drie zwaarge wonden in bewusteloozen toestand naar het Wilhelmmagasthuis vervoerd. De bestuurder van de tram bleef onge deerd. Het voorbalcon van den motorwagen is gedeeltelijk vernield. Nader vernemen wij, dat om het leven is gekomen de 35-jarige A. Verkerk uit Nes- sersluis. Gewond werden de 34-jarige J. Bur gers, uit de Buurt n Ouderkerk aan den Amstel, die een gecompliceerde onderbeen- fractuur bekwam, de 28-jarige W. van Nieu wen dijk, uit Nes aan den Amstel, die een groote wond in het onderlijf kreeg, en' de 26-jarige H. Meyer, uit Nieuwer-Amstel, die met een neusfractuur nog betrekkelijk gun stig aan dit ongeluk ontkwam. De twee laatstgenoemden zijn veer spoedig bijge komen. De Chev rolet was bestuurd door W. van Nieuwendijk. Over de eigenlijke toedracht van het ongeluk konden de gewonden nog geen na dere inlichtingen verstrekken. FELLE BRAND TE ZAANDAM Zondagavond heeft te Zaandam een groot te brand gewoed in de fabriek ter verwer king van houtafval van de N.V. Fibra, ge legen in het Wesitpiiderveld, ten Noorden van don Westzancrdijk. Om ongeveer tien uur kwam een der om wonenden den directeur, den heer Schou ten, waarschuwen, dat brand was uitgebro ken in het fabriekscomplex. Reeds even te voren meende mevr. Schouten onraad be merkt te hebben, doch haar man en ook de visite (tochten aan een grap en hadden verder geen aandacht meer hieraan ge schonken. De brandweer weid onmiddellijk gealar meerd. welke spoedig met veel materiaal verscheen. Zij kon aanvankelijk niets tegen den brand uitrichten, daar het vuur woedde in een afdeeling waar een hoogspanning stond van 10.000 volt. Door de geweldige vuurzee was het onmogelijk den stroom af te sluiten, doch na een half uur slaagde de heer Schouten er tenslotte in de schakelaars stuk te slaan en kon de brandweer haar taak beginnen. Hoofdzakelijk heeft de brand gewoed in de slijperij, waar talrijke machi nes verloren zijn gegaan. Het is echter ge lukt de grootste machines te behouden. Door de ongunstige ligging van de fabriek kon slechts door een tiental spui'en. waar onder een drijvende, tezamen werkende met tien stralen, gewerkt worden. De brand weer mocht er echter in slagen het grootste gedeelte van de fabriek benevens het kan toor en de woning van den directeur te be houden. Naast het. brandende gebouw be vond zich een opslagruimte van 45 bii 16 M., waarin de wintervoorraad, hoofdzakelijk be staande uit krullen, wordt bewaard. Indien het vuur zoo verklaarde de directeur ons zich aan de pl.m. 450 ton krullen, welke daar was opgeslagen, had medegedeeld, dan dan zou de brandweer zeer zeker nog eeni ge dagen werk gehad hebben. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Zaterdag was den geheelen dag nog tot 5 uur gewerkt, terwijl de heer Schouten om 7 uur nog de ronde gedaan had. De schade, welke nog niet vast gesteld kon worden, wordt door verzekering gedekt. De heer Schouten was evenwel niet tegen bedrijfschade verzekerd. Het bedrijf zal echter door den bpand geen stagnatie ondervinden en gewoon doorgang kunnen vinden. Op het terrein van den brand waren zeer vele autoriteiten, waaronder enkele wethou ders, aanwezig, terwijl ook, ondanks den regen, een groote menigte belangsstellenden het blussehingswerk gadesloeg. STUWDAM DOORGEBROKEN Op dc Meesterswijk te Smildc is een stuw- kade doorgebroken. Het water stroomde met donderend geweld naar de lager gele gen landen, waarop de aardappels nog in de kuilen staan, evenals een massa turf. Een twintigtal arbeiders is bezig het gat tc stoppen. De schade beloopt duizende gui- Inzake dc doorbraak aan de Meesterswijk tc Smildc kan nog worden gemeld, dat Zon dagavond te on ge voer 11 uur een dam klaar was, welke echter tengevolge van den zwnren druk bezwek. Onder leiding van den architect Hubregtse en den aan nemer de Jong werd om 1 uur des nachts aangevangen met het maken van een nieu wen dam. Door het inheien van zware pa len en het leggen van 260 zakken wil men trach'en het water te stuiten en zoo dea toestond meester te worden. INBREKERS BETRAPT Te Eindhoven heeft de politie twee 20-ja- rige personen op heeterdaad betrapt, terwijl zij bezig waren in een bioscoop-kantoor in de Vrijstraat de brandkast te forceeren. Dc operateur en twee bewakers ontdekten de inbrekers. Zij zijn ter beschikking van de '"sti'ie gesteld Voornaamste Nieuws. (Bit. 1) Te Amsterdam heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen een tram en een auto, waarbij een persoon werd gedood en drie vaar gewond. Te Zaandam heeft een felle brand gewoed i een fabriek tot verwerking van hout afval. Vandaag is het 300 jaar geleden dat An tony van Leeuwenhoek te Delft werd ge boren. Te Smilde is een stuw kade doorgebroken, waardoor een ernstige overstrooming is ont- (biz. n Een nieuw kabinet in België, dat echter dadalijk liet parlement zal ontbinden. Een rede van Mussolini over de wereld problemen. Verkiezingsredevoeringen van Adolf Hitler. Het textieleonflict in Lancashire is opge. lost. Heden is het werk hervat. De Vereen, tot bevordering van het Chr. Onderwijs aan achterlijke en zenuwzwakke kinderen heeft tc Utrecht de jaarvergadering gehouden. De verschillende leeraren organisaties hij het M. O. verklaren zich tegen de salaris korting. Te Den Haag is Zaterdag de vergadering van het Kon. Ned. Landbouwcomité voort- (blz. 5) De Radioraad adviseert vóór uitzending der roode demonstratie op S Nov. Het overleg tusschen de directie der Ned. Spoorwegen en liet personeel over de loons verlaging zal plaats hebben op 7 Nov. De Ned. Chr. Reisvereen. heeft Zaterdag te Amsterdam een receptie gehouden in vel band met haar tweede lustrum. Uit het Sociale Leven ZUIVELFABRIEK STOPGEZET Naar wij vernemen wordt oe zuivelfabriek te Goes nu t ingang van heden stopgezet. Aan het personeel is ontslag aangezegd tegen Za terdag. Deze fabriek was eerst een coöpera tieve, aanvankelijk te 's Heer Arendskerke, later te Goes. Verleden jaar is een belangen gemeenschap gesloten met een te Alkmaar gevestigde fabriek. Deze overeenkomst scheen met 1 Januari a-s. af te loopen. De melk. die tot dien datum nog verwerkt moet worden, wordt naar Oud Gastel gezonden. Uit Oost-lndie AUTO IN WILDE VAART OMGESLAGEN Drie dooden SOERABAYA, 24 Oct. (Aneta) Een auto welke terugkeerde van de races, is met groote snelheid, naar schatting een 100 K.M., in de bocht van den weg omgeslagen. Do auto maakte een salto mortale, hetgeen ge constateerd kon worden uit het feit, dat alle vier wieldoppen waren vernield. De inzittende tuin-architect Payens werd op slag gedood. De opzichter van de race baan Muller en de chauffeur Isak, zijn even later overleden, terwijl dc- bestuurder van de auto Nellink, een sleutelbeen heeft gebroken. De andere twee inzittenden bleven ongedeerd BUBONENFEST BANDOENG, 22 Oct. (Aneta) In Tjip&mo- kolan in het Oedjoeng-broengsche heeft een exploisie van bubonenpest plaats gehad. Sinds 3 October j.l. zijn 16 personen hier aan overleden. 30 huizen werden door de bewoners uit vrees voor besmetting verla ten. Allen hebben geen contact met de lij ders. De Overheid treedt terzake op. Het onderzoek op het stoffelijk overschot van de Chineesche leerlinge der H. B. S., die naar men vermoedde aan pest was over leden, viel negatief uit. MET PENSIOEN BATAVIA. 22 Oct. (Aneta). De Vice-Pro-i- dent van 't Hooggerechtshof van Ned.-Indië jhr. mr. H. J. van Vierssen Trip, heeft tegen het begin van liet volgend jaar pensioen aangevraagd. RESIDENTSBENOEMINGEN BUITENZORG, 22 Oct. (Aneta). Benoemd is met ingang van ultimo October tot resi dent van Raii en Lombok M. Hnge, thans assistent-resident van de afd. Makassar. Met ingang van dienzelfden datum is r.oemd tot resident van Riouw cn onderhoo- ri gb eden G. A. W. Ch. de Ho ze Winkoiman thans assistent-resident van de afd. Oost kust van Atjeh. Met ingang van uit. Novem ber is benoemd tot resident \an Ternate W. Bakker G. llzn.. thans assistent-resident van de afd. Palembang<chc Benedenlandm. UIT DEN DIENST BUITENZORG. 22 Oct. (Aneta). Verleend eervol ontslag onder dankbetuiging voor de aan den Lande bewezen diensten mot in gang van 31 December 1932 aan den Gou verneur van Soerakarta J. J. van I-Icisdin- gen. Verleend eervol ontslag niet ingang van 30 October 1932 aan den resident, tijdelijk ter heschikking van den Gouverneur u» M.dden-Java W. A. C Ugc-

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1