JUktuitf £riïtsdjr douraut Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD. erkeerd gelezen ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en In plant ien waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten er week ƒ0.18 Voor het Buitenlan.d bij wekelijk- sche zending n4.50 Bij dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V% cent ^ondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3792 DONDERDAG 20 OCTOBER 1932 IDVwBTLN E N Van 1 tot 5 regels1 1.1'Vi Elke regel meer0.22VS Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer 0.45 BU contract belangrijke knrting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang it nummer bestaat uit TWEF blader In het laatste nummer van De G i d irrespondentie-orgaan van het Christelijk ationaal Vakverbond, kwam een artikel oor, waaruit, dunkt ons, verkeerd jzen sprak. Het zij ons daarom vergund over enkele lelangrijke vraagstukken nog eens in 't lort onze opvatting te geven. Waar een paar |laden het artikel uit De Gids over- amen, mo-gen wij om heel bijzondere rede len ditmaal verzoeken, ook dit ons bescheid iunnen lezers te willen voorleggen. De Gids dan meende te bespeuren uit enige artikelen in onze rubriek Economie en inanciën, dat ons blad aan oorlogspropa- anda doet. j Hier moet nu niet goed onderscheiden den Chrijver in De Gids parten hebben Wat oorlog betreft, wij achten dit het al- Tgrootste kwaad, hetwelk de menschheid au treffen. Zij mag God wel dag en acht bidden, om toch bewaard e blijven van deze roede. Wij ge loven zelfs, dat, mocht in onze nog niet van e krijgsverwildering genezen zoogenaamde eschaafde wereld, het oorlogsmonster los- reken, dit de ondergang zou be- eekenen van het Avondland met ijn opgeschroefde cultuur. Wij meenen, dat de groote oorlog van 1914 oor een niet gering deel het gevolg is ge- •eest van de economische tegenstellingen usschen de landen. Daarom waarschuwt ons )lad: wanneer deze tegenstellingen blijven, tornt er weer een keer oorlog. Dit is bij vele troepen trouwens een vaste overtuiging. Wij provoceeren dus geen oorlog, integendeel, tvij beproeven in de goedo richting te stu ken om oorlog te voorkomen. Niemand zal Lloyd George, welke uit 'rees voor oorlog bepaalde maatregelen aan- leveelt, oorlogspropaganda kunnen verwij p. Dr. Kuyper heeft in 't begin van deze leuw jarenlang geprofeteerd, dat er een oor- og op komst zou zijn tusschen het gele ras ïn het blanke. Dit is toch geen oorlogs- iropaganda geweest? Thans nog een enkel woord over de Gou- len Standaard, welke De Gids ook aan- ïaalde in verband met dc ons toegeschre ven oorlogsprovocatie. Ons blad heeft nooit iet afzweren ervan geëischt. Wel hebben P'ij met klem en herhaaldelijk aangedron gen op een commissie tot onderzoek. Wij zagen aankomen, hoe na den val van het Engelsche Pond in Nederland een jarenlange strijd zou ontstaan over loonen en salarissen en uitvoermogelijkheden. Helaas heeft het voorbijgegane jaar deze onze vrees ten volle bevestigd. Maar stel, dat ons blad op voor ons aan nemelijke finantieele en economische gron den had betoogd, dat de Gouden Standaard moest worden afgeschaft, dan- hadden wij daartoe toch de volle vrijheid gehad. I n dezen staat het recht der eer- ijke overtuiging vast. Het dagblad De Tij d propageert dit standpunt zeer po sitief. Sir Henry Deterding, de leider van het bekende petroleum-concem, toch onte genzeggelijk een der allergrootste Nederlan ders, doet insgelijks zoo. En Dr. Colijn, om in deze gedachtenwisse- lling ook dezen vooral in onze kringen gaar ne beluisterden econoom aan te halen, staat op het standpunt, zie bladzijde 22 van D e Gulden in de Branding, dat hij nu nog niet weet, wat uit deze crisis kan voort komen. Hij zegt, dat het in elk geval thans ontijdig is, op het loslaten van het goud te dringen. Doch een voorname econo mische figuur als de heer Colijn is, wacht zich wel, aan een anders vrijheid in dezen te raken. Trouwens, elk, die zich met ernst toelegt op de studie der economische problemen, en daarbij herhaaldelijk de geschiedenis raad pleegt, ziet zich bescheidenheid voorgeschre ven als een onmisbare karaktereigenschap. Wij althans gevoelen zoo dagelijks de waar heid van het Bijbelwoord: wij zijn van gis teren en weten niet. Dit moet ons aldoor dringen tot het steeds méér benaderen van de waarheid op econo misch terrein, waarbij de erkenning van onze menschelijk aangeboren kortzichtigheid tot voorzichtigheid moet manen. Op'den grondslag van dit laatste willen wij ook in de toekomst gaarne van gedach ten gaan wisselen met De Gids, waarbij wij echter mogen verzoeken wèl goed te on derscheiden bij het lezen onzer artikelen. Van dit ons vriendschappelijk verweer wil De Gids haar lezers natuurlijk ook wel jn kennis stellen. BINNENLAND. DUITSCHE BOTERCONTINGEN- TEERING Zooals we reeds gisteren bij geruchte mede deelden, zouden de Duitsche onderhandelaars, die uit ons land onverrichterzake moesten terugkeeren, met Denemarken en Finland beter succes gehad hebben. Deze besprekingen hebben te Berlijn plaats gèhad en liepen voornamelijk over de extra invoerrechten, die landen niet gedeprecieerde valuta bij invoer in Duitschland moesten betalen, n.l. 36 Mark boven de normaal ge heven 50 Mark voor het toegestane .kwanti Begrijpelijk is het, dat deze beide landen op deze bepaling de volle nadruk bij de onder handelingen lieten vgllen. Het schijnt, dat Duitschland de gemakke lijkste weg gekozen heeft en de toeslag op het 'nvoerrecht voor de valutalanden heeft laten •allen. Waaruit dan geconcludeerd mag worden, dat Duitschland met de belangen var Nederland als boterleverancier weinig reke ning heeft gehouden. Of het ook rekening heeft gehouden met het feit, dat Nederland nog steeds een grooter afnemer dan leveran cier van Duitschland is, weten we niet. We betwijfelen het. Of het moet meenen, dat ons alles maar laten welgevallen. De volgende berichten, die de „N. R. Ot." uit Berlijn ontving, duiden er wel op, dat het Duitsche volk anders denkt dan de Duitsche regeering. Volgens genoemd blad hebben lidium en directie van het Reichsverband Deutschen Grosse- und Uberseehandel resolutie tegen de contingenteeringspolitiek der regeering aanvaard. Er wordt in gezegd, dat deze politiek reeds in haar eerste uitwer ken een onmiddellijken achteruitgang het aantal exportbestellingen ten gevolge heeft gehad. De vermindering van de Duitsche bestellingen is voornamelijk sterk in Noor- m, Zweden, Denemarken, Finland, Neder land en Italië, by de beste klanten van Duitschland. Ook de leiders van de Duitsch Nationale Vakvereeniging van Handels- en Kantoor bedienden hebbén den rijkskanselier een drin gend protesttelegram gezonden, waarin zij o.a. zeggen: „Leden van onzen bond, die als handelsver tegenwoordigers in het buitenland werkzaam zijn, worden door de cliëntèle niét meer ont vangen. Men weigert Duitsche goederen te bestellen ook als zij goedkooper dan die van andere landen zijn". Deze gevallen zijn niet de eenige. F.n ondanks dat doet de Rijksregeering niets n Nederland eenigszins terwille te zijn. Door het laten vervallen van de valuta toeslag op het invoerrecht kan Denemarken heel gemakkelijk met ons concurreeren. Wel wordt de weglating van de valutatoe slag eenigszins gecompenseerd doordat men de contingenteering zal doen geschieden op basis van den invoer van de jaren 1929, 1930 i 1931 met een totale hoeveelheid van 55000 n en een invoerrecht van 75 Mark. Dit zijn nog maar geruchten, doch die wel eenige zekerheid schijnen te hebben. In elk geval ziet het er voor ons land in het Oosten er al weer droeviger uit dan het Vooral als het waar is wat de „Lokal- anzeiger" mededeelt, dat Duitschland ons ook nog, omdat het niet met ons tot een overeen stemming kon komen, zal willen treffen met verkeerstarieven en voorkeurtarieven voor andere landen. Duitschland speelt wel hoog spel met ons, zijn besten afnemer. DE ZUIDERZEESTEUNWET Reeds eenige weken geleden hebben we uitvoerige beschouwingen gewijd aan de te gemoetkoming, welke de Zuidervisschers c.a. zullen genieten overeenkomstig de Zui- derzeesteunwet. Het Kon Besluit, dat toen nog niet gepu bliceerd was, is sedert dien verschenen en verking getreden. Na de publicatie is ten aanzien van art, 3 eenige moderatie aangebracht. De zeer onbillijke bepaling, dat geen steun zouden genieten zij, die ge durende 1 y2 J'aar werk hadden gevonden en nu werkloos zijn geworden is in dier voege gewijzigd, dat de termijn van \l/o jaar ge acht wordt niet eerder te zijn aangevangen dan 1 Januari 1932. Ondanks deze verbetering blijft de onte vredenheid over de schriele steun zeer groot; in de laatste dagen geven alle bladen daar uiting aan en uit alle kringen betuigt men instemming met dc wijze, waarop wij deze moeilijke kwestie hebben behandeld. DE GENERAAL-SNIJDERS- MEDAILLE PLECHTIGE UITREIKING TE DEN HAAG. In tegenwoordigheid van Prins Hendrik en van vele andere genoodigden heeft giste ren Ir. J. F. de Vogel, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart, aan Ge neraal Snijders de Generaal-Snijders-medail- le aangeboden, ingesteld bij het 25-jarig be staan der Vereeniging. De Nederlandsche luchtvaart, aldus Spr., salueert hier haar algemeen vereerden en beminden hoofdman in vol vertrouwen op en in groote dankbaarheid voor hetgeen hij getrouw aan zijn verleden, aan zijn aard en aan zijn daden in de toekomst nog voor haar zal willen en kunnen doen. Spr. verzocht ten slotte namens het comité den generaal tevens het eerevoorzbtcrschap an het bestuur der Stichting te willen aan aarden. Generaal S n ij d e r s, die vervolgens het woord voerde, zeide dat de luchtvaart hem een nieuw arbeidsveld had geschonken, toen de werkkring, waarin hij een halve eeuw zijn levensdoel had gevonden, hem ontval len was. Spr besloot met aan de Ned. lucht vaart zijn innigen en hartelijken dank te betuigen en mede te deelen, dat hij het eere voorzitterschap van het fonds gaarne op zich zal nemen, in de hoop da' dit moge leiden tot verh< oeing van den bloei der Ned. ROOMSCH-KATH. WERKGEVERS Te Den Haag zijn deze week onder presi dium van den heer P. J Spoorenberg de vertegenwoordigers bijeen geweest van ■de bij de Conférences Internationales des Associations Patronales Catholiques aange sloten organ.ieat.ies ter bespreking van de door de velschillende aangesloten vereeni- gintron ingediende rapporten over de econo mische crisis, alsmede over de verhouding tusschen werkgevers en werknemers betrokken landen. Vertegenwoordigd warenFrankrijk, Betl- gië, Duitschland, Oostenrijk, Tejeoho-Slowa- kije en Nederland, Na de opening van het congres werden aan de orde gesteld di' rapporten over de verhouding, die volgens de beginselen van „Rerum Novarum" en „Ouadragesimo Anno" moet bestaan tusschen werkgevers en werk nemers, terwijl een volgende zitting gewijd was aan de behandeling der ra.pporien ov de gevolgen, die de economische crisis voor de volkswelvaart en het bedrijfsleven in de velschillende landen heeft Aan het eind der zitting werd een lutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de vertegenwoordigende organisaties van oordeel zijn „dat de katholieke patroons tot plioht hebben de toenadering en de samenwerking te bevorderen, teneinde de staking en'uit sluiting zooveel mogelijk te voorkomen; dat de vakorganisatie zoowel van werk gevers a.ls van werknemers voor dit doel noodzakelijk is, aangezien een geregeld overleg tusschen werkgevers en werkne mers alleen op deze wijze mogelijk is; dat de ontwikkeling van dit overleg er toe leidt, om in het algemeen het collectief con tract. afgesloten tusschen daarvoor in aan merking komende patroons- en arbeidtere- prganisities, te beschouwen als de normale vorm, nm de algemeene arbeidsvoorwaarden tc regelen; dat hieruit logisch volgt, dat aan de menwerking tusschen patroons en arbeiders een blijvend karakter worde gegeven, en dat het voor dit doel zeer wenschelijk dat zich geleidelijk ook paritetisch samen gestelde commissies vormen, die ten doel hebben zich bezig te houden met het op sporen van de oorzaken van arbeidsconflic ten, dezelve zooveel mogelijk te voorkomen door het zoeken van oplossingen die de be langen der betrokken partijen zooveel mo gelijk bijeen brengen; - teneinde diit te bereiken, spreken zij de •enechelijkiheid uit, dat in elk bedrijf zoo vaak de omstandigheden zulks eisclien, lan delijke of gewestelijke bijeenkomsten plaats inden, waarin gemeenschappelijk de mid delen kunnen worden besproken, om de ge volgen van de economische crisis te ver zachten en de vooruitzichten van het be drijf te verbeteren door gezamenlijk van ge- dochten te wisselen over alle vraagstukken, d.ie voor een goede organisatie van den beid van belang zij.n; het congres is overtuigd, door uiting te geven aan deze beginselen en deze gedach ten, geheel in overeenstemming te zijn met de inzichten, de laatste jaren steeds sterker door den Heiligen Stoel verkondigd". Bovendien nam het congres een resolutie aa.n, waarin de weneohelijkheid wordt uit gesproken dat de conventies van Genèvej met betrekking tot den nachtarbeid vrouwen cn kinderen, alsmede met betrek king tot den minimum-leeftijd, waarop jeug dige personen in de industrieel e bedrijn mogen worden toegelaten, zullen worden geratificeerd door alle landen, <tóe dit tot toe niet deden. DE GOEDERENRUIL MET DUITSCHLAND De Leidsche Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft een omzendbrief verzonden betreffende den goederenruil met Duitsch land. Daarin wordt aan de Nederlandsch» importeurs, die orders in Duitschland tt plaatsen hebben verzocht, aan de Duitsche exporteurs als voorwaarde te stellen, dat voor circa 60 procent van de tegenwaarde van deze goederen in Duitschland inge- oerd zal mogen worden. Waar de Duitsche mporteur de Nederlandsche order slechts krijgt zoo hij aan deze voorwaarde voldoet zal hij de aanvraag bij het „Reichswirt- schaftsministerium" te Berlijn uiteraard krachtig ondersteunen. De medewerking der Nederlandsche im porteurs is tot dusverre boven allen lof ver- lieven. Men hoopt op deze wijze een ongewensch te bandelooze boycot van Duitsche goederen te kunnen voorkomen. DE DESTRUCTIESTRIJD De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, afd. Utrecht, hield in het Jaar beu isrestaurant te Utrecht haar jaarverga dering, welke zeer druk bezocht was. Deze buitengewone belangstelling was ongetwij feld toe te schrijven aan punt 6 der agenda, vermeldende een bespreking ven het vraag stuk der destructie, ingevolge de Vleesch- keu rings wet Dt meeningen bleken ter zake van dit onderwerp, waarover door een zeer groot aantal afgevaardigden het woord werd gevoerd, verdeeld. Door den heer Mr A Jon ker. directeur der vereeniging, werd kach- tig gepleit voor aansluiting der gemeenten bij de NV Nod. Thermo-Chemische Fabrie- en haar, met rijksgeld, op te richten destructor 1.« Woerden Een ded dor aan- gen stemde met dit bet >og in. Een an der bleek de voorkeur te geven om den reeds in werking gestelden destrucor der NV „Gekro" te Overschie. Een besluit werd niet i men Hot jaarverslag benevens de rékerving over 1931 werden vastgesteld: de c.vn'rbu- •oor het vo'gende jaar weltr bepaald kwart cent per inwoner. Het iflr-»den ie bestuurslid, de heer Talsrra, b.irgpnrre- ter van Kamerik en Zegveld, werd bij n«*cia- EEN PERSJUBILEUM MAAR VAN EEN BIZONDER SOORT. Op 19 October bestond het communistische blad De Tribune een kwart eeuw; eerst als weekblad, sedert 1 April 1916 als dag blad. Over dit weinig-heuglijke feit schreef Dr. W. van Ravesteyn in de roode pers een herinneringsartikel. Dr. van Ravesteyn is, zoo men weet, redacteur van De Tri bune geweest en communistisch kamerlid, doch na uitgeworpen te zijn is hij terug gekeerd naar de S.D.A.P. 'Uit zijn, als gewoonlijk, nogal zwaar-op-de- hand artikel, knippen we één passage, wel ke handelt over de dwingelandij van Mos- „Toen „De Tribune" in 1909 orgaan van een aelfstandig partijtje was geworden, heb ben haar oprichters met inspanning van al hun krachten beproefd een radicale socia listische partij (in 1918 heette dat commu nistisch) te stichten. Zij schenen daarin eenige jaren te slagen. Het was de glorie periode van het blad: de jaren van 1916 tot omstreeks 1920. Toen bleek, dat de pas opgerichte Inter nationale in Moskou een zoo straffe centra lisatie wilde doorvoeren, dat van de zelf standigheid van de West-Europeesche sec ties en organen geen sprake meer kon zijn. De worsteling om een zekere zelfstandigheid te behouden duurde ongeveer 4 a 5 jaren, een lijdensweg, die in Mei 1925 met de on vermijdelijke nederlaag eindigde. Het pogen een „radicale" socialistische partij in Nederland te vestigen, had ge faald. Voortaan was er, naast de groote Ar beiderspartij, nog slechts plaats "voor een door Moskou betaald en geringeloord filiaal van de Russische regeeringspartij. Het stre ven dit moet men thans in 't licht der geschiedenis erkennen naar zulk een partij was van tevoren tot mislukken oordeeld. De ondergang van de echte „Tri bune" had iets van de tragedie." Dat is de nede. iaag van 1925, zegt de goed-ingewijde schrijver. AMSTERDAM VERKEER VOORHEEN EN THANS Tot slot van de Voetgangersweek zal Za- .jrdag a.s. in de hoofdstad een verkeere optocht worden gehouden, waaraan niet minder dan achttien groepen., door honder den personen uitgebeeld, alsmede een groot aantal voertuigen, zullen deelnemen. De optocht zal oa. de volgende afcleefliin- gen bevatten: ruiters, fietsers, rijdieren, kim- demgroep, historische groep Rood-e Kruis, trekdieren met en zonder voertuig, vracht en personenauto's, motorfietsen, wandelaars, de kruierij voorheen en thans, brandweer! fcUiasrein-iglng, enz. Het geheel zal worden opgeluisterd door vijf muziekcorpsen. De Werkcommissie (voorzitter de heer W N van de Poll) der VVV ,,'t Koggeschi.p", welke dezen opt-ooht organiseert., heeft de algemeene lei-ding aan haar medelid, den heer Max van Gelder opgedragen. Zeer zeker zullen duizenden stad- en Land genooten van het schouwspel komen ge nieten. Kerknieuws. NED. HERV. KERK epen: Te Giessen-Oudekerk en Leer broek, cand. E. J. Beens te Oudenrijn (U.) Te Den Bommel (Flakkee), J. D. Kleynse te Willige Langerak. Te Voorthuizen, H. Japchen te Otterloo. genomen: Naar Eek en Wiel, cand. der Walle te Oud-Beijerland. ---ankt: Voor IJsselstein, J. G. Woel- derink te Vreeswijk. CHR. GEREF. KERK -eroepen: Te Assen, T. A. Bakker te IJmuiden. -dankt: Voor Hilversum, W. Byleveld te Haarlem-Centrum. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer W. Wiersma, Theol. cand., te Sneek, heeft, wegens zijn tijdelijke benoeming tot hulpprediker by de Geref. Kerk van Assen, van heden af als zijn adres: Assen, Parallel straat 7. Naar men weet, zal hy een eventueel beroep als predikant ook. nu in overweging kunnen nemen. AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE. Ds. J. Douwes preekte Zondag jl. af scheid voor de Ned. Herv. Gemeente van Minnertsga met Joh. 14 1. Aan het einde werd de naar Oostermeer vertrekkende leeraar toe gesproken door Ds. A. Lootsma, van Midlurn; door Ds. M. Vermet, van Oosterbierumen door den heer J. Molenkamp, evangelist te Tzummarum. D s. J. M. K r o e s, overgekomen van Tienhoven, deed Zondag jl., na bevestiging door Ds. W. de Graaf, van Ommen, zijn in trede by de Geref. Kerk van Dalfsen met een predikatie over Lukas 4 1822. Aan het einde werd hij toegesproken door ouderling H. J. Ophoff, namens Iverkeraad en Gemeente en dooor Ds. de Graaf, namens de Classis Ommen. D s. H. S t o 1 k, overgekomen van Char- is, en door zyn ambtgenoot Ds. J. de Jong, bevestigd als predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Scheveningen, om Ds. J. Warte- i, die emeritaat verkreeg, op te volgen, heeft .sterenavond een int reepredikatie gehouden, waarin hij zei tot de Gemeente te komen met de heiligste boodschap, die niet voor kennis geving valt aan te nemen. Hij brengt het Woord dat een kracht Gods is tot zaligheid. is in dit verband op de opening van eigen oog voor de Waarheid, waar hij eertijds een modern predikant was. Des te dieper be seft hij daardoor ook eigen verantwoordelijk heid. Spr. had tot tekst Hand. 10 36 en sprak „Vrede door Christus". Aangetoond werd achtereenvolgens: 1. hoe begeerlijk Hij is, 2. 1 welke de voorwaarden zyn, cn 3. hoe Hij ons aanbevolen wordt. Aan net slot sprak hij zijn ambtsbroeders, Kerkeraad. Kerkvoogden, cate- chisanten, godsdienstonderwijzers enz. toe, als- ook zijn aanwezige ouders en vele vrienden uit Charlois.Nadat den nieuwen leeraar een ze genbede was toegezongen, werd als slot-ing I Psalm 95 4 aangeheven. Na afloon h"' bon 1 velen Ds. Strik in het wijkg"bouw „Rchobóth" Ds. K. VAN AS Naar men ons meldt, is Ds. K. van As, pre dikant der Ned. Hervormde Gemeente te Rou- veen, reeds verscheiden weken ernstig onge steld. KERKGEBOUWEN Te Maarssen is de nieuwe Geref. kerk gebouwd naar ontwerp van den architect B. W. Plooy, in gebruik genomen in een gods dienstoefening, geleid door den plaatselijken predikant, Ds. K. van der Veen. Het in modernen stijl opgetrokken gebouw met slanken toren en aangebouwde kosterswo ning, heeft in eikenhout uitgevoerde binnen- betimmering. Een bijzonderheid van deze nieu we kerk is de wijze, waarop de Avondmaals tafel is aangebracht. Door het wegtrekken var een pen wordt een bankgedeelte opgeklapt er omgezet in een tafel, waaraan de Avondmaal- gangers plaats kunnen nemen. CONFESSIONEELE VEREENIGING Afd. Zuid-Holland. Te Den Haag werd gister in hotel .„Aurora" de 30e algemeene vergadering ge houden van de afd. Zuid-Holland van de Confes sioneele Vereeniging, onder presidium van Ds. W. de Lange, Ned. Herv. predikant te Woer den. De Voorzitter opende de vergadering met het doen zingen van Ps. 42 5, het lezen van Ps. 62 en gebed. In zijn openingswoord, wi Ds. IV. DE LAX GE hij allen welkom heette, en dat hij vastknoopte aan het tweede vers van den gelezen Psalm: „Immens is mijn ziel stil tot God, van Hem is myn heil", herinnerde hij met een enkel woord aan de donkere dagen, waarin we met alle vol keren thans leven, waarom de ziel van elk mensch thans meer dan ooit behoefte heeft aan rust. Rust die te vinden is bij God en die vrucht is van zielestilte, waaraan ook de Psalmist zich verkwikt. Spr. denkt in dit verband ook aan de Kerk waarin zooveel is dat droevig stemt, waarover men zorg moet hebben en ook heeft. Het is ook hier zeer noodig, dat haar leden gebracht worden tot die heilige stilte voor God. Bij al ons pogen en yveren, aldus spr., bij onze allerbeste bedoelingen voor de Kerk, is er bij ons een schromelijk tekort aan die stilte. We zijn te onrustig en te ongeduldig, en we hebben zeer zeker te vreezen, dat wij meer zien op ons werk, dan dat we uitzien naar en opzien tot God. Wy moeten weer lee- ren, dat van Hem alleen ons heil is. We ver geten al te zeer dat Christus het Hoofd der Gemeente is en te weinig is onze blik op Hem toeslagen. Alle beloften zijn in Hem ja en imen. En Hij heeft gezegd: Alle dingen, die gij biddende begeert, gelooft dat gij ze ont vangen zult, en zij zullen u geworden. Is het niet veeltijds zoo, geen gebed, geen geloof, om- ir geen stilte is in God? In dit verband de Voorzitter tenslotte ook op den Evan gelisatie-arbeid op Voorne en Putten. Gezien het minder vloeien van de giften, geeft deze zaak niet weinig zorg. En toch zegt Spr. mo gen we ook in deze niet bezorgd zijn. Laat ons hart stil zijn tot Hem. in Wiens Naam die ar beid is aangevangen en tot op dezen dag voort gezet. Het is Zijn werk, en daarom verwacht Hy ook van ons, dat wij vertrouwen zullen heb ben voor dat werk, en indien Hij dat bij ons vindt, zal Hij ons ook niet beschamen, integen deel, nog overvloed laten zien. Hierna kwamen de huishoudelijke zaken aan de orde. Het jaarverslag van den secretaris, Ds. J. J. H. K 1 o m p, Ned. Herv. predikant te l°Z Tl r5d,°nder dankzegging vastge steld. Ook het financieel verslag van den pen ningmeester werd goedgekeurd en deze func tionaris van zijn beheer gedechargeerd. De aftredende bestuursleden, de heeren Ds. D. A. v. d. Bosch, Ned. Herv. predikant te Den Haag, Ds. J. J. H. Klomp te Voorhout en J. F. Jansen te Den H?.ag, werden bij acclamatie herkozen. Na -rondvraag werd de morgenvergadering gesloten. 6 Te half twee ring de middagvergadering -an, die aanmerkelijk drukker bezocht was. Na opening op gebruikelyke wyze bracht de heer J. de Wilde, van Nieuwesluis, die vanwege de afd. Zuid-Holland der Conf. Ver. als evange list op Voorne en Putten, werkzaam is, van zijn arbeid verslag uit. Hierna refereerde D s. L. D. Poot, Ned. Herv. predikant te Amster dam, over: „Onze afbraak en Gods opbouw". ZENDING emarang. Ter vergadering van de Clas- Batavia van Geref. Kerken werd mede- deeling gedaan door de afgevaardigden van Semarang. dat ze bezig waren om t2 komen tot een eigen Zendingswerk. Eén der leden uit de verstrooiing had zich gedurende enkele jaren reeds met beschamenden yver en met zeer bijzonderen zegen gegeven aan het werk onder de Javanen in de plaats van zyn inwo ning en daarbuiten. De Kerkeraad meende stappen te moeten doen om zich te verzekeren Ihier ook een ringérwyzing was, die wees op een eigen zelfstandig Zendingswerk. Ook daartoe te geraker. was het noodig de Salatiga- Zending te vragen een gedeelte van haar Zen dingsterrein aan de Kerk van Semarang af te staan. Inmiddels kwam van de Conferentie arbeiders in de Sa!atiga-Zend:ng bericht dat zij op het vorstel van Semarang niet kon ingaan Zoo b. dit plan d"s niet voo'- •cr^ezenliiking vatlv: Voornaamste Nieuws. (Blz. f) Verkeerd gelezen (hoofdartikel). De nieuwe regeling van de Duitsche con- tingenteerin:: van boter is gunstig voor Dene marken en Finland, maar ongunstig voor Nederland. Te Den Haag is gister de vergadering .ge houden van de afd. Zuid-Holland van de Confessioneele Vereeniging. Moordpoging te Dongen (N.-Br.). Te Hoornaar is een kapitale boerderij ver brand, waarbij 10.000 K.G. hooi is verloren gegaan. (blz. 2) Naar oen nieuw katholiek-liberaal kabinet in België? Manioe Roemeensch kabinetsformateur. Von Hoesch' afscheid te Parijs. Een brief van onze Duitsche correspondent met een beschouwing over de geruchten over de terugkeer tot de monarchie in Duitsch land.. Het hooge water. (blz. 3) Gister is te Utrecht de Toogdag gehouden van de A.R.J.A. Ter dies natalis der Vrije Universiteit heeft heden Prof. Dr. D. H. Th. Vollenhoven een rede gehouden over de noodzakelijkheid eener Christelijke logica. Verdere reactie van het pond. (blz. 5) Binnenkort zal de gelegenheid tot het uit voeren van versche groenten uit Nederland naar Frankrijk in beperkte mate worden opengesteld. blz. 7 De Tweede Kamer heeft de behandeling van het wetsontwerp tot het instellen van bedrijfsraden voortgezet. Vandaag komt de minister aan het woord. Gemengd Nieuws. KAPITALE BOERDERIJ IN BRAND GERAAKT TIENDUIZEND KILOGRAM HOOI VERLOREN GEGAAN. Te Hoornaar brak brand uit in de kapi tale boerderij van de wed. A. Slop, bewoond door den landbouwer A. Blokland. Dc twin tig koeien, welke zich in den stal bevonden, werden dooi omwonenden gered. Een ge deelte van den inboedel kon nog bijtijds ;»i veiligheid worden gebracht. 10.000 K.G. hooi werd mede een prooi der vlammen. De scha de, die door verzekering wordt gedekt, wordt geraamd op f 15.000. De brand is vermoedelijk veroorzaakt doordat kinderen met lucifers gespeeld hebben. Tijdens den brand had een explosie plaats. Vermoedelijk is een waterreservoir, welke zich in het pand bevond, gesprongen. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. MOORDPOGING. Te Dongen (N.-Br.) is door Rijks- en ge meentepolitie gearresteerd een zekere W. P. J. de Wit, die den heer Van Schijndel, eige- van den Motordienst Van Schijndel, met een hakmes had aangevallen cn diens schedel wilde verbrijzelen. Door een geluk kige omstandigheid kon de slag worden af geweerd. Het ging hier om een ontslag kwestie. De gearresteerde is voorgeleid voor den Officier van Justitie te Breda. LADING VERLOREN TENGEVOLGE VAN DEN STORM. Het Deensche s.s. .Bejro", dat met een lading gezaagd hout van Leningrad te IJmuiden is gearriveerd, heeft tengevolge van don storm op de Noordzee een godeefte au de op het dek gestuwde lading verloren. DOOR EEN MOTOR VERPLETTERD. De 32-jarige werkman Arie V. te Zeven bergen geraakte bij het dorsehen met een machine met zijn kleeren tusschen den mo tor. üe ongelukkige werd eenige koeren mee rond geslingerd en in deerniswek-ken- den toestand opgenomen. Op last van den ontboden geneesheer rerd hij naar het ziekenhuis te Breda over gebracht, ahvaar hij aan do bekomen ver wondingen is overleden. Hij laat een vrouw en vier nog jeugdige kinderen na. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Terwinselen (L.) werd een meisje van le familie A., die den weg wilde oversteken, door een vrachtauto gegrepen. Beide wielen gingen over de kleine heen. Onmiddellijk werd bet naar bet ziekenhuis overgebracht, alwaar het aan de gevolgen is overleden. DROEVIG ONGELUK IN DE CARNISSELAAN Twee-jarig meisje aangereden en gedood Men meldt ons uit Rotterdam: Gistermiddag is in de Carnisselaan het tweejarig dochtertje van de familie Gram- stad uit de Meester Arendstraat tegen een niet paard bespannen bakker vagen aange- loopen, toen zij plotseling de rijweg over stak. Met een schedelbreuk werd de arme kleine opgenomen en naar het ziekenhuis aan den Coolsingcl overgebracht Op weg daarheen overleed liet kind aan de hekomen ondingen. De zwaarbeproefde ouders verloren kortgeleden reeds eerste kind, rierj; rig dochtertje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1