llirtiwr £>ite<V €wmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: per kwartaal In Lelden en In plaat- rMl scn vvaa'' n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten 1 Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- nnt; sche zending „4 50 niu Bij dageiijksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vfc cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3787 VRIJDAG 14 OCTOBER 1932 1DTCBTEN. 1E N Van 1 tot 5 repelsLPW Elke regel meer..„....«.M..».m« 0.22VS Ir.gez. Mpdedeellngen van 1—6 regels 240 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit V.IÜ bladen waarbij inbegrepen Voor onze Vrouwen, PARTIJ EN PERSOON Een belangenpartij deugt niet; doch wan- ïeer Ln een partij persoonsbelangen in 't spel tomen, dan is het ook mis. Gelijk thans bij de liberalen in den Haag. Siende op het verleden van die partij, zou pen denken, dat ze bijna geheel uit gene raals bestaat; maar ze heeft blijkbaar nog jebrek aan officieren. En ze bevestigt de vaarheid van Vondels woord: Wat moeijte huist er onder t' dak, Waar allerlei begeerten woelen, En ieder dringt naar hooger stoelen. Overigens blijft de liberale partij haar tra- litie getrouw: ze wordt verscheurd door on enigheid. Zooals thans Ln den Haag, waar ien electoraal drama wordt opgevoerd. Prof. v.d. Bilt, een beste, brave man, maar ;een politicus, geen staatkundig leider, werd ip minder fraaie wijze weggewerkt: hij heeft mandaat als kamerlid „vrijwillig" ter ischikking gesteld. Een mooie gelegenheid, dacht het hoofd- stuur der partij, om een Indische speciali st in de Kamer te brengen. Maar dat was de bedoeling niet van Jhr. ran Beresteyn en zijn trawanten. Want deze tuk op een kamerzetel. Men mag gerust jeggen, dat hij dadrnaar gestreefd heeft, iinds hij de vrijzinnig-democraten verliet ook al wegens geharrewar over een kamer- :etel, als we ons niet vergissen) en zich bij fae liberalen aansloot. Thans was de kans schoon en hij ver ruimde niet de gelegenheid zooveel moge lijk uit te buiten; al was het weinig kiesch, dat hij, als voorzitter der Haagsche afdeeling, zich zelf als candidaat op den voorgrond schoof. Maar Vondel heeft gelijk! Het is min of meer potsierlijk, dat de heer in Beresteyn daarna als Voorzitter bedank- 1; want hij acht zulks door politiek fatsoen ;eboden; maar ondertusschen was het be- ttuursadvies met den Voorzitter als nummer èèn reeds klaar. Waarlijk, het spel is al te doorzichtig, hoe wel voor hen, die de geschiedenis der laat- jaren kennen, volstrekt niet verrassend. Toen deze politieke flapuit van de V.D. af zwaaide naar de liberalen, begreep iedereen, dat zulks leiden moest tot een poging om daar weer kamerlid te worden. Thans is het spel aan de gang en al beu- in de Haagsche liberalen elkaar op met de verzekering: als de lijst eenmaal vastgesteld ii is, wordt de ruzie vergeten; dit staat nog te bezien Vooral nu er onder de leden der partij al met circulaires gewerkt wordt, waar in mannen als Mr. Knottenbelt, Prof. v. d. Bilt en mej. Westerman aansporen om voor r één der lijst op de heer Van Kem pen en voor nummer twee op Mr. Molenaar te stemmen. (Van Mr. Boon e.a, kwam reeds een tegencirculaire.) Zóó denken dus de leiders over de politieke beteekenis van den voorzitter der Haagsche En, ze hebben gelijk. De oppervlakkigheid en rusteloosheid van Jhr. van Beiesteyn, welke volgens deskundigen ook zoo treffend uitgekomen is in het rapport over de Keu ringsdiensten, maken hem ongeschikt als ernstig candidaat De zeteljacht is al te duidelijk en wekt bij bet beste deel der liberalen tegenzin om op een lijst te stemmen, welke hem als aanvoer der heeft. BINNENLAND. =4' TWEEDE KAMER VOORZITTERS DER VASTE COMMISSIES De vaste commissie voor privaat- en straf recht heeft tot haar voorzitter benoemd mr Goseling, de vaste commissie voor belastin gen mr. de Wilde, de vaste commissie voor openbare werken ir. Bongaerts, de vaste commissie voor overleg met de regeering omtrent vraagstukken en maatregelen, be trekking hebbende op aangelegenheden van handelspolitieken aard den heer Schouten, de commissie voor de verzoekschriften den heer Suring. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Dc Postchècjue- en Girodienst, welke zich sedert zijn instelling regelmatig verder heeft ontwikkeld, zal binnenkort zijn 200.000sten rekeninghouder kunnen inschrijven. Dit is een duidelijk tceken, dat deze instelling een voorname rol is gaan spelen in het beta lingsverkeer. Hoe meer het aantal reke ninghouders toeneemt, hoe meer gemak deze daar zelf van ondervinden, daar hun beta lingen op den duur geheel per giro zullen kunnen geschieden. Het totaal bedrag der stortingen is thans maandelijks rond 100 millioen gulden. DE KILOMETER-WEDSTRIJD IN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL DE MEESTPRATERS WAREN DE COMMUNISTEN „Parlement en Kiezer', zoo juist versche nen. h°eft eun statistiek opgemaakt over het aanta! vergaderingen der Kamer, het aan tal wetsontwerpen, welke ze ter behande ling hebben gekregen en het aantal kolom men redevoeringen dat aan de behandeling van d'ie wetsontwerpen is besteed in het af- getoopen zittingsjaar. De Tweede Kamer heeft gehouden 103 openbare v-rgaderingen, w.v. 16 avondver gaderingen, 1 vergadering met gesloten deu ren, 27 afdeeJings- en 195 commissieverga deringen. Gij haar waren, behalve de begrootingen, 27S wetsontwerpen aanhangig, waarvan er 203 zijn afgedaan, voorts negen wetsvoor stellen van leden, waarvan er vier zijn af gehandeld. Van 15 moties werden acht af gedaan, van 16 interpellaties 15, en van de 584 verzoekschriften 508. Er zijn 263 vragen gesteld aan de Ministers. De redevoeringen hebben een lengte in totaal van 977.27 M.. dus bijna een kilometer anders uitgerekend 4072 kolom der Hande lingen Van dezen kilometer hebben de 24 leden der S.D.A.P. 22.609 cM. of 942 kolom voor hun portie genomen, d.i. per hoofd 942 cM. of 9.42 M. of 3914 kolom; de 36 Katholieken 17 232 cM of 71S kolom, d.i. per hoofd 574.5 <:M of 5.745 M. of 2314/15 kolom; de 11 Chr.-historischen 11559 cM. of 4S1 2/3 kolom, d.i. per hoofd 1050,8 cM. of 10.508 M of 43 28/33 kolom; de 8 liberalen 71.089 cM of 462 kolom, die per hoofd 1386 cM. of 13.86 M. of 57% kolom de 7 vrijz-democraten 10.902 cM of 454*4 kolom, d.i per hoofd 1557,4 cM of 15.574 M. of 65 kolom; de 12 anti-revolutionairen 10.055 cM. of 419 kolom, d.i. per hoofd 837.96 cM. of 8.379b M. of 34 11/12 kolom; de 2 communisten 8648 cM. of 360V> ko lom, d.i. ppr hoofd 43.24 M. of 18014 kolom; de 3 staatk. gereformeerden 3135 cM. of 130M> kolom, d.i. perhoofd 10,45 M. of 4314 kolom; de heer Braat 14.78 M. of 6114 kolom; de heer Floris Vos 6.74 M. of 28 kolom; het eene lid der Herv. Geref. Staatspartij 3.46 M. of 1414 kolom. CRISIS-VARKENS-CENTRALE DE HANDEL IN REUZEL De Regeeringscommissaris voor de hulp- verlecning aan de melkveehouderij, deelt mede, dat in overleg met de Crisis-Varkens- Centrale de volgende week alle bladreu zel, die de baconbedrijven uit de slachtin gen van varkens verkrijgen, te koop is voor maximaal 50 ets. per K.G. af fabriek, h afname in partijen van 50 K.G. of grooter. Het is de bedoeling, dat deze reuzel wordt afgeleverd aan slagers of combinaties van slagers; vetverwerkende industrieën komen bijgevolg voor het betrekken dezer rauwe reuzel niet in aanmerking. Het publiek behoeft zich dus niet onge rust te maken dat er geen voldoende hoe veelheid rauwe reuzel te verkrijgen zal zijn. Aanleiding om te hamsteren bestaat er niet Bovendien kunnen de slagers van dezelfde bedrijven krans- en niervet tegen den prijs van f 0.40 per K.G. betrekken. Voorzoover een slager niet bij een dezer bedrijven de noodige hoeveelheid rauwe reuzel kan verkrijgen, gelieve hij zich ter zake tot de Crisis-Varkens-Centrale te wen den. Uitvoer van spek Het bestuur der Nederlandsche Varkens centrale maakt bekend, dat na uitvoer van rug- en buikspek, afkomstig van varkens met een slachtgewicht van 170 kilogram en meer, geslacht in de periode van 16 tot en met 22 October, door haar aan de expor teurs een bedrag zal worden vergoed van 9 cent per K.G. uitgevoerd spek. zijnde het bedrag, dat bij de slachting als heffing is betaald. Tot het verkrijgen van d<eze vergoeding zal het rug- en buikspek, als bovenbedoeld gewaarmerkt moeten zijn door den Keu ringsdienst, welke de keuring heeft verricht van het varken, waarvan het spek afkom stig is. Tevens moet het spek voorzien zijn van een duidelijk dagstempel van dezen Keuringsdienst. Tot het verkrijgen van de terugbetaling moet de uitvoer plaats hebben vóór 15 Nov. 1932. LEGERVERSOBERING COMMISSIE-SEYFFARDT ONTBONDEN Onder dankbetuiging is door den minis ter van Defensie ontbonden de zg. commis- sie-Scyffardt, aan welke was opgedragen den minister van voorlichting te dienen nopenc mogelijke versobering in de vredes samenstellingen van de onderdeelen der in fanterie- en 4trtillcriebrigade. HET GROENE KRUIS ALGEMEENE VERGADERING DER AFDEELING ZUID-HOLLAND Door de afd. Zuid-Holland van de Ned. Vereen. Het Groene Kruis, zal op 27 October te Botterdam de algemeene vergadering ge houden worden. Behalve de behandeling van jaarverslagen bestuursverkiezingen enz., worden enkele voorstellen gedaan. Door de afd. Den Haag wordt voorgesteld, dat het hoofdbestuur een arbitrageregeling zal treffen bij conflicten omtrent de rechtspositie van verpleegsters in dienst der afdeelingcn. Het hoofdbestuur stelt voor om een com missie te benoemen, die met voorstellen zal komen betrekking hebbende op de bevorde ring der geestelijke volksgezondheid in deze provincie. De commissie Hygiène voor het Kind, doet het voorstel, dat de afdeelingen zich vrij willig zullen verplichten 1 ct. per lid bij te dragen aan het Fonds ten bate van het mis deelde kind. Voorts zal in deze vergadering Dr E. H. Heimans te Botterdam, een lezing houden over: „Wat kunnen en moeten we doen tegen de geslachtsziekten?" IN- EN DOORVOER VAN ZEEVISCH BELGIE ZEGT NIEUW ONDER ZOEK TOE VKEEMDE VISCH OP NEDEKL. CONTINGENT Op vragen van het Kamerlid Drop over de door de Belgische regeering vastgestelde vermindering van het contingent voor den invoer van versche zeevisch en het verbod van invoer van kleine zeevisch in Belgie, heeft de Minister van Economische Zaken geantwoord, dat in België het invoercontin gent van rog en vleet van 75 pet. op 50 pet. van den invoer over 1931 is teruggehracht. doch dat \an tarbot is verhoogd van 25 pet. tot 50 pet., terwijl de invoer van tong en van zeevisch kleiner dan 40 c.M. tijdelijk verboden is. Over deze maatregelen heeft vooraf geen overleg tusschen de regeerin gen plaats gehad. Na het bekend worden der maatregelen zijn te Brussel besprekin gen gevoerd De Belgische autoriteiten zeg den een nader onderzoek naar verschillende kwesties toe. Op de vragen van hetzeldfe Kamerlid, be treffende het instellen van een onderzoek ter zake van het verzenden via Hoek van Holland en IJmuiden in vrachtvervoer van versche zeevisch uit Engeland naar Frank rijk en het brengen van die zendingen in rekening van het voor Nederland gelden ie vischuitvoercontingënt, antwoordde de Mi nister, dat hij tot de conclusie is gekomen dat maatregelen behooren te worden geno men. Een regeling, welke tot strekking heeft te voorkomen, dat uit het buitenland inge voerde zeevisch, in het bijzonder z.g. ham men of door buitenlandsche visschersvaar- tuigen uit zee aangevoerde zeevisch als Nederlandsche zeevisch naar Frankrijk wordt uitgevoerd, verkeert in vergevorder den staat van voorbereiding. NIEUWE WEG ROTTERDAM-BRIELLE EEN STUK GEREED De nieuw-aangelegde provinciale weg Spij- kenisseVoornsche kanaal, het S K.M. lange middengedeelte van den in aanleg zijnden provincialen weg RotterdamBrielle is van Vrijdag a.s. af voor alle verkeer opengestel Kerknieuws. NED. HERV. KERK sroepen: Te Ter Aar (Z.-H.), J. J. van de Pol te Oene (G.). Te Nieuw-Weer- dinge, P. N. van Schouwenburg te Drogeham. Te Zoutelande, cand. W. Oosthoek te Vlaar- dinger-Ambacht. Bedankt: Voor Zierikzee (vac.-S. H. J. Voors), P. de Haan te Antwerpen (België). Voor Lettelbert en Enumatil, B. Bruins te Hemelum. hulppredikers. Te Almelo is de benoeming tot hulp prediker bij de Ned. Hervormde Gemeente door den heer F. H. Landsman, cand. tot den H. Dienst te Utrecht, aangenomen. Te Assen is tot hulpprediker bij de Ned. Hervormde Gemeente benoemd de heer L. A. van Leeuwen te Maartensdijk (U.). afscheid, bevestiging, intrede. Men schrijft ons: Ds. A. T. W. de Kluis, die het beroep naar Vlissingen aannam, preekte Zondag j.l. zijn afscheid voor de Ned. Hei-vormde Ge meente van Serooskerke (W.) met Psalm 90 17b: „Bevestig Gij het werk onzer han den over ons, ja, het werk onzer handen, bevestig dat". Aan het einde werd de schei dende leeraar toegesproken o.m. door Ds. I. F, van der Waal, van Grijpskerke, namens de Ring Veere, en door Ds. J. Tjebbes, van Vrouwepolder, als consulent. Dr. J. C. van derRoest, predikant bij de Herv. Kerk in Amerika (Cl. New-York), met verlof in ons land, hoopt Zondag 27 November a.s. zijn intrede te doen als predi kant der Ned. Hervormde Gemeente te 's-Gravemoer, na bevestiging door Ds. H. A. de Geus, van De Bilt (U.). Ds. W. A. Wiersinga, van Weesp gekomen en Woensdegavond jJ. bevestigd als predikant der Geref. Kerk te Loosduinen, heeft gisterenavond hier in het kerkgebouw aan de Wilhelminastraat zyn intrede gedaan met een predikatie over Joh. 3 29, 30. Sprekende over „den Vriend van den Bruidegom", lette hij op: 1. zyn taak, 2. zijn moeite, en 3. zyn blydschap. Woorden van welkom werden gesproken door zijn ambtgenoot ter plaatse Ds. J. Smelik, die Ps. 106 2 en 3 (gewijzigd) deed toezingen; Ds. C. J. van Binsbergen, van Soestdyk, em.-pred. van Loosduinen; Ds. T. J. Hagen, van Delft, namens de Classis Den Haag, die Ps. 72 11 liet zingen; en door Ds. H. Boswijk als geestelijk verzorger der Stichting „Bloemendaal". Onder de aanwezi gen waren de bevestiger Ds. H. A. Wiersinga, van Vlissingen; afgevaardigden van naburige Kerken; en Dr. Meinema, geneesheer-direc teur van „Bloemendaal". Het kerkgebouw was geheel gevuld. JUBILEA Ds. J. J. Berends, predikant der Geref. Kerk te Veenendaal, werd Woensdagavond in een drukbezochte samenkomst in de kerk ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubi leum gehuldigd. Ds. R. de Jager, die de leiding der verga dering had, las Ps. 115, ging voor in gebed en gedacht het voorrecht aan Ds Berends geschonken, die 40 jaren vol liefde zijn werk te St. Anna Parochie, Maasland en Veenen daal heeft mogen verrichten. Namens den Kerkeraad van St. Anna Pa rochie werd een schrijven van gelukwensch voorgelezen, waarin herinnerd werd aan het feit, dat sedert den arbeid van Ds. Berends aldaar het kerkgebouw viermaal ruim ver dubbeld is in grootte. De heer W. van Leeuwen, namens Kerke raad en Gemeente van Veenendaal spre kend, bood met een hartelijke toespraak een gouden norjoge benevens enveloppe met Ds. A. Thielen sprak woorden van erken telijkheid voor den 23-jarigen arbeid van Ds. Berends te Maasland en bood een ge schenk onder couvert aan. De heer C. Goote, namens de Commissie van Beheer te Veenendaal sprekend, memo reerde verschillende verbeteringen aan het kerkgebouw en de opening van „Pro Rege". Hierna werd nog het woord gevoerd na- mns de Zendingsorganisatie, de Meisjesver- eeniging „Moria" en de Mannenvereeniging afgevaardigden van de Kerken van Rhenen, Buschoten, Baarn, Scherpenzeel en Rens- woude; voorts namens de Knapenvereeni- ging, de jongelingsvereeniging en de meis- jesvereeniging „Hosanna" en cle catechisan ten. Nog werden een thermometer, een lamp en een parapluibak aangeboden. Ds. Berends sprak woorden van dank voor het getoonde medeleven. Als slotzang werd Ps. 121 4 g zongen. Ds. J. G. Meijnen, van Baarn, sloot met dankgebed. EMERITAAT. Prof. J. W. Geels, van Apeldoorn, heeft van de Classis Utrecht, wegens aanvaarding van zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Theol. School te Apeldoorn, eervol emeritaat verkregen als predikant te Hilversum. KERKGEBOUWEN. Te M a a r s s e n (U.) zal de Geref. Kerk Woensdag 19 October a.s. haar nieuwe kerk gebouw in gebruik nemen. A.s. Zondag wordt voor het laatst in de oude kerk dienst ge houden. EVANGELISATIE TE ANTWERPEN EN MECHELEN Voor het onderstaande wordt plaats in ons blad verzocht: Menigeen is reeds min of meer op de hoogte van het werk der Evangelisatie in België vanwege de Gereformeerde Kerken in Nederland Op Ninova na, waar eerst sinds eenige maanden gearbeid wordt, zijn Antwerpen en Mechelen de jongste posten van het Evangelisatiewerk. Tèrwijl het 's zomers wat stiller is in de zen arbeid, omdat men er dan niet zoo licht toe komt de bijeenkomsten bij te wonen, valt er nu reeds gelukkig van een talrijker bezoek te gewagen. Twee avonden in de week houdt men in beide plaatsen samen komsten, trwijl er een middag in de week kinderbijeenkomst is. Vooral de lichtbeel- denavonden trekken veel belangstellenden en blijken een goed hulpmiddel voor de Evangelisatie te zijn. Hoe langer er echter gewerkt wordt, hoe meer men gevoelt, dat één ding ontbreek*, dat er toch noodzakelijk zou moeten zijn en dat is: een welvoorziene bibliotheek. Tot nu toe ontbreekt er zoowel te Antwerpen als te Mechelen neg het allereerste boek om den grondslag voor een uitleenboekerij te leggen. Ieder zal echter begrijpen welk een zegen er van het uitleenen van Christelijke boe ken zou kunnen uitgaan. In dezen tijd van werkloosheid heeft menigeen veel tijd om te lezen en nu geen hoeken kunnen uitleenen heteekent velen, die gaarne lezen, een gele genheid onthouden het Evangelie te leeren kennen. Want niet alleen gaat er van Chris telijke boeken een zegenrijke werking uit, maar het halen en brengen van de boeken voert de Roomsohe mcnschen ook naar de samenkomst. Daarom durven wij op U een beroep te doen en vragen U met aandrang eens te zien of gij niet iets kunt missen uit Uw boek en voorraad. Alles is de Commissie voor Evangelisatie welkom, kinderboeken en lectuur vooroude ren. alles kunnen wij gebruiken. De heeren .T A. Winter, 66 Marnixkade, Amsterdam en B. ter Haar, 20t Alettastraat, Rotterdam-Kra lingen, hebben zich bereid verklaard de boe ken in ontvangst te nemen. Bij voorbaat hartelijk dank aan allen, die aan dezen oproep gehoor geven. „DIE GOEDE OUDE TIJD"! Maar toen was 't ook niet alles. Zelfs in den „bloeitijd" van Land en Kerk niet. Omstreeks 1640 moest er aldus worden gepreekt: „De liefde tot de waerelt heeft de liefde Gods verdrongen. Men soekt niet Gode, maer sich self welghevallig te sijn. Gy hoogmoe dige, vernedert u onder Godes machtige handt, eer U Godts handt vernedere. Gy uyt- gestreken pronckaerts, schuddel uyt dien prachtigen kleederenwinckel en treckt een sack aen, ruckt af die guide overcierselen, gy lonckende en huppelende Dochteren Zions. Steeckt uw besmeerde aensichten in het stof, ja in den asch van myn afgebranden wilge, gy geblanckette Isabels. En gy, verwijfde mannen, welckers kleederen daer gloeyen van saffraen en purper, welckers wellust is ledigheyt en welckers opperste vermaeck is danssen, u meen ick, lang gelockte Satyrs en opgetoyde moyaerts, weleker meeste de votie schynt in haer kleederen te leggen, die daer gestrickt en beplovt, bepoeyert en be stoven uyttreedt, ofje vers uit Cypris, of liever uyt den Meel-molen quaemt; anders moght het schynen, of ick je voor een hoop lichte vogels aensagh, en u in maegschap met de Cyprische Venus wilde verbinden. Reef in dat hooge topzeyl, jae laet et ge heel sacken, eer 't u op een duystere klip of oock in den grondt jage". Tegenwoordig, ja, er is zoo veel te klagen. Maar, in „die goede oude tijd" was 't ook niet alles. zending. Vrouwe n-Z endingsbond. Op de 4de te Amsterdam op 24 October a.s. te houden jaarvergadering, onder presidium van mej. H- VT. Crommelin te Zeist, zal mej. A. E. Adriani, secretaresse, jaarverslag uitbrengen en zullen toespraken worden gehouden door mej. Marg. Scharrenberg, van Barmen, over: „Uit de praktijk van den Zendingsarbeid door en voor vrouwen"; door mevr. de Groot-Llobma over dat werk op West-Java; door mevr. Schuurman-Nyhoff over dat werk op Oost- Java en door mevr. Riedel-Kraft over dat werk in Midden-Celebes (Mori). ZENDING ONDER DE JODEN Conferentiedag van „Elim". Vrouwen aan den arbeid. Woensdagmorgen had in het wijkgebouw Rehoboth een conferentie plaats van de Ned. Vereeniging voor Zending onder Israël „Elim" te Rotterdam. Deze morgenvergadering stond onder lei ding van Ds. J. Rottenberg, die de conferen tie opende met een kort inleidend woord en daarna het woord gaf aan Mevr. Zalman, die naar aanleiding van een Schriftgedeelte uit Jozua een duidelijke uiteenzetting gat van de bedoeling der zending: dat men er niet tegenop zien moet reuzen te bevechten zooals Kaleb, want wij staan voor moeilijk heden; doch wij moeten die flink onder het oog zien en in Gods kracht voortarbeiden tot grootmaking van 's Heeren naam en tot heil van alle volken en in 't bijzonder wt voor wij hier zijn samengekomen tot heil van het volk Israël. Ds. Rottenberg las daarna een motie voor die Mevr. Zalman gaarne in stemming wil de brengen en welke met enthousiasme met aigemeene stemmen werd aangenomen, n.l. de. motie luidde: „Wij vrouwen en werken de leden der Ned. Vereeniging voor Zending onder Israël genaamd „Elim" te Rotterdam uit verschillende plaatsen van ons land ver gaderd te Scheveningen, achten het alles zins tijd onze zusters alom in den lande op te roepen tot krachtdadige medewerking in eigen kring en met de ons van God geschon ken gaven en voorrechten tot bevordering van den arbeid onder Gods oude Volk, op dat dat volk moge geleid worden tot kennis van hun Messias en tot de vervulling de roeping, waarmee God hen van oudsher geroepen heeft. Daarna stelde Ds. Rottenberg voor een te legram te zenden aan Hare Majesteit de Ko ningin, hetwelk met handgeklap werd be groet en het telegram dat door den heer den Duik werd voorgelezen, luidde als volgt: „Wij, vrouwen en werkende medeleden der Vereeniging „Elim" voor zending onder Is raël, vergaderd te Scheveningen, gebouw Rehoboth, betuigen Uwe Majesteit onze eer biedige hulde". De vergadering welke tot ruim 12 uur had geduurd, werd verdaagd tot 's namiddags 2 uur. De middagvergadering werd ten 2 ure heropend en stond onder leiding van Ds. Grootjans, uit Vlaardingen. Deze sprak een zeer ernstig en-sympathiek woord naar aanleiding van Romeinen 10. Daarna hebben verschillende dames van de kransen uit de verschillende plaatsen van ons land het woord gevoerd, waaruit bleek, met welk enthousiasme cr gewerkt wordt en ook werd door eenige dames bijzon derlijk medegedeeld, de wegen Gods die hen ertoe gebracht hebben, zich voor dit werk te interesseeren. Gebleken is dat .leze conferentie zeer nut tig is geweest, want vele nuttige wenken werden er gegeven. Tijdens de vergadering werd er onder het drinken van een kopje thee een sprei verloot, Svaarvan de baten voor Elim bestemd waren. De Grootjans sloot de vergadering met gebed en beval de vereeniging Elim in aller belangstelling aan. Gemengd Nieuws. GEVAARLIJKE VLIEGENIERS Te Ouderkerk a. d. Amstcl ontdekte een zekere De R. tusschen het plafond in zijn woning een wespennest. Bij 't verwijderen van het nest werd hij door de wespen zoo danig gestoken, dat De R. zich ijlings on der geneeskundige behandeling moest stel- len en naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Voor het behoud van een zijner oogen wordt gevreesd. DE PRINS VAN WALES IN ONS LAND Voornaamste Nieuws. (Bit 1) Bij de besprekingen te Brussel over de in voer van visch door Nederland, is van Bel gische zijde toegezegd, dat een nader onder zoek naar verschillende kwesties zal worden ingesteld. In de afgeloopen zitting is in de Tweede kamer door de leden bijna een kilometer druks van de Handelingen volgepraat. (blz. 2) Bolivia kondigt een moratorium af voor den tijd van één jaar. Volgens Duitsche bladen schrikt de Rijks- regeering terug voor het verzet, dat in het buitenland gerezen is tegen haar contingen- teeringsplannen. Een nieuwe grondwet in Duitschjand? Bloedig gevecht op Jölo. Sandino zou Managua hebben ingesloten. De resultaten van de Andijker proefpolder gedurende de eerste vier cultuurjaren doen zien, dat de opbrengst nu reeds kan concur- reeren met die van oude kleigrond. 1 (blz. 5) Het bezoek van den Prins van Wales aan (Blz. 9) Prof. Dr. F. W. A. Korff heeft heden te Leiden zijn inaugureele oratie gehouden als kerkelijk hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. De Tweede Kamer heeft enkele wetsont werpen aangenomen en heeft daarna een aanvang gemaakt met de interpellatie van mevrouw de Vries-Bruins over de opheffing der rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. GERAFFINEERDE WINKELDIEVEN Te Nijmegen zijn twee Duitschers, twee Duitsche vrouwen en een jongen gearres teerd. die ex hun werk van maakten bij verschillende firma's goederen te stelen. „De Gelderlander" vertelt hiervan het vol gende Zij bleken niet voorzien te zijn van vol doende legitimatiebewijzen en hadden hun fietsen maar ergens in een tuin gestald. Reeds verschillende winkels hadden zij afgeloo|>en en vermoedelijk afgestroopt, toen zij terecht kwamen bij den heer L. aan de Augustijnenstraat. Hier werd een Duitsche pet gekocht voor den jongen. Terwijl de eigenaar der zaak eenige petten uit de kasten haalde, gaf één der vrouwen den jongen plotseling, zonder eenige reden een klap op liet hoofd. Het ventje liep met de nieuwe nog onbe taalde pet op, huilend de deur uit, gevolgd door een der vrouwen. De winkelier lfet zich evenwel niet bedriegen en had onmid dellijk argwaan. Hij sloot zijn winkel af en beduidde aan de Duitsche gasten, dat zij den winkel niet uitkwamen, voor ophelde ring gegeven was van het feit, dat de hui lende jongen met de nieuwe pet de deur was uitgeloopen. De winkelier vermoedde, dat men zonder betalen de zaak uit wilde gaan. De politie werd in het geval gehaald en twee agenten verzochten den Duitschen gasten hen even naar het politiebureau tc volgen. Hier werd hun een verhoor afgenomen en werden de verdachten tevens gefouil leerd. En wat bleek nu? De vier aangehoudenen hadden allerlei groote en kleine kleeding- stukken bij zich, welke ontvreemd waren, terwijl zij zoogenaamd inkoopen deden en het winkelpersoneel geen oog had op hen in de volle druïde van het bedrijf. OCTOBER-ONWEDER In den nacht van Dinsdag op Woensdag ontlastte zich boven Walcheren een zeker voor den tijd van het jaar ongekend hevig en langdurig onweer, gepaard met stort buien. waarbij ook veel hagel viel. Onder Meliskerke werd een paard dood geslagen en van een Vlissingsch u-schers- vaartuig, dat buitengaats lag, werd de mast door den bliksem gespleten. hevig onweer boven amsterdam Tusschen half zes en half twaalf gisteravond ontlastte zich boven de hoofdstad eenige ma len achtereen een hevig onweer, dat met zware regenbuien gepaard is gegaan. Gedurende de oogenblikken, dat het op zijn hevigst woedde, zetten felle bliksemflitsen de ramen der hui zen in een blauwachtigen gloed, terwijl zware donderslagen zich met zeer korte tusschenpoo- zen deden h00ren. Ondanks dit noodweer be hoefde de brandeer geen enkele maal uit te rukken. Tengevolge van kortsluiting hebben de ver schillende tramwagens in de Linnaeusstraat, de Plantage Middenlaan en de Indische buurt gisteravond vanaf 10 minuten over 10 tot kwart vóór 11 stroomloos gestaan. Het ver moeden bestaat, dat blikseminslag op de bo venleiding van het elect rische net de oorzaak van deze stagnatie geweest. INBRAKEN Te Bussum is ingebroken in het kantoor van de gemeente-slachtplaats. Slechts eenige guldens kondon gestolen worden. De brandkast was opengebroken als eeti blikje sardines. Denkelijk zijn hot dezelfde inbrekers, die de kantoren van gemeente werken met een bezoek „vereerden". Te Bereen op Zoom werd door inbre kers bij A. in de Willem van Oranjestraat ongeveer 1500 ontvreemd en bii B. aan den N.Z Zoom weg een aanzienlijk bedrag aan geld en eenige sieraden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1