2 MAANDAG 10 OCTOBER 1932 EERSTE BLAD PAG. 3 BINNENLAND. HAAGSCHE GEMEENTE- BEGROOTING 1933 Een tekort van zes millioen. 20 opcenten méér. De positie van het gemeente- personeel. Reserves aan gesproken. rV* Ingediend is thans de gemeentebegrooting gil voor het dienstjaar 1933. Ng II Aan het voorwoord der memorie van toa- P'cM*n£ ontleenen wij dat van de algemeene f/M [reserve f 1.569.390.46 was overgebleven, welk !M kverschot in zijn geheel noodig zal zijn voor f den dienst 1932. Voor 1933 was aanvankelijk :n tekort geraamd van 6 millioen gulden, 'oor Maatschappelijk Hulpbetoon was gere kend op 8.7 millioen. Na herziening der ont- ■erp-begrooting bleef het tekort 2.6 millioen ulden. Allerlei uitgaven waren daarbij ech- jer nog onzeker. Dat bleek o. a. toen voor Maatschappelijk [ulpbetoon nog een extra-credietaanvraag 1932 inkwam van bijna 2Vfc millioen. 'e dekken viel f 4.850.000. Burgemeester en ïmeit^ethouders wenschen zich voorloopig ech- volkjer te beperken tot dekking van de f 2.600.000 'an^<in April 1933 bij de vaststelling der opeen- |en zal de financieele positie nader kunnen T worden bezien. B. en W. zijn dan van oor- ieseljleel, dat het aantal opcenten op de ge- jneentefondsbelasting ware te brengen van ^ee®8 op 26, opbrengst f 1.000.000. I De meerderheid van het college is voorts tan meening, dat ook de arbeidsvoorwaar den voor het gemeentepersoneel niet buiten beschouwing kunnen blijven. Gedacht wordt Jan: het vaststellen van een nieuwe salaris- 36 Regeling voor los-, tijdelijk- en nieuw aan te Itellen personeel; een wijziging in de rege- ITEBjng der periodieke verhoogingen van amb- tenaren en werklieden; de invoering van den lurigcn werkdag voor het verplegend per- :j^ loncel in de ziekenhuizen; de afschaffing ran den vacantiebijslag. Voril Het georganiseerd overleg zal over deze J4unten worden geraadpleegd. R'. en W. re ft iJenen op een besparing van f 500.000 door 5 0-leze maatregelen. I H Verder meenen zij, dat het Rijk een rui- 3 0.$ier bijdrage in de crisisuitgaven zal ver aftrekken. Thans is daarvoor f 250.000 uitge- 2ifflrokken. Het resteerende van het tekort zou- 10,!ten B. en W. uit de reserve der productieve Jedrijven willen aanvullen tot een totaal ^NSedrag van f 1.100.000. Deze reserves bedragen thans in totaal I 7.191.933.76. 1Ji i JsjLIBERALEN OVER LIBERALEN f;! DE KNUPPEL IN HET HOENDERHOK li!i} De plaatsing van den heer v. Beresteyn lis no. 1 op de lijst voor Den Haag leeft in den Vrijheidsbond den boel op stel- =4n gezet, vooral na de niet zeer beschaafde vijze. waarop te voren Prof. v. d. Bilt aan zieden kant was gezet. Er waren verstandige om den heer v. Kempen te nemen, lar de onverstandige meerderheid heeft npwfcmt willen luisteren en gaf de voorkeur aan n man, die als Kamerlid geen reclame zal >zen. Het echtpaar-Boon schijnt in dit Irama min of meer de regie te hebben ge- ad. In de „Zutfensche Courant" beschrijft de ..'aagsche correspondent de voorgeschiedenis S—het geval. l| ,,Mr. v. Beresteyn heeft nu zijn bestuurs- (IJ lidmaatschap neergelegd, maar in heel zijn n positie is toch iets scheefs blijven zitten. iOnder zijn leiding heeft het bestuur prof. Van der Bilt het vertrouwen opgezegd. Dit I7 had behooren y—i 5 te brengen, dat men zelf niet op de opengemaakte plaats ging zitten. Een ander bestuurslid, de gep. generaal Schuurman, wien ook een candidatuur werd aangeboden, zag dit goed in en be dankte op dit motief. De (nu ex-)voorzitter Van Beresteyn, nam echter de candidatuur aan en de secretaresse van het bestuur, die allerminst onschuldig was aan den brief aan prof. Van der Bilt, is nu zijn eerste paranymph, terwijl haar ega, het Kamerlid mr. Boon, intimus van ipr. v. Beresteyn, mee in het eerste gelid in de actie voor zijn vriend staat. De strijd om de eerste plaats in Den Haag gaat dus tusschen de heeren Van Kempen en Van Beresteyn. Zakelijk is de kwestie doodeenvoudig: de Kamerfractie heeft behoefte aan den heer Van Kempen, de heer Van Beresteyn kan daar gemist worden. Wij zeggen dit met volle waar deering voor diens goede kwaliteiten, doch de fractie krijgt zeker de beschikking over twee, waarschijnlijk drie en misschien zelfs over vier juristen en ook op het gebied van de gemeentelijke aangelegenheden zal de Kamerfractie waarschijnlijk een deskun dige krijgen. Natuurlijk heeft de kwestie naast een zakelijken, ook een persoonlijken kant. Is de heer Van Kempen een rustige figuur, die zonder de aandacht te trekken zijn weg gaat, de heer Van Beresteyn is een en al onrust, heeft zitting in ontel bare besturen en in den gemeenteraad en is daardoor bij het publiek meer bekend, terwijl hij in sommige kringen (kunst, bouwerij) kiezers trekt, die een ander niet krijgt. Daartegenover staat, dat zijn wijze van optreden velen afstoot en niet weinige vrijzinnigen kopschuw maakt. In den ge meenteraad heeft hij zich vele vijanden gemaakt en het verlies van den liberalen wethouderszetel is goeddeels zoo niet uit sluitend aan hem te wijten. Hij mist bin dende kracht en verscherpt ieder meenings- verschil, ook tusschen geestverwanten on- noodig. Zijn propagandisten mogen on zijn werfkracht wijzen, het is nog de vraag, of alles te zamen genomen deze candidaat in Den Haag het hoogste cijfer zou be halen. De vrienden en vriendinnen hebben, na dat de afdeelingsraad een college van advies uit de kiesvereeniging, van onge veer 70 leden mr. Van Beresteyn niet voor de eerste en tweede plaats heeft aan bevolen, hun hoop op de groote ledenver gadering gesteld." De ledenvergadering heeft die hoop niet verwezenlijkt, gelijk men weet. De zaak gaat ons verder betrekkelijk wei nig aan, maar het is toch niet onaardig om eens kennis te nemen hoe politieke libe ralen onder elkaar over elkaar oordeelen. Ook „de Avondpost" oefent critiek uit op de houding der groep Van Beresteyn, die de Haagsche afdeeling „over de tong" doet gaan. Welke tactische fout is er gemaakt? vraagt het blad. Deze: „dat men een candidaat op de eerste plaats heeft gesteld, die in de vereeniging zelf reeds zulk een fellé verdeeldheid in het leven heeft geroepen. Het kan ons hierbij volstrekt niet sche len, wie die candidaat is. Wij bespreken thans geen persoon, wij bespreken een feit, en dit feit is: dat deze candidaatstelling de Haagsche liberalen in twee kampen heeft verdeeld, die scherp tegenover elkan der staan. Dit is uit verschillende open bare feiten reeds genoegzaam gebleken; wij behoeven daartoe volstrekt geen bij zonderheden te vertellen uit de bittere- onaangename vergadering van Maandag avond. Nogmaals, wij laten hierbij den persoon in kwestie volmaakt buiten be schouwing, omdat wij een feit bespreken, en, dit in het oog vattend, met allen ernst deze vraag willen stellen: hoe denken de Haagsche liberalen straks een opgewekten geestdrifflgen verkiezings strijd te kunnen voeren, wanneer er zulk een scherpe en droeve verdeeldheid onder hen is ontstaan?" Het blad eindigt met de verzuchting, dat le arbeid der Haagsche liberalen is gebro ken, hoe de uitslag van het referendum ook inoge zijn. ,Waar is de Salomo, die in dit scherp- openbaar geworden conflict de oplossing brengt?" Kerknieuws. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Hindeloopen, cand. H. Botma te Bussum. Bedankt: Voor Oudshoorn (gem. Alphen a. d. Rijn), W. Schouten te Westbroek. GEREF. KERKEN IN HERST. VERBAND Bedankt: Voor Amsterdam-Centrum, P. A. E. Sillevis Smitt te Haarlem. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Roswinkel, G. J. Sanders te Ee (by Dokkum). HULPPREDIKERS Te A s s e n is bij de Geref. Kerk, in ver band met de ziekte van Ds. T. Gerber, met in gang van 16 October a.s. voor den tyd van twee maanden tot hulpprediker benoemd de heer W. Wiersma, Theol. cand., Prinsen gracht 1, Sneek. De heer Wiersma, die de benoeming heeft aangenomen, blijft beroep baar en kan een eventueel beroep alzoo ter stond in overweging nemen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. A. Dubois, van Apeldoorn, hoopt Zondag 23 October a.s. zyn intrede te doen als predikant der Chr. Geref. Gemeente te Oud-Beyerland, na bevestiging door Ds. G. Molenaar, emeritus-predikant te Rotterdam, voorheen te Oud-Beijerland. D s. W. E. M. H o e k z e m a, hoopt Zon dag 1 Januari 1933 voor de Ned. Herv. Gem. van Paesens-Moddergat zijn afscheid te pree- ken en Zondag 8 Januari d.a.v. te Rozenburg zijn intrede te doen, na bevestiging door Ds. J. Ph. Eggink, van Delfshaven. - D s. H. S t o 1 k, predikant by de Ned. Herv. Gemeente Rotterdam-Charlois, heeft gisteravond in een overvol kerkgebouw aan de Charl. Kerksingel afscheid genomen van zijn Gemeente, wegens vertrek naar Scheveningen. De scheidende herder en leeraar bepaalde zijn gehoor by Hebr. 13 8: „Jezus Christus is gis teren en heden dezelfde en in der eeuwigheid". Hij wees op de macht van de liefde van Chris tus; 1. hoe die te bewonderen valt in het ver leden; 2. hoe die te omhelzen in het geloof in het heden; en 3. hoe die in vorige hoop te ver beiden voor de toekomst. Aan het einde van den dienst zong men den predikant de zegen bede uit Psalm 134 3 toe. WIJKGEBOUWEN Te Lee uw arden is in wijk VII der Ned. Hervormde Gemeente een wijkgebouw „De Zaaier" geopend. NIET VERTEGENWOORDIGD Te Middelburg ontving de Kerkeraad der Geref. Kerk een uitnoodiging van den Ker keraad der Evang. Luth. Gemeente aldaar om zich by de intrede van den beroepen predikant dier Gemeente, Ds. C. F. Nolte, officieel te vertegenwoordigen. De Kerkeraad der Geref. Kerk besloot daaraan niet te voldoen en aan den Kerkeraad der Luthersche Gemeente de redenen daarvan te melden. Wel werd besloten den nieuwen predikant Gods zegen op zijn arbeid toe te wenschen. TEGEN VERDACHTMAKING. Te H a a r 1 e m-N oord heeft de Kerkeraad der Chr. Geref. Gemeente aan de Classis Am sterdam voor de e.v. vergadering de volgende instructie ter behandeling toegezonden: Gelezen „De Wekker" van 29 April 1932, No. 52, waarin de Classis Amsterdam, zy het in omzichtige bewoordingen, in afkeurenden zin haar oordeel uitspreekt over lichtbeelden van het Heilige Lana, vertoond door Ds. C. van der Zaal aan onze Theol. School; Overwegende dat dit oordeel slechts be rust op persoonlijke gevoels-overwegingen en op onkunde; Verzoekt der Classis: 1. de gewraakte uit spraak terug te nemen; 2.. zich niet verder te laten leenen tot het doen van uitspraken, die geen grond hebben in Schrift en Belijde nis en waardoor rechtzinnige leeraren ver dacht worden gemaakt. ZENDING Vertrokken naar Indië is Dr. J. A. Ver doom, om als Zendeling-arts aan het Zieken huis te Bandoeng verbonden te worden. Teruggekeerd naar Indië zyn: Zend. J. Schuurmans en mevrouw naar Lam- boeia (Z.-O. Celebes), en Zend. W. L. Stein- hart Jr. en mevrouw naar Poelau Telo (Batoe- eilanden, ten Westen van Sumatra). Gerepatrieerd uit Indië zyn: Zend. A. Borst en mevrouw, uit Banodeng, met pen sioen; mevr. J. BijlefeldVan Dijk, van To- belo (Halmahera) en kinderen; J. H. de Groot en mevrouw, uit Bandoeng, met verlof; zuster M. Loots, van het Ziekenhuis te Tobelo (Hal mahera), met verlof; Ds. J. E. Stap (vroeger Herv. predikant te Buiksloot) en mevi uit Amboima, met ziekteverlof; en zuster P. Wynekes, van het Ziekenhuis te Sibolangit (Deli), met ziekteverlof. Schoolnieuws. N.C.S.Y. Tot voorzitter van de Ned. Christen-Studen- ten-Vereeniging is voor den nieuwen cursui gekozen Mr. C. L. Patijn te Den Haag. INAUGUREELE ORATIE Onder den titel: „Functioneele Decentra lisatie, de grondgedachte van den Corpora tieven Staat bannen het kader der Demo cratie", is bij J. B. Wolters, Groningen- Dcn Haag, in druk verschenen de inaugu- reele rede. door Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta Woensdag j.l. gehouden ter aanvaar ding van het ambt van buitengewoon hoog- leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft CHR. LYCEUM TE BUSSUM Tot rector in de vac.-wylen Dr. L. Yntema SALARISKORTING. Te Amsterdam heeft de Onderwijs- Centrale een adres gezonden aan den Mi nister van Financiën, waarin zij verzoekt de 3 pet. korting op de salarissen der onge- huwden in geen geval tot een hooger per centage op te voeren. Tevens heeft zij een adres gericht aan den Minister van Onderwijs, w aarin zij aan dringt in afwachting van de definitieve regeling op de regeling, goedgekeurd bij K B. van 31 December 1920, zoodat bij ziek tegevallen van langdurigen aard althans een jaar vol salaris verzekerd zij. BEGRAFENIS P. H. ROEST Uit iJsselmonde meldt men ons Zaterdagmiddag had onder groote belang- steling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. H. Roest, in leven hoofd der 1ste Christelijke School op het Dorp, directeur der Chr. Vak- teekenschool „Algemeen Belang", eere-voor- zitter der Chr. Jongelingsvereeniging Timo- theus, kerkvoogd der Nederl. Herv. Gemeen te, en Woensdag j.l op 62-jarige leeftijd te dezer plaatse overleden. Onder de aanwezigen werden o.m. opge merkt: Ds. W. A. H. Nelck, Ned. Herv. pre dikant; de Kerkeraad en Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente; Ds. I. Voor stee gh, predi kant te 's-Gravenhage; Dr. J. v. d. t)rift te Bolnes; de heer H. Hoogewerf, van Rotter dam; het bestuur der Chr. School; de heer K. Mulder, hoofd led 2de Chr. School alhier; het bestuur der Chr. Vakteeken school, waarvan de overledene de laatste 10 jaar directeur was, de heer H. Stapelkamp, hoofd eener Chr. School te Rotterdam, vroeger onderwijzer aan de school alhier, de heer H. Crielaard, hoofd der Chr. School te Rysoord; en vele anderen. Als eeiste spreker trad op de heer P. J. va der Leer, als voorzitter van de Vereen, voor Chr. Nationaal Onderwijs alhier. Spreker schilderde den overledene als een humaan mensch, en iemand met trouwe plichtsbetrach ting, zoowel voor huisgezin als voor de School. Als tweede spreker trad op de heer C. D. Tui- nenburg, als voorzitter der Chr. Vakteeken- school. Een der onderwijzers sprak namens het personeel en leerlingen der school. Hier na zongen de schoolkinderen der School, allen tegenwoordig waren Ps. 103 9. Tot slot sprak de heer Crielaard, van Rysoord, als collega. De heer A. J. W Roest, oudste zoon, dankte namens de familie voor de eer den overledene bewezen. Ds. I. Voorsteegh sprak nog een slotwoord en eindigde met dankzegging. Diep onder den indruk verliet men den doodenakker. Vermeld dient nog te worden, dat ook de Chr. Jongelingsvereeniging en de Zondags school beide vertegenwoordigd waren. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS TECHN". HOOGESCHOOL, TE DELFT: Gesl.: Werktuigkunde cand: lng. ex.. de heer M. G. si.: Gesc Touw te Haarlem. Rechtswetenschap: cand. ex.. de heer P. van der Herberg te Anjum. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Geneeskunde. can<l ex de heeren H. W. Si a- longne, j. k. Hoogenboezem, b. van As, H. EXAMENS-LICHAAMSOEFENING OVERVEEN. 8 Oct. Gesl. voor het getuig schrift voor leider, de heeren A. Kraak te Velsen, j. de Lange te Amsterdam: j. de Man i Haag. EXTBEWAARSCHOOLONDERWIJS ROTTERDAM, 8 Oct. Akte B. hoofdonderwij zeres. Geëx. 8, gesl. 6 cand-, nl. de dame9: S. C. v. Welseneë. Haarlem: E. Postma, Leeuwar den; A. j. v. Bavel, J. M. Maas. Den Haag; Ma. TJemnee, M. Wolfswinkel, Rotterdam. Uit het Sociale Leven. BOND VAN CHR. BAKKERSPATROONS IN NEDERLAND Als rechtskundig adviseur van bovengem DE LOONSVERLAGING IN DE BOUWBEDRIJVEN Van de ztJde van den patrc Bond nog niet bekend Is. In dit bedrijf en ln het steenhouwersbedrijf is de loonsverlaging vrijwel verzekerd, doch ln het atucadoorsbedrijf Is nog geen overeenstemming bereikt. Voor 't hoofdbedrijf bedraagt het loonoffer ongeveer 7 millioen per Jaar. volgena genoemden Bond. zeken wlllei die ijze van aanbesteding of udtgïfte en het credietvraagstuk der particuliere bouwnijver heid bij) de Regeering ter sprake brengen, ROYEMENT BIJ DE „MODERNE" VAKORGANISATIE Een 600-tal leden van den Rotterdamschen 'id etschen, dat de royementen \an voerd, ongedaan ger BOEKEN EN GESCHRIFTEN Pedagogische Geschriften, deel 1, door Dr. Jos. J. Gielen, Pr. Wolters, Fr. S. Rombouts, Joh. Janssen, Zr. M. Theresina en J. Aarts. Inleiding van Prof. Dr. Ferd. Sassen. Uitgave J. Muusses, Punnerend, 1932. f 1.75. Bij het ontwerpen en samenstellen van de drie deeltjes Pedagogische Geschriften, waar van het hierbij aan te kondigen het eerste vormt, is allereerst gedacht aan de hoofd- akte-candidaten. Bij de laatste wijziging van het program werd voor het vak opvoedkun de verplichtend gesteld, het inleveren van een lijstje van belangrijke paedagogische werken udt vroeger en later tijd. over welke de candidaat nader wordt geëxamineerd. Nu levert de zelfstandige bestudeering vooral van moeilijke, ingewikkelde werken en ook van vroegere, in-een-eenigszins-ver- ouderde taal gestelde geschriften voor jonge menschen veel moeilijkheden op. De ervaring leert, dat velen nog niet onderscheidenlijk kunnen studeeren, d.w.z. geen hoofd- en bij zaken kunnen onderscheiden, de bedoeling en strekking van vele gedachten niet vatten. Bovendien stelt de examinator zich niet te vreden met de kennis van de inhoud van een bepaald boek. Immers, dat boek is de uiting van een beginsel, het resultaat veelszins van heel wat denken en onderzoeken en experi menteeren. i. e. w. het is voortbrengsel van een bepaalde menschel ij ke geest. Zal men een boek dus begrijpen, dan moet men onderzoek doen naar de schrijver van dat boek. Maar dan zijn wij er nog niet. Een schrijver, is geen individu, dat los en apart staat: Iedere schrijver, iedere paedagoog leeft in een be paald land, werd beïnvloed door voor gangers en zal, indien hij althans een belang rijk paedagoog is (en alleen deze komen hier ter sprake!) op zijn beurt invloed uitoefenen op tijdgenoot en nazaat. Rond elk werk van opvoedkundige aard komen dus heel wat kwesties aan de orde, die met het boek onlosmakelijk' verbonden zijn en waarop de examinator natuurlijk te rechtkomt. Het schijnt zelfs een enkele maal voor te komen, dat er op het examen meer gevraagd wordt over de schrijver; de tijd waarin deze leefde en de stroomlng waartoe hij behoorde dan over het werk zelf! Hoe het zii, uit deze uiteenzetting blijkt voldoende, dat rle hoofdakte-candidaat hulp noodig heeft bij dit deel der studie. Deze hulp wordt hier geboden. In de drie deelea Pedagogische Geschriften, die te juister tijd. d.i! bij het begin der nieuwe cursusSèn, het licht zien, zijn in hoofdzaak examinato ren aan het woord, dus menschen, die weten, waar het om gaat en waar de examinandus vooral leiding en voorlichting van noode heeft. Opmerking verdient het verder, dat de in houd dezer bundels gegroepeerd is naar de richtingen: katholiek, christelijk, neutraal. Ieder der werken werd behandeld door een medewerker van dezelfde richting, als waar toe de behandelde schrijver behoort. Het is geen gewoonte, op het examen een eenzijdig lijstje in te dienen, maar wel ging de redactie der Pedagog. Geschriften er van uit, dat meestal auteurs, die met de bespro ken opvoedkundige éénsgeestes zijn, allicht heter en dieper in diens werk kunnen door dringen dan een andersdenkende; er was op deze wijze de grootste kans, aan alle geschrif ten het meeste recht te laten wedervaren. Wij zullen de inhoud van de eerste bundel niet gedétailleerd bespreken en volstaan met een opsomming: Dr. Jos. J. Gielen bespreekt Fénélon's Opvoeding van meisjes, behandelt de meisjesopvoeding historisch en psycholo gisch, schetst het leven van Fénélon. geeft een overzicht van de Opvoeding, abstraheert daarna Fènélons Beginselen en geeft einde lijk van wetenschappelijk standpunt zijn waardebepaling. Zonder te kort te doen aan de verdiensten van de andere bijdragen, meenen wij te mo gen zeggen, dat dit opstel, hoe kort het ook zij. zeldzaam volledig en instrucfief de gege ven stof behandelt en leidraad geeft voor de studie van Fénélons belangrijke boek. Op overeenkomstige wijze bespreekt de in middels overleden Prudentius Wolters Joh. B. de la Salle's Leidraad voor katholieke Scholen, Fr. S. Rombouts Overbergs Anwei- sung zum zweckmdszigen Schulunterricht, Joh. Janssen Ludwig Auers Kieuwe Wegen naar het oude doel, Zr. M. Theresina Lind- worsky's Willenschule en J. Aarts de Ency cliek van Pius XI Divini illius Magistri. Prof. Dr. Ferd. Sassen gaf het boek een hoogst waardeerende inleiding mee: „Dit boek is bij uitstek geëigend om de studie van de historische paedagogiek te bevorde ren, het eerste inzicht te geven in lven, werk en gedachten van de hier voorgestelde schrij vers. en wat meer is het verlangen naar de lezing van de oorspronkelijke teksten op te wekken en deze te vergemakkelijken. De uit gave verdient dan ook ten volle de sympa thie en den steun van degenen, die in deze leiding en aanwijzing kunnen geven." Prof. Sassen vestigt er echter aandacht op, dat Pedagog. Geschriften ook belang heeft voor allen, die zonder voor eenige akte te studeeren toch belangstellen in paedago gische literatuur, voor al degenen „die zich in eenigerlei vorm met opvoedingswerk heb ben bezig te houden en die hun arbeid niet verantwoord weten, zonder dat zij dien op een degelijke kennis van de opvoedingsleer en haar geschiedenis hebben gebaseerd". JfOOR DNZE VROUWEN JVe maken zelf het speelgoed! De avonden worden al weer langer, vooral Ui de klok is teruggezet, en meer en meer uilen onze kinderen zich weer binnenshuis loeten vermaken. De kleuters grijpen dan veer naar hun speelgoed, dat ze buiten, van len zomer, bijna hadden vergeten, 's Win ers heeft het speelgoed dan ook veel meer e lijden, en als we eens een kijkje nemen in 8de kinderkast, zullen we zien, dat een beetje tönvulling van den voorraad wel gewenscht iou wezen. Maar het moderne speelgoed is iog altijd niet goedkoop en vooral als we neer dan één kleuter te voorzien hebben, Jrengt de aanschaffing uitgaven mede, waar V.'O dezen tijd misschien wel oen beetje voor zullen terugschrikken. We kunnen ook al die mooie dieren, die onbreekbaar zijn, en waarmee de kinderen dus zoo écht kun nen ravotten, best zelf maken. Ik zou haast zeggen dat iedere vrouw die de naald weet te hanteeren en met wat overleg te werk gaat, dat leuke speelgoed kan vervaardigen. Als we er mee klaar zijn zal het vreugde verschaffen, zoowel aan de kleintjes, die er mee spelen, a's aan ons zelf. Speelgoed, waarbij we moeten zagen en timmeren en lijmen ligt ons niet zoo erg, en eischt daarom te veel tijd en geduld. Ook daarom verdienen de stofdieren de voorkeur Eigenlijk is de benaming stofdieren niet heelemaal juist, omdat we het speelgoed te vens licht- en wasch-echt gaan maken, waarom we er een stuk zeil of waschdoek voor gebruiken in een levendige kleur. In de dunne kwaliteiten laat dit zich heel goed verwerken. We kunnen de dieren in heel eenvoudige vormen houden, en ze worden vervaardigd uit twee gelijke helften, met een smalle buikstrook, en de aangeknipte binnen zijde der beenen. Als vulmateriaal kan zee gras dienen, of anders hooi Wie heel degelijk fabrikaat wenscht neemt paardehaar. Het vullen moet secuur en goed gebeuren. Op deze wijze kunnen we op den duur een heele menagerie voor onze kinderen maken, waarvan ze lang plezier zullen hebben. De mode van den dag Drie aparte bloeses aardige bloese. We geven hier drie aparte modelletjes. Boven links: Bloese uit genopte crêpe georgette, met leuk inzetsel. Boven rechts: Heel eenvoudige maar zeer smaakvolle bloese uit effen crêpe de C'hine en gegarneerd met twee rijen knoopjes. Beneden: Rijk ge garneerde bloese, klein gebloemd en met breede plissée-ruches. Ons eigen honk Een aardige waschzak Ons wekelijksch knippatroon MAANDAG: Gebakken corned beef, stoof peren, gekookte aardappelen. Vermicellischo- teltje. DINSDAG: Varkenslapjes, doperwten, bakken aardappelen. Wentelteefjes. WOENSDAG: Varkensschijf, appelmoes, ge kookte aardappelen. Flensjes. DONDERDAG: Versche worst, savoyekool gekookte aardappelen. Rijstpudding. VRIJDAG: Garnalen koekjes, gekookte aardappelen met botersaus, bloemkool. Pi kant griesmeelschoteltje. We brengen hier een jurkje voor kinde ren van vier tot adht jaar, vervaardigd uit diagonaal wolstof. Revers en mouwomsla gen zijn -wit, met roode bies. Aardig bij dit jurkje is de moderne coupe, de pelerine achtige schouderbewerking. Bij een stof- breedte van 1.30 M. hebben we ongeveer an- derhalven Meter stof noodig. Dit knippatroon kost 0.50 per stuk en is verkrijgbaar bij de Afdeeling Knippatronen van de Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175, Amsterdam. Betaling kan ge schieden per postgiro No. 41632, per postwis sel of in postzegels. De lezeressen worden vriendelijk verzocht bij bestelling niet alleen het nummer van dit patroon J 5817, maar ook de borstwijdte op te geven van het kind, waarvoor het jurkje bestemd R Het zijn vaak juist de kleinigheden, die ons huis gezellig maken, en waaraan men al heel gauw de goede huisvrouw gewaar wordt En hoeveel kunnen we dikwijls al niet berei ken. zonder dat het noemenswaardige kos ten behoeft mee te brengen. Een waschmand voor de slaapkamer kunnen we natuurlijk ook wel koopen, maar met een zelfgemaakte waschzak bereiken we veel goedkooper het zelfde doel, namelijk dat we in de slaapka mer een gelegenheid bij de hand hebben, waarin we wat vuil waschgoed kunnen weg stoppen. Een stukje kleurige cretonne en een kleerhanger is alles wat we er voor noodig hebben. Het teekeningetje dat we hierbij ge ven behoeft eigenlijk nauwelijks eenige toe lichting. De zak is gesloten tot daar waar hij rond is geknipt. De pene bovenkant van den zak wordt aan den hanger vastgemaakt, ter wijl de andere kant los blijft, zoodat zich een klep vormt. Daarin worden één of meer knoopsgaten aangebracht, waarmee hij kan orden gesloten. Zoo'n kleurige aardige zak in een wip gemaakt. Wat zullen wij eten Menu's voor heel de week ZONDAG: Vermieellisoep. Runderribstuk, sniiboonen, gekookte aardappelen. Meloen schijf, De weg naar het hart... Menu's, recepten, enz. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat we visite krijgen, juist tegen het moment, dat de voor bereidingen voor den maaltijd in vollen gang zijn. Een gastvrije huisvrouw zal dan al spoedig de vraag stellen: „U blijft toch eten?", en dan gelijktijdig iets verzinnen, om zonder veel omhaal het menu wat „uit te rekken". Een extra-bordje soep is vlug klaar, hetzij we er eenvoudig een paar Maggi's soepta bletten voor gebruiken (1 tablet voor 2 per sonen), hetzij we met Maggi's bouillonblok jes (4 blokjes op 1 L. kokend water) in een ommezien den bouillon bereiden, waarin we wat vermicelli (een schraal half ons per L.) laten gaar koken. Wenschen we meer varia tie van smaak aan de soep te geven, dan la ten we tegelijk met de vermicelli een paar lepels tomatenpurée in den bouillon meeko ken of 4 boordevolle eetlepels zeer fijn ge hakte of gemalen groente. Is deze laatste niet in meer soorten tot onze beschikking, dan bepalen we ons tot 1 eetlepel fijn gehakte peterselie, die we in de soepterrine door de soep roeren, tegelijk met een klein klontje boter. Mocht voor het middagmaal toch reeds soep op het menu hebben gestaan, dan wordt de zaak nog eenvoudiger: met een bordvol water vermeerderen we de bestaande hoe veelheid soep, terwijl we in de soepterrine een ei kloppen met een paar lepels melk en 2 theelepeltjes Maggi's Aroma. Niemand zal bij het proeven van de soep, den indruk krij gen dat er „gesmokkeld" is! Wilt U in plaats van een bordje soep, liever ter uitbreiding van het menu een eenvoudig, smakelijk voorschoteltje kiezen, om uw on- verwachten gast te tracteeren? Probeert U dan eens de volgende recepten: ze veroor zaken bijna geen onkosten, ze zijn voe aam en ze vallen gewoonlijk bij iedereen in C smaak, Macaroni (4 personen) 250 Gr. (IV2 pond) macaroni, wat zout, 2 theelepels Maggi's Aroma, 40 Gr. (2 afgestre ken eetlepels) boter. Breng een zeer ruime hoeveelheid water* aan de kook en strooi daarin wat zout (1 af gestreken eetlepel per Liter water). Breek de pijpen macaroni in gelijke stukjes en laat die geleidelijk in de pan gilijden, zoodat het water geen oogenblik van de kook gaat. Laat de macaroni op een zacht vuur gaar worden (ongeveer y2 uur) en daarna op een vergiet uitlekken; doe ze opnieuw in de pan, laat ze met de boter weer goed warm worden, roer er ten slotte de Maggi's Aroma door en breng het gerecht over in een dekschaal. Presenteer er desverkiezende voor de lief hebbers een schaaltje geraspte kaas bij. Vermicelli (4 personen). 250 Gr. (y2 pond) dikke vermicelli, wat zout. 2 eetlepels tomatenpurée, 1 eetlepel fijn gehakte peterselie, 40 Gr. (2 afgestreken eet lepels) boter, 2 theolepels Maggi's Aroma. Breng een ruime hoeveelheid water met zout aan de kook (1 afgestreken eetlepel zout per L. water), breek daarin één voor éen de „strengetjes" vermicelli, zóó, dat het water niet van de kook raakt. Laat de vermicelli zachtjes gaar koken (ongeveer 20 minuten), laat ze op een vergiet uitlekken, stoof ze even met de boter en de tomatenpurée, roer er de Maggi's Aroma door en breng het ge recht over in een dekschaal. Strooi er dc fijngehakte peterselie over. L. melk, 100 Gr. (1 ons) grove gries- meel, 100 Gr. (1 ons) geraspte kaas, 50 Gr. (V2 ons) boter, 2 eieren, wat zout, peper en nootmuskaat, 2 theelepels Maggi's Aroma. Breng de melk met wat zout aan de kook strooi er (roerende) de griesmeel in en blijf roeren tot ze gaar en dik is. Neem de pan van het vuur, roer er één voor één de heele eieren door, de geraspte kaas (op 1 eetlepel na), de boter (op 1 eetlepel na), de Maggi's Aroma en wat peper en nootmuskaat. Breng het mengsel over in een vuurvast scho teltje, bestrooi den bovenkant met de over gehouden kaas, leg daarop in kleine klon tjes verdeeld de overgehouden boter en zet het schoteltje in den oven tot de opper vlakte lichtbruin is gekleurd. Handige maniertjes Om twee in elkaar gezette glazen, die klemmen, los te krijgen, giet men in het bo- venste koud water en houdt het onderste in rm ^ater. Ze laten dan zonder veel moeite

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3